اگر به هر دلیلی یک یا چند دندان جلوی خود را از دست داده اید، سعی کنید هر چه سریعتر برای جایگزینی آن اقدام کنید زیرا خالی ماندن جای آن نه تنها زیبایی چهره شما را از بین می برد که عوارض زیادی دارد و موجب تحلیل استخوان فک می شود.

ایمپلنت دندان جلو یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته و اصلاح طرح لبخند است. به همین دلیل این روش در سالهای اخیر گسترش و محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

دندان های جلو نسبت به دندان های آسیا یا خلفی بیشتر دچار آسیب یا ضربه می شوند. کاشت دندان جلو یا ایمپلنت دندان جلو جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان هایی است که به دلایل مختلفی دچار مشکل شده اند به صورتی که دیگر قابل ترمیم نباشند. این مشکلات و آسیب ها علاوه بر تاثیر بدی که بر زیبایی چهره شما می‌گذارند، در صحبت‌کردن و خوردن و آشامیدن هم مشکل ایجاد می‌کنند. در این شرایط بهترین راه حل، کاشت دندان و ایمپلنت دندان‌های جلو است.

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

تنها تفاوت کاشت دندان جلو با دندان های دیگر در حساسیت بیشتر کاشت است. چرا که دندان های جلو، به صورت کاملا مستقیم بر زیبایی و طرح لبخند شما موثر هستند. در نتیجه باید از بهترین روش کاشت دندان که ایمپلنت است، استفاده کنید و البته استفاده از برند مناسب ایمپلنت و یک کلینیک دندانپزشکی عالی، لازمه کاشت دندان جلو در بهترین حالت است.

«ایمپلنت» دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های کاشت دندان است. در صورتی که به هر دلیلی یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید یا بعضی از دندان های شما شدیدا آسیب دیده باشند و قابل ترمیم نباشند، ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای کاشت دندان جدید است.

ایمپلنت طول عمر بالایی دارد، بسیار مقاوم است و به دلیل ظاهر بسیار طبیعی و زیبای آن، به کاشت دندان طبیعی معروف است. در این روش یک پایه پیچ مانند تیتانیومی به عنوان پایه ایمپلنت در جای خالی دندان (در داخل استخوان فک کاشته می شود و سپس تاج دندان روی آن قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت سوئیسی

کاشت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلویی یکی از روش های کاشت دندان جلو است که دقیقاً مانند یک دندان واقعی به نظر می رسد. در واقع ایمپلنت دندان به گونه ای طراحی می شود که مانند یک دندان طبیعی از لثه شما بیرون بیاید. در نتیجه، تشخیص این که این دندان اصلی شما نیست، بسیار سخت است و حتی ممکن است کمی بهتر از دندان واقعی هم به نظر برسد، مخصوصاً هنگام جایگزینی دندان های پوسیده یا عفونی.

یک لبخند زیبا متکی به داشتن دندان های جلویی منظم و سالم است، اما متأسفانه از دست دادن دندان جلویی بسیار رایج است زیرا نسبت به سایر دندان ها، در برابر آسیب‌هایی که می‌توانند در حین فعالیت‌های ورزشی یا برخی از اشکال دیگر تروما ایجاد شوند، آسیب‌پذیرتر هستند. همچنین ممکن است به دلیل عفونت یا پوسیدگی قابل توجه یا زمانی که دندان ها تحت تأثیر بیماری پیشرفته پریودنتال قرار می گیرند، نیاز به کشیدن داشته باشند. گاهی اوقات دندان های جلو به طور مادرزادی از دست رفته اند، به این معنی که با بقیه دندان های طبیعی شما در استخوان فک رشد نکرده اند.

در تمام این شرایط برای اصلاح خط لبخند و بازگرداندن زیبایی به دندان های شما، راه حل کاشت دندان است. برای کاشت دندان امکان دریافت بریج دندان یا پروتز یک دندان وجود دارد، اما این راه حل‌ها معمولاً دور از ذهن هستند. در مقابل ایمپلنت دندان جلو یا کاشت دندان جلویی یک روش درمانی قابل پیش بینی است که با برنامه ریزی و مراقبت مناسب می تواند یک نتیجه عالی در درازمدت برای بیمارانی که با این وضعیت ناخوشایند مواجه می شوند، فراهم کند.

