کامپوزیت دندان خرگوشی یکی از روش های ترمیمی-زیبایی در دندانپزشکی است که برای اصلاح نافرمی دندان های جلو به کار می رود. زمانی که دندان های بالا جلوتر و بزرگتر از حالت نرمال باشند در اصطلاح گفته می شود که فرد دندان خرگوشی دارد. اگرچه دندان خرگوشی یک بیماری نیست اما اصلاح این حالت هم روی زیبایی چهره تاثیر دارد و هم خندیدن و صحبت کردن شما را بهتر می کند.

اگر میخواهید بدانید چگونه می توان دندان های خرگوشی را اصلاح کرد حتما در این مقاله با من همراه باشید. در انتها هر سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید. متخصصان کلینیک سریتا همراه شما هستند و به تمام سوالات شما پاسخ می دهند.

مشاوره تخصصی کامپوزیت

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

دندان خرگوشی چیست؟

دندان خرگوشی به بیرون‌زدگی دندان‌های جلویی فک بالا نسبت به راستای صحیح فک پایین گفته می شود. یعنی زمانی که، دندان های بالا و پایین فک هماهنگ نباشند و به درستی روی هم قرار نگیرند. این عدم تقارن به دلیل عدم رشد صحیح فک‌ و دندان‌ها به وجود می‌آید و می تواند روی گفتار، خوردن و حتی سلامت دندان‌های مجاور تاثیر منفی بگذارد.

اگر میزان جلو آمدگی دندان ها کم باشد اختلالی ایجاد نمی کند. اما اگر میزان جلو آمدگی دندان ها شدید باشد، ممکن است دندان های بالا روی لب پایین قرار بگیرند و به غیر از اینکه روی زیبایی چهره و لبخند فرد تاثیر می گذارد، باعث آسیب دیدن لب ها و فرسودگی زودتر دندان های جلو می شود.

دندان خرگوشی در کودکان راحت تر اصلاح می شود زیرا هنوز در سن رشد هستند و فک و دندان‌ها سریعتر اصلاح می شوند. اما در مورد بزرگسالان کامپوزیت دندان گزینه بهتری است.

دندان خرگوشی در کودکان

علت ایجاد دندان خرگوشی چیست؟

دلایل متعددی باعث شکل گیری دندان خرگوشی می شود مثل:

 1. ژنتیک
  مهمترین دلیل ایجاد دندان های خرگوشی ژنتیک است.  زیرا مشکل اصلی در این افراد کوچک بودن فک پایین نسبت به بالاست و این عارضه اکثرا در افراد یک خانواده دیده می شود
 2. عادات نادرست
  عادات رفتاری نادرست در دوران کودکی باعث می‌شوند که دندان ها کم کم به سمت جلو رشد کنند و در بزرگسالی به کامپوزیت دندان خرگوشی نیاز پیدا کنند. عاداتی مثل مکیدن پستانک، مکیدن مداوم انگشت، فشار دادن زبان به پشت دندان‌ها که اغلب در کودکان بخاطر مشکل لوزه‌ها و در بزرگسالان به‌دلیل استرس به وجود می آید.
 3. شلوغی دندان‌ها
  گاهی به دلیل وجود دندان‌های اضافی یا دندان‌های نهفته نظم دندان ها به هم می ریزد و دندان های جلویی از جای اصلی خودشان جابجا می شوند.
 4. بیماری
  ظهور یک تومور یا کیست در فک بالا باعث رشد مداوم بافت نرم یا استخوانی قسمت بالای دهان و جلو آمدن دندان‌های جلویی می‌شود.
علل ایجاد دندان خرگوشی

روش های درمان دندان های خرگوشی

برای تشخیص اینکه از چه راهی می توانید دندان های خرگوشی را درمان کنید اول باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندان خرگوشی را به ۳ روش مختلف قابل درمان است. ۱- کامپوزیت ۲- لمینت ۳- ارتودنسی

۱- کامپوزیت دندان خرگوشی

اگر دندان های جلویی شما از حالت متعارف بلندتر یا جلوتر است می توانید با کامپوزیت آن را اصلاح کنید. در صورتی که بیرون زدگی دندان ها خفیف باشد، کامپوزیت یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای اصلاح دندان خرگوشی است.برای رفع این مشکل می توان دندان های کناری را با کامپوزیت بلند تر کرد یا لبه دندان های میانی را کوتاه کرد.

بیشتر بخوانید: هزینه کامپوزیت دندان

اینفوگرافیک مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی

 مراحل کامپوزیت دندان خرگوشی

 1. بررسی سلامت دندان ها: قبل از نصب کامپوزیت روی دندان ها، باید سلامت دهان و دندان شما توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد. در صورت داشتن پوسیدگی یا بیماری لثه ابتدا باید این مشکلات برطرف شوند.
 2. تمیز کردن دندان: برای شروع کار کارسطح دندان ها باید از هرگونه جرم پاک شود. وجود جرم، مانع چسبیدن روکش دندان می شود. سپس روی سطح دندان از ژلی استفاده می شود که حاوی مواد اسیدی است. این مواد موجب می شوند تا حالت تخلخل در دندان ایجاد شود. این حالت تخلخل برای نفوذ کامل مواد کامپوزیتی به دندان بسیار لازم است و سطح دندان را برای چسبیدن مواد کامپوزیت آماده می کند.
 3. تراش دادن دندان ها: در این مرحله دندانپزشک فرم دندان ها را با تراش دادن اصلاح می کند. بیرون زدگی دندان یا بلند بودن بیش از حد آن تراش می خورد و دندان برای نصب کامپوزیت آماده می شود.
 4. قرار دادن مواد کامپوزیت دندان: در مرحله بعد مواد نرم و خمیری کامپوزیت روی دندان ها قرار می گیرد. این مرحله اهمیت بسیار زیادی در شکل گیری دندان دارد و نحوه عملکرد دندان‌پزشک در این مرحله بسیار مهم است. دندانپزشک باید با مهارت خاصی مقدار لازم از مواد کامپوزیت را روی دندان قرار دهد تا حالت خرگوشی از بین برود یا به صورت متعادل در بیایید و دندان ها سطحی صاف و یک‌دستی پیدا کنند.
 5. تثبیت مواد کامپوزیت دندان: بعد از قرار دادن مواد کامپوزیت، اشعه حرارتی مخصوصی برای چسبانده شدن مواد کامپوزیت روی دندان ها تابانده می شود. این اشعه باید بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه بر دندان ها تابانده شود تا باعث سفت شدن مواد کامپوزیتی شود.
کامپوزیت کردن دندان

بیشتر بخوانید: انواع کامپوزیت دندان

مزیت های کامپوزیت دندان خرگوشی

همانطور که گفته شد بهترین روش اصلاحی، کامپوزیت دندان های خرگوشی است مزایای بسیاری دارد:

 • سریع ترین روش درمان برای دندان های خرگوشی است.
 • در صورت نیاز امکان ترمیم آن وجود دارد.
 • هزینه کمتری نسبت به دیگر روش ها دارد.
 • ظاهر آن همانند دندان طبیعی است.

۲- لمینت دندان خرگوشی

یکی دیگر از روش های اصلاح دندان خرگوشی، لمینت دندان است. در این روش پس از بررسی فک توسط دندانپزشک، فرم دندان ها قالب گیری می شود و به لابراتوار فرستاده می شود تا روکش مناسب شما ساخته شود.

سپس دندان های فرد پرداخت (صاف کردن سطح دندان) می شوند تا فضایی برای قرار دادن لمینت بوجود بیایید. در نهایت با استفاده از تابش پرتو، لمینت روی دندان چسبیده می شود.


بیشتر بخوانید: هزینه لمینت دندان

۳- ارتودنسی برای دندان خرگوشی

ارتودنسی نیز از روش های درمان دندان های خرگوشی یا نامرتب است. که بهتر است در سنین پایین انجام شود، زیرا در سنین بالاتر طول دوره درمان بیشتر شده و این امر برای کسانی که می خواهند سریع تر دندان های یکدست و زیبایی داشته باشند ممکن نیست.

ارتودنسی دندان های خرگوشی

۴. استفاده از دستگاه گسترش‌دهنده کام

در صورتی که کوچک بودن فک ارثی باشد استفاده از دستگاه گسترش دهنده ضروری است. این دستگاه به فک موردنظر متصل می‌شود و به کمک پیچ تنظیم به‌تدریج آن را بازتر می‌کند. در این شرایط، تقارن دو فک با هم اصلاح می شود.

۵. جراحی فک

در شرایطی که بیرون‌زدگی دندان‌های جلو شدید یا به علت ناهنجاری فک باشد، احتمالا انجام این نوع جراحی ضرورت پیدا می‌کند. اما خب جراحی، عوارض و دردسرهای خاص خود را دارد و به راحتی انجام نمی شود.

مقایسه روش های درمان دندان خرگوشی

اگر بخواهیم  این روش ها را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم که اگر شرایط دندانی شما مساعد باشد کامپوزیت نسبت به همه روش ها بهتر است.

اولین مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت، این است که کامپوزیت در یک جلسه بر روی دندان ها قرار داده می شود. در صورتی که استفاده از روش لمینت برای دندان خرگوشی مدت بیشتری زمان می برد.

 کامپوزیت روشی بدون درد است. برعکس ارتودنسی که یک تا دو سال زمان نیاز دارد و در هر جلسه ملاقات با دندانپزشک، برای تنظیم فشار بریس باید درد زیادی تحمل کرد تا بتوان فک و دندان‌ها را به‌مرور جابه‌جا کرد.

هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی در مقایسه با ارتودنسی، لمینت، جراحی و استفاده از دستگاه بسیار پایین‌تر آن است.

اما خب اگرچه ارتودنسی نسبت به کامپوزیت و لمینت، بسیار زمان‌برتر است. اما دندان ها و فک شما به صورت اصولی اصلاح می شود و نیازی به تراش خوردن دندان نیست.

البته استفاده از لمینت و کامپوزیت در سنین پایین امکان پذیر نیست. در این سنین بهترین روش، استفاده از ارتودنسی است.

هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی

برای تعیین هزینه کامپوزیت دندان خرگوشی باید ابتدا به دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید تا پس از معاینه دندانها ببیند آیا این روش برای شما مناسب هست یا نه. چنانچه کامپوزیت را برای اصلاح دندان های خرگوشی انتخاب کردید باید دید که چند دندان به اصلاح و ترمیم نیاز دارند.

قیمت کامپوزیت با توجه به شرایط دندان و نوع کامپوزیت انتخاب شده تعیین می شود. کامپوزیت ها برندها و انواع مختلفی دارند که کیفیت و ماندگاری متفاوتی دارند. برای اطلاع دقیق از انواع کامپوزیت و قیمت آنها با مشاورین کلینیک سریتا تماس بگیرید.

حرف آخر

کامپوزیت دندان خرگوشی سریع ترین روش درمان دندان خرگوشی است؛ همچنین هزینه مقرون به صرفه ای دارد. به کمک این روش به راحتی می توانید از دندان های زیبایی برخودار شوید. البته تصمیم نهایی در مورد اینکه از چه روشی برای اصلاح دندان های خرگوشی استفاده کنید با دندانپزشک است اما اگر دندان های شما شرایط لازم را داشته باشند ساده ترین و سریع ترین روش کامپوزیت دندان خرگوشی است.

برای دریافتی مشاوره رایگان و برآورد هزینه با متخصصان کلینیک دندانپزشکی سریتا تماس بگیرید: ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