انتخاب رنگ لمینت دندان یکی از مهمترین تصمیماتی است که باید در هنگام لمینت کردن دندان ها بگیرید. این تصمیم از آنجایی اهمیت دارد که بعد از ساخته شدن روکش ها دیگر نمی توانید نظرتان را تغییر دهید. پس از همین ابتدا در مورد نحوه انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان بیشتر مطالعه کنید و یک انتخاب خوب بگیرید.

حالا اگر می خواهید بدانید منظور از انتخاب رنگ لمینت چیست و چطور باید رنگ لمینت ها را انتخاب کنیم، تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

اهمیت رنگ لمینت دندان

همانطور که می دانید لمینت دندان یکی از روش های پر طرفدار برای ترمیم دندان های تیره، بدرنگ، کج یا بد فرم است. پوسته های نازک سرامیکی که در لابراتوار بر اساس قالب دندان های شما ساخته می شوند، با نصب روی سطح دندان باعث می شوند طول، رنگ، فرم و فاصله بین دندانی اصلاح شود.

بیشتر بدانید: لمینت دندان چیست؟

اما زمانی بهترین نتیجه حاصل می شود و یک لبخند جذاب با دندان هایی زیبا خواهید داشت که رنگ لمینت دندان هایتان رنگی مناسب با دیگر اجزای چهره شما داشته باشد.

شاید بپرسید مگر لمینت ها هم رنگ بندی دارند؟ مگر همه آنها سفید نیستند؟ باید بگویم نه! واقعیت این است که دندان های طبیعی سفید سفید هم نیستند و اگر بخواهیم روکش های لمینتی ما سفید یکدست باشند رنگی کاملا مصنوعی و غیرطبیعی خواهند داشت. پس طیفی از رنگها را در اختیار داریم که هر کدام در یک دسته بندی مخصوص قرار می گیرد.

رنگ لمینت دندان a1، a2،b1 و... از انواع رنگ های لمینت دندان هستند

حالا بیایید با انواع رنگ لمینت دندان و طیف رنگی آن بیشتر آشنا شویم.

انواع رنگ لمینت دندان (درجه بندی رنگ لمینت دندان)

دندان همه افراد یک رنگ نیست به همین دلیل رنگ های لمینت دندان هم مختلف هستند و در ۴ دسته A تا D دسته بندی می شوند:

 • گروه A : طیف رنگی مایل به قهوه ای
 • گروه B : طیف رنگی مایل به زرد
 • گروه C : طیف رنگی مایل به خاکستری
 • گروه D : طیف رنگی مایل به قرمز
  

بیشتر بدانید: رنگ کامپوزیت دندان

هر کدام  از این دسته ها شامل ۴ طیف مختلف هستند که در اینجا پرطرفدارترین رنگ ها را به شما معرفی می کنیم:

رنگ لمینت A1

A1 سفید ترین و روشن ترین رنگ لمینت دندان، که به رنگ هالیوودی نیز مشهور است زیرا بسیاری از بازیگران و سلبریتی ها از این رنگ برای لمینت دندان هایشان استفاده می کنند.
این رنگ از ثبات و مقاومت بالایی برخوردار است و تا مدت ها براق و سفید می ماند. این رنگ از لمینت تنها زمانی استفاده می شود که قرار است تمام دندان ها لمینت شود زیرا تفاوت رنگ بارزی با سایر دندان ها بوجود می آورد که زیبا نیست.

رنگ لیمنت a1 از روشن ترین رنگ های لمینت است

رنگ لمینت A2

رنگ A2 رنگ سفید استخوانی است و نسبت به رنگ A1  هاله و سایه ای تیره تر دارد که باعث می شود طبیعی تر به نظر برسد. عموما برای افرادی که تمایل دارند لمینت دندان طبیعی داشته باشند و لمینت ها فقط یک درجه از دندان های خودشان روشن تر باشد استفاده می شود. چون رنگ دندان های طبیعی عموما به رنگ A3 هستند و یک درجه روشن تر از آن A2 است.