چه زمانی ایمپلنت دندان های جلو ضروری است؟

در صورتی با یکی از این مشکلات مواجه اید و یک یا چند دندان جلویی خود را از دست داده اید؛ یا اینکه در اثر بیماری های لثه به زودی دندان هایتان را از دست خواهید داد، به کاشت دندان فکر کنید زیرا این گزینه بهترین روش برای جایگزین کردن دندان و بدست آوردن زیبایی دوباره چهره است.

 • از دست رفتن دندان طی حوادث، تصادفات یا ضربه های شدید
 • آسیب دیدن یا از دست رفتن ریشه دندان
 • خرد شدن یا شکستن دندان
 • پوسیدگی شدید دندان

بیشتر بدانید: چرا ایمپلنت مهم است؟

اگر جای دندان از دست رفته خالی بماند می تواند عوارض زیادی برای شما داشته باشد. مثلا:

 1. ممکن است جای خالی دندان عفونت کند،
 2. در طول زمان استخوان فک تحلیل می رود و ضعیف شود،
 3. دندان های مجاور، به سمت جای خالی دندان کج شوند
 4. طرح لبخند و جذابیت ظاهری شما از بین برود،
 5. صحبت کردن، خوردن و آشامیدن دچار اختلال شود.

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان، مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟

برای ایمپلنت دندان های جلو چه شرایطی لازم است؟

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان های جلو جزو درمان های زیبایی اما پیچیده در دندانپزشکی محسوب می شود و همانطور که گفته شد بیشتر برای کسانی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را به دلایل مختلفی مانند حوادث شدید یا مراقبت نامناسب پس از ضربه خوردن دندان کاملا از دست داده اند.

پس از کشیدن یا افتادن دندان در صورتی که جای دندان خالی بماند به مرور استخوان آن ناحیه تحلیل می رود به طوری که در سال اول ۲۵ الی ۴۰ درصد استخوان تحلیل رفته و پس از سه سال برای جایگزینی دندان نیاز به پیوند استخوان خواهد بود.

پیوند استخوان در ایمپلنت

بنابراین برای موفقیت این درمان وجود میزان کافی استخوان در آرواره ضروری است. در مواردی که استخوان آرواره از میزان طبیعی کمتر باشد، ایمپلنت دندان جلو با شکست مواجه می شود. علاوه بر این، داشتن فک قوی نیز برای این درمان بسیار مهم است تا بتواند ایمپلنت دندان های جلو را حفظ نماید.

اگر آرواره و فک شرایط لازم برای قرارگیری ایمپلنت نداشته باشند، باید از روش های پیوند استخوان استفاده کرد. در این روش ها استخوان یا مواد مشابه استخوان مانند پودر استخوان به آرواره اضافه می شود.

البته برای کاشت دندان های جلو تنها سالم بودن دهان و بافت لثه ضروری نیست بلکه برخی بیماری ها نیز می توانند بر درمان ایمپلنت دندان های جلو تاثیر گذار باشند. بیماری هایی مثل سرطان، دیابت کنترل نشده، رادیوتراپی آرواره، مصرف زیاد الکل، سیگار کشیدن و بیماری های پریودنتال از جوش خوردن صحیح ایمپلنت با استخوان فک جلوگیری می کنند. بنابراین اگر از از این بیماری ها رنج می برید، حتما باید دندانپزشک و جراح خود را از این موضوع مطلع کنید.

بیشتر بخوانید: چه کسانی می توانند ایمپلنت کنند

ایمپلنت دندان‌ جلو چگونه انجام می شود؟

فرایند ایمپلنت دندان های جلویی، مانند سایر دندان‌هاست با این تفاوت که ایمپلنت دندان‌های جلو کمی حساس‌تر و پیچیده‌تر است. برای انجام ایمپلنت، لازم است که استخوان فک از تراکم استخوانی مناسبی برخوردار باشد درغیر این صورت، ایمپلنت در جای خود محکم  نشده و به خوبی جوش نمی خورد و در نتیجه فرآیند ایمپلنت به سرانجام نخواهد رسید.

راه حل پزشکان در این مواقع تقویت استخوان برای رسیدن به تراکم لازم است. یکی از راه‌های تقویت استخوان، “پیوند استخوان” است. در فرآیند پیوند استخوان، مقداری پودر استخوان به ناحیه کم‌تراکم افزوده می‌شود تا حجم استخوان آن ناحیه زیاد شود.

مراحل انجام ایمپلنت دندان جلو

هنگامی که تصمیم به انجام ایمپلنت دندان جلو گرفتید، باید سابقه دندانی و پزشکی خود را در اختیار دندانپزشک قرار دهید تا او با دقت زیاد از نظر مناسب بودن برای این جراحی ارزیابی ‌کند. او می تواند روند درمان را به طور کامل با شما در میان بگذارد و تخمینی از هزینه ایمپلنت جلویی دندان ارائه دهد. پس از انجام آزمایش‌های تشخیصی، قیمت مناسبی دریافت خواهید کرد، زیرا عواملی مانند برداشتن دندان شکسته یا پیوند استخوان می‌تواند بر هزینه نهایی تأثیر بگذارد. در ادامه با مراحل انجام ایمپلنت دندان جلویی بیشتر آشنا می شویم:

۱. تست های تشخیصی

شما به یک سی تی اسکن نیاز دارید که تصویر سه بعدی دقیقی از دندان ها و فک های شما ارائه کند. همچنین، دندانپزشک شما ممکن است بخواهد برای ارزیابی دقیق تر سلامت عمومی دندان شما، یک عکس رادیوگرافی پانوراما دو بعدی بگیرد. این تست‌ های تشخیصی برای بررسی دقیق‌تر کمیت و کیفیت استخوان فک و اطمینان از مناسب بودن آن برای ایمپلنت دندان استفاده می ‌شوند. دکتر همچنین ممکن است برای ایجاد طرح درمانی سفارشی شما عکس یا قالب های دندانی مخصوص به شما بگیرد.

۲. برنامه ریزی جراحی ایمپلنت

اطلاعات تولید شده در طول آزمایشات تشخیصی برای برنامه ریزی جراحی شما، مرحله به مرحله استفاده می شود. در این مرحله دندانپزشک شما در مورد بهترین سیستم ایمپلنت و محل قرارگیری ایمپلنت، از جمله عمق و زاویه پست ایمپلنت تصمیم خواهد گرفت. تصاویر همچنین نشان می ‌دهند که دندان ایمپلنت جدید شما پس از ترمیم کامل چگونه به نظر می ‌رسد. این کار بخشی حیاتی از این روش درمانی است زیرا برای اطمینان از زیبایی و عملکرد عالی ضروری و مفید است.

لازم به ذکر است که اگر نیاز به برداشتن دندان دارید، گاهی اوقات می توان این کار را در طول جراحی ایمپلنت انجام داد و بلافاصله آن را با پست ایمپلنت جایگزین کرد، روشی که به آن ایمپلنت دندان جلو فوری نیز می گویند که در ادامه با این روش بیشتر آشنا می شویم.

همچنین، در صورت نیاز به پیوند استخوان، اغلب می‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان مثل پودر استخوان را همزمان با ایمپلنت دندان قرار داد. تمام این جزئیات با شما در ملاقات اولیه مشورت می شود، بنابراین شما به طور کامل درک می کنید که در طول جراحی ایمپلنت چه اتفاقی برای دندان های شما می افتد. هنگامی که طرح ایمپلنت کامل شد، یک استنت جراحی برای استفاده در طول کاشت ایجاد می شود، استنت یک راهنمای یا الگوی جراحی است که در حین جراحی روی لثه قرار می گیرد.

۴. کشیدن و برداشتن دندان

در این مرحله دندان خراب یا شکسته شما باید از دهان خارج شود. دندانپزشک باید در برداشتن دندان خراب دقت ویژه ای داشته باشد تا استخوان و بافت اطراف را از بین نبرد. اغلب دندانپزشکانی که برای درآوردن دندان ها آموزش ندیده اند، استخوان و بافت لثه زیادی را جدا می کنند و نقص بزرگی در فک شما ایجاد می کنند. در این موارد، قبل از اینکه بتوانید ایمپلنت موفقی داشته باشید، باید پیوند استخوان برای بازسازی استخوان از دست رفته اضافه شود.

۵. گذاشتن ایمپلنت دندان جلو

معمولاً، عمل کاشت ایمپلنت دندان جلو یک ساعت یا کمتر طول می کشد و می توان با استفاده از بی حسی موضعی این عمل را تکمیل کرد. برنامه ریزی قبلی جراحی تضمین می کند که این روش سریع و روان باشد، بنابراین دوران بهبودی و نقاهت شما نیز سریع تر و راحت تر است.

هنگامی که دندان به درستی و با دقت خارج شد، سوکت به آرامی از تمام بافت های عفونی، عفونت، قطعات دندان و بافت لثه تمیز می شود تا برای ایمپلنت دندان آماده شود. از آنجایی که سوکت شبیه اندازه دقیق دندان طبیعی است، منطقی است که ایمپلنت دندان باید تقریباً در آن اندازه و موقعیت باشد.

سوکت کمی منبسط می ‌شود تا تماس محکم خوبی با ایمپلنت دندان تیتانیوم ایجاد شود. این فرآیند حدود ۱ تا ۲ دقیقه طول می کشد. در نهایت ایمپلنت وارد می شود و یک کلاهک درمانی در بالای آن قرار می گیرد. معمولاً برای پر کردن هر گونه شکاف در استخوان، عمل پیوند استخوان ضروری است. کلاهک التیام دهنده به بافت اطراف دندان اجازه می دهد تا بهبود یابد، بنابراین شما یک پیچ فلزی را برای چند ماه در معرض دید خواهید داشت، اما از بسته شدن بافت روی ایمپلنت جلوگیری می کند.

گاهی اوقات ایمپلنت دندان جلویی را رها می کنند تا دندان سابق شما بهبود یابد. در موارد دیگر، دندان ایمپلنت ممکن است بلافاصله پس از جراحی کاشته شود. هر گزینه ای را که انتخاب کنید، لازم نیست نگران بی دندان ماندن باشید، زیرا می توانید از دندان های موقت هنگام ترمیم دندان های جلویی خود استفاده کنید.

۶. قرار دادن ایمپلنت دندان 

اگر به پروتز موقت نیاز دارید، ممکن است یک بریج یا باله دندانی موقت روی دندان شما نصب شود که تضمین می‌کند ایمپلنت می ‌تواند در حین بهبودی و ادغام شدن با استخوان اطراف، بدون مزاحمت باقی بماند. هنگامی که یک دندان ایمپلنت بلافاصله پس از جراحی کاشته می شود، معمولاً یک دندان موقت است و به طور خاص فقط برای اهداف زیبایی طراحی شده است.

شما نمی توانید این دندان را گاز بگیرید، اما در طول دوره بهبودی ظاهر شما را بازیابی می کند. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی شما بر روی ایمپلنت دندان قرار می گیرد و برای ارائه زیبایی و عملکرد عالی به صورت دست ساز ساخته می شود.

بیشتر بدانید: متخصص ایمپلنت

ایمپنلت تیتانیوم یا زیرکونیا در ایمپلنت دندان جلو

بیشتر بخوانید: شرایط ایمپلنت برای افراد سرطانی

ایمپلنت دندان‌های جلو چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان‌های جلو هم مانند سایر دندان‌هاست. میزان زمان لازم برای تکمیل فرآیند ایمپلنت به عواملی مثل شرایط استخوانی بیمار بستگی دارد. به طور معمول پروسه‌ ایمپلنت و بهبودی، ۳ الی ۶ ماه زمان می‌برد. البته گاهی اوقات فرآیند روکش هم بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می تواند انجام شود که به این نوع ایمپلنت ایمپلنت فوری می گویند.

در برخی شرایط به دلایل مختلفی مانند نبود استخوان سالم اطراف دندان، وجود عفونت، شکل هندسی ریشه دندان و بیماری های لثه، امکان قرار دادن فوری ایمپلنت و کاشت دندان وجود ندارد.

گاهی اوقات پروسه کاشت دندان می تواند طولانی باشد. در برخی موارد حتی در صورت احراز شرایط، کاشت دندان به سرعت امکان پذیر نمی باشد. ممکن است دندانپزشک در ابتدا فقط پیوند استخوان را انجام دهد و بیمار برای به دست آوردن نتیجه مطلوب باید مدتی بی دندانی را تحمل کند.

برای پر کردن موقت فضای خالی محل ایمپلنت کاشته شده در این مدت می توان روش های مختلفی را به کار گرفت. مثل استفاده از پروتزهای متحرک یا فیلیپرها یا وصل کردن یک دندان کامپوزیتی به دندان های مجاور. هر کدام از این روشها معایب و مزایایی دارند و البته به مراقبت زیادی نیز احتیاج دارند.

بیشتر بخوانید: طول درمان ایمپلنت

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو

مدت زمان بهبودی پس از کاشت ایمپلنت برای دندان های جلو بسیار کوتاه است. به طوری که شما روز بعد می توانید به محل کار بروید یا فعالیتهای روزانه خود را انجام دهید. با این حال جوش خوردن ایمپلنت به استخوان چندین ماه زمان نیاز دارد و در صورتی که در این مدت احساس درد خفیفی داشتید می توانید از مسکن استفاده کنید یا از کمپرس سرد جهت کاهش ورم استفاده کنید.

در ایمپلنت دندان جلو از پایه های تیتانیوم استفاده کنیم یا زیرکونیا؟

ایمپلنت تیتانیوم یک ایمپلنت فلزی است و زیرکونیا غیرفلزی و از جنس سرامیک است. اما این دو تفاوت هایی هم با هم دارند که گاهی بیمار را به فکر فرو می برند. شما می توانید با مطالعه مقاله ایمپلنت تیتانیوم بهتر است یا زیرکونیا، تفاوت های این دو را از لحاظ جنس، ساختار، استحکام، طول عمر، قمیت و … بررسی کرده سپس تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت تیتانیوم مناسب تر است یا زیرکونیا؟

ایمپلنت تیتانیوم و زیرکونیم چه تفاوت هایی باهم دارند؟؟

مزایای ایمپلنت دندان‌ جلو

 1. دائمی بودن: مهم ترین مزیت ایمپلنت دندان جلو، دائمی بودن آن است. به طوری که با جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک، عضوی از بدن می شود.
 2. مقاومت بالا: ایمپلنت دندان های جلو مقاومت بالایی دارند و به راحتی آسیب نمی بینند و در صورتی که بیمار مراقبت‌های لازم را انجام دهد، مشکل خاصی متوجه دندان‌های کاشته شده او نمی‌شود.
 3. زیبایی: ایمپلنت شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد به همین دلیل زیبایی دندان های شما را دوچندان می کند.
 4. قابل ترمیم بودن: ایمپلنت ها قابل ترمیم اند. یعنی در صورتی که آسیبی به تاج آن وارد شود، دندانپزشک می‌تواند آن را جدا و ترمیم کند و یا یک تاج دیگر را روی پایه قرار دهد.
 5. جلوگیری از تحلیل لثه: ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان فک و لثه ها پیشگیری می کند و سطح سلامت دهان و دندان را بالا می برد.

بیشتر بخوانید: مزایای ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان های جلو

اگر چه کاشت دندان های جلو مزایای زیادی دارد و باعث زیبایی و اصلاح طرح لبخند می شود، اما بدون عیب و نقص هم نیست. کسانی که به این شیوه درمانی علاقه زیادی دارند، باید به معایب آن هم دقت کنند. از مهم ترین معایب این روش می‌توان به هزینه بالا، طولانی بودن فرآیند درمان و درد پس از کاشت دندان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: عوارض پس از ایمپلنت

لبخند زیبا با ایمپلنت

ایمپلنت دندان جلو فک بالا

استفاده از ایمپلنت های دندانی در ناحیه قدامی فک بالا برای جایگزینی دندان های از دست رفته یک گزینه درمانی مناسب است و مزایای بیشتری در مقایسه با تاج و بریج سنتی یا پروتزهای متحرک با دندان دارد. حفظ استخوان باقیمانده، سهولت بهداشت دهان، افزایش طول عمر و عدم درگیری دندان‌های مجاور از مزایای استفاده از ایمپلنت‌ دندان جلو فک بالا است. برای ارائه درمان موفقیت آمیز و زیبایی شناختی ایمپلنت دندان، باید پارامترهای بالینی خاصی در فک بالا انجام شود زیرا دندان ها و ساختارهای نگهدارنده آنها در این ناحیه به راحتی قابل مشاهده هستند.

ایمپلنت فوری دندان جلو

به منظور پاسخگویی به نیازهای مدرن بیماران، پروتکل های جراحی و پروتز جدیدی پیشنهاد شده و مورد استقبال قرار گرفته است که تعداد جلسات عمل و هزینه های بیمار را کاهش می دهد، این روش ایمپلنت فوری دندان جلو نام دارد. در این روش قرار دادن ایمپلنت در سوکت ‌های تازه کشیده شده، یعنی بلافاصله پس از کشیدن دندان‌های غیرقابل ترمیم و آسیب دیده، می ‌تواند با کاهش استرس و هزینه ‌های بیماران، تعداد جلسات جراحی را کاهش دهد و به همین دلیل هم نام دیگر آن ایمپلنت یک روزه است.

ایمپلنت فوری دندان جلو یک استراتژی مناسب برای کاهش زمان درمان است. قرار دادن یک ترمیم موقت بلافاصله پس از قرار دادن فیکسچر (در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از جراحی) مطمئناً یک مزیت زیبایی شناختی و عملکردی برای بیمار است که می تواند از پوشیدن پروتزهای متحرک ناراحت کننده در طول دوره بهبودی خودداری کند. به خصوص که وقتی از دندان های جلو صحبت می کنیم، میزان حساسیت بیماران به ظاهر بالا می رود. بنابراین این روش ایمپلنت دندان جلو گزینه مناسبی برای کسانی است که نمی خواهند تا زمان آماده شدن ایمپلنت معمولی بدون دندان باشند.

در ایمپلنت دندان فوری ممکن است که پس از خارج کردن دندان، امکان ایمپلنت نباشد و فقط پیوند استخوان در آن محل انجام شود. در کل بهتر است که مدتی بی دندانی را تحمل کنید تا از خطرات و آسیب های آینده جلوگیری نمایید. یا از روش های دیگری برای پر کردن موقت جای خالی دندان استفاده کنید. روش هایی مانند:

پروتز موقت

مدت زمان بین کاشت ایمپلنت و ساخت تاج دندان بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. از آنجایی که دندان های جلو بیشتر از سایر دندان ها جلوی چشم هستند، می توان در این مدت، فضای خالی محل ایمپلنت کاشته شده را با روش هایی مانند پروتزهای متحرک و فیلیپرها پر کرد. به یاد داشته باشید که پروتزهای متحرک را فقط در مواقعی مانند غذا خوردن، خوابیدن و یا محل کار و مهمانی می توان استفاده کرد زیرا این پروتزها به لثه و استخوان زیرین فشار می آورند و باعث تحلیل استخوان و لثه می شوند.

روش FRC

FRC روشی است که در آن یک دندان کامپوزیتی موقتا به دندان های مجاور متصل می شود. مزیت این روش این است که این دندان ثابت است و عیب آن شکننده بوده بودن دندان می باشد. اگر می خواهید ایمپلنت دندان جلوی خود را با روش FRC انجام دهید، باید شدیدا مراقب دندان های خود باشید زیرا به دلیل شکننده بودن آن احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد.

توصیه های قبل از ایمپلنت دندان جلو

اگر دندانی دارید که قبلا کشیده شده، بهتر است هرچه سریع تر آن را ایمپلنت کنید، زیرا با گذشت زمان بافت لثه تحلیل رفته و کاشت ایمپلنت با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. اگر هم بتوان ایمپلنت دندان را انجام داد، هزینه و زمان زیادی می برد یا ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

دندان جلو از دست رفته و ظاهر بسیار نامناسب

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان جلو

شایان ذکر است که ایمپلنت‌های دندانی به دلیل اینکه در استخوان فک قرار می‌گیرند و به مرور زمان با استخوان جوش می‌خورند، بسیار شبیه به دندان‌های معمولی و طبیعی انسان هستند. در نتیجه همان مراقبت‌هایی که برای دندان‌های معمولی نیاز است، برای ایمپلنت‌های دندانی هم باید انجام گیرد.

برای مراقبت از ایمپلنت دندان های جلو موارد زیر را رعایت کنید:

 1. داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید
 2. به مدت ۴۸ ساعت پس از ایمپلنت، رژیم غذایی متشکل از غذاهای نیم گرم و نرم داشته باشید که فشار کمتری به دندان‌ها برای جویدن وارد شود.
 3. هر روز مسواک بزنید و از دهان‌شویه استفاده کنید و سعی کنید سطح همه دندان‌ها را به خوبی تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشار زیادی به سطح جراحی شده وارد نکنید زیرا باعث بازشدن بخیه‌ها می‌شود.

آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟

شاید شما در طول انجام ایمپلنت دندان جلو به لطف بی حسی و بیهوشی دردی احساس نکنید اما درد بعد از گذاشتن ایمپلنت بسیار طبیعی است و معمولا در عرض ۲۴ تا ۷۲ ساعت به اوج خود می رسد. احتمالاً بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دندان، به دلیل بی‌حسی و آرام‌بخشی، درد یا ناراحتی زیادی احساس نخواهید کرد، اما چند ساعت پس از قرار ملاقات، کمی احساس درد و ناراحتی خواهید کرد. برای جلوگیری از این درد و ناراحتی دندانپزشک برای شما مسکن هایی تجویز خواهد کرد و همچنین شما می توانید بعد از عمل روی پوست ناحیه ایمپلنت شده کمپرس سرد بگذارید.

البته برای کسانی که به هر دلیلی از جراحی گریزان هستند ایمپلنت بدون جراحی می تواند راهکار مناسبی باشد.

هزینه ایمپلنت دندان جلو

قیمت ایمپلنت دندان جلو بسیار متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از بزرگترین عوامل در تعیین هزینه نهایی شما تعداد ایمپلنت های دندانی است که شما نیاز دارید. بیماری که فقط به ایمپلنت تک دندانی نیاز دارد، به میزان قابل توجهی کمتر از بیمار دیگری که نیاز به تعویض همه دندان‌ها دارد، پرداخت خواهد کرد. 

یکی دیگر از عواملی که ممکن است هزینه ایمپلنت دندان جلو را افزایش دهد، نیاز به پیون استخوان است. به علاوه دستمزد جراح، نوع و جنس ایمپلنت مورد استفاده، مکان مطب دندانپزشکی و نحوه بیهوشی نیز جزو عواملی هستند که در نهایت روی قیمت گذاری ایمپلنت دندان اثر مستقیم دارند.

بیشتر بدانید: قیمت ایمپلنت

برای کسب اطلاع از قیمت دقیق ایمپلنت دندان های جلو با مشاوران سریتا تماس بگیرید. ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

قیمت ایمپلنت دندان

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

برای درک بهتر تفاوت بین کاشت دندان جلو به روش ایمپلنت و بریج، ابتدا در مورد بریج دندان توضیح کوتاهی می دهم.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان یکی از روش های جایگزینی دندان از دست رفته است. درمان بریج به این صورت است یک دندان مصنوعی در ناحیه بی دندانی قرار می گیرد اما برای فیکس شدن به دو دندان چپ و راست نیز احتیاج دارد. برای اینکه این کار به درستی انجام شود ناچاراً دندان های مجاور کمی تراش داده می شوند تا یک روکش های سه تایی متصل به هم روی آنها قرار بگیرد.

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت دندان

برای این سوال که بریج بهتر است یا ایمپلنت نمی توان یک پاسخ واحد ارائه داد که برای همه بیماران با شرایط مختلف صدق کند. هنگامی که مجموعه شرایط دندان های بیمار مانند تعداد و موقعیت دندان های از دست رفته و سالم و انتظارات او از درمان توسط متخصص ایمپلنت مورد بررسی قرار گرفت می توان تعیین کرد که کدام درمان برای این بیمار مناسب است. بریج دندان در مقایسه با ایمپلنت دندان کم تهاجمی تر است. اما خب در مواردی هم چون طول درمان، طول عمر، هزینه، نحوه انجام و موارد کاربرد باهم تفاوت دارند.

۱. طول عمر

هم بریج و هم ایمپلنت هر دو طول عمر نسبتا بالایی دارند. البته عمر مفید هر چیز کاملا وابسته به میزان مراقبت های بعد از آن است. انجام مراقبت ها به معنی بهداشت بیشتر دهان و دندان است که از بروز هرگونه آسیب به دندان ها جلوگیری می کند. طول عمر تخمین زده شده برای بریچ های دندانی ۵ تا ۱۵ است و طول عمر ایمپلنت دندان هم معمولا ۲۰ سال و در برخی برندها مادام العمر می باشد.

۲. طول درمان

شاید تعداد جلسات مراجعه بیمار برای انجام ایمپلنت تفاوت چندانی با بریج دندان نداشته باشد اما درمان ایمپلنت به یک فرجه زمانی برای جوش خوردن پایه با بافت لثه نیاز دارد که سبب می شود طول درمان ایمپلنت در مقایسه با بریج طولانی تر شود. حداقل طول درمان ایمپلنت، ۶ ماه و بریج دندان کمتر از ۱ ماه است.

۳. هزینه

ایمپلنت دندان از ۳ جزء پایه، اباتمنت و تاج دندان تشکیل شده است. اما بریج دندان تنها نوعی روکش (تاج) است. پیچیدگی درمان ایمپلنت سبب می شود که قیمت ایمپلنت، نسبت به بریج بالاتر باشد.

تفاوت ایمپلنت و بریج

۴. تحت تاثیر قرار دادن سایر دندان ها

بریج دندان درمانی است که دندان های مجاور دندان از دست رفته را نیز درگیر می کند و نیاز دارد که دندان ها تراش داده شوند که در مواقعی دندان کاملا سالم باشد بیمار تمایل چندانی به این کار ندارد. ایمپلنت دندان به طور مستقیم تاثیری روی دندان های مجاور ندارد اما لق شدن دندان های مجاور یکی از عوارض کوتاه مدت ایمپلنت دندان است که با جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک و تکمیل درمان این عارضه رفع می شود.

۵. کاربرد

در مواردی که تعداد دندان های از دست رفته محدود باشد مثلا یک یا دو دندان در یک ناحیه باشد که دندان های مجاورش سالم باشند، میتوان بریج کرد اما اگر چند دندان کنار هم از دست رفته باشند بریج به تنهایی پاسخگو نخواهد بود بهتر است از درمان ایمپلنت و بریج به صورت ترکیبی استفاده شود.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

حرف آخر

اگر به هر دلیلی یک یا چند دندان جلوی خود را از دست داده اید و از لبخند زدن می ترسید دیگر نگران نباشید. تکنولوژی در علم دندانپزشکی آنقدر پیشرفت کرده که به راحتی می توان جایگزینی برای دندان های از دست رفته پیدا کرد. کاشت دندان های جلو یا ایمپلنت دندان های جلو راه حلی ساده برای اصلاح طرح لبخند و بدست آوردن دوباره زیبایی چهره شماست.

سوالات متداول درباره ایمپلنت دندان جلو

۱. بهترین سن برای ایمپلنت دندان چه سنی است؟

می‌توان گفت بهتر است که ایمپلنت بعد از ۱۸ سالگی انجام شود که استخوان فک به حداکثر رشد رسیده و می توان اطمینان حاصل کرد که تغییرات آنچنانی نمی‌کند. حداکثر سن هم برای ایمپلنت نمی‌توان در نظر گرفت تا زمانی که فرد تحمل درد ناشی از جراحی را داشته باشد امکان ایمپلنت وجود دارد.

۲. بخیه‌ی جراحی چند روز بعد کشیده می‌شود؟

در مرحله‌ی اول از ایمپلنت، ناحیه جراحی شده بخیه می‌شود که معمولا ۱۰ الی ۱۴ روز بعد، با مراجعه به پزشک بخیه کشیده می‌شود.

۳. در صورت شل شدن ایمپلنت چکار کنیم؟

ایمپلنت های دندانی قابل ترمیم هستند و در صورت آسیب‌دیدگی، پزشک متخصص می‌تواند روکش آن را ترمیم  یا تعویض کند.

۴. ماندگاری ایمپلنت دندان های جلو چقدر است؟

با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، خود پیچ ایمپلنت می تواند مادام العمر دوام بیاورد، با این فرض که بیمار هر ۶ ماه یکبار معاینه منظم دندانپزشکی انجام می دهد. با این حال، تاج معمولاً فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می آورد تا اینکه ممکن است به دلیل ساییدگی و پارگی نیاز به تعویض داشته باشد.

۵. آیا ایمپلنت دندان جلو طبیعی به نظر می رسد؟

پاسخ تقریباً همیشه یک بله قاطع است. ایمپلنت های دندانی به گونه ای طراحی شده اند که مانند دندان های طبیعی شما به نظر برسند و در مقایسه با سایر گزینه‌های ترمیمی برای دندان‌های از دست رفته (به عنوان مثال، بریج)، ایمپلنت‌های دندانی طبیعی‌ترین گزینه محسوب می شوند.

۶. آیا می توان ایمپلنت دندان جلو را در یک روز انجام داد؟

در طول روش All-on-4، دندانپزشک می ‌تواند ایمپلنت‌ ها را قرار داده و یک دندان مصنوعی موقت را در یک روز به آن بچسباند. در این روش پروتز دائمی چند ماه بعد متصل می شود. برای سایر روش ‌های ایمپلنت، معمولاً یک دوره بهبودی چند ماه پس از جراحی کاشت و قبل از چسباندن هر گونه ترمیم وجود دارد.