ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان چیست؟ ایمپلنت دندان‌ جلو چگونه است؟ مراحل ایمپلنت دندان‌ جلو چرا به ایمپلنت دندان‌های جلو نیاز است؟ چه کسانی می توانند دندان‌ جلو را ایمپلنت کنند؟ در ایمپلنت دندان جلو از تیتانیوم استفاده کنیم یا زیرکونیا؟ ایمپلنت دندان‌های جلو چقدر طول میکشد؟ مزایای ایمپلنت دندان‌ جلو انواع ایمپلنت دندان جلو توصیه های قبل […]

عناوین مقاله

با کلیک روی هر عنوان به محتوای مربوط به آن هدایت می شوید

بدیهی است که دندان‌ های جلویی (قدامی) فک بالا و پایین در زیبایی ظاهر و لبخند شما تاثیر به سزایی دارند. افراد ممکن است به دلایل متعددی اعم از وارد آمدن ضربه‌ای محکم، تصادف و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار فقدان دندان‌های جلویی شوند. در اینجا یکی از خدمات دندانپزشکی برای کاشت دندان به نام ” ایمپلنت ” به کمک این افراد می‌آید و اعتماد به نفس و لبخندی جذاب را به این افراد هدیه می‌دهد. تنها تفاوت کاشت دندان جلو با دندان های دیگر در حساسیت بیشتر کاشت است. چرا که دندان های جلو، به صورت کاملا مستقیم بر زیبایی و طرح لبخند شما موثر هستند. در نتیجه باید از بهترین روش کاشت دندان که ایمپلنت است، استفاده کنید و البته استفاده از برند مناسب ایمپلنت و یک کلینیک دندانپزشکی عالی، لازمه کاشت دندان جلو در بهترین حالت است.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ماکت ایمپلنت دندان و نحوه قرارگیری آن در جای خالی دندان

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های کاشت دندان است. در صورتی که به هر دلیلی یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و بعضی از دندان های شما شدیدا آسیب دیده باشند و قابل ترمیم نباشند، ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای کاشت دندان جدید باشد. ایمپلنت طول عمر بالایی دارد، بیشترین مقاومت را دارد و به دلیل ظاهر بسیار طبیعی و زیبای آن، به کاشت دندان طبیعی معروف است. در این روش یک پایه پیچ مانند تیتانیومی به عنوان پایه ایمپلنت در جای خالی دندان، در داخل استخوان فک کاشته می شود و سپس تاج دندان مانند تصویر فوق، روی آن قرار می گیرد. هزینه کاشت دندان با روش ایمپلنت، به صورت میانگین 6 میلیون تومان برای هر دندان می باشد.

ایمپلنت دندان‌ جلو چگونه است؟

برای ایمپلنت دندان های جلویی فک بالا و پایین، از همان روش هایی استفاده می‌شود که برای سایر دندان‌ها. اما ایمپلنت دندان‌های جلویی کمی حساس‌تر و پیچیده‌تر است. برای انجام ایمپلنت، لازم است که استخوان فک از تراکم استخوانی مناسبی برخوردار باشد درغیر این صورت، ایمپلنت در جای خود محکم  نشده و به خوبی جوش نمی خورد و درنتیجه فرآیند ایمپلنت به سرانجام نخواهد رسید. راه حل پزشکان در این مواقع تقویت استخوان برای رسیدن به تراکم لازم است یکی از راه‌های تقویت استخوان، “پیوند استخوان” است. در فرآیند پیوند استخوان، مقداری پودر استخوان به ناحیه کم‌تراکم افزوده می‌شود تا حجم آن زیاد شود.

مراحل ایمپلنت دندان‌ جلو

نحوه انجام ایمپلنت دندان جلو بدین گونه است که ابتدا طی یک جلسه مراجعه به متخصص ایمپلنت، معاینه‌های اولیه و عکس‌برداری‌های لازم صورت می پذیرد تا متخصص مربوطه از سلامت عمومی بیمار اطمینان حاصل کند و با توجه به وضعیت ناحیه ای که قرار است ایمپلنت شود، روند درمان را برنامه‌ریزی می‌کند.

به طور کلی ایمپلنت طی 3 جلسه می تواند انجام شود:

 1. طی یک جلسه پایه‌فلزی تیتانیوم یا سرامیکی زیرکونیوم در استخوان فک طی یک جراحی کاشته می‌شود.
 2. بعد از گذشت تقریبا 3 ماه که مطمئن شدیم پایه‌ ایمپلنت به حد کافی به استخوان فک جوش خورده، اباتمنت (abutment) که به نوعی واسط میان پایه‌ی ایمپلنت و تاج دندان است و از جنس طلا، تیتانیوم یا سرامیک تهییه می‌شود را با پیچ به پایه ایمپلنت متصل می‌کنند.
 3. و اما در مرحله آخر روکش دندان که همان تاج یا سطح دندان نیز نامیده می‌شود، نصب می‌شود. روکش دندان‌های جلویی عموما از جنس سرامیک تهیه می‌شود به این دلیل که هم استحکام لازم را دارا هستند و هم اینکه روکش های سرامیکی نسبت به روکش‌های فلزی و PFM ( روکش‌ فلز سرامیک)، پتانسیل بیشتری در تطبیق رنگ با سایر دندان‌ها دارند.

چرا به ایمپلنت دندان‌های جلو نیاز است؟

دندان جلو از دست رفته و ظاهر بسیار نامناسب

ایمپلنت دندان پروسه‌ای است که طی آن یک پایه از جنس تیتانیوم  یا زیرکونیا در استخوان فک قرار داده می‌شود، که در جایگاه ریشه‌ی معمولی دندان ایفای نقش می‌کند. پس اگر به دلایلی همچون:

 1. پوسیدگی شدید دندان،
 2. شکستگی یا ترک خوردگی عمیق،
 3. از دست دادن دندان بر اثر بیماری یا ضربه،

ریشه‌ی دندان خود را از دست داده اید، شما به کاشت دندان جدید نیاز دارید، چرا؟ دقیقا به دلایل زیر:

 1. ممکن است جای خالی دندان عفونت کند،
 2. در طول زمان استخوان فک تحلیل می رود و ضعیف می شود،
 3. دیگر دندان ها به سمت جایه خالی دندان کج می شوند
 4. از دست دادن دندان های جلو، طرح لبخند و جذابیت ظاهری شما را تخریب می کنند،
 5. و همچنین در صحبت کردن، خوردن و آشامیدن دچار اختلال می شوید.

چه کسانی می توانند دندان‌ جلو را ایمپلنت کنند؟

وقتی دندان‌های جلویی آسیب می‌بینند طوری که ریشه‌ی دندان، قابل بازیابی و روکش کردن نیست، ایمپلنت کردن بهترین گزینه برای چنین افرادی است. برای ایمپلنت کردن علاوه‌بر اینکه تراکم استخوان و بافت لثه باید از شرایط مساعدی برخوردار باشد، موارد دیگری نیز باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. مثلا اینکه  بیمار مبتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، سرطان و غیره … نباشد و درصورت ابتلا حتما پزشک مربوطه را از آن مطلع نمایند.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: چه کسانی می توانند ایمپلنت کنند؟

 

در ایمپلنت دندان جلو از تیتانیوم استفاده کنیم یا زیرکونیا؟

ایمپنلت تیتانیوم یا زیرکونیا در ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت تیتانیوم یک ایمپلننت فلزی و زیرکونیا درواقع نوع غیرفلزی آن و از جنس سرامیک است. اما این دو تفاوت هایی هم با هم دارند که گاهی بیمار را به فکر فرو می برند که ایمپلنت تیتانیوم مناسب تر است یا زیرکونیا؟ شما می توانید تفاوت های این دو را از لحاظ مواردی چون جنس، ساختار، استحکام، طول عمر، قمیت و … بررسی کرده سپس تصمیم بگیرید.

 

ایمپلنت دندان‌های جلو چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان‌های جلو هم مانند سایر دندان‌هاست. میزان زمان لازم برای تکمیل فرآیند ایمپلنت به عواملی مثل شرایط استخوانی بیمار بستگی دارد. به طور معمول پروسه‌ی ایمپلنت و بهبودی پس از آن، 3 الی 6 ماه زمان می‌برد. البته گاهی اوقات فرآیند روکش هم بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می تواند انجام شود که به این نوع ایمپلنت ایمپلنت فوری می گویند.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: طول درمان ایمپلنت

 

مزایای ایمپلنت دندان‌ جلو

ارتقای زیبایی و اعتماد به نفس، از بهترین مزایای ایمپلنت دندان جلو

 1. ایمپلنت دندان جلو از دندان های مجاور محافظت و از حرکت آن ها به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 2. بازیابی مجدد زیبایی لبخند شما از جمله مزیت‌های غیرقابل انکار ایمپلنت دندان‌های جلویی است.
 3. داشتن دندان‌های جلویی علاوه‌بر جلوه‌ی زیبا، کار خوردن و آشامیدن را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند.
 4. مراقبت از ایمپلنت دندان جلو آسان است و مانند دندان واقعی می توانید آن را مسواک زده و نخ دندان بکشید.
 5. خالی بودن جای هریک از دندان‌ها باعث تحلیل بافت لثه در آن ناحیه می‌شود و ممکن است سلامت دهان و دندان شما را تحت‌الشعاع قرار دهد.
 6. در کاشت دندان جلو، ایمپلنت روشی طبیعی، زیبا و با دوام می باشد.
 7. عملکرد ایمپلنت دندان جلو کاملا مشابه دندان طبیعی میباشد.

این مطلب ممکن است برای شما مفید باشد: مزایای ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت فوری ( immediate loading)

از آنجایی که دندان های جلو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دهان و چهره دارند، بسیاری از افراد با ایمپلنت فوری مشکل خود را حل میکنند، اما روش ایمپلنت فوری شرایط زیادی دارد و به همین خاطر در بسیاری از مواقع امکان پذیر نیست، شرایطی مانند وجود استخوان سالم در اطراف دندان، عدم وجود عفونت و شکل رشه دندان و لثه سالم. در ایمپلنت دندان فوری ممکن است که پس از خارج کردن دندان، امکان ایمپلنت نباشد و فقط پیوند استخوان در آن محل انجام شود. در کل بهتر است که مدتی بی دندانی را تحمل کنید تا از خطرات و آسیب های آینده جلوگیری نمایید.

پروتز موقت

مدت زمان بین کاشت ایمپلنت و ساخت تاج دندان بین سه تا شش ماه طول میکشد. از آنجایی که دندان های جلو بیشتر از سایر دندان ها جلوی چشم هستند، میتوان در این مدت، فضای خالی محل ایمپلنت کاشته شده را با روش هایی مانند پروتزهای متحرک و فیلیپرها است. به یاد داشته باشید که پروتزهای متحرک را فقط در مواقعی مانند غذا خوردن، خوابیدن و یا محل کار و مهمانی می توان استفاده کرد زیرا این پروتزها به لثه و استخوان زیرین فشار می آورند و باعث تحلیل استخوان و لثه میشود.

روش FRC

FRC روشی است که در آن یک دندان کامپوزیتی موقتا به دندان های مجاور متصل می شود. مزیت این روش این است که این دندان ثابت است  و عیب آن شکننده بوده بودن دندان میباشد. اگر میخواهید ایمپلنت دندان جلوی خود را با روش FRC انجام دهید، باید شدیدا مراقب دندان های خود باشید زیرا به دلیل شکننده بودن آن احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد.

توصیه های قبل از ایمپلنت دندان جلو

 • اگر دندانی دارید که قبلا کشیده شده، بهتر است هرچه سریع تر آن را ایمپلنت کنید، زیرا با گذشت زمان بافت لثه تحلیل رفته و دیگر   ساخت و پروتز و کاشت ایمپلنت با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. اگر هم بتوان ایمپلنت دندان را انجام داد، ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان جلو

مسواک زدن بعد از ایمپلنت بهتر است با زاویه 45 درجه صورت گیرد.

شایان ذکر است که ایمپلنت‌های دندانی به دلیل اینکه در استخوان فک قرار می‌گیرند و به مرور زمان با استخوان جوش می‌خورند، پس بسیار شبیه به دندان‌های معمولی و طبیعی انسان هستند. در نتیجه همان مراقبت‌هایی که برای دندان‌های معمولی نیاز است و انجام می‌دهید، برای ایمپلنت‌های دندانی هم لازم‌الاجراست که عوارض پس از ایمپلنت به میزان قابل توجهی کاهش یابد.  از جمله مراقبت‌های پس از ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مطابق دستور پزشک مربوطه داروهای تجویزی را به موقع مصرف کنید
 2. به مدت 48 ساعت پس از ایمپلنت، رژیم غذایی متشکل از غذاهای گرم و نرم داشته باشید که فشار کمتری به دندان‌ها برای جویدن وارد شود.
 3. روزانه از مسواک و دهان‌شویه استفاده کنید و سعی کنید سطح همه ی دندان‌ها را به خوبی تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشار به سطح جراحی شده وارد نشود که باعث بازشدن بخیه‌ها می‌شود. بهتر است هنگام مسواک زدن، زاویه ی بین سطح دندان با مسواک 45 درجه باشد.

 

آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟

به هنگام کاشت ایمپلنت، متخصص مربوطه ناحیه‌ی مربوط به کاشت را بی‌حس می‌کند و تقریبا بیمار هیچ دردی را حین عمل احساس نمی‌کند اما به مرور زمان با ازبین رفتن اثر بی‌حسی، بیمار احساس درد می‌کند. میزان درد هم به مقدار کاری که متخصص روی دندان‌ها انجام داده و همچنین تعدادآن‌ها بستگی دارد. البته برای کسانی که به هر دلیلی از جراحی گریزان هستند ایمپلنت بدون جراحی می تواند راهکار مناسبی باشد.

 

هزینه ایمپلنت دندان‌ جلو چقدر است؟

قیمت ایمپلنت دندان

تعیین قیمت کاشت دندان جلو به پارامترهای مختلفی وابسته است. بنابراین نمی توان دقیق برآورد کرد.

از جمله پارامترهای دخیل در قیمت ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سازنده ایمپلنت کدام کشور است؟
 2. ایمپلنت دندان از چه برندی است؟
 3. همراه با ایمپلنت چه خدماتی ممکن است لازم به اجرا باشد؛ مثلا جراحی سینوس یا پیوند استخوان.
 4. کلینیک دندانپزشکی در چه منطقه ایی قرار دارد؟
 5. متخصص ایمپلنت چقدر تجربه دارد؟

اما به طور کلی می‌توان گفت که امروزه ایمپلنت یک دندان حدود 6 میلیون تومان می‌تواند هزینه‌بر باشد.

 

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

بریج دندان و ایمپلنت دندان

به منظور درک بهتر مقایسه ای که بین کاشت دندان جلو به روش ایمپلنت و بریج ابتدا به تعریف مختصری از بریج دندان می پردازیم.

 

بریج دندان چیست؟

روش دیگری که به منظور جایگذاری دندان از دست رفته به کارگرفت،بریج دندان است. درمان بریج به این صورت است یک دندان کاذب در ناحیه بی دندانی قرار می گیرد اما برای فیکس شدن به دو دندان چپ و راستی نیز احتیاج دارد. دندان های مجاور هم کمی تراش داده می شوند تا روکش های متصل به دندان کاذب روی آنها قرار بگیرد.

 

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت دندان

برای این سوال که بریج بهتر است یا ایمپلنت نمی توان یک پاسخ واحد را یافت که برای همه بیماران با شرایط مختلف صدق کند. هنگامی که مجموعه شرایط دندان های بیمار مانند تعداد و موقعیت دندان های از دست رفته و سالم و انتظارات او از درمان توسط متخصص ایمپلنت مورد بررسی قرار گرفت می توان تعیین کرد که کدام درمان برای این بیمار مناسب است. بریج دندان در مقایسه با ایمپلنت دندان می توان گفت کم تهاجمی تر است. اما خب در مواردی هم چون طول درمان، طول عمر، هزینه، نحوه انجام و موارد کاربرد باهم تفاوت دارند.

 

1. طول عمر

هم بریج و هم ایمپلنت هردو طول عمر نسبتا بالایی دارند. البته که عمر مفید هر چیز کاملا وابسته به میزان مراقبت های بعد از آن است. انجام مراقبت ها به معنی بهداشت بیشتر دهان و دندان است که از بروز هرگونه آسیب به دندان ها جلوگیری به عمل می آورد. طول عمر تخمین زده شده برای بریچ های دندانی 5 تا 15 است. البته طول عمر ایمپلنت دندان می تواند بیش از 20 سال باشد.

 

2. طول درمان

همانطور که در مراحل ایمپلنت دندان جلو توضیح داده شد شاید تعداد جلسات مراجعه بیمار تفاوت چندانی با بریج دندان نداشته باشد اما درمان ایمپلنت به یک فرجه ی زمانی برای جوش خوردن پایه با بافت لثه لازم است که سبب می شود طول درمان ایمپلنت در مقایسه با بریج طولانی تر شود. حداقل طول درمان ایمپلنت، ۶ ماه و بریج دندان کمتر از ۱ ماه است.

 

3. هزینه

ایمپلنت دندان از ۳ جزء پایه، کانکتور و تاج دندان تشکیل شده است. اما بریج دندان تنها نوعی روکش (تاج) است. پیچیدگی درمان ایمپلنت سبب می شود که قیمت ایمپلنت، نسبت به بریج بالاتر باشد. بریج ها معمولا حدود یک میلیون و ایمپلنت حدود شش میلیون تومان هزینه دارد.

 

4. تحت تاثیر قرار دادن سایر دندان ها

بریج دندان درمانی است که دندان های مجاور دندان از دست رفته را نیز درگیر می کند و نیاز دارد که دندان ها تراش داده شوند که در مواقعی دندان کاملا سالم باشد بیمار تمایل چندانی به این کار ندارد. ایمپلنت دندان به طور مستقیم تاثیری روی دندان های مجاور ندارد اما لق شدن دندان های مجاور یکی از عوارض کوتاه مدت ایمپلنت دندان است که با جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک و تکمیل درمان این عارضه رفع می شود.

 

5.موارد کاربرد

در مواردی که تعداد دندان های از دست رفته محدود باشد مثلا یک یا دو دندان در یک ناحیه باشد که دندان های مجاورش سالم باشند، میتوان بریج کرد اما اگر چند دندان کنار هم از دست رفته باشند بریج به تنهایی پاسخگو نخواهد بود بهتر است از درمان ایمپلنت و بریج به صورت ترکیبی استفاده کرد.

 

سوالات متداول درباره ایمپلنت دندان جلو

 

1. بهترین سن برای ایمپلنت دندان چه سنی است؟

می‌توان گفت بهتر است که ایمپلنت بعد از 18 سالگی انجام شود که استخوان فک به حداکثر رشد رسیده و می توان اطمینان حاصل کرد که تغییرات آنچنانی نمی‌کند. حداکثر سن هم برای ایمپلنت نمی‌توان در نظر گرفت تا زمانی که فرد تحمل درد ناشی از جراحی را داشته باشد امکان ایمپلنت وجود دارد.

 

2. بخیه‌ی جراحی چند روز بعد کشیده می‌شود؟

در مرحله‌ی اول از ایمپلنت، ناحیه جراحی شده بخیه می‌شود که معمولا 10 الی 14 روز بعد، با مراجعه به پزشک بخیه کشیده می‌شود.

 

3. در صورت شل شدن ایمپلنت چکار کنیم؟

ایمپلنت های دندانی قابل ترمیم هستند و در صورت آسیب‌دیدگی، پزشک متخصص می‌تواند روکش آن را ترمیم  یا تعویض کند.

 

مقالات مرتبط:

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های خدمات دندان پزشکی در سال 1400، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.