دندان پزشکی هوشمند

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال، که با نام های ارتودنسی نامرئی، پشت دندانی و زبانی نیز شهرت دارد، مانند ارتودنسی ثابت وظیفه صاف و ردیف کردن دندان ها و رفع انواع مال اکلوژن ها و اشکالات دندانی مانند فاصله زیاد بین دندان ها و یا تراکم زیاد آنها را به عهده دارد. به دلیل طولانی بودن دوره ارتودنسی (اغلب یک سالو نیم تا سه سال )، مخفی بودن براکت ها و بریس های ارتودنسی، یک ایده فوق العاده می باشد. شما می توانید خدمات ارتودنسی لینگوال را با هزینه ای بیشتر از ارتودنسی ثابت ( حدود 5 تا 8 ملیون برای هر فک)، انجام دهید، اما ابتدا مقاله ی زیر را که به بررسی کامل ارتودنسی لینگوال، مزایا، معایب و تمام آن چیزی که قبل از انجام ارتودنسی لینگول باید بدانید، پرداخته است، را با دقت بخوانید.

چرا ارتودنسی لینگوال را نامرئی می خوانند؟

ارتودنسی لینگوال را یکی از ارتودنسی‌های نامرئی می‌نامند؛ به دلیل اینکه موقعیت این ارتودنسی در پشت دندان ها است، به همین دلیل به آن ارتودنسی داخلی هم می‌گویند. در واقع این نوع ارتودنسی هم مانند هر ارتودنسی دیگری همه اجزای بریس که شامل براکت‌ها، سیم ها و الاستیک را دارد و همچنین دارای شباهت‌های استحکامی و سخت افزاری زیادی با ارتودنسی های معمولی است، اما با این تفاوت که ارتودنسی لینگوال در سمت داخلی دندان ها و به سمت زبان قرار می‌گیرند و همین باعث می‌شود تا هر کسی نتواند متوجه ارتودنسی شما باشد و بعد از مدتی دندان های شما مرتب و یکدست خواهد شد.

 

ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان نصب می شود
ارتودنسی لینگوال

 

ارتودنسی لینگوال برای چه کسانی مناسب است؟

در ابتدا باید گفت این روش ارتودنسی برای همه افراد با هر سنی مناسب است و محدودیت سنی ندارد، اما از آن جایی که ارتودنسی لینگوال به صورت مخفی است به نظر می‌رسد برای بزرگسالان کاربردی ‌تر باشد.

مزایا و برتری های ارتودنسی لینگوال

بهتر است بدانید که تنها مزیت ارتودنسی لینگوال نامرئی بودن آن نیست، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث شده یکی از پرطرفدارترین روش های اصلاح مشکلات دندانی باشد؛ این مزیت ها عبارت اند از:

ثابت بودن

ارتودنسی ‌های ثابت همانطور که می‌دانید نسبت به ارتودنسی های متحرک، کاربردی تر بوده و برای اصلاح کامل دندان ها توصیه می‌شود؛ ارتودنسی لینگوال ثابت بوده و می ‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و در آخر، نتیجه بهتری هم برای شما خواهد داشت ( البته دیگر روش های ارتودنسی نیز قابل استفاده هستند )

درمان ازدحام دندان ها و کج بودن شدید

ارتودنسی لینگوال این توانایی را دارد که دندان‌هایی که مشکل انحراف شدیدی دارند را به سادگی حل کند. همچنین در انواع مال اکلوژن ‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت از این ارتودنسی استفاده می‌نمایند. ارتودنسی لینگوال می‌تواند به راحتی به رفع فاصله بین دندان ها کمک کند.

عدم تغییر رنگ دندان ها

این ارتودنسی به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار میگیرد، اگر فرد در دوره ارتودنسی به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، باز هم باعث تغییر رنگ سطح دندان ها نخواهد شد و اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان ها خواهد بود. البته باید گفت این مزیت ارتودنسی لینگوال تقریبا مشابه ارتودنسی دیمون می باشد.

 

درمان مشکلات و کجی دندان با ارتودنسی لینگوال بدون تغییر رنگ

 

معایب و کاستی های ارتودنسی لینگوال

این ارتودنسی همانطور که گفتیم دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه با هم این معایب را بررسی می‌کنیم:

1. به دلیل اینکه این ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد، استفاده و جایگزین کردن آن بسیار مشکل است.

2. شما در هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها باید زمان بیشتری را برای مراجعه به مطب دندانپزشکی صرف کنید، به این معنی که هر جلسه مراجعه شما زمان بیشتری خواهد برد.

3. نصب کردن این ارتودنسی به سادگی روش معمولی نیست.

4. ارتودنسی لینگوال دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد و به صورت میانگین 2/5 تا 3 میلیون از ارتودنسی های معمولی گران تر بوده و دلیل آن هم کاملا مشخص است، گذاشتن این ارتودنسی ها نیازمند تخصص بیشتری دارد و در صورت شکست، باید هزینه بیشتری برای جایگزین کردن آن صرف نمایید.

 

قیمت و هزینه ارتودنسی لینگوال (دی 1399/10/6)

باید بدانید قیمت ارتودنسی لینگوال نسب به دیگر انواع روش ارتودنسی، بیشتر می باشد (تقریبا 3 تا چهار برابر). در نتیجه اگر به لحاظ منابع مالی رفاه کافی را دارید و بودجه بیشتری می توانید هزینه کنید، از ارتودنسی لینگوال استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی لینگوال برای یک فک: 15 تا 25 میلیون تومان

هزینه ارتودنسی لینگوال جفت فک: 25 تا 40 میلیون تومان

یکی از دلایل گران قیمت بودن و هزینه بالای ارتودنسی لینگوال پس تخصص بالای مورد نیاز برای انجام، خرید سفارشی بریس ها پس از قالب گیری دندان است.

 

تاریخچه ای در رابطه با تکامل روش ارتودنسی لینگوال از مجله IOSR علوم دندانپزشکی

 

Evolution of Lingual Brackets

In the earliest days of lingual mechanotherapy, two designs of brackets were introduced by two different researchers.

Dr. Kurzdeveloped brackets with horizontal slot

Dr. Fujitaintroduced the ones with occlusal slot

Work of Dr. Craven Kurz & his team at Ormco Company -Working in conjunction with engineers at Ormco, Kurz initiated designs and studies on a near conventional edgewise approach to lingual mechanics. The initial criteria were

To provide the same degree of control as is achievable with fixed appliances

To make a smooth, low-profile appliance with minimumirritationto soft tissue, comfortable to the patients

To develop an appliance with the minimal deviation from known, well-accepted principleof labial edgewise, and also with straight-wire principle, if possible

Dr. C.Kurzand his team at Ormco Company has developed seven generations of lingual brackets

دو طرح براکت توسط دو محقق مختلف ارائه شد

.1 براکت های دکتر Kurz با شکاف افقی ساخته شده است.

2. دکتر فوجیتینت مواردی را با شکاف اکلوزال معرفی کرد.

کار دکتر Craven Kurz و تیمش در شرکت Ormco – با همکاری مهندسین Ormco ، Kurz شروع به طراحی و مطالعات رویکردی تقریباً متعارف برای مکانیک دندان کرد.

معیارهای اولیه:

1. برای کنترل، همان درجه کنترل که با ارتودنسی ثابت قابل دستیابی است.

2. ساختن یک وسیله صاف و پنهان (پشت دندان) با حداقل تحریک در بافت نرم که برای بیماران راحت باشد.

3. برای رفع انحراف دندان ها، کاملاً پذیرفته شده، همچنین با اصل سیم مستقیم.

دکتر C.Kurzand و تیم وی در شرکت Ormco هفت نسل از براکت های زبانی را تولید کرده است.

منبع: www.iosrjournals.org

 

سوالات رایج درباره ارتودنسی لینگوال

آیا استفاده از این ارتودنسی درد دارد؟

امروزه دیگر مانند گذشته ارتودنسی‌ دندان دردی به همراه ندارند؛ اما با این وجود امکان دارد فشاری که به لثه ها وارد می‌شود، کمی برای شما ایجاد ناراحتی نماید.

آیا ارتودنسی لینگوال دارای محدودیت هم است؟

باید گفت که این ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و همانطور که گفتیم برای همه افراد مناسب است؛ اما بهتر است که افرادی که بیشتر اوقات با زخم‌های لثه و زبان و به طور کلی با زخم‌های دهانی، درگیر هستند از این روش استفاده نکنند.

آیا هر مطبی که مراجعه کنم، ارتودنسی لینگوال را انجام می‌دهد؟

خیر، شما در هر مطبی نمی‌توانید این نوع ارتودنسی را درخواست نمایید، زیرا ارائه خدمات ارتودنسی لینگوال دارای تخصص و دانش ویژه ای است که هر متخصص پریودنتیست نمی‌تواند این کار را انجام دهند همچنین بکارگیری این ارتودنسی نیازمند تجهیزات ویژه‌‌ای است که هر مطبی مجهز به آن نیست.

محدودیت های غذایی که ارتودنسی لینگوال ایجاد می‌کند، چگونه است؟

صرف نظر از این که شما چه نوع ارتودنسی دارید، باید در این دوره از استفاده کردن بعضی غذا ها که سفت و سخت هستند و یا چسبندگی زیادی به دندان ها دارند، صرف نظر نمایید. این محدودیت ها را باید در ارتودنسی لینگوال، جدی تر بگیرید. زیرا تمیز کردن این ارتودنسی سخت‌تر و مشکل تر از دیگر ارتودنسی‌ها است.

آیا برس های ارتودنسی لینگوال باعث ایجاد زخم در زبان خواهد شد؟

برای پاسخگویی به این سوال باید گفت که چون برس های ارتودنسی لینگوال در تماس مستقیم با زبان قرار دارد؛ ممکن است که در روز های ابتدایی که این ارتودنسی را دارید، هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن کمی احساس ناراحتی کنید و عادت به بودن این بریس ها نداشته باشید، اما به مرور زمان به این برس ها عادت کرده و دیگر مشکلی با آن ها نخواهید داشت.

 

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

 

دیگر مقالات مربوط به مراقبت از دندان ما را مطالعه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید