دندان پزشکی هوشمند

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

همه ما از کودکی با اصول بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن آشنا هستیم و از همان ابتدای کودکی همیشه مسواک زدن اجباری بود و معمولا از این کار اجباری، متنفر بودیم. اما هر چه که گذشت و متوجه مشکلات و دردهای ناشی از آسیب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شدیم، پی بردیم که این اصول را کاش از همان دوران ادامه میدادیم. البته  هنوز هم دیر نشده، اگر دارای یک یا دو دندان پوسیده و دارای حفره هستید و برای درمان آن اقدام کرده اید، باید بیشتر به مسائل بهداشت دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، عدم جویدن برخی مواد قندی و استفاده از شوینده های دهان، خود اهمیت دهید و اگر هنوز دندان درد را تجربه نکرده اید؛ بهتر است از این اتفاق پیشگیری نمایید و از همین حالا که دیر نشده است.

به اقداماتی که در ادامه به صورت دقیق به آن می‌پردازیم، به خوبی عمل نمایید و مطمئن باشید که هیچ روش درمانی جایگزین کردن دندان ها مانند ایمپلنت و یا سفید کردن دندان ها از جرمگیری دندان ها تا کامپوزیت و یا لمینت، نمی‌تواند جایگزین خوبی برای دندان های طبیعی‌تان باشد. پس تا انتهای این مقاله همراه باشید؛ تا شما را با‌ اصولی از بهداشت دهان و دندان آشنا کنیم که توجه به آنها ضروری می باشد.

پیشگیری از بهتر از درمان است

اهمیت این موضوع را همه ما به خوبی درک کرده ایم، اینکه با رعایت بهداشت دهان و دندان بتوانیم از درد ها و هزینه های زیاد آینده پیشگیری کنیم و خود را درگیر دندانپزشکی نکنیم. پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها و بهداشت دهان اصولی کاملا ساده دارد که در صورت رعایت کردن آنها هم از دندان های خود مراقبت کرده اید و هم دهان خود را از باکتری ها و خوراکی های جا مانده در آن که باعث بد بویی دنان نیز می شود، پاکسازی می کنید و نتیجه آن لبخندی زیبا، دندان های سالم و پاکیزگی دهان می باشد.

اصول رعایت بهداشت دهان و دندان

از اصول رعایت بهداشت دهان و دندان | خود داری از جویدن قند

اصول ساده و اولیه رعایت بهداشت دهان و دندان به شرح زیر می باشد:

 

مسواک زدن، اما چگونه؟ و با چه نوع مسواکی!

نحوه صحیح مسواک زدن در 5 مرحله

گاهی پیش آمده که شما به طور مرتب از مسواک استفاده می‌کنید و به مسواک زدن اهمیت می‌دهید؛ اما باز هم بعد از مدتی به دندان های شما آسیب وارد شده و یا دهان شما بد بو است و احساس می‌کنید که آنطور که باید دندان های شما تمیز نشده اند و این نشان دهنده این است که شما زحمت مسواک زدن را کشیده اید؛ اما این کار را به درستی و با اصول مناسب انجام نداده اید؛ در مسواک زدن به نکات زیر دقت فرمایید:

 • همیشه قبل از مسواک زدن دهان خود را خیس کنید.
 • از سالم بودن مسواک و موهای مسواک خود مطمئن باشید و در نظر داشته باشید که مسواک شما زیاد نرم و یا خیلی سفت نباشد، زیرا در صورت سفت بودن مسواک دندان های شما آسیب خواهید دید و در صورت نرم بودن بیش از اندازه آن، دندان های شما به خوبی تمیز نخواهند شد پس حتما از مسواکی سالم و مناسب دندان های خود استفاده نمایید.
 • در هنگام مسواک زدن، باید مسواک را روی سطح جونده دندان های خود به صورت رفت و برگشتی حرکت داده و در سطوح خارجی با زاویه ای 45 درجه نسبت به لثه خود مسواک را دست بگیرید.
 • هرگز سطوح داخلی دندان های خود را فراموش نکنید، بسیاری از افراد عادت دارند که تنها سطح خارجی دندان های خود را مسواک بزنند و تنها ظاهر دندان های خود را تمیز کنند، در صورتیکه هدف از مسواک زدن همیشه ظاهر نیست و مهم رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت صحیح است و اگر سطوح داخلی و یا بین دندان های شما تمیز نشوند، باعث ایجاد بوی نامطلوب در دهان  و در طولانی مدت باعث پوسیدگی، لق شدن دندان ها و حتی از دست دادن دندان ها می‌شود.
 • حتما روی سطح زبان خود را نیز با مسواک کشیدن روی آن، تمیز کنید.
 • مدت زمان استاندارد برای مسواک زدن بین 2 الی 5 دقیقه است
 • هیچ گاه مسواک را روی دندان های خود فشار ندهید؛ تصور نکنید که اگر فشار مسواک را روی دندان های خود زیاد کنید، دندان هایتان تمیز تر خواهند شد، زیرا اینکار باعث عقب رفتن لثه ها و بالا رفتن حساسیت دندان ها خواهد شد.
 • بعد از مسواک زدن حتما به خوبی مسواک خود را تمیز بشویید و در جایی خشک نگهداری کنید، زیرا مسواک ها جایگاه مناسبی برای رشد انواع باکتری ها هستند و این باکتری ها می‌توانند در دفعه بعدی که از مسواک استفاده می‌کنید، به دهان شما منتقل شوند و اینگونه به جای تمیز شدن، دندان های شما آسیب بیشتری از مسواک زدن ببینند.
 • از خمیر دندان های حاوی فلوراید نیز استفاده فرمایید

