کامپوزیت و بلیچینگ هر دو جزو روش های سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند هستند و جزو عمل های پرطرفدار برای زیبایی دندان به شمار می روند.

دندان ها به علل مختلفی ممکن است زرد، کدر و بدرنگ شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که می خوریم، سیگار و قلیان، مصرف بعضی داروها و حتی افزایش سن روی زیبایی دندان های ما تاثیر دارند. به غیر از تغییر رنگ، نامرتب بودن دندان ها یا وجود فاصله بین آنها، شکستگی و ترک خوردگی دندان ها همه جزو عیوبی هستند که گاهی هم روی سلامت دندان ها تاثیر دارند هم زیبایی چهره و لبخند ما را به هم می زنند.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

راه حل هایی که امروزه علم دندانپزشکی برای اصلاح، ترمیم و زیبایی دندان به وجود آورده شگفت انگیز هستند. روش هایی ابداع شده که به راحتی می توانند تمام عیوب دندان ها را برطرف کنند و لبخند جذابی را به شما دهند.

امروز با دو روش از پر کاربردترین روش ها آشنا می شویم: کامپوزیت و بلیچینگ.

یکی از سوالات رایجی که اکثر افراد وقتی به کلینیک سریتا می آیند از ما می پرسند این است که کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهم داد. اما بیایید قبل از آن هر کدام از این روش ها را بیشتر بشناسیم و جوانب مثبت و منفی هر روش را بررسی کنیم و بعد آنها را با هم مقایسه کنیم. به این شکل قطعا می توانید بهترین انتخاب را برای دندان های خود داشته باشید.

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

برای آنکه به این سوال کلی پاسخ دهیم، ابتدا باید بگوییم هر کدام از این دو پروسه دقیقا چه کاری انجام می دهند.

کامپوزیت دندان چیست؟

رزین کامپوزیت یک ترکیب خمیر مانند است که روی دندان ها قرار می گیرد و متناسب با شکل دندان و اندازه و رنگ دلخواه فرم داده می شود. سپس با تاباندن نوری با طول موج مخصوص سفت می شود و روی دندان تثبیت می شود.

کامپوزیت فقط برای سفید کردن دندان نیست. کامپوزیت می تواند مشکلاتی مثل دندان های ترک خورده، تراشیده یا ناهموار را برطرف کند. با کامپوزیت هم می توانید رنگ دندان هایتان را تغییر دهید، هم فرم و اندازه آنها را به شکل موردنظرتان دربیاورید.

جذابیت کامپوزیت دندان در این است که خیلی سریع و تنها در یک جلسه انجام می شود و این یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن است.

کامپوزیت ها اگرچه به اندازه لمینت دندان ماندگار نیستند اما دوام قابل قبولی دارند و در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید تا ۷ سال برای شما کارایی دارند.

مزایای سفید کردن دندان ها با کامپوزیت

5 مزیت سفید کردن دندان ها با کامپوزیت دندان
 • در روش سفید کردن دندان ها با کامپوزیت، هم می توانید رنگ دندان هایتان را به اندازه دلخواه سفید کنید و هم شکل و اندازه آنها را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.
 • در حین نصب کامپوزیت، هیچ تراشی روی دندان ها انجام نمی شود. در واقع تلاش می کنند تا ساختار طبیعی دندان حفظ شود.
 • هزینه کامپوزیت نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند مثل لمینت کمتر است.
 • کامپوزیت یک روش سریع و راحت است و تنها در یک جلسه انجام می شود.  
 • در صورتی که کامپوزیت آسیب ببیند به راحتی می توان با هزینه بسیار کم آن را ترمیم کرد.

مطالب مرتبط:
هزینه کامپوزیت دندان عوارض کامپوزیت دندان

«بلیچینگ» دندان چیست؟

بلیچینگ دندان هم یک روش زیبایی برای سفید کردن دندان است اما با کامپوزیت و لمینت تفاوت زیادی دارد. این روش فقط می تواند بدرنگی دندان ها را برطرف کند. یعنی در صورتی که دندان ها به دلایلی مثل خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی یا مصرف دخانیات تغییر رنگ داده باشد می توانید با بلیچینگ کردن آنها را سفید کنید.

در این روش مواد خاصی را در مدت زمان معینی روی دندان ها قرار می دهند. این مواد به درون ساختار مینای دندان نفوذ می کند و باعث اکسید شدن رنگ دانه هایی می شود که در مینای دندان رسوب کرده اند. در نتیجه دندان سفیدتر می شود.

حواستان باشد که بلیچینگ با جرمگیری فرق دارد. در جرمگیری فقط جرم و پلاک از روی دندان برداشته می شود و دندان ها به رنگ طبیعی برمی گردند اما در بلیچینگ دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند و سفید تر از حالت طبیعی شان می شوند.

البته این را هم بگویم که برخی تغییر رنگ ها که در آن دندان ها به رنگ قهوه ای یا خاکستری در می آیند با بلیچینگ قابل اصلاح نیست. در این شرایط حتما با دندانپزشک مشورت کنید و یک روش دیگر را برای اصلاح رنگ دندانهایتان انتخاب کنید.

دو نوع بلیچینگ وجود دارد: بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در منزل.

اگر این کار در مطب انجام شود، ماده سفید کننده توسط دندانپزشک روی دندان ها گذاشته می شود اما برای بلیچینگ در منزل، ماده بلیچینگ به همراه تری (سینی) ساخته شده برای بیمار به وی داده می شود تا در منزل، آنها را روی دندان هایش قرار دهد. بلیچینگ در مطب، سریع تر و با ماده سفید کننده قوی تری انجام می شود. در حالیکه انجام این کار در منزل با ماده ضعیف تری انجام شده و بنابراین مدت بیشتری طول می کشد (حدود ۱ تا ۲ ماه).

بلیچینگ دندان چیست؟

مزایای بلیچینگ کردن دندان چیست؟

 • برای بلیچینگ کردن نیازی به تراشیدن دندان نیست. از طرف دیگر مواد آن آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. برای همین لازم نیست نگران فرسایش مینای دندان باشید.
 • دندان‌های سفیدتر چهره‌ شما را جوانتر نشان می‌دهند.
 • بلیچینگ نسبت به روش های دیگرِ سفید کردن دندان، بسیار راحت تر و ارزان تر است.
 • مراقبت از دندان های بلیچینگ شده بسیار ساده است. کافیست مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ مثل چای و قهوه را کم کنید.

عوارض بلیچینگ دندان

 • در صورتی که دندانپزشک در این کار مهارت نداشته باشد و مواد سفید کننده به غیر از دندان، روی بافت های دهان مثل لثه، لب ها یا زبان قرار بگیرد ممکن است این بافت ها آسیب ببینند.
 • در برخی افراد بعد از بلیچینگ دندان ها نسبت به مواد غذایی سرد یا داغ حساس می شوند که البته این اتفاق طبیعی است و بعد از چند روز حل می شود.
 • پس از بلیچینگ ممکن است دندان هایتان تا چند ساعت دچار درد و ناراحتی شوند. این درد ممکن است به علت التهاب عصب دندان یا نفوذ مواد سفید کننده به عصب، اتفاق بیفتد. در این مورد حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان چیست؟

4 تفاوت عمده بین کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان
کلینیک تخصصی کامپوزیت و بلیچینگ

ضمانت کتبی + پرداخت اقساط

بلیچینگ و کامپوزیت دو روش از روش های سفید کردن دندان هستند و با وجود اینکه یک هدف دارند اما در فرآیند انجام و نتیجه نهایی تفاوت های زیادی با هم دارند. در اینجا چند مورد از تفاوت این دو روش را با هم بررسی می کنیم:

۱- طیف رنگ: بلیچینگ و کامپوزیت هر دو می توانند دندان ها را سفید کنند اما تفاوت آنها در این است که کامپوزیت طیف رنگ های مختلفی دارد و شما می توانید بهترین رنگ را بنا به سلیقه خود و متناسب با رنگ دندان هایتان انتخاب کنید. اما در بلیچینگ این تنوع رنگی وجود ندارد و نکته دیگر اینکه نمی توان با روش بلیچینگ رنگ دندان را خیلی روشن کرد.

بیشتر بخوانید: رنگ کامپوزیت دندان

طیف رنگی در کامپوزیت

۲- میزان رنگ پذیری: در بلیچینگ، با مصرف نوشیدنی های رنگی و استعمال دخانیات، دندان ها به سرعت تغییر رنگ میدهند. اما میزان رنگ پذیری کامپوزیت کمتر است و به این سرعت تغییر رنگ نمی دهد. هر چند که مراقبت خوب، دوام رنگ آن را بیشتر می کند.

۳- طول عمر و ماندگاری: در بهترین حالت، بلیچینگ یک سال دوام دارد و به تدریج دندان ها دوباره تغییر رنگ می دهند. اما اگر یک دندانپزشک ماهر با استفاده از برندهای با کیفیت، برای شما عمل کامپوزیت را انجام دهد و شما نیز به خوبی از آن مراقبت کنید، کامپوزیت می تواند تا ۷ سال دوام داشته باشد.

