روکش دندان

روکش دندان چیست؟ موارد استفاده از روکش دندان مراحل انجام روکش دندان تفاوت روکش دندان با لمینت و کامپوزیت ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش دندان؟ انواع روکش دندان طول عمر و ماندگاری روکش دندان مراقبت های پس از روکش دندان عفونت دندان روکش شده قیمت روکش دندان سؤالات متدوالروکش دندان چیست؟ روکش های دندان […]

عناوین مقاله

با کلیک روی هر عنوان به محتوای مربوط به آن هدایت می شوید

روکش دندان چیست؟

روکش های دندان کلاهک هایی هستند که در قسمت بالای دندان آسیب دیده قرار گرفته و در جایگاه تاج دندان نقش آفرینی می کنند و ساختار و طراحی آن ها به گونه ای است که عملکردی طبیعی و ظاهری کاملا شبیه به تاج دندان های طبیعی انسان دارد و به بازیابی ظاهر و استحکام دندان های شما کمک و از خرابی های بیشتر جلوگیری می کند.

حال این سوال پیش می آید که چند نوع روکش دندان وجود دارد؟ روکش دندان در چه مواردی و برای چه کسانی راه حل مناسبی است؟ عوارض و مزایای روکش کردن دندان آسیب دیده چیست؟ قمیت روکش دندان چقدر است؟ چه مدت ماندگاری دارد؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ داده می شود.

موارد استفاده از روکش دندان

روکش کردن دندان عوامل مختلفی دارد که هریک از این عوامل ممکن است  جنبه زیبایی یا درمانی داشته باشند.

موارد استفاده از روکش دندان عبارت اند از :

 • پوشانندگی دندان ایمپلنت شده.
 • استفاده در مواردی که دندان عصب کشی یا پر شده.
 • ترمیم دندان پوسیده و فرسوده شده.
 • حفاظت از دندان شکسته یا ترک خورده.
 • استفاده در مواردی که دندان بد رنگ هستند.

مراحل انجام روکش دندان

پروسه روکش دندان ممکن است طی دو یا سه جلسه مراجعه به مطب به سرانجام برسد . به این صورت که:

 1. در جلسه ابتدایی دندانی که قرار است روکش شود معاینه شده و تصویری (اشعه ایکس) از دندان مذکور و استخوان های کناری آن گرفته شده و بررسی می شود در اینجا اگر ریشه دندان پوسیده یا عفونی و نیاز به درمان نداشته باشد، دندان مورد نظر بسته به اندازه ضخامت روکش انتخابی تراشیده می شود.
 2. از دندان تراشیده شده قالب گیری می شود.
 3. باتوجه به رنگ دندان های مجاور آن، رنگ روکش انتخاب می شود.
 4. قالب تهیه شده در مرحله قبل به لابراتور جهت ساخت قالب منتقل می شود.
 5. این مرحله در جلسه دوم انجام می شود به این صورت که یک قالب فلزی برای تست اندازه و رنگ روی دندان گذاشته می شود و در صورت مغایرت مجدد قالب گیری و ساخته می شود.
 6. دراین مرحله که گاها جلسه سوم خواهد بود، روکش روی دندان قرار می گیرد و کار روکش به پایان می رسد.

تفاوت روکش دندان با لمینت و کامپوزیت

لمینت و کامپوزیت روش هایی برای اصلاح طرح لبخند هستند و ودر نتیجه ی هردو دندان هایی زیبا، یک رنگ و یک دست نصبیتان خواهد شد. در کامپوزیت ونیر دندان ها، پزشک متخصص مقداری از مواد خمیری مانند را روی دندان شما گذاشته و مطابق با ساختار دندان شما، آن را فرم می دهد. اما در لمینت لایه ی نازکی از مواد سرامیکی را با چسب روی قسمت جلویی دندان شما می چسبانند.

روکش ها مانند تاج طبیعی دندان هستند و تمام ریشه دندان را پوشش می دهند و در اغلب اوقات می توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند. در روکش مقدار بیشتری از دندان تراشیده می شود که این مقدار در حدود دو میلی متر است در حالیکه در لمینت این مقدار برابر یک میلی متر است. در مواردی که عدف تنظیم فاصله بین دندان ها و تطبیق رنگ آنهاست لمینت و کامپوزیت پیشنهاد می شود اما اگر دندان موردنظر دچار پوسیدگی باشد و یا عصب کشی شده باشد بدلیل ضعیف بودن ساختمان دندان، روکش انتخاب بهتری خواهد بود.

این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

 

ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش دندان؟

گاهی پیش می آید که اصطلاحات دندانپزشکی به اشتباه تعبیر می شوند. این موضوع در مورد دو مفهوم روکش دندان و ایمپلنت نیز صدق می کند و تصور می شود که این دو یکی هستند، در حالی که این دو با هم تفاوت دارند. روکش همان تاج دندان است که همان قسمت بالایی دندان را می گویند. حتی یکی از مراحل ایمپلنت دندان روکش (نصب تاج دندان) است اما  ایمپلنت یکی از انواع کاشت دندان است که کل یک دندان از دست رفته را بازیابی می کند. موارد استفاده و کاربرد هر یک از این درمان ها متفاوت است. سوال رایج دیگر پیرامون این دو نوع درمان این است که؛ ایمپلنت دندان بهتر است یا تاج دندان؟ تفاوت تاج و ایمپلنت دندان در موارد کاربرد این دو درمان است. مثلا در شرایطی که ریشه ی دندان کاملا سالم باشد و یا بتوان آن را درمان کرد، از روش روکش(تاج) دندان استفاده می کنند.

 

انواع روکش دندان

روکش های دندان به سبب نوع موادی که برای ساخت آن  ممکن است به کار گرفته شود انواع مختلفی دارد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

روکش سرامیکی

روکش های تمام سرامیکی که تماما از سرامیک تهیه می شوند و به لحاظ استحکام و قدرت نسبت به روکش های تمام فلزی ضعیف تر هستند اما برای استفاده در دندان های جلویی استحکام لازم را دارا بوده و عمدتا  برای روکش کردن دندان های قدامی(دندان های جلویی) از این نوع روکش ها استفاده می شود که دو علت دارد: یکی تطبیق رنگی این نوع روکش با تناژ رنگی سایر دندان های مجاور به دست می دهد و باعث می شود که جلوه ای طبیعی را در دندان های جلویی که به هنگام صحبت کردن و خندیدن درمقایسه با سایر دندان ها بیشتر نمایان می شوند، داشته باشیم و علت دیگر این است که دندان های قدامی کمتر از سایر دندان ها تحت فشار و سایش (ساییده شدن) هستند بنابراین میزان استحکام و قدرت روکش های سرامیکی مناسب دندان های جلویی می باشد. روکش های زیرکونیا از نوع روکش های تمام سرامیک است. روکش های سرامیکی ممکن است دچار شکستگی شوند.

 

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت یا روکش,تغییر رنگ دندان,تفاوت بلیچینگ و لمینت

روکش فلزی

ازفلزات مختلفی همچون نیکل، طلا، کروم و پالادیوم برای ساخت روکش های فلزی استفاده می شود که بسته  به نوع فلز به کار رفته در تولید روکش، ممکن است به رنگ زرد یا سفید باشد. این روکش ها اگر رنگی به غیر از سفید داشته باشند، ظاهر چندان زیبایی نخواهند داشت بنابراین روکش های فلزی عمدتا در دندان های عقبی (خلفی) به کارمی روند ضمن اینکه روکش ها در دندان های خلفی بیشتر تحت فشار و سایش هستند و روکش های تمام فلز می تواند بهترین گزینه برای آن ها باشد. در این نوع از روکش مقداری از دندانی قرار است روکش شود، تراش داده می شود.

دندان متحرک یا ایمپلنت,رفع سیاهی دندان,روکش دندان

روکش فلز سرامیک(PFM)

در روکش فلز سرامیک ترکیبی از مواد فلز و سرامیک را داریم به این صورت که هسته ی روکش از جنس فلز بوده ولایه ای از سرامیک آن را پوشش می دهد و به همین دلیل است که به این روکش ها به اختصارPFM  (سرامیک جوش خورده به فلز)  نیز گفته می شود. این ترکیب فلز و سرامیک سبب می شود که به علت وجود فلز، روکش تولید شده استقامت بیشتری را نسبت به یک روکش تمام سرامیک دارا باشد و هم چنین پوشش سرامیکی این نوع  روکش ظاهر زیباتری را به نسبت روکش های تمام فلز به دست می دهد. درنتیجه مقاومت روکش های PFM  از روکش های تمام فلز کمتر و از روکش های تمام سرامیک بیشتر است و برخلاف روکش های سرامیکی دچار شکستگی نمی شوند و ممکن است فقط لب پر شوند.

روکش های فلز سرامیک به دلیل اسکلت فلزی که دارند به لحاظ تناژ رنگی هماهنگی و شفاقیت کمتری را نسبت به روکش ها سرامیکی دارند در نتیجه شباهت کمتری به سایر دندان ها خواهند داشت.

سفید کردن دندان,طرح لبخند,فرق ونیر با کامپوزیت

 

طول عمر و ماندگاری روکش دندان

ممکن است این سوال مطرح شود که روکش دندان چقدر طول میکشد؟ روکش های دندان بسته به نوع و جنس موادی که در فرآیند تولید آنها به کار گرفته می شود ماندگاری و طول عمر متفاوت دارند اما مانند یک دندان معمولی نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت منظم و مداوم دارند و هر چه بهتر و بیشتر از موارد بهداشتی پیروی و از چیزهایی که باعث خرابی و آسیب دندان ها می شود پرهیز کنید، ماندگاری و دوام روکش ها بالا می رود. اما به طور متوسط طول عمر روکش دندان بین 5 تا 15 سال طول می کشد و این زمان با توجه به میزان سلامت دندان زیر آن و میزان مراقبت هایی که اعمال می کنید متغیر است.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: طول عمر ایمپلنت دندان

مراقبت های پس از روکش دندان

در روزهای ابتدایی پس از روکش کردن پیشنهاد می شود که رژیم غذایی شامل غذاهای نرم داشته باشید.

 • همانند دندان های عادی خود از آن ها مراقبت و از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و اگر بعد از روکش کردن به مواد سرد و یخ حساسیت داشتید باید از خمیردندان های ضد حساسیت و مخصوص استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از دندان روکش شده برای شکستن یا خورد کردن استفاده نکنید.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

عفونت دندان روکش شده

عفونت دندان روکش شده چع علائمی دارد؟

از نشانه های عفونت دندان می توان به مواردی همچون احساس درد، تب، حساس به  تغییر دما و التهابات لثه اشاره کرد.

 

درمان عفونت دندان روکش شده

توصیه می شود در صورت عفونت دندان روکش شده به پزشک متخصص مراجعه کنید چون باید دندان شما بررسی شود و ممکن است به عصب کشی و کشیدن دندان و حتی روکش مجدد نیاز باشد.

اما تا زمان مراجعه به پزشک متخصص می توانید با محلول آب و نمک دهان خودرا بشویید به این صورت که مقداری نمک را در یک لیوان آب حل کرده و برای 30 ثانیه در دهان چرخانده و نگه دارید. این کار به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

 

قیمت روکش دندان

برآورد هزینه ی روکش دندان به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. اینکه روکش دندان از چه نوعی است یا اینکه مثلا اگر قرار است روکش فلزی باشد؛ از چه نوع فلزی باید استفاده شود؟ طلا یا کروم یا نیکل و..؟ از چه روشی برای قالب گیری و ساخت قالب استفاده می شود؟روش سنتی یا دیجیتالی؟

هریک از این پارامترها با بررسی شرایط بیمار بررسی و تعیین شده تا قیمت برای روکش کردن دندان نهایی شود.

 

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد:

قیمت لمینت دندان

قیمت کامپوزیت دندان

سؤالات متدوال

بهترین نوع روکش دندان چیست؟

قدرت و استحکام بالای روکش های فلزی و مقاومت نسبتا زیاد آن ها در مقابل فرسایش دندان های مقابل  باعث شده است که به عنوان بهترین نوع روکش دندان شناخته و معرفی شوند. اما بازهم با توجه به شرایط دندان و انتظارات شما می تواند بهترین نوع روکش دندان متفاوت در بیماران مختلف، متفاوت است. در مورد دندان جلو که فشار زیادی را متحمل نمی شوند و درمقابل جلوه زیبا و طبیعی اهمیت دارد، روکش سرامیکی بهترین گزینه است.

علت سیاه شدن دندان روکش شده چیست؟

روکش دندان ها ممکن است به دلایلی هم چون شکستگی یا لب پر شدن قسمت هایی از روکش سرامیکی باشد که دراین مواقع روکش باید تعویض شود.

گاهی اوقات هم ممکن است به علت تحلیل لثه باشد که اگر روکش از نوع PFM باشد بخشی از اسکلت فلزی روکش نمایان می شود.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: رفع سیاهی دندان

آیا روکش دندان درد دارد؟

عمل روکش کردن دندان عموما درد ندارد اما اگر دردی در ناحیه دندان روکش شده احساس شود ممکن است به علت عفونت یا خرابی و پوسیدگی باشد که بعد از روکش دندان مربوطه بوجود آمده یا قبل از عمل روکش این مشکلات مرتفع نشده است. هم چنین درد دندان روکش شده می تواند در اثر تحریک توسط سایر دندان مجاور باشد.

مقالات مرتبط:

لمینت و کامپوزیت ای پی اس

لمینت برلیانس

لومینیرز دندان 

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از قیمت خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.