 

نخ دندان یکی از مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان

یکی از مهمترین اصولی که می‌تواند بسیار در بهداشت دهان و دندان شما موثر باشد، استفاده صحیح از نخ دندان است، که البته زیاد توجه خاصی به آن نمی‌شود؛ اما باید بدانید که نخ دندان یکی از راه های بسیار موثر در رعایت بهداشت دهان و دندان ها است و حذف کردن آن می‌تواند آسیب های جدی به دندان‌ها وارد نماید. بین دندان ها محل مناسبی است برای باقی ماندن مواد غذایی و بعد از آن رشد انواع باکتری است که با فعالیت این باکتری ها اسیدی تولید می‌شود که روی دندان ها و بوی دهان بسیار تاثیر بدی دارد و می‌تواند در سطح دندان ها حفره‌هایی را ایجاد نماید. شما با استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی و یا در پایان روز، می‌توانید از این اثرات مخرب و از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری نمایید.

ممکن است، شما بعد از مدت ها تصمیم به استفاده از نخ دندان داشته باشید؛ در ابتدا کمی این کار سخت و دشوار بنظر رسد و گاهی باعث خونی شدن لثه بین دندان های شما شود، اما نگران نباشید، بعد از مدتی که لثه شما به طور کامل تمیز میشوند و دیگر اثری از خون در لثه خود مشاهده نخواهید کرد.

 

استفاده از دهان شویه، به طور مدام باعث آسیب می‌شود

نحوه صحیح استفاده از دهانشویه
استفاده زیاد از دهان شویه ها می‌تواند بزاق دهان را خشک نماید. بزاق دهان به عنوان یک ضدعفونی کننده می‌تواند به طور طبیعی انواع باکتری های و آلودگی های دهان را از بین ببرد و همچنین مرطوب بودن دهان از بوی بد آن جلوگیری میکند، پس به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از دهان شویه نه تنها برای بهداشت دهان و دندان ها مفید نیست؛ بلکه می‌تواند باعث آسیب به دندان های شما شود، توصیه می‌شود که تنها هفته ای دو بار از دهان شویه برای بهداشت دهان و دندان خود استفاده نمایید.

چند نکته مفید در رابطه با رعایت بهداشت دهان و دندان:

 • جویدن آدامس بدون قند
 • بعد از صرف غذا تا یک ساعت از مسواک و خمیر دندان خودداری کنید، چرا که مینای دندان نرم تر می شود
 • رژیم غذایی مناسب حاوی انواع ویتامین ها و سبزیجات را رعایت فرمایید تا از بیماری های لثه جلوگیری شود
 • در صورتی که عارضه سفید شدن لثه دارید؛ در رفع آن تسریع کنید تا به عفونت ها و مشکلات دندانی منجر نشود
 • از خدمات دندانپزشکی مانند جرم گیری و بلیچینگ دندان نیز سالی یک یا دو بار استفاده نمایید.

 

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در چیست؟

شاید امروزه توجه به ظاهر، تیپ و لباس ها بیشتر در دهان و دندان شده است! اما فراموش نکنید دهان پاکیزه و دندان های سالم مطلوبیت از زندگی و لذت خوردن و آشامیدن که نیاز اولیه و ضروری شما است را چند برابر می کند. اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان به دلایل زیر بسیار حائز اهمیت است:

رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان

 

 • بهداشت دهان مخصوص به زمانی نیست که تمام دندان های کودک درآمده و کامل شده باشد، بلکه همان یک سال اول زندگی نیز با تمیز کردن حتی لثه کودک بدون دندان؛ تاثیرات مثبتی بر در آمدن و رشد دندان های کودک خواهد گذاشت.
 • هنگامی که کودک به سن 3 سالگی می رسد؛ اغلب فواصل بین دندان ها خیلی نزدیک می شوند و توصیه می شود از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان ها استفاده شود.
 • سعی کنید در ابتدا که فرزندان خود را به مسواک زدن عادت می دهید؛ در این امر همراه و راهنمای آنها باشید و اصول صحیح را با نظارت به فرزند بیاموزید.
 • از قاشق و لوازمی که با آن غذا می خورید؛ غذای کودک را به او ندهید! چرا که احتمال انتقال باکتری های داخل دهان والدین به دهان کودک خیلی زیاد است.
 • خوراکی های شیرین و مضر را در رژیم خوراکی های کودک محدود کنید (مانند چیپس، نوشابه، شکر، پفک، شیر های طعم دار و شیر کاکاهو با شکر بالا و…).
 • برخی مواقع توصیه می شود کودک را برای بررسی دندان ها به دندانپزشکی ببرید.
 • شیر دهی های مکرر بخصوص در طول شب می تواند پوسیدگی دندان را سرعت بخشد، برای پیش گیری بعد از شیر دهی به کودک با تکه دستما تمیز یا لایه گاز دندان ها و لثه ی کودک را تمیز کنید. از انجام عادت های نادرست که موجب خرابی دندان می شوند، جلوگیری نمایید.

در نتیجه رعایت بهداشت دهان و دندان امری کاملا ضروری، منطقی و مقرون به صرفه است و با نکات ساده ی فوق می توانید امنیت و پاکیزگی دهان و دندان خود را تضمین کنید. البته در صورتی که این نکات را قبلا رعایت نکرده اید و در دندان های خود پوسیدگی احساس می کنید؛ حتما مقاله رفع پوسیدگی دندان را مطالعه کرده و در صورت لزوم با متخصصان دکتر سریتا تماس حاصل کرده و به صورت رایگان از نظرات و مشاوره آنها استفاده نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید