ارتودنسی، درمانی برای دندان است که مشکلات آندربایت، اوربایت و دیپ بایت را اصلاح می کند. اما مراقبت از دندان و بریس ها در طول درمان مسئله بسیار مهمی است.

رعایت اصول بهداشت دهان و دندان بعد از ارتودنسی از اقدامات لازم و ضروری طی ارتودنسی دندان است که باید مورد توجه قرار گیرد این اصول شامل مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه است.  

مسواک زدن، کشیدن نخ دندان در زمانی که بریس ارتودنسی دارید، کمی دشوارتر از شرایط عادی است اما این موضوع نباید بازدارنده ی شما برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باشد و بالعکس باید این کار را با دقت بیشتر و با استفاده مسواک مخصوص ارتودنسی انجام دهید تا عوارض ارتودنسی تا حد کافی کاهش یابد. انجام این کارها به خصوص در نوبت شب و قبل از خوابیدن بسیار حائز اهمیت است تا از تجمع مانده های غذایی در طول شب جلوگیری به عمل آید.

انواع مسواک ارتودنسی 

مسواک نرم 

مسواک های نرم، انعطاف پذیرند. برس های مسواک نرم و نازک است که چرخش و حرکت را آسان تر می کند اما مسواک های نرم طی بازه های زمانی کوتاه تری باید تعویض شوند چون به سبب همان ویژگی انعطاف پذیری زودتر فرم و حالت خود را از دست داده و دیگر ظرفیت استفاده شان تمام میشود. مسواک های نرم برای استفاده در طول درمان ارتودنسی گزینه مناسبی است.

مسواک سخت

گاها به اشتباه تصور می شود که مسواک ها با برس های سخت و زبر توانایی بیشتری در جرم گیری دهان و دندان ها دارند در حالی که این مسواک های می توانند بسیار اذیت کننده باشند و با ایجاد بریدگی و زخم در نواحی حساس مثل لثه ها و ناحیه بین دندان ها احساس درد و ناخوشایند را برای شما به ارمغان آورند پس استفاده از آن ها توصیه نمی شود خصوصا در درمان ارتودنسی که اصلا صحیح نیست و باعث می شود احساس درد بیشتری داشته باشید.

مسواک زاویه دار

مسواک زاویه دار، از انواع مسواک ارتودنسی

توجه به یک مسئله در نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسی، زاویه قرار گیری مسواک است. هرچه مسواک با زاویه بهتر و درست تری قرار گیرد می تواند عملکرد بهتری داشته باشد و بهداشت دندان های شما را حفظ کند. مسواک های منحنی و زاویه دار حرکات دست شما را روان می کند که باعث می شود اطراف براکت به خوبی تمیز شود.

 

مسواک گرد

مسواک با سری گرد،یکی از انواع مسواک مخصوص ارتودنسی

مسواک های گرد نسبت به سایر اشکال مسواک ها، قدرت حفاظت بیشتری برای بافت لثه و دندان ها دارند. گرد بودن سری مسواک باعث میشود دسترسی به سطوح زیر و کنار براکت راحت تر و با کمترین آسیب باشد. 

مسواک مخصوص ارتودنسی

مسواک مخصوص ارتودنسی باید مسواکی با سری کوچک، گرد، نرم و زاویه دار باشد. کنار هم قرار گرفتن تک تک این ویژگی ها باعث می شود شما بهترین عملکرد را هنگام مسواک زدن در ارتودنسی داشته باشید ضمن اینکه کمتری آسیب ممکن به بافت لثه و دندان های شما وارد می شود.

 

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی، یکی از انواع مسواک مخصوص ارتودنسی

مسواک بین دندانی که در مرحله اول از مراحل مسواک زدن در ارتودنسی ثابت استفاده می شود و پرز های نازک و ظریفی دارد. مسواک های بین دندانی برای تمیز کردن باقیمانده مواد غذایی در زیر و کنار براکت، سیم اتصال و بین دو دندان که کاملا واضح  دیده می شوند، کاربرد دارند.

