سفید شدن لثه

تغییر رنگ و سفید شدن لثه ها ممکن است برای همه ی ما اتفاق افتاده باشد، این تغییر رنگ و یا کم رنگ شدن و سفید شدن لثه ها را باید جدی گرفت، زیرا هر کدام از این اتفاقات در لثه می تواند بیانگر مشکلی باشد و عارضه ای را به وجود آورد. از دلایل اصلی سفیدی لثه، کم خونی است که می تواند ناشی از کم کاری تیروئید، خونریزی دستگاه گوارش و مصرف دارو های شیمی درمانی باشد.  در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به علت های مختلفی که باعث سفید شدن لثه ها می‌شود، از جمله؛ یائسگی، قارچ لثه، لکوپلاکی و لیکن پلان دهان و همچنین در ادامه راه حل های بازگردانی رنگ طبیعی لثه را در هر یک از معضلات بررسی می کنیم.

تصویری از سفید شدن لثه ها

عواملی که باعث سفید شدن لثه ها می شود

اگر سفید شدن لثه های شما همراه با عوارض دیگری مانند احساس درد در لثه ها باشد، باید آن را جدی بگیرید، البته سفید شدن لثه ها به تنهایی نیز عارضه ای است که نباید به آن بی توجه باشید، زیرا باعث ایجاد عوارض جدی‌تری می‌گردد.

کم خونی

اولین عاملی که می‌تواند باعث سفید شدن لثه ها شود، که قابل حدس برای همه است، کم خونی یا آنمی می‌باشد. میدانید که در هر ناحیه از بدن کم خونی می تواند باعث سفید شدن و بی رنگ شدن آن شود. برای اینکه بدانید آیا سفید شدن لثه های شما از کم خونی است، باید بررسی کنید که آیا علائم دیگر کم خونی را دارید یا خیر؟ از دیگر علائم کم خونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 •  رنگ پریدگی در پوست
 • سردرد
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • بیحالی و خستگی

اگر یک یا دو مورد از علائم گفته شده را دارید، شما احتمالا به کم خونی دچار شده اید، اما اینکه چه عواملی باعث کم خونی در شما شده نیز می‌تواند بسیار در درمان آن کمک کند، در واقع عوامل زیادی هستند که باعث می‌شوند افراد دچار کم خونی گردند و این کم خونی خود را به صورت سفیدی در لثه ها نشان میدهد؛ بعضی از این عوامل کم خونی، می‌توانند یک بیماری خطرناک باشند؛ به برخی از بیماری هایی که باعث کم خونی می‌شود، اشاره میکنیم:

 • کم کاری تیروئید
 • خونریزی در دستگاه گوارش
 • قاعدگی های طولانی مدت و سنگین و یا قاعدگی های با فاصله زمانی کم
 • سرطان ها
 • التهاب در روده بزرگ
 • بیماری های در طحال، کلیه و کبد
 • مصرف داروهای شیمی درمانی

یائسگی

زمانی که فرد وارد دوران یائسگی خود می‌شود؛ در واقع تغییرات هورمونی ایجاد شده در این دوران باعث کم شدن جریان خون در بدن فرد می‌شود و همین موضوع می‌تواند باعث سفید شدن لثه ها در فرد گردد. علاوه بر سفید شدن لثه ها، عوارض دیگری مانند خشک شدن لثه ها نیز در این دوره ایجاد میگردد. همین خشک شدن می‌تواند عاملی برای عفونت در لثه ها و گاهی ایجاد خونریزی در لثه ها شود؛ این عوارض با هورمون درمانی قابل درمان و بهبود هستند.

قارچ ها

از دیگر عواملی که ممکن است باعث سفید شدن لثه ها شود، قارچ ها هستند؛ که البته این قارچ ها در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می شوند و یا می توانند عارضه ای از بیماری دیگری باشند؛ در هر حال این عارضه نیز با استفاده از کرم های ضد قارچی مانند نیستاتین و کلوتریمازول، قابل حل و درمان هستند.

لکوپلاکی

لکوپلاکی یک بیماری است که می‌تواند روی لثه شما لکه های یکنواخت و سفید رنگی و نازکی ایجاد کند و که نمی‌توان آن ها را از بین برد و یا برداشت. علت اصلی ایجاد این بیماری مشخص نیست، اما شواهد نشان میدهد که افراد سیگاری و یا افرادی که الکل مصرف می‌کنند و همچنین افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی‌کنند، به این عارضه دچار می‌شوند. این عارضه بی ضرر است و تنها باعث سفید شدن لثه ها می‌گردند، اما گاهی می‌توانند در فواصل طولانی باعث ایجاد سرطان هم گردند. پس بهتر است در هنگام دیدن این لکه ها حتما پزشک و یا دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

لیکن پلان دهان

برای این عارضه که آسیب‌های دهانی به همراه دارد، هیچ راه درمان قطعی وجود ندارد و در صورت ابتلا به این بیماری تنها باید از مصرف موادی که آن را تشدید می‌نماید؛ خودداری کنید. این موارد بسته به میزان آسیب وارد شده متفاوت است و حتما باید با پزشک مراجعه گردد. در صورت ابتلا به این بیماری که عوارضی مانند سفید شدن لثه ها به همراه دارد، جهت درمان و کنترل آن باید از سیگار کشیدن خودداری کنید، ورزش کنید، رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.

بیشتر بخوانید: عفونت لثه

اگر همراه با سفید شدن لثه ها این عوارض را داشتید؛ الزامی است که به پزشک مراجعه نمایید

برخی مواقع سفید شدن لثه ها همراه با برخی عوارض و نشانه های دیگر ظاهر می شود که در این صورت مراجعه شما به دندان پزشک جهت کاهش احتمال نیاز به درمان های شدید مانند پیوند لثه، الزامی می باشد. از این عوامل می تواند به لیست زیر اشاره کرد:

 • خونریزی از لثه
 • بلع همراه با درد
 • لق شدن دندان ها
 • تورم در لثه
 • تب
 • احساس درد در ناحیه فک
 • آبسه لثه ها

بیشتر بخوانید: لیفت لثه

موارد پیشگیری از سفید شدن لثه ها

موارد پیشگیری از سفید شدن لثه ها مانند بهداشت دهان

راه‌هایی برای پیشگیری از این عارضه وجود دارد که لازم است افرادی که در معرض کم خونی هستند بیشتر به این موارد دقت نمایند،

 • بهداشت دهان و دندان خود را حتما رعایت نمایید( مسواک زدن روزی 2 بار و حداقل روزی یکبار نخ دندان کشیدن)
 • تعویض به موقع مسواک( ماهی یکبار)
 • ورزش کردن به طور مرتب که سیستم دفاعی بدن را قوی مینماید.
 • سیگار و یا استفاده از دخانیات مختلف را کنار بگذارید.
 • مراجعه به دندانپزشک را به طور مرتب فراموش نکنید.
 • رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

یک توصیه مهم به عنوان سخن پایانی

همه ما به خوبی می‌دانیم که بی توجهی کردن به هر عارضه در ابتدا شاید برای ما ایجاد مشکل جدی نکند، اما در ادامه می‌تواند مشکلات بزرگ تری برای ما ایجاد نماید که درمان آن، هم نیازمند زمان و هم هزینه بیشتری است، علاوه بر آن دردهایی را ممکن است به همراه داشته باشد، که شما را تا مدت ها درگیر نماید. عارضه سفید شدن لثه ها هم به همین صورت است، شاید در ابتدا و در ظاهر مشکلی برای شما ایجاد نکند؛ اما در صورت بی توجهی به آن شما دچار عارضه های جدی‌تری خواهید شد و این نکته را نیز در نظر داشته باشید؛ داشتن رنگ طبیعی لثه در افزایش اعتماد به نفس و اصلاح طرح لبخند شما نیز موثر خواهد بود.

توجه: یکی از فاکتورهای زیبایی، داشتن دندان هایی سالم و زیباست. پس لازم است که مراقبت های لازم از آن ها به عمل آید. یکی از اقداماتی که لازم است انجام شود تا دندان ها در معرض خطر انواع آسیب های دندانی قرار نگیرند، چکاپ های دوره ای است. یک تصور غلط در اذهان وجود دارد که دندان ها تا زمانی که ظاهر سالمی داشته باشند و فرد دردی را احساس نکند، نیاز به درمان و رسیدگی ندارد! در حالی که اگر معاینه های منظم توسط دندانپزشک صورت گیرد، بسیاری از بیماری ها را می توان در روزهای اولیه بروز تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام کرد. ضمن اینکه همیشه گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است.

مراجعات منظم نزد دندانپزشک می تواند احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری های دهان و دندان به کمترین میزان ممکن برساند. در واقع پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان را می توان از علت های اصلی چکاپ دندان است.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.