شما به عنوان یک فرد غیر متخصص شاید اینگونه فکر کنید که تمام روکش‌های دندان مانند هم هستند. با این حال اگر چه همه آنها برای یک هدف بکار می‌روند (به ارمغان آوردن لبخندی سفید و بی نقص) اما از نظر ویژگی ها یا حتی نتیجه‌ای که به شما می دهند، یکسان نیستند. علاوه بر نوع روکش، نتیجه نهایی به توانایی و تجربه دندانپزشک شما نیز بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از گران‌ترین و در عین حال طبیعی‌ترین انواع روکش‌های دندان موجود در بازار یعنی لمینت ایمکس آشنا کنیم.

در مطلب زیر توضیح می‌دهیم که لمینت ایمکس چیست، در مورد انواع لمینت و مزایای لمینت سرامیکی ایمکس صحبت خواهیم کرد. سپس تفاوت آن با زیرکونیا و لومینیرز را بیان می‌کنیم و در آخر در مورد نحوه نصب و قیمت آن توضیح خواهیم داد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

لمینت دندان به صورت اقساط

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

متد ایمکس (eMax) چیست؟

یکی از درمان‌های جدیدی که در دندانپزشکی زیبایی بکار می‌رود، متد ونیر ایمکس است. این لمینت جدیدترین عضو از خانواده امپراس پرسلن می‌باشد که توسط کمپانی ایوکلار ویوادنت طراحی و تولید شده است. دوام آن توسط پخت سرامیک‌های شیشه‌ای بدون استفاده از فلز افزایش یافته است. ونیر ایمکس حاوی لیتیوم دی سیلیکات است که آن، شفافیت و قابلیت نفوذ نور به مواد را افزایش می‌دهد. این امر باعث می شود که لمینت های ایمکس، ظاهری زیباتر و طبیعی‌تر داشته باشند. به دلیل همین ظاهر زیبا و همچنین سازگاری زیستی بالا از آن در طراحی لبخند هالیوودی استفاده می‌شود.

متد ایمکس چیست؟

انواع لمینت

لمینت های پرسلن از سرامیک‌های پرسلن ساخته می‌شوند اما نوع کلی به ترکیب پرسلن و نحوه ساخت آنها بستگی دارد. در اصل دو نوع لمینت پرسلن وجود دارد: روکش‌های فلدسپاتی و پرسلن فشرده شده (لمینت ایمکس).

 • ونیرهای سرامیکی فشرده: تفاوت روکش‌های سرامیکی فشرده مانند لمینت های ایمکس در این است که ابتدا با موم نمونه سازی شده و به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با خطوط و زیر و بم (سایه) ساختار دندان بیمار مطابقت داشته باشند. بیماران قبل از تولید ست نهایی روکش‌های ایمکس، نمونه مومی را امتحان می‌کنند تا مطمئن شوند از طرح لبخند جدید خود کاملا راضی هستند.
 • ونیرهای پرسلن فلدسپاتی: در مقابل، روکش‌های پرسلن فلدسپاتی با استفاده از لایه‌های پرسلن سرامیکی ساخته شده و سپس در دماهای پرقدرت سفت می‌شوند (cure). بعلت لایه لایه بودن این لمینت ها، آنها معمولا ضخامت بیشتری نسبت به لمینت های ایمکس دارند اما به اندازه روکش‌های سرامیکی فشرده، قوی یا بادوام نیستند.
مزایای لمینت سرامیکی ایمکس

مزایای لمینت سرامیکی ایمکس

لمینت معمولا روی ۶ تا ۱۰ دندان قابل مشاهده در لبخند شما قرار می‌گیرند. برخی از مزایای ونیر ایمکس نسبت به سایر انواع لمینت ها عبارتند از:

اینفوگرافیک مزایای لمینت سرامیکی ایمکس emax
 • عبور نور بالا: ضریب عبور نور ونیر ایمکس بسیار بالا است بنابراین ظاهری غیر مات، شفاف و بسیار طبیعی ارائه می‌دهد.
 • تنوع رنگ: با وجود رنگ‌های متنوع این لمینت، شما می توانید نزدیک‌ترین تون رنگ به دندان‌های طبیعی خود را انتخاب کنید. امکان امتحان کردن رنگ قبل از ساخت نهایی باعث می‌شود نتیجه طبیعی‌تر بنظر برسد.
 • حاوی فلز نیست: در این نوع لمینت هیچ نوع زیرساخت فلزی وجود ندارد بنابراین استفاده از آن برای بیماران مبتلا به حساسیت فلزی ایمن است و باعث ایجاد طعم فلز در دهان نمی‌شود. در این روکش برخلاف سایر انواع حاوی فلز، روی لثه‌ها و کناره‌های دندان شما سایه بنفش رنگ تشکیل نخواهد شد.
 • زیست سازگار: آن باعث بروز واکنش‌های حساسیتی در لثه‌ها نمی‌شود. از آنجا که مواد موجود در این نوع لمینت با لثه‌ها و دندان ها کاملا سازگار هستند، به ساختار دندان آسیب نمی‌رسانند و باعث تحلیل لثه نمی‌شوند.
 • پلاک تشکیل نمی‌شود: سطح صاف لمینت ایمکس از تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند. به لطف متد ونیر ایمکس، به دلیل نبود محیط مناسب برای تشکیل باکتری روی سطح دندان از ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری می‌شود.
 • میزان رضایت مندی بالا: پس از نصب این لمینت، هیچ گونه نارضایتی در بیماران مشاهده نمی‌شود و درصد بسیار بالایی از آنها از ظاهر لوکس و شیک خود کاملا خرسند هستند.
 • دوام بالا: لمینت های پرسلن معمولی به دلیل ضخامت‌شان مستعد ترک خوردن و لب پر شدن هستند اما روکش‌های ایمکس سخت‌تر و نازک‌تر هستند و دوام بالایی دارند.
 • حداقل آماده سازی: برای نصب همه انواع روکش ها لازم است مقداری از مینای دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای پیوند (اتصال) وجود داشته باشد. اما از آنجایی که لمینت های ایمکس بطور قابل توجهی قوی‌تر و محکم‌تر از سایر لمینت های پرسلن هستند، مینای دندان بسیار کمی برداشته می‌شود. این بدان معنا است که شما در حین آماده سازی دندان، درد و ناراحتی احساس نخواهید کرد.
مقایسه لمینت ایمکس و زیرکونیا

تفاوت لمینت ایمکس و زیرکونیا (زیرکونیوم)

روکش‌های ایمکس و ونیرهای زیرکونیا، دو نوع بسیار رایج از روکش‌های دندانی هستند. انتخاب بین این دو گزینه به ترجیحات شما و همچنین محل قرارگیری دندان روی دهان‌تان بستگی دارد. آگاهی از تفاوت‌‌های بین این دو می‌تواند انتخاب لمینت مناسب را برای شما آسان‌تر کند.

مواد استفاده شده برای روکش‌های ایمکس و زیرکونیوم متفاوت هستند. ایمکس حاوی زیرکونیوم نیست و تماما از سرامیک‌های فشرده شده با فشار بالا تشکیل شده است. از آنجا که این دو روکش از مواد مختلفی تولید می‌شوند، ویژگی‌های متفاوتی دارند و می‌توان از آنها در روش‌های درمانی مختلفی استفاده کرد. زیرکونیوم، بادوام‌تر و ماندگارتر است در حالیکه ایمکس، ظاهر زیباتری فراهم می‌کند بنابراین زیرکونیا، گزینه بهتری برای ترمیم دندان‌های تیره فک پایین است زیرا اجازه نمی‌دهد نور زیادی وارد شود.

هر دو متد لمینت برای طراحی لبخند و زیبایی لبخند بکار می‌روند و نتایجی نزدیک به دندان طبیعی به ارمغان می‌آورند. در روش درمانی ایمکس، میزان ساییده شدن دندان بسیار کمتر است و به دلیل عبور بیشتر نور، نتایج زیبایی بهتری در مقایسه با ونیر زیرکونیا ارائه می‌دهد.

در حالیکه درمان لمینت زیرکونیوم در بسیاری از کلینیک‌ها بکار می‌رود اما تعداد مراکز دندانپزشکی که ونیر ایمکس انجام می‌دهد، بسیار کم است زیرا به تکنیک بسیار دقیق‌تری نیاز دارد.

تفاوت ونیر ایمکس با لومینیرز ایمکس

اگرچه لومینیرزها نیز به عنوان یک نوع ترمیم روکش طبقه بندی می‌شوند اما با ونیرها متفاوت هستند. تفاوت آنها در این است که برای لومینیرزها یا روکش‌های بدون آماده سازی، دندانپزشک به هیچ وجه ساختار دندان را تغییر نداده و آن را تراش نمی‌دهد. به همین دلیل به آنها ونیرهای بدون آماده سازی (لمینت بدون تراش) می‌گویند. آنها نیز از پرسلن فشرده شده ساخته می‌شوند اما نازک‌تر هستند، به اندازه ونیرها دوام ندارند.  لومینیرز به علت همین پوسته بسیار نازکی که دارد، نمی‌تواند در پنهان کردن دندان‌های لکه دار یا آسیب دیده چندان موفق عمل کند.

روش اتصال لمینت emax به دندان

نحوه اتصال لمینت ایمکس به دندان

روند درمان ایمکس در چند مرحله انجام می‌شود. این درمان تقریبا یک تا دو هفته و در مجموع دو تا سه جلسه طول می‌کشد. تا زمانیکه لمینت دائمی آماده شود، برای شما روکش موقت نصب خواهد شد بنابراین در طول روند درمان ایمکس، بیمار می‌تواند براحتی به زندگی روزمره خود بپردازد.

مراحل درمان عبارتند از:

 • ابتدا از دندان‌های بیمار عکس گرفته می‌شود و سپس اندازه گیری‌های لازم انجام می‌شود. سپس از دندان‌های قابلگیری انجام می‌شود.
 • با استفاده از بی حسی موضعی، دندان‌ها تا ۲ میلی متر تراش داده می‌شوند و برای نصب لمینت آماده می‌گردند.
 • سپس دندان‌ها دوباره اندازه گیری می‌شوند. در این مرحله، روکش‌های موقت آماده شده و به دندان‌های بیمار چسبانده می‌شوند.
 • لمینت های مناسب ایمکس با توجه به اندازه گیری‌ها در محیط لابراتوار ساخته می‌شوند ( قالب فیزیکی برای ساخت لمینت سرامیکی ایمکس به لابراتوار ارسال می‌شود اما در صورتیکه کلینیک دندانپزشکی  به تکنولوژی CAD/CAM  مجهز باشد، ونیرهای سرامیکی ایمکس در عرض دو روز توسط اسکنرها و پرینت سه بعدی دستگاه طراحی و تولید می‌شوند).
 • لمینت های آماده شده با استفاده از چسب مخصوص به دندان‌ها چسبانده می‌شوند.
 • در نهایت نحوه جویدن بیمار توسط پزشک ارزیابی می‌شود و در صورت لزوم، تغییرات لازم روی لمینت اعمال می‌گردد.
هزینه روکش emax

قیمت روکش‌ های ایمکس

ونیرهای ایمکس بطور کلی از روکش‌های حاوی فلز گران‌تر هستند اما این هزینه بالاتر با ظاهر طبیعی‌تری که به دندان‌ها می‌دهند و استفاده راحت و بدون دردسر در طولانی مدت جبران می‌شود. قیمت لمینت های ایمکس به میزان خرابی دندان شما، نوع دندانی که نیاز به لمینت دارد و همچنین تعداد لمینت های مورد نیاز برای دهان شما بستگی دارد. تجربه پزشک و کلینیکی که انتخاب می‌کنید نیز روی هزینه نهایی تأثیرگذار خواهد بود. تعیین دقیق قیمت روکش  فقط پس از معاینه دندان‌ها توسط دندانپزشک ممکن است.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

حرف آخر

ونیرها به لایه‌های نازکی از مواد همرنگ دندان گفته می‌شود که به سطح جلویی دندان‌های آسیب دیده یا تغییر رنگ داده چسبانده می‌شوند. ونیرهای پرسلن ایمکس، یکی از رایج‌ترین روکش‌هایی هستند که برای بیماران توصیه می‌شود. آنها زیبایی باورنکردنی ارائه می‌دهند و ظاهر طبیعی به لبخند شما می‌بخشند.

لمینت های پرسلن ایمکس از سرامیک‌های شیشه‌ای لیتیوم دی سیلیکات ساخته می‌شوند که به زیبایی و استحکام فوق العاده معروف است. میزان شفافیت و پخش نور این سرامیک شیشه‌ای بطور ماهرانه‌ای مطابق با ساختار دندان طبیعی شما تنظیم می‌شود بنابراین دیگران بسختی می‌توانند متوجه شوند که روکش دندان انجام داده‌اید. با رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار، این روکش‌ها بین ۷ تا ۱۰ سال ( و حتی تا ۱۵ سال) دوام خواهند داشت.

کلینیک سریتا ارائه دهنده انواع خدمات زیبایی دهان و دندان مانند لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ می باشد. پرداخت اقساطی بدون پش پرداخت از جمله بارزترین ویژگی های کلینیک سریتا است.

برای دریافت مشاوره رایگان شماره خود را در کادر پایین صفحه وارد کنید و یا با شماره: ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸ مستقیما تماس بگیرید.