ارتودنسی لینگوال، که با نام های ارتودنسی نامرئی، پشت دندانی و زبانی نیز شهرت دارد، مانند ارتودنسی ثابت وظیفه صاف و ردیف کردن دندان ها و رفع انواع مال اکلوژن ها و اشکالات دندانی مانند فاصله زیاد بین دندان ها و یا تراکم زیاد آنها را به عهده دارد. به دلیل طولانی بودن دوره ارتودنسی (اغلب یک سالو نیم تا سه سال )، مخفی بودن براکت ها و بریس های ارتودنسی، یک ایده فوق العاده می باشد. شما می توانید خدمات ارتودنسی لینگوال را با هزینه ای بیشتر از ارتودنسی ثابت ( حدود ۵ تا ۸ ملیون برای هر فک)، انجام دهید، اما ابتدا مقاله ی زیر را که به بررسی کامل ارتودنسی لینگوال، مزایا، معایب و تمام آن چیزی که قبل از انجام ارتودنسی لینگول باید بدانید، پرداخته است، را با دقت بخوانید.

چرا ارتودنسی لینگوال را نامرئی می خوانند؟

ارتودنسی لینگوال را یکی از ارتودنسی‌های نامرئی می‌نامند؛ به دلیل اینکه موقعیت این ارتودنسی در پشت دندان ها است، به همین دلیل به آن ارتودنسی داخلی هم می‌گویند. در واقع این نوع ارتودنسی هم مانند هر ارتودنسی دیگری همه اجزای بریس که شامل براکت‌ها، سیم ها و الاستیک را دارد و همچنین دارای شباهت‌های استحکامی و سخت افزاری زیادی با ارتودنسی های معمولی است، اما با این تفاوت که ارتودنسی لینگوال در سمت داخلی دندان ها و به سمت زبان قرار می‌گیرند و همین باعث می‌شود تا هر کسی نتواند متوجه ارتودنسی شما باشد و بعد از مدتی دندان های شما مرتب و یکدست خواهد شد.

ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان نصب می شود
ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال مربوط به تنوع براکت هایی است که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود. تفاوت این براکت ها هم در نحوه طراحی، چگونگی اتصال براکت ها روی سطح دندان است. معروف ترین نوع براکت هایی که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود عبارتند از؛

 • براکت اینکاگنیتو
 • براکت لینگوال QT
 • لینگوال سبک STB
 • آی بریسز
 • این اویشن

مزایای ارتودنسی لینگوال

بهتر است بدانید که تنها مزیت ارتودنسی لینگوال نامرئی بودن آن نیست، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث شده یکی از پرطرفدارترین روش های اصلاح مشکلات دندانی باشد؛ این مزیت ها عبارت اند از:

 • نامرئی بودن

تفاوت بارز ارتودنسی لینگوال با دیگر انواع آن، نامرئی بودن آن است. اینکه براکت ها در پشت دندان قرار میگیرند هم باعث می شود که از دید دیگران پنهان بمانند هم اینکه سطح دندان دچار ساییدگی نمی شود و باز به همین سبب غذا خوردن در ارتودنسی لینگوال راحت تر از روش های دیگر است.

 • ثابت بودن

ارتودنسی ‌های ثابت همانطور که می‌دانید نسبت به ارتودنسی های متحرک، کاربردی تر بوده و برای اصلاح کامل دندان ها توصیه می‌شود؛ ارتودنسی لینگوال ثابت بوده و می ‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و در آخر، نتیجه بهتری هم برای شما خواهد داشت ( البته دیگر روش های ارتودنسی نیز قابل استفاده هستند )

 • درمان ازدحام دندان ها و کج بودن شدید

ارتودنسی لینگوال این توانایی را دارد که دندان‌هایی که مشکل انحراف شدیدی دارند را به سادگی حل کند. همچنین در انواع مال اکلوژن ‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت از این ارتودنسی استفاده می‌نمایند. ارتودنسی لینگوال می‌تواند به راحتی به رفع فاصله بین دندان ها کمک کند.

 • عدم تغییر رنگ دندان ها

این ارتودنسی به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار میگیرد، اگر فرد در دوره ارتودنسی به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، باز هم باعث تغییر رنگ سطح دندان ها نخواهد شد و اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان ها خواهد بود. البته باید گفت این مزیت ارتودنسی لینگوال تقریبا مشابه ارتودنسی دیمون می باشد. اما در مقابل نوعی ارتودنسی نیز وجود دارد که با نام ارتودنسی سرامیکی که یکی از دغدغه ها جلوگیری از تغییر رنگ براکت هاست چون در ارتودنسی سرامیکی، براکت ها از جنس سرامیک و به رنگ دندان یا شفاف هستند.

معایب و عوارض ارتودنسی لینگوال

درمان مشکلات و کجی دندان با ارتودنسی لینگوال بدون تغییر رنگ

این ارتودنسی همانطور که گفتیم دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه با هم این معایب را بررسی می‌کنیم:

 •  به دلیل اینکه این ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد، استفاده و جایگزین کردن آن بسیار مشکل است.
 •  شما در هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها باید زمان بیشتری را برای مراجعه به مطب دندانپزشکی صرف کنید، به این معنی که هر جلسه مراجعه شما زمان بیشتری خواهد برد.
 • نصب کردن این ارتودنسی به سادگی روش معمولی نیست.
 • ارتودنسی لینگوال دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد و به صورت میانگین ۲/۵ تا ۳ میلیون از ارتودنسی های معمولی گران تر بوده و دلیل آن هم کاملا مشخص است، گذاشتن این ارتودنسی ها نیازمند تخصص بیشتری دارد و در صورت شکست، باید هزینه بیشتری برای جایگزین کردن آن صرف نمایید.

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال یا نامرئی

۱. معاینه و تشخیص

در این مرحله بیمار معاینه شده و نوع و شدت ناهنجاری توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار میگیرد. بنابر آنالیز های صورت گرفته روش های درمانی قابل انجام به بیمار توضیح داده شده تا بر اساس فاکتور هایی چون هزینه درمان، طول دوره درمان و سایر انتظارات بیمار، روش درمان انتخاب شود.

۲. درمان های جانبی

اگر بیمار علاوه بر ارتودنسی، نیاز به درمان های جانبی از جمله کشیدن دندان، جرم گیری و پر کردن دندان داشته باشد، در این مرحله باید انجام شود تا تمامی دندان ها از سلامت عمومی برخوردار باشند.

۳. قالب گیری

پس از طی کردن دو مرحله نوبت به قالب گیری از دندان ها می رسد. یک قالب از دندان ها توسط ارتودنتیست گرفته شده و برای ساخت بریس ارتودنسی به لابراتوار ارسال می شود.

۴. نصب بریس ارتودنسی

ارتودنتیست براکت ها را با چسب مخصوص روی دندان ها نصب می کند و با استفاده از سیم، براکت ها را بهم متصل می کند تا امکان اعمال فشار لازم به دندان ها فراهم شود.

۵. معاینات دوره ای

پس از نصب بریس ارتودنسی نامرئی لازم است که با نظر ارتودنتیست و شرایط بیمار جلسات معاینات دوره ای تنظیم شود. طی این جلسات دندانپزشک به سوالات بیمار پاسخ داده و پیشرفت درمان بررسی می شود.

مقایسه ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی معمولی

ارتودنسی معمولی و لینگوال در هزینه، نحوه نصب و ... متفاوت هستند

می توان در چند فاکتور این دو نوع ارتودنسی را در مقام قیاس قرار داد:

۱. نصب

ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان قرار می گیرند به همین سبب نصب آن ها کمی دشوار تر است اما ارتودنسی معمولی روی سطح دندان قرار میگیرند و نصب آن آسان است.

۲. هزینه

هزینه ارتودنسی پشت دندانی به دلیل پیچیدگی نصب آن کمی گران تر از ارتودنسی معمولی است.

۳. آسیب به سطح دندان

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان است و تماسی با سطح جلویی دندان ها ندارد و آسیبی متوجه آن ها نیست اما ارتودنسی معولی به مرور زمان باعث تغییر رنگ سطح دندان ها و ساییدگی می شود.

۴. طول درمان

در ارتودنسی معمولی دندان، سرعت حرکت و جابه جایی دندان ها بیشتر است، پس در مقایسه با ارتودنسی لینگوال طول درمان کوتاه تری دارد.

ارتودنسی لینگوال مناسب برای چه افرادی است؟

با توجه به مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی داخلی ) می توان نتیجه گرفت که ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب است. اما این روش از ارتودنسی به بهداشت قوی برای نتیجه دادن نیاز دارد و کسانی که در این زمینه ضعیف عمل می کنند خیلی کاندید مناسبی برای این روش درمانی نیستند. اما در مقابل این روش ایده آل بزرگسالان است. طول درمان ارتودنسی ممکن است از چندماه تا چند سال به طول انجامد و برای کسی که تمایل ندارد دیگران از درمان ارتودنسی او در این مدت مطلع شوند، گزینه مناسبی به نظر می آید.

طول درمان ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی به طور کلی به عوامل مختلفی از جمله؛ سن بیمار، سلامت دندان ها قبل از ارتودنسی، شدت ناهنجاری، میزان رعایت بهداشت دندان ها و نوع درمان ارتودنسی بستگی دارد. در ارتودنسی لینگوال طول درمان کاملا به شدت ناهنجاری و تعداد دندان هایی که باید اصلاح شوند، بستگی دارد و ممکن است چند ماه تا دو سال زمان ببرد.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی یکی از اصل های مراقبتی است

مراقبت از ارتودنسی پشت دندان کمی سخت تر از روش های دیگر است چون دید و دسترسی به آن بخش کمی سخت تر است اما سعی کنید با حوصله و صبر مراقبت ها را انجام دهید تا کوچکترین آسیبی به براکت ها وارد نشود. برخی از این اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی عبارتند از؛

۱. روزانه و بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن سطح و شکاف بین دندان ها استفاده کنید تا ذره ای از مواد غذایی باقی نماند.
۲. از انواع نخ دندان و مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. هر کدام از این مسواک با یک هدف مشخص و به نحوی طراحی و ساخته شده اند که آسیبی به براکت ها وارد نشود. برای مثال برای تمیز کردن فضای بین سیم و سطح دندان باید از مسواک بین دندانی استفاده کنید.
۳. از خوردن غذای سفت که فشار زیادی به دندان ها وارد می کند، جدا خودداری کنید
۴. دهانشویه ها می توانند به بهداشت بیشتر دندان ها کمک کنند.

نحوه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در ارتودنسی لینگوال

در درمان ارتودنسی، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به سبب وجود براکت ها و سیم ارتودنسی کمی دشوارتر از حالت عادی است حالا این شرایط سخت تر می شود وقتی ارتودنسی از پشت دندان باشد. وقتی دسترسی به براکت ها در پشت دندان کمی سخت می شود لازم است که نحوه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با بریس ارتودنسی را بیاموزید تا از تجمع باکتری ها و مانده های غذایی جلوگیری کنید.

قیمت و هزینه ارتودنسی لینگوال (۱۴۰۰/۶/۱)

باید بدانید قیمت ارتودنسی لینگوال نسب به دیگرروش های ارتودنسی، بیشتر می باشد (تقریبا ۳ تا چهار برابر). در نتیجه اگر به لحاظ منابع مالی رفاه کافی را دارید و بودجه بیشتری می توانید هزینه کنید، از ارتودنسی لینگوال استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی لینگوال برای یک فک: ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان

هزینه ارتودنسی لینگوال جفت فک: ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان

یکی از دلایل گران قیمت بودن و هزینه بالای ارتودنسی لینگوال پس تخصص بالای مورد نیاز برای انجام، خرید سفارشی بریس ها پس از قالب گیری دندان است.

تاریخچه ای در رابطه با تکامل روش ارتودنسی لینگوال از مجله IOSR علوم دندانپزشکی

Evolution of Lingual Brackets

In the earliest days of lingual mechanotherapy, two designs of brackets were introduced by two different researchers.

Dr. Kurzdeveloped brackets with horizontal slot

Dr. Fujitaintroduced the ones with occlusal slot

Work of Dr. Craven Kurz & his team at Ormco Company -Working in conjunction with engineers at Ormco, Kurz initiated designs and studies on a near conventional edgewise approach to lingual mechanics. The initial criteria were

To provide the same degree of control as is achievable with fixed appliances

To make a smooth, low-profile appliance with minimumirritationto soft tissue, comfortable to the patients

To develop an appliance with the minimal deviation from known, well-accepted principleof labial edgewise, and also with straight-wire principle, if possible

Dr. C.Kurzand his team at Ormco Company has developed seven generations of lingual brackets

دو طرح براکت توسط دو محقق مختلف ارائه شد

.۱ براکت های دکتر Kurz با شکاف افقی ساخته شده است.

