دندان پزشکی هوشمند

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان های جلو

ایمپلنت دندان جلو

بدیهی است که دندان‌های جلویی (قدامی) فک بالا و پایین در زیبایی ظاهر و لبخند شما تأثیر به سزایی دارند. افراد ممکن است به دلایل متعددی اعم از وارد آمدن ضربه‌ای محکم، تصادف و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار فقدان دندان‌های جلویی شوند. در اینجا یکی از خدمات دندانپزشکی به نام ” ایمپلنت ” به کمک این افراد می‌آید و اعتماد به نفس و لبخندی جذاب را به این افراد هدیه می‌دهد.

 

لبخندی زیبا در نتیجه ایمپلنت دندان

 

چرا به ایمپلنت دندان‌های جلو نیاز است؟

ایمپلنت دندان پروسه‌ای است که طی آن یک  پایه از جنس تیتانیوم  یا زیرکونیا در استخوان فک قرار داده می‌شود که در جایگاه ریشه‌ی معمولی دندان ایفای نقش می‌کند. پس اگر به دلایلی همچون:

 1. پوسیدگی شدید دندان
 2. شکستگی یا ترک خوردگی عمیق
 3. ازدست دادن دندان براثر بیماری

ریشه‌ی دندان خودرا از دست داده اید شما به ایمپلنت دندان احتیاج دارید.

 

ایمپلنت دندان‌ جلو چگونه است؟

برای ایمپلنت دندان های جلویی فک بالا و پایین هم از همان روش هایی استفاده می‌شود که برای سایر دندان‌ها.

اما ایمپلنت دندان‌های جلویی کمی حساس‌تر و پیچیده‌تر است. برای انجام ایمپلنت، لازم است که استخوان فک از تراکم استخوانی مناسبی برخوردار باشد درغیر این صورت، ایمپلنت در جای خود محکم  نشده و به خوبی جوش نمی خورد و درنتیجه فرآیند ایمپلنت به سرانجام نخواهد رسید. راه حل پزشکان در این مواقع تقویت استخوان برای رسیدن به تراکم لازم است یکی از راه‌های تقویت استخوان، “پیوند استخوان” است. در فرآیند پیوند استخوان، مقداری پودر استخوان به ناحیه کم‌تراکم افزوده می‌شود تا حجم آن زیاد شود.

 

چه کسانی می توانند دندان‌ جلو را ایمپلنت کنند؟

وقتی دندان‌های جلویی آسیب می‌بینند طوری که ریشه‌ی دندان، قابل بازیابی و روکش کردن نیست، ایمپلنت کردن بهترین گزینه برای چنین افرادی است.

برای ایمپلنت کردن علاوه‌بر اینکه تراکم استخوان و بافت لثه باید از شرایط مساعدی برخوردار باشد، موارد دیگری نیز باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. مثلا اینکه  بیمار مبتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و غیره … نباشد و درصورت ابتلا حتما پزشک مربوطه را از آن مطلع نمایند.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: چه کسانی می توانند ایمپلنت کنند؟

 

در ایمپلنت دندان جلو از تیتانیوم استفاده کنیم یا زیرکونیا؟

ایمپنلت تیتانیوم یا زیرکونیا در ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت تیتانیوم یک ایمپلننت فلزی و زیرکونیا درواقع نوع غیرفلزی آن و از جنس سرامیک است. اما این دو تفاوت هایی هم با هم دارند که گاهی بیمار را به فکر فرو می برند که ایمپلنت تیتانیوم مناسب تر است یا زیرکونیا؟ شما می توانید تفاوت های این دو را از لحاظ مواردی چون جنس، ساختار، استحکام، طول عمر، قمیت و … بررسی کرده سپس تصمیم بگیرید.

 

ایمپلنت دندان‌های جلو چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان‌های جلو هم همانند سایر دندان‌هاست. میزان زمان لازم برای تکمیل فرآنید ایمپلنت به عواملی مثل شرایط استخوانی بیمار بستگی دارد. به طور معمول پروسه‌ی ایمپلنت و بهبودی پس از آن، 3 الی 6ماه زمان می‌برد. البته گاهی اوقات فرآیند روکش هم بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می تواند انجام شود که به این نوع ایمپنلت ایمپلنت فوری می گویند.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد:  طول درمان ایمپلنت

 

مراحل انجام ایمپلنت دندان‌ جلو

نحوه انجام ایمپلنت دندان جلو بدین گونه است که ابتدا طی یک جلسه مراجعه به متخصص ایمپلنت، معاینه‌های اولیه و عکس‌برداری‌های لازم صورت می پذیرد تا متخصص مربوطه از سلامت عمومی بیمار اطمینان حاصل کند و باتوجه به وضعیت ناحیه ای که قرار است ایمپلنت شود، روند درمان را برنامه‌ریزی می‌کند.

 

به طور کلی ایمپلنت طی 3 جلسه می تواند انجام شود:

 1. طی یک جلسه پایه‌فلزی تیتانیوم یا سرامیکی زیرکونیوم در استخوان فک طی یک جراحی کاشته می‌شود.
 2. بعد از گذشت تقریبا 3 ماه که مطمئن شدیم پایه‌ ایمپلنت به حدکافی به استخوان فک جوش خورده، اباتمنت (abutment) که به نوعی واسط میان پایه‌ی ایمپلنت و تاج دندان است و از جنس طلا، تیتانیوم یا سرامیک تهییه می‌شود را با پیچ به پایه ایمپلنت متصل می‌کنند.
 3. و اما درمرحله آخر روکش دندان که همان تاج یا سطح دندان نیز نامیده می‌شود، نصب می‌شود. روکش دندان‌های جلویی عموما ازجنس سرامیک تهیه می‌شود به این دلیل که هم استحکام لازم را دارا هستند و هم اینکه روکش های سرامیکی نسبت به روکش‌های فلزی و PFM ( روکش‌ فلزسرامیک)، پتانسیل بیشتری در تطبیق رنگ با سایر دندان‌ها دارند.

 

مراحل ایمپلنت دندان

 

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: مراحل انجام ایمپلنت

 

مزایای ایمپلنت دندان‌های جلو

 1. ایمپلنت دندان جلو از دندان های مجاور محافظت و از حرکت آن ها به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 2. بازیابی مجدد زیبایی لبخند شما از جمله مزیت‌های غیرقابل انکار ایمپلنت دندان‌های جلویی است.
 3. داشتن دندان‌های جلویی علاوه‌بر جلوه‌ی زیبا، کار خوردن و آشامیدن را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند.
 4. مراقبت از ایمپلنت دندان جلو آسان و همانند دندان واقعی می توانید مسواک زده و نخ دندان بکشید.
 5. خالی بودن جای هریک از دندان‌ها باعث تحلیل بافت لثه در آن ناحیه می‌شود و ممکن است سلامت دهان ودندان شمارا تحت‌الشعاع قرار دهد.

 

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: مزایای ایمپلنت دندان

 

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان‌های جلو

شایان ذکر است که ایمپلنت‌های دندانی به دلیل اینکه در استخوان فک قرار می‌گیرند و به مرور زمان با استخوان جوش می‌خورند، پس بسیار شبیه به دندان‌های معمولی و طبیعی انسان هستند. درنتیجه همان مراقبت‌هایی که برای دندان‌های معمولی نیاز است و انجام می‌دهید، برای ایمپلنت‌های دندانی هم لازم‌الاجراست که عوارض پس از ایمپلنت به میزان قابل توجهی کاهش یابد.  از جمله مراقبت‌های پس از ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مطابق دستور پزشک مربوطه داروهای تجویزی را به موقع مصرف کنید
 2. به مدت 48 ساعت پس از ایمپلنت، رژیم غذایی متشکل از غذاهای گرم و نرم داشته باشید که فشار کمتری به دندان‌ها برای جویدن وارد شود.
 3. روزانه از مسواک و دهان‌شویه استفاده کنید و سعی کنید سطح همه ی دندان‌ها را به خوبی تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشاربه سطح جراحی شده وارد نشود که باعث بازشدن بخیه‌ها می‌شود. بهتر است هنگام مسواک زدن، زاویه ی بین سطح دندان با مسواک 45 درجه باشد.

 

مسواک زدن بعد از ایمپلنت بهتر است با زاویه 45 درجه صورت گیرد.

 

آیا ایمپلنت دندان های جلو درد دارد؟

به هنگام کاشت ایمپلنت، متخصص مربوطه ناحیه‌ی مربوط به کاشت را بی‌حس می‌کند وتقریبا بیمار هیچ دردی را حین عمل احساس نمی‌کند اما به مرور زمان با ازبین رفتن اثر بی‌حسی، بیمار احساس درد می‌کند. میزان درد هم به مقدار کاری که متخصص روی دندان‌ها انجام داده و همچنین تعدادآن‌ها بستگی دارد. البته برای کسانی که به هر دلیلی از جراحی گریزان هستند ایمپلنت بدون جراحی می تواند راهکار مناسبی باشد.

 

قیمت ایمپلنت دندان‌ جلو چقدر است؟

تعیین قیمت کاشت دندان جلو به پارامترهای مختلفی وابسته است. بنابراین نمی توان دقیق برآورد کرد.

ازجمله پارامترهای دخیل در قیمت ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سازنده ایمپلنت کدام کشور است؟ ایمپلنت آمریکایی یا ایمپلنت کره‌ای؟
 2. ایمپلنت دندان از چه برندی است؟
 3. همراه با ایمپلنت چه خدماتی ممکن است لازم به اجرا باشد؛ مثلا جراحی سینوس یا پیوند استخوان.

اما به طور کلی می‌توان گفت که امروزه ایمپلنت یک دندان حدود 6 میلیون تومان می‌تواند هزینه‌بر باشد.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: ایمپلنت سوئیسی

 

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1400

 

سؤالات متداول درباره ایمپلنت دندان جلو

1. بهترین سن برای ایمپلنت دندان چه سنی است؟

می‌توان گفت بهتر است که ایمپلنت بعد از 18 سالگی انجام شود که استخوان فک به حداکثر رشد رسیده و می توان اطمینان حاصل کرد که تغییرات آنچنانی نمی‌کند. حداکثر سن هم برای ایمپلنت نمی‌توان درنظر گرفت تا زمانی که فرد تحمل درد ناشی از جراحی را داشته باشد امکان ایمپلنت وجود دارد.

2. بخیه‌ی جراحی چند روز بعد کشیده می‌شود؟

در مرحله‌ی اول از ایمپلنت، ناحیه جراحی شده بخیه می‌شود که معمولا 10 الی 14 روز بعد، با مراجعه به پزشک بخیه کشیده می‌شود.

3. در صورت شل شدن ایمپلنت چکار کنیم؟

ایمپلنت های دندانی قابل ترمیم هستند و درصورت آسیب‌دیدگی، پزشک متخصص می‌تواند روکش آن را ترمیم  یا تعویض کند.

 

مقالات مرتبط:

ایمپلنت دندان بهتر است یا بریج دندان؟

انواع ایمپلنت دندان

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های خدمات دندان پزشکی در سال 1400، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

 

دیدگاه خود را بنویسید