می خواهید سلامت دندان های خود را حفظ کنید؟ و دندان ها را از خطر پوسیدگی، عفونت و تغییر رنگ دور کنید؟ اولین راه حل شما رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و دومین راه حل، چکاپ دندان ها در دوره های منظم می باشد. از آنجا که دندانپزشک با بررسی دندان ها و لثه و همچنین استفاده از تصاویر رادیولوژی می تواند سلامت دندان های شما را ارزیابی کند، بهترین راه پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها می باشد. استاندارد دوره چکاپ برای افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت میکنند، ۶ ماه است.

سلامتی دندان های خود را با چکاپ دندان توسط کلینیک دندانپزشکی سریتا، تضمین کنید. انجام چکاپ دندان در دوره های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه برای مراجعه کنندگان عزیز، با بهترین کیفیت. جهت رزرو نوبت آنلاین و مشاوره رایگان با متخصص دندانپزشکی سریتا، از ویزیت مجازی کلینیک سریتا استفاده نمایید.

نمونه کارهای دندانپزشکی زیبایی و خدمات ایمپلنت و ارتودنسی

اهمیت چکاپ دندان ها در چیست؟

کلینیک دندانپزشکی و چکاپ دندان
چکاپ دندان از موثر ترین راه های پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها

به صورت خلاصه، چکاپ دندان پزشکی، شما را از خطرات زیر دور می کند:

یکی از فاکتورهای زیبایی، داشتن دندان هایی سالم و زیباست. پس لازم است که مراقبت های لازم از آن ها به عمل آید. یکی از اقداماتی که لازم است انجام شود تا دندان ها در معرض خطر انواع آسیب های دندانی قرار نگیرند، چکاپ یا معاینات دوره ای دندان در دندانپزشکی است. یک تصور غلط در اذهان وجود دارد که دندان ها تا زمانی که ظاهر سالمی داشته باشند و فرد دردی را احساس نکند، نیاز به درمان و رسیدگی ندارد!

در حالی که اگر معاینه های منظم توسط دندانپزشک صورت گیرد، بسیاری از بیماری ها را می توان در روزهای اولیه بروز تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام کرد. ضمن اینکه همیشه گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است.

هنگام مراجعه به دندانپزشک چه مواردی را باید بگوییم؟

معاینات منظم دندانپزشکی، مزایای دیگری نیز دارد!

مراجعات منظم نزد دندانپزشک می تواند احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری های دهان و دندان به کمترین میزان ممکن برساند. در واقع پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان را می توان از علت های اصلی چکاپ های ماهانه دندان است.

لق شدن یا درد دندان ها می تواند یک هشدار برای مراجعه ی شما به دندانپزشک باشد. احساس درد یک نشانه ی مشترک بین انواع بیماری های دندان است پس بهتر است آن را جدی بگیرید و برای اینکه بفهمید منشا این درد از کجاست به دندانپزشک مراجعه کنید.

فرایند چکاپ دندان به چه صورت است؟

نحوه چکاپ دندان توسط دندانپزشک
متخصص دندانپزشک در حال چکاپ و بررسی دندان ها

فرایند چکاپ دندان در کلینیک دندانپزشکی در چهار مرحله؛

 • شرح حال دندان ها از زبان مراجعه کننده،
 • بررسی دندان و لثه توسط دندانپزشک،
 • گرفتن عکس رادیولوژی در صورت لزوم،
 • و ارائه پیشنهادات برای مراقبت و ترمیم دندان توسط دندانپزشک، خلاصه می شود.

در چکاپ های ماهانه در یک مرحله شرح حال بیمار از زبان خودش و ظاهر دندان ها و لثه، بدون دخالت دستگاه خاصی بررسی می شود. سپس نتیجه گیری می شود که آیا دندان های بیمار سالم است یا خیر؟ در صورتی که دندانپزشک احتمال دهد دندان ها مشکلاتی دارند، برای اطمینان بیشتر و بررسی دقیق تر از دندان ها تصویر برداری می شود. هم چنین طی این جلسات روند بهداشت دندان ها نیز بررسی می شود و در صورت لزوم دندانپزشک در مورد نحوه مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها، رژیم غذایی خاص ، عدم مصرف دخانیات و الکل توصیه های لازم را ارائه می دهد.

راه حل فوبیای دندانپزشکی

مزایای چکاپ دندان در دوره های یک ماهه (چکاپ ماهانه دندان)

سلامتی دندان ها با چکاپ منظم دندان ها
با چکاپ منظم، لبخند دوست داشتنی خود را برای همیشه داشته باشید

چکاپ ماهانه برای افرادی که از بیماری های دهان و دندان رنج می برند، بسیار ضروری است. چکاپ ماهانه می تواند از بروز بیماری های خطرناک دهانی و آسیب دیدگی جدی دندان ها جلوگیری کند. البته چکاپ ماهانه می تواند برای افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را به صورت منظم انجام نمی دهند نیز، گزینه مناسبی باشد. به صورت کلی چکاپ ماهانه پیشنهاد خوبی است، برای افرادی که:

 • از بیماری های خاص دهانی رنج می برند،
 • اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمیکنند،
 • افرادی که مشکلات لثه و پوکی استخوان فک دارند،
 • و همچنین کودکانی که دوره ریختن دندان شیری را سپری می کنند.

جلوگیری از بروز انواع بیماری های مربوط دندان ها و یا تشخیص آن ها در روز های اولیه ی بروز می تواند از بزرگترین مزایا و دلیل چکاپ دندان بر شمرده شود. شایع ترین بیماری هایی که با چکاپ ماهانه می توان از آن ها جلوگیری کرد، شامل موارد زیر می باشد:

 • سرطان دهان،
 • خشکی دهان،
 • پوسیدگی دندان،
 • و پوکی دندان.

چکاپ دندان از دشمنان اصلی پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از مواردی است که می توان در چکاپ ماهانه از آن مطلع و آن را درمان کرد

پوسیدگی دندان به معنی نرم شدن مینای دندان است که می تواند ساختار دندان را در معرض آسیب قرار دهد. بعد از خوردن و آشامیدن روی سطح دندان ها پلاک های ایجاد می شود که اگر مدت طولانی باقی بمانند اسید هایی تولید می کنند، که مینای دندان را تضعیف می کند. این پوسیدگی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شود به لایه های زیرین دندان نفوذ نمی کند.

پس تشخیص به موقع پوسیدگی دندان هم در گرو مراجعات منظم به دندانپزشک است. پوسیدگی دندان اگر در همان مراحل اولیه باشد با عصب کشی قابل درمان است اما اگر پوسیدگی عمیق تر شود و بخش های بیشتری از دندان را درگیر کند ممکن است به درمان های پیچیده تری چون پست دندان و روش های کاشت دندان نیاز شود.

روش های تشخیص پوسیدگی دندان در منزل:

 • تیرگی قسمتی از دندان ها و در برخی موارد شکسته شدن گوشه ای از دندان
 • درد دندان در هنگام جویدن و یا درد موضعی در برخی مواقع
 • ایجاد سوراخ یا حفره های ریز و درشت داخل و یا بین دندان ها

حتما بخوانید: تشخیص و توقف پوسیدگی دندان

با چکاپ دندانپزشکی، سرطان دهان کشف و از توسعه آن پیشگیری کنید

سرطان دهان یکی از مواردی است که در چکاپ ماهانه مورد بررسی قرار می گیرد

سرطان دهان نوعی بیماری است که در آن سلول هایی که به بافت های اطراف حمله می کنند، به طور غیر قابل کنترلی رشد می کنند. ممکن است به لب ها، گونه، زبان و جای مختلف دهان آسیب وارد کنند. یکی از راه های تشخیص به موقع این نوع بیماری ها مراجعات منظم به دندانپزشکی است چون هرگونه تغییر در ظاهر دهان، گونه ها و لب ها توجه دندانپزشک را به خود جلب می کند و سبب تشخیص به موقع بیماری می شود.

با اینکه توصیه اکید این است که بنابر تجربه و مهارتی که دندانپزشک دارد، معاینات اولیه هم توسط او انجام شود. حتی اگر به دندانپزشک مراجعه نمی کنید، برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهان می توانید به صورت ماهانه دهان و دندان های خود را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از نور کافی و یک آینه نواحی داخلی گونه ها، لب ها و سقف و کف دهان را بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه تغییرات غیر عادی به دندانپزشک مراجعه کنید.

چکاپ دندان کودکان را نادیده نگیرید!

چکاپ دندان کودکان برای جلوگیری از آسیب های جدی ضروری است
چکاپ دندان کودکان، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

باید گفت که چکاپ دندانپزشکی برای همه افراد در هر سنی، هر ۶ ماه یکبار ضروری و هر ۳ ماه یکبار منطقی است. البته در این میان افرادی هستند که به توصیه ی دندانپزشک باید مراجعات بیشتری به دندانپزشک داشته باشند، تا وضعیت دندان ها کاملا تحت کنترل باشد. اما کودکان گروهی از افراد هستند که بهتر است در همان سنین پایین مورد معاینه دندانپزشک قرار گیرند. تا مشکلات دندانی در صورت امکان، در زمانی که رشد استخوان ها ادامه دارد، رفع شده و رشد فک و دندان ها نیز اصلاح شود.

