رنگ کامپوزیت دندان

اگر انتخاب شما برای اصلاح طرح لبخند کامپوزیت است، پس بهتر است کمی در انتخاب رنگ آن مطالعه و تحقیق بیشتری داشته باشید.
فاکتورهای زیادی در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان موثرند که شاید حتی فکرش را هم نکنید.
در این مقاله با سریتا همراه باشید تا با همه این عوامل آشنا شوید.

اگر کامپوزیت دندان را به عنوان روش اصلاح طرح لبخند خود انتخاب کردید مهمترین قدم بعدی برای داشتن یک لبخند زیبا و جذاب، انتخاب رنگ کامپوزیت دندان است. همانطور که می دانید کامپوزیت ها دارای طیف رنگی وسیعی هستند که متناسب با دندان و ویژگی های دیگر فرد تعیین می شود.

باید بدانید که استانداردهایی برای تعیین رنگ دندان برای هر فرد وجود دارد. معمولاً دندانپزشک زیبایی در مورد این استانداردها و دسته بندی رنگ دندان ها با شما صحبت می کند و بر این اساس متناسب ترین رنگ را مبتنی بر سلیقه شما مشخص می کند.

پس اگر می خواهید دندان هایتان متمایز باشند و از کامپوزیت هایتان لذت ببرید این مقاله را از دست ندهید.

در اینجا تمام آنچه برای یک انتخاب درست لازم دارید را برایتان آورده ام. چنانچه در انتها سوالی داشتید یا تجربه ای از انتخاب رنگ کامپوزیت داشتید حتما در قسمت دیدگاه ها با مشاوران سریتا یا دوستان سریتایی تان در میان بگذارید: ۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

انواع رنگ کامپوزیت دندان

دندانپزشک برای تعیین رنگ کامپوزیت ابتدا به راهنمای سایه دندان ها مراجعه می کند. این راهنما، رنگ دندان را به چهار دسته A ،B ،C ،D  تقسیم می کند که به این ترتیب رنگ بندی می شوند:

 • دسته A : طیف رنگی قهوه ای
 • دسته B : طیف رنگی زرد
 • دسته C : طیف رنگی خاکستری
 • دسته D : طیف رنگی قرمز

شدت روشنی این سایه‌ ها توسط شماره‌های ۱، ۲، ۳، ۴ درجه بندی می شود که در این درجه بندی شماره ۱، روشن‌ترین سایه و 4 تیره ترین سایه است.

بیشتر بدانید: انواع کامپوزیت دندان

هر برند کامپوزیت، طیفی از سایه های متفاوت را با درجه بندی متنوع در نظر می گیرد و به بازار عرضه می کند. این طیف رنگی به دندانپزشک و افراد این امکان را می دهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را از بین رنگ های موجود، منطبق با رنگ دندان های طبیعی فرد انتخاب کنند.

رنگ های زیر متداول ترین سایه های رنگ کامپوزیت هستند:

A1, A2, A3, A4, A5, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW

پالت رنگ کامپوزیت دندان برای انتخاب بهترین و مناسب ترین رنگ کامپوزیت

با این دسته بندی رنگ ها می توانید رنگی مطابق با دندان های طبیعی تان پیدا کنید و یا رنگ دلخواهی که مد نظر دارید را انتخاب کنید.

بیشتر بدانید: قیمت کامپوزیت دندان + پرداخت اقساط + ضمانت نامه کتبی

چگونه بهترین رنگ کامپوزیت را انتخاب کنیم؟

اگر می خواهید بعد از کامپوزیت کردن، وقتی لبخند می زنید و دندان هایتان را در آینه می بینید لبخندتان رو لب هایتان نخشکد و همچنان خوشحال باشید و احساس رضایت کنید باید رنگ مناسبی را برای کامپوزیت انتخاب کنید.

اما واقعیت این است که نمی‌توان یک دستورالعمل کلی برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان برای همه ارائه داد.

بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید مطابق با ظاهر هر فرد طوری انتخاب شود که تضاد و کنتراست زیادی بین رنگ دندان ها و پوست بیمار وجود نداشته باشد تا طبیعی تر به نظر برسد.

