دندان پزشکی هوشمند

  • ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991

لمینت

لمینت روشی است برای اصلاح طرح لبخند و رفع بدشکلی و بد رنگی دندانها. انجام لمینت دندان نیاز به تراشی بسیار کم در سطح دندان دارد، تا اینکه فضا برای قرار گرفتن پوسته نازک چینی و روکش لمینتی بسیار زیبا و طبیعی بر روی دندان فراهم شود. داشتن دندان‌هایی زیبا، خوش رنگ، لبخند را زیباتر و اعتماد به نفس شما را بیشتر خواهد کرد. امروزه علم دندانپزشکی این آرزو را با لمینت محقق کرده و با ابداع شیوه‌های درمانی مختلف، عیوب ظاهری را در دندان‌ها از بین برده و ظاهر مناسب دندان و لبخندی زیبا را هدیه و علاوه بر آن طول عمر مفید دندان ها را نیز افزایش می دهد. لمینت برای پوشش دندان‌های نامتوازن، شکسته و دندان‌هایی تغییر رنگ یافته، بهترین شیوه درمان است، ان هم با قیمت های ارزان و منصفانه.

در این مقاله در رابطه با لمینت دندان صحبت خواهد شد. از لمینت اغلب برای زیبایی ظاهری و رفع بدشکلی و بد رنگی دندان ها با پوشش مناسب و ماندگاری بیشتر آنها استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره های ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

تصویری از دندان های فردی که لمینت انجام داده است.

 

لمینت چیست؟

لمینت پوششی نازک است که از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا ساخته می‌شود و با کمک مواد رنگ دندان، به رنگ طبیعی دندان ساخته می‌شود و مانند ناخن روی دندان گذاشته می‌شود. این پوسته‌های نازک سرامیکی یاکامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند.

 

انواع لمینت

لمینت بر اساس ماده سازنده آن به دو دسته سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود:

لمینت کامپوزیتی دندان

کامپوزیت، یکی از روش ‌های خوب برطرف کردن عیوب دندان است که برای رفع نا منظمی دندان‌ها کاربرد دارد. بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که وقت لازم برای درمان طولانی مدت ارتودنسی ندارند و افرادی که رنگ سفید خاصی را خواستار هستند که با سایر روش‌ها قابل اجرا نیست. طول عمر این روش 5 الی 7 سال بوده و هزینه آن نسبت به لمینت سرامیکی پایین‌تر است، سریع‌تر آماده می‌شود و نیاز به لابراتوار ندارد.

 

دندان های یک زن قبل و بعد از انجام لمینت کامپوزیتی

 

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی پوششی از جنس سرامیک با ظاهری زیبا و درخشان است و استحکام بالایی دارد. برای قرارگیری بر روی دندان نیاز به کمی تراش دارد، البته تراش به حدی نیست که به مینای دندان آسیب برساند . طول عمر لمینت سرامیکی بالاست و در صورتیکه از چسب‌های قوی و باکیفیت استفاده شود، بین 15 تا 25 سال طول عمر داردو بهترینگزینه حال حاضر برای اصلاح طرح لبخند است. قیمت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر است.

از بهترین و مدرن ترین لمینت های سرامیکی؛ لمینت برلیانس است. از ویژگی های مهم لمینت برلیانس؛ ضخامت کم، شفافیت و استحکام بالا است.

 

ظاهر دندان ها با لمینت سرامیکی

 

لمینت از چه موادی ساخته شده است

لمینت سرامیکی بر حسب نوع مواد تشکیل دهنده به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

سرامیک بر پایه شیشه

پرسلین فلدسپاتیک که زیر مجموعه سرامیک بر پایه شیشه قرار می‌گیرد؛ از سه جزء اصلی کوارتز،فلدسپات و کائولین تشکیل شده است. جز اصلی این مخلوط دی اکسید سیلیکون است.

سرامیک‌های بر پایه آلومینا

اینسرام پرسلین، نوعی سرامیک نپخته است که از مواد سرامیکی همراه با رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت ساخته می‌شود و در طول فرآیند پخت، رنگ‌ها تغییر پیدا می‌کند و از هسته جدا می‌شود.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

سرامیک‌های بر پایه زیرکونیا، از مواد پلی ‌کریستالین ساخته می‌شوند که هیچ‌ گونه شیشه‌ای در آنها به کار نمی‌رود.سرامیک‌های پلی‌کریستالاین مستحکم‌تر و سخت‌تر از سرامیک‌های بر پایه شیشه می‌باشند.

