بریج دندان چیست؟

انواع روش کاشت دندان بریج انواع بریج دندان از نظر جنس بهترین نوع بریج دندان کدام است؟ مزایای بریج دندان معایب بریج دندان عوارض بریج دندان طول عمر بریج دندان مراقبت های لازم بعد از بریج دندان بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟ نخ دندان بریج بریج دندان چگونه انجام می شود؟ هزینه بریج دندان […]

در رابطه با دندان ها یکی از مشکلاتی که وجود دارد، مشکل بی دندانی است که در صورت عدم جبران تأثیرات سوء بر نحوه ی تکلم، زیبایی ظاهر، مشکل در جویدن و گاز زدن و فشار روی سایر دندان ها در پی دارد. اما چگونه می توان این مشکل را مرتفع ساخت؟

بریج دندان یا پل دندانی، روش ترمیمی ثابت برای پرکردن جای خالی یک یا چند دندان است. پروتز های دندانی از ۳ دندان تشکیل شده اند که دوسر آن روی دندان های مجاور ناحیه بی دندانی قرار می گیرند که به نوعی نگهدارنده ی پونتیک هستند.پونتیک همان دندان وسطی است که جای خالی دندان را پر می کند. بریج دندان از جنس مواد مختلفی می تواند تهیه شود مانند انواع فلزات ( طلا و ..) و سرامیک . در اغلب موارد از جنس سرامیک یا فلز سرامیک استفاده می شود که در عین حال که ظاهری متناسب با رنگ سایر دندان ها دارند، از مقاومت خوبی هم برخوردار هستند.

انواع روش کاشت دندان بریج

۴ نوع مختلف از روش بریج دندان وجود دارد که بسته به موقعیت جای خالی دندان و میزان سلامت دندان های مجاورش، دندانپزشک تصمیم می گیرد مناسب ترین روش سازگار با شرایط دهان و دندان شما کدام است. در ادامه به توضیح هریک از انواع بریج می پردازیم.

1. بریج معمولی

روش معمولی نصب بریج که در آن دو دندان مجاور بعد از تراش به عنوان نگهداره استفاده می شود.

بریج معمولی یا سنتی که از روش های قدیمی بریح دندان است و در مواقعی استفاده می شود که یک دندان از دست رفته وجود دارد ولی دو دندانی که در چپ و راستش قرار دارند و به قدری سالم هستند که روکش بریج می تواند روی آن قرار بگیرد و پشتیبانی برای بریج دندان باشند.

2. بریج مریلند

نصب بریج به روش مریلند یکی از روش های بریج است

در بریج مریلند نیز همانند بریج سنتی به دو دندان سالم در طرفین فضای بی دندانی برای نگهداری بریج دندان نیاز است. اما تفاوتی که بریج مریلند با بریج سنتی دارد، در این است که دندان های مجاور توسط روکش بریج به طور کامل پوشیده نمی شود. یک قطعه به پشت بریج چسبانده شده که لبه های آن به پشت دندان های مجاور چسبیده می شود و به این صورت اتصال بریج با دو دندان کناریش انجام می شود. این روش مناسب برای کسانی است که تمایل دارند بریج دندان بدون تراش کامل داشته باشند.

3. بریج کانتیلور ( cantilever)

یکی از روش های نصب بریج؛ بریج کانتیلور است

بریج کانتیلور نوعی از بریج است و کاربرد آن زمانی است که تنها یکی از طرفین دندان از دست رفته، دندان سالم وجود دارد که روکش بریج را می تواند پشتیبانی کند. گاهی اوقات هم پیش می آید که در دو طرف دندان وجود دارد اما یکی از آنها به قدر لازم مستحکم نیست که بتواند نگهدارنده ی خوبی برای دندان بریج شده باشد و فقط از یک دندان مجاور برای نگهداری بریج استفاده می شود. بریج دندان آسیا که به هنگام جویدن فشار زیادی را متحمل می شوند، به روش کانتی لور توصیه نمی گردد.

4. بریج بر پایه ایمپلنت

یکی از شیوه های کاشت بریج همراه با ایمپلنت است

یکی از موارد کاربرد بریج دندان، استفاده به همراه ایمپلنت است. در مواردی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد است مثلا به تعداد ۳ دندان در کنار یکدیگر جای خالی وجود دارد که در این صورت جای دو دندان خالی را با ایمپلنت پر کرد و دندان وسطی به روش بریج پر شود.
البته گاهی هم تراکم استخوانی بیمار اجازه کاشت تعداد زیادی از پایه های ایمپلنت را نمی دهد و مثلا در فک ۴ ایمپلنت کاشته می شود و نوای بی دندان باقی مانده با بریج پر می شود.

انواع بریج دندان از نظر جنس

1. بریج سرامیکی

یکی از انواع بریج دندانِ؛ بریج سرامیکی است

بریج تمام سرامیک که از اکسید زیرکونیوم تهیه می شود و به آن بریج زیرکونیا نیز گفته می شود.

 • مستحکم و مقاوم است.
 • به لحاظ استحکام و ظاهر مناسب برای بریج دندان جلو است.
 • جنس سرامیکی آن کاملا با بدن انسان سازگار است و واکنش آلرژیک را سبب نمی شود.
 • شفافیت و درخشندگی بریج سرامیکی مانند دندان های طبیعی انسان است از این رو از لحاظ ظاهری با سایر دندان ها هماهنگی دارد.

2. بریج فلزی

یکی از انواع بریج دندانِ؛ بریج فلزی است

 • این نوع بریج کاملا از فلز و آلیاژ های آن چون طلا، نیکل، کروم و پالادیوم تهیه می شود.
 • هم رنگ دندان نیستند و به همین دلیل در بریج دندان های جلو از آن ها استفاده نمی شود.
 • در مقایسه با بریج پرسلن ( سرامیکی) مقاومت و دوام بیشتری دارند.
 • در بریج دندان آسیا می تواند گزینه مناسبی باشد که توان مقاومت در برابر فشار های ناشی از جویدن را دارند.

3. بریج فلز سرامیک (PFM)

یکی از انواع بریج دندانِ؛ بریج فلز سرامیک است

با توجه به آنچه که از مزایای هر کدام از انواع بریج سرامیک و فلز بیان شد، استفاده از ترکیب این دو می تواند یک بریج با بیشترین مزیت را به ارمغان آورد. بریج فلز سرامیکی، نوعی از بریج با زیرساخت فلز و روکش سرامیک است و بدین گونه هم از مقاومت بالای فلز برخوردار می شوید و هم از ظاهر زیبا و قابل پسند روکش سرامیک.

 • ساختار بریج بسیار مقاوم و مستحکم است.
 • مناسب برای بریج دندان نیش (جلو)
 • مناسب برای بریج دندان عقب
 • روکش سرامیکی آن همرنگ دندان هاست.

نگهداری از بریج فلز سرامیک بسیار مهم است. اگر روکش سرامیکی آن به مرور زمان در صورت عدم رعایت بهداشت از بین برود، رنگ فلزی آن نمایان می شود که درمورد دندان جلو ظاهر خوشایندی ندارد و نیاز به ترمیم دارد.

بهترین نوع بریج دندان کدام است؟

بهترین نوع بریج دندان را دندانپزشک با بررسی شرایط کلی دهان و دندان بیمار تعیین می کند.

 • تعداد دندان های از دست رفته
 • موقعیت جای خالی دندان ها
 • سلامت دندان های مجاور
 • وجود یا عدم وجود دندان در طرفین فضای خالی
 • میزان هزینه ای که بیمار متحمل می شود

این ها فاکتور هایی هستند که بر اساس آن می توان بهترین نوع بریج دندان را مشخص کرد. بهترین روش بریج برای هر بیمار با شرایط مختلف، متفاوت است. اینکه مناسبترین روش برای یک بیمار پیاده سازی شود تاثیر مستقیم روی طول عمر و ماندگاری بریج ها دارد.

مزایای بریج دندان

بهبود ظاهر و عملکرد دندان، کوتاه بودن طول درمان و طول عمر زیاد از مزایای بریج است

 • بی دندانی زیبایی نحوه صحبت کردن، ظاهر و لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد، بریج می تواند لبخند شما و گفتار را اصلاح کند.
 • یک ترمیم ثابت است و مانند دندان مصنوعی تکان نمی خورد یا برای تمیز کردن نیاز به خارج کردن آن نیست.
 • طول عمر بالایی دارد.
 • طول درمان آن کوتاه و سریع آماده و نصب می شود.
 • با پر کردن جای خالی دندان از تحلیل لثه و حرکت دندان های دیگر جلوگیری می کند.

معایب بریج دندان

 • مهمترین عیبی که بریج دندان وارد می شود این است که باید در برخی از روش های آن مانند مری لند مینای دندان سالم هم تراشیده شود.
 • تراشیده شدن دندان ممکن است حساسیت دندان به تغییرات دمایی ( سرد و گرم شدن) را در پی داشته باشد.
 • در صورت عدم رعایت اصول بهداشت دهان و دندان باعث پوسیدگی دندان زیر روکش می شود.

عوارض بریج دندان

احتمال بروز عارضه آتروفی استخوان فک از عوارض بریج دندان است

در روش بریج، دندان ریشه ندارد پس اتصالی بین دندان و استخوان فک برقرار نیست و این می تواند به مرور زمان آتروفی استخوان فک را نتیجه دهد.آتروفی عارضه ای است که بر اثر عدم تحریک و فعالیت عضلات رخ می دهد و زمانی که دندانی از دست می رود، تحریکات استخوان فک کم و کمتر می شود.

طول عمر بریج دندان

طول عمر بریج دندان هم به سان سایر خدمات دندانپزشکی مانند ایمپلنت، ارتودنسی و… در گرو انجام صحیح و منظم مراقبت های لازمه است. عدم رعایت بهداشت حتی دندان های سالم را در معرض خطر قرار می دهد چه رسد به بریج یا ایمپلنت ها.
اما بریچ های دندانی چقدر دوام دارد؟ بریج دندانی اگر به خوبی نگهداری شود، از متریال با کیفیت برای تهیه آن استفاده شده باشد پتانسیل ماندگاری بالایی دارند و 5 تا 10 سال می توانند عمر داشته باشند.

این مطلب نیر ممکن است برای شما مفید باشد: طول عمر ایمپلنت دندان

مراقبت های لازم بعد از بریج دندان

مراقبت درست از بریج دندان طول عمر آن را افزایش می دهد

اگر می خواهید بریج دندانی طول عمر و ماندگاری بالا داشته باشد و باعث پوسیدگی سایر دندان ها و عفونت لثه نشود، مراقبت های لازمه را جدی بگیرید. به خصوص در روش کانتیلور موضوع تمیز کردن نقاط بین لبه و دندان اهمیت زیادی دارد.

 • روزانه از مسواک و نخ دندان برای جلوگیری از ایجاد پلاک روی دندان ها استفاده کنید. نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان متناسب با نوع بریج توسط دندانپزشک آموزش داده شود.
 • از نخ دندان مخصوص بریج برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
 • مهم است که از نوشیدنی و موارد غذاهایی که به دندان و بریج آسیب وارد می کند، پرهیز کنید. نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه و تنقلات چسبنده از موارد پرهیز هستند.
 • جهت معاینه و بررسی سلامت دندان ها به دندانپزشک مراجعات منظم داشته باشید.

بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

ایمپلنت و بریج را با فاکتور های هزینه، نحوه عملکرد، طول عمر و... می توان مقایسه کرد

برای درک بهتر تفاوت میان ایمپلنت و بریج ابتدا تعریف مختصری از ایمپلنت میپردازیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از سه جزء پایه، کانکتور و تاج تشکیل شده است

ایمپلنت یکی از روش های کاشت دندان برای رفع مشکل بی دندانی است. از سه جزء پایه، کانکتور و تاج دندان تشکیل شده است. پایه هایی از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا در استخوان فک جایگذاری می شوند و پس از گذشت زمان لازم بعد از جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت، اباتمنت یا همان کانکتور سپس تاج دندان نصب می شود. اما تفاوت بریج و ایمپلنت چیست؟

1. عملکرد

پایه ی ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شود که جنس آن سازگار با بافت لثه و استخوان فک است و می تواند با آن ها پیوند بخورد پس می تواند جایگزین ریشه دندان شود. این مسئله باعث می شود که نسبت به بریج دندان عملکردی بسیار شبیه به دندان های طبیعی دارد.

2. هزینه

با توجه به اجزای ایمپلنت و نحوه انجام آن که پیچیدگی بیشتری دارد، قیمت ایمپلنت به ازای هر واحد بیشتر از بریج است.

3. موارد کاربرد

در مواردی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد باشد امکان استفاده از بریج به تنهایی امکان پذیر نخواهد بود و می توان از ترکیب این دو روش استفاده کرد. اما در مواردی که در مجاورت جای خالی، دندان ها کاملا سالم و قابلیت نگهداری بریج را داشته باشند.

4. دوام و ماندگاری

در مورد طول عمر اگر میزان انجام مراقبت های لازم را یکسان در نظر بگیریم، همانطور که گفته شد طول عمر بریج ۵تا ۱۵ و طول عمر ایمپلنت تا ۲۰ سال و حتی مادام العمر است اما بریج ممکن است نیاز به ترمیم یا تعویض داشته باشد.

5. طول درمان

با توجه به آنکه درمان ایمپلنت پیچیده تر است و در مواردی هم استفاده می شود که تعداد زیادی دندان از بین رفته است، زمان بیشتری را در حد چندین ماه می طلبد. اما طول درمان بریج دندان کوتاه تر و در ۳ یا ۴ جلسه قابل انجام است.

6. دندان های مجاور

ایمپلنت اگر به درستی انجام و مراقبت نشود، باعث لق شدن دندان های کناری می شود. بریج دندان به روش سنتی هم نیاز به تراش دور تا دور دندان مجاور دارد.

7. جلوگیری از تحلیل استخوان

همانطور که گفته شد ایمپلنت دندان از طریق پایه های کاشته شده در استخوان فک، همچون ریشه دندان باعث تحریک و انقباض سلول های استخوانی می شود و بدین ترتیب از تحلیل و افتادگی استخوان جلوگیر می کند اما بریج دندان اینگونه نیست.

با همه این ها برای تصمیم گیری در مورد اینکه بریج بهتر است یا ایمپلنت؟ ابتدا باید مجموع شرایط بیمار توسط دندانپزشک بررسی و با در نظر گرفتن نتایج و انتظارات بیمار مناسب ترین روش انتخاب شود. به هر حال هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خودرا دارند.

نخ دندان بریج

استفاده از نخ دندان مخصوص بریج بهداشت دندان را کامل می کند

نخ دندان های مناسب برای بریج و ایمپلنت در داروخانه ها موجود هستند. طراحی این نوع نخ دندان های به گونه ای است که ابتدا و انتهای آن ها ضخیم تر است تا کنترل آن به هنگام استفاده آسانتر کند. نخ دندان بریج انعطاف پذیر و ضخیم است که به خوبی ذرات باقیمانده غذا را از شکاف های اجزای بریج خارج می کند.
نحوه استفاده از آن بدین گونه است که باید نخ دندان را از قسمت روکش به سمت زیر بریج برده و ناحیه بین بریج و لثه با بخش ضخیم نخ تمیز کنید. نخ را به آرامی به عقب و جلو بکشید تا نواحی دندان های پایه نیز کاملا از ذرات غذا پاک شود. در نهایت نخ را به آرامی به سمت گونه ها بیرون بکشید.
قیمت نخ دندان بریج از 350,000 تا 400,000 متغیر است.

بریج دندان چگونه انجام می شود؟

بریج دندان در ۳ مرحله انجام می شود

مراحل بریج دندان به شرح زیر است:

1. معاینه و تعیین نوع بریج

در ابتدا با وضعیت جای خالی دندان و سلامت دندان مجاور( در صورت وجود) بررسی می شود و مطابق آن یکی از انواع بریج انتخاب می شود.

2. تراش و قالبگیری

با توجه به روش بریج انتخابی، یک یا دو دندان مجاور تراش داده میشوند تا روکش بتواند قرار گیرد. بعد از تراش دندان با استفاده از مواد خمیری شکل از جای خالی دندان و دندان های تراشیده شده، قالب تهیه می شود

3. نصب بریج

ابتدا قالب به صورت موقت نصب می شود تا اگر ایرادی دارد، عیب یابی شود سپس نصب دائمی بریج در صورت عدم اشکال نصب می شود.

هزینه بریج دندان چقدر است؟

قیمت هر واحد بریج دندان ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است

قیمت بریج دندان به صورت نهایی بسته به تعداد دندان های بریج شده، روش انجام بریج ( بریج سنتی، مریلند یا کانتی لور و…، جنس بریج ( سرامیک، فلزی، فلز سرامیک و….) متفاوت است. با توجه به همه موارد ذکر شده هزینه بریج دندان به ازای هر واحد از 1,500,000 تا 2,500,000 متغیر است.
قیمت هر واحد بریج دندان:

 • از نوع سرامیک 2,000,000
 • از نوع فلز سرامیک 1,500,000 است.

سوالات متداول درباره بریج دندان

1. آیا بریج دندان درد دارد؟

به طور معمول نصب بریج دندان با درد همراه نیست و این به دلیل بی حس کننده هایی است که دقایقی قبل از شروع کار به بیمار تزریق می شود اما پس از پروسه ی نصب احساس کمی درد به دلیل تغییراتی که روی دندان ها اعمال می شود، طبیعی است. میزان درد طبیعی با مصرف دارو و مسکن های تجویزی دندانپزشک قابل کنترل و تحمل است اما در صورت درد بیش از حد دندانپزشک خود را مطلع کنید.

2. آیا بریج دندان خوب است؟

بله خوب است. کاشت دندان به روش بریج می تواند از مشکلات بی دندانی مانند اختلال در نحوه صحبت و ادای درست کلمات، ظاهر نازیبای دندان و لبخند، تحلیل بافت لثه و استخوان فک، حرکت دندان ها به سمت فضای خالی و بهم خوردن تنظیم آن ها و… شما را نجات دهد.

3. چه مدت بعد از کشیدن دندان میتوان بریج کرد؟

بریج دندان بلافاصله بعد از کشیدن دندان امکان پذیر نیست. بریج روی لثه قرار می گیرد نه داخل آن. بنابراین بعد از کشیدن دندان حداقل ۶ ماه زمان لازم است تا بافت لثه ترمیم و فرم آن ثابت شود.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از ویزیت مجازی کلینیک سریتا نیز استفاده فرمایید.