 

مسواک برقی 

مسواک برقی در ارتودنسی به بهداشت دندان هابسیار کمک می کند

طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده مشاهده می شود مسواک های برقی بنا بر مکانیزمی که دارند در پاکسازی پلاک های موجود در سطح دندان ها و جلوگیری از بروز بیماری های پریودنتال بسیار موثر تر از مسواک های دستی واقع شده اند. در فرآیند مسواک زدن آنچه که تعیین کننده عملکرد صحیح شماست، یکی زاویه و نحوه حرکت است و دیگری زمان اختصاص داده شده به هر بخش است. مسواک های برقی تایمر هایی دارند و می توانند به شما اعلام کنند که می توانید مسواک را جا به جا کنید. به این صورت تمامی بخش ها به اندازه کافی تمیز می شوند.

طرز مسواک زدن ارتودنسی

دندانپزشکان توصیه اکید دارندکه بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید و روزانه حتما دو بار و هر بار دو دقیقه مسواک بزنید و سعی کنید هر ۴ جهت را به خوبی مسواک زده و تمام خورده های غذا را خارج کنید. طرز صحیح مسواک زدن و نکات مراقبتی در مورد انواع ارتودنسی دندان می تواند تفاوت های کوچکی باهم داشته باشند. ممکن است نیاز باشد که از انواع مسواک های ارتودنسی استفاده کنید. برای مثال در ارتودنسی ثابت شما به سه نوع مسواک نیاز دارید: مسواک بین دندانی، مسواک مخصوص ارتودنسی یا برقی، مسواک سلکا یا مسواک برقی با سری کوچکتر.

مسواک زدن ارتودنسی ثابت

طرز استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی

 

در این نوع ارتودنسی مسواک زدن سه مرحله دارد که در هر مرحله نحوه مسواک زدن بعد از ارتودنسی متفاوت است و در هر مرحله قسمت های به خصوصی از دندان هدف قرار می گیرد. 

مرحله اول : استفاده از مسواک بین دندانی

ابتدا با استفاده از یک مسواک بین دندانی استفاده می کنید. این مسواک بین دندانی به شما کمک می کند تا باقی مانده های غذایی در نواحی بین بریس و سطح دندان های خود را خارج کنید و هیچ چیز قابل مشاهده ای نباشد.

مرحله دوم: استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی

بعد از مسواک بین دندانی، نوبت به مسواک مخصوص ارتودنسی می رسد. دقت داشته باشید که تمام ابعاد دندان را مسواک بزنید. نحوه استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی به این گونه است که باید مسواک مخصوص ارتودنسی را در زاویه ۴۵ درجه با سطح لثه قرار دهید و از لثه به سمت دندان حرکت دهید. در اینجا هدف تمیز کردن زیر براکت هاست. سطح روی براکت ها را با زاویه مستقیم تمیز کنید. به یاد داشته باشید اگر از مسواک دستی استفاده می کنید حرکات باید به صورت دورانی باشد.

در هر مرحله از اینکه تمام ابعاد داخلی، خارجی و سطح دندان را مسواک زده اید اطمینان حاصل کنید و در صورت استفاده از مسواک برقی هر جهت از دندان را به مدت حداقل ۳۰ ثانیه مسواک بزنید.

مرحله سوم:استفاده از مسواک باریک ارتودنسی یا مسواک برقی

در این مرحله که باید از مسواک باریک ارتودنسی استفاده کنید و یا سری کوچکتر را روی مسواک برقی قرار دهید. این نوع مسواک به آسانی زیر براکت های ارتودنسی قرار می گیرد. مطمئن شوید که تمام زوایای دندان های خود را تمیز کرده اید.

مراحل گفته شده هم برای ارتودنسی لینگوال و هم برای ارتودنسی معمولی می تواند کارآمد باشد.

مسواک زدن ارتودنسی متحرک دندان

همانطور که میدانید به هنگام غذا خوردن باید بریس متحرک را از دهان خارج کنید که هم احساس راحتی داشته باشید و هم براکت ها در اثر نوشیدنی و مواد غذایی رنگی، تغییر رنگ ندهند. بعد از خوردن، دندان های خود را مسواک زده تا اثری از مانده های غذا باقی نماند. در ارتودنسی متحرک دندان برای شستشوی بریس هم می توانید از محلول آب و شوینده یا محلول قرص های مخصوص شستشوی بریس استفاده کنید. استفاده از خمیر دندان ها در تمیز کردن بریس ارتودنسی به دلیل احتمال ایجاد خراش خیلی توصیه نمی شود.