پس باید در مورد انتخاب رنگ مناسب بیشتر مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری داشته باشید. برای همین در اینجا مهمترین نکات برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان، که باید به آنها توجه داشته باشید را برایتان آورده ام:

10 معیار انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان - المان های موثر در انتخاب رنگ کامپوزیت - فاکتورهای مهم در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان
 • رنگ پوست: اصلی ترین نکته برای انتخاب رنگ کامپوزیت، رنگ پوست است پس سعی کنید رنگی که انتخاب می کنید تضاد زیادی با رنگ پوست شما نداشته باشد. یعنی اگر پوست شما روشن است باید رنگ کامپوزیت با سایه روشن انتخاب کنید تا سفیدی دندان مشخص شود و اگر رنگ پوست تیره‌ای دارید بهتر است از سایه های تیره تر و رنگ‌های طبیعی تر استفاده نمایید.
 • رنگ چشم: سفیدی چشم هم معیار دیگری برای تعیین رنگ کامپوزیت دندان‌ است. یادتان باشد اگر رنگی انتخاب کنید که از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان‌هایتان حالتی غیرطبیعی پیدا می‌کنند.
 • رنگ موها: اگر پوستی روشن با موهای بور دارید، از سایه های رنگ سفیدتر استفاده کنید تا ظاهر دندان هایتان با رنگ مو و پوستتان همخوانی داشته باشد.

این 3 مورد مهمترین فاکتورها در انتخاب رنگ کامپوزیت هستند اما موارد دیگری هم وجود دارند که می توانند به شما، در یک انتخاب بهتر کمک کنند. مانند:

 • میزان دیده شدن دندان ها در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن
 • کوتاه و بلندی دندان ها
 • فرم فک صورت
 • فرم لب ها
 • سن فرد
 • شخصیت و شغل
 • سلیقه شخصی

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد کامپوزیت دندان

منظور از شغل و شخصیت این است که مثلا بازیگران و سلبریتی ها به دلیل شغلشان معمولا سایه های درخشان و سفید را انتخاب می کنند. البته توجه داشته باشید که این رنگ دندان معمولا در تلویزیون و سینما زیبا و جذاب به نظر می رسد اما این رنگ از نزدیک مصنوعی و غیر طبیعی است.

 به همین دلیل اگر قرار نیست پشت پرده سینما و تلویزیون باشید بهتر است از رنگ های طبیعی استفاده کنید.

البته در نهایت انتخاب با شماست و رنگ نهایی با توجه به سلیقه شما تعیین می شود.

اما هنگام انتخاب رنگ به دو نکته توجه ویژه داشته باشید:

نکته 1:

اگر رنگ خاص یا خیلی سفید را انتخاب کنید ممکن است به مرور زمان از آن خسته شوید. اما رنگ دندان های طبیعی که یک یا دو درجه روشن تر از دندان های طبیعی شما هستند هیچوقت دلزدگی در شما ایجاد نمی کنند.

نکته2:

مساله فقط سفید شدن دندان نیست. زمانی دندان های شما زیباتر و لبخندتان جذاب تر می شود که به هماهنگ بودن دندان ها با سایر اجزای صورتتان هم توجه داشته باشید.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان به المان ها فاکتور های زیادی وابسته هست.

راهنمای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

برای انتخاب رنگ کامپوزیت، دندانپزشک پالت رنگ کامپوزیت را در کنار دندان های شما قرار می دهد تا با دقت بتواند رنگ مناسب کامپوزیت دندان شما را پیدا کند. پس از آن که پایه رنگ مناسب دندان شما مشخص شد می توانید هر طیفی یا درجه ای از آن دسته را انتخاب کنید.  

 • انتخاب رنگ A1 و A2 برای افرادی که پوست روشن و موی تیره ای دارند مناسب است.
 • A3  یک رنگ نرمال و سایه طبیعی است و 70 درصد افرادی که رنگ دندان آن‌ها طبیعی است در این محدوده قرار دارند.
 • سایه‌ی B1 از A3 روشن‌تر است و روشن‌ترین سایه‌ طبیعی به شمار می رود که بسیار در بین سلبریتی ها رواج دارد.
 • اگرچه دندانپزشکان بیشتر توصیه می کنند که از رنگ های طبیعی استفاده کنید اما با رواج پیدا کردن روش‌های سفید کردن دندان، اکثر افراد به سمت سایه‌های درخشان و سفیدتر سوق پیدا کردند که به نام رنگ کامپوزیت هالیوودی شناخته می‌شود.

بیشتر بدانید: مقایسه کامپوزیت و بلیچینگ

مثلا اگر 10 سال پیش دندانهایتان را با رنگ سایه‌ B1 کامپوزیت می کردید، خیلی سفید و غیر طبیعی می شد و جلب توجه می کرد اما از آنجا که به مرور زمان، بسیاری از افراد خصوصا سلبریتی ها از این رنگ ها استفاده کردند سلیقه عمومی عوض شد و دیگر مثل قبل این رنگ ها غیرمعمول نیستند.

رنگ دندان A1 و B2 محبوب‌ترین و پر طرفدارترین رنگ ها برای اصلاح طرح لبخند است.

تکنیک رنگ لایه به لایه چیست؟

واقعیت این است که دندان های طبیعی (مانند پوست صورت)، یکدست و یکرنگ نیستند. آنها درجه بندی رنگی دارند یعنی در وسط و میانه‌ دندان مات‌ ولی در لبه‌ها حالت شفاف‌تر و سفیدتری دارند.

اگر دندانپزشکی که برای کامپوزیت دندان انتخاب می کنید در این زمینه مهارت و تخصص داشته باشد می تواند با استفاده از تکنیک لایه لایه ظاهر دندان ها را طبیعی تر و جذاب تر کند.

به این صورت که از درجه های متفاوت به صورت لایه لایه روی دندان قرار می دهد و آخرین لایه را روشن تر انتخاب می کند و با فرم دادن آنها ترکیب رنگ منحصر به فردی را برای دندان های شما می سازد.

کامپوزیت دندان بازیگران

ستاره ها و بازیگران از چه رنگ کامپوزیتی استفاده می کنند؟

بعضی از رنگ‌های کامپوزیت محبوبیت بیشتری بین بازیگران، هنرمندان و افراد مشهور دارد.

بازیگران و سلبریتی‌ها معمولا درخشان ترین و سفیدترین رنگ هر دسته را انتخاب می کنند. زیرا برای آن ها مهم است که لبخندشان در فیلم ها جذاب تر و زیباتر دیده شود. به همین دلیل رنگ کامپوزیت a1 می تواند انتخاب مناسبی برای انها باشد.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

حرف آخر

برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان بهتر است به فاکتورهای مهمی مثل رنگ پوست، رنگ مو و رنگ چشم توجه داشته باشید و موارد دیگری که در این مقاله بررسی شد را در نظر داشته باشید.

با این حال  شما برای انتخاب  رنگ کامپوزیت مناسب دندان خود به راهنمایی و مشاوره یک متخصص زیبایی و ترمیمی دندان نیاز دارید. اگر می خواهید بهترین انتخاب را داشته باشید کافی است برای رزرو یک جلسه مشاوره رایگان با کلینیک سریتا تماس بگیرید یا از طریق ویزیت مجازی با متخصصان سریتا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

معروف ترین رنگ بندی کامپوزیت دندان چه رنگی است؟

محبوب ترین و پرطرفدارترین طیف رنگی کامپوزیت رنگ A1 و B2 این که امروزه اکثر هنرمندان و افراد مشهور به انتخاب این دو رنگ برای کامپوزیت دندان‌های خود می‌پردازند.

برای جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت چه روش هایی وجود دارد؟

گاهی اوقات ممکن است با تغییر رنگ کامپوزیت دندان خود مواجه شوید که برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از روش هایی همچون پولیش دندان، استفاده از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت و یا تعویض کامپوزیت دندان استفاده نمایید.