این روزها بازار جراحی‌های زیبایی آنقدر داغ شده که تقریباً کارهایی چون لمینت دندان برای زیباتر شدن میسر می‌باشد. لبخند زیبا چیزی است که تقریباً همه را به وجد می‌آورد و شما می‌توانید بخش مهمی از عواطف و احساسات خود را از این طریق منعکس کنید. به همین دلیل افراد زیادی هستند که شاید از از ظاهر خود راضی نیستند و یا صرفاً می‌خواهند لبخندی زیباتر و تاثیرگذارتر و دندان‌های سالم‌تری داشته باشند.انواع لمینت دندان می تواند شما را در بازیابی مجدد لبختد زیبا شمارا یاری دهد.
 
درنتیجه درسال‌های اخیر بازار لمینت دندان بسیارپرطرفدار شده وعلاوه بردلایل زیبایی و ظاهری افراد برای محافظت و طولانی ترکردن عمر دندان‌ها یشان از انواع لمینت استفاده می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم به سراغ بررسی انواع لمینت دندان و مقایسه آنها برویم، با این امید که اگر شما قصد لمینت دندان دارید قادر باشید روش متناسب با نیاز های خود را انتخاب کنید. قابل ذکر است که معمولاً پزشکان شما را در طی این فرایند همراهی و یاری می‌کند و بعد از ارزیابی و بررسی سلامت دهان و مد نظر قرار دادن اهداف درمانی بهترین روش و ماده را متناسب با نیاز های شما معرفی و پیشنهاد می‌کند.

 

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان
 برای شروع قبل از اینکه اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود بکنید بهتر است با انواع لمینت دندان آشنا شوید. به طور کلی انواع لمینت دندان به لمینت متحرک دندان، لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، لمینت برلیانس، لمینت بدون تراش و لمینت فوری دندان تقسیم می‌شود. در مجموع لمینت ها در رابطه با ظاهر مقاومت و دوام و مواد مختلفی که در روکش دندان استفاده می‌شود با همدیگر تفاوت دارند.

 

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک از انواع لمینت دندان است که ابتدا دندان ها شما قالب گیری می شود تا لمینت خاص دندان شما(مناسب رنگ و اندازه ی دندان شما) ساخته میشود. لمنیت متحرک این امکان را به  شما می دهد در زمان دلخواه خود آن را نصب یا جداکنید. لمینت متحرک دندان می تواند عیوب ظاهری دندان شما مانند فواصل بین دندان ها، شکستگی یا بد رنگی را رفع کند.جنس آن نیز می تواند از سرامیک یا کامپوزیت باشد.

بیشتر بدانید: لمینت ایمکس

لمینت سرامیکی

 لمینت سرامیکی یا ونیر پرسلن پوسته‌های نازکی (کمی شبیه ناخن‌های انگشتی کاذب اما مخصوص دندان‌ها) هستند که به صورت سفارش در لابراتوار ساخته می‌شوند و مستقیماً روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.
لمینت سرامیکی ظاهری بسیار طبیعی و نزدیک به حالت طبیعی دندان ایجاد می‌کنند. خاصیت تابندگی لمینت سرامیکی به روش مینای دندان نور را باز می‌تاباند و به این ترتیب عمقی خاص و حالتی زیبا و طبیعی برای دندان ایجاد می‌کند. بیشترین کاربرد لمینت سرامیکی در بازسازی نمای طبیعی دندان‌هاست. به علاوه مقاومت لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی بیشتراست. ازآن گذشته درروش لمینت سرامیکی کمترین تراش روی دندان اعمال می‌شود و همین یکی ازدلایل محبوبیت آن است. دراین روش لمینت سرامیکی توسط یک باند رزین باضخامتی حدود ۵ تا ۶ میلیمتر به سطح دندان چسبانده می‌شود. لمینت سرامیکی خود انواع مختلفی دارد که شامل IPS Empress، Cad – Cam و لمینت زیرکونیا و آلومینا می‌شود. در رابطه با مقاومت و ماندگاری این مدل از انواع لمینت در بین موادی که به عنوان لمینت سرامیکی استفاده می‌شوند، لمینت آلومینا، زیرکونیا دوام بیشتری دارد.
بیشتر بدانید: لمینت کانتکت لنز

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی از انواع لمینت دندان است

موادکامپوزیت مدرن می‌توانند ظاهری زیباوزنده ایجادکنندکه برای ساختاردندان مخرب نیست ومی‌تواند برای مدت طولانی دوام داشته باشد.
در روکش‌های کامپوزیت یا کامپوزیت ونیر (composite veneers) – یک ماده پر کننده رنگ دندان که با سایه طبیعی دندان شما مطابقت دارد، به صورت لایه لایه بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و مستقیماً در دهان شما تراشیده می‌شود تا به زیبایی ظاهری دلخواه برسد. از لمینت کامپوزیتی در شرایطی استفاده می‌شود که تراش یا تغییر رنگ طبیعی دندان‌ها اتفاق افتاده باشد.
 
 همچنین برای ترمیم شکستگی بخشی از ساختار دندان از لمینت کامپوزیتی استفاده می‌شود. در این شرایط نیازی به استفاده‌ی لمینت روی همه‌ی دندان نیست مگر در صورت تأیید پزشک یا با اهداف زیبایی. همچنین در مواردی که عدم انطباق جزئی در سطح دندانها وجود دارد ، برای ایجاد دندانهای صاف‌تر از لمینت کامپوزیتی استفاده می‌شوند.

لمینت برلیانس

یکی دیگر از انواع لمینت، لمینت برلیانس است که شاید بتوان آن را رقیبی برای لمینت سرامیکی در نظر گرفت. این روزها استفاده از لمینت برلیانس بسیار باب شده و آن هم دلایل زیادی دارد. اولین نکته‌ای که لمینت برلیانس را از سایر انواع لمینت متمایز می‌سازد ضخامت بسیار کم آن در حد دهم میلی متر است که سبب می‌شود شما احساس وجود جسمی خارجی روی دندان‌های خود نداشته باشید. به علاوه شفافیت خاصی که جنس لمینت برلیانس دارد، به ظاهر طبیعی دندان‌ها به مراتب نزدیکتر است و درخشندگی دندان‌های سالم را القا می‌کند. معمولاً لمینت برلیانس در لابراتوار و با استفاده از مواد مرغوب عموا آمریکایی ساخته می‌شود. لمینت برلیانس مزایای زیادی دارد که مقاومت و استحکام بالا، ضخامت بسیار کم و بهره مندی از شفافیت و درخشندگی طبیعی دندان‌ها را در بر می‌گیرد. معمولاً برای افرادی که فک و دندان‌های کوچکی دارند از این روش لمینت دندان استفاده می‌شود.
 
بیشتر بدانید: ونیر بدون تراش

 

لمینت بدون تراش

لمینت فوری دندان: یکی از انواع لمینت دندان

یکی از انواع لمینت دندان را باتوجه به شیوه ی انجام آن، می توان تحت عنوان لمینت بدون تراش دندان معرفی کرد. لمینت دندان بدون تراش، روشی از لمینت است که سطح و مینای دندان برای قرارگیری لایه ی لمینت نیاز به تراش خیلی کمی دارد چون لایه ی لمینت در این روش درمانی بسیار نازک و درحد ۰.۳ میلی متر است. در لمینت بدون تراش اگر مینای دندان را تراش دهند، میزان تراش بسیار کم و در حدود ۰.۵ میلی متر خواهد بود و این در حالی است که در روش های دیگر ممکن است میزان تراش به ۱ میلیممتر یا بیشتر برسد.

بیشتر بدانید: لمینت IPS

 

لمینت فوری دندان

لمینت فوری دندان درواقع لمینت های آماده ای هستند که از قبل ساخته شده اند و در روی دندان شما نصب می شوند. لمینت فوری دندان مخصوص دندان شما و مطابق با ساختار و رنگ دندان های شما ساخته نشده است پس علارغم اینکه برای دندان شما استفاده می شود، نرمال است که ظاهر، رنگ و اندازه کاملا طبیعی با دندان های مجاور نداشته باشد. بیماربرای استفاده از متد لمینت فوری دندان نیاز به مراجعه به مرکز درمانی به تعداد دفعات بالا ندارد چون مرحله ساخت لمینت در لابراتور، در این روش حذف می شود.اما درمواقعی که محدودیت زمانی یا مالی به شما اجازه استفاده از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی را نمی دهد، لمینت فوری دندان می تواند گزینه ی مناسبی باشد که زیبایی دندان را در کوتاه ترین زمان با قیمتی مناسب را به شما هدیه دهد.

مطالعه بیشتر: طول عمر انواع لمینت دندان چقدر است؟

لمینت لب شیشه ای:

لمینت لب شیشه ای با استفاده از روکشی بسیار نازک و به اصطلاح پوست پیازی اجرا می‌شود و به طور کامل رنگ طبیعی دندان‌های بیمار را بازسازی می‌کند. این فرآیند نه‌تنها به دندان‌های بیمار جلوه‌ای زیبا و درخشان می‌بخشد، بلکه از آن برای تصحیح مشکلات ظاهری دندان‌ها نیز بهره می‌گیرند.

