0 تا 100 لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی چیست؟ انواع لمینت سرامیکی دندان مزایای لمینت سرامیکی معایب لمینت سرامیکی عوارض لمینت سرامیکی مراحل  لمینت سرامیکی طول عمر لمینت سرامیکی مراقبت های لازم لمینت سرامیکی کاربرد لمینت سرامیکی قیمت لمینت سرامیکی دندان 1401 چه کسانی نمی توانند لمینت سرامیکی را انجام دهند؟ لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیریکی از انواع لمینت […]

یکی از انواع لمینت دندان، لمینت سرامیکی دندان است. لمینت سرامیکی یک روش محبوب برای رفع عیوب ظاهری دندان شما مانند شکستگی بخشی از دندان، بدرنگی دندان، فاصله بین دندان هاست که می تواند یک خط لبخند زیبا را برای شما به ارمغان آورد. اما آیا شما میتوانید لمینت دندان سرامیکی را انجام دهید؟ لمینت سرامیکی دندان چه مزایا و معایبی دارد؟ هزینه لمینت سرامیکی دندان در سال 1401  چقدر است؟ در ادامه به تمامی این موضوعات پرداخته می شود.

لمینت اقساطی!!

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت های سرامیکی دندان، پوسته های نازک از جنس پرسلین و با ضخامتی حدود 0.5 تا 0.6 میلی متر است. البته نوع دیگری از لمینت دندان تحت عنوان لومینیرز ها هم در بازار موجود هستند که ضخامت کمتری ( تقریبا 0.2 میلی متر ) دارند که به نام لمینت های فوق نازک نیز از آن نام می برند.

انواع لمینت سرامیکی دندان

انواع لمینت سرامیکی دندان عبارت اند از:

لمینت سرامیکی لومینیرز

لمینت سرامیکی زیرکونیا

لمینت سرامیکی کاد کام(CAD-CAM)

لمینت سرامیکی ایمکس

مزایای لمینت سرامیکی

زیبایی لبخند از مزایای لمنیت سرامیکی دندان
 •  لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد.
 •  پروسه ی نصب لمینت دندان کوتاه است.                                                        
 •  جلوه و ظاهر معمولی و شبیه به دندان های طبیعی دارد.
 •  مقاوم هستند. اگر شیوه مراقبت و استفاده از آن صحیح باشد هم ماندگاری بالا دارد و هم تغییر رنگ نمی دهد.
 •  نیاز به اعمال تغییرات زیاد روی دندان ها نیست. درحالیکه برای روکش کردن دندان باید دور تا دور دندان تراشیده شود و روکش جدید نصب شود.
 •  آسیب ها و بهم ریختگی های دندان شما را می پوشاند و می تواند از آسیب بیشتر ساختار دندان شما محافظت کند.
 •   لمینت دندان سرامیکی از پرسلین تهیه می شود که با بافت لثه سازگاری دارند پس احتمال بروز واکنش های آلرژیک وجود ندارد.
 •  لمینت سرامیکی دندان تغییر نمی دهند و به مرور زمان با نوشیدن مایعات رنگی مانند چای و قهوه زرد نمی شوند.
 •  قابلیت رنگ پذیری دارند. اگر شما بخواهید تنها چند دندان جلویی خود را لمینت کنید می توانید رنگ پوسته های لمینت سرامیکی را نزدیک به رنگ دندان های خود انتخاب کنید.

معایب لمینت سرامیکی

 •  لمینت سرامیکی دندان یک فرآیند برگشت ناپذیر است که بعد از برداشتن لمینت امکان استفاده از دندان های طبیعی خود وجود ندارد چون سطح دندان شما برای نصب لمینت تراشیده می شود.
 •  برای نصب لمینت باید تغییراتی در سطح دندان ایجاد شود که تراشیده شدن مینای دندان می تواند برای مدت کوتاهی حساس شدن دندان ها را در برابر غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم را در پی داشته باشد.
 •  از معایب لمینت سرامیکی نسبت به لمینت متحرک دندان می توان گفت که لمینت سرامیکی دندان طی دو یا سه جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی انجام می شود درحالیکه لمینت متحرک تنها یک جلسه زمان می برد.
 • ممکن است آسیب ببینند. درست است که لمینت های سرامیکی مقاوم هستند اما می توانند در صورت عدم مراقبت، وارد شدن ضربه های جدی و دندان قروچه آسیب ببینند.

عوارض لمینت سرامیکی

 • حساس شدن دندان ها

پیش از نصب پرسلن لمینت، سطح دندان نیاز به تراش دارد که آماده ی نصب لمینت شود. در این مرحله بخشی از مینای دندان تراشیده می شود که باعث می شود برای مدتی دندان ها در برابر غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم واکنش نشان دهد.

 •   عفونت

اگر مراحل نصب و تعیین جنس لمینت برای دندان های شما توسط دندانپزشک به درستی انجام نشود می تواند سبب بروز باکتری ها و در نتیجه عفونت در ناحیه نصب شود.

 •  پوسیدگی و بیماری های لثه

اتصال و نصب لمینت روی دندان باید با دقت و ظرافت کافی انجام شود در غیر این صورت اگر شکافی بین لایه پرسلن لمینت و دندان شما باشد می تواند به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان و انواع بیماری های لثه شود.

حساسیت دندان ها به تغییرات دما (گرما و سرما)، التهاب لثه و حس ناراحتی هنگام غذا خوردن و جویدن از عوارض لمینت سرامیکی دندان به شمار می روند که با گذشت چند روز رفع می شود.

مراحل  لمینت سرامیکی

ابتدا دندان های شما معاینه و بررسی می شود و اگر نیاز به اقدامات خاصی همچون ارتودنسی دندان ها پیش از لمینت کردن نباشد، دندان های شما به میزان لازم و به اندازه ضخامت پوسته های لمینت تراش داده می شود. از دندان های شما قالبگیری شده و قالب به لابراتوار مربوطه ارسال می شود. در مرحله ی نصب ابتدا یک قالب موفقیت را روی دندان ها قرار می دهند و اگر اندازه و رنگ قالب درست باشد، قالب نهایی را نصب می کنند.

کیت رنگ لمینت دندان برای انتخاب بهترین و مناسب ترین رنگ

طول عمر لمینت سرامیکی

طول عمر و ماندگاری لمینت سرامیکی دندان در گرو پیروی از دستورالعمل های لازم پس از لمینت دندان است. اگر از انجام هر گونه اقدامی که باعث شکستگی، لب پر شدن، ساییدگی و فرسایش لمینت دندان ها می شود، خودداری شود می تواند تاثیر به سزایی در طول عمر لمینت سرامیکی داشته باشد. در صورت مراقبت های لازم، طول عمر لمینت سرامیکی می تواند حداقل 10 سال  حداکثر 15 سال باشد.

مراقبت از لمینت سرامیکی دندان طول عمر آن را افزایش می دهد

مراقبت های لازم لمینت سرامیکی

توصیه می شود برای افزایش ماندگاری لمینت سرامیکی دندان،  اقدامات مراقبتی بعد از لمینت را انجام دهید:

 1.     روزانه دو بار مسواک بزنید و حتما از نخ دندان برای تمیز کردن فواصل بین دندانی استفاده کنید.
 2.     با مشورت پزشک از دهانشویه استفاده کنید.
 3.     از مصرف سیگار خودداری کنید.
 4.     مراجعات منظم به پزشک جهت اطمینان از سلامت دندان ها داشته باشید.
 5.     از خوردن غذاهای سفت و شکستن خوراکی های سخت از جمله انواع خشکبار خودداری کنید.

کاربرد لمینت سرامیکی

زمانی که هدف از رفع مشکلات دندانی فقط جنبه زیبایی داشته وتنها  سطح دندان آسیب دیده باشد، یکی از گزینه های پیش رو، لمینت کردن دندان هاست. ساییده شدن دندان ها، شکستگی یا لب پر شدن قسمتی از دندان، فواصل بین دندان ها، رنگ زرد دندان ها و کج بودن دندان از جمله مواردی هستند که لمینت سرامیکی دندان راهی برای رفع آن هاست. گاهی به علل مختلف ممکن است که مینای دندان رفته رفته تضعیف شده و ساییده شود که باز هم در اینجا لمینت کردن دندان می تواند گره گشا باشد.

قیمت لمینت سرامیکی دندان 1401

هزینه لمینت سرامیکی دندان با توجه به پارامترهای مختلفی چون تعداد دندان هایی که قرار است لمینت شوند، نوع متریال مورد استفاده و کلینیک دندانپزشکی که قرار است در آن لمینت را انجام دهید، برآورد می شود.  قیمت لمینت دندان برای هر واحد لمینت دندان سال 1401 بین حدود 3 الی 4 میلیون تومان است.

چه کسانی نمی توانند لمینت سرامیکی را انجام دهند؟

با توجه به تمام نکاتی که در رابطه با لمینت سرامیکی دندان بیان شد باید گفت گروهی از افراد هستند که امکان استفاده از لمینت سرامیکی دندان را ندارند.

 •         نصب لمینت دندان نیازمند تراشیدن لایه ای از مینای دندان است. پس افرادی که مینای دندانشان استحکام کافی را ندارد نمی توانند لمینت کنند.
 •         دسته ای از افراد که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند.لمینت دندان نیاز به رعایت یکسری نکات و مراقبت ها دارد.
 •         افرادی که دندان عادت به دندان قروچه و فشردن دندان ها را دارند که می تواند به لمینت سرامیکی آسیب بزند.
 •         افرادی که سطح دندان هایشان به لب ها خیل نزدیک است.
 •         اگر بهم ریختگی دندان ها بسیار شدید و زیاد باشد.
 •         مصرف دخانیات می تواند مانع از موفقیت لمینت دندان شود.
کاربرد لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی هر دو برای اصلاح خط لبخند شما و مرتفع ساختن عیوب ظاهری دندان های شما به کار می روند. اما تفاوت های کوچکی باهم دارند که با توجه به آنها و شرایط دهان و دندان خود می توانید تصمیم بگیرید که لمینت بهتر است یا کامپوزیت شما بهتر است.

فرآیند نصب کامپوزیت دندان نیاز به تراش مینای دندان ندارد و مانند خمیری است که روی دندان می گذارند و به فرم دندان آن را شکل می دهند؛ پس نیاز به ساخت چیزی تحت عنوان قالب کامپوزیت در لابراتوار نیست. کامپوزیت دندان از لمینت دندان ارزانتر است و طول عمر کمتری هم دارد.

بیشتر بدانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از ویزیت مجازی سریتا نیز استفاده فرمایید.

مطالعه بیشتر:

برداشتن لمینت دندان