بیلداپ (buildup) به معنای بازسازی دندان آسیب دیده است. پروسه بیلداپ یکی از محافظه کارانه ترین درمان های دندانپزشکی است. زیرا هدف آن، این است که تا جایی که امکان دارد دندان طبیعی حفظ شود و آسیب بیشتری نبیند. بیلداپ بیشتر زمانی استفاده می شود که دندان به شدت آسیب دیده و به تازگی درمان ریشه شده، با این روش درمانی می توان آن دندان را احیا و بازسازی کرد.

چرا بیلداپ انجام می شود؟

همانطور که گفتم بیلداپ وقتی انجام می شود که دندان آسیب زیادی دیده است. این دندان ممکن است عصب کشی شده یا درمان ریشه برای آن انجام شده باشد و بافت کمی از آن باقی مانده است.

در این شرایط اگر دندان به شکل معمولی ترمیم شود نه تنها مواد ترمیم می شکند که در بسیاری از مواقع خود دندان نیز طوری آسیب می بیند که دیگر قابل درمان نیست و باید دندان به کل کشیده شود.

اما یک دندانپزشک حرفه ای می تواند با کمک همین بافت باقی‌مانده، بخش‌های از دست رفته را بازسازی ‌کند و دندان را احیا کند.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

بازسازی دندان با این هدف انجام می شود که دندان را حفظ کنیم و طول عمر آن را افزایش دهیم طوری که بتواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. برای همین، به جای استفاده از روکش و پروتزهای دندانی تلاش می کنیم با کمترین آسیب به دندان واقعی، آن را با بیلداپ احیا و بازسازی کنیم.

بیشتر بدانید: کامپوزیت دندان چیست؟

بیلداپ (buildup) برای دندان هایی استفاده می شود که دچار آسیب شده اند. مانند پوسیدگی و ...

چه زمانی به بیلداپ نیاز داریم؟

دندان‌هایی که در اثر پوسیدگی دندان، شکستگی یا درمان ریشه، میزان زیادی از بافت خود را از دست داشته باشند، نیاز به بازسازی تاج دندان دارند. برای بازسازی تاج این دندان‌ها دو راه وجود دارد:

 • روکش کردن دندان
 • بیلداپ دندان

بیشتر بدانید: تفاوت ایمپلنت دندان با تاج دندان

۱-   روکش کردن دندان

روکش یکی از روش‌های بازسازی و ترمیم دندان پس از عصب کشی یا درمان ریشه است. روکش زمانی استفاده می‌شود که دندانی قسمت زیادی از بافت خود را از دست داده باشد به طوری که میزان باقیمانده دندان آنقدر کم است که امکان بازسازی دندان با مواد ترمیمی وجود ندارد.

در این شرایط از دندان قالب گیری می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا تاج مناسب برای آن دندان ساخته شود و روی دندان چسبانده شود.

بیشتر بخوانید: روکش دندان چیست؟

۲-    بیلداپ دندان

زمانی که دندان بافت زیادی را از دست نداده باشد یا بافت باقیمانده به اندازه ای باشد که بتوان مواد ترمیمی را روی آن قرار داد، بیلداپ بهترین و مناسب ترین روش است.

تفاوت بین بیلداپ و روکش چیست؟

 1. میزان تهاجمی بودن: در بیلداپ تمام سعی بر این است که تمام باقیمانده دندان حفظ ‌‌شود و با مواد ترمیمی آن دندان بازسازی شود. اما در روکش بافت باقیمانده دندان تراش می خورد تا بتوان روکش را روی آن نصب کرد.
 2. تشخیص پوسیدگی: بعد از بیلداپ در صورتی که دندان حتی به صورت جزئی دوباره دچار پوسیدگی شود، توسط دندانپزشک قابل تشخیص است. اما این اتفاق برای دندان های روکش شده حتی گاهی با رادیوگرافی هم قابل تشخیص نیست، مگر زمانی که پوسیدگی بسیار پیشرفت کرده و قسمت زیادی از بافت دندان را از بین برده باشد.
 3. طول درمان: درمان با استفاده از روکش بین ۲ تا ۴ جلسه انجام می شود ولی بیلداپ در یک جلسه انجام می شود.

بیشتر بدانید: تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان؟

انواع ترمیم های دندانی، تفاوت و مقایسه ترمیم، بلیداپ و روکش

کدام مواد برای بیلداپ دندان بهتر است؟

بیلداپ را می توان با کامپوزیت یا آمالگام انجام داد. کامپوزیت ماده ای خمیرمانند و همرنگ دندان است که معمولا از جنس پلیمر است. اما آمالگام یک ماده نقره ای رنگ است که ۵۰ درصد آن را جیوه تشکیل می دهد. این دو ماده از چند لحاظ با هم تفاوت دارند:

 1. استحکام
  آمالگام در مقایسه با کامپوزیت استحکام و مقاومت بیشتری در برابر فشار دارد.
 2. باندینگ
  کامپوزیت در مقایسه با آمالگام به راحتی به دندان باند (متصل) می‌شود. به همین دلیل برای بازسازی دندان ها با کامپوزیت، بافت باقیمانده دندان تراش نمی خورد اما از آنجا که آمالگام قابلیت باند به دندان را ندارد، نیاز به گیر مکانیکی و تراش خوردن بافت دندان دارد.
 3. زیبایی
  از آنجا که کامپوزیت‌ها همرنگ دندان هستند بسیار زیباتر و طبیعی تر هستند و برای بیلداپ مناسب ترند. 

تفاوت بیلداپ دندان با آمالگام و کامپوزیت

ماندگاری و دوام بیلداپ‌ دندان چقدر است؟

طول عمر بیلداپ‌ دندان به چند عامل بستگی دارد:

 1.  میزان بافت باقیمانده دندان
 2. موقعیت دندان
 3. میزان فشاری که روی دندان وارد می‌شود
 4. میزان رعایت بهداشت دهان و دندان

مجموع این عوامل می تواند مشخص کند که یک بازسازی دندانی چقدر عمر می کند و چه زمانی برای ترمیم آن باید مجددا اقدام کنید.

هزینه بیلداپ یا بازسازی دندان در سال ۱۴۰۲

همانطور که گفته شد بیلداپ با مواد مختلفی انجام می شود. اینکه شما از چه ماده ای با چه کیفیتی استفاده کنید روی هزینه شما تاثیر دارد.

موقعیت دندان و میزان آسیب دیدگی آن هم روی هزینه درمان موثر است. اینکه دندانپزشک چه کاری را روی دندان شما انجام دهد و این کار چقدر وقت می گیرد عامل تعیین کننده ای بر قیمت بیلداپ به شمار می رود. در کل انجام بیلداپ می تواند بین ۱ الی ۲ میلیون تومان متغیر باشد.

برای اطلاع دقیق از قیمت بیلداپ و دریافت مشاوره رایگان با متخصصان کلینیک سریتا تماس بگیرید. ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

حرف آخر

بیلداپ روشی برای بازسازی تاج دندانی است که در اثر پوسیدگی، شکستگی یا در طی درمان ریشه و عصب کشی از بین رفته باشد. در این روش، هدف حفظ باقیمانده دندان است و در آن تمام بافت باقی مانده از دندان نگه داشته شده و با موادی مثل آمالگام یا کامپوزیت بازسازی می شود. بیلداپ نسبت به روکش روشی کم تهاجمی تر است و انجام درست آن به تخصص و مهارت دندانپزشک نیاز دارد.