بهترین مسواک ارتودنسی در درمان ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی شما برای بهداشت صحیح دندان های خود به مسواک هایی نیاز دارید که با وجود براکت ها و سیم اتصال روی دندان ها به خوبی دندان های شما را از مانده های غذایی پاک کند ضمن اینکه آسیبی به براکت ها وارد نکند.مسواک های مخصوص ارتودنسی سرهای گرد با برس های نرم و برس های میانی کوتاه تر و محکم دارند که باعث می شود زیر براکت ها به خوبی تمیز شوند. 

ویژگی های مسواک مناسب ارتودنسی

در یک مسواک خوب مخصوص ارتودنسی، سری و دسته ی آن باید طوری طراحی شده باشد که به راحتی در دست قرار گیرد و به وسیله ی آن بتوان به آسانی به نقاط دور از دسترس دندان های خلفی دسترسی پیدا کرد.

سری کوچک و گرد: به دلیل وجود براکت ها رو دندان، ناحیه بین دندان و براکت ها ناحیه ای است کاملا مستعد برای تبدیل شدن  به فضایی برای رشد انواع باکتری. بنابراین کوچک بودن سری مسواک نکته ی مهمی است که شما بتوانید به تمام قسمت ها نفوذ کنید.

برس های نرم: زبری برس های مسواک در حالت عادی هم می تواند باعث ایجاد خراش در خط لثه و خونریزی خفیف شود. ضمن اینکه برس های نرم انعطاف بیشتری داشته و تمیز کردن اطراف براکت را راحت تر میکند

نوع و نحوه ی مسواک زدن بر طول عمر ارتودنسی تأثیر دارد؟

بله. کاملا طبیعی است که طول عمر و ماندگاری درمان و جلوگیری از بازگشت کاملا به پروسه ی مراقبت از دندان ها بعد از تکمیل درمان بستگی دارد. دندان ها بعد از تکمیل دوره ی درمانی ممکن است به بازگشت به موقعیت اولیه شان تمایل نشان دهند که استفاده از ریتینر کمک می کند این اتفاق نیفتد و جایگاه دندان ها حفظ شود. اما درحین ارتودنسی نوع مسواک هایی که استفاده می شود و چگونگی مسواک زدن یک موضوع حیاتی است. براکت ها که روی دندان و گاه در پشت دندان ها نصب می شوند، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را به یک چالش تبدیل می کند. برای همین لازم است که از مسواک های مخصوص استفاده شود تا غیر قابل دسترس ترین نقاط دندان ها نیز قابل دسترس و تمیز کردن شود که از عوارض ارتودنسی مانند پوسیدگی و زردی دندان، تحلیل ریشه و… جلوگیری و بالطبع طول عمر ارتودنسی بیشتر شود.

 

نکات مهم درباره اصول بهداشتی و مراقبت های لازم ارتودنسی دندان 

  1. حتما از مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.
  2. بهتراست بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.
  3. سعی کنید تمامی نکات ریز در رابطه با نحوه مسواک زدن را به خاطر بسپارید و عمل کنید.
  4. مسواک ها خود مستعد جذب باکتری هستند پس در محیط مناسب از آنها نگهداری کنید.
  5. حتما از نخ دندان و دهان شویه برای تکمیل بهداشت دهان و دندان خود استفاده کنید.
  6. براکت ها را بررسی کرده و در صورت لق یا شکسته شدن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

نخ دندان ارتودنسی چیست؟

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان، نوعی نخ است که برای تمیز کردن آن نقاطی از دندان استفاده می شود که تنها با استفاده از مسواک قادر به تمیز کردنشان نخواهیم بود و در واقع کشیدن نخ دندان در این نقاط بسیار ضروری بوده و میتواند تاثیرات بسزایی را در سلامت دندان های داشته باشد. نخ دندان های معمولی از جنس تفلون یا نایلون هستند اما برای دندان ارتودنسی بهتر است از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده شود که به اصطلاح به این نوع از نخ دندان، نخ دندان مومی می گویند و پرز هایی که دارد می تواند به پاکسازی سطح دندان بین و زیر براکت ها کمک کند.