سرامیک اصلی ترین ماده در ساخت لمینت دندان

 

در چه مواردی از لمینت استفاده می‌شود؟

لمینت برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

1. تغییر رنگ دندان

2. دندان‌های نامرتب

3. دندان‌های شکسته

4. مشکلات تراز دندان

5. شکل و اندازه ناموزون دندان‌ها

6. فاصله بین دندان‌ها

7. اضافه نمودن طول تاج

8. طراحی لبخند زیبا

 

تصویر دندان های آسیب دیده که با لمینت ظاهر زیبایی پیدا کرده است

 

 

مراحل انجام لمینت دندان

انجام لمینت دندان زمانبر است و چند مرحله دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

تراشیدن مینا

ابتدا دندان پزشک یک لایه بسیار نازک از مینای دندان را تراش می‌دهد. معمولا بین 0.5 الی 0.7 میلی‌متر تراش می‌خورد که بسته به نیاز دندان فرد است. معمولا این مقدار تراشیدگی کم است و نیاز به بی‌حسی ندارد.

 

 

قالب‌گیری از دندان

پس از مرحله تراش، نوبت به قالب‌گیری از دندان‌ها می‌رسد. در این مرحله ماده قالب‌گیری روی دندان قرار گرفته و شکل دندان را به خود می‌گیرد و سفت می‌شود.این قالب برای ساخت لمینت به لابراتوار دندانی فرستاده می‌شود.

 

قالب گیری دندان ها

 

نصب لمینت موقت

در فاصله زمانی که لمینت ها در لابراتوار ساخته می‌شود (معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد) روی دندان بیمار لمینت موقت نصب می‌شود. لمینت موقت را برای محافظت از زمینه کاری دندان و جلوگیری از حساسیت دندان‌های تراش‌خورده، نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های سرد و گرم قرار می‌دهند. دندانپزشک بر اساس میزان تراشیدگی مینای دندان تصمیم می‌گیرد از آن استفاده کنند یا نه.

 

نصب لمینت موقت

 

ساخت لمینت

تکنسین بر اساس قالب فرستاده شده یک مدل کاری درست می‌کند. در داخل این مدل، چند لایه پورسلن ساخته می‌شود که با استفاده از گرما یا فشار شدید، مقاومت مواد سازنده آن افزایش می‌یابد.

ساخت یک مرحله‌ای

اگر از تکنولوژی CEREC برای ساخت لمینت دندان استفاده شود، روند کار بسیار سریع‌تر است. پس از تجزیه و تحلیل تصاویر کامپیوتری و انجام تنظیمات لازم، دندانپزشک تصاویر را به یک سیستم فرز می‌فرستد.
مانند یک چاپگر 3 بعدی، دستگاه یک لمینت سفارشی مناسب را ظرف چند دقیقه ایجاد می‌کند. دندانپزشک رنگ مناسبی را انتخاب می‌کند. دندانپزشک می‌تواند بعدها ترمیم‌ها را با استفاده از رنگ‌آمیزی و پالیش‌کاری را طبق علاقه فرد دربیاورد.

نحوه گذاشتن لمینت‌ دندان

هنگامی که ساخت لمینت کامل می‌شود، دندانپزشک دوباره شکل و ظاهر آن‌ها را بررسی می‌کند. به طور خاص، اطمینان حاصل می‌کند که لمینت بر گاز گرفتن بیمار تاثیر نمی‌گذارد و یا این که باعث ایجاد مشکلات هم ترازی نمی‌شود.
در صورت لزوم، می‌تواند آنها را کمی برش دهد و مجددا به آن شکل دهد. دندانپزشک همچنین رنگ لیمنت را با رنگ طبیعی لبخند بیمار مقایسه می‌کند.
ابتدا یک ژل اسید را به دندان‌ها اعمال می‌شود تا در سطح میکروسکوپی، بر روی دندان زبری ایجاد شود و مواد معدنی موجود روی دندان از بین برود. سپس دندان‌ها با یک ماده چسبناک پوشانده شده و لمینت‌ها روی آن قرار داده می‌شود.محلول در داخل شکاف‌های کوچک روی سطح آن‌ها قرار می‌گیرد. این کار یک پایه قوی برای روکشایجاد می‌کند.

 

نمای دندان بعد از گذاشتن و جایگذاری لمینت‌

 

طریقه چسباندن لمینت دندان

در نهایت دندانپزشک، ماده سیمانی دندان را در پشت لیمنت‌ها پخش می‌کند و روکش‌های سرامیکی را در جلوی دندان قرار می‌دهد. مقداری فشار بر آن‌هاوارد می‌کند تا در جای خود محکم قرار بگیرند. سپس از نور محکم‌کننده برای سخت شدن مواد لمینت استفاده می‌کند. این نور باعث تحریک یک واکنش شیمیایی در مواد اتصال می‌شود و باعث می‌شود تا لیمنت در عرض چند دقیقه، تنظیم شود.

مزایای لمینت دندان

زیبایی و اعتماد به نفس بالا از مزایای لمینت دندان

لمینت دندان مزایایی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

زیبای خاصی به لبخند می‌دهد

لمینت دندان،یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند است و برای افرادی که رنگ دندان‌هایشان زرد شده یا دندان شکسته دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود و به خوبی، عیوب دندان را می‌پوشاند.

نسبت به تاج دندان، روشی کم‌ تهاجمی ‌تر است

برای نصب تاج دندان باید دور تا دور دندان تراشیده شود تا فضای کافی برای وارد کردن تاج دندان فراهم شود. در صورتی که برای نصب لمینت فقط باید سطح روی دندان‌ها را از یک جهت، تراشید. به همین علت نه تنها کم تهاجمی‌تر است، بلکهنسبت به تاج دندان، پیوند بسیار قوی‌تری با مینای دندان برقرار می‌کند.

مقاوم در برابر زرد شدن

لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت، در مقابل زردشدن مقاوم هستند. در صورت مراقبت صحیح، به طور دائم سفید و درخشان باقی می‌ماند. باید توجه داشت که نباید موادی که رنگدانه زیادی دارند زیاد استفاده شود چرا که این مواد می‌توانند مینای دندان طبیعی را نیز دچار تغییر رنگ کنند.

طبیعی به نظر رسیدن

خاصیت طبیعی به نظر رسیدن یکی از بهترین مزایای لمینت دندان است. بازتاب نور در لمینت سرامیکی باعث می‌شود شبیه مینای دندان به نظر برسد.چون لمینیت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می‌شود؛ بسیار شفاف بوده و روی دندان‌های طبیعی غیرقابل تشخیص است.

دوام و طول عمر زیاد

اگر پزشک بامهارتی را برای انجام لمینت دندان انتخاب کرده باشید و بعد از کاشت آن نیز مراقبت‌های لازم را انجام داده باشید، لمینت 15 تا 25 سال می‌تواند عمر کند. اما به مرور زمان اگر دندان‌های زیرین دچار مشکل شود یا لمینت آسیب ببیند امکان تعمیر لمینت وجود دارد و با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی می‌توان این مسائل مربوط به تعمیر لمینت دندان را برطرف کرد.

انعطاف‌پذیر بودن

در بیشتر موارد نیاز نیست که تمام دندان‌های خود را لمینت کنید، بلکه چند دندان جلو را که هنگام خندیدن بیشتر جلب توجه می‌کند، می‌توانید با لمینیت سرامیکی اصلاح کنید.

فوری بودن مشاهده نتایج

کاشت لمینت دندان دوره نقاهت و ریکاوری ندارد و بلافاصله پس از نصب لبخند شما را زیباتر می‌کند.

برطرف کردن عیوب ظاهری دندان

لمینت دندان ایرادات ظاهری مانند تغییر رنگ، کج درآمدن، شکستگی، لب پر شدن یا فاصله زیاد بین دندان‌ها را پوشش می‌دهد.

قابلیت ترکیب شدن با دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی

لمینت دندان را می‌توان به همراه سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی همانند ایمپلنت، بریج، ارتودنسی، تاج دندان، سفید کردن دندان استفاده کرد و با آن طرح لبخند را اصلاح کرد. رنگ و ظاهر لمینت‌های دندان دقیقا شبیه به تاج دندان یا ایمپلنت ساخته می‌شود؛ به همین دلیل یکدستی و هماهنگی دندان‌ها حفظ خواهد شد.

