همه ما دنبال لبخند جذاب و درخشان‌تری هستیم. متاسفانه، مصرف قهوه، چای، نوشابه، سیگار یا داروهای مانند آنتی بیوتیک باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. اگرچه بهترین روش زیبا کردن دندان‌ها مراجعه به دندانپزشک است؛ اما با روش‌های ساده‌ای می‌توان به سفید کردن دندان در منزل نیز اقدام کرد.

خوشبختانه همیشه نیازی به صرف هزینه زیادی برای سفید کردن دندان‌ها نیست. اگر مراقبت‌های دندانی رعایت شود، خواهید دید که دندان‌های شما همیشه محکم و سفید باقی می‌مانند. در ادامه چند روش خانگی برای حفظ سلامت و سفیدی دندان‌ها آورده شده است که می‌توانید خودتان آن‌ها را انجام دهید.

کلینیک تخصصی بلیچینگ دندان

دریافت مشاوره تخصصی و ویزیت رایگان

سفید کردن دندان با زردچوبه

سفید کردن دندان با زردچوبه

زردچوبه علاوه بر اینکه یک طعم‌دهنده پرطرفدار است می‌تواند خواص دارویی و بهداشتی قابل توجهی نیز داشته باشد. زردچوبه همچنین برای سفید کردن دندان در منزل بسیار موثر است. زردچوبه که در برابر میکروب‌ها و التهاب عملکرد خوبی دارد، می‌تواند به سلامت دهان و دندان شما می‌کند. با زردچوبه می‌توانید دندان های خود را سفید کرده و به تقویت لثه‌ها کمک کنید.

با اضافه کردن مقدار کمی آب به نصف قاشق غذاخوری پودر زردچوبه خمیر درست کنید. دندان‌های خود را با استفاده از خمیری که به دست آورده‌اید مسواک بزنید. همچنین می‌توانید ۱ تا ۲ قطره آب لیمو نیز اضافه کنید تا اثر اسیدی را افزایش دهید. با این حال، مراقب باشید که زردچوبه را در حین استفاده به اطراف نپاشید. در غیر این صورت زردچوبه به هر جا که ریخته رنگ می‌دهد.

سفید کردن دندان با جوش شیرین

سفید کردن دندان با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین یکی از روش‌های سفید کردن دندان در منزل است. شما به راحتی می‌توانید بلیچینگ دندان را بدون نیاز به هیچ محصول اضافی انجام دهید. در این روش جوش شیرین را روی مسواک قرار دهید و حرکات بالا و پایین را انجام دهید. البته این روش می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب برساند. به همین دلیل نباید زیاد این کار را انجام دهید و در مواقعی که انجام می‌دهید برای مدت طولانی مسواک نزنید.

می‌توانید یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با دو قاشق چای‌خوری آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید و هفته‌ای چند بار آن را مسواک بزنید. جوش شیرین لکه‌های دندان (مخصوصا لکه‌های چای و قهوه) را از بین می‌برد و از رشد باکتری‌ها در دهان شما جلوگیری می‌کند.

عوارض بیلیچینگ دندان

سفید کردن دندان با ذغال چوب فعال

سفید کردن دندان با ذ‌غال از دیرباز در زندگی انسان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. ذغال می‌تواند دندان‌ها را یک یا دو درجه روشن‌تر کند. اثر آن پس از اولین مسواک زدن دندان‌ها قابل مشاهده است و در آینده، با استفاده منظم از آن نتیجه افزایش می‌یابد.

سفید کردن دندان با ذغال فعال به بافت لثه، دندان آسیب نمی‌رساند و اگر به طور تصادفی وارد دستگاه گوارش شود، عوارضی ندارد. برای تمیز کردن مینای دندان به دو قرص پودر ذغال چوب نیاز دارید. برای به دست آوردن قوام، خمیر باید با آب رقیق شود. سپس می‌توانید دندان‌های خود را به روش معمول مسواک بزنید. نباید انتظار داشته باشید که اولین بار دندان‌هایتان سفید برفی شوند. این اثر پس از سه یا چهار تمیز کردن قابل مشاهده است.

همچنین می‌توانید یک ذغال چوب بجوید و پس از آن با استفاده از مسواک، دندان‌های خود را بدون آب تمیز کنید. پس از پاکسازی کامل، حفره دهان باید به خوبی با آب شسته شود تا تمام ذرات ذغال پاک شود. با این حال، تاثیر چنین سفید کننده‌ای حتی کمتر از خمیرهای سفید کننده موجود خواهد بود.

سفیدی دندان با برگ ریحان

سفیدی دندان با برگ ریحان

ریحان که در کنار وعده‌های غذایی استفاده می‌شود، یک گیاه بسیار مفید است. در کنار فواید بسیاری که در زمینه سلامت دارد، کمک قابل توجهی به بهداشت دهان و دندان نیز می‌کند. ریحان که در برابر خونریزی لثه بسیار موثر است در سفید شدن دندان نیز مفید است.

