ایمپلنت فوری چیست؟ ایمپلنت یک روزه همان ایمپلنت فوری است؟ شرایط ایمپلنت فوری چه کسانی می توانند ایمپلنت فوری انجام دهند؟ چه کسانی نمی توانند ایمپلنت فوری انجام دهند؟ ایمپلنت فوری چقدر زمان می برد؟ مراحل ایمپلنت فوری دندان مزایای ایمپلنت فوری عوارض ایمپلنت فوری دندان معایب ایمپلنت فوری دندان تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت […]

آیا می‌توان ایمپلنت را بلافاصله بعد از کشیدن دندان کاشت؟ کاشت ایمپلنت چه مدت زمان می‌برد؟ ایمپلنت فوری چه امکاناتی را برای بیماران و پزشکان فراهم می‌کند؟ کشیدن و از دست دادن دندان برای بیشتر افراد به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی، ضربه و … اتفاق می افتد. به دلیل طولانی بودن دوره ایمپلنت عادی دندان، بیشتر افراد تقاضای ایمپلنت فوری و ایمپلنت یک روزه دارند.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

اما آیا همه ی افراد می توانند از ایمپلنت فوری استفاده نمایند؟ قطعا خیر، باید شرایط و آناتومی دندان شما توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود و در صورت مناسب بودن پهنای استخوان فک و عدم مشکلات دهانی مانند بیماری های لثه، عفونت و آمادگی جای خالی دندان، می توان از ایمپلنت فوری یا یک روزه استفاده کرد. در ایمپلنت فوری؛ پس از کشیدن دندان، باید در همان روز یا تا دو هفته بعد از آن کاشت پایه ایمپلنت را آغاز و مراحل کاشت دندان را در یک روز انجام داد.

نمونه ایمپلنت فوری در کلینیک سریتا

ایمپلنت فوری چیست؟

اگر پزشکان شرایط بیمار را مناسب بدانند، می‌توانند کاشت ایمپلنت را بلافاصله پس از کشیدن دندان انجام دهند. در صورت عدم وجود ناراحتی در سلامتی لثه و فک می‌توان ایمپلنت را پیچ کرده و در استخوان فک قرار داد. چنانچه پیچ ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان در حفره کشیدن لثه کاشته شود، به آن ایمپلنت فوری می‌گویند. در این روش، بافت استخوان حفظ می‌شود و ایمپلنت در جای خالی دندان بدون نیاز به عمل جراحی دوم قرار می‌گیرد.

برای انجام این روش نباید هیچ گونه عفونتی در دندان کشیده شده و اطراف آن وجود داشته باشد. از آنجایی که ایمپلنت روی استخوان فک پیچ می‌شود، ناحیه استخوان باید شرایط مناسبی را برای درمان داشته باشد. با این حال، درمان فوری همچنین می‌تواند به طور سریع برای جایگزینی دندان‌های آسیب دیده، شکسته یا پوسیده اعمال شود.

به طور سنتی، ایمپلنت دندانی که به تازگی قرار داده شده است، اجازه دارد در طی چند ماه بدون هیچ گونه اختلال یا درمان بیشتری، با بافت‌های استخوانی فک التیام یافته و در جای خود مستقر شود. اما امروزه در برخی موارد امکان تسریع فرآیند و قرار دادن پروتز موقت در همان جلسه ویزیت کشیدن و کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد؛ روش که به ایمپلنت فوری یا یک روزه معروف است.

به طور کلی، ایمپلنت های دندانی یک روزه بلافاصله پس از کشیدن دندان آسیب دیده و قرار دادن فیکسچر ایمپلنت (بخش پیچی ایمپلنت دندانی که به فک پیچ می شود)، در همان جلسه، پروتز موقت دندان را به بیماران ارائه می دهند. کاشت ایمپلنت دندان فوری معمولاً برای بیمارانی توصیه می شود که:

 • دندان های جلویی آسیب دیده یا از دست رفته داشته باشند
 • نگران از دست دادن دندان هستند
 • به زمان و هزینه حساس هستند
 • نمی خواهند چندین عمل جراحی دندان انجام دهند
 • در حال حاضر کاملا بی دندان هستند
 • کسانی که استخوان اطراف دندان شکسته‌شان دست نخورده است

با این حال، فرآیند کاشت دندان یک روزه کاملاً هم یک روزه نیست! شما هنوز هم باید برای ویزیت بعدی در تاریخ بعدی برای قرار دادن پروتز دائمی خود به کلینیک دندانپزشک خود مراجعه کنید و از موفقیت نتایج این ایمپلنت مطمئن شوید.

