استریپ کردن دندان یکی از روش‌های درمان دندانپزشکی است که برای رفع ناهماهنگی‌های دندانی و بهبود زیبایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال اگر برای زیباتر شدن دندان‌هایتان به این شیوه به عنوان اولین و ساده‌ترین گزینه فکر می‌کنید، بهتر است پیش از آن یک سری موارد مهم را در نظر بگیرید. 

به طور کلی درخصوص استفاده از این روش، موضوعات متناقضی مطرح می‌شود. زیرا علی‌رغم کم‌خطر بودن، می‌تواند با آسیب‌هایی نیز همراه باشد. از این رو، در این مقاله به بررسی دلایل، اهمیت و مراحل آن می‌پردازیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

دلایل استریپ دندان

دلایل استریپ کردن دندان

دندان‌پزشکان بنا بر علل مختلف، به بیماران خود توصیه می‌کنند که به جای ‌روش‌های درمانی پیچیده‌تر، این شیوه درمانی را مدنظر قرار دهند. به طور کلی استریپ کردن دندان‌ها یک روند درمانی تهاجمی یا طولانی نیست و کاربرد گسترده‌ای در دندانپزشکی دارد. با این حال در یک سری از موارد، بیشتر به کار برده می‌شود. در ادامه مهم‌ترین دلایل کاربرد این روش را بررسی می‌کنیم.

ایجاد فضای کافی بین دندان‌ها قبل از ارتودنسی

گاهی اوقات قبل از درمان ارتودنسی، دندانپزشک شما با استریپ کردن، فضای بین دندان‌ها را بیشتر می‌کند. زیرا بر اثر فشار بریس‌ها، دندان‌ها بیشتر از چیزی که باید به هم فشرده می‌شوند و در صورتی که بیمار دندان‌های شلوغی داشته باشد، با مشکل مواجه خواهد شد.

 با انجام این کار قبل از ارتودنسی، از چسبیدن دندان‌ها به هم و انحراف بیشتر آن‌ها جلوگیری می‌شود و فضای کافی برای تغییر و حرکت دندان‌ها ایجاد خواهد شد. چسبیدن دندان‌ها به هم مشکلاتی مانند پوسیدگی را به همراه خواهد داشت. زیرا شست ‌و شوی دندان‌ها سخت‌تر خواهد بود.

زیبایی و یکدستی دندان‌ها

زیبایی و یکدستی دندان‌ها

بسیاری از افراد برای اصلاح ناهمواری‌ها و قرینه‌سازی دندان‌ها از این شیوه استفاده می‌کنند. گاهی نیز پزشک متخصص برای تراز کردن دندان‌های ناهماهنگ یا صاف کردن تاج دندان، این روش را به کار می‌برد. پس از این کار مشاهده خواهید کرد که دندان‌ها تا چه اندازه زیبا و شفاف می‌شوند.

رفع نقایص و آسیب‌دیدگی‌ها

بسیاری از افراد هنگام جویدن یا گاز زدن یک خوراکی سخت، ورزش، ضربه یا تصادف دچار لب پریدگی دندان می‌شوند. از این رو یکی از دلایل استریپ کردن دندان‌ها رفع نقص‌هایی است که بر اثر آسیب‌دیدگی‌های جزئی به وجود آمده‌اند. این روش بر مبنای میزان آسیب دندان به کار گرفته می‌شود و در صورتی که آسیب دندانی گسترده باشد یا دندان از قبل پوسیده باشد، قابل استفاده نیست. 

روکش کردن یا کامپوزیت دندان‌ها

 وقتی دندانپزشک شما، دندان عصب‌کشی شده را روکش کرد، برای جای‌گذاری صحیح آن دندان‌ها را صیقل می‌دهد. در واقع این یک روش پرکاربرد برای جا انداختن روکش‌های دندانی محسوب می‌شود.

همچنین قبل از برخی درمان‌های زیبایی دندانپزشکی دیگر مانند کامپوزیت، ابتدا لایه‌ای از مینای دندان تراشیده می‌شود تا دندان‌ها زیاد از حد جلو نیایند و ظاهر بدی پیدا نکنند.

کاهش ساییدگی دندان‌ها

گاهی برای کاهش ساییدگی دندان‌های بالا و پایین از این شیوه استفاده می‌شود؛ زیرا با استریپ کردن می‌توان فشار جویدن را بر دندان‌های مختلف متعادل کرد و تنش زیاد بر تعدادی از دندان‌های برجسته یا بزرگ‌تر را کاهش داد.

درمان زخم‌های داخل دهان

تیز شدن دندان‌ها بر اثر شکستگی یا سایش، جویدن و بلع غذا را سخت می‌کند؛ زیرا ممکن است فرد بارها داخل دهان یا زبان خود را گاز بگیرد و خود را زخمی کند. در این حالت فرد به طور مداوم درد زیادی را متحمل شود. در این صورت نیز برای کاهش درد و بهبود فرایند غذا خوردن و جویدن از استریپ دندان استفاده می‌شود.

تنظیم دندان پس از پر کردن

پس از پر کردن دندان آسیب‌دیده با آمالگام، دندانپزشک برای تراز کردن مواد استفاده شده روی مینای دندان، از این روش استفاده می‌کند تا از اندازه و شکل نهایی دندان اطمینان حاصل کند.

هم‌اندازه کردن دندان‌ها

گاهی اوقات برخی از دندان‌ها بیش از حد بلند یا بیش از حد کوچک هستند؛ مثلاً در بسیاری از افراد دندان نیش بلندتر از سایر دندان‌های کناری است و باعث می‌شود که ظاهر زیبایی نداشته باشد. 

از سوی دیگر ناهماهنگی در اندازه دندان‌ها باعث درد عضله فک یا لق شدن دندان‌ها و حتی سردرد می‌شود. از این رو، این روش به عنوان یک شیوه درمانی برای کاهش درد عضلات صورت و سردرد مورد توجه قرار می‌گیرد.

بهبود فرایند جویدن

در برخی مواقع به دلیل صاف بودن برخی از دندان‌ها، فرد در هنگام جویدن مشکل پیدا می‌کند. همچنین ممکن است برخی از دندان‌های بالا و پایین به درستی روی هم قرار نگیرند و فرد را دچار مشکلات مفصلی در ناحیه جمجمه کنند. در این حالت نیز ممکن است پزشک برای جلوگیری از آسیب‌های جدی‌تر مانند آسیب مفاصل ظریف فک از این روش استفاده کند.

آیا استریپ کردن دندان‌ درد دارد؟

آیا استریپ کردن دندان‌ درد دارد؟

به طور کلی استریپ کردن دندان از جمله درمان‌های کم‌تهاجمی و بدون درد محسوب می‌شود. با این حال قبل از شروع این عمل معمولاً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است دچار کمی حساسیت یا درد مقطعی شوید؛ البته این درد به اندازه‌ای نیست که نتوانید تحمل کنید.

مراحل استریپ کردن دندان

مراحل استریپ کردن دندان

به طور کلی این شیوه چندان پیچیده و زمان‌بر نیست؛ با این حال لازم است مواردی را که پزشک شما در خواست می‌کند، جز به جز انجام دهید. در ادامه مراحل انجام این روش را شرح داده‌ایم.

معاینه و مشاوره

اولین قدم در استریپ کردن دندان‌ها مشاوره با متخصص دندانپزشکی است. در این جلسه پزشک اهداف و نحوه عملکرد خود را توضیح می‌دهد و شما نیز می‌توانید در خصوص نگرانی‌ها و انتظارات خود سؤالات مد نظرتان را بپرسید. 

همچنین در این جلسه دندانپزشک شما بررسی می‌کند که آیا کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر؟ از این رو در جلسه معاینه و مشاوره، میزان آسیب دندان‌های شما به طور کلی ارزیابی خواهد شد.

عکس انداختن از دندان

عکس انداختن از دندان

در مرحله بعد پزشک شما از دندان‌هایتان عکس خواهد گرفت. زیرا تنها با مشاهده عکس‌های رادیولوژی است که معاینه دندان شما کامل خواهد شد. در این مرحله پزشک میزان شکستگی‌ها یا پوسیدگی‌های عمقی را بررسی خواهد کرد. این کار کمک می‌کند که هرگونه مشکل اساسی شناسایی شود و قبل یا بعد از این عمل با مشکلی مواجه نشوید. 

ارائه طرح درمان

پس از مراحل مشاوره و معاینه، دندانپزشک یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای خاص شما طراحی می‌کند. در این برنامه تغییرات و نتایج پیشنهادی بررسی خواهد شد. در نهایت پس از در نظر گرفتن طرح درمان پیشنهادی، این شما هستید که اعلام می‌کنید که مایل به انجام این عمل هستید یا نه؟

بی‌حسی موضعی

بسته به اینکه چه میزان از مینای دندان شما برداشته شود، دندانپزشک مقدار متفاوتی از مواد بی‌حسی را استفاده خواهد کرد؛ بنابراین اگر از درد عمل‌های دندانپزشکی می‌ترسید بهتر است از قبل خود را آرام کنید و برای این مورد آماده باشید.

تراشیدن و صیقل دادن مینای دندان

این مرحله اصلی‌ترین فرایند درمان است. پزشک متخصص شما در این مرحله از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی مانند مته یا دیسک سنباده استفاده خواهد کرد. سپس مقدار کمی از مینای دندان شما در نواحی مورد نظر جدا خواهد شد. این فرایند کاملاً کنترل شده است و به شکلی ظریف و محدود انجام خواهد شد.

صاف کردن و پلیش زدن دندان‌ها

در مواقعی که استریپ کردن دندان‌ها برای زیبایی و بهبود ظاهر دهان انجام می‌شود، دندان‌ها جلا داده می‌شوند. پس از اینکه دندان‌ها شکل داده شد و حالت مدنظر دندان‌ها حاصل گشت، سطوح درمان شده با استفاده از پلیش صاف می‌شوند. این کار در ایجاد ظاهر طبیعی و زیبای دندان‌ها نقش مهمی دارد. پس از آن مشاهده خواهید کرد که تا چه اندازه لبخند شما زیباتر شده است.

ارزیابی نتیجه

پس از پایان مراحل درمانی، دندانپزشک با استفاده از روش‌های خاصی بررسی می‌کند که آیا دندان‌های شما کاملاً هم‌تراز شده‌اند؟ و اینکه به خوبی روی یکدیگر قرار می‌گیرند؟ آیا مشکل خاصی برای باز و بسته کردن دهان خود ندارید؟ 

ارائه دستورالعمل‌های مراقبتی

پیش از ترک مطب دندانپزشکی، باید دستورالعمل‌های بعد از عمل را دریافت کنید. این کار نقش مهمی در ارتقای بهبود ظاهر دندان‌ها و حفظ سلامت دهان شما دارد. معمولاً توصیه می‌شود که یک سری پرهیز غذایی داشته باشید و تا چند روز از گاز زدن خوراکی‌های سفت خودداری کنید.

مشخص کردن زمان جلسات بعدی

در برخی مواقع، دندانپزشک شما برای ارزیابی نتایج و رسیدگی به هرگونه نگرانی یا عارضه‌ای، قرار معاینات بعدی را ترتیب می‌دهد. این کار کمک می‌کند که پزشک بر نتیجه‌بخشی این عمل به خوبی نظارت داشته باشد.

مزایای استریپ دندان

مزایای استریپ کردن دندان‌ها برای زیبایی

به طور کلی این روش بسیار کم‌خطر و زود بازده است. در ادامه مهم‌ترین مزایای استریپ کردن دندان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زیبایی قابل توجه

این شیوه یکی از با کیفیت‌ترین و موثرترین نتایج را در میان روش‌های مختلف درمانی برای زیبایی دندان‌ها دارد. پس از پایان عمل، دندان‌ها مرتب‌تر خواهند شد و ظاهری درخشان و زیبا خواهند داشت.

نتایج سریع و قابل توجه

کل فرایند استریپ کردن دندان‌ها حداکثر ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و تنها با یک‌بار مراجعه به مطب دندانپزشکی می‌توانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید.

قیمت مناسب

با توجه به ساده بودن این شیوه و مدت‌زمان اندکی که برای پروسه درمان لازم است، می‌توان گفت استریپ کردن دندان‌ها یکی از ارزان قیمت‌ترین روش‌های زیبایی دندان محسوب می‌شود.

استریپ یا نوار های دندان

استریپ یا نوارهای دندانی؟

نوارهای سفیدکننده دندان، اغلب حاوی مواد شیمیایی مانند هیدروژن پروکسید هستند. اگرچه این مواد شیمیایی اثرات نامطلوبی ندارند و به طور کلی ایمن و مؤثر محسوب می‌شوند، اما در مقایسه با استریپ کردن تفاوت‌هایی نیز دارند. پس از استریپ کردن دندان‌ها معمولاً نتایج طولانی‌تر خواهند بود. همچنین در این روش، نتیجه‌بخشی بسیار سریع‌تر است. اما نوارهای دندانی باید به طور متداوم مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر این، نوارهای دندانی فقط بر تغییر رنگ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که استریپ کردن دندان‌ها روش مناسبی برای قرینه‌سازی دندان و رفع نقص‌های ظاهری نیز هست.

جمع‌بندی

استریپ کردن دندان کمک می‌کند لبخند زیباتری داشته باشید. همچنین منجر می‌شود دندان‌های شما یک اندازه و صاف باشند. علاوه بر این، باعث می‌شود مشکلات کمتری در جویدن داشته باشید. در برخی از موراد هم موجب کاهش درد فک یا سردرد می‌شود. با وجود مزایایی که در خصوص این روش مورد بررسی قرار گرفت، نمی‌توان آن را برای همه افراد به یکسان به کار برد؛ بنابراین اگر فقط برای زیبایی ظاهری دندان‌هایتان و بدون در نظر گرفتن مواردی همچون سلامت دندان و اطمینان از عدم پوسیدگی آنها به این کار اقدام کنید، ممکن است عوارض بدتری را تجربه کنید. 

سؤالات متداول 

چرا باید استریپ دندان انجام داد؟

در مواقعی که دندان‌ها مشکلاتی مانند ساییدگی، لب‌پریدگی، روی‌ هم رفتگی و خراش دارند، از این روش استفاده می‌شود. این شیوه همچنین یک راهکار نتیجه‌بخش برای داشتن ظاهری جذاب است.

آیا استریپ دندان دردناک است؟

پاسخ به این سؤال منفی است. این روش کاملاً بدون درد است؛ زیرا فقط لایه نازکی از مینای دندان برداشته می‌شود؛ بنابراین به هیچ عنوان درد استریپ کردن را با درمان‌های دیگری مانند کشیدن یا عصب‌کشی دندان مقایسه نکنید. 

آیا استریپ دندان دائمی است؟

بله. استریپ کردن دندان‌ها یکی از روش‌های زیبایی دائمی است؛ زیرا مینای دندان برای همیشه جدا می‌شود و در صورت رعایت نکات بهداشتی و مراقبت از دندان‌ها، اثرات آن تا سال‌ها باقی می‌ماند.

استریپ دندان چه مضراتی دارد؟

این روش توسط یک متخصص دندانپزشک انجام می‌شود؛ بنابراین کاملاً بی‌خطر است. تنها در صورتی که مینای دندان بیش از حد تراشیده شود ممکن است باعث آسیب یا ایجاد حساسیت در دندان‌ها شود.

آیا استریپ دندان را می‌توان برای همه دندان‌ها به کار برد؟

اکثر دندان‌ها قابلیت استریپ کردن را دارند. فقط زمانی که مینای دندان کاملاً از دست رفته باشد و یا به کلی پوسیده باشد از این شیوه استفاده نمی‌شود. البته در نهایت این پزشک متخصص است که لزوم کاربرد آن را تشخیص خواهد داد.

نتایج استریپ دندان بعد از چه مدت زمانی قابل مشاهده است؟

این روش معمولاً پس از استریپ کردن دندان‌ها به خوبی قابل مشاهده است. یعنی بلافاصله تقارن دندان‌ها و ظاهر یکنواخت‌تر آنها را مشاهده خواهید کرد.

آیا استریپ کردن دندان شامل بیمه می‌شود؟

از آنجا که این روش یکی از عمل‌های زیبایی است در اغلب موارد تحت پوشش بیمه قرار ندارد. با این حال بهتر است در این خصوص با ارائه‌دهنده بیمه خود مشورت کنید.

استریپ دندان باعث ضعف دندان‌ها می‌شود؟

زمانی که این شیوه به طور حرفه‌ای توسط یک دندانپزشک به کار برده شود، نباید باعث ضعیف شدن دندان‌ها و حساسیت آنها شود. زیرا مینای باقیمانده استحکام کافی را برای محافظت از دندان شما خواهد داشت.

آیا استریپ دندان جایگزین ارتودنسی است؟

ارتودنسی برای بی‌نظمی‌های جدی و مشکلات زمان‌بر دندان‌ها به کار برده می‌شود؛ بنابراین استریپ کردن به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای استفاده از بریس‌ها نیست. این شیوه تنها برای تغییر شکل جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شود.

برای مراقبت از دندان‌های استریپ شده چه اقداماتی باید انجام داد؟

برای حفظ نتایج این عمل زیبایی، باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. از این رو لازم است به طور منظم مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور دوره‌ای دندان‌های خود را چکاپ کنید. همچنین باید مراقب عادات مخربی مانند دندان‌قروچه یا گاز زدن خوراکی‌های سفت باشید.