برای سفید کردن دندان در منزل برگ‌های خشک ریحان را به صورت پودر خرد کنید. می‌توانید دندان‌های خود را با پودری که به دست می‌آورید مسواک بزنید یا می‌توانید با مالش انگشت از آن استفاده کنید. با افزودن ریحان به خمیر دندان روزانه خود می‌توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید. با این حال، توصیه می‌کنیم این فرآیند را بیش از دو بار در ماه اعمال نکنید.

کاربرد دیگر خمیری است که از برگ‌های ریحان تهیه می‌شود. ۷-۸ برگ ریحان تازه را له کنید تا حالت خمیری به دست آید. وقتی قوام خمیری به دست آوردید، ۲ قاشق چایخوری پودر پوست پرتقال خشک شده اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. خمیری که به دست آورده‌اید را روی دندان‌های خود بمالید و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید. پس از مدت انتظار، دهان خود را با آب بشویید. همچنین می‌توانید از روغن خردل به عنوان جایگزین پودر پوست پرتقال در این درمان استفاده کنید.

سفید کردن دندان با پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) با خاصیت ضد عفونی کنندگی خود به جلوگیری از باکتری در دهان کمک می‌کند و دندان‌ها را سفید می‌کند. رایج‌ترین ماده‌ای که برای بلیچینگ دندانپزشکی نیز استفاده می‌شود همین پراکسید هیدروژن است که می‌تواند به عنوان روش سفید کردن دندان در منزل نیز استفاده شود.

می‌توانید از پراکسید هیدروژن هم به عنوان دهانشویه و هم برای روشن کردن دندان‌های خود با ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن استفاده کنید. به گزارش مجله علمی National Institutes of Health هیدروژن پراکسید یکی از ایمن‌ترین موادی است که می‌تواند برای سفید کردن دندان استفاده شود. نکته مهم در اینجا تنظیم دوز محصول و دفعات مورد استفاده است. برای این کار می‌توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سفیدی دندان با نمک

نمک خوراکی خالص از سدیم و کلر تشکیل شده است. محلول آبی نمک یکی ضد عفونت‌های مردمی است که از دیرباز برای درد دندان و شستشوی دهان استفاده می‌شده است. این یک محصول طبیعی بدون رنگ و سایر مواد افزودنی شیمیایی است. نمک یک ضد عفونی کننده موثر است، و بوی بد دهان را از بین می‌برد. با کمک نمک می‌توان پلاک نرم و حتی جرم دندان را از بین برد؛ اما آیا این بدین معنی است که می‌توانید همیشه دندان‌های خود را با نمک مسواک بزنید؟ خیر، زیرا نمک ذاتا یک ماده ساینده است که می‌تواند مینای دندان را نازک کند.

سفید کردن دندان با پوست موز

سفید کردن دندان در منزل با پوست موز فرصتی برای صرفه جویی در زمان ارائه می‌دهد. در این کاربرد قسمت داخلی پوست موز روی دندان‌ها مالیده می‌شود. پس از مدت کوتاهی می‌توانید آن را آبکشی کنید. بسیار مهم است که در فرآیند آبکشی اثری از پست موز باقی نماند.

در کنار منیزیم، کلسیم و فسفر یکی از عناصر موجود در ساختار دندان هستند. پوست موز حاوی این عنصر و عنصر پتاسیم است که اخیرا دندانپزشکان برای مراقبت از دندان توصیه می‌شود و برای سلامت دندان مفید است.

سفید کردن دندان با روغن نارگیل

سفیدی دندان با روغن نارگیل

همه ما می‌دانیم که روغن نارگیل برای موهای ما معجزه می‌کند، اما جالب است بدانید که برای دندان‌های شما نیز مفید است. روغن نارگیل می‌تواند به حل شدن سموم، باکتری‌ها و پلاک‌های داخل دهان کمک کند و در نتیجه لبخندی درخشان‌تر و همچنین سلامت کلی دهان را بهبود بخشد. بعد از ۴ تا ۵ دقیقه مسواک زدن، ۱ تا ۲ دقیقه آبکشی کنید و این کار را روزانه انجام دهید. در عرض یک هفته نتایج را مشاهده خواهید کرد. اما به خاطر داشته باشید که این جایگزینی برای مراقبت‌های معمول دندان شما نیست. دندانپزشکان به طور کلی می گویند: «این روش خوب است، اما هنوز باید تمام مراحل بهداشتی منظم را دنبال کنید. نخ دندان بکشید، مسواک بزنید، زبان و سقف دهان خود را تمیز کنید و بشویید.»

سفید کردن دندان با نشاسته

اگرچه برخی افراد می‌گویند که تجربه سفید کردن دندان با نشاسته را داشته‌اند اما به نظر نمی‌رسد که این ادعا پشتوانه علمی داشته باشد. احتمالا این تصور به این دلیل ایجاد شده است که رنگ سفید نشاسته بر دندان‌ها می‌نشیند و تصور سفید شدن را القا می‌کند. اما باید دانست که نشاسته خاصیت سایندگی ندارد و نمی‌تواند باعث از بین رفتن پلاک‌ها و سفید کردن دندان در منزل شود. علاوه بر این نشاسته حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است که باقی ماندن آن روی دندان‌ها می‌تواند باعث رشد زیاد باکتری‌ها و افزایش پلاک‌ها گردد.

سفید کردن دندان با سرکه سیب

سفید کردن دندان با سرکه سیب که از زمان‌های قدیم بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، در بسیاری از زمینه‌ها از سلامت بدن گرفته تا نظافت منزل فواید دارد. می‌توان گفت سرکه سیب که کاربردهای زیادی دارد در سفیدی دندان‌ها نیز بسیار موثر است. برای سفید کردن دندان در منزل می‌توانید با افزودن یک قاشق چایخوری سرکه سیب به یک لیوان آب، به طور مرتب غرغره کنید.

با این روش می‌توانید از پوسیدگی و التهاب دندان‌های خود جلوگیری کنید. همچنین، می‌توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک چهارم قاشق چایخوری نمک را کاملا مخلوط کنید و سپس یک چهارم قاشق چایخوری سرکه سیب را به این مخلوط اضافه کنید. سپس با این محلوط دندان‌های خود را مسواک بزنید و ۱۰-۱۵ دقیقه بعد از مسواک زدن صبر کنید و دهان خود را بشویید.

عوارض روش های سفید کردن دندان در منزل

روش‌های سفید کردن می‌توانند باعث ایجاد حساسیت در دندان‌ها شوند، البته معمولا زیاد نیست. این حساسیت ممکن است در برابر هوا، غذا و نوشیدنی بسیار گرم یا سرد باشد. این یک عارضه جانبی طبیعی و مورد انتظار است. معمولا انتظار می‌رود حساسیت دندان در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین برود. هنگامی که با یک موقعیت غیرمنتظره مواجه می‌شوید، باید با پزشک مشورت شود.

زیاده‌روی در انجام روش‌های سفید کردن دندان در منزل می‌تواند باعث آسیب به میانی دندان یا تحریک لثه‌ها شود. بنابراین برای اینکه ناخواسته به خود آسیب نزنید بلیچینگ زیر نظر دندانپزشک انتخاب بهتری است.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

بسیاری از مردم این دو روش را با هم اشتباه می‌گیرند. اگرچه هر دو روش برای زیباسازی دندان‌ها به کار می‌روند اما به یک معنا نیستند. جرم گیری در واقع معنای زدودن جرم‌ها و پلاک‌هایی است که روی سطح دندان‌ها ایجاد می‌شود. این مواد می‌توانند باعث تحلیل لثه و پوسیدگی دندان‌ها شود. به همین دلیل جرم گیری می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها دندان را کاهش دهد. اگرچه جرم گیری به تمیزی دندان‌ها کمک کند اما نمی‌تواند لکه‌ها را از بین ببرد.

بلیچینگ اما فرایند سفید کردن دندان‌ها است. این روش به کمک مواد شیمیایی یا فناوری‌ها تابشی انجام می‌شود و باعث حل شدن لکه می‌گردد. معمولا پزشکان توصیع می‌کنند که ابتدا جرم گیری انجام شده و سپس بلیچینگ را اعمال کنید.

اینفوگرافیک تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

سریعترین روش سفید شدن دندان چیست؟

اگرچه روش‌های متنوعی برای سفید کردن دندان وجود دارد، اما همه آن‌ها به یک اندازه موثر نیستند. روش سفید کردن دندان در منزل معمولا اثر محدودی دارند و در صورت استفاده غیر اصولی می‌توانند آسیب‌زا باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای این کار به دندانپزشک مراجعه کنید. روش‌های دندانپزشکی نیز می‌تواند انواع مختلفی داشته باشند که از بین آن‌ها بلیچینگ دندان با لیزر و بلیچینگ با هیدروژن پراکسید غلیظ می‌تواند اثرگذاری سریعتر و موثرتری داشته باشد.

کلینیک تخصصی بلیچینگ دندان

دریافت مشاوره تخصصی و رایگان تنها با یک کلیک ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

جمع بندی

دندان‌های ما در اثر مصرف بعضی مواد غذایی که از خود رنگ به جا می‌گذارند تغییر رنگ می‌دهند. این مواد می‌توانند شامل چای، قهوه، نوشابه و… باشند. همچنین افزایش سن و مصرف آنتی بیوتیک از عواملی هستند که باعث زردی دندان‌ها می‌شوند. زردی دندان‌ها می‌تواند لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد و اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. به همین دلیل افراد به دنبال راهی برای سفید کردن دندان‌ها خود می‌گردند.

اگرچه روش‌های پزشکی متنوعی برای سفید کردن دندان‌ها معرفی شده است، اما شما می‌توانید در خانه و با روش‌های ساده و کم هزینه‌ای رنگ دندان‌های خود را بهبود ببخشید. این روش‌ها می‌تواند شامل استفاده از جوش شیرین، زردچوبه، دهانشویه پراکسید هیدروژن، برگ ریحان و… باشد. دقت کنید که در استفاده از این روش‌ها نباید زیاده‌روی کرد؛ زیرا می‌تواند باعث آسیب به مینای دندان و لثه‌های شما شود. به طور کلی مراجعه به دندانپزشک به جای سفید کردن دندان در منزل ترجیح دارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به سایر مقالات ما مراجعه کنید.