عکس بعد از ایمپلنت دندان
بعد از ایمپلنت دندان
عکس قبل از ایمپلنت دندان
نصب فیکسچر ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه همان ایمپلنت فوری است؟

در مواردی بله اما رویکردهای متفاوتی برای کاشت ایمپلنت دندان بعداز کشیدن وجود دارد. فوری بودن ایمپلنت به این معنی است که در همان جلسه کشیدن دندان، ایمپلنت به جای آن کاشته می‌شود؛ پس باید گفت در واقع ایمپلنت یک روزه و فوری به یک موضوع اشاره دارند.

اما در عمل بسیاری از دندان‌های کشیده شده عفونی هستند یا کیست‌های ناشی از عفونت دیده می‌شود. این مشکلات ممکن است ابتدا نیاز به درمان داشته باشند و به همین دلیل پس از چند ماه ایمپلنت قرار داده شود. در حالت عادی فرایند درمان ایمپلنت بین ۲ تا ۴ ماه متغیر است. وضعیت سلامت و بهداشت دهان و دندان بیماران عامل تعیین کننده در طول مدت درمان است.

در صورت امکان دندانپزشکان معمولا ترجیح می‌دهند در همان جلسه کشیدن دندان پیچ را در فک قرار دهند. این روش هم از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کنند و هم اینکه باعث صرفه جویی در زمان می‌شود.

 • قراردهی ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان (ایمپلنت فوری دندان)
 • قراردهی ایمپلنت مدتی پس از کشیدن دندان ها ( ۲ هفته یا ۳ ماه پس از کشیدن).
 • ایمپلنت کردن با تاخیر ( ۳ ماه یا بیشتر پس از کشیدن دندان)

بیشتر بخوانید: کشیدن دندان

همچنین گزینه های متفاوتی برای اتصال روکش به ایمپلنت دندان وجود دارد که به گروه های زیر تقسیم میشوند:

 • فرایند فوری اتصال روکش دندان به ایمپلنت
 • اتصال زودهنگام روکش ( ۱ تا ۱۲ هفته)
 • اتصال با تاخیر (بیش از ۳ ماه)

شرایط ایمپلنت فوری

برای استفاده از درمان فوری ایمپلنت باید شرایط خاصی رعایت شود. اول از همه، انجام این کاربرد برای هر دندانی ممکن نیست. زیرا بلافاصله پس از کشیدن دندان نباید التهاب وجود داشته باشد. بنابراین، در ایمپلنت‌هایی که به جای دندان‌های سالم ساخته می‌شوند، معمولا قابل استفاده است.

همچنین این کاربرد برای افرادی که استخوان لثه کافی ندارند قابل استفاده نیست. در چنین مواردی، بافت استخوانی در قسمت داخلی لثه با مداخلات پزشکی خاصی تقویت می‌شود. شما می‌توانید پس از معاینه در مطب دندانپزشکی متوجه شوید که آیا برای جراحی ایمپلنت فوری مناسب هستید یا خیر.

شرایط ایمپلنت فوری دندان

چه کسانی می توانند ایمپلنت فوری انجام دهند؟

درمان ایمپلنت برای بیماران در هر سنی که به آن نیاز دارند می‌تواند اعمال شود. بسیار مهم است که حجم استخوان فک در ناحیه‌ای که قرار است ایمپلنت کاشت شود مناسب باشد. در طول درمان ایمپلنت، توجه به مراقبت از دهان در طول دوره ایمپلنت در دهان ضروری است. مهمترین نکته موفقیت در درمان ایمپلنت، استخوان فک است. هرچه کیفیت استخوان فک بالاتر باشد و برای این درمان مناسب تر باشد، درمان موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. 

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت فوری انجام دهند؟

بیمارانی  که سیگار زیادی می‌کشند یا به بهداشت دهان و دندان خود کم اهمیت هستند کاندید مناسبی برای این روش نیستند. اختلالاتی مانند دندان قروچه ( دندان قروچه ) و پوکی استخوان با این درمان سازگار نیست. دندانپزشک معیارهای اساسی را برای تعیین اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای درمان فوری ایمپلنت است یا خیر، ارزیابی می‌کند.

چندین فاکتور مساعد برای بارگذاری فوری ایمپلنت‌ها وجود دارد، از جمله پایداری اولیه ایمپلنت‌ها که بسیار مهم است. این پایداری به طراحی ایمپلنت، تکنیک جراحی و استخوان فک مربوط می شود. استخوان باید تراکم و کیفیت کافی داشته باشد. در صورتی که حجم استخوان فک کافی نباشد باید ابتدا جراحی پیوند استخوان انجام شود. همچنین ایمپلنت یک روزه در موارد عفونت حاد و کیست اعمال نمی‌شود.

ایمپلنت فوری چقدر زمان می برد؟

اجرای این روش به تعداد دندان‌های از دست رفته بستگی دارد. در موارد ساده، ممکن است تا یک ساعت طول بکشد، در حالی که برای افراد بدون دندان یا موارد پیچیده، ممکن است حدود هشت ساعت طول بکشد. بیمار صبح به کلینیک می‌آید و چند ساعت بعد دندان‌هایش را درست می‌کند. در این چند ساعت دندانپزشک به ارزیابی دندان‌ها، قالب‌گیری، انتخاب رنگ و سایز دلخواه و همچنین جراحی می‌پردازد.

انجام ایمپلنت فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان در یک روز
همه ی مراحل ایمپلنت فوری، در یک روز انجام می شود.

مراحل ایمپلنت فوری دندان

ابتدا از وضعیت فک بیمار تصویربرداری می‌شود تا از سلامت و کافی بودن حجم استخوان فک اطمینان حاصل شود. پس از آن با اعمال بی حسی دندان پوسیده کشیده می‌شود. و در صورت لزوم مجددا عکس گرفته می‌شود. تمام مرزهای بافت استخوانی با عکس سه بعدی از ناحیه‌ای که ایمپلنت در آن اعمال می‌شود مشخص می شود.

به کمک عکس برداری، طول و عرض ایمپلنتی که قرار است اعمال شود قبل از عمل جراحی تعیین می‌شود. ایمپلنت مشخص شده را می‌توان در بسیاری از موارد بدون نیاز به بخیه روی لثه اعمال کرد. با کاشت فوری ایمپلنت ورم زیادی روی صورت بیمار مشاهده نمی‌شود و بیمار در دوران نقاهت درد بسیار کمی احساس می‌کند.

همانطور که پیشتر هم گوشزد کردیم، مراحل ایمپلنت فوری یا یک روزه برخلاف نامش هرگز به معنای واقعی کلمه فقط یک روز نیست. بنابراین بهتر است با مراحل ایمپلنت فوری دندان آشنا شوید:

۱. مشاوره اولیه ایمپلنت دندان

توجه به این نکته ضروری است که موفقیت هر ایمپلنت فوری دندانی بستگی زیادی به مهارت و تخصص جراح دندانپزشکی دارد که این عمل را انجام می دهد. این رویکرد برای کاشت ایمپلنت دندان به عنوان یک تکنیک بسیار حساس در نظر گرفته می شود که به یک تیم متخصص ایمپلنت دندان نیاز دارد تا به درستی اجرا شود.

در طول مشاوره اولیه، باید به دندانپزشک خود در مورد سابقه پزشکی خود و هرگونه بیماری که ممکن است داشته باشید، بگویید، پس از آن دندانپزشک با استفاده از اشعه ایکس و تصویربرداری سه بعدی، سلامت دهان و دندان شما را به طور کامل بررسی می کند.  از طریق این تجزیه و تحلیل عمیق از سلامت دهان و دندان شما، دندانپزشک تشخیص می دهد که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی فوری ایمپلنت دندان هستید یا خیر. 

۲. کشیدن و کاشت ایمپلنت دندان

در مواردی که نیاز به کشیدن دندان باشد، یا هفته‌ها قبل از جراحی یا در روز جراحی ایمپلنت شما انجام می ‌شود. این تصمیم به طور کلی بر اساس میزان و وضعیت استخوانی است که در فک خود دارید، این موضوع در جلسه مشاوره اولیه با دندانپزشک نیز به تفصیل بیان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ایملپنت سوئیسی

۳. فرآیند کشیدن دندان

فرآیند کشیدن دندان معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می ‌شود و با دستکاری ملایم دندان تا زمانی که به اندازه کافی شل شود و بتوان آن را بیرون کشید. تمام بافت ها و استخوان های آلوده نیز معمولاً در طی این فرآیند برداشته می شوند. هدف از کشیدن دندان این است که دندان را با کمترین اختلال و آسیب به حفره کشیدن، بافت لثه اطراف و دندان های مجاور خارج کنید. هنگامی که این مرحله با موفقیت انجام شود، فرآیند کشیدن دندان اجازه می دهد تا فیکسچر ایمپلنت قرار گیرد. این امر به ویژه زمانی مهم است که ایمپلنت فوری بارگذاری شود.

۴. جراحی ایمپلنت دندان

پروسه ایمپلنت دندان در صورت قرار دادن چندین ایمپلنت ممکن است چند ساعت طول بکشد. در روز جراحی، با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی خفیف بر اساس تعداد ایمپلنت هایی که در آن روز خواهید داشت، بیهوش خواهید شد.

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان، مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟

پس از بیهوشی، جراحی می تواند شروع شود. بر اساس پیچیدگی مشکل دندان شما، قرار دادن ایمپلنت های دندانی با دست آزاد یا با راهنمای ایمپلنت جراحی سه بعدی کاملا سفارشی انجام می شود تا دندان‌پزشک را قادر ‌سازد که ایمپلنت‌های دندانی را دقیق و با ایمنی بالا قرار دهد. سپس محل کاشت دندان آماده می شود و ایمپلنت دندان قرار می گیرد.

۵. قرار دادن پروتز ایمپلنت دندان

پس از کاشت ایمپلنت، یک پروتز دندانی برای شما تعبیه می شود که به عنوان دندان جایگزین شما (تاج، بریج یا پروتز) عمل می کند. بسته به مورد شما، پروتز اولیه نصب شده ممکن است موقتی باشد، در حالی که یک پروتز دائمی باید ساخته شود. در این صورت، باید چند هفته دیگر برای نصب پروتز دائمی مراجعه کنید.

۶. چک آپ و معاینات بعدی

بهبود بخش اساسی هر درمان ایمپلنت دندانی است. این فرآیند به ایمپلنت فوری دندان اجازه می دهد تا به طور دائم به استخوان فک متصل شده و به خوبی در جای خود قفل شوند.

همان‌طور که می‌بینید فرایند روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری، فرق چندانی با ایمپلنت معمولی ندارد و تنها تفاوت آن در میزان صبر برای ترمیم اولیه است که در روش ایمپلنت معمولی ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

مزایای ایمپلنت فوری دندان

مزایای ایمپلنت فوری

از مزایای کاشت ایمپلنت فوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در زمان

این تکنیک امکان کاشت سریع دندان‌ها را فراهم می‌کند. در روش معمولی، یک دوره انتظار وجود دارد که در طی آن همجوشی بین استخوان و ایمپلنت اتفاق می‌افتد. این می‌تواند بین دو تا چهار ماه طول بکشد تا زمانی که امکان قرار دادن پروتز نهایی دندان وجود داشته باشد. یک تاج موقت برای بارگذاری فوری پس از جراحی به ایمپلنت متصل می‌شود و بیمار نیازی به استفاده از پروتز متحرک نخواهد داشت.

فقط یک عمل جراحی نیاز است

روش کاشت ایمپلنت معمولی از یک تکیه گاه درمانی برای شکل دادن به خط لثه استفاده می‌کند. اما جراحی ایمپلنت فوری به تاج موقت اجازه می‌دهد تا خط لثه شما را شکل دهد که نتایج زیبایی بهتری هم به همراه خواهد داشت. بیمار در این روش باید کمتر به کلینیک مراجعه کند.

عدم جای خالی دندان

ایمپلنت در همان جلسه کشیدن دندان جایگزین آن‌ها می‌شود. بنابراین، دهان درمان شده دیگر ظاهری بدون دندان ندارد و بیمار دیگر مشکلات سازگاری با پروتزهای متحرک را تجربه نمی‌کند. مشکلات روانی ناشی فقدان دندان‌ها نیز پدید نخواهد آمد.

عوارض ایمپلمت فوری
نیاز به استحکام استخوان فک از مشکلات ایمپلنت فوری دندان

عوارض ایمپلنت فوری دندان

احساس درد در ناحیه فک و صورت، ورم، خونریزی و کبودی می توانند برای مدت کوتاهی از عوارض ایمپلنت دفوری دندان باشند. هر یک از این عارضه ها با رعایت دستورات متخصص ایمپلنت و مصرف داروهای مربوطه می تواند تا حد زیادی کم شود. در ایمپلنت فوری دندان می تواند به استخوان فک شما فشار و ضربه بیشتری را نسبت به روش معمولی و سنتی، واردکند.

امکان شکستن ایمپلنت دندان

با وجود ایمپلنت در یک جلسه، جوش خوردن ایمپلنت با استخوان و استحکام آن، تا حداکثر ۶ ماه طول می کشد. پس سعی کنید در این مدت به دندان ایمپلنت شده فشار نیاورید، بهداشت دهان را رعایت کنید و از دندان ها بیشتر مراقبت نمایید. علاوه بر مراقبت ها، باید پروتز موقت به خوبی جایگذاری شده و تاج با دقت به لثه متصل شود.

محدودیت استفاده از ایمپلنت فوری

همه ی افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند. این عمل نیاز به استحکام بالای استخوان فک دارد و به همین دلیل بیشتر برای فک پایین پیشنهاد می شود.

امکان لق شدن ایمپلنت دندان

یکی از عوامل تأثیرگذار در موفقیت ایمپلنت این است که پایه ایمپلنت به خوبی به استخوان فک جوش بخورد و استخوان هم تراکم مناسبی برای نگه داری ایمپلنت داشته باشد وگرنه به مرور زمان ممکن است که استخوان اطراف ایمپنلت تحیل رفته و باعث لق شدن ایمپلنت شود.بروز هرگونه مشکل یا آسیب در دندان با علائمی همراه است. دندان ایمپلنت شده هم در صورت آسیب نشانه هایی دارد :

 • احساس درد و ناراحتی
 • خونریزی و بی رنگی لثه
 • حرکت و لغزش دندان ایمپلنت شده
 • ترشحات استخوانی (ممکن است بخش هایی از استخوان دچار تحلیل شده باشد)
نمونه ایمپلنت فوری ناموفق
در صورتی که از ایمپلنت فوری مراقبت نشود، احتمال عدم موفقیت آن بیشتر است.

معایب ایمپلنت فوری دندان

ایمپلنت یک روزه در کنار مزایای فراوانی که دارد ممکن است گاهی اوقات با معایبی نیز همراه باشد که شامل موارد زیر است:

 • در مواردی پوشش ناکافی ایمپلنت توسط لثه
 • گاهی اوقات عدم ثبات کافی ایمپلنت
 • ایمپلنت دندان فوری نمی‌تواند میانبری ایجاد کند که روند ادغام استخوان به ایمپلنت را دور بزند. این امر هنوز باید اتفاق بیفتد و  نمی‌توان آن را تسریع کرد زیرا بدن برای تولید سلول‌های استخوانی جدیدی که محکم کاشت را در محل خود نگه‌داشته باشد، به زمان نیاز دارد. مطابقت بیمار برای اطمینان از عدم جابجایی ایمپلنت‌های دندانی در یک دوره بهبودی، که ممکن است بین سه تا شش ماه باشد، بسیار حیاتی است.
 • در طول این مدت، اغلب لازم است که بیماران از یک رژیم غذایی ملایم پیروی کنند، از غذاهای مخصوصاً سخت یا ترد مانند هویج یا بادام پرهیز کنند. این می‌تواند ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی ادامه یابد. عدم رعایت رژیم غذایی نرم‌تر ممکن است منجر به حرکت ایمپلنت‌ها شود، بر یکپارچه‌سازی تأثیر منفی بگذارد و خطر شکست درمان را افزایش دهد. ایمپلنت فوری دندان به سبب اینکه در طی یک جلسه انجام می شود و از فرصتی که در روش معمول برای جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان می دهند، در ایمپلنت فوری خبری نیست می تواند تا ۱۰درصد میزان موفقیت ایمپلنت را کاهش دهد.
 • اگرچه این روش درمانی برای همه مناسب نیست ، اما مزایای عاطفی بالقوه‌ای که برای بیمارانی که در همان روز بعد از کشیدن دندان از  ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند، نباید نادیده گرفته شود. بااین‌حال، روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری  فرایندی سخت و تخصصی است و نیازمند مهارت بالا برای گرفتن نتیجه نهایی مطلوب است ازاین‌رو یکی دیگر از معایب ایمپلنت فوری پیدا کردن دندان‌پزشک ماهر در این زمینه است. البته با وجود کلینیک دکتر سریتا این مشکلات را نخواهید داشت.

تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی

تفاوت ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی می‌تواند شامل چندین مورد باشد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

مقایسه ایمپلنت فوری و معمولیایمپلنت معمولیایمپلنت فوری
مدت زمان فرآیند درمانمعمولا چند ماهمعمولا چند ساعت
زیبایی ظاهری در حین فرآیند درمانبرای مدت جای دندان خالی بوده و قابل روئیت است.جای خالی دندان سریعا پر می‌شود
از نظر هزینههزینه آن معمولا بیشتر استهزینه آن معمولا کمتر است
از نظر عوارض جانبیدرد و ورم بیشتری دارد معمولاعوارض جانبی کمتری دارد
شانس موفقیت ایمپلنتشانس موفقیت بیشتراحتمال رد ایمپلنت بیشتر است
احتمال حرکت دندان هاممکن است دندان‌های باقی مانده در فاصله کشیدن دندان پوسیده تا کاشت ایمپلنت حرکت کنند و نظم دندان‌ها به هم بخورد.احتمال حرکت دندان‌ها به جای خالی دندان‌های کشیده شده وجود ندارد

هزینه عمل 

ایمپلنت فوری به طور کلی به دلیل کاهش تعداد بازدید و تعداد ویزیت های دندانپزشکی مورد نیاز،  مقرون به صرفه تر است. 

نتایج عمل

در ایمپلنت فوری بیماران می توانند در همان روز جراحی خود با یک مجموعه دندان جدید، مطب دندانپزشکی  ترک کنند اما در ایمپلنت معمولی بیماران به طور کلی کلینیک را در روز اول تنها با یک نوع دندان مصنوعی ترک می کنند.

مدت زمان فرآیند

در ایمپلنت فوری جراحی و پروتز در یک روز انجام می شود، اما بیمار همچنان باید برای مشاوره و برنامه‌ریزی درمانی یک جلسه مشاوره اولیه و همچنین بررسی های بعدی بعد از جراحی با دندانپزشک خود داشته باشد. اما با این حال، کل فرآیند از مشاوره اولیه تا یک لبخند جدید معمولاً فقط ۲ هفته طول می کشد.

از طرف دیگر اما کل فرآیند ایمپلنت معمولی ممکن است ۶ تا ۸ ماه طول بکشد تا بیماران بتوانند از یک مجموعه دندان جدید لذت ببرند. برخی از این بیماران ممکن است مجبور باشند در تمام این دوره بدون دندان باشند.

درصد موفقیت

خطر شکست ایمپلنت در ایمپلنت یک روزه، در برخی موارد در مقایسه با ایمپلنت های دندانی معمولی می تواند بیشتر باشد. از طرف دیگر اما شانس موفقیت در ایمپلنت معمولی بسیار بالا و چیزی حدود ۹۵ درصد گزارش می شود.

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت فوری دندان

طول عمر و ماندگاری ایمپلنت فوری

ایمپلنت‌های فوری مخصوصا برای ناحیه دندان‌های جلویی فک پایین که استخوان معمولا ضخیم و فشرده است مناسب است. در این موارد میزان موفقیت بسیار بالا است. اگرچه استخوان فک بالا ضعیف‌تر است، اما بسته به مورد بیمار می‌توان درمان را با نتایج عالی انجام داد.

ایمپلنت‌های دندانی درصد ماندگاری بسیار خوبی دارند. در واقع، آمار نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد از ایمپلنت‌های کاشته شده پس از ۱۰ سال همچنان در دهان باقی می‌مانند. برای اینکه ایمپلنت‌های خود را در شرایط خوبی نگه دارید، باید همان بهداشت دندان‌های طبیعی خود را در مورد ایمپلنت داشته باشید و توصیه‌های بهداشتی دندان را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: طول عمر ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت فوری

هیچ محدوده قیمتی مشخصی برای قیمت ایمپلنت فوری وجود ندارد. برای تعیین قیمت درمان ایمپلنت شما باید معاینه دهان و دندان انجام شود. قیمت ایمپلنت با توجه به کلینیک محل درمان، برند ایمپلنت مورد استفاده، تجربه پزشک و نیازهای بیمار متفاوت است.

کاربرد ایمپلنت دندان نیاز به جراحی و مواد گران قیمت دارد. بنابراین نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی به هزینه بیشتری نیاز دارند. برای اینکه درمان سلامت دهان و دندان شما به درستی انجام شود، مراجعه به مراکز تخصصی و مجرب بسیار مهم است.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

ایمپلنت فوری اقساطی

اگرچه درمان ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های درمانی گران قیمت محسوب می‌شود، اما اگر قصد استفاده از این روش را دارید نیازی به نگرانی مالی نیست. شما می‌توانید انواع خدمات دندانپزشکی از جمله ایمپلنت، کامپوزیت و لمینت را به صورت قسطی در کلینیک سریتا انجام دهید. این خدمات بدون نیاز به پیش پرداخت و در اقساط ۶، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ماهه قابل پرداخت است.

مراقبت بعد از ایمپلنت فوری

از آنجایی که برای کاشت ایمپلنت عمل جراحی انجام می‌شود، بروز درد، قرمزی، کبودی و تورم روی صورت پس از کاشت دندان کاملا طبیعی است. از آنجایی که کاشت ایمپلنت دندانی فرآیند قرار دادن ریشه دندان مصنوعی با پیچ در استخوان فک است، بروز عوارض در طول دوره بهبودی ریشه دندان مصنوعی نیز طبیعی است.  

شدت این عوارض بسته به تعداد ایمپلنت‌ها ممکن است متفاوت باشد. ممکن است بین ساخت یک ایمپلنت و ساخت ۴ ایمپلنت در یک عمل تفاوت وجود داشته باشد. مراقبت پس از درمان ایمپلنت برای به حداقل رساندن زمان بهبودی بسیار مهم است. پس از عمل، باید از مصرف غذاهای سرد و گرم خودداری کنید. رعایت نکردن توصیه‌های دندانپزشک ممکن است بر درمان شما تاثیر منفی بگذارد یا باعث شکست ایمپلنت شما شود. به طور کلی، عوارض کوتاه مدت هستند و خیلی شدید نخواهد بود. این عوارض با مراقبت‌های لازم در مدت کوتاهی کاهش یافته و از بین می‌رود.

ایمپلنت فوری با بیهوشی

در بیشتر موارد، برداشتن دندان ها در ایمپلنت فوری با بی حسی موضعی، آرام بخش IV یا بیهوشی عمومی انجام می شود. این گزینه ها و همچنین خطرات احتمالی جراحی، قبل از انجام عمل با شما در میان گذاشته می شود. 

ایمپلنت فوری با لیزر

ایمپلنت دندان فوری به روش های عادی و معمولی انجام می شود. اما مدت هاست که لیزر در درمان دندانپزشکی هم ورود کرده که استفاده از آن در برخی از مراحل انجام ایمپلنت کاهش برخی از عوارض های بالینی را منجر می شود. در ایمپلنت یک روزه یا فوری هم می توان از لیزر کمک گرفت.

ایمپلنت دندان فوری با لیزر چگونه انجام میشود؟

لیزر در مرحله ی برش و ایجاد حفره برای جایگیری پایه ایمپلنت استفاده می شود.در ایمپلنت لیزری، چیزی که با روش معمولی ایمپلنت تفاوت ایجاد می کند استفاده از لیزر به جای مته و ابزار های دیگر است که برای ایجاد حفره استفاده می شود. نکته ی حائز اهمیت در این روش این است که چشم های بیمار در معرض خطر اشعه است که حتما باید چشمان بیمار برای جلوگیری از جذب اشعه لیزر توسط شبکیه ها، بسته شود.

مزایای ایمپلنت یک روزه با لیزر

تلفیق دو روش ایمپلنت فوری با ایمپلنت لیزری کمک می کند یک درمان ایمپلنت در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزانتهاجم و خونریزی را تجربه کنید. چون لیزر کمک می کند که برش لثه دقیقتر بوده و بافت کمتری از لثه را درگیر می کند به همین دلیل هم درد و خونریزی ناشی از آن به حداقل ممکن می رسد و زمان لازم برای بهبودی کاهش می یابد.

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت فوری دندان جلو

دندان جلو تاثیر به سزایی در زیبایی لبخند و اعتماد به نفس فرد دارد و اغلب پیش می آید که مراجعه کننده تمایل داردکه برای دندان های جلویی ایمپلنت فوری انجام دهد که طول درمان کوتاه تری داشته باشد. بدیهی است که دندان‌های جلویی (قدامی) فک بالا و پایین در زیبایی ظاهر و لبخند شما تأثیر به سزایی دارند. افراد ممکن است به دلایل متعددی اعم از وارد آمدن ضربه‌ای محکم، تصادف و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار فقدان دندان‌های جلویی شوند. در اینجا یکی از خدمات دندانپزشکی به نام ” ایمپلنت ” به کمک این افراد می‌آید و اعتماد به نفس و لبخندی جذاب را به این افراد هدیه می‌دهد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان‌های جلو

 1. ایمپلنت دندان جلو از دندان های مجاور محافظت و از حرکت آن ها به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 2. بازیابی مجدد زیبایی لبخند شما از جمله مزیت‌های غیرقابل انکار ایمپلنت دندان‌های جلویی است.
 3. داشتن دندان‌های جلویی علاوه‌بر جلوه‌ی زیبا، کار خوردن و آشامیدن را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند.
 4. مراقبت از ایمپلنت دندان جلو آسان و همانند دندان واقعی می توانید مسواک زده و نخ دندان بکشید.
 5. خالی بودن جای هریک از دندان‌ها باعث تحلیل بافت لثه در آن ناحیه می‌شود و ممکن است سلامت دهان ودندان شمارا تحت‌الشعاع قرار دهد.

بیشتر بخوانید: آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

سوالات متداول

۱- آیا می‌توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت را کاشت؟

بله، کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت در یک نوبت امکان پذیر است. دو شرط همچنان باید رعایت شود: دندان‌های شما نباید هیچ گونه عفونت یا نقص استخوانی داشته باشند.

۲- ایمپلنت‌های دندانی چگونه باید نگهداری شوند؟

مراقبت از ایمپلنت به اندازه دندان طبیعی شما مهم است. برای حفظ آن‌ها باید روزی ۲ بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از تجمع پلاک جلوگیری کنید.

۳- آیا همیشه امکان کاشت ایمپلنت فوری وجود دارد؟

خیر، همیشه امکان کاشت فوری ایمپلنت دندان وجود ندارد. در واقع، در برخی موارد، ساختار استخوانی دهان بیمار ناکافی است و اجازه کاشت ایمپلنت را نمی‌دهد. بنابراین گاهی اوقات لازم است به جراحی پیوند استخوان نیاز داشته باشید تا کمیت و کیفیت استخوان‌های فک شما را بهبود ببخشد.

۴- آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

در طول عمل از بی حس کننده موضعی استفاده می‌شود تا بیمار در حین جراحی چیزی احساس نکند. با این حال، گاهی برخی از افراد حتی اگر بیهوش شده باشند، درد خفیفی احساس می‌کنند. در طی چند روز پس از مداخله، همچنان ممکن است احساس درد داشته باشید یا حساسیت در بخیه‌ها احساس شود.

۵- آیا خطر رد ایمپلنت دندان وجود دارد؟

ایمپلنت از تیتانیوم ساخته شده است و سازگارترین ماده با بدن انسان است. درصد رد شدن کاشت دندان بسیار کم است.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

جمع بندی

با استفاده از روش کاشت فوری ایمپلنت می‌توان خیلی سریع دندان‌های کشیده را جایگزین کرد. این روش باعث می‌شود که جای خالی دندان ایجاد نشود و با نگهداشتن سایر دندان‌ها در جای خود نظم دندان‌ها حفظ شود. این روش در طی یک جلسه قابل انجام است.

برای انجام این روش باید تراکم استخوان فک کافی باشد و عفونتی در لثه موجود نباشد. در این صورت ابتدا باید این مشکلات برطرف شد و سپس ایمپلنت نصب گردد. در این مقاله به طور مفصل در مورد کاشت ایمپلنت فوری صحبت کردیم. برای انجام این روش یا سایر درمان‌های دندانپزشکی به صورت اقساط می‌توانید با ما تماس بگیرید.