اگر بخواهیم رنگ دندان ها بعد از بلیچینگ و لمینت را با رنگ A2 مقایسه کنیم باید بگوییم که در میزان سفیدی با هم تفاوت دارند و بلیچینگ دندان ها را سفید تر می کند. در بلیچینگ با استفاده از مواد شیمیایی رنگ دانه ها و رسوبات موجود در ساختار کریستالی دندان، اکسید شده و بدین ترتیب دندان ها سفید می شوند

رنگ روشن استخوانی از انواع رنگ لمینت دندان.

رنگ لمینت A3

همانطور که گفته شد رنگ دندان طبیعی انسان ها در اغلب موارد (۷۰٪ موارد) مطابق رنگ لمینت A3 است. از این رنگ می توان در مواردی استفاده کرد که از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ استفاده نکرده اند و تمایل دارند که دندان ها به مقدار زیادی سفید نشود.

اگر بخواهیم تنها دندان های جلو یا فقط دندان های فک بالا لمینت شوند و به هم ریختگی دندان ها اصلاح شود از این رنگ استفاده می کنیم زیرا نمی خواهیم دندان هایی که لمینت می کنیم با سایر دندان ها متفاوت باشند.

رنگ A3 یک رنگ لمینت دندان بسیار نزدیک به رنگ دندان طبیعی است

رنگ لمینت B1

یکی دیگر از رنگ هایی که می توان آن را در زمره روشن ترین رنگ های لمینت قرارداد،  B1است که طرفداران زیادی هم دارد. البته این محبوبیت برای زمانی بود که هنوز طیف های روشن تری از آن روی کار نیامده بود. زمانی که سلبریتی ها از رنگ های سفیدتر برای لمینت دندانهایشان استفاده کردند سلیقه افراد هم تغییر پیدا کرد.

 این رنگ از رنگ A3 که رنگ طبیعی دندان است، بسیار روشن تر است و از رنگ هایی است که برای داشتن یک لبخند هالیوودی می توانید از آن بهره جویید.
اما سوال این است که رنگ B1 با A1 چه تفاوتی دارد؟ باید بگویم که هر دوی این رنگ ها بسیار براق و درخشان هستند اما B1 سایه تیره تر و طبیعی تری نسبت به از A1 دارد. این مساله زمانی که دندانپزشک پالت رنگ لمینت را جلوی دندانهایتان می گیرد و مقایسه می کند برای شما روشن تر خواهد شد.

از روشن ترین رنگ های لمینت، b1 است

کدکوتاهمعیارهای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

اگر فکر می کنید که براق ترین و روشن ترین رنگ لمینت، بهترین رنگ لمینت است یک تصور کاملا اشتباه است. رنگ لمینت باید به گونه ای انتخاب شود که وقتی لبخند می زنید دندان های شما مصنوعی به نظر نیاید.

در انتخاب رنگ لمینت دندان باید توجه کنید که هیچ دستورالعمل یکسانی برای همه وجود ندارد. مناسب ترین رنگ برای هر شخص ممکن است با شخص دیگر متفاوت باشد. برای همین طیف گسترده ای از رنگ سفید در اختیار شماست.

بیشتر بدانید: لمینت برلیانس چیست؟

میخواهم مهمترین معیارهایی که برای انتخاب بهترین رنگ لمینت باید به آنها توجه داشته باشید را برایتان توضیح دهم. با دانستن این معیارها انتخاب درست تر و بهتری خواهید داشت و لبخند شما بدون شک لبخندی زیبا و جذاب خواهد شد. این معیارها عبارتند از:

 1. رنگ پوست
  • اگر رنگ پوست شما تیره باشد: افرادی با پوست تیره، از انتخاب رنگ های بسیار روشن لمینت پرهیز کنند. جهت جلوگیری از مصنوعی و غیر طبیعی به نظر رسیدن دندان ها، رنگ لمینت دندان باید حداکثر دو درجه روشن تر از رنگ پوست صورت باشد.
  • اگر رنگ پوست شما روشن و سفید باشد: اگر رنگ پوست شما روشن و سفید است، می توانید از لمینت های کاملا سفید استفاده کنید و مشکلی در ظاهر شما پیش نخواهد آمد.
   
 2. تاثیر رنگ چشم در انتخاب رنگ لمینت دندان: برای داشتن یک لبخند طبیعی، بهتر است رنگ لمینت هایتان را طوری انتخاب کنید که با رنگ سفیدی چشم ها همخوان باشد. به عبارتی دیگر سفیدی لمینت دندان نباید بیشتر از سفیدی چشم باشد.
 3. سن بیمار: سن یکی از فاکتورهای مهمی است که هم در انتخاب رنگ و هم فرم لمینت باید به آن توجه کرد. فرم لمینت باید به گونه ای باشد که مناسب با سن بیمار باشد یعنی بیشتر از سن واقعی جلوه نکند. دندان ها با افزایش سن کوتاه تر می شوند و معمولا دندان های کشیده باعث می شود جوان تر به نظر برسید.
 4. فرم صورت: شکل لمینت دندان برای انواع مختلف فرم صورت شامل مربعی، کشیده، گرد و قلبی نباید یکسان باشد چون زیبایی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. پس یکی دیگر از معیار هایی که لازم است در انتخاب شکل و رنگ لمینت مورد توجه قرار گیرد، فرم صورت است.
  می توانیم یک راهنمای کلی برای مشخص شدن تناسب فرم صورت با شکل لمینت بدهیم و مشخص کنیم برای چه فرم صورتی چه شکل لمینتی بهتر است:
  • صورت مربعی: لمینت های گرد
  • صورت کشیده: لمینت های گرد و کوتاه
  • صورت گرد: لمینت های باریک و کشیده
  • صورت قلبی: لمینت های گرد
   
 5. رنگ سایر دندان ها: ممکن است بیمار قصد داشته باشد تنها تعداد محدودی از دندان های خود را لمینت کند که در این صورت هماهنگی لمینت با رنگ دندان های مجاور بسیار مهم است. اگر رنگ لمینت متفاوتی انتخاب کنید نه تنها شما را زیبا نمی کند بلکه باعث می شود لبخند شما کاملا مصنوعی و زشت باشد.
  
برای انتخاب بهترین رنگ لمینت بهتر است معیار های لازم درنظر گرفته شود

چگونه رنگ لمینت طبیعی به نظر برسد؟

برای هر چه بیشتر طبیعی و زیبا بودن رنگ لمینت، از یکدست و یک رنگ بودن مطلق تمام دندان ها پرهیز کنید و می توانید با لایه لایه چسباندن روکش های لمینت، اختلاف بسیار ریزی در لبه ها ایجاد کنید که به طبیعی بودن دندان ها بسیار کمک می کند.

رنگ لمینت دندان بازیگران و سلبریتی ها

بازیگران اغلب از رنگ‌های سفید و درخشان برای لمینت دندان خود استفاده می کنند. اگرچه انتخاب رنگ لمینت به سلیقه و درخواست خود فرد بستگی دارد اما در هنگام انتخاب به این مساله هم توجه داشته باشید که رنگ لمینت بازیگران در پشت پرده سینما و تلویزیون به دلیل گریم و نور پردازی‌هایی که انجام می‌شود، ممکن است بسیار زیبا به نظر برسد، اما این رنگ ها از نزدیک مصنوعی و غیر طبیعی هستند.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتما قبل از انجام لمینت با یک متخصص دندانپزشک زیبایی مشورت کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با متخصصان کلینیک سریتا تماس بگیرید.کدکوتاه

لمینت دندان تا چه اندازه تغییر رنگ می دهد؟

یکی از دغدغه های افرادی که می خواهند لمینت کنند این است که آیا لمینت دندان تغییر رنگ می دهد؟ باید گفت که ساختار لمینت های سرامیکی بسیار متراکم و در برابر رنگ پذیری مقاوم است و برخلاف مینای دندان عاری از نقاطی است که رنگ دانه ها بتوانند نفوذ کنند و باقی بمانند. به همین دلیل نسبت به کامپوزیت دندان رنگ پذیری بسیار کمتری دارد.

البته هر روشی که برای اصلاح طرح لبخند انتخاب کنید باز به مراقبت نیاز دارد. چنانچه مراقبت های لازم بعد از لمینت را به خوبی انجام دهید می توانید از تغییر رنگ آن جلوگیری کنید و طول عمر آن را بالا ببرید.

البته لمینت هایی که سال ها از عمرشان می گذرد ممکن است کیفیت اولیه را نداشته باشند و طبیعی است که بعد از گذشت چندین سال شفافیت خود را از دست بدهند و کمی تیره تر به نظر آیند.


لمینت ها در برابر رنگ پذیری بسیار مقاوم هستند.

راه های جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

اگر لمینت های شما تغییر رنگ دادند نیازی به برداشتن لمینت نیست، می توانید آنها را ترمیم کنید با این حال برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها و افزایش طول عمرشان، کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 •  استفاده از نوشیدنی ها رنگ دار مانند چای، قهوه و انواع آبمیوه را محدود کنید. سعی کنید آبمیوه ها را با نی مصرف کنید تا کمترین تماس را با دندان هایتان داشته باشند.
 • بعد از هروعده غذایی از مسواک با خمیر دندان های مخصوص استفاده کنید.
 • خمیر دندان های  سفیدکننده کمی ساینده تر از خمیردندان های معمولی هستند، از آن ها برای سفید تر کردن لمینت استفاده نکنید چون باعث سایش بیش از حد لمینت ها می شود.
 • از شکستن آجیل با دندان یا گاز زدن خوراکی های سفت اجتناب کنید زیرا اگر سطح پوسته های لمینت دچار آسیب و خراش هایی شود یک محیط کاملا مستعد برای باقی ماندن ذرات غذایی است که به مرور زمان تغییر رنگ لمینت را موجب می شوند.

کدکوتاه

انجام مراقبت های لازم و اصول بهداشتی از تغییر رنگ لمینت ها جلوگیری می کند

بیشتر بخوانید: طول عمر لمینت دندانسفید کردن رنگ لمینت دندان

برخی از افراد تصور می کنند که روکش های لمینت با استفاده از ژل های سفید کننده یا استفاده زیاد از خمیر دندان های سفید کننده  براق می شوند. اما باید بدانید که ژل های سفید کننده نه تنها روی لمینت های سرامیکی بی اثر هستند که باعث آسیب به آنها هم می شوند.

برای سفید کردن لمینت یک راه این است که عاج دندان سفید شود تا انعکاسی که روی پوسته لمینت می اندازد باعث می شوند که دندان شفاف تر به نظر آید.
بهتر است در صورت بروز لکه و تغییر رنگ لمینت ها به دندانپزشک مراجعه کنید و برای تعویض یا ترمیم لمینت ها اقدام کنید تا همیشه لبخند درخشانی داشته باشید.


بیشتر بخوانید: هزینه لمینت دندان

سوالات متداول رنگ لمینت دندان

کدام رنگ لمینت دندان پرکاربرد تر است؟

رنگ لمینت A2 و A3 نه خیلی درخشان و روشن هستند و نه تیره. با رنگ دندان طبیعی هم هماهنگی بیشتری دارند. به همین دلیل در اغلب موارد در لمینت و کامپوزیت از این رنگ ها استفاده می شود.

آیا می شود رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

روکش لمینت دندان با استفاده از سفید کننده ها مانند خمیر دندان یا انواع ژل سفید نمی شوند و در صورت لکه دار شدن یا تغییر رنگ لازم است که توسط دندانپزشک تعویض شوند.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

منابع: