مواد تشکیل دهنده لومینیرز دندان ویژگیها و مزایای لومینیرز مراقبت های بعد از لومینیرز دندان آیا لومینیرز دندان درد دارد؟ عوارض و معایب لومینیرز دندان قیمت و هزینه لومینیرز دندان در نتیجهلومینیرز دندان یکی از ابزار جدید و روکش های دندانی نازک از نوع خاصی ونیرهای پرسلن در حوزه دندانپزشکی است و در مدت اندکی که […]

لومینیرز دندان یکی از ابزار جدید و روکش های دندانی نازک از نوع خاصی ونیرهای پرسلن در حوزه دندانپزشکی است و در مدت اندکی که شناخته شده، توانسته محبوبیت بسیاری پیدا کند. در این مطلب می‌خواهیم تمامی آنچه که باید درباره لومینیرز دندان بدانید را بگوییم؛ تا مشخص شود که آیا واقعا این روش کاربرد بیشتری دارد یا روکش های کامپوزیت و لمینت؟ ویژگی بسیار جذاب لومینیرز؛ عدم نیاز به دستکاری و تراش زیاد دندان است! به همین دلیل به لومینیرز دندان، روش نصب روکش بدون آمادگی قبلی و بدون تراش نیز می گویند.

همه ما ونیر ها را به خوبی می‌شناسیم روکش هایی که توانسته تحولات زیادی در دندانپزشکی ایجاد نماید و باعث زیباتر شدن لبخند بسیاری گردد. حال با نوعی از روکش دندان ها  به نام لومینیرز روبرو هستیم، روکشی که توانسته برخی نقایص موارد قبل را بپوشاند. یکی از نقص هایی که روش های کامپوزیت و لمینت دندان داشتن ضخامت ۰.۵ میلی میلی متری آن ها بود و همین باعث می‌شد تا بعد از به کار گیری آن عادت کردن به آن کار دشواری بنظر رسد و استفاده از آن برای هر کسی راحت نبود، که البته لومینیرز دندان ها با ضخامت ۰.۳ میلی متری خود و روش‌های اتصالی که در آن بکار رفته توانسته این نقص بزرگ را پوشش دهد و و نازک بودن آن ها باعث شده که به ابزاری پرکاربرد تبدیل شود. این نوع ونیر ساخته (دن مارت) در کالیفرنیا است که توانسته با هوشمندی، محصولی ارائه دهد که نقص محصولات قبل از خود را پوشش داده و به محبوبیت برسد.

مواد تشکیل دهنده لومینیرز دندان

مواد تشکیل دهنده لومینیرز دندان

لومینیرز دندان هم از مواد تشکیل دهنده ونیر ساخته شده است که البته کمی متفاوت تر از آن،  ونیر دندان از یک ماده پایه ای به نام فرم پرسلن ساخته می‌شود که همراه با مواد دیگر مخلوط شده تا بتواند ظاهری یکدست و البته مقاوم بالایی را ایجاد نماید. در لومینیرز دندان از پرسلن سرینات استفاده شده است که خود این ماده پایه از مخلوط پرسلن فلدسپات و کریستال لوسیت تهیه شده است. آنچه که در این مواد باعث تمایز زیاد لومینیرز دندان از دیگر ونیر ها شده است این است که از مواد اتصالی قوی تشکیل شده، معمولا با سیمان رزین فوق العاده ترمیمی و چسب به دندان ها متصل می‌گردد و این راحتی استفاده آن را بیشتر از دیگر محصولات مشابه کرده است.

ویژگیها و مزایای لومینیرز

لومینیرز دندان و برگشت پذیری آن

چرا میگوییم لومینیرز دندان ها برگشت پذیر است؟ زمانی که شما برای استفاده از ونیر پرسلن، کامپوزیت و لمینت اقدام می‌کنید، لازم است که مینای دندان شما برای گذاشتن روکش ساییده شود، و این یعنی شما مینای دندان خود را از دست داده اید و این یک فرایند برگشت ناپذیر است، اما باید در نظر داشته باشید که در لومینیرز دندان نیازی به انجام این ساییدگی ها نیست و این یعنی در عین حال که دندان های طبیعی خود را دارید، می‌توانید روکش آن را نیز داشته باشید تا زیباتر به نظر رسد و این موضوع می‌تواند برای افرادی که به طور دائم قصد داشتن ونیر را دارند یک خبر خوشحال کننده باشد.

دوام لومینیرز دندان

به گفته شرکت سازنده این محصول، اگر شما به درستی از لومینیرز دندان های خود مراقبت کنید به راحتی می‌توانید این محصول تا ۲۰ سال و یا حتی مدت بیشتری روی دندان های خود استفاده کنید و این موضوع در صورتی است که ونیرهای دیگر دندان های شما مانند کامپوزیت یا لمینت دندان تنها تا ۱۰ تا ۱۵ سال و بسته به نوع مراقبت های شما می‌توانند دوام داشته باشند.

ضخامت کم

ضخامت پایین لومینیرز از ویژگی های جذاب و کاربردی آن است. راحتی استفاده از این ونیر ها باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

مراقبت های بعد از لومینیرز دندان

مراقبت های بعد از لومینیرز دندان 

  1. بعد از هر وعده غذایی مسواک شده و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید.
  2. سالیانه دوبار و در صورت لزوم دفعات بیشتری به دندانپزشک مراجعه کنید.
  3. مصرف و خوردن شیرینی و مواد مضر که خاصیت چسبندگی زیادی به دندان ها دارند را به حداقل برسانید.

علاوه بر دوام طولانی تر لومینیرز دندان نسبت به دیگر ونیر پرسلن، این محصول دارای گارانتی است به طوری که اگر مشکلی برای این محصولات ایجاد شود و بدون پرداخت هزینه ای اضافی آن را می‌توانید تعویض نمایید.

آیا لومینیرز دندان درد دارد؟

به دلیل اینکه در این روش لازم نیست تا مینای دندان شما ازبین برود پس نیازی به انجام عمل های جراحی و بی حسی نیست و لازم نمی‌باشد که در هنگام گذاشتن لومینیرز دندان شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

عوارض و معایب لومینیرز دندان

برای پاسخ به این سوال باید گفت این محصول آمده است تا تمامی ضعف های محصولات قبلی خود را پوشش دهد و در نگاه اول شاید بسیار بدون نقص بنظر برسد؛ اما با نگاهی دقیق تر به این محصول می‌توانید پی ببرید که این محصول هم بی نقص نیست. از مواردی که می‌تواند به عنوان یک نقص برای این محصول تلقی شود، این است که اگر فردی در دندان هایش تغییر رنگ زیادی ایجاد شده باشد، به خوبی این نقص را نمی‌تواند با لومینیرز دندان پوشش دهد، زیرا ضخامت این روکش ها بسیار کم شده و همین موضوع می‌تواند یک نقص در لومینیرز دندان محسوب شود. اما اگر تنها مشکل شما شکسته شدن دندان ها و نامرتب بودن و فاصله داشتن آن ها است؛ لومینیرز دندان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

زمانیکه دندان های شما شکسته شده اند و یا تغییر رنگ داده اند و یا نامرتب هستند و همین موضوعات باعث تغییر در لبخند شما و تاثیر در چهره شما شده است، اما تمایل به استفاده از بریس ها ندارید؛ روکش ها می‌توانند گزینه مناسبی برای انتخاب شما باشند.

قیمت و هزینه لومینیرز دندان

لومینیرز دندان را اگر در حالت استاندارد برای دندان ها نصب شود؛ باید برای ۸ دندان انجام شود و هر دندان در سال ۲۰۲۱ با توجه به تخصص دندانپزشک و منطقه انجام خدمات؛ حدود ۲ تا ۴ میلیون تومان خرج دارد که حدودا برای ۸ دندان فرم داده شده قیمتی حدود ۱۶ تا ۳۲ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

در نتیجه

با توجه به مطالب ارائه شده؛ لومینیرز دندان از روکش های دندانی است و تفاوت آن با لمینت و کامپوزیت دندان؛ ضخامت کم و استحکام بیشتر آن می باشد که باعث محبوبیت زیاد آن نیز شده است. لومینیرز دندان می تواند طول عمر دندان های شما را تا میزان چشم گیری بالا برده و به اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهر شما نیز کمک کند و در نتیجه کلی اعتماد به نفس شما را نیز ارتقا خواهد داد. جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

مطالعه بیشتر:

فرق لمینت و کامپوزیت

برداشتن لمینت دندان