دندان پزشکی هوشمند

 • 021-91009991

لمینت

لمینت روشی است برای اصلاح طرح لبخند و رفع بدشکلی و بد رنگی دندانها، با استفاده از روکش لمینتی نازک روی سطح دندان. انجام لمینت دندان نیاز به تراشی بسیار کم در سطح دندان دارد؛ تا اینکه فضا برای قرار گرفتن پوسته نازک چینی و روکش لمینتی بسیار زیبا و طبیعی بر روی دندان فراهم شود. داشتن دندان‌هایی زیبا، خوش رنگ، لبخند را زیباتر و اعتماد به نفس شما را بیشتر خواهد کرد. امروزه علم دندانپزشکی این آرزو را با لمینت محقق کرده و با ابداع شیوه‌های درمانی مختلف، عیوب ظاهری را در دندان‌ها از بین برده و ظاهر مناسب دندان و لبخندی زیبا را هدیه و علاوه بر آن طول عمر مفید دندان ها را نیز افزایش می دهد. لمینت برای پوشش دندان‌های نامتوازن، شکسته و دندان‌هایی تغییر رنگ یافته، بهترین شیوه درمان است، ان هم با قیمت های ارزان و منصفانه.

در این مقاله در رابطه با لمینت دندان صحبت خواهد شد. از لمینت اغلب برای زیبایی ظاهری و رفع بدشکلی و بد رنگی دندان ها با پوشش مناسب و ماندگاری بیشتر آنها استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009991-021 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

لمینت دندان چیست؟

دندان های فردی که لمینت دندان انجام داده است.

لمینت دندان یا لمینیت پرسلین، پوششی نازک است که از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا ساخته و با کمک مواد رنگ دندان، به رنگ طبیعی دندان ساخته شده و مانند ناخن روی دندان گذاشته می‌شود. این پوسته‌ های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌ پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر، ضخامت کم و عدم رنگ پزیری می باشد و برگشت پذیری لمینت، بخصوص لمینت همراه با لیزر که از نازک ترین لمینت است، بیشتر از کامپوزیت بوده و مینای دندان نیز کمتر آسیب خواهد دید.

انواع لمینت

لمینت بر اساس ماده سازنده آن به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. البته استفاده از هریک از روش های ایمپلنت دندان، ویژگی های خاص خود را دارد و پیشنهاد می کنیم انتخاب لمینت مناسب را به تشخیص متخصص دندانپزشک محول کنید؛ چرا که متخصص دندانپزشک با بررسی جنس دندان شما و حساسیت های شما نسبت به مواد سازنده لمینت، بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد. چهار نوع اصلی لمینت دندان به شرح زیر می باشند:

لمینت کامپوزیتی دندان

دندان های یک زن قبل و بعد از انجام لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر، یکی از روش ‌های خوب برطرف کردن عیوب دندان است که برای رفع نا منظمی دندان‌ها کاربرد دارد. بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که وقت لازم برای درمان طولانی مدت ارتودنسی ندارند و افرادی که رنگ سفید خاصی را خواستار هستند که با سایر روش‌ها قابل اجرا نیست. طول عمر این روش 5 الی 7 سال بوده و هزینه آن نسبت به لمینت سرامیکی پایین‌تر است، سریع‌تر آماده می‌شود و نیاز به لابراتوار ندارد.

لمینت سرامیکی دندان

ظاهر دندان ها با لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر، پوششی از جنس سرامیک با ظاهری زیبا و درخشان است و استحکام بالایی دارد. برای قرارگیری بر روی دندان نیاز به کمی تراش دارد، البته تراش به حدی نیست که به مینای دندان آسیب برساند . طول عمر لمینت سرامیکی بالاست و در صورتیکه از چسب‌های قوی و باکیفیت استفاده شود، بین 15 تا 25 سال طول عمر داردو بهترینگزینه حال حاضر برای اصلاح طرح لبخند است. قیمت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر است.

از بهترین و مدرن ترین لمینت های سرامیکی؛ لمینت برلیانس است. از ویژگی های مهم لمینت برلیانس؛ ضخامت کم، شفافیت و استحکام بالا است.

لمینت دندان متحرک

لمینت دندان متحرک

لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل، مانند لمینت ثابت از جنس لمینت و برای پوشاندن عیوب دندان و اصلاح ظاهر دندان عمل کرده و یک کاور قابل برداشتن است که روی دندان را می پوشاند. هزینه لمینت متحرک نسبتا پایین و کارایی بالایی دارد، اما! طول عمر لمینت متحرک کمتر از لمینت ثابت می باشد. مراحل تولید و نحوه نصب لمینت متحرک دندان بسیار ساده می باشد و پس از قالبگیری دندان توسط دندانپزشک و تولید روکش لمینتی، می توانید به راحتی آن را روی دندان قرار دهید.

لمینت بدون تراش

لمینت دندان بدون تراش فوق نازک

لمینت دندان بدون تراش (no prep) مانند لمینت لومینیرز، از نازک ترین انواع لمینت می باشد که در اصطلاح به آنها لمینت کانتکت لنز یا فوق نازک بوده است. ضخامت لمینت بدون تراش 3/0 میلیمتر می باشد و در نصب این ونیر، نیازی به تراش مینای دندان یا پرپ مینا نیست و به دلیل ضخامت و وزن پایین آن، به راحتی به دندان خواهد چسبید.

مزایای لمینت بدون تراش:

 1. مناسب افرادی که می خواهند مینای دندان دست نخورده باقی بماند.
 2. پیوند آن با دندان مستحکم است.
 3. استحکام و مقاومت آنها نسبت به ضخامتشان بسیار مناسب است.
 4. طول عمر آنها در صورت انجام مراقبت های بعد از لمینت، حداقل 10 سال می باشد.
 5. به دلیل عدم تراش مینای دندان، حساسیت خاصی نسبت به سردی و گرمی به وجود نمی آید.

معایب لمینت بدون تراش:

 1. بسیار نازک هستند و نمی توانند تمام مشکلات، بخصوص عیوب شدید مانند تغییر رنگ های شدید دندان را پوشش دهند.
 2. در صورتی که برای پوشش عیوب نیاز به ضخیم تر کردن لمینت باشد، این کار به دلیل عدم تراش مینا، امکانپذیر نمی باشد.
 3. حتما باید هر چند وقت یک بار، پولیش داده شود تا بتواند ظاهر زیبای خود را حفظ کند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

برای مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی (پرسلن ونیر و کامپوزیت ونیر)، بهتر است 4 تفاوت اصلی آنها را به صورت لیستی بررسی کنیم:

 1. لمینت کامپوزیتی؛ پوششی است که طی یک جلسه ساخت و نصب آن انجام می شود، در حالی که نصب لمینت سرامیکی حداقل دو جلسه و دو هفته زمان لازم دارد.
 2. لمینت سرامیکی نیاز به قالب گیری دندان و ساخت لایه های لمینت توسط لابراتور دارد، در حالی که لمینت کامپوزیتی به صورت قالب های آماده طبق آناتومی و طرح لبخند شما طراحی و نصب می شوند.
 3. از برتری های لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی، عدم تغییر رنگ آن تا مدت طولانی می باشد. البته لمینت کامپوزیتی با مراقبت های لازم و پولیش حداقل هر 6 ماه، می تواند به رنگ اولیه خود باقی بماند.
 4. مقاومت لمینت های سرامیکی بیشتر از لمینت های کامپوزیتی می باشد. در این مورد نیز با مراقبت های بیشتر از لمینت کامپوزیتی، می توانید از مزایای ظاهر فوق العاده آن تا مدت زیادی بهره مند شوید.

نحوه صحیح انتخاب رنگ لمینت دندان

از مهم ترین و پردغدغه ترین فرایند انجام لمینت دندان، انتخاب رنگ مناسب برای روکش های لمینت می باشد. انتخاب رنگ نامناسب که با رنگ صورت، لب و آناتومی دندان شما هماهنگ نباشد، نتیجه ی معکوسی در اصلاح ظاهر و لبخند شما خواهد داشت و دندان های شما کاملا مصنوعی و غیر طبیعی به نظر خواهد رسید. دندانپزشک شما حتما در انتخاب رنگ به شما کمک خواهد کرد و بهتر است توسیه های دندانپزشک را در نظر داشته و به نکات زیر نیز دقت فرمایید:

 1. افرادی با پوست تیره، از انتخاب رنگ های بسیار روشن لمینت پرهیز کنند. جهت جلوگیری از مصنوعی و غیر طبیعی به نظر رسیدن دندان ها، رنگ لمینت دندان باید حداکثر دو درجه روشن تر از رنگ پوس صورت باشد.
 2. اگر رنگ پوست شما روشن و سفید است، می توانید از لمینت های کاملا سفید استفاده کنید و مشکلی در ظاهر شما پیش نخواهد آمد.
 3. برای هر چه بیشتر طبیعی و زیبا بودن رنگ لمینت، از یکدست و یک رنگ بودن مطلق تمام دندان ها پرهیز کنید و می توانید با لایه لایه چسباندن روکش های لمینت، اختلاف بسیار ریزی در لبه ها ایجاد کنید که به طبیعی بودن دندان ها بسیار کمک می کند.
 4. افراد حساس تر و دقیق تر، میزان سفیدی چشم ها را نیز مورد توجه قرار می دهند، و سعی می کنند سفیدی لمینت بیشتر از سفیدی چشم آنها نباشد.

چه افرادی نمی توانند از لمینت برای دندان هایشان استفاده کنند؟

گر چه این ونیر ها برای اکثر موارد بسیار مناسب هستند و می توانند در اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری دندان ها بسیار موثر باشند، اما همچنان شرایطی وجود دارد که درمان لمینت و بیشتر ونیر های دندانی توصیه نمی شود:

 1. افرادی که مشکلات و عفونت های لثه دارند (مانند پریودنتال).
 2. بیماری های دهان و دندان مبتلا باشند.
 3. بی نظمی دندان بیش از اندازه باشد (در مرحله اول باید از ارتودنسی یا عمل فک استفاده شود).
 4. بیماری غیر ارادی یا ارادی دندان قروچه دارند (باعث آسیب به لمینت دندان می شود).
 5. شکستگی و خوردگی دندان ها بیش از توان رفع مشکل توسط لمینت باشد.

لمینت از چه موادی ساخته شده است

سرامیک اصلی ترین ماده در ساخت لمینت دندان

لمینت سرامیکی بر حسب نوع مواد تشکیل دهنده به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

سرامیک بر پایه شیشه

پرسلین فلدسپاتیک که زیر مجموعه سرامیک بر پایه شیشه قرار می‌گیرد؛ از سه جزء اصلی کوارتز،فلدسپات و کائولین تشکیل شده است. جز اصلی این مخلوط دی اکسید سیلیکون است.

سرامیک‌های بر پایه آلومینا

اینسرام پرسلین، نوعی سرامیک نپخته است که از مواد سرامیکی همراه با رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت ساخته می‌شود و در طول فرآیند پخت، رنگ‌ها تغییر پیدا می‌کند و از هسته جدا می‌شود.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا، از مواد پلی ‌کریستالین ساخته می‌شوند که هیچ‌ گونه شیشه‌ای در آنها به کار نمی‌رود.سرامیک‌های پلی‌کریستالاین مستحکم‌تر و سخت‌تر از سرامیک‌های بر پایه شیشه می‌باشند.

ضخامت لمینت دندان

این که لمینت دندان چقدر ضخامت دارد، بستگی به نوع لمینتی است که شما برای دندان های خود انتخاب میکنید و یا توسط دندانپزشک به شما پیشنهاد می شود. ضخامت لمینت دندان از 0.3 میلیمتر در لمینت های همراه با لیزر و بدون تراش دندان شروع می شود و تا ضخامت 1 میلیمتری در لمینت های همراه با تراش ادامه دارند.

البته وقتی شما لمینتی با ضخامت 1 میلیمتر را روی دندان نصب می کند؛ باید قبل از آن دندان شما به ضخامت 1 میلیمتر تراش داده شود تا ظاهر شما و حجم و اندازه ی دندان ها تغییر نکند. البته نحوه تراش دندان ها روز به روز کمتر می شود تا عوارض احتمالی ناشی از لمینت دندان به حداقل خود برسد.

مزایای ضخامت کم لمینت دندان

قطعا هر چه لمینت نازک تر و با دقت بیشتری روی دندان ها قرار گیرد، کیفیت و مزایای آن بیشتر است، چرا؟ از عمده مزایای لمینت نازک تر؛ عدم آسیب دیدن دندان، به حداقل رساندن حساسیت های دهان و دندان، امکان اصلاح و برگشت آن و عدم تخریب ساختار دندان می باشد.

کاربرد لمینت دندان

دندان های آسیب دیده که با لمینت ظاهر زیبایی پیدا کرده است

در موارد زیر از لمینت دندان استفاده می شود:

1. تغییر رنگ دندان

2. دندان‌های نامرتب

3. دندان‌های شکسته

4. مشکلات تراز دندان

5. شکل و اندازه ناموزون دندان‌ها

6. فاصله بین دندان‌ها

7. اضافه نمودن طول تاج

8. طراحی لبخند زیبا

5 مرحله اصلی لمینت دندان

انجام لمینت دندان زمانبر است و چند مرحله دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

1. تراشیدن مینا

تراشیدن مینای دندان | مرحله اول لمینت دندان

ابتدا دندان پزشک یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را تراش می‌دهد. معمولا بین 0.5 الی 0.7 میلی‌متر تراش می‌خورد که بسته به نیاز دندان فرد است. معمولا این مقدار تراشیدگی کم است و نیاز به بی‌حسی ندارد.

2. قالب‌گیری از دندان

قالب گیری دندان ها | مرحله دوم لمینت دندان

پس از مرحله تراش، نوبت به قالب‌گیری از دندان‌ها می‌رسد. در این مرحله ماده قالب‌گیری روی دندان قرار گرفته و شکل دندان را به خود می‌گیرد و سفت می‌شود.این قالب برای ساخت لمینت به لابراتوار دندانی فرستاده می‌شود.

3. ساخت لمینت

تکنسین بر اساس قالب فرستاده شده یک مدل کاری درست می‌کند. در داخل این مدل، چند لایه پورسلن ساخته می‌شود که با استفاده از گرما یا فشار شدید، مقاومت مواد سازنده آن افزایش می‌یابد.

ساخت یک مرحله‌ای: اگر از تکنولوژی CEREC برای ساخت لمینت دندان استفاده شود، روند کار بسیار سریع‌تر است. پس از تجزیه و تحلیل تصاویر کامپیوتری و انجام تنظیمات لازم، دندانپزشک تصاویر را به یک سیستم فرز می‌فرستد.
مانند یک چاپگر 3 بعدی، دستگاه یک لمینت سفارشی مناسب را ظرف چند دقیقه ایجاد می‌کند. دندانپزشک رنگ مناسبی را انتخاب می‌کند. دندانپزشک می‌تواند بعدها ترمیم‌ها را با استفاده از رنگ‌آمیزی و پالیش‌کاری را طبق علاقه فرد دربیاورد.

4. نصب لمینت موقت

نصب لمینت موقت | مرحله چهارم لمینت دندان

در فاصله زمانی که لمینت ها در لابراتوار ساخته می‌شود (معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد) روی دندان بیمار لمینت موقت نصب می‌شود. لمینت موقت را برای محافظت از زمینه کاری دندان و جلوگیری از حساسیت دندان‌های تراش‌خورده، نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم قرار می‌دهند. دندانپزشک بر اساس میزان تراشیدگی مینای دندان تصمیم می‌گیرد از آن استفاده کنند یا نه.

5. چسباندن لمینت‌ دندان

نمای دندان بعد از گذاشتن و چسباندن لمینت‌ | مرحله پنجم لمینت دندان

هنگامی که ساخت لمینت کامل می‌شود، دندانپزشک دوباره شکل و ظاهر آن‌ها را بررسی می‌کند. به طور خاص، اطمینان حاصل می‌کند که لمینت بر گاز گرفتن بیمار تاثیر نمی‌گذارد و یا این که باعث ایجاد مشکلات هم ترازی نمی‌شود. در صورت لزوم، می‌تواند آنها را کمی برش دهد و مجددا به آن شکل دهد. دندانپزشک همچنین رنگ لیمنت را با رنگ طبیعی لبخند بیمار مقایسه می‌کند.
ابتدا یک ژل اسید را به دندان‌ها اعمال می‌شود تا در سطح میکروسکوپی، بر روی دندان زبری ایجاد شود و مواد معدنی موجود روی دندان از بین برود. سپس دندان‌ها با یک ماده چسبناک پوشانده شده و لمینت‌ها روی آن قرار داده می‌شود.محلول در داخل شکاف‌های کوچک روی سطح آن‌ها قرار می‌گیرد. این کار یک پایه قوی برای روکشایجاد می‌کند.

در نهایت دندانپزشک، ماده سیمانی دندان را در پشت لیمنت‌ها پخش می‌کند و روکش‌های سرامیکی را در جلوی دندان قرار می‌دهد. مقداری فشار بر آن‌هاوارد می‌کند تا در جای خود محکم قرار بگیرند. سپس از نور محکم‌کننده برای سخت شدن مواد لمینت استفاده می‌کند. این نور باعث تحریک یک واکنش شیمیایی در مواد اتصال می‌شود و باعث می‌شود تا لیمنت در عرض چند دقیقه، تنظیم شود.

مزایای لمینت دندان

زیبایی و اعتماد به نفس بالا از مزایای لمینت دندان

لمینت دندان مزایایی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

زیبای خاصی به لبخند می‌دهد

لمینت دندان،یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند است و برای افرادی که رنگ دندان‌هایشان زرد شده یا دندان شکسته دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود و به خوبی، عیوب دندان را می‌پوشاند.

نسبت به تاج دندان، روشی کم‌ تهاجمی ‌تر است

برای نصب تاج دندان باید دور تا دور دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای وارد کردن تاج دندان فراهم شود. در صورتی که برای نصب لمینت فقط باید سطح روی دندان‌ها را از یک جهت، تراشید. به همین علت نه تنها کم تهاجمی‌تر است، بلکهنسبت به تاج دندان، پیوند بسیار قوی‌تری با مینای دندان برقرار می‌کند.

مقاوم در برابر زرد شدن

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت، در مقابل زردشدن مقاوم هستند. در صورت مراقبت صحیح، به طور دائم سفید و درخشان باقی می‌ماند. باید توجه داشت که نباید موادی که رنگدانه زیادی دارند زیاد استفاده شود چرا که این مواد می‌توانند مینای دندان طبیعی را نیز دچار تغییر رنگ کنند.

طبیعی به نظر رسیدن

خاصیت طبیعی به نظر رسیدن یکی از بهترین مزایای لمینت دندان است. بازتاب نور در لمینت سرامیکی باعث می‌شود شبیه مینای دندان به نظر برسد.چون لمینیت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می‌شود؛ بسیار شفاف بوده و روی دندان‌های طبیعی غیرقابل تشخیص است.

دوام و طول عمر زیاد

اگر پزشک بامهارتی را برای انجام لمینت دندان انتخاب کرده باشید و بعد از کاشت آن نیز مراقبت‌های لازم را انجام داده باشید، لمینت 15 تا 25 سال می‌تواند عمر کند. اما به مرور زمان اگر دندان‌های زیرین دچار مشکل شود یا لمینت آسیب ببیند امکان تعمیر لمینت وجود دارد و با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می‌توان این مسائل مربوط به تعمیر لمینت دندان را برطرف کرد.

انعطاف‌پذیر بودن

در بیشتر موارد نیاز نیست که تمام دندان‌های خود را لمینت کنید، بلکه چند دندان جلو را که هنگام خندیدن بیشتر جلب توجه می‌کند، می‌توانید با لمینیت سرامیکی اصلاح کنید.

فوری بودن مشاهده نتایج

کاشت لمینت دندان دوره نقاهت و ریکاوری ندارد و بلافاصله پس از نصب لبخند شما را زیباتر می‌کند.

برطرف کردن عیوب ظاهری دندان

لمینت دندان ایرادات ظاهری مانند تغییر رنگ، کج درآمدن، شکستگی، لب پر شدن یا فاصله زیاد بین دندان‌ها را پوشش می‌دهد.

قابلیت ترکیب شدن با دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی

لمینت دندان را می‌توان به همراه سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی همانند ایمپلنت، بریج، ارتودنسی، تاج دندان، سفید کردن دندان استفاده کرد و با آن طرح لبخند را اصلاح کرد. رنگ و ظاهر لمینت‌های دندان دقیقا شبیه به تاج دندان یا ایمپلنت ساخته می‌شود؛ به همین دلیل یکدستی و هماهنگی دندان‌ها حفظ خواهد شد.

از بین بردن فاصله های کم بین دندان ها

آیا لمینت می تواند فاصله بین دندان ها را از بین ببرد؟ در صورتی که فاصله بین دندان های خیلی زیاد نباشد؛ بله، می توان با قالب های لمینت سرامیکی کمی بزرگ تر از اندازه ی دندان، فاصله بین دو دندان را ناپدید کرده و ظاهر دندان را ترمیم کرد. این درمان و روش از بین بردن فاصله های ریز بین دندان به حدی زیاد شده که اصطلاحی تحت عنوان لمینت دندان های فاصله دار در بین مردم باب شده است.

معایب و عوارض لمینت دندان

شکنندگی لمینت دائمی (ثابت)؛ از عوارض لمینت دندان

لمینت نیز می‌تواند معایبی داشته باشد. از معایب این روش به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

1. دائمی و غیرقابل بازگشت هستند

پس از کاشت لمینت دندان، امکان برداشتن آن‌ها و استفاده مجدد از دندان‌های طبیعی برای فرد وجود ندارد. یعنی فرآیند نصب آنها برگشت‌ناپذیر است.

2. امکان حساس شدن دندان وجود دارد

تا چند روز بعد از نصب لمینت، امکان دارد نسبت به غذا ها و نوشیدنی‌ های سرد و گرم حساس شوید. دلیل این امر آن است که مینای دندان تا حدودی تراشیده می‌شود. این حالت حساس شدن، به مرور زمان و خود به خود از بین می‌رود.

3. امکان آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد

با این که لمینت دندان از مواد بسیار مقاومی ساخته می‌شود اما امکان آسیب دیدن در آن وجود دارد. اگر در اثر در اثر جویدن یا گاز زدن غذا های سفت یا دندان قروچه کردن، فشار زیادی به آن وارد شود، ممکن است آسیب ببیند، بشکند یا بیوفتد.

4. نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد

تراشیدن مینای دندان یکی از معایب بزرگ لمینت دندان است.مینای دندان به این دلیل تراش می‌خورد که پس از نصب، ضخامت اضافه ایجاد نشود و دندان حالت غیرطبیعی به خود نگیرد.
با این حال، در مقایسه با تاج دندان روش کم تهاجمی است. چرا که برای نصب آن‌ها فقط لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود. به همین علت دندان‌ها کمتر حساس شده و این حالت در طی چند روز کاملا از بین می‌رود.

5. فرایند ساخت طولانی است

فرآیند ساخت و نصب لمینت زمان بر است. فاصله زمانی قالب‌گیری، طراحی و نصب نهایی لمینت‌ها روی دندان، حدوداً یک ماه است. برای نصب لمینت‌های سرامیکی دو تا سه جلسه وقت می‌برد.چون دندان‌ها در اثر تراشیدن مینای دندان، حساس می‌شوند، معمولا در این مدت از لمینت موقت استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

زیبایی نیاز به مراقبت دارد. بنابراین پس از کاشت لمینت دندان، باید از آن مراقبت کنید تا بتوانید به مدت زمان بیشتری از مزایای لمینت بهره مند شوید. موارد زیر را پس از انجام لمینت دندان به درستی انجام دهید:

1- روزانه نخ دندان بکشید.

2- از مواد خوراکی رنگی، کمتر استفاده کنید. چرا که به مرور زمان می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند. این تغییر رنگ می‌تواند روی مینای دندان طبیعی نیز اثر بگذارد.

3- غذاها و میوه‌های سخت نخورید. هرگز از دندان برای شکستن آجیل استفاده نکنید.

4- با مشورت دندانپزشک خود یک دهان‌شویه مخصوص تهیه کنید.

5- مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان را کنار بگذارید. چرا که باعث تغییر رنگ لمینت می‌شود.

6- هر 6 ماه یک بار، برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

7- اگر پس از اتمام کار از شکل و اندازه لمینت رضایت ندارید، بهتر است به دندانپزشک اطلاع دهید تا تغییرات لازم را انجام دهد.

8- از باز کردن اجسام سخت با دندان پرهیز کنید چرا که لمینت‎های سرامیکی در ناحیه لبه‌ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد.

9- اگر پس از اتمام لمینت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان داشتید نگران نباشید چرا که پس از مدتی با خوردن غذا و مسواک زدن این نواقص برطرف خواهد شد.

10- با مشورت دندانپزشک خود یک خمیردندان مناسب، تهیه کنید

بهترین لمینت دندان

بهترین های لمینت دندان

این مورد که چه لمینتی برای ما بهترین لمینت برای دندان هایمان خواهد بود را باید پزشک دندانپزشک تشخیص دهند، همانگونه که می دانید ما به صورت کلی دو نوع متداول و پرکاربرد لمینت به نام لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی دندان داریم. این دو مورد تفاوت زیادی با هم ندارند و فقط سلیقه شما و پیشنهاد دندانپزشک است که بهترین مورد را برای شما تعیین خواهد کرد. مورد مهم در انتخاب بهترین لمینت دندان، شناخت بهترین مارک ها و برند های تولید کننده لمینت می باشد که در ادامه به ترتیب چند مورد از بهترین برند های تولید کننده لمینت دندان را معرفی نموده ایم.

بهترین برند های تولید کننده لمینت دندان

 • ونیر لمینت MAC
 • لمینت ایمپرس و ایمکس (EMPRESS & EMAX)
 • لمینت سرامیکی دوراتین و داوینچی (DURATHIN & DAVINCI)
 • ونیر سرک (CEREC® VENEERS)

لومینیرز دندان و لمینت سنتی

برخی از تفاوت لومینیرز دندان و دیگجر انواع لمینت سوال می کنند و فکر می کنند این دو، دو نوع متفاوت از درمان های دندانپزشکی هستند، در حالی که این گونه نیست. لومینیرز دندان نیز از انواع روکش های ونیر و لمینت دندان محسوب می شود و تنها تفاوت آن در ضخامت و نحوه نصب می باشد.

لومینیرز دندان ضخامت بسیار کمی در حد (0.1 تا 0.3) دارد که در مقایسه با لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی به ضخامت (0.5 تا 0.7)، تقریبا نصف ضخامت آنها می باشد و همین امر باعث محبوبیت آن شده است. لومینیرز دندان از جمله ونیر های دندان است که نیازی به تراش مینای دندان ندارد، در حالی که لمینت دندان نیاز به تراش میانا دارد که به این نوع لمینت معمولا لمینت سنتی نیز می گویند، البته هر یک مزایا و معایب خود را دارد که در قسمت لمینت بدون تراش به آن اشاره کردیم.

 

سؤالات متدوال در رابطه با لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر پرسلین، لایه‌ی نازکی است که روی سطح بیرونی دندان‌ها جهت تغییر رنگ، شکل، اندازه و به طور کلی بهبود ظاهر دندان‌‌ها، قرار می‌گیرد که نیازی هم به تراشیدن دندان به مقدار زیاد ندارد. از انواع لمینت دندان می توان به لمینت سرامیکی، کامپوزیتی، متحرک و ثابت اشاره کرد.

تفاوت لمینت با روکش دندان در چیست؟

برای روکش دندان حدودا 2 میلی‌متر از سطح دندان تراشیده می‌شود درحالیکه این مقدار برای لمینت حدود 0.5 تا 1 میلی‌متراست. لمینت سرامیکی نسبت به روکش جلوه‌ای طبیعی تر و ماندگاری بالاتری دارد.لمینت دندان بین 10تا 20 سال و روکش دندان بین 5 تا 15 سال است. البته که دوام هریک از آنها در گرو عوامل مختلفی است.

قیمت لمینت در سال 1400 چقدر است؟

تعرفه، هزینه یا قیمت لمینت ‌دندان در کلینیک ‌های دندانپزشکی متفاوت است. در برخی تعرفه‌ ها قیمتی در حدود 300 هزار تومان تا 1 میلیون بر آورد شده و در برخی از آن‌ها رقم 1 الی 2/5 میلیون برای هر واحد قیمت گذاری شده است.

میتوان فقط تعدادی از دندان ها را لمینت کرد؟

برای مشخص کردن تعداد دندان هایی که باید لمینت شود لازم است بررسی شود که به هنگام لبخند زدن شما، چه تعداد دندان‌‌های شما نمایان می‌شود. در اغلب موارد بین 8 الی 10 دندان برای اصلاح لبخند باید لمینت شود.

 

جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009991-021 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.