۲. دکتر فوجیتینت مواردی را با شکاف اکلوزال معرفی کرد.

کار دکتر Craven Kurz و تیمش در شرکت Ormco – با همکاری مهندسین Ormco ، Kurz شروع به طراحی و مطالعات رویکردی تقریباً متعارف برای مکانیک دندان کرد.

معیارهای اولیه:

۱. برای کنترل، همان درجه کنترل که با ارتودنسی ثابت قابل دستیابی است.

۲. ساختن یک وسیله صاف و پنهان (پشت دندان) با حداقل تحریک در بافت نرم که برای بیماران راحت باشد.

۳. برای رفع انحراف دندان ها، کاملاً پذیرفته شده، همچنین با اصل سیم مستقیم.

دکتر C.Kurzand و تیم وی در شرکت Ormco هفت نسل از براکت های زبانی را تولید کرده است.

منبع: www.iosrjournals.org

سوالات رایج درباره ارتودنسی لینگوال

آیا غذا خوردن با ارتودنسی لینگوال سخت است؟

در ارتودنسی لینگوال غذا خوردن نسبت به دیگر انواع ارتودنسی راحت تر است اما طبیعتا چون دندان ها می توانند حرکت کنند در غذا خوردن باید دقت کنید و از گاز زدن انواع غذا و میوه مثل ساندویچ، نان خشک یا خیار، سیب، بلال و… جدا پرهیز کنید. هسته میوه و پوست آجیل را قبل از خوردن خارج کنید و با دندان های عقبی بجویید.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

مرحله نصب ارتودنسی دردناک نیست اما می تواند اذیت کننده باشد ضمن اینکه درمان ارتودنسی با فشار ملایمی که به دندان ها وارد میکند تا حرکت کنند و در جای درست قرار گیرند، ممکن است با درد همراه باشد . در روز های اولیه نصب ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید جوری که انگار چیز اضافه در دهان خود دارید.

آیا ارتودنسی لینگوال مشکلات اوربایت را رفع می کند؟

در مورد مشکل اوربایت ممکن است که میزان ناهنجاری به قدری باشد که نتوان از ارتودنسی نامرئی لینگوال استفاده کرد. علت این است که احتمال دارد براکت ها در اثر فشار ناشی از قرار گرفتن فک روی آن آسیب ببیند و بشکند. با این حال شرایط باید بررسی شود آنگاه در این مورد تصمیم گیری شود.

آیا ارتودنسی لینگوال دارای محدودیت هم است؟

باید گفت که این ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و همانطور که گفتیم برای همه افراد مناسب است؛ اما بهتر است که افرادی که بیشتر اوقات با زخم‌های لثه و زبان و به طور کلی با زخم‌های دهانی، درگیر هستند از این روش استفاده نکنند.

آیا هر مطبی که مراجعه کنم، ارتودنسی لینگوال را انجام می‌دهد؟

خیر، شما در هر مطبی نمی‌توانید این نوع ارتودنسی را درخواست نمایید، زیرا ارائه خدمات ارتودنسی لینگوال دارای تخصص و دانش ویژه ای است که هر متخصص پریودنتیست نمی‌تواند این کار را انجام دهند همچنین بکارگیری این ارتودنسی نیازمند تجهیزات ویژه‌‌ای است که هر مطبی مجهز به آن نیست.

آیا برس های ارتودنسی لینگوال باعث ایجاد زخم در زبان خواهد شد؟

برای پاسخگویی به این سوال باید گفت که چون برس های ارتودنسی لینگوال در تماس مستقیم با زبان قرار دارد؛ ممکن است که در روز های ابتدایی که این ارتودنسی را دارید، هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن کمی احساس ناراحتی کنید و عادت به بودن این بریس ها نداشته باشید، اما به مرور زمان به این برس ها عادت کرده و دیگر مشکلی با آن ها نخواهید داشت.

کلینیک دندانپزشکی سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیگر مقالات مربوط به مراقبت از دندان ما را مطالعه فرمایید.