اهمیت استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

کشیدن نخ دندان در زمان ارتودنسی کار آسانی نیست اما بسیار مهم است و ارتودنتیست ها بر انجام آن توصیه اکید دارند . به طور کلی بخش هایی از دندان های خلفی هستند که تمیز کردنشان راحت نیست و مسواک به تنهایی نمی تواند آن ها را تمیز کند، حال وجود بریس ارتودنسی این شرایط را تشدید می کند وبا وجود چنین شرایطی به این نتیجه میرسیم که نوع نخ دندان ارتودنسی خیلی مهم است.  پس رعایت نکردن اصول ذکر شده می تواند به مشکلات دندانی بعد از ارتودنسی را منجر شود. 

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی

یکی از کارهایی که بعد از ارتودنسی برای مراقبت بهتر از بریس به شما توصیه می شود، کشین نخ دندان است. اما نخ دندان هم انواع مختلفی دارد که هرکدام با توجه به نوع ارتودنسی و فاصله میان دندان ها می تواند بهترین نخ دندان برای شما باشد.

نخ دندان ارتودنسی معمولی

نخ دندان های معمولی که  دارای اسانس، فلوراید و مومی هستند. اسانس موجود در نخ های دندانی که استفاده از آن را خوشایند می کند. فلوراید نیز باعث می شود مینای دندان مقاوم تر شود. رشته های موم آغشته به موم در نخ دندان های معمولی باعث می شود که راحت تر از نقاط سخت میان دندان ها یا براکت عبور کند.

نخ دندان ارتودنسی نواری (SATIN)

ویژگی های مشابه به نخ دندان های معمولی دارند با این تفاوت که پهن تر هستند و حالت نواری شکل دارند. 

نخ دندان سوپر فلاس (SUPER FLOSS)

نخ دندان سوپر فلاس، نوعی نخ دندان مقاوم و مناسب برای دندان های ارتودنسی است که از بخش تشکیل شده است. بخش ابتدای نخ که حالت پلاستیکی دارد و کمک می کند زیر سیم اتصال براکت ها به خوبی تمیز شود. بخش میانی نخ دندان که حالت اسفنجی داشته و برای تمیز کردن نواحی بین دندانی و کنار براکت ها مناسب است. اما بخش انتهایی که مانند نخ دندان معمولی است. با توجه به ویژگی های این نخ دندان می توان گفت که تا حد زیادی از مانده های مواد غذایی را از نواحی مختلف خارج کرده و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

نخ دندان آبی واترپیک

نخ دندان آبی واترپیک نوعی نخ دندان گران قیمت است اما بهترین نوع نخ دندان در تمیز کردن براکت ها و بریس است. این نوع نخ دندان تاثیرات قابل توجهی در بهداشت دندان و براکت ها دارد.

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

مراحل نخ دندان کشیدن به طرز صحیح

ابتدا باید نخ دندان مناسب دندان خود را پیدا کنید مثلا اگر فاصله بین دندان های شما زیاد است، نخ دندان های ضخیم تر و پهن تر مانند نخ دندان نواری یا سوپرفلاس برای شما مناسب می باشد.

نحوه کشیدن نخ دندان بدین صورت است: ابتدا به نخ دندان با طول حدود ۵۰ سانتی متر احتیاج دارید که باید دو سر آن را به دور انگشت های میانی خود بپیچید تا جایی که تنها ۵ سانتی متر از طول آن در میان انگشتان باقی بماند. حال باید نخ دندان را طوری میان دندان های خود بکشید  که به یکباره روی لثه کشیده نشود. سعی کنید حرکات آرام و رفت و برگشتی چند بار تکرار کنید تا از تمیز شدن آن اطمینان حاصل کنید. به هنگام کشیدن نخ دندان توجه کنید که براکت ها گیر نکند و آن هارا حرکت ندهد. نخ دندان های موم دار می تواند از گیر کردن نخ به براکت ها تا حد زیادی جلوگیری کند.

جمع بندی

درمان ارتودنسی دندان برای رسیدن به نتیجه مطلوب و پایداری این نتایج، نیاز به مراقبت هایی در طول درمان دارد. طرز صحیح مسواک زدن در ارتودنسی و کشیدن نخ دندان کارهایی است که اگر به صورت منظم و درست انجام شوند هیچ گونه آسیبی متوجه بریس شما نخواهد بود. پس سعی کنید پس از مشورت با متخصص ارتودنسی، مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی را انتخاب و به طرز صحیحی آنها را به کارگیرید.

کلینیک دندانپزشکی سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.