روش های جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت

وقتی دندان ها به هر دلیلی بیفتند، خالی ماندن جای آنها نه تنها زیبایی را از شما می گیرند بلکه حرف زدن و غذا خوردن را هم با مشکل مواجه می کنند. به علاوه مشکلات ساختاری زیادی برای دهان و دندان ایجاد می کنند. مثلا ممکن است لثه دچار عفونت شود یا دندان های مجاور به سمت جای خالی دندان کج شوند و نظم دیگر دندان ها به هم بریزد.

از نظر اکثر متخصصان در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی ندارید بهترین روش ایمپلنت دندان است. اما جدیدا روش هایی ابداع شده که هم کارایی خوبی دارند و هم هزینه های کمتری نسبت به ایمپلنت دارند.

در این مقاله شما را با روش های جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت با استفاده از تکنولوژی های جدید آشنا میکنم. در انتها اگر سوالی داشتید در قسمت دیدگاه ها از مشاوران سریتا بپرسید و اگر هم تجربه ای در استفاده از این روش ها داشتید با دیگر دوستان سریتایی تان در میان بگذارید.

کاشت دندان بدون ایمپلنت چیست؟

همانطور که گفتم بهترین روش کاشت دندان ایمپلنت است. اما اگر به هر دلیلی مانند بیماری، مشکلات لثه، تحلیل استخوان و یا هزینه بالای ایمپلنت، امکان انجام آن وجود نداشت چاره چیست؟
دندانپزشکی برای پاسخ به این سوال چند جواب دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهم کرد و مزایا و معایب هر روش را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: هزینه ایمپلنت دندان

1- بریج دندان

یکی از رایج ترین روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت، بریج دندان یا پل ثابت است. این روش می تواند جایگزین خوبی برای ایمپلنت دندان باشد. در شرایطی که طبق تشخیص پزشک فرد نتواند ایمپلنت کند یا انجام ایمپلنت دندان برای ساختار و سلامتی او مشکل ساز باشد، از بریج دندان استفاده می شود.

بریج دندان ثابت

انواع بریج دندان

  • بریج ثابت: در این روش زمانی که یک دندان از دست رفته باشد دو دندان مجاور، تکیه گاهی برای قرار گرفتن یک روکش مصنوعی در وسط به کار گرفته می شوند. به همین علت به این روش پل ثابت هم گفته می شود.

    رایج ترین نوع بریج دندان، بریج سه تایی است. در این نوع بریج، دندان های مجاور تا حدودی تراش میخورند تا سه پروتز مصنوعی طرح روی آنها قرار گیرد. جنس این روکش ها از سرامیک است و تا ده سال هم می تواند دوام داشته باشد.

  • بریج باله دار: نوع دیگری از بریج وجود دارد به بریج باله دار معروف است. در این روش، برخلاف بریج ثابت، نیازی به تراشیدن دندان های مجاور نیست. در بریج باله دار، روکش مصنوعی به کمک باله هایی فلزی به دو دندان مجاور متصل می شوند. اگر چه این روکش مصنوعی هم از جنس سرامیک است اما مقاومت بریج ثابت را ندارد و در اثر فشار زیاد ممکن است از دندان جدا شود. به همین دلیل فقط برای دندان های جلویی استفاده می شود که هنگام جویدن فشار زیادی به آنها وارد نشود.

بریج باله دار

مهمترین شرط برای استفاده از بریج دندان:

سالم بودن دندان های مجاور: دندان هایی که برای روکش مصنوعی نقش تکیه گاه را ایفا می کنند باید مقاومت و استحکام کافی برای نگهداشتن بریج دندان را داشته باشند.

محدود بودن تعداد دندان های از دست رفته: زمانی که تنها یک یا دو دندان از دست رفته دارید استفاده از روش بریج بسیار عهالی است. اما زمانی که تعداد دندان های افتاده بیش از سه دندان باشند بریج روش مناسبی نخواهد بود.

بیشتر بدانید: تفاوت اورنچر دندان و دندان مصنوعی

2- دندان مصنوعی

روش دیگر کاشت دندان بدون ایمپلنت، استفاده از دندان مصنوعی است. در این روش معمولا با استفاده از یک پایه پلاستیکی که شبیه لثه است دندان های مصنوعی را روی لثه ها تثبیت می کنند.

این روش هم به سرعت انجام می شود و هم از نظر هزینه نسبت به سایر روش های کاشت دندان ارزان تر است. اما مشکل آن این است که امکان دارد دندان ها به ویژه دندان های پایینی در حین غذا خوردن یا صحبت کردن حرکت کنند. به علاوه برای شست و شو باید آن ها را از دهان خارج کنید و این مسائل برای بسیاری افراد ناخوشایند است.

دندان مصنوعی

کاشت دندان بدون ایمپلنت برای چه کسانی مناسب است؟

به جز ضعف لثه و عدم استحکام استخوان، چنانچه فردی به مشکلات زیر دچار باشد، باید از کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنند:

افراد دیابتی

در برخی افراد دیابتی که دیابت پیشرفته یا کنترل نشده ای دارند، به علت نارسائی ایمپلنت، ممکن است امکان کاشت دندان از طریق ایمپلنت را نداشته باشند. این افراد با کاشت دندان بدون ایمپلنت می توانند جای خالی دندان هایشان را پر کنند.

بیشتر بخوانید: آیا افراد دیابتی می توانند ایمپلنت کنند؟

افراد سیگاری

احتمال اینکه ایمپلنت دندان در افراد سیگاری عمر و دوام کوتاهی داشته باشد زیاد است. از آنجا که ایمپلنت دندان با شکاف بافت لثه و استخوان فک همراه است مصرف زیاد دخانیات در فرآیند خونرسانی خلل ایجاد می کند. به همین دلیل روش بریج می تواند برای این افراد، روش مساعدتری باشد.

افرادی با مشکلات لثه

بیمارانی که دچار اختلال در بافت لثه هستند، به مرور زمان با تحلیل لثه و لق شدن دندان مواجه می شوند. در چنین شرایطی که بافت لثه به شدت آسیب دیده امکان کاشت ایمپلنت وجود ندارد و بهترین گزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت است.

مشکلات لثه

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت

  1. هزینه شیوه‌های بدون ایمپلنت کم‌تر از ایمپلنت است که نقطه قوت اصلی این شیوه‌ها است.
  2. شیوه‌های بدون ایمپلنت به زمان کمتری برای نصب احتیاج دارند.
  3. اگرچه طول عمر کاشت با ایمپلنت خیلی بیشتر است اما بااین‌حال شیوه‌های بدون ایمپلنت امکان جابجایی دارند و به‌طورکلی تعویض و تغییر آن‌ها هم راحت‌تر است.

شاید مهم‌ترین عاملی که در لیست مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت باید در نظر بگیرید، بودجه و زمانتان است. البته شیوه ایمپلنت برای کسانی که تعداد خیلی زیادی از دندان‌هایشان را ازدست‌داده‌اند بسیار هزینه بر است. اما اگر بودجه و زمان کافی دارید، ایمپلنت انتخاب مناسب‌تری است.

عوارض کاشت دندان بدون ایمپلنت

  1. در مقایسه طول عمر کاشت با ایمپلنت و بدون ایمپلنت، به این نتیجه خواهیم رسید که روش‌های بدون ایمپلنت معمولاً طول عمر کم‌تری دارند و ایمپلنت روش دائمی‌تری است.
  2. امکان درآمدن دندانه‌ای مصنوعی در اثر ضربه و یا خارج شدن از حالت صحیح در شیوه‌های بدون ایمپلنت بیشتر از ایمپلنت است.
  3. در لیست مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت هر شیوه‌ای نکته‌ منفی خاص خود را دارد. این شیوه‌ها هنوز زمان زیادی نیست که مورد استفاده قرار می‌گیرند و ممکن است با ایراداتی در آینده مواجه شوند، اما شیوه ایمپلنت، امتحان خود را پس داده است.

حرف آخر

از دست دادن دندان می تواند اتفاق ناخوشایندی باشد اما خالی ماندن جای خالی آن ممکن است عواقب به مراتب بدتری برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. پیشرفت های جدید روش هایی را برای جایگزینی دندان از دست رفته ابداع کرده اند. ایمپلنت یکی از موفق ترین روش هاست اما گاهی بنا به دلایلی مثل بیماری یا ضعف لثه امکان انجام ایمپلنت دندان وجود ندارد. در این شرایط می توانید از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا کاشت دندان بدون ایمپلنت امکان پذیر است؟

بله. با استفاده از روش بریج دندان یا دندان مصنوعی می توانید بدون کاشت ایمپلنت فضای خالی بین دندان هایتان را پر کنید.


هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت چقدر است؟

هزینه ایمپلنت و کاشت دندان با توجه به نوع مواد، برند استفاده شده، دستمزد پزشک و موارد دیگر می تواند تغییر کند. اما یادتان باشد که هیچوقت سلامتی خودتان را فدای هزینه کم نکنید. برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.