۴- رفع دیگر عیوب دندان: کامپوزیت به جز تغییر رنگ و سفید کردن دندان ها می تواند سایر عیوب دندانی مثل ترک خوردگی، شکستگی، لب پر شدن دندان ها، فاصله میان دندانها و بد فرمی های خفیف را حل کند درصورتی که بلیچینگ، فقط رنگ دندان ها را تغییر می دهد.

کاربردهای کامپوزیت

در نتیجه بلیچینگ تنها به افرادی توصیه می شود که می‌خواهند رنگ دندان خود را سفید کنند و نیازی به تغییر در فرم، اندازه و شکل دندان خود ندارند.

نکته مهم

گاهی برخی افراد می خواهند دندان هایشان را سفید کنند اما به دلایلی نمی توانند بلیچینگ کنند. مثلا دندان هایشان قبلا کامپوزیت شده یا پرکردگی وسیع کامپوزیت روی دندان دارند و یا اینکه سطح مینای دندان بدلیل سایش زیاد، کدر و زرد شده است. این افراد برای اصلاح طرح لبخند خود باید حتما کامپوزیت انجام دهند.

مقایسه بلیچینگ و کامپوزیت

در ادامه قصد داریم فرق بلیچینگ و کامپوزیت را از جهات مختلف بررسی نماییم تا بتوانید با دید بازتری، روش مناسب خودتان را انتخاب نمایید.

تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت دندان از نظر هزینه

تنها وجه تشابه بلیچینگ و کامپوزیت، سفید کردن دندان ها است. اما کامپوزیت کاری فراتر از روشن کردن لبخند شما  انجام می دهد. با در نظر گرفتن این مسئله که کامپوزیت برای رفع سایر مشکلات دندانی نیز به کار می رود، تعجبی ندارد که هزینه بالاتری نسبت به بلیچینگ داشته باشد.

فرق بلیچینگ و کامپوزیت از نظر مراحل

پروسه سفید کردن دندان ها در مطب نسبتا ساده است. دندانپزشک ابتدا دندان ها را تمیز و معاینه می کند و در صورت وجود حفره یا پوسیدگی، قبل از انجام بلیچینگ آنها را رفع خواهد کرد. هنگامیکه دندان ها تمیز شدند، یک ماده بلیچینگ روی دندان ها مالیده می شود، برای زمان مشخصی روی دندان ها باقی می ماند، سپس برداشته می شود و دوباره اعمال می گردد. کل این فرایند حدود یک ساعت طول می کشد اما برای دستیابی به نتایج مورد نظر معمولا به چند ویزیت دندانپزشکی نیاز است.

اما پروسه انجام کامپوزیت پیچیده تر است. در ابتدا رنگ کامپوزیت با توجه به رنگ دندان های طبیعی انتخاب می شود. سپس دندان ها تمیز شده و با یک ژل اسیدی، اچ می شوند. آن گاه ماده رزین خمیری روی آنها قرار داده شده، فرم داده می شود و با تاباندن نور مخصوص سفت می شود. این کار در لایه های نازک و متعدد تکرار می شود. در انتها کامپوزیت پولیش خواهد شد تا ظاهری صاف و صیقلی پیدا کند. این پروسه برای هر دندان بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

مقایسه بلیچینگ و کامپوزیت از نظر کاربرد

بلیچینگ دندان همانطور که از نام آن مشخص است، صرفا یک درمان سفید کننده برای دندان ها می باشد که برای زردی و لکه های ناشی از غذاها و نوشیدنی ها، بهترین کارایی را دارد.

با اینحال حذف برخی از تغییر رنگ های خاکستری یا قهوه ای برای مواد بلیچینگ دشوار است و در این موارد، کامپوزیت ماده بهتری محسوب می شود. در این روش بیمار می تواند به طور دقیق میزان سفیدی کامپوزیت هایش را انتخاب کند. اما روشن کردن دندان ها فقط یکی از کاربردهای کامپوزیت است. باندینگ های دندانی می توانند مشکلاتی مانند شکستگی، ترک خوردگی، فاصله، شکاف و کجی جزئی دندان ها را نیز برطرف سازند. بنباراین آنها کارایی بسیار بیشتری نسبت به بلیچینگ دارند.

تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت دندان از نظر ماندگاری

اگرچه نتایج حاصل از بلیچینگ بلافاصله پس از اتمام کار قابل مشاهده هستند اما دوام طولانی ندارند. همچنین ممکن است دندانپزشک برای تکمیل پروسه سفید کردن دندان ها، استفاده از سینی های سفید کننده در خانه را نیز توصیه نماید. حتی در اینصورت نیز بلیچینگ برای همیشه ماندگاری ندارد. میزان ماندگاری بلیچینگ به میزان مراقبت از دندان ها بستگی دارد. دندان هایی که به طور حرفه ای سفید شده اند، همچنان می توانند با گذشت زمان (عموما ۶ تا ۲۴ ماه) مجددا کدر و لکه دار شوند. پس از این مدت لازم است بیمار برای تکرار پروسه بلیچینگ مجددا به مطب مراجعه نماید.

از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیت می توانند بین ۵ تا ۷ سال دوام داشته باشند که میزان رعایت اصول مراقبت از دهان و دندان می تواند بر طول ماندگاری آنها تأثیر بگذارد. با اینحال احتمال لکه شدن، ترک خوردن، لق شدن و افتادن کامپوزیت های دندانی نیز وجود دارد. کارهایی مانند جویدن قلم و یخ، استفاده ابزاری از دندان ها برای باز کردن درب بطری و شکستن آجیل و وارد آمدن ضربه به دهان می تواند از طول عمر کامپوزیت ها بکاهد.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

حرف آخر

کامپوزیت و بلیچینگ هر دو جزو روش های سفید کردن دندان هستند. اما این دو روش تفاوت های زیادی با هم دارند. در این مقاله این دو روش را به طور دقیق معرفی کردیم و مزایا و عوارض احتمالی هر روش را بررسی کردیم. برای انتخاب بهترین روش اول باید دندان های شما توسط دندانپزشک معاینه شوند و بینید با توجه به شرایط دندان هایتان به چه چیزی احتیاج دارید.

در این رابطه متخصصان کلینیک سریتا با ارائه مشاوره رایگان می توانند سریعترین و بهترین راه را برای شما معرفی و پیشنهاد دهند.

اگر تجربه ای در این زمینه دارید حتما در قسمت دیدگاه ها آن را با دوستان سریتایی تان در میان بگذارید.

سوالات متداول

برخی از سوالات رایج در مورد بلیچینگ و کامپوزیت از این قرار هستند.

۱.سفید کردن دندان چه مزایایی دارد؟

این درمان ایمن و موثر است، غیر تهاجمی بوده و هزینه پایینی دارد. همچنین آن معمولا برای اکثر افراد مناسب است (درمان منعطفی است) و بسیار سریع می باشد.

۲. سفید کردن دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که شرایط زیر را دارند، بهتر است به جای بلیچینگ از یک روش زیبایی دیگر برای دندان هایشان استفاده کنند:

 • بیماری فعال لثه
 • دندان های ضعیف
 • مقدار زیادی پوسیدگی
 • مینای دندان ناکافی
 • عادت به دندان قروچه

۳. مراقبت های پس از انجام بلیچینگ کدام است؟

برای افزایش ماندگاری بلیچینگ توصیه می شود از مصرف سیگار اجتناب کنید، نوشیدن چای و قهوه را به حداقل برسانید و با مشورت پزشک تان از یک خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید.

۴. بلیچینگ چه فرقی با سفید کردن معمولی دارد؟

در بلیچینگ، دندان ها از حالت طبیعی خود روشن تر می شوند اما در سفید کردن معمولی فقط لکه ها و تیرگی های ایجاد شده روی دندان ها رفع می شود و آنها به رنگ طبیعی خود بر می گردند.

۵. قبل از انجام بلیچینگ لازم است چه کاری انجام شود؟

نکته مهم قبل از انجام بلیچینگ آن است که در صورت وجود پوسیدگی باید ابتدا تمام پوسیدگی ها ترمیم شوند و بعد بلیچینگ انجام گیرد. درغیر اینصورت بیمار به حساسیت های دندانی شدید دچار خواهد شد. همچنین توصیه می شود برای دستیابی به نتایج بهتر، قبل از بلیچینگ دندان هایتان را جرم گیری نمایید.

۶. آیا بلیچینگ عارضه جانبی دارد؟

تنها عارضه جانبی بلیچینگ، حساسیت موقت دندان ها است که پس از چند روز برطرف خواهد شد.

۷. دندان های طبیعی من حساس هستند. کدام گزینه برای من مناسب تر است؟

شما در طی انجام بلیچینگ، هیچ گونه ناراحتی احساس نخواهید کرد. با اینحال اگر دندان های شما به شدت حساس هستند، ممکن است باندینگ کامپوزیت برای شما بهتر باشد.