دندان پزشکی هوشمند

مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

پیش گفتار

همه ما به خوبی می‌دانیم که داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا تا چه اندازه در چهره ما تاثیر گذار است و باعث زیباتر شدن لبخند ما می‌شود، به همین جهت بسیاری از افراد تمایل به ارتودنسی کردن دندان‌های خود دارند؛ اما آن چیزی که بسیار اهمیت دارد، داشتن دوره ارتودنسی سالم و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان در این دوره است. شما باید بدانید که چگونه از دهان و دندان های خود، به خوبی در این دوره حساس مراقبت کنید تا دچار پوسیدگی و یا بوی دهان نشوید و بتوانید با سلامت کامل این دوره حساس را بگذرانید و علاوه بر زیبایی دندان‌ها از سلامت آن ها هم لذت ببرید. با ما در این مطلب همراه باشید تا مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی را بگوییم.

 

 می توانید دندان های زیبا و مرتب داشته باشید، اما بهداشت دهان و دندان های خود را در این دوره فراموش نکنید.

مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان شما در زمان گذاشتن ارتودنسی بسیار با اهمیت تر می‌شود؛ زیرا به دندان‌های شما بریس‌های ارتودنسی اضافه شده که میزان احتمال ماندن مواد غذایی و در احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد؛ پس باید در این دوره حساس بسیار به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید،در غیر این صورت هم دوره درمان شما طولانی‌تر خواهد شد و هم باید مرتبا به متخصصین ارتودنسی مراجعه کنید. شما با گذراندن این دوره می‌خواهید دندان های بهتر و مرتب‌تری داشته باشید و قطعا هیچکس دوست ندارد بعد از اتمام این دوره با مشکل دیگری مانند پوسیدگی دندان‌ها، که قطعا درد بیشتری به همراه خواهد داشت روبرو شود.

 

اصول بهداشتی

 

مسواک زدن را جدی بگیرید

از مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، مسواک زدن مرتب و روزی 3 بار است. بعضی از افراد تصور می‌کنند در این دوره اگر مانند قبل، تنها یک‌بار مسواک میزدند، کافی است و نیازی به بالا بردن تعداد دفعات مسواک زدن نیست؛ این تصور کاملا اشتباه است و شما با داشتن ارتودنسی باید روزی 3 بار مسواک بزنید. و مدت مسواک زدن را نیز باید در این دوره طولانی‌تر نمایید و با دقت بیشتری به این کار بپردازید؛ زیرا در این دوره شما دو سطح مجزا در دندان های خود دارید، سطح بیرونی دندان ها و سطح بین لثه‌ها و بریس ها، که باید تمامی این سطوح را  با زاویه دادن به مسواک خود به خوبی تمیز نمایید و از سطح داخلی دندان های خود در این دوره غافل نشوید.

 

در این دوره حساس از مسواک زدن به طور مرتب غافل نشوید.

هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین نخ دندان باشد

همه ما به خوبی این روزها با اهمیت استفاده از نخ دندان آشنا هستیم، و می‌دانیم که مسواک هیچ گاه نمی‌تواند کار نخ دندان را برای دندان‌های ما انجام دهد؛ زیرا با کشیدن نخ دندان می‌توان قسمت‌های غیر قابل دسترس هستند و با مسواک تمیز نمی‌شوند را تمیز کرد. بدون کشیدن نخ دندان در این دوره باعث می‌شود که مواد غذایی که با مسواک از بین دندان‌ها و پلاک‌ها خارج نشده اند، باقی مانده و سفت می‌شوند و باعث خرابی و پوسیدگی دندان ها شود. پس هرگز از نخ دندان بعد از خوردن هر وعده غذایی غافل نشوید.

 

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را به طور صحیح انجام دهید

دقت داشته باشید اگر شما بهترین مسواک ارتودنسی و نخ دندان را تهیه کنید اما به هنگام انجام آنها به نکات لازم توجه نکنید و یا مراحل مسواک زدن را به ترتیب درست و کامل انجام ندهید نه تنها به بهداشت دندان های شما کمک نمی کند بلکه آسیب های بیشتری را متوجه دندان و براکت های شما می کند. در مسواک زدن ارتودنسی ثابت از سه مسواک بین دندانی، مسواک برقی و در آخر یک مسواک با سری کوچک برای تمیز کردن نواحی مختلف دندان ها استفاده کنید. کشیدن نخ دندان هم از اهمیت بالایی برخوردار است و شما می توانید بهداشت دندان خود راکامل کنید و مطئن شوید که تمام نقاط زیر و کنار براکت ها و سطح جونده دندان ها کاملا از مانده های غذایی پاک شده است و فرصتی برای رشد انواع باکتری فراهم نیست. پس نحوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ارتودنسی را جدی بگیرید.

دهان شویه را حتما استفاده نمایید

استفاده از دهان شویه را بسیاری از افراد کاری اضافی و بیهوده میدانند؛ اما باید بدانید که دهان شویه می‌تواند باعث کاهش التهابات لثه، هنگام داشتن ارتودنسی شود. این التهابات در بعضی از افراد زیاد هستند و موجب آزار فرد می‌شود، در این صورت می‌توانید از دهان شویه برای کاهش این التهابات و جلوگیری از عفونت های لثه استفاده نمایید. همچنین دهان شویه از آفت ها و زخم‌های کوچکی که ممکن است در دهان شما ایجاد شود، جلوگیری می‌کند، پس هرگز استفاده از دهان شویه را متوقف نکنید.

 

حتما بخوانید: پوسیدگی دندان، روش های پیشگیری و رفع آن

 

در این دوره حساس از مسواک زدن به طور مرتب غافل نشوید.

 

استفاده از مسواک مخصوص بین دندان ها

مسواک بین دندان ها، متفاوت از مسواک معمولی است و همانطور که از اسم آن مشخص است این مسواک در سایز کوچک‌تری وجود دارد که متناسب برای تمیز کردن بین دندان ها است و می‌تواند به بیرون آمدن مواد غذایی مانده در بین دندان‌ها و بریس‌ها به شما کمک نماید، این مسواک به دلیل کوچک بودن سایز آن می‌تواند بسیار بهتر و بین دندان ها را تمیز نماید به همین دلیل لازم است که به غیر از مسواک معمولی از این مسواک نیز در این دوره استفاده نمایید.

 

مراقب غذاهایی که می‌خورید باشید

در این دوره باید بیشتر از هر دوره دیگر به رژیم غذایی خود و آنچه که قرار است با  دندان‌های خود آن را خورد کنید؛ باشید. به این منظور که هرگز نباید از مواد غذایی که به احتمال زیاد بین دندان ها بماند استفاده نمایید (ممکن است باعث تغییر جهت و ایجاد فاصله بین دندان ها شود) و یا از مواد غذایی که دارای قند زیاد هستند و می‌توانند به دندان‌های شما آسیب برسانند و باعث خرابی آن ها شوند، دقت نمایید که استفاده از مواد غذایی مانند؛ نوشابه، شیرینی، شیرین بیان، آدامس و مشابه این مواد، را باید قطع نمایید. همچنین مواد خوراکی سفت مانند آجیل ها و یا گاز زدن یخ و یا هر ماده خوراکی دیگر که بیش از حد سفت است میتواند به بریس ها و براکت ها آسیب برساند و این موضع بدین معنا است که شما در این صورت نمی‌توانید نتیجه مطلوب را از ارتودنسی دندان های خود بگیرید.

 

 مراجعه به دندانپزشکی

شما باید در این دوران به صورت مرتب به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایید، همه افراد در ابتدای ارتودنسیخود به طور مرتب و دقیق به مطب مراجعه می‌نمایند، اما بعد از گذشت مدتی این کار را ترک می‌کنند، باید بدانید بررسی و تنظیم بریس ها و یا در صورت لزوم تعویض آن ها توسط متخصص ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است و بی توجهی به این موضوع می‌تواند تمامی هزینه‌ها و وقتی که شما برای ارتودنسی خود صرف کردید را هدر دهد و شما در پایان کار نتیجه مطلوب را دریافت نکنید.

 

با رعایت توصیه های متخصص ارتودنسی خود، دوره ارتودنسی سالمی پست سر گذارید.

 

 

حرف آخر 

حتما تا به حال از اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی، آگاه شده اید. بهتر است بدانید انجام توصیه های متخصص ارتودنسی در این دوره بسیار مهم است و متخصصین بر اساس ویژگی های فردی دندان های شما این توصیه ها را بیشتر و یا کمتر می‌کنند. پس مراقبت از بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی برای داشتن نتیجه مطلوب از هر دوره دیگری مهمتر است. نکته ای که باید در پایان بگوییم؛ در ارتودنسی لینگوال، بهداشت داهن، بیشتر از روش هایی مانند ارتودنسی دیمون می باشد. در نتیجه اگر آدم بی حوصله ای در رعایت بهداشت هستید، ارتودنسی دیمون را پیشنهاد می کنیم.

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

از دیگر مقالات دندانپزشکی استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید