پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟ انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان مزایا و معایب پیوند استخوان دندان پیوند استخوان چگونه انجام می شود؟ انواع روش انجام پیوند استخوان مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت چه کسانی کاندید پیوند استخوان هستند؟ چه کسانی نمی توانند پیوند استخوان انجام دهند؟ هزینه پیوند استخوان چقدر […]

دربین افرادی که به هر دلیلی دندان های طبیعی خود را از دست داده اند، یکی از راه های جایگزینی و پرکردن جای خالی دندان از دست رفته  ایمپلنت است. در فرآیند ایمپلنت دندان به هر روشی  و با استفاده از هر موادی، وجود یک فاکتور واحد در بین همه آن‌ها، ضروری است. این فاکتور چیزی نیست به جز” تراکم استخوان کافی”.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چیست؟

حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا تراکم استخوان کافی در فرآنید ایمپلنت مهم است؟ لازم است بدانید برای کسانی که می ‌خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند، طول عمر ایمپلنت یکی از دغدغه ها باشد. وجود تراکم استخوان کافی در ناحیه ایمپلنت تأثیر مستقیم بر میزان طول عمر و موفقیت ایمپلنت دارد. اما این فاکتور در همه افرادی که به ایمپلنت دندان احتیاج دارند، فراهم نیست. پس آیا این افراد نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟ در این مقاله قصد داریم به توضیح مفهومی بپردازیم که مشکل ضعف استخوان را مرتفع می سازد.

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مواد موردنیاز برای پیوند استخوان، از منابع مختلفی تأمین می شود. بعضا از بدن خود بیمار، از بدن فرد دیگر(بدن فرد متوفی) و یا گاهی از بدن حیوانات. دسته بندی انواع منابع تأمین مواد پیوندی عبارت اند از:

آتوگرافت یا اتولوگ (Auto Graft)

در این روش از پیوند استخوان، مواد پیوند، از استخوان خود بیمار تأمین می شود به این صورت که مقدار استخوان لازم از قسمت هایی از بدن بیمار گرفته می شود که سلامت بیمار را درمعرض خطر قرار ندهد. این نواحی می تواند ران پا، ساق یا چانه باشد.

این روش از پیوند شامل دو مرحله جراحی می باشد. در مرحله اول مقدار استخوان لازم از یک قسمت از بدن بیمار گرفته می شود و درمرحله دوم، استخوان گرفته شده در محل موردنظر پیوند زده می شود.

مزیت اتوگرافت

یکی از مزیت های این روش نسبت به سایر روش ها این است که چون در این روش، مواد پیوند از استخوان خود بیمار تهیه می شود، به سبب وجود سلول‌های زنده در فرآیند جوش خوردن سرعت بیشتری دارد ضمن اینکه احتمال انتقال بیماری بسیار کم است.

معایب اتوگرافت

نیاز به دو عمل جراحی دارد و برای کسانی که به دلایل متعددی قادر به انجام دو عمل جراحی نیستند، نمی تواند استفاده شود.

آلوگرافت(Allo Graft)

تامین مواد استخوانی لازم جهت پیوند استخوان، از بدن فرد دیگری را آلوگرافت گویند. عمدتا از بدن فرد متوفی برای این کار استفاده می شود.

مزیت آلوگرافت

وجه تمایز این روش با اتوگرافت در این است که  تنها به یک عمل جراحی نیاز است. این روش برای افرادی که تمایل به انجام دو عمل جراحی ندارند و یا به میزان استخوان زیادی احتیاج دارند، مناسب است.

معایب آلوگرافت

روند بهبودی و درمان به دلیل اینکه پودر استخوان پیوند زده شده از بدن خود بیمار نیست نسب به روش اتو گرافت طولانی تر است.

زنوگرافت (Xeno Graft)

زنو گرافت یک تفاوت عمده با دو روش قبلی دارد. در روش های اتو گرافت و آلوگرافت، مواد استخوانی لازم از بدن انسان تهیه میشد اما در روش زنوگرافت مغز استخوان مورد نیاز از استخوان حیوانات همچون گاو تهیه می شود. پروتئین موجود در پودر استخوان تهیه شده از گاو، قبل از پیوند به بدن بیمار گرفته می شود.

معایب زنوگرافت

واکنش سیستم ایمنی بدن انسان نسبت به مغز استخوان دریافتی از طریق این روش بیشتر از دو روش قبلی است.

آلو پلاست (Alloplast)

این روش تفاوت قابل ملاحظه ای با سه روش مذکور دارد. درآلوپلاست عملا هیچ گونه پیوند استخوانی صورت نمی گیرد بلکه از مواد سنتزی خاصی استفاده می کنند که استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت شود، تحریک و تقویت شود. فسفات کلسیم یا فسفوسیلیکات سدیم کلسیم از جمله مواد سنتزی هستند.

مزیت آلوپلاست

در این روش امکان انتقال بیماری از طریق پیوند کم است.

بیشتر بخوانید:

قیمت ایمپلنت دندان

مزایا و معایب پیوند استخوان دندان

پیوند استخوان مانند هر نوع عمل جراحی می تواند همراه با تمام مزیت هایی که دارد ، معایبی را نیز داشته باشد.

عوارض پیوند استخوان

از جمله معایبی که می توان اشاره کرد درد، خونریزی، تورم در محل جراحی شده و حساس شدن دندان نسبت به گرما و سرما است که بیمار به ناچار با آن ها مواجه می شود.

مزایای پیوند استخوان

استخوان فک بیمار مقاومت و استحکام لازم برای کاشت دندان را بدست می‌آورد و به میزان قابل توجهی امکان موفقیت ایمپلنت را افزایش می دهد.به طور کلی از تحلیل لثه و استخوان فک به مرور زمان هم جلوگیری می شود.

لازم به ذکر است که معایب ذکر شده با مصرف مسکن ها و آنتی بیوتیک مطابق با دستور متخصص ایمپلنت تا حد زیادی مرتفع شده و می بینید که مزیت های آن بیشتر از معایبش خواهد بود.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد:
مزایای ایمپلنت دندان

لیفت لثه چیست؟

پیوند استخوان چگونه انجام می شود؟

برای انجام عمل پیوند استخوان ابتدا بیمار بی حسی موضعی می‌شود سپس متخصص ایمپلنت، در ناحیه مورد نظر بخشی از لثه را شکافته تا به استخوان فک برسد آنگاه مقدار لازم از مواد پیوندی را بین استخوان‌ فک قرار می‌دهد و برای محکم‌تر کردن پیوند از چسب یا پیچ‌هایی مخصوص استفاده می‌شود. در انتها قسمت برش زده شده بخیه می‌شود.

انواع روش انجام پیوند استخوان

پیوند بلوک استخوان

کاربردی ترین روش زمانی که بیمار از استخوانی کمی دارد و نیاز به دریافت مقداری زیاد ازمواد پیوند احساس می‌شود، استفاده از بلوک‌های استخوانی است. این بلوک های استخوانی از نواحی پشت فک و نزیک به دندان عقل گرفته شده و به محل موردنظر پیوند زده می‌شود. در این روش از پیچ‌های تیتانیومی برای نگه‌داشتن پیوند استفاده می‌شود که زمان بهبود این پیوند بین 4 الی 5 ماه می‌باشد و بعد از آماده ایمپلنت است.

یکی از روش های پیوند استخوان استفاده از بلوک استخوانی است

افزایش ریج (Lateral Ridge Preservation Graft)

گاهی کمبود تراکم استخوان برای ناحیه ای که قراراست ایمپلنت شود، ناشی از کوچک بودن ارتفاع یا سطح کافی در استخوان فک برای نگه داشتن ایمپلنت است. در این موارد ازظریق  روش افزایش ریج (Ridg) سطح و ارتفاع استخوان فک به حد لازم برای ایمپلنت افزایش داده می‌شود.

پیوند سوکت (Souket Graft)

این روش از پیوند استخوان به هنگام افتادن دندان یا کشیدن دندان به جهت جلوگیری از تحلیل فک و لثه، به کار گرفته می‌شود.

لیفت سینوس (Sinus Lift)

سینوس چیست؟

سینوس‌ها، حفره‌هایی در استخوان های بالایی فک و متصل به مجرای تنفسی بینی هستند.

چرا عمل لیفت سینوس انجام می‌شود؟

آناتومی دندان به گونه‌ای است که در بخش دندان‌‌‌های آسیایی، سطح استخوان فک کوچک‌تر است و درموارد فقدان دندان در این نواحی به مدت طولانی و درنتیجه تحلیل استخوان فک، این ناحیه برای ایمپلنت به لیفت سینوس احتیاج دارد.

عمل لیفت سینوس چگونه انجام می‌شود؟

بعد از بی حسی موضعی بیمار، لایه غشای سینوس بریده و کنار زده می‌شود سپس مواد پیوند در این میان قرار داده شده و محل جراحی با یک لایه غشای مصنوعی به نام ممبران پوشانده و بخیه زده می‌شود. بهبود پیوند در این روش 4 الی 9 ماه طول می‌کشد.

لبفت سینوس یکی از روش های پیوند استخوان است

مراقبت های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت

مراقبت های پس از پیوند استخوان شامل اقداماتی است که  به انجام درست و به موقع آن‌ها همواره توصیه می شود تا عوارض ناشی از پیوند به حد زیادی کاهش یابد.

 • استراحت مطلق داشته باشید.
 • مایعات داغ را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
 • اکیدا از مصرف دخانیات (سیگار) پرهیز کنید..
 • به منظور کاهش تورم ناشی از جراحی، از کمپرس توصیه می شود.
 • به هنگام خونریزی در ناحیه جراحی از گاز استریل استفاده کنید..
 • از مسواکی مناسب و نرم که آسیبی به قسمت جراحی شده وارد نشود.
 • روزانه از دهانشویه برای جلوگیری از ایجاد عفونت و باکتری بهتر است استفاده شود.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

چه کسانی کاندید پیوند استخوان هستند؟

کسانی که می‌خواهند ایمپلنت کنند

افرادی که قصد دارند جای خالی دندان خودرا با ایمپلنت پر کنند ولی شرایط استخوانی مساعدی را به لحاظ ارتفاع، استحکام و مقاومت ندارند، از پیوند استخوان برای افزایش قدرت مقاومت  می توانند بهره جویند.

کسانی که به قدرت استحکام و پشتیبانی بیشتری در ناحیه فک نیاز دارند.

شایان ذکر است حتی اگر قرار نیست دندان خودرا ایمپلنت کنید شاید لازم باشد که پیوند استخوان در برخی از نواحی انجام شود. ممکن است نیاز به پیوند استخوان در قسمت‌هایی از استخوان فک که به دلایلی چون بیماری های لثه یا ازدست رفتن دندان، تحلیل رفته باشد و قدرت پشتیبانی اش از سایر دندان‌ها روبه کاهش باشد، احساس شود.

چه کسانی نمی توانند پیوند استخوان انجام دهند؟

پیش از اقدام برای پیوند استخوان حتما پزشک مربوطه را در جریان سلامت عمومی خود و داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار دهید. گروهی از بیماران که ممکن است به تشخیص متخصص ایمپلنت نتوانند پیوند استخوان را انجام دهند عبارت اند از:

 • بیماران دیابتی
 • بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بدن
 • افراد مبتلا به سرطان و تحت شیمی درمانی
 • مصرف سیگار ممکن است مشکل ساز باشد.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان-

هزینه پیوند استخوان چقدر است؟

پارامترهای مختفی در برآورد هزینه ی پیوند استخوان، تعیین کننده هستند. برخی از این پارامترها عبارت اند از:

 • از کدام انواع استخوان برای پیوند استفاده شود؟ آتو گرافت، آلو گرافت، زنوگرافت و یا آلوپلاست؟ به عنوان مثال؛ درمواردی که از استخوان خود بیمار (اتوگرافت) استفاده شود، نسبت به سایر انواع دوبرابر هزینه دارد.
 • از کدام روش برای انجام پیوند به کار گرفته می‌شود؟ روش سوکت، بلوک استخوان، افزایش ریج و یا لیفت سینوس؟
 • چه مقدار موارد برای پیوند لازم است؟

وضعیت استخوان فک بیمار باید توسط متخصص ایمپلنت کاملا بررسی شده و مقدار تمام پارامترهای بالا مشخص شود، آنگاه متخصص مربوطه می‌تواند هزینه پیوند استخوان را تعیین کند.

سؤالات متدوال درباره پیوند استخوان

آیا استخوان فک بعد از عمل پیوند استخوان بازسازی می‌شود؟

بله. موادی که پیوند به استخوان فک پیوند زده میشوند به مرور زمان باعث تحریک و بازسازی مجدد استخوان طبیعی فک می شود و خود نیز با رشد استخوان طبیعی، تخریب می شود.

آیا پیوند استخوان برای ایمپلنت درد دارد؟

عمل پیوند استخوان به هنگام انجام آن، ممکن است به سبب بی حسی موضعی درد کمی داشته باشد اما بعد از ازبین رفتن اثرات بی حسی ممکن است. بیمار درد ایمپلنت دندان را احساس کند که بهتر است بیمار مطابق دستور متخصص ایمپلنت مربوطه مسکن ها و آنتی بیوتیک هایی را جهت کاهش درد و عدم عفونت مصرف کند.

آیا ممکن است بدن پیوند را پس بزند؟

خیر. مواد پیوندی حاوی مواد معدنی هستند. خصوصا که در روش آلوگرافت تمام مواد آلی آن گرفته می‌شود.

عمل پیوند استخوان چقدر طول می‌کشد؟

عمل پیوند استخوان توسط جراح بسته به نوع روش به کار گرفته شده و مقدار نواحی  لازم جهت پیوند می تواند بین 30 تا 60 دقیقه متغیر باشد.

آیا می توان از تحلیل لثه و نیاز به پیوند استخوان جلوگیری کرد؟

البته که بله. به شرط اینکه به بهداشت دهان و دندان به قدرکافی اهمیت داده شود و عوامل مؤثر در سلامت دندان کنترل شود.

برخی از این عوامل می توان به رژیم غذایی مناسب و غنی از کلسیم، مصرف مکمل ها در سنین بالا، عدم مصرف دخانیات، کنترل قند خون اشاره کرد.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.