دندان پزشکی هوشمند

طول عمر لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان

لبخند زدن با اعتماد به نفس، چیزی است که تجربه کردن آن حق تمامی افراد است. اما در بعضی افراد ممکن است وجود برخی نواقص در دندان ها مانند ترک، بد رنگی، نامنظمی ها حس خوب داشتن لبخند زیبا را از آنها سلب کند. خوشبختانه علم دندانپزشکی به قدری پیشرفته کرده است که تقریبا برای تمامی نواقص و مشکلات دندانی راه حلی پیداکرده است. یکی از این راه حل ها، لمینت دندان است.

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از موثرترین راه حل هایی است که توسط دندانپزشکان ارائه و مورد استفاده قرار می گیرد تا نواقص زیبایی دندان ها برطرف کنند. اما سوالی که دغدغه ذهن مراجعه کنندگان است، طول عمر و مدت ماندگاری لمینت دندان است. طول عمر لمنت چقدر است؟ عوامل موثر در افزایش ماندگاری لمینت ها، تفاوت طول عمر لمینت و کامپوزیت، مباحثی هستند که در این مقاله از سری مقالات دکتر سریتا به بیان آن ها می پردازیم.

 

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان

با اینکه یکی از مزیت های بی بدیل لمینت ها، ماندگاری و طول عمر بالای آن هاست اما حتی اگر از با کیفیت ترین نوع متریال در تهیه پوسته های لمینت و بهترین متد ها در نصب آن ها هم به کار گرفته شود، باز هم نمی توان انتظار داشت طول عمر لمینت ها دائمی باشد. چون این ویژگی حتی برای دندان های طبیعی خود انسان هم قابل پیش بینی نیست و دندان ها به مرور زمان دچار فرسایش و نواقصی می شود.با این تفاسیر عمر لمینت دندان چقدر است؟ به طور متوسط ماندگاری لمینت دندان، ۱۵ تا ۲۰ سال است. این بازه زمانی به این دلیل است که در میزان ماندگاری هر نوع درمانی عوامل مختلفی تعیین کننده هستند.

 

عوامل موثر در ماندگاری لمینت ها

در میزان طول عمر لمینت ها عواملی وجود دارد که با توجه به آن ها می توان تا حد زیادی میزان ماندگاری لمینت ها را تعین کرد. برای مثال؛

 •  مهارت، تبحر و تجربه دندانپزشک
 • نوع و کیفیت متریال در ساخت لمینت ها
 • میزان مراقبت های انجام شده پس از لمینت دندان

 

آیا لمینت های دندانی نیاز به تعویض دارند؟

تعویض و برداشتن لمینت دندان

بله. روکش های پرسلن نیز با گذشت زمان دچار تغییراتی می شوند که نیاز به تعویض پیدا می کنند:

 • از آنجایی که لمینت ها تنها سطح دندان را پوشش می دهند، دندان های زیرین مستعد آسیب و پوسیدگی هستند. در صورت آسیب دندان های زیرین لازم است که لمینت ها نیز برداشته و تعویض شوند.
 • لمینت ممکن است بر اثر جویدن و گاز زدن دچار تحلیل شده و بین لثه و پوسته پرسلن فضایی ایجاد شود و دندان زیر آن نمایان شود.
 • گرچه لایه های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، با این حال ممکن است بر اثر نوشیدن و خوردن انواع نوشیدنی و خوراکی رنگی، تغییر رنگ بدهند که در این صورت نیاز به تعویض دارند.
 • روکش های پرسلن اگر شکسته یا ترک بردارند، قابل ترمیم نخواهند بود و لازم است که تعویض شوند.

 

چگونه طول عمر لمینت دندان را افزایش دهیم؟

افزایش طول عمر لمینت

لمینت دندان درمانی است که ماندگاری تقریبا بالایی دارد اما اقدامات مراقبتی می توانند تا حد زیای در طول عمر لمینت روی دندن موثر باشد. زمانی که تک به تک نکات مراقبتی را انجام دهید، احتمال افزایش طول عمر لمینت هم بالاتر می رود. به عبارت دیگر می توان گفت؛ یکی از راه های افزایش طول عمر لمینت ها، کنترل کردن عواملی است که در میزان طول عمر لمینت ها اثر گذار هستند.

 

1. جنس لمینت دندان

لمینت دندان از لحاظ جنس مواد دو دسته هستند؛ لمینت کامپوزیتی و سرامیکی. لمینت های کامپوزیت مقاومت کمتری نسبت به لمینت های سرامیکی دارند و طول عمرشان تقریبا نصف لمینت های سرامیکی است.

 

2. مهارت دندانپزشک

فرآیند تراش سطح دندان و نصب لمینت ها نیازمند تبحر و تجربه است که شما را ملزم می کند برای تضمین طول عمر لمینت ها به دندانپزشکی متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه کنید. شما می توانید از تخصص دندانپزشکان مجرب کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا برای داشتن لمینت های با کیفیت بهره مند شوید.

 

3. مصرف دخانیات را به حداقل برسانید

تغییر رنگ دندان لمینت ها کمترین آسیبی است که مصرف دخانیات می تواند به لمینت ها وارد کند. یکی از کاربرد های لمینت، سفید کردن دندان ها و رفع بدرنگی آن هاست. پس مصرف دخانیات بعداز لمینت دندان ها چندان منطقی به نظر نمی رسد و به مرور زمان باعث بدرنگی لمینت ها و کاهش طول عمر آن ها می شود.

 

4. عادات مخرب و نادرست دندان را ترک کنید

یکی از عادات نادرست در استفاده از دندان ها که حتی می تواند شما را از داشتن لمینت محروم کند، عادت دندان قروچه است. دندان قروچه حتی دندان های طبیعی را دچار ساییدگی و شکستگی می کند، چه رسد به لایه های نازک پرسلن. لمینت ها اگر چه محکم و اصولی در سطح دندان ها فیکس می شوند، اما دندان قروچه به قدری فشار به دندان ها وارد می کند که به راحتی باعث شکسته شدن و یا ترک خوردن لمینت ها می شود. اما در مواردی ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که آثار این عادت مخرب قابل کنترل است و میتوان دندان ها را لمینت کرد، اما در این صورت هم بهتر است که به هنگام خواب و ورزش از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنید.

 

5. از دندان ها به عنوان ابزار استفاده نکنید.

متاسفانه دیده می شود که افرادی از دندان های خود استفاده های مخرب می کنند. خوراکی هایی مانند گردو و پسته را می شکنند، سعی می کنند بسته بندی ها را با دندان باز کنند، ناخن و قلم می جوند. تمامی این کار باعث شکسته شدن، ترک و آسیب به دندان ها می شود. فارغ از اینکه دندان ها روکش داشته باشند یا خیر انجام چنین کارهایی همواره منع می شود. وقتی دندان ها روکش می شوند، حتی گاز زدن خوراکی های سفت مانند؛ هویج، سیب و غیره نیز انجام نشود.

 

6. از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید.

به منظور تمیز کردن دندان های لمینت شده بهتر است که از مسواک و خمیر دندان های مخصوص لمینت استفاده کنید.بهترین خمیر دندانی که توسط دندانپزشکان توصیه می شود، خمیر دندان های فاقد مواد سفید کننده و ساینده است. برخی از افراد تصور می کنند یکی از راه های سفید نگه داشتن لمینت ها، استفاده از خمیر دندان های سفید کننده است در حالیکه؛ خمیر دندان های سفید کننده متناسب با جنس دندان های طبیعی طراحی و ساخته شده اند و در صورت استفاده برای لمینت ها، همان نتیجه مشابه حاصل نخواهد شد ضمن اینکه باعث می شود به مرور زمان نگهدارنده میان پوسته پرسلن و مینای دندان از بین رفته و لمینت جدا شود.

نوع مسواک دیگر عامل کلیدی در طول عمر لمینت هاست. سطح لمینت نباید دچار ساییدگی شود بنابراین مسواکی مناسب استفاده برای لمینت است که پرز های نرم داشته باشد وگرنه زبری پرزهای می تواند لمینت ها را دچار سایش کند.

 

مراقبت های بعد از لمینت چه تاثیری در طول عمر آن دارد؟

با انجام مراقبت از لمینت، طول عمر آن را افزایش دهید

به راحتی می توان گفت حتی اگر در مورد دیگر عوامل موثر در طول عمر لمینت ها تمام تلاش خود را بکنید اما در مورد انجام مراقبت های لازم کوتاهی کنید نتیجه دلخواه میسر نخواهد شد. برخی از مراقبت های بعد از لمینت دندان عبارتند از؛

 • در مورد لمینت های متحرک به هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان های خود می توانید پلاک را از دهان خارج کرده و آن را هم جداگانه تمیز کنید.
 • در صورتی که مسابقات ورزشی رزمی یا مشاغل پرخطر انجام می دهید، از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنید.
 • جرم گیری دندان های لمینت شده پیشنهاد نمیشود، بهتر است بهداشت دهان و دندان را به صورت منظم رعایت کنید.
 • بلافاصله پس از مصرف مایعات سرد یا گرم، مایعات گرم یا سرد مصرف نکنید.
 • در صورت بروز عفونت دندان یا لثه، سریعا به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • از دهانشویه های مخصوص استفاده کنید.
 • عدم استفاده از پیرسینگ زبان
 • چکاپ دوره ای هر 6 ماه یکبار

 

آیا می توان لمینت ها را حذف کرد؟

بعد از برداشتن لمینت، امکان استفاده از دندان طبیعی نیست

گاهی افراد تصور می کنند که با آسیب دیدن لمینت ها، می توانند آن ها را کاملا جدا کرده و از دندان های طبیعی خود استفاده کنند. غافل از اینکه چنین چیزی امکان پذیر نخواهد بود. البته که جدا کردن پوسته های لمینت با استفاده از ابزار های مخصوص دندانپزشکی وجود دارد. در فرآیند آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت ها، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود تا هم پوسته های پرسلن به درستی نصب شود و هم بایت دندان ها ( نحوه قرارگیری دندان های فک بالا و پایین روی هم) به درستی حفظ شود.

تراشیده شدن مینای دندان دلیلی است که استفاده از دندان های طبیعی بعد از حذف لمینت ها غیر ممکن می کند. فقدان مینای دندان باعث می شود که عصب های دندان نسبت به گرمی و سرد به شدت حساس شوند، بنابراین استفاده از دندان هایی که مینای آن تراشیده شده، علاوه بر اینکه جلوه ی نازیبایی دارد، اذیت کننده نیز می باشد. پس بهتر است بعد از برداشتن لمینت آسیب دیده، نسبت به نصب لمینت های سالم اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: برداشتن لمینت دندان

 

آیا میزان طول عمر در انواع لمینت متفاوت است؟

اگر بخواهیم ماندگاری انواع لمینت را مورد بررسی قرار دهیم، درمیان لمینت بدون تراش، لمینت برلیانس و لمینت سرامیکی با توجه به آنچه که درباره عوامل موثر در میزان ماندگاری لمینت ها بیان شد، طول عمرشان به نوع لمینت چندان بستگی ندارد و طول عمر تقریبی که برایشان تخمین زده می شود، 15 تا 20 سال است.

اما در مورد لمینت متحرک دندان با توجه به ماهیت و تفاوتی که در طرز استفاده از آن وجود دارد، طول عمر آن کاملا وابسته به نوع و میزان استفاده ی شخص دارد. لمینت های کامپوزیتی هم چون از مواد کامپوزیتی تهیه می شود، طول عمر کمتر از 10 سال دارند.

 

ماندگاری لمینت و کامپوزیت؟

تفاوت در مدت ماندگاری یکی از تفاوت های لمینت و کامپوزیت است

لمینت بهتر است کامپوزیت؟ همیشه سوالی است که ذهن متقاضیان درمان لمینت را درگیر می کند اما در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

 

ویژگی های لمینت کامپوزیتی

 • در صورت لب پر شدن یا ترک برداشتن قابل ترمیم است
 • در اغلب موارد نیاز به تراش مینای دندان ندارد.
 • هر ۶ ماه یکبار نیاز به ترمیم لمینت است
 • مقاومت کمتری دارد و رنگ پذیر تر است
 • مراحل انجام آن کوتاه تر است
 • طول عمر ۵ تا ۷ ساله دارد
 • قیمت کمتری دارد

 

ویژگی های لمینت سرامیکی

 • لمینت های سرامیکی قابل ترمیم نیستند و در صورت آسیب باید تعویض شوند
 • مقاومت بیشتر در مقابل رنگ و لکه ها دارد
 • طول عمر بیشتری (15 تا 20) دارد
 • مراحل انجام آن طولانی تر است
 • گران تر است

 

کلینیک دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از قیمت خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید