لمینت متحرک چیست؟ آیا تا به حال در مورد این ابزار چیزی شنیدید؟ اگر کسی هستید که دنبال خدمات زیبایی دندان هستید حتما تبلیغات لمینت متحرک رو در سایت ها یا پیج های مختلف دیدید. اما متاسفانه با وجود تبلیغات زیاد، اطلاعات دقیقی در مورد این وسیله به مردم داده نمی شود. به همین دلیل بسیاری از افراد دچار اشتباه و گاهاً متحمل ضرر هم می شوند.

آنقدر سوالات و کامنت های زیادی در مورد لمینت متحرک در این مدت برای من ارسال شده که تصمیم گرفتم برای جواب دادن به تمام سوالات و ابهامات این مقاله رو بنویسم و به همه شما دوستانم اطلاعات دقیق و شفافی بدهم و به شما بگویم که چطور می توانید که خیلی سریع و با هزینه مناسب کامپوزیت دندان را جایگزین این وسیله موقت کنید.

کلینیک تخصصی لمینت و کامپوزیت

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

لمینت متحرک چیست؟

لمینت متحرک یا “اسنپ‌آن‌اسمایل” که گاهی به آن کامپوزیت متحرک هم می گویند، کاور یا روکش نازکی است که روی دندان قرار می گیرد و مانند یک پوشش تا حدودی می تواند عیب و ایراد دندان ها را پنهان کند و ظاهر بهتری به دندان ها و لبخند شما بدهد.

این ابزار در واقع یک پلاک متحرک است که از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با فناوری خاصی در لابراتوار متناسب با شکل و قالب هر دندان ساخته می شود. اما اخیرا لمینت های متحرکی در بازار رواج پیدا کرده که به صورت آماده و از پیش ساخته و با قیمت بسیار پایین به فروش می رسد که البته در مورد آنها هم توضیح خواهم داد.

این وسیله به این دلیل لمینت نامیده می شود که هدف آن مانند لمینت دندان دائمی، پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن ظاهر دندان هاست و متحرک بودن آن به این معناست که یک روکش دائمی نیست و از روی دندان برداشته می شود.

در واقع شما تنها زمانی که می خواهید به مهمانی یا جلسه مهمی بروید آن را روی دندان قرار می دهید و برای غذا خوردن و شب، هنگام خوابیدن باید آن را از روی دندان بردارید.

همین ابتدای مطلب پاسخ همه دوستان را بدهم، لمینت متحرک دندان را به هیچ عنوان به هیچ فردی پیشنهاد نمی کنیم. علاوه بر هدر رفت هزینه، باعث آسیب به دندان ها می شود. راه های جایگزین برای زیبایی دندان می توان از کامپوزیت دندان و لمینت دندان نام برد، البته به نسبت لمینت متحرک دندان هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید اما در عوض دندانی زیبا و سالم خواهید داشت که برای سالها بدون مشکلی برایتان کار خواهد کرد. کلینیک سریتا خدمات کامپوزیت، لمینت و ایمپلنت خود را با ضمانت کتبی و پرداخت اقساط ارائه می دهد.

لمینت متحرک چیست؟

ایده ساخت لمینت متحرک از کجا آغاز شد؟

به طور کلی دندانپزشکی یکی از درمان های پرهزینه به شمار می رود و از این میان عمل های ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی که برای اصلاح طرح لبخند به کار می روند هزینه های بالایی دارند که شاید انجام آنها برای همه ممکن نباشد.

به همین دلیل بعضی از متخصصان وسیله ای ابداع کردند که بتواند جایگزین ترمیم های دائمی مانند لمینت و کامپوزیت باشد و در عین حال بتواند مشکلات ظاهری دندان مانند افتادگی، شکستگی، زردی یا بدشکلی دندان ها را اصلاح کند. ویژگی اصلی این وسیله ارزان بودن آن نسبت به دیگر روش های ترمیمی است.

 1. اما آیا لمینت متحرک واقعا می تواند ما را به هدفی که برای آن ساخته شده برساند؟
 2. لمینت متحرک چه تفاوتی با لمینت دندان یا کامپوزیت دندان دارد؟
 3. آیا این روکش متحرک می تواند جایگزین مناسبی برای لمینت و کامپوزیت باشد؟
 4. آیا لمینت های متحرک آماده می توانند وسیله مطمئن و مناسبی برای دندان ها باشند؟

اگر می خواهید به جواب همه این سوال ها برسید تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

لمینت متحرک سفارشی چگونه آماده می شود؟

فارغ از اینکه لمینت متحرک چه مشکلات و معایبی دارد اگر میخواهید یک دست از آنها را داشته باشید اولین کار این است که به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک متخصص ابتدا دندان های شما را معاینه می کند تا ببیند آیا لمینت متحرک برای شما مناسب هست یا نه.

بعد از اینکه رنگ دلخواه روکش های خود را انتخاب کردید، دندانپزشک از دندان های شما قالب گیری می کند. بهترین نتیجه زمانی بدست می آید که قالب گیری با مهارت و دقت تمام انجام شود.

این قالب ها به لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت های متحرک شما متناسب با شکل دندان ها و رنگ دلخواه ساخته شود. پروسه ساخت این لمینت ها ممکن است چند هفته طول بکشد.

لمینت های متحرک، هم برای فک بالا و هم فک پایین ساخته می شود. پس از اینکه کاورها آماده شدند دندانپزشک آنها را نصب می کند تا ببیند به خوبی روی دندان ها چفت می شود یا نه.

یادتان باشد بعد از قراردادن این کاورها می توانید مایعات بنوشید اما برای غذا خوردن باید آنها را درآورید.

نحوه ساخت لمینت متحرک

لمینت متحرک آماده چطور روی دندان نصب می شود؟

به تازگی لمینت های متحرکی رواج پیدا کرده که به صورت پیش ساخته و آماده به فروش می رسد.  برای نصب این لمینت های متحرک که عموما قیمت پایینی دارند گفته می شود که طبق دستورالعمل زیر نصب شود:

 1. ابتدا قالب ها را به مدت ۲ دقیقه در آب جوش بیندازید تا نرم و انعطاف پذیر شوند.
 2. سپس آنها را درآورده و چند دقیقه صبر کنید تا خنک شوند.
 3. پس از خنک شدن، آنها را روی دندان ها قرار داده و با دو انگشت شصت خود فشار دهید تا خوب روی دندان محکم شود
 4. پس از ۳۰ ثانیه انها را از روی دندان برداشته و در آب یخ بیندازید تا سفت شود.
 5. پس از سفت شدن می توانید دوباره آنها را روی دندان هایتان قرار دهید.

تمام دندانپزشکان و متخصصان روی کارایی و مناسب بودن همین لمینت های متحرک سفارشی هم تردید دارند و اشکالات زیادی از این وسیله می گیرند چه برسد به این لمینت های متحرک آماده! راستش را بخواهید این لمینت ها شبیه یک شوخی هستند اما به نظرم اصلا شوخی خوبی نیست.

چرا لمینت متحرک ابزار مناسبی نیست؟

مشکل اصلی این است که شکل دندان و اندازه فک افراد با هم متفاوت است به همین خاطر این لمینت های متحرک با فرم و اندازه دندان های همه مناسب نیست. بسیاری از این لمینت ها هم از مواد اولیه بی کیفیت ساخته می شوند به همین دلیل در هنگام قرار گرفتن در آب گرم کاملا از هم باز می شود یا به صورت درست روی دندان چفت نمی شود.

لمینت های متحرک آماده که توسط شرکت ها به فروش می رسد ابزار مطمئنی برای زیباسازی ظاهر دندان ها نیستند زیرا بر اساس یک مدل فرضی ساخته می شوند و عموما مواد اولیه با کیفیتی ندارند. به همین دلیل نتیجه دلخواه را برای شما نخواهند داشت.

مزایای لمینت متحرک دندان (یا کامپوزیت متحرک)

این مزایا و معایبی که در اینجا در مورد آنها صحبت میکنم مربوط به لمینت های متحرک سفارشی است چون در مورد لمینت متحرک آماده هیچ بحثی نیست. زیرا همانطور که گفتم فقط یک بازی تبلیغاتی است و توسط هیچ دندانپزشک و متخصصی تایید نمی شود.

 1. لمینت متحرک سفارشی قیمت پایین تری نسبت به لمینت دندان دائمی دارد.
 2. این لمینت ها می توانند به طور موقت عیوب و مشکلات جزئی دندانی مانند بدرنگی و شکستگی های دندانی را برطرف کنند
 3. فرآیند لمینت متحرک بدون عمل، بیحسی و تراش دادن سطح دندان صورت می گیرد.

معایب لمینت متحرک دندان (یا کامپوزیت متحرک)

 1. به لثه آسیب می رساند و ممکن است باعث ایجاد زخم و عفونت در لثه شود.
 2. ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی شوند.
 3. برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست.
 4. ماندگاری و طول عمر آن کوتاه است.
 5. در هنگام غذا خوردن باید آن را درآورید و این مساله در مهمانی ها شاید چندان خوشایند نباشد.
 6. جنبه درمانی ندارد و راه حل دائمی برای مشکلات دندانی نیست.
 7. ممکن است در حرف زدن دچار مشکل شوید.
 8. احتمال شکستن پلاک متحرک در هنگام گذاشتن و برداشتن وجود دارد.
 9. ممکن است بعد از مدتی دچار تغییر رنگ شوند.
 10. ممکن است در دهان شما آلرژی ایجاد کند.
چطور از لمینت متحرک استفاده کنیم؟

لمینت متحرک برای چه افرادی مناسب است؟

گاهی شرایطی وجود دارد که مجبور می شوید با وجود همه مشکلات و عوارض، باز به طور موقت از لمینت متحرک استفاده کنید. مثل:

 • فعلا امکان مالی ندارید لمینت یا کامپوزیت کنید
 • مشکل بی دندانی دارید و در حال حاضر نمی توانید ایمپلنت کنید و از روش کاشت دندان استفاده کنید،
 • یک مهمانی یا مراسم مهم در پیش دارید و می خواهید به طور موقت از لمینت متحرک استفاده نمایید.

در این شرایط توصیه می کنم حتما به سراغ دندانپزشک متخصص در این زمینه بروید و بعد از تهیه لمینت ها مراقبت از آنها را جدی بگیرید تا دچار مشکل عفونت در لثه یا دندان نشوید.

روش تمیز کردن و مراقبت از لمینت متحرک دندان

۱- برای مراقبت از لمینت متحرک (یا اسنپ آن اسمایل یا کامپوزیت متحرک) بعد از هر بار استفاده، آن را به آرامی از دهان درآورید و به خوبی بشویید تا از ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی دندان های اصلی جلوگیری کنید.

۲- یادتان باشد باید پلاک را به آرامی و با دو دست با گرفتن قسمت انتهایی آن نصب کرده یا درآورید.

۳- خمیر دندان حاوی موادی است که ممکن است باعث ایجاد خراش و ساییدگی روی سطح پلاک شود، پس از خمیر دندان استفاده نکنید. برای تمیز کردن لمینت متحرک از فرچه های مخصوص و نرم و صابون های مایع استفاده کنید.

۴- در زمانی که نمی خواهید از پلاک استفاده کنید حتما آن را در کیت مخصوصش قرار دهید.

انواع روکش های معروف و محبوب برای زیبایی دندان

کامپوزیت

کامپوزیت یک روش ساده و سریع برای زیباسازی ظاهر دندان ها و برطرف کردن عیب های دندانی است. کامپوزیت ماده خمیر مانندی است که روی دندان قرار می گیرد و دندانپزشک آن را آنقدر فرم می دهد تا به اندازه و شکل موردنظر شما در بیاید و آنقدر صیقل می دهد تا براق و یکدست شود و تمام این مراحل در یک جلسه انجام می شود.

این روش یکی از روش های محبوب و پرطرفدار ترمیم دندان است زیرا هم دوام خوبی دارد، هم ظاهر دندان ها را بسیار زیبا می کند، هم خیلی سریع انجام می شود و هم قیمت مناسبی نسبت به لمینت دارد. چنانچه باز هم پرداخت کل هزینه کامپوزیت برای شما مقدور نیست نگران نباشید چون در کلینیک سریتا امکان پرداخت اقساطی برای شما وجود دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت کامپوزیت دندان مشاوره رایگان + پرداخت اقساطی

لمینت دندان

لمینت و کامپوزیت دندان

مشاوره رایگان با یک تماس

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

لمینت دندان

اگر دندان های صاف، یکدست، سفید و براق بازیگران و سلبریتی ها و لبخند زیبا و خاصشان همیشه شما را مجذوب خود می کنید باید بدانید که بیشتر این افراد دندان های خود را لمینت کرده اند.

لمینت دندان، پوششی نازکی است که از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا در لابراتوار ساخته می شود و مانند ناخن روی دندان گذاشته می‌شود و با مواد و فرآیند مخصوصی طوری روی دندان ها ثابت می شود که به راحتی از روی دندان جدا نمی شود.

این پوسته‌ های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح دندان را می‌ پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر تا ۲۰ سال، ضخامت کمتر و طبیعی بودن و عدم رنگ پذیری با خوردن خوراکی های رنگی است.

اگرچه لمینت هزینه بالایی دارد اما نتیجه شگفت انگیزی دارد. شما بعد از لمینت کردن دندان هایتان زمانی که از روی یونیت بلند می شوید و دندانپزشک آینه را به دستتان می دهد، یک معجزه منحصر به فرد را در آینه می بینید. از آن روز لبخند شما مانند ستاره ها همیشه خواهد درخشید.

بیشتر بخوانید: قیمت لمینت دندان مشاوره رایگان + پرداخت اقساطی

قیمت لمینت متحرک دندان (یا کامپوزیت متحرک)

قیمت لمینت متحرک با توجه به نوع موادی که استفاده می شود، کیفیت کار لابراتوار و میزان مهارت و تخصص دندانپزشک بسیار متفاوت است. به طور کلی می توان گفت که قیمت لمینت متحرک چیزی حدود ۲ الی ۶ میلیون تومان تخمین زده می شود.

بیشتر بدانید: بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران

سؤالات متدوال درباره لمینت متحرک دندان

آیا در کلینیک سریتا لمینت متحرک دندان (یا کامپوزیت متحرک) انجام می شود؟

متخصصان کلینیک سریتا در وهله اول روی سلامتی دهان و دندان مراجعین خیلی تاکید دارند به همین دلیل به هیچ وجه لمینت متحرک را توصیه نمی کنند و در کلینیک سریتا هم این خدمت را ارائه نمی دهند. به جای آن انجام کامپوزیت، لمینت یا ایمپلنت (در شرایط بی دندانی) را توصیه می کنند و برای افرادی که نمی توانند همه هزینه ها را یکجا پرداخت کنند، امکان پرداخت اقساطی قرار داده اند. با وجود این شرایط، سفارش لمینت متحرک و هزینه کردن برای آن اصلا منطقی نیست.

آیا با لمینت متحرک دندان (یا کامپوزیت متحرک) می توان غذا خورد؟

لمینت متحرک دندان، لایه نازکی است که مانند قالب روی دندان قرار می گیرد و از آنجا که روی دندان نمی چسبد بهتر است که از خوردن غذاهای سفت یا نوشیدنی های رنگی با آن پرهیز کنید. جنس لمینت های متحرک دندان در برابر تغییر رنگ خیلی مقاوم نیستند.

دوام و ماندگاری لمینت متحرک (یا کامپوزیت متحرک) دندان چقدر است؟

لمینت متحرک دندان در صورتی که جنس خوبی داشته باشد و شما هم به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند تا ۲ سال استفاده شود. عمر این لمینت ها به نحوه استفاده و مراقبت شما هم وابسته باشد. شما باید دقت کنید و عمل نصب و خارج کردن آن از دهان را به آرامی و درست انجام دهید و برای تمیز کردن آن هم نکات خاص را رعایت کنید تا خراش و شکستگی اتفاق نیوفتد.

تفاوت لمینت متحرک دندان با کامپوزیت در چیست؟

لمینت متحرک دندان یک راه حل موقت است و مدام باید آن را روی دندان بگذارید و بردارید درحالیکه کامپوزیت دائمی است و تا ۵ سال و حتی بیشتر طول عمر دارد و در صورت لب پر شدگی قابل ترمیم است.

لمینت متحرک دندان یا لمینت پلاستیکی دندان را از کجا بخریم؟

سفارش و خرید اسنپ آن اسمایل از آنلاین شاپ ها را به هیچ عنوان به شما توصیه نمی کنم. برای تهیه این وسیله حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید و با قالب گیری از دندان هایتان، لمینت مخصوص خودتان را تهیه کنید.

اگر شما هم سوالی درباره این محصول دارید در قسمت دیدگاه ها بپرسید تا به سوالتان پاسخ دهم. 

اگر هم خودتان تجربه استفاده از این محصول را دارید یا شاهد تجربه دیگران بودید آن را با ما و دوستان سریتایی تان در میان بگذارید. منتظر نظراتتون هستم