لازم به ذکر است که زیبایی تنها یکی از مزایای لمینت لب شیشه‌ای است. این روکش‌های شفاف همچنین برای بهبود دندان‌های آسیب‌دیده، رفع نواقص و معایب ظاهری دندان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به علاوه، می‌توان از آن‌ها برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها، تصحیح دندان‌های لب پریده یا تراز دندان‌های بالا و پایین، و حتی همپوشانی دندان‌های کج و نا مرتب استفاده نمود.

مزایای لمینت لب شیشه ای:

  • عدم ایجاد احساس درد و ناراحتی زیاد
  • دارای ظاهری طبیعی و شفاف
  • عدم ایجاد تغییر رنگ و زردی در لمینت
  • تکنیکی کم تهاجم و بدون نیاز به تراش زیاد دندان
  • دارای طول عمر و ماندگاری بالا
  • دستیابی به دندان‌هایی طبیعی و زیبا تنها با یک جلسه

کدام یک از انواع لمینت به صرفه‌تر است؟

در رابطه با اینکه کدام نوع از انواع لمینت به صرفه‌تر و بهتر است به این راحتی نمی‌توان نظر قطعی داد. همان طور که پیشتر مطرح شد، انواع مختلف لمینت معمولاً با اهداف درمانی، ترمیم و زیبایی متناسب با سلیقه و نیاز مراجعه کننده و معمولاً توسط یک پزشک مجرب مورد بررسی قرار می‌گیرد. با این حال تفاوت‌های قابل توجهی بین لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی و لمینت برلیانس وجود دارد.
 
لمینت های کامپوزیتی به مراتب قیمت پایین‌تری دارند و عمدتاً با هدف ترمیم استفاده می‌شوند. گاها نیاز به تمدید دارند و در برخی موارد امکان جدا شدن، شکسته شدن و با تغییر رنگ را دارند. با این حال این نوع لمینت در مطب دکتر دندانپزشک و با یک جلسه ساخته و اعمال می‌شود. در این نوع از انواع لمینت کاهی نیاز به تراشیدن دندان برای هم سطح کردن دندان‌ها و لمینت وجود دارد.
 
 
در مقابل لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شود. در نتیجه نسبت به لمینت کامپوزیتی زمان بیشتری نیاز خواهد داشت چرا که به صورت سفارشی برای هر فرد و طبق ساختار دندان شما ساخته می‌شود. همچنین لمینت سرامیکی از مقاومت بالاتری برخوردار است و یه روشنی مینای دندان است. به همین دلیل ظاهری درخشان و زیبا و نزدیک به دندان‌های طبیعی ایجاد می‌کند. قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی بیشتر است. به این دلیل که در روش لمینت سرامیکی مراحل ساخت و سفارش و اعمال اضافه می‌شود. اما تا سالیان سال از دندان‌های شما محافظت خواهد کرد.
در آخر لمینت برلیانس را شاید بتوان به جرات حساس‌ترین؛ طبیعی‌ترین و گرانترین نوع از انواع لمینت دانست. لمینت برلیانس شفافیت کاملاً طبیعی ایجاد می‌کند و در عین حال نزدیک‌ترین حالت را به دندان‌های طبیعی برای شما به ارمغان می‌آورد و در ضخامت بسیار کمتری نسبت به سایر انواع لمینت روی دندان کار گذاشته می‌شود. در واقع لمینت برلیانس نوعی از لمینت سرامیکی است که در ساخت آن ماده به نام Cerinate وجود دارد که رنگی شفاف و ثابت و ماندگاری ابدی به آن می‌بخشد و به سرعت تولید می‌شود. به همین دلیل این نوع لمینت از قیمت بالاتری برخوردار است. یکی دیگرازمزیت‌هایی که درگران‌تر بودن قیمت لمینت برلیانس اثرگذاربوده عدم نیازبه تراش دندان است. بنابراین شمامی‌توانید مطمئن باشید که دراین روش ذره‌ای مینای دندان شما کاسته نخواهد شد

 

سخن آخر

در مجموع می‌توان گفت انواع لمینت دندان فارغ از اهداف پزشکی مانند ترمیم دندان‌ها آسیب خورده لبخندی جذاب و دلربا به شما خواهد بخشید و عمر طولانی‌تری برای دندان‌های شما به ارمغان خواهد آورد. در پایان این مقاله شما با انواع لمینت دندان آشنا شده اید و طی یک جلسه معاینه و مشاوره با دندان پزشک می توانید تصمیم بگیرید که کدام روش می تواند برای شما مناسب باشد.
کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از ویزیت مجازی کلینیک سریتا نیز استفاده فرمایید.
 
 
مقالات مرتبط: