دندان پزشکی هوشمند

لمینت دندان

لمینت روشی است برای اصلاح طرح لبخند و رفع بدشکلی و بدرنگی دندانها، با استفاده از روکش لمینتی نازک روی سطح دندان. انجام لمینت دندان نیاز به تراشی بسیار کم در سطح دندان دارد؛ تا اینکه فضا برای قرار گرفتن پوسته نازک چینی و روکش لمینتی بسیار زیبا و طبیعی، بر روی دندان فراهم شود. داشتن دندان‌هایی زیبا و خوش رنگ، با ظاهر لبخندی جذاب، اعتماد به نفس شما را بیشتر خواهد کرد.

امروزه علم دندانپزشکی این آرزو را با لمینت محقق کرده است. با ابداع شیوه‌های درمانی مختلف، عیوب ظاهری را در دندان‌ها از بین برده و علاوه بر آن طول عمر مفید دندان ها را نیز افزایش می دهد. لمینت برای پوشش دندان‌های نامتوازن، شکسته و دندان‌هایی تغییر رنگ یافته و همچنین بستن فاصله های بین دندانی، بهترین شیوه درمان است. آن هم با قیمت های ارزان و منصفانه.

محبوبیت لمینت پرسلن نسبت به ونیر کامپوزیت به دلیل مقاومت و ماندگاری بیشتر پرسلن ونیر، بیشتر است. تقریبا از هر 10 نفر که می خواهند دندان های خود را روکش کنند، 7 نفر لمینت و 3 نفر کامپوزیت را انتخاب می کنند.

در این مقاله در رابطه با لمینت دندان صحبت خواهد شد. از لمینت اغلب برای زیبایی ظاهری و رفع بدشکلی و بدرنگی دندان ها با پوشش مناسب و ماندگاری بیشتر آنها استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک با شماره 91009918-021 تماس بگیرید.

رزرو نوبت آنلاین در کلینیک دکتر سریتا

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا لمینت پرسلن، پوششی نازکی است از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا، که با کمک مواد رنگی، به رنگ طبیعی دندان ساخته شده است. این پوسته‌ های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌ پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر، ضخامت کم و عدم رنگ پذیری می باشد و برگشت پذیری لمینت، بخصوص لمینت همراه با لیزر که از نازک ترین لمینت دندان است، بیشتر از کامپوزیت بوده و مینای دندان نیز کمتر آسیب خواهد دید.

 

انواع لمینت دندان

لمینت دندان بر اساس ماده سازنده آن به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. البته استفاده از هریک از روش های ایمپلنت دندان، ویژگی های خاص خود را دارد. پیشنهاد میکنیم انتخاب لمینت مناسب را به تشخیص متخصص دندانپزشک محول کنید؛ چرا که متخصص دندانپزشک با بررسی جنس دندان شما و حساسیت های شما نسبت به مواد سازنده لمینت، بهترین روش را برای شما انتخاب خواهد کرد. چهار نوع اصلی لمینت دندان به شرح زیر می باشند:

لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر، یکی از روش ‌های خوب برطرف کردن عیوب دندان است که کاربرد اصلی آن  رفع نامنظمی دندان‌ها است. بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که وقت لازم برای درمان طولانی مدت ارتودنسی ندارند و افرادی که رنگ سفید خاصی را خواستار هستند که با سایر روش‌ها قابل اجرا نیست. طول عمر لمینت در این روش 5 الی 7 سال بوده و هزینه آن نسبت به لمینت سرامیکی پایین‌تر است، سریع‌تر آماده می‌شود و نیاز به لابراتوار ندارد.

لبخندی با لمینت کامپوزیتی
لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر، پوششی از جنس سرامیک با ظاهری زیبا و درخشان است و استحکام بالایی دارد. برای قرارگیری بر روی دندان نیاز به کمی تراش دارد، البته تراش به حدی نیست که به مینای دندان آسیب برساند. طول عمر لمینت سرامیکی بالاست و در صورتیکه از چسب‌های قوی و باکیفیت استفاده شود، بین 15 تا 25 سال ماندگاری دارد. بهترین گزینه حال حاضر برای اصلاح طرح لبخند لمینت سرامیکی است. قیمت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر است. انواع لمینت سرامیکی عبارتند از؛ لمینت سرامیکی لومینیرز، برلیانس، کاد کام، زیرکونیا و ایمکس.

لمینت سرامیکی چیست؟

ظاهر جذاب لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

از بهترین و مدرن ترین لمینت های سرامیکی؛ لمینت برلیانس است. از ویژگی های مهم لمینت برلیانس؛ ضخامت کم، شفافیت و استحکام بالا است. یکی از کاربرد های لمینت سرامیکی در لمینت دندان جلو است. چون لمینت های سرامیکی قابلیت رنگ پذیری دارند، در صورتی که بخواهید تنها چند دندان جلو را لمینت کنید، امکان سفارشی سازی رنگ آن مطابق با دندان های مجاور را دارید.

لمینت دندان متحرک

لمینت متحرک یا اسنپ آن اسمایل، یکی از انواع لمینت دندان مانند لمینت ثابت، جهت پوشاندن عیوب و اصلاح ظاهر دندان است.  تفاوت آن با دیگر انواع لمینت ثابت، یک کاور قابل برداشتن است که روی دندان را می پوشاند. هزینه لمینت متحرک نسبتا پایین و کارایی بالایی دارد. اما! طول عمر لمینت متحرک کمتر از لمینت ثابت می باشد. مراحل تولید و نحوه نصب لمینت متحرک دندان بسیار ساده می باشد و پس از قالبگیری دندان توسط دندانپزشک و تولید روکش لمینتی، می توانید به راحتی آن را روی دندان قرار دهید.

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک زیبای آماده نصب
لمینت متحرک

لمینت بدون تراش

لمینت دندان بدون تراش (no prep) مانند لمینت لومینیرز، از نازک ترین انواع لمینت دندان می باشد که در اصطلاح به آنها لمینت کانتکت لنز یا فوق نازک می گویند. ضخامت لمینت بدون تراش 0/3 میلیمتر می باشد و در نصب این ونیر، نیازی به تراش مینای دندان نیست. ضخامت و وزن بسیار پایین آن، موجب سهولت در چسبیدن آن به دندان می شود.

لمینت دندان بدون آسیب و تراش مینای دندان
لمینت بدون تراش

مزایای لمینت دندان بدون تراش:

 1. مناسب افرادی که می خواهند مینای دندان دست نخورده باقی بماند.
 2. پیوند آن با دندان مستحکم است.
 3. استحکام و مقاومت آنها نسبت به ضخامت آنها بسیار مناسب است.
 4. طول عمر آنها در صورت انجام مراقبت های بعد از لمینت دندان، حداقل 10 سال می باشد.
 5. به دلیل عدم تراش مینای دندان، حساسیت خاصی نسبت به سردی و گرمی به وجود نمی آید.

معایب لمینت بدون تراش:

 1. بسیار نازک هستند و نمی توانند تمام مشکلات، بخصوص عیوب شدید مانند تغییر رنگ های شدید دندان را پوشش دهند.
 2. در صورتی که برای پوشش عیوب نیاز به ضخیم تر کردن لمینت باشد، این کار به دلیل عدم تراش مینا، امکان پذیر نمی باشد.
 3. حتما باید هر چند وقت یک بار، پولیش داده شود تا بتواند ظاهر زیبای خود را حفظ کند.

 

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت (تومان)

نوع برند و روش لمینت دندان

1.300.000

لمینت ایمپرس

800.000

سرامیکی دوراتین

2.450.000

لمینت ویتا
3.600.000

لمینت آی پی اس

1.400.000

لمینت زیرکونیا

5.75.000

لمینت ریل لایف

6.000.000

لمینت برلیانس

تعرفه و هزینه لمینت ‌دندان در کلینیک ‌های دندانپزشکی متفاوت است. در برخی تعرفه‌ ها قیمتی در حدود 500 هزار تومان تا 2 میلیون و در برخی از آن ‌ها رقم 2 الی 3 میلیون و حتی بیشتر برای هر واحد لمینت دندان قیمت گذاری شده است. قیمت لمینت دندان در مناطق مختلف یک استان نیز متفاوت است و در مناطق لاکچری تر باید هزینه های بیشتری برای لمینت بپردازید. موارد بعدی موثر بر قیمت لمینت، تخصص، سابقه کاری و تجربه متخصص لمینت است که به صورت مستقیم بر کیفیت کار نیز موثر خواهد بود.

 

تفاوت لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیتی

برای مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی (پرسلن ونیر و کامپوزیت ونیر)، بهتر است 4 تفاوت اصلی آنها را به صورت لیستی بررسی کنیم:

تفاوت در مدت زمان نصب

لمینت کامپوزیتی؛ پوششی است که طی یک جلسه ساخت و نصب آن انجام می شود، در حالی که نصب لمینت سرامیکی حداقل دو جلسه و دو هفته زمان لازم دارد.

تفاوت در قالب گیری

لمینت سرامیکی نیاز به قالب گیری دندان و ساخت لایه های لمینت توسط لابراتوار دارد، در حالی که لمینت کامپوزیتی به صورت قالب های آماده طبق آناتومی و طرح لبخند شما طراحی و نصب می شوند.

تفاوت در تغییر رنگ

از برتری های لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی، عدم تغییر رنگ آن تا مدت طولانی می باشد. البته لمینت کامپوزیتی با مراقبت های لازم و پولیش حداقل هر 6 ماه، می تواند به رنگ اولیه خود باقی بماند.

تفاوت در مقاومت و ماندگاری

مقاومت لمینت های سرامیکی بیشتر از لمینت های کامپوزیتی می باشد. در این مورد نیز با مراقبت های بیشتر از لمینت کامپوزیتی، می توانید از مزایای ظاهر فوق العاده آن تا مدت زیادی بهره مند شوید.

تفاوت عملکرد لمینت سرامیکی و کامپوزیتی
نتیجه متفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

 

رنگ لمینت دندان و نحوه صحیح انتخاب آن

از مهم ترین و پردغدغه ترین فرایند انجام لمینت دندان، انتخاب رنگ مناسب برای روکش های لمینت می باشد. انتخاب رنگ نامناسب که با رنگ صورت، لب و آناتومی دندان شما هماهنگ نباشد، نتیجه ی معکوسی در اصلاح ظاهر و لبخند شما خواهد داشت و دندان های شما کاملا مصنوعی و غیر طبیعی به نظر خواهد رسید. دندانپزشک شما حتما در انتخاب رنگ به شما کمک خواهد کرد و بهتر است توصیه های دندانپزشک را در نظر داشته و به نکات زیر نیز دقت فرمایید:

اگر رنگ پوست شما تیره باشد

افرادی با پوست تیره، از انتخاب رنگ های بسیار روشن لمینت پرهیز کنند. جهت جلوگیری از مصنوعی و غیر طبیعی به نظر رسیدن دندان ها، رنگ لمینت دندان باید حداکثر دو درجه روشن تر از رنگ پوست صورت باشد.

