ایمپلنت فوری دندان

کشیدن و از دست دادن دندان برای بیشتر افراد به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی، ضربه و … اتفاق می افتد. به دلیل طولانی بودن دوره ایمپلنت عادی دندان، بیشتر افراد تقاضای ایمپلنت فوری و ایمپلنت یک روزه دارند. اما آیا همه ی افراد می توانند از ایمپلنت فوری استفاده نمایند؟ قطعا خیر، باید شرایط و آناتومی دندان شما توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود و در صورت مناسب بودن پهنای استخوان فک و عدم مشکلات دهانی مانند بیماری های لثه، عفونت و آمادگی جای خالی دندان، می توان از ایمپلنت فوری یا یک روزه استفاده کرد. در ایمپلنت فوری؛ پس از کشیدن دندان، باید در همان روز یا تا دو هفته بعد از آن کاشت پایه ایمپلنت را آغاز و مراحل کاشت دندان را در یک روز انجام داد.

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری بیشتر توسط افرادی که به سرعت می خواهند دندان خود را اصلاح کنند تقاضا می شود. به عنوان مثال هفته ی آینده عروسی شماست و به تازگی طی یک حادثه، دندان خود را از دسد داده اید! قطعا تنها چاره شما ایمپلنت فوری دندان است. یا شاید زمان کافی برای حضور در کلینیک طی چندین جلسه را نداشته باشید، همچنان می توانید از این روش جایگزینی سریع دندان، استفاده کنید.

به‌ هرحال داشتن دندان های کامل و سالم در زیبایی فرد و طرح لبخند او نقش مهمی دارد. حال اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای داشتن دندان‌های زیبا و لذت بردن از غذا خوردن بی‌صبرانه منتظرید، ما می‌خواهیم روش ایمپلنت فوری را معرفی کنیم و شما را در سفری کوتاه با:

 • روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری
 • قیمت ایمپلنت فوری در تهران
 • مزایا و معایب ایمپلنت فوری
 • ایمپلنت فوری با لیزر

آشنا کنیم.

کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان، همان ایمپلنت فوری است؟

در مواردی بله اما رویکردهای متفاوتی برای کاشت ایمپلنت دندان بعداز کشیدن وجود دارد:

 • قراردهی ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان (ایمپلنت فوری دندان)
 • قراردهی ایمپلنت مدتی پس از کشیدن دندان ها ( 2 هفته یا 3 ماه پس از کشیدن).
 • ایمپلنت کردن با تاخیر ( 3 ماه یا بیشتر پس از کشیدن دندان)

بیشتر بخوانید: کشیدن دندان

همچنین گزینه های متفاوتی برای اتصال روکش به ایمپلنت دندان وجود دارد که به گروه های زیر تقسیم میشوند:

 • فرایند فوری اتصال روکش دندان به ایمپلنت
 • اتصال زودهنگام روکش ( 1 تا 12 هفته)
 • اتصال با تاخیر (بیش از 3 ماه)

مراحل ایمپلنت فوری دندان

انجام ایمپلنت فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان در یک روز
همه ی مراحل ایمپلنت فوری، در یک روز انجام می شود.

قبل از تصمیم گرفتن برای انجام ایمپلنت فوری، بهتر است با روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری آشنا شویم. درگذشته پس از کشیدن دندان حدود 3 الی 4 ماه زمان برای ترمیم جای دندان‌های کشیده شده لازم بود. اما به‌تدریج با پیشرفت علم و تکنولوژی و معرفی روش ایمپلنت فوری این امکان فراهم‌شده تا جایگذاری ایمپلنت دندان، درست بعد از کشیدن دندان انجام شود. به این روش Fresh Socket گفته می‌شود. این روش اولین بار توسط شولته و هایمکه (Schulte and Heimke) در سال 1976 به‌عنوان روش ایمپلنت فوری معرفی شد. در جوامع پزشکی با تحقیق و بررسی آمار به‌دست‌آمده از شیوه درمان ایمپلنت فوری به این نتیجه رسیده‌اند که این روش نرخ بالای موفقیت نیز دارد.

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان، مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟

مرحله اول: بررسی های متخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت شروع به کشیدن دندان موجود یا بقایای آن می شود و بافت دندان، استخوان فک و وضعیت لثه را مورد بررسی قرار می دهد. در این میان متخصص باید سعی کند که کمترین آسیب را به بافت لثه وارد نماید تا در صورت مناسب بودن شرایط جهت انجام ایمپلنت فوری، درصد موفقیت این عمل بالا برود.

بیشتر بخوانید: ایملپنت سوئیسی

مرحله دوم: قرار دادن پایه ایمپلنت

در فرآیند انجام ایمپلنت فوری، در صورت صلاحدید متخصص ایمپلنت، قرار دادن دندان ظرف 48 ساعت پس از قرار دادن پایه پیشنهاد می شود. در صورت دستیابی به ثبات اولیه کافی، می‌توان آن را اعمال کرد. این تکنیک در پاسخ به تقاضای روزافزون بیماران برای درمان سریع‌تر و رسیدن به‌ظاهر دلخواه انجام شد. لدرمن اولین کسی بود که موفق به کاشت ایمپلنت‌های فوری شد. از بین چندین مطالعه طولانی‌مدت که از آن زمان تاکنون با پیگیری 5-10 سال انجام‌شده است، میزان موفقیت نهایی بالا، حدود 97٪ – 100 ٪ برای ایمپلنت فوری نصب در دهان بیماران  گزارش‌شده است.

همان‌طور که می‌بینید فرایند روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری، فرق چندانی با ایمپلنت معمولی ندارد و تنها تفاوت آن در میزان صبر برای ترمیم اولیه است که در روش ایمپلنت معمولی ممکن است تا شش ماه به طول بیانجامد.

ایمپلنت فوری با لیزر

ایمپلنت دندان فوری به روش های عادی و معمولی انجام می شود. اما مدت هاست که لیزر در درمان دندانپزشکی هم ورود کرده که استفاده از آن در برخی از مراحل انجام ایمپلنت کاهش برخی از عوارض های بالینی را منجر می شود. در ایمپلنت یک روزه یا فوری هم می توان از لیزر کمک گرفت.

ایمپلنت دندان فوری با لیزر چگونه انجام میشود؟

لیزر در مرحله ی برش و ایجاد حفره برای جایگیری پایه ایمپلنت استفاده می شود.در ایمپلنت لیزری، چیزی که با روش معمولی ایمپلنت تفاوت ایجاد می کند استفاده از لیزر به جای مته و ابزار های دیگر است که برای ایجاد حفره استفاده می شود. نکته ی حائز اهمیت در این روش این است که چشم های بیمار در معرض خطر اشعه است که حتما باید چشمان بیمار برای جلوگیری از جذب اشعه لیزر توسط شبکیه ها، بسته شود.

مزایای ایمپلنت یک روزه با لیزر

تلفیق دو روش ایمپلنت فوری با ایمپلنت لیزری کمک می کند یک درمان ایمپلنت در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین میزانتهاجم و خونریزی را تجربه کنید. چون لیزر کمک می کند که برش لثه دقیقتر بوده و بافت کمتری از لثه را درگیر می کند به همین دلیل هم درد و خونریزی ناشی از آن به حداقل ممکن می رسد و زمان لازم برای بهبودی کاهش می یابد.

ایمپلنت فوری دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو

دندان جلو تاثیر به سزایی در زیبایی لبخند و اعتماد به نفس فرد دارد و اغلب پیش می آید که مراجعه کننده تمایل داردکه برای دندان های جلویی ایمپلنت فوری انجام دهد که طول درمان کوتاه تری داشته باشد. بدیهی است که دندان‌های جلویی (قدامی) فک بالا و پایین در زیبایی ظاهر و لبخند شما تأثیر به سزایی دارند. افراد ممکن است به دلایل متعددی اعم از وارد آمدن ضربه‌ای محکم، تصادف و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار فقدان دندان‌های جلویی شوند. در اینجا یکی از خدمات دندانپزشکی به نام ” ایمپلنت ” به کمک این افراد می‌آید و اعتماد به نفس و لبخندی جذاب را به این افراد هدیه می‌دهد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان‌های جلو

 1. ایمپلنت دندان جلو از دندان های مجاور محافظت و از حرکت آن ها به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 2. بازیابی مجدد زیبایی لبخند شما از جمله مزیت‌های غیرقابل انکار ایمپلنت دندان‌های جلویی است.
 3. داشتن دندان‌های جلویی علاوه‌بر جلوه‌ی زیبا، کار خوردن و آشامیدن را نیز برای شما راحت‌تر می‌کند.
 4. مراقبت از ایمپلنت دندان جلو آسان و همانند دندان واقعی می توانید مسواک زده و نخ دندان بکشید.
 5. خالی بودن جای هریک از دندان‌ها باعث تحلیل بافت لثه در آن ناحیه می‌شود و ممکن است سلامت دهان ودندان شمارا تحت‌الشعاع قرار دهد.

بیشتر بخوانید: آیا ایمپلنت باعث سرطان می شود؟

تفاوت ایمپلنت فوری دندان با ایمپلنت به روش های معمولی

تفاوت عمده ای که میان این روش با سایر روش ها وجود دارد حذف مدت زمان ۴ تا ۶ ماهه برای ادغام استخوان و ایمپلنت است اما همین تفاوت در فاکتورهای دیگر هم تفاوت ایجاد میکند.

طول درمان ایمپلنت کوتاه تر می شود، فقط تعداد خاصی از متقاضیان امکان انجام ایمپلنت به روش فوری را دارند، امکان موفقیت درمان کمی کاهش می یابد و نتیجه در زمان کمتری حاصل می شود.

طول عمر ایمپلنت فوری دندان

طول عمر ایمپلنت دندان معمولا بین 15 تا 20 سال تخمین زده می شود. البته که ماندگاری هر درمانی به میزان مراقبت ها  و رعایت بهداشت دهان و دندان است. اما در مورد ایمپلنت های فوری همانطور که گفته شد به دلیل حذف فرصت زمانی ترمیم استخوان، کمی حساس تر است و نیاز به توجه بیشتر دارد. در این صورت طول عمر ایمپلنت تحت الشعاع قرار نمی گیرد.

بیشتر بخوانید: طول عمر ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت فوری دندان

با ایمپلنت فوری ظاهر لبخند شما جذاب می شود.
ایمپلنت فوری، اصلاح سریع طرح لبخند

همانند هر شیوه درمانی دیگری ایمپلنت فوری نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه می‌خواهیم به بررسی آن‌ها بپردازیم. همان‌طور که از نامش پیداست ایمپلنت فوری این اجازه را به بیمار می‌دهد که در مدت‌زمان کوتاهی زیبایی را به لبخند خود بازگرداند. از دیگر مزایای ایمپلنت فوری قابل پیش‌بینی بودن آن است. تکنیک انجام فوری این شیوه این اجازه را به بیمار می‌دهد که تنها دو بار جراحی بشود و به همین دلیل نتایج آن زودتر حاصل می‌شود و دندانپزشک و متخصصین می‌توانند با توجه به آن‌ها پیش بینی سریع‌تر و دقیق‌تری داشته باشند و در صورت پیش‌بینی بروز مشکل، به‌سرعت دست به عمل شوند.

ازلحاظ اقتصادی ایمپلنت به روش معمولی از ایمپلنت فوری ارزان‌تر است و نهایتاً شما متحمل هزینه‌های بیشتری خواهید شد. چرا؟

به دو دلیل:

 • دلیل اول: این به دلیل است که نیاز است یک پروتز موقت علاوه بر پروتز اصلی ساخته شود.
 • دلیل دوم: این است که روکش های شما در سریع ترین زمان ممکن ساخته شود.

دلیل محبوبیت ایمپلنت فوری دندان چیست؟

 • فقط به یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی نیاز دارد.
 • نیاز به نصب روکش موقت ندارد.

عوارض ایمپلنت فوری دندان

عوارض ایمپلمت فوری
نیاز به استحکام استخوان فک از مشکلات ایمپلنت فوری دندان

احساس درد در ناحیه فک و صورت، ورم، خونریزی و کبودی می توانند برای مدت کوتاهی از عوارض ایمپلنت دفوری دندان باشند. هر یک از این عارضه ها با رعایت دستورات متخصص ایمپلنت و مصرف داروهای مربوطه می تواند تا حد زیادی کم شود. در ایمپلنت فوری دندان می تواند به استخوان فک شما فشار و ضربه بیشتری را نسبت به روش معمولی و سنتی، واردکند.

امکان شکستن ایمپلنت دندان

با وجود ایمپلنت در یک جلسه، جوش خوردن ایمپلنت با استخوان و استحکام آن، تا حداکثر 6 ماه طول می کشد. پس سعی کنید در این مدت به دندان ایمپلنت شده فشار نیاورید، بهداشت دهان را رعایت کنید و از دندان ها بیشتر مراقبت نمایید. علاوه بر مراقبت ها، باید پروتز موقت به خوبی جایگذاری شده و تاج با دقت به لثه متصل شود.

محدودیت استفاده از ایمپلنت فوری

همه ی افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند. این عمل نیاز به استحکام بالای استخوان فک دارد و به همین دلیل بیشتر برای فک پایین پیشنهاد می شود.

امکان لق شدن ایمپلنت دندان

یکی از عوامل تأثیرگذار در موفقیت ایمپلنت این است که پایه ایمپلنت به خوبی به استخوان فک جوش بخورد و استخوان هم تراکم مناسبی برای نگه داری ایمپلنت داشته باشد وگرنه به مرور زمان ممکن است که استخوان اطراف ایمپنلت تحیل رفته و باعث لق شدن ایمپلنت شود.بروز هرگونه مشکل یا آسیب در دندان با علائمی همراه است. دندان ایمپلنت شده هم در صورت آسیب نشانه هایی دارد :

 • احساس درد و ناراحتی
 • خونریزی و بی رنگی لثه
 • حرکت و لغزش دندان ایمپلنت شده
 • ترشحات استخوانی (ممکن است بخش هایی از استخوان دچار تحلیل شده باشد)

معایب ایمپلنت فوری دندان

نمونه ایمپلنت فوری ناموفق
در صورتی که از ایمپلنت فوری مراقبت نشود، احتمال عدم موفقیت آن بیشتر است.
 • ایمپلنت دندان فوری نمی‌تواند میانبری ایجاد کند که روند ادغام استخوان به ایمپلنت را دور بزند. این امر هنوز باید اتفاق بیفتد و  نمی‌توان آن را تسریع کرد زیرا بدن برای تولید سلول‌های استخوانی جدیدی که محکم کاشت را در محل خود نگه‌داشته باشد، به زمان نیاز دارد. مطابقت بیمار برای اطمینان از عدم جابجایی ایمپلنت‌های دندانی در یک دوره بهبودی، که ممکن است بین سه تا شش ماه باشد، بسیار حیاتی است.
 • در طول این مدت، اغلب لازم است که بیماران از یک رژیم غذایی ملایم پیروی کنند، از غذاهای مخصوصاً سخت یا ترد مانند هویج یا بادام پرهیز کنند. این می‌تواند 6 تا 8 هفته پس از جراحی ادامه یابد. عدم رعایت رژیم غذایی نرم‌تر ممکن است منجر به حرکت ایمپلنت‌ها شود، بر یکپارچه‌سازی تأثیر منفی بگذارد و خطر شکست درمان را افزایش دهد. ایمپلنت فوری دندان به سبب اینکه در طی یک جلسه انجام می شود و از فرصتی که در روش معمول برای جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان می دهند، در ایمپلنت فوری خبری نیست می تواند تا 10درصد میزان موفقیت ایمپلنت را کاهش دهد.
 • اگرچه این روش درمانی برای همه مناسب نیست ، اما مزایای عاطفی بالقوه‌ای که برای بیمارانی که در همان روز بعد از کشیدن دندان از  ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند، نباید نادیده گرفته شود. بااین‌حال، روند و مراحل انجام ایمپلنت فوری  فرایندی سخت و تخصصی است و نیازمند مهارت بالا برای گرفتن نتیجه نهایی مطلوب است ازاین‌رو یکی دیگر از معایب ایمپلنت فوری پیدا کردن دندان‌پزشک ماهر در این زمینه است. البته با وجود کلینیک دکتر سریتا این مشکلات را نخواهید داشت.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

کاشت دندان یک راه حل مؤثر برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته است. شما می‌توانید با رعایت نکات و دستورات پزشک و انجام مراقبت‌های لازم، از این دندان یک عمر با خیال راحت استفاده کنید. برای آشنایی با مراقبت های پس از ایمپلنت دندان حتما ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. فراموش نکنید که علاوه بر مراقبت‌های پس از کاشت، آماده‌سازی بدن برای انجام جراحی روی دندان اولین قدم در روند مراقبت های پس از ایمپلنت دندان است. پس از نصب ایمپلنت‌ها، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به پزشک به صورت منظم برای انجام معاینات دوره‌ای باعث می‌شود که عمر دندان کاشته شده بیشتر شود.

متخصصان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه واشنگتن، نکات جامع دیگری را به شرح زیر در مورد اینکه پس از جراحی ایمپلنت دندان چه کاری باید انجام شود؛ ارائه داده‌اند. نکات آنها را با آنچه دندانپزشکان کلینیک دکتر سریتا بر آن باور دارند، به صورت زیر خلاصه کرده ایم:

 • برای کنترل خونریزی و کاهش این عارضه و عوارض ایمپلنت بعد از آن، حداقل ۱ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از عمل، اسفنج‌هایی که روی محل جراحی گذاشته شده‌اند را با فک‌تان فشار دهید. البته این فشار نباید بیش از حد باشد.
 • هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدن نگه داشته و از حرکت بیش از حد سر به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت خودداری کنید.
 • از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت و گونه‌ای که جراحی روی آن انجام شده است استفاده کنید. سپس ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. برای کاهش تورم در طول روز چند بار این کار را تکرار کنید.
 • در طی ۴۸ ساعت اول بعد از عمل فقط غذاهای نرم و مایعات بخورید و بنوشید.
 • تمام داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل دندانپزشک مصرف كنید.
 • در طی ۲۴ ساعت اول، مرتب دهان خود را بشویید. مخصوصا بعد از خوردن غذا به شدت توصیه می‌شود که دهان خود را به آرامی با آب گرم و نمک بشویید. برای انجام این کار نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و برای شستشو از آن استفاده کنید.

قیمت ایمپلنت فوری در تهران

هزینه ایمپلنت فوری همانند قیمت ایمپلنت معمولی به عوامل زیادی بستگی دارد و با توجه به شرکت سازنده قطعات آن و شیوه نصب انتخابی، تعیین می‌شود. به‌طور میانگین قیمت ایمپلنت فوری در تهران از ۶ میلیون تومان شروع می‌شود و تا ۱۰ میلیون تومان و بیشتر نیز افزایش می‌یابد.

متخصصین ما در کلینیک سریتا، محدوده متنوعی از شیوه‌های درمانی ایمپلنت فوری  را برای شما عزیزان مهیا نموده‌اند تا با توجه به بودجه و شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید با تماس با مشاوران ما در هرزمانی از شبانه‌روز جواب سؤالات خود را بگیرید.

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت فوری دندان انجام دهند؟

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت فوری کنند؟ شرایط ایملپنت فوری
شرایط استفاده از ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت فوری دندان برای اینکه با موفقیت انجام شود نیازمند شرایط مطلوبی از استخوان فک و بافت لثه است. پس چه کسانی نمی توانند ایمپلنت کنند؟ انواع بیماری های لثه و عفونت، بافت نرم و نازک لثه و تراکم استخوان ناکافی می توانند مانع از ایمپلنت فوری دندان شوند. افرادی هم که سیگار می کشند و مبتلایان به دیابت به دلیل ضعف بافت استخوان و لثه امکان ایمپلنت فوری نخواهند داشت.

 • برای واجد شرایط بودن جهت استفاده از روش درمانی کاشت دندان، باید یک سری معیارها را رعایت کنید و یک سری فاکتورها را داشته باشید. مهمترین معیاری که پزشکان قبل از ایمپلنت دندان به آن توجه می‌کنند؛ وجود توده استخوانی کافی در ناحیه فک است. اگر به هر دلیلی توده استخوانی فک‌تان کافی نباشد؛ واجد شرایط استفاده از این گزینه نیستید. عوامل ژنتیکی یا برخی از بیماری‌های زمینه‌ای می‌توانند تراکم توده استخوانی را در بدن تحت تاثیر قرار داده و امکان استفاده از این روش درمانی را سلب کنند.
 • حتی اگر بیماری زمینه‌ای دارید که ممکن است تاثیری روی توده استخوانی بدن‌تان نداشته باشند؛ باز هم ممکن است به تشخیص پزشک جزء افرادی قلمداد شوید که نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. به عنوان مثال اگر سیگار می‌کشید یا به بیماری لثه مبتلا هستید؛ دندانپزشک یا جراح ممکن است شما را از انجام این روش منع کند.
 • این شرایط و سایر مشکلاتی که توانایی سیستم ایمنی بدن برای محافظت از خود را کاهش می‌دهند؛ می‌توانند منع استفاده از ایمپلنت را تقویت کنند. بنابراین اگر از این دسته افراد هستید ممکن است روش کاشت برای شما مناسب نباشد.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.