 

معایب و عوارض لمینت دندان

شکسته شدن و حساس بودن لمینت دائمی؛ از عوارض لمینت دندان

لمینت نیز می‌تواند معایبی داشته باشد. از معایب این روش به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

دائمی و غیرقابل بازگشت هستند

پس از کاشت لمینت دندان، امکان برداشتن آن‌ها و استفاده مجدد از دندان‌های طبیعی برای فرد وجود ندارد. یعنی فرآیند نصب آنها برگشت‌ناپذیر است.

امکان حساس شدن دندان وجود دارد

تا چند روز بعد از نصب لمینت، امکان دارد نسبت به غذا ها و نوشیدنی‌ های سرد و گرم حساس شوید. دلیل این امر آن است که مینای دندان تا حدودی تراشیده می‌شود. این حالت حساس شدن، به مرور زمان و خود به خود از بین می‌رود.

امکان آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد

با این که لمینت دندان از مواد بسیار مقاومی ساخته می‌شود اما امکان آسیب دیدن در آن وجود دارد. اگر در اثر در اثر جویدن یا گاز زدن غذا های سفت یا دندان قروچه کردن، فشار زیادی به آن وارد شود، ممکن است آسیب ببیند، بشکند یا بیوفتد.

نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد

تراشیدن مینای دندان یکی از معایب بزرگ لمینت دندان است.مینای دندان به این دلیل تراش می‌خورد که پس از نصب، ضخامت اضافه ایجاد نشود و دندان حالت غیرطبیعی به خود نگیرد.
با این حال، در مقایسه با تاج دندان روش کم تهاجمی است. چرا که برای نصب آن‌ها فقط لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود. به همین علت دندان‌ها کمتر حساس شده و این حالت در طی چند روز کاملا از بین می‌رود.

فرایند ساخت طولانی است

فرآیند ساخت و نصب لمینت زمان بر است. فاصله زمانی قالب‌گیری، طراحی و نصب نهایی لمینت‌ها روی دندان، حدوداً یک ماه است. برای نصب لمینت‌های سرامیکی دو تا سه جلسه وقت می‌برد.چون دندان‌ها در اثر تراشیدن مینای دندان، حساس می‌شوند، معمولا در این مدت از لمینت موقت استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

زیبایی نیاز به مراقبت دارد. بنابراین پس از کاشت لمینت دندان، باید از آن مراقبت کنید.

1- روزانه نخ دندان بکشید.

2- از مواد خوراکی رنگی، کمتر استفاده کنید. چرا که به مرور زمان می‌تواند تغییر رنگ ایجاد کند. این تغییر رنگ می‌تواند روی مینای دندان طبیعی نیز اثر بگذارد.

3- غذاها و میوه‌های سخت نخورید. هرگز از دندان برای شکستن آجیل استفاده نکنید.

4- با مشورت دندانپزشک خود یک دهان‌شویه مخصوص تهیه کنید.

5- مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان را کنار بگذارید. چرا که باعث تغییر رنگ لمینت می‌شود.

6- هر 6 ماه یک بار، برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

7- اگر پس از اتمام کار از شکل و اندازه لمینت رضایت ندارید، بهتر است به دندانپزشک اطلاع دهید تا تغییرات لازم را انجام دهد.

8- از باز کردن اجسام سخت با دندان پرهیز کنید چرا که لمینت‎های سرامیکی در ناحیه لبه‌ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد.

9- اگر پس از اتمام لمینت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان داشتید نگران نباشید چرا که پس از مدتی با خوردن غذا و مسواک زدن این نواقص برطرف خواهد شد.

10- با مشورت دندانپزشک خود یک خمیردندان مناسب، تهیه کنید

 

قیمت لمینت

تعرفه، هزینه یا قیمت لمینت ‌دندان در کلینیک ‌های دندانپزشکی متفاوت است. در برخی تعرفه‌ ها قیمتی در حدود 300 هزار تومان تا 1 میلیون بر آورد شده و در برخی از آن‌ها رقم 1 الی 2/5 میلیون برای هر واحد قیمت گذاری شده است.

در این مقاله در رابطه با لمینت دندان صحبت خواهد شد. از لمینت اغلب برای زیبایی ظاهری و رفع بدشکلی و بد رنگی دندان ها با پوشش مناسب و ماندگاری بیشتر آنها استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره های ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.