اگر رنگ پوست شما روشن و سفید باشد

اگر رنگ پوست شما روشن و سفید است، می توانید از لمینت های کاملا سفید استفاده کنید و مشکلی در ظاهر شما پیش نخواهد آمد.

چگونه طبیعی به نظر برسد؟

برای هر چه بیشتر طبیعی و زیبا بودن رنگ لمینت، از یکدست و یک رنگ بودن مطلق تمام دندان ها پرهیز کنید و می توانید با لایه لایه چسباندن روکش های لمینت، اختلاف بسیار ریزی در لبه ها ایجاد کنید که به طبیعی بودن دندان ها بسیار کمک می کند.

تاثیر رنگ چشم در انتخاب رنگ لمینت دندان

افراد حساس تر و دقیق تر، میزان سفیدی چشم ها را نیز مورد توجه قرار می دهند، و سعی می کنند سفیدی لمینت دندان بیشتر از سفیدی چشم آنها نباشد.

نحوه انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

 

چه افرادی نمی توانند از لمینت برای دندان هایشان استفاده کنند؟

گر چه این ونیر ها برای اکثر موارد بسیار مناسب هستند و می توانند در اصلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری دندان ها بسیار موثر باشند، اما همچنان شرایطی وجود دارد که درمان لمینت دندان و بیشتر ونیرهای دندانی توصیه نمی شود. با این تفاسیر لمینت دندان را چه کسانی نباید انجام دهند؟

 1. افرادی که مشکلات و عفونت های لثه دارند (مانند پریودنتال).
 2. بیماری های دهان و دندان مبتلا باشند.
 3. بی نظمی دندان بیش از اندازه باشد (در مرحله اول باید از ارتودنسی یا عمل فک استفاده شود).
 4. بیماری غیر ارادی یا ارادی دندان قروچه دارند (باعث آسیب به لمینت دندان می شود).
 5. شکستگی و خوردگی دندان ها بیش از توان رفع مشکل توسط لمینت باشد.

 

لمینت دندان از چه موادی ساخته شده است

لمینت سرامیکی بر حسب نوع مواد تشکیل دهنده به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

سرامیک بر پایه شیشه

پرسلن فلدسپاتیک که زیر مجموعه سرامیک بر پایه شیشه قرار می‌گیرد و گاه با نام لمینت شیشه ای دندان از آن یاد می شود؛ از سه جزء اصلی کوارتز،فلدسپات و کائولن تشکیل شده است. جز اصلی این مخلوط دی اکسید سیلیکون است.

سرامیک‌های بر پایه آلومینا

اینسرام پرسلن، نوعی سرامیک نپخته است که از مواد سرامیکی همراه با رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت ساخته می‌شود و در طول فرآیند پخت، رنگ‌ها تغییر پیدا می‌کند و از هسته جدا می‌شود.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا، از مواد پلی ‌کریستالین ساخته می‌شوند که هیچ‌ گونه شیشه‌ای در آنها به کار نمی‌رود.سرامیک‌های پلی‌کریستالاین مستحکم‌تر و سخت‌تر از سرامیک‌های بر پایه شیشه می‌باشند.

 

ضخامت لمینت دندان

این که لمینت دندان چقدر ضخامت دارد، بستگی به نوع لمینتی است که شما برای دندان های خود انتخاب میکنید و یا توسط دندانپزشک به شما پیشنهاد می شود. ضخامت لمینت دندان از 0.3 میلیمتر در لمینت های همراه با لیزر و بدون تراش دندان شروع می شود و تا ضخامت 1 میلیمتری در لمینت های همراه با تراش ادامه دارند.

البته وقتی شما لمینتی با ضخامت 1 میلیمتر را روی دندان نصب می کند؛ باید قبل از آن دندان شما به ضخامت 1 میلیمتر تراش داده شود تا ظاهر شما و حجم و اندازه ی دندان ها تغییر نکند. البته نحوه تراش دندان ها روز به روز کمتر می شود تا عوارض احتمالی ناشی از لمینت دندان به حداقل خود برسد.

مزایای ضخامت کم لمینت دندان

قطعا هر چه لمینت نازک تر و با دقت بیشتری روی دندان ها قرار گیرد، کیفیت و مزایای آن بیشتر است، چرا؟ از عمده مزایای لمینت نازک تر؛ عدم آسیب دیدن دندان، به حداقل رساندن حساسیت های دهان و دندان، امکان اصلاح و برگشت آن و عدم تخریب ساختار دندان می باشد.

حداکثر ضخامت ونیر های لمینت باید 0.5 میلیمتر باشد
ضخامت لمینت دندان (حداکثر 0.5 میلیمتر)

 

کاربرد لمینت دندان

در موارد زیر از لمینت دندان استفاده می شود:

1. تغییر رنگ دندان

در مواردی که رنگ دندان شما تغییر کرده و با هیچ روش خانگی نمی توانید آن را اصلاح کنید.

2. دندان‌های نامرتب

لمینت مانند کامپوزیت دندان می تواند بی نظمی ها و کج و کولگی های خفیف دندان را بپوشاند.

3. دندان‌های شکسته

برخی شکستگی ها خفیف و ترک های موجود روی دندان ها را می توان به راحتی از طریق لمینت دندان رفع کرد.

4. مشکلات تراز دندان

در صورتی که دندان های مجاور، با هم دیگر تراز نباشند، یعنی برخورد دندان های فک بالا و پایین در یک ردیف نباشد، لمینت می تواند یکی از روش های رفع آن باشد.

5. شکل و اندازه ناموزون دندان‌ها

اندازه نامتوازن و متفاوت دندان ها می تواند ظاهر دندان ها را بسیار بد فرم کند. لمینت دندان می تواند در این مورد نیز روش هوشمندانه ایی برای اصلاح دندان ها باشد.

6. فاصله بین دندان‌ها

لمینت دندان در این مورد نیز مشابه با کامپوزیت ونیر عمل می کند و می تواند به راحتی فاصله های کم میان دندان ها را پوشش دهد.

7. اضافه نمودن طول تاج

در صورتی طول تاج دندان ها به هر دلیلی کوتاه می باشد، استفاده از لمینت می تواند مشکل طول تاج را حل کند.

8. طراحی لبخند زیبا

در نهایت، محبوبیت لمینت دندان در اصلاح ظاهر دندان و اهدای لبخندی بسیار جذاب می باشد.

دندان های آسیب دیده که با لمینت ظاهر زیبایی پیدا کرده است

 

نحوه انجام لمینت دندان (از ابتدا تا نصب لمینت)

لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ انجام لمینت دندان زمانبر است و در 5 مرحله می تواند به اتمام برسد. در ادامه به بررسی مرحله ایی انجام لمینت می‌پردازیم:

 

مرحله اول انجام لمینت دندان: تراشیدن مینا

قطعا هر چه لمینت نازک تر و با دقت بیشتری روی دندان ها قرار گیرد، کیفیت و مزایای آن بیشتر است، چرا؟ از عمده مزایای لمینت نازک تر؛ عدم آسیب دیدن دندان، به حداقل رساندن حساسیت های دهان و دندان، امکان اصلاح و برگشت آن و عدم تخریب ساختار دندان می باشد.

تراشیدن مینای دندان | مرحله اول لمینت دندان

ابتدا دندان پزشک یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را تراش می‌دهد. معمولا بین 0.5 الی 0.7 میلی‌متر تراش می‌خورد که بسته به نیاز دندان فرد است. معمولا این مقدار تراشیدگی کم است و نیاز به بی‌حسی ندارد.

مرحله دوم لمینت دندان: قالب‌گیری از دندان

قطعا هر چه لمینت نازک تر و با دقت بیشتری روی دندان ها قرار گیرد، کیفیت و مزایای آن بیشتر است، چرا؟ از عمده مزایای لمینت نازک تر؛ عدم آسیب دیدن دندان، به حداقل رساندن حساسیت های دهان و دندان، امکان اصلاح و برگشت آن و عدم تخریب ساختار دندان می باشد.

قالب گیری دندان ها | مرحله دوم لمینت دندان

پس از مرحله تراش، نوبت به قالب‌گیری از دندان‌ها می‌رسد. در این مرحله ماده قالب‌گیری روی دندان قرار گرفته و شکل دندان را به خود می‌گیرد و سفت می‌شود. این قالب برای ساخت لمینت به لابراتوار دندانی فرستاده می‌شود.

مرحله سوم لمینت دندان: ساخت لمینت

تکنسین بر اساس قالب فرستاده شده یک مدل کاری درست می‌کند. در داخل این مدل، چند لایه پرسلن ساخته می‌شود که با استفاده از گرما یا فشار شدید، مقاومت مواد سازنده آن افزایش می‌یابد. در ساخت یک مرحله‌ای، اگر از تکنولوژی CEREC برای ساخت لمینت دندان استفاده شود، روند کار بسیار سریع‌تر است. پس از تجزیه و تحلیل تصاویر کامپیوتری و انجام تنظیمات لازم، دندانپزشک تصاویر را به یک سیستم فرز می‌فرستد. مانند یک چاپگر 3 بعدی، دستگاه یک لمینت سفارشی مناسب را ظرف چند دقیقه ایجاد می‌کند. دندانپزشک رنگ مناسبی را انتخاب می‌کند. دندانپزشک می‌تواند بعدها ترمیم‌ها را با استفاده از رنگ‌آمیزی و پالیش‌کاری را طبق علاقه فرد دربیاورد.

ساخت لمینت دندان

مرحله چهارم لمینت دندان: نصب لمینت موقت

قطعا هر چه لمینت نازک تر و با دقت بیشتری روی دندان ها قرار گیرد، کیفیت و مزایای آن بیشتر است، چرا؟ از عمده مزایای لمینت نازک تر؛ عدم آسیب دیدن دندان، به حداقل رساندن حساسیت های دهان و دندان، امکان اصلاح و برگشت آن و عدم تخریب ساختار دندان می باشد.

نصب لمینت موقت | مرحله چهارم لمینت دندان

در این میان یک مرحله نصب لمینت موقت دندان را داریم. لمینت آماده ای است که در فاصله زمانی که لمینت ها در لابراتوار ساخته می‌شود (معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد) روی دندان بیمار لمینت موقت نصب می‌شود. لمینت موقت را برای محافظت از زمینه کاری دندان و جلوگیری از حساسیت دندان‌های تراش‌خورده، نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم قرار می‌دهند. دندانپزشک بر اساس میزان تراشیدگی مینای دندان تصمیم می‌گیرد از آن استفاده کنند یا نه.

مرحله پنجم لمینت دندان: چسباندن لمینت‌

مراحل هنگامی که ساخت لمینت ثابت دندان کامل می‌شود، دندانپزشک دوباره شکل و ظاهر آن‌ها را بررسی می‌کند. به طور خاص، اطمینان حاصل می‌کند که لمینت بر گاز گرفتن بیمار تاثیر نمی‌گذارد و یا این که باعث ایجاد مشکلات هم ترازی نمی‌شود. در صورت لزوم، می‌تواند آنها را کمی برش دهد و مجددا به آن شکل دهد. دندانپزشک همچنین رنگ لمینت را با رنگ طبیعی لبخند بیمار مقایسه می‌کند.

ابتدا یک ژل اسید را به دندان‌ها اعمال می‌شود تا در سطح میکروسکوپی، بر روی دندان زبری ایجاد شود و مواد معدنی موجود روی دندان از بین برود. سپس دندان‌ها با یک ماده چسبناک پوشانده شده و لمینت‌ها روی آن قرار داده می‌شود.محلول در داخل شکاف‌های کوچک روی سطح آن‌ها قرار می‌گیرد. این کار یک پایه قوی برای روکش ایجاد می‌کند.

نمای دندان بعد از گذاشتن و چسباندن لمینت‌ | مرحله پنجم لمینت دندان

در نهایت دندانپزشک، ماده سیمانی دندان را در پشت لمینت‌ ها پخش می‌کند و روکش‌های سرامیکی را در جلوی دندان قرار می‌دهد. مقداری فشار بر آن‌هاوارد می‌کند تا در جای خود محکم قرار بگیرند. سپس از نور محکم‌کننده برای سخت شدن مواد لمینت دندان استفاده می‌کند. این نور باعث تحریک یک واکنش شیمیایی در مواد اتصال می‌شود و باعث می‌شود تا لمینت در عرض چند دقیقه، تنظیم شود.

 

مزایای لمینت دندان

زیبایی و اعتماد به نفس بالا از مزایای لمینت دندان

چرا لمینت تا این حد محبوبیت پیدا کرده است؟ آیا فقط اصلاح ظاهر دندان ها و طرح لبخند، فایده لمینت هستند؟ برتری های لمینت نسبت به دیگر روش ها در چیست؟ لمینت دندان مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهم ترین آنها می‌پردازیم:

 

زیبای خاصی به لبخند می‌دهد

لمینت دندان،یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند است و برای افرادی که رنگ دندان‌هایشان زرد شده یا دندان شکسته دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود و به خوبی، عیوب دندان را می‌پوشاند.

 

نسبت به تاج دندان، روشی کم‌ تهاجمی ‌تر است

برای نصب تاج دندان باید دور تا دور دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای وارد کردن تاج دندان فراهم شود. در صورتی که برای نصب لمینت دندان فقط باید سطح روی دندان‌ها را از یک جهت، تراشید. به همین علت نه تنها کم تهاجمی‌تر است، بلکه نسبت به تاج دندان، پیوند بسیار قوی‌تری با مینای دندان برقرار می‌کند.

 

مقاوم در برابر زرد شدن

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت، در مقابل زردشدن مقاوم هستند. در صورت مراقبت صحیح، به طور دائم سفید و درخشان باقی می‌ماند. باید توجه داشت که نباید موادی که رنگدانه زیادی دارند زیاد استفاده شود چرا که این مواد می‌توانند مینای دندان طبیعی را نیز دچار تغییر رنگ کنند.

 

طبیعی به نظر رسیدن

خاصیت طبیعی به نظر رسیدن یکی از بهترین مزایای لمینت دندان است. بازتاب نور در لمینت سرامیکی باعث می‌شود شبیه مینای دندان به نظر برسد.چون لمینت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می‌شود؛ بسیار شفاف بوده و روی دندان‌های طبیعی غیرقابل تشخیص است.

 

دوام و طول عمر زیاد

اگر پزشک با مهارتی را برای انجام لمینت دندان انتخاب کرده باشید و بعد از کاشت آن نیز مراقبت‌های لازم را انجام داده باشید، لمینت 15 تا 25 سال می‌تواند عمر کند. اما به مرور زمان اگر دندان‌های زیرین دچار مشکل شود یا لمینت آسیب ببیند امکان تعمیر لمینت وجود دارد و با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می‌توان این مسائل مربوط به تعمیر لمینت دندان را برطرف کرد.

 

انعطاف‌پذیر بودن

در بیشتر موارد نیاز نیست که تمام دندان‌های خود را لمینت کنید، بلکه چند دندان جلو را که هنگام خندیدن بیشتر جلب توجه می‌کند، می‌توانید با لمینیت سرامیکی اصلاح کنید.

 

فوری بودن مشاهده نتایج

کاشت لمینت دندان دوره نقاهت و ریکاوری ندارد و بلافاصله پس از نصب لبخند شما را زیباتر می‌کند.

 

برطرف کردن عیوب ظاهری دندان

لمینت دندان ایرادات ظاهری مانند تغییر رنگ، کج درآمدن، شکستگی، لب پر شدن یا فاصله زیاد بین دندان‌ها را پوشش می‌دهد.

 

قابلیت ترکیب شدن با دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی

لمینت دندان را می‌توان به همراه سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی همانند ایمپلنت، بریج، ارتودنسی، تاج دندان، سفید کردن دندان استفاده کرد و با آن طرح لبخند را اصلاح کرد. رنگ و ظاهر لمینت‌های دندان دقیقا شبیه به تاج دندان یا ایمپلنت ساخته می‌شود؛ به همین دلیل یکدستی و هماهنگی دندان‌ها حفظ خواهد شد.

 

از بین بردن فاصله های کم بین دندان ها

آیا لمینت دندان می تواند فاصله بین دندان ها را از بین ببرد؟ در صورتی که فاصله بین دندان ها کم باشد، بله می توان با قالب های لمینت سرامیکی کمی بزرگتر از اندازه ی دندان، فاصله بین دو دندان را ناپدید کرده و ظاهر دندان را ترمیم کرد. این درمان و روش از بین بردن فاصله های ریز بین دندان به حدی زیاد شده که اصطلاحی تحت عنوان لمینت دندان های فاصله دار در بین مردم باب شده است.

عوارض لمینت دندان

شکنندگی لمینت دائمی (ثابت)؛ از عوارض لمینت دندان

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟ باید گفت لمینت کردن دندان نیز می تواند معایبی داشته باشد. از معایب لمینت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. دائمی و غیرقابل بازگشت هستند

پس از کاشت لمینت دندان، امکان برداشتن آن‌ها و استفاده مجدد از دندان‌های طبیعی برای فرد وجود ندارد. یعنی فرآیند نصب آنها برگشت‌ناپذیر است.

2. امکان حساس شدن دندان وجود دارد

تا چند روز بعد از نصب لمینت، امکان دارد نسبت به غذا ها و نوشیدنی‌ های سرد و گرم حساس شوید. دلیل این امر آن است که مینای دندان تا حدودی تراشیده می‌شود. این حالت حساس شدن، به مرور زمان و خود به خود از بین می‌رود.

3. امکان آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد

با این که لمینت دندان از مواد بسیار مقاومی ساخته می‌شود اما امکان آسیب دیدن در آن وجود دارد. اگر در اثر در اثر جویدن یا گاز زدن غذا های سفت یا دندان قروچه کردن، فشار زیادی به آن وارد شود، ممکن است آسیب ببیند، بشکند یا بیفتد.

4. نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد

تراشیدن مینای دندان یکی از معایب بزرگ لمینت دندان است.مینای دندان به این دلیل تراش می‌خورد که پس از نصب، ضخامت اضافه ایجاد نشود و دندان حالت غیرطبیعی به خود نگیرد.
با این حال، در مقایسه با تاج دندان روش کم تهاجمی است. چرا که برای نصب آن‌ها فقط لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود. به همین علت دندان‌ها کمتر حساس شده و این حالت در طی چند روز کاملا از بین می‌رود.

5. فرایند ساخت طولانی است

فرآیند ساخت و نصب لمینت زمان بر است. فاصله زمانی قالب‌گیری، طراحی و نصب نهایی لمینت‌ها روی دندان، حدوداً یک ماه است. برای نصب لمینت‌های سرامیکی دو تا سه جلسه وقت می‌برد.چون دندان‌ها در اثر تراشیدن مینای دندان، حساس می‌شوند، معمولا در این مدت از لمینت موقت استفاده می‌شود.

 

طول عمر لمینت دندان

لمینت دندان همچون دندان های طبیعی برای طول عمر و ماندگاری بیشتر نیازمند مراقبت های صحیح می باشد. حداقل طول عمر تخمین زده شده برای لمینت های دندان 10 سال است که این مقدار می تواند تا 20 سال هم افزایش یابد به شرط آنکه اصول بهداشتی رعایت شود. این میزان از طول عمر تقریبا دو برابر کامپوزیت دندان است. بعد از آنکه طول عمر لمینت ها به پایان رسید می توان آن ها را تعویض کرد.

میانگین ماندگاری امینت دندان در محبوب ترین روش ها

 • لمینت کامپوزیتی: 5 الی 7 سال
 • لمینت سرامیکی: 12 الی 20 سال
 • لمینت متحرک: 2 تا 5 سال
 • لمینت برلیانس: 15 تا 22 سال
 • لمینت بدون تراش: 8 تا 12 سال

گاهی اوقات نیز پیش می آید که مدت زیادی از قرار دادن روکش لمینت نگذشته است  اما به دلایلی لازم است که  روکش لمینت جایگزین شود. از جمله این موارد عبارتند از؛

 1. اگر دندانپزشک روکش لمینت را اشتباه نصب کند،
 2. اگر دندان زیر روکش لمینت پوسیده شود،
 3. اگر سطح روکش ترک بردارد که ممکن است در مورد لمینت های سرامیکی رخ دهد. این نوع لمینت ها اگرچه مقاومت بالایی دارند اما شکننده هستند.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

ماندگاری لمینت دندان و ظاهر زیبای آن، نیاز به مراقبت دارد. بنابراین پس از کاشت لمینت دندان، باید از آن مراقبت کنید تا بتوانید به مدت زمان بیشتری از مزایای لمینت بهره مند شوید. موارد زیر را پس از انجام لمینت دندان به درستی انجام دهید:

پس از لمینت دندان، بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید

نخ دندان، مسواک و دیگر اصول بهداشت دهان می تواند به سلامت دندان ها و درنتیجه ماندگاری لمینت بسیار کمک کند.

بهترین خمیر لمینت دندان

استفاده از خمیر مناسب مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان، باید نرم تر از خمیر های سفید کننده قوی باشد. خمیر های دارای جوش شیرین و دیگر مواد سفید کننده دندان، برای دندان های لمینت شده کاملا مضر هستند. تغییر رنگ، زبر شدن و ایجاد ترک های ریز از دیگر معایب خمیر نا مناسب است. از دندانپزشک خود در مورد خمیر دندان مناسب سوال بپرسید.

بعد از لمینت، چه غذاهایی نباید مصرف کنیم؟

از مواد خوراکی رنگی، کمتر استفاده کنید. چرا که به مرور زمان می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند. این تغییر رنگ می‌تواند روی مینای دندان طبیعی نیز اثر بگذارد.

از خوراکی های سخت، جدا خودداری کنید

وقتی لمینت می کنید، شکستن پسته، بادوم و … را با دندان، فراموش کنید. غذاها و میوه‌های سخت و شکستن آجیل با دندان، احتمال آسیب دیدن لمینت را چندبرابر می کند.

در مصرف دهان شویه ها دقت فرمایید

با مشورت دندانپزشک خود یک دهان‌شویه مخصوص تهیه کنید، چراکه دهانشویه های مختلفی برای شرایط مختلف تولید می شود.

از مصرف دخانیات خودداری کنید

مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان را کنار بگذارید. چرا که باعث تغییر رنگ لمینت دندان شده و هزینه های ترمیم برای شما فراهم می کنند..

چکاپ دندانپزشکی را فراموش نکنید

هر 6 ماه یک بار، برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت دندان ها و لمینت دندان را بررسی کند.

اگر سایز لمینت مناسب نبود، با دندانپزشک خود در میان بگذارید

اگر پس از اتمام کار از شکل و اندازه لمینت رضایت ندارید، بهتر است به دندانپزشک اطلاع دهید تا تغییرات لازم را انجام دهد.

باز کردن در بطری ها با دندان، دشمن اصلی روکش های لمینت

از باز کردن اجسام سخت با دندان پرهیز کنید چرا که لمینت‎های سرامیکی در ناحیه لبه‌ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد.

دندان ها بعد از لمینت تیز شده اند؟

اگر پس از اتمام لمینت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان داشتید نگران نباشید چرا که پس از مدتی با خوردن غذا و مسواک زدن این نواقص برطرف خواهد شد.

بعد از لمینت بهتر است خمیر دندان مخصوص استفاده نمایید

با مشورت دندانپزشک خود یک خمیردندان مناسب، تهیه کنید.

نکات ویژه دکتر سریتا جهت مراقبت از لمینت دندان

بهترین لمینت دندان کدام است؟

بهترین های لمینت دندان

این مورد که چه لمینتی برای ما بهترین لمینت برای دندان هایمان خواهد بود را باید پزشک دندانپزشک تشخیص دهند، همانگونه که میدانید ما به صورت کلی دو نوع متداول و پرکاربرد لمینت به نام لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی دندان داریم. این دو مورد تفاوت زیادی با هم ندارند و فقط سلیقه شما و پیشنهاد دندانپزشک است که بهترین نوع لمینت را برای شما تعیین خواهد کرد. مورد مهم در انتخاب بهترین لمینت دندان، شناخت بهترین مارک ها و برند های تولید کننده لمینت می باشد که در ادامه به ترتیب چند مورد از بهترین برند های تولید کننده لمینت دندان را معرفی نموده ایم.

بهترین برند های تولید کننده لمینت دندان:

 • ونیر لمینت MAC
 • لمینت ایمپرس و ایمکس (EMPRESS & EMAX)
 • لمینت سرامیکی دوراتین و داوینچی (DURATHIN & DAVINCI)
 • ونیر سرک (CEREC® VENEERS)

 

لومینیرز دندان

برخی از تفاوت لومینیرز دندان و دیگر انواع لمینت سوال می کنند و فکر می کنند این دو، دو نوع متفاوت از درمان های دندانپزشکی هستند، در حالی که این گونه نیست. لومینیرز دندان نیز از انواع روکش های ونیر و لمینت دندان محسوب می شود و تنها تفاوت آن در ضخامت و نحوه نصب می باشد.

لومینیرز دندان ضخامت بسیار کمی در حد (0.1 تا 0.3) دارد که در مقایسه با لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی به ضخامت (0.5 تا 0.7)، تقریبا نصف ضخامت آنها می باشد و همین امر باعث محبوبیت آن شده است. لومینیرز دندان از جمله ونیرهای دندان است که نیازی به تراش مینای دندان ندارد، در حالی که لمینت دندان نیاز به تراش میانا دارد که به این نوع لمینت معمولا لمینت سنتی نیز می گویند، البته هر یک مزایا و معایب خود را دارد که در قسمت لمینت بدون تراش به آن اشاره کردیم.

لومینیرز دندان چیست؟

 

مقایسه لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان:

کامپوزیت یکی از روش های پرکاربرد در اصلاح لبخند و ترمیم دندان ها است ؛ در این روش کامپوزیت ونیر ترکیبی از ماده ای به رزین است که ابتدا به شکل خمیر بوده و روی دندان ها قرار می‌گیرند و دندانپزشک آن ها را مطابق با فرم دندان های شما به خوبی فرم داده و بعد از آن با تابش نور، مواد را روی دندان ها سفت کرده و اینگونه باعث ایجاد ظاهری مناسب و یکدست روی دندان ها می‌شود و میتواند باعث از بین رفتن لکه ها و فاصله بین دندان ها شود.

در صورتیکه لمینت دندان از یک لایه نازک از جنس سرامیکی ساخته شده است که همرنگ با دندان های شما است و روی سطح دندان های شما چسبانده می‌شود.با این روش به خوبی می‌توان لکه های و شکستگی های ایجاد شده روی دندان ها پوشش داد و همچنین میتوان فاصله بین دندان ها را پر کرده و اینگونه باعث زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما شود.


تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

شباهت های لمینت و کامپوزیت:

هر دو روش به شما دندان های صاف و یکدست و مرتبی را هدیه خواهد داد به طوری که می‌تواند بسیار در ظاهر و زیبایی شما تاثیر گذارد و باعث بالارفتن اعتماد بنفس شما گردد. توجه داشته باشید که در هر دوی این روش ها اگر دندان های شما نیاز به رفع مشکلاتی مانند؛ جرم گیری، پر کردن و یا عصب کشی داشته باشد، باید ابتدا این موارد رفع شوند تا بتوانید از هر یک از روش ها برای ترمیم دندان های خود استفاده نمایید.


کامپوزیت دندان

 

ترمیم و برداشتن لمینت دندان

برداشتن روکش لمینتی

بنابراین، آیا روکش ها قابل جابجایی هستند؟ از نظر فنی، بله آیا روکش ها برگشت پذیر هستند؟ نه. کمی گیج کننده است، بنابراین بیایید با دقت بیشتری به این سوالات و طول عمر و ماندگاری لمینت دندان نگاه کنیم و البته پاسخ سوال  در چه صورت لمینت دندان باید کنده و یا تعویض شود، را خواهیم داد‌. اگر لمینت دندانم شکست، چه کار باید بکنم؟
اولین کاری که باید انجام دهید جمع آوری قطعات شکسته شده از دهان شما است. اگر روکش هنوز به دندان شما متصل است، آن را با احتیاط برداشته و نگه دارید. روکش را با قرار دادن آن در یک ماده نرم مانند پنبه یا دستمال کاغذی و نگهداری آن در یک ظرف محکم، از آسیب بیشتر در امان نگه دارید تا جایی که بتوانید آن را به مطب دندانپزشکی خود برسانید. اگر روکش شما از جای خود خارج شد یا شکسته شد، باید در اسرع وقت قرار ملاقات دندانپزشکی را تعیین کنید.

 

لمینت آی پی اس (IPS) چیست؟

کامپوزیت و لمینت آی پی اس

روکش آی پی اس دارای استحکام زیادی است و به طور کامل از جنس سرامیک می‌باشد و همین ویژگی ها باعث شده است تا به عنوان یکی از بهترین کامپوزیت های موجود شناخته شود. علاوه بر این لمینت ای پی اس به صورت فشاری روی قالب در لابراتوار ها و به صورت اختصاصی برای دندان هر فرد و متناسب با ویژگی های دهان و دندان فردی شما ساخته می‌شود و این می‌تواند یک نقطه مثبت برای این باشد که طرح لبخند شما کاملا به صورت طبیعی بنظر رسد و به دلیل رنگ طبیعی این نوع لمینت  و هماهنگی آن با دندان های شما برای شما زیبایی منحصربفردی را ایجاد نماید. حتی از لمینت ای پی اس به عنوان جایگزین و ترمیم دیگر لمینت ها استفاده می‌شود.

 

سوالات متداول در رابطه با لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر پرسلین، لایه‌ی نازکی است که روی سطح بیرونی دندان‌ها جهت تغییر رنگ، شکل، اندازه و به طور کلی بهبود ظاهر دندان‌‌ها، قرار می‌گیرد که نیازی هم به تراشیدن دندان به مقدار زیاد ندارد. از انواع لمینت دندان می توان به لمینت سرامیکی، کامپوزیتی، متحرک و ثابت اشاره کرد.

تفاوت لمینت با روکش دندان در چیست؟

برای روکش دندان حدودا 2 میلی‌متر از سطح دندان تراشیده می‌شود درحالیکه این مقدار برای لمینت حدود 0.5 تا 1 میلی‌متراست. لمینت سرامیکی نسبت به روکش جلوه‌ای طبیعی تر و ماندگاری بالاتری دارد.لمینت دندان بین 10تا 20 سال و روکش دندان بین 5 تا 15 سال است. البته که دوام هریک از آنها در گرو عوامل مختلفی است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت را با توجه به فاکتورهای زیر بررسی کرد:

به لحاظ مدت زمان برای نصب

کامپوزیت ونیر می تواند طی یک جلسه توسط دندانپزشک روی دندان نصب و تراش داده شود. این در حالی است که برای تهیه لمینت ابتدا در یک جلسه قالبگیری از دندان شما صورت گرفته و پس از ساخت قالب توسط لابراتور، در یک جلسه دیگر، لمینت روی دندان شما نصب می شود.

فرآیند نصب لمینت و کامپوزیت

لمینت دندان برخلاف کامپوزیت ونیر به سبب تراشیده شدن مقداری از مینای دندان، یک فرآیند برگشت ناپذیر است یعنی امکان استفاده از دندان ها بعد از لمینت وجود ندارد. در روش کامپوزیت ونیر تغییری در ساختار و بافت دندان ها ایجاد نمی شود.

عمر لمینت دندان و کامپوزیت

طول عمر لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت ونیر است. اگر مراقبت های لازم به درستی صورت گیرد، عمر لمینت دندان می تواند تا 12 سال باشد در صورتی که عمر کامپوزیت دندان در بهترین شرایط می تواند 5 تا 7 سال باشد.

میتوان فقط تعدادی از دندان ها را لمینت کرد؟

برای مشخص کردن تعداد دندان هایی که باید لمینت شود لازم است بررسی شود که به هنگام لبخند زدن شما، چه تعداد دندان‌‌های شما نمایان می‌شود. در اغلب موارد بین 8 الی 10 دندان برای اصلاح لبخند باید لمینت شود.

طرز استفاده از لمینت دندان چگونه است؟

طرز استفاده برای لمینت های متحرک معنا دارد نه لمینت های ثابت. مهم نحوه مراقبت از لمینت دندان است، در غیر این صورت که نحوه استفاده ی آن مانند استفاده از دندان های طبیعی می باشد. با رعایت بهداشت دهان و عدم استفاده ابزاری از دندان، بهترین و طولانی ترین استفاده را از لمینت داشته باشید.

برای بهداشت و مسواک دندان های لمینت شده، خمیر لمینت خاصی وجود دارد؟

بله، برای ماندگاری بیشتر لمینت و عدم تغییر رنگ آن، از پیشنهاد دندانپزشک خود برای انتخاب بهترین خمیر لمینت دندان استفاده کنید.

 

جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009918-021 تماس بگیرید.

نمونه کار های لمینت دندان در کلینیک دکتر سریتا

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.