اصول چکاپ دندان کودکان

در معاینات دوره ای کودکان تمام دندان ها، لثه و نقاط مختلف دهان بررسی می شود. در چکاپ کودکان؛

 • لق شدن دندان ها،
 • وضعیت رشد دندان های دائمی،
 • مشکلات فکی،
 • مشکلات دندانی،
 • وضعیت لثه،

از موارد بررسی در دندانپزشکی هستند. معاینه دندان کودکان و بررسی نحوه رشد و قرارگیری فک های بالا و پایین می تواند به درمان به موقع ارتودنسی بیانجامد. طی معاینات صورت گرفته یکی از درمان هایی که ممکن است انجام شود فیشور سیلانت است. فیشور سیلانت نوعی درمان جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان هاست. دندان های جونده به صورت طبیعی دارای شیارهایی در سطح خود هستند.

در بعضی از کودکان این شیار دندان های جونده کمی عمیق است، که باعث می شود باقی مانده های غذایی در آنجا جمع شده و پوسیدگی دندان را سبب شود. از این رو؛ از درمان فیشور سیلانت استفاده می شود، که طی آن با استفاده از یک ماده ی ترمیمی سفید رنگ این شیار ها پر می شود. برای دندان ۶ بهترین زمان برای درمان فیشور سیلانت در سنین ۶ تا ۹ سالگی و برای دندان ۷ در سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی است.

فیشور سیلانت، پر کردن شیار های عمیق سطح دندان های جونده با مواد ترمیمی است
درمان فیشور سیلانت از موارد کاربردی در حفظ سلامت دندان

هزینه معاینات دوره ایی دندانپزشکی

هزینه خدمات چکاپ دندانپزشکی در موقعیت های مختلف جغرافیایی، متفاوت است. اما نگران نباشید قیمت چکاپ دندان، معمولا نرخی منصفانه و مقرون به صرفه دارد. بیشتر دندانپزشکان برای چکاپ دندان های مراجعه کنندگان خود که در همان کلینیک دندانپزشکی، از خدمات آنها استفاده کرده باشند، مبلغ بسیار ناچیزی را اختصاص می دهند. هزینه چکاپ در دو حالت بررسی می شود؛

 • با تصویربرداری رادیولوژی، ۲۰۰ هزار تومان،
 • بدون تصویربرداری رادیولوژی ۱۱۰ هزار تومان.

خدمات کلینیک سریتا

سلامتی دندان های خود را با چکاپ دندان توسط کلینیک دندانپزشکی سریتا، تضمین کنید. انجام چکاپ دندان در دوره های ۳، ۶ و ۱۲ ماهه برای مراجعه کنندگان عزیز، با بهترین کیفیت. جهت رزرو نوبت آنلاین و مشاوره رایگان با متخصص کلینیک دندانپزشکی سریتا، از ویزیت مجازی کلینیک سریتا استفاده نمایید.

بهداشت دهان و دندان

نخ دندان، از اصول بهداشت دهان و دندان
با رعایت بهداشت دهان و دندان، به معاینات دوره ایی و چکاپ دندان، کمتر نیاز دارید.

همه ما از کودکی با اصول بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن آشنا هستیم و از همان ابتدای کودکی همیشه مسواک زدن اجباری بود و معمولا از این کار اجباری، متنفر بودیم. اما هر چه که گذشت و متوجه مشکلات و دردهای ناشی از آسیب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شدیم، پی بردیم که این اصول را کاش از همان دوران ادامه میدادیم.

البته  هنوز هم دیر نشده، اگر دارای یک یا دو دندان پوسیده و دارای حفره هستید و برای درمان آن اقدام کرده اید، باید بیشتر به مسائل بهداشت دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، عدم جویدن برخی مواد قندی و استفاده از شوینده های دهان، خود اهمیت دهید و اگر هنوز دندان درد را تجربه نکرده اید؛ بهتر است از این اتفاق پیشگیری نمایید و از همین حالا که دیر نشده است.

 • مسواک زدن، اما چگونه؟ و با چه نوع مسواکی!
 • نخ دندان یکی از مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از دهان شویه، به طور مدام باعث آسیب می‌شود
 • از عادت های مضر برای دندان، خودداری کنید.

ادامه مطلب: بهداشت دهان و دندان

کلینیک دندانپزشکی سریتا

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از ویزیت مجازی کلینیک سریتا نیز استفاده فرمایید.

بهترین خدمات کلینیک سریتا شامل موارد زیر می باشد:

سوالات متداول در مورد معاینات دوره ایی دندانپزشکی

۱. چکاپ هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

این زمان به طور معمول هر ۶ ماه یکبار است، اما باز هم در مورد افراد مختلف، می تواند متفاوت باشد. در مورد شخصی که از سلامت کامل دندان ها برخوردار است و اصول بهداشت دهان و دندان را به طور منظم و صحیح انجام دهد، این زمان می تواند هر ۱۲ ماه یکبار و یا حتی ۲۴ ماه یکبار باشد.

۲. چه افرادی به چکاپ دندان نیاز دارند؟

همه ی افراد با تمام سنین. بله ؛ کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، همه و همه در صورتی می خواهند سلامت دندان های خود را برای همیشه حفظ کنند، باید از خدمات چکاپ دندانپزشکی استفاده نمایند.