دندان پزشکی هوشمند

 • ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991

ایمپلنت

ایمپلنت دندان؛ بهترین روش کاشت دندان از جنس ایمپلنت برای پر کردن جای خالی دندان های از بین رفته است. داشتن دندان های سالم با وجود تمام مواد شیمیایی، شیرینی ها و شکلات هایی که این روز ها مصرف می کنیم، دغدغه ی خیلی از افراد شده است و قطعا بدون دندان های سالم نمی توانیم از خوردن یک پرس غذای خوشمزه نیز لذت ببریم. پوسیدگی طولانی مدت دندان، ایجاد حفره و عدم اصلاح و درمان آن و همچنین ضربات شدید به دندان ها می تواند باعث از بین رفتن کامل دندان و نیاز به ایمپلنت و کاشت دندان شود. نگران نباشید روش های نوین دندانپزشکی تمام مشکلات دندان، اعم از یک خراش کوچک تا جای خالی یک دندان دیگر را با قیمت های متنوع ارزان و منصفانه به راحتی رفع می کند.

در این مقاله در رابطه با ایمپلنت صحبت خواهد شد. از ایمپلنت جهت جایگزینی و بازیابی دندان های فرسوده و از بین رفته استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره های ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

وقتی یکی از دندانها یا چند دندان بصورت کامل فرسوده می شوند که علا با روش هایی مانند پر کردن و .. نمیتوان آنها را احیا کرد آنگاه بیمار نیازمند جایگزین کردن دندان یا دندانهای از بین رفته می باشد که این روش همان ایمپلنت است. ایمپلنت (که ایمپلنت داخل استخوانی نیز گفته می شود) یکی از اجزای جراحی است که برای پشتیبانی از پروتز دندان مانند تاج، بریج، دندان مصنوعی یا پروتزهای صورت با استخوان فک یا جمجمه ارتباط برقرار نموده و یا به عنوان لنگری برای مستحکم ساختن ارتودنسی عمل می کند.

 

ایمپلنت چیست؟

اساس ایمپلنت دندان مدرن، پروسه ای بیولوژیک با نام ادغام استخوانی (استئواینتگریشن) است که در آن موادی مانند تیتانیوم ارتباطی محکم با استخوان ایجاد میکنند. در ابتدای امر ایمپلنت ثابت میشود، سپس ادغام استخوانی قابل انجام می­شود و نهایتا یک پروتز دندانی اضافه می­شود. مدت زمان بهبود برای ادغام استخوان پیش از اتصال پروتز دندان به ایمپلنت یا عامل مجاوری که برای نگهداری پروتز دندان استفاده شده، متغیر می باشد.

نحوه انجام ایمپلنت برای دندان ها دندان

موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت بستگی به سلامت فرد دریافت کننده و همچنین داروهای موثر در ادغام استخوان و سلامت بافت­های دهانی دارد. میزان استرس وارد بر ایمپلنت و ثابت آن در طول فعالیت طبیعی نیز مورد ارزیابی قرار می­گیرد. طرح ریزی موقعیت و تعداد ایمپلنت­ها، کلید سلامت طولانی مدت پروتز می ­باشد چرا که فشار های بیومکانیکال قابل توجهی در طول جویدن اعمال می­شود. موقعیت ایمپلنتها متناسب با موقعیت و زوایه دندانها، به کمک شبیه سازی کامپیوتری یا با استفاده از توموگرافی با شبیه سازهای CAD/CAM و ابزارهای جراحی به نام استنت تعیین میشود. پیش نیازهای موفقیت دراز مدت ایمپلنتهای دندانی سلامت استخوانها و لثه است. از انجا که هم دندان و هم لثه پس از کشیدن دندان آتروفی میکنند، اعمال پیش ازپروتز گذاری مانند برداشت سینوس یا برداشتن لثه نیز برای بازسازی استخوان یا لثه مناسب، گاهی لازم است.

پروتز نهایی می تواند ثابت شود تا فرد قادر به بیرون اوردن دندانه ای مصنوعی یا دندان نباشد و یا متحرک باشد که بتوان پروتز را برداشت. در هر مورد بخش ثابت ایمپلنت به قسمتهای مجاور متصل باقی میماند. در پروتز ثابت، تاج، بریج یا دندان مصنوعی توسط پیچ یا سیمان دندانی به بخشهای مجاور ثابت شده است. در پروتز متحرک آداپتور در پروتز قرار دارد و در نتیجه دو قطعه به خوبی درکنارهم قرار میگیرند.

معایب و مشکلات مرتبط با پروتز درمانی به مواردی که در حین جراحی ( مانند خونریزی زیاد یا اسیب به عصب) رخ می دهند، عوارض 6 ماه نخست ( مانند عفونت یا عدم ادغام استخوانی) و عوارض بلند مدت (مانند پیش ایمپلنتیتیس و مشکلات مکانیکی) تقسیم میشوند. در حضور بافتهای سالم، ایمپلنتی که به خوبی جای گرفته و تحت فشار بیومکانیکی مناسب است میتواند 5 سال با نرخ 93 تا 98 % باقی بماند و 10 تا 15 سال برای دندان پروتزی طول عمر داشته باشد.

 

وظیفه ی ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت ،حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی‌های روز دنیا است. ایمپلنت جایگزین ریشه دندان می‌شود و بر روی آن تاج دندان قرار می ‌گیرد و یک جایگزین کامل برای دندان‌های از دست رفته، محسوب می‌شود. در صورت مراقبت و بهداشت دهان و دندان مناسب، ایمپلنت نقش دندان‌های اصلی را تا پایان عمر برای فرد ایفا می‌کند.

ایمپلنت یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می‌کند که با دندان‌های طبیعی هماهنگی زیادی دارد. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود که با بدن انسان سازگاری دارد و به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. تیتانیوم به خاطر مقاومتی که در برابر ترکیبات اسید و نمک و اکسیژن دارد و همچنین دارا بودن خاصیت غیر مغناطیسی، برای استفاده ساختمان استخوان فک شرایط لازم و کافی دارد. علاوه بر اینها بر روی سطح تیتانیومی ایمپلنت، یک لایه محافظ وجود دارد که این سطح را در مقابل تحلیل و خوردگی محافظ می‌کند. که وجود همه این موارد باعث می‌گردد بدن قطعه تیتانیومی را به عنوان یک جسم خارجی به حساب نیاورده و با قرار گرفتن آن در استخوان فک بیماران، به راحتی با آن سازگار شود.

 

یکی از انواع ایمپلنت برای کاشت دوباره دندان

 

ایمپلنت بهترین روش درمان برای دندان‌های از دست رفته است. سال‌ها، تنها گزینه های درمان برای افرادی که دندان‌هایشان را از دست می‌دادند، استفاده از پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه ایمپلنت دندان در دسترس بوده و بهترین شرایط را برای سیستم دندانی فرد فراهم می‌کند. از بین رفتن دندان‌ها علاوه بر ظاهرنا‌زیبایی، مشکلاتی در غذا خوردن یا حرف زدن به وجود می‌آورد و صورت را بدفرم می‌کند. ایمپلنت یا کاشت دندان این مشکلات را برطرف کرده و مانع از بیماری‌های لثه در محل دندان‌های از دست رفته می‌کند.

نتیجه ایمپلنت دندان یا همان عمل کاشت دندان نزدیکترین چیز به دندان‌های طبیعی انسان است. ایمپلنت به شما اجازه می‌دهد به روشی که دل‌تان می‌خواهد زندگی کنید، با اطمینان غذا بخورید، لبخند بزنید، صحبت کنید و از همه فعالیت‌های روزمره خود بدون نگرانی لذت ببرید.

بیش از 30 سال است که دندانپزشکان سراسر دنیا با موفقیت از ایمپلنت برای درمان بیماران خود استفاده می‌کنند. در واقع ایمپلنت قوی‌ترین روش موجود برای پشتیبانی از دندان‌های جایگزین است و حتی ممکن است گاهی باعث شود کارایی دندان‌های نصب شده روی پایه فلزی، بهتر از کارایی دندان‌های طبیعی باشد.

جراحی کاشت دندان اگر توسط یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود؛ یکی از ایمن‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است. در ادامه این مقاله بیشتر شما را با یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی که همان ایمپلنت دندان است آشنا می‌کنیم.

 

مراحل انجام ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که در آن دندانپزشک، ریشه دندان را با فلز یا همان قعطات پیچ مانند تعویض کرده تا بتواند دندان‌هایی که به هر دلیل افتاده‌اند را با دندان‌های مصنوعی جایگزین کند. البته دندان مصنوعی که روی این پیچ‌ها نصب می‌شود؛ بسیار شبیه به دندان‌های واقعی و طبیعی است. بنابراین حتی اگر دندان‌تان ریشه هم نداشته باشد می‌توانید از این روش جراحی استفاده کنید.

نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک شما دارد. ایمپلنت دندان ممکن است به چندین روش مختلف انجام شود. فایده اصلی کاشت، حمایت کامل از دندان‌های جدید شماست و از آنجا که این روش درمانی مستقیما بر روی استخوان فک انجام می‌شود؛ درمان آن نیاز به زمان دارد. اما نتیجه واقعا عالی و خیره‌کننده است.

به تصویر زیر نگاه کنید. هنگامی که پیچ ایمپلنت در استخوان (قسمت A) کار گذاشته می‌شود؛ پس از مدتی با استخوان طبیعی فک پیوند می‌خورد. بنابراین این پیچ به یک پایه محکم برای حمایت از یک یا چند دندان مصنوعی تبدیل می‌شود. به دندان مصنوعی که روی این پیچ نصب می‌شود تاج گفته می‌شود. (قسمت C)

سپس اتصال‌دهنده‌ای به نام اباتمنت (قسمت B)، برای نگه داشتن و پشتیبانی از تاج دندان روی این پیچ سوار می‌شود. تاج‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که با دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته و متناسب با دهان باشند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید؛ پس از جایگذاری پیچ ایمپلنت و نصب اباتمنت روی آن، تاج دندان که آخرین مرحله ایمپلنت است روی اتصال‌دهنده گذاشته می‌شود.

 

مراحل انجام ایمپلنت و جراحی جهت ایمپلنت یا کاشت دندان

 

بیان مراحل کاشت یا ایمپلنت دندان به زبان دیگر

ایمپلنت دندان معمولاً مراحل زیر را شامل می‌شود:

مشاوره اولیه

قبل از انجام مراحل عملی کار ابتدا باید وضعیت دندان‌ها و استخوان‌های فک‌تان توسط پزشک بررسی شود. این مرحله مشاوره اولیه است و شامل تصویربرداری اشعه ایکس از استخوان فک یا تصویربرداری سه بعدی از دهان می‌شود. در این مرحله پزشک در مورد روش‌های دیگری که می‌توانید از آنها به عنوان درمان استفاده کنید نیز به شما مشاوره می‌دهد. در این جلسه باید تمام سوالاتی که در ذهن‌تان ایجاد شده است را از پزشک بپرسید تا با خیال راحت این روش درمانی را انتخاب کنید.

 

در مرحله اول ایمپلنت، با متخصص دندانپزشکی مشاوره کنید

نصب ایمپلنت

در قرار ملاقات بعدی، دندانپزشک پیچ ایمپلنت را داخل استخوان فک نصب می‌کند. اگرچه تجربه هر بیمار در این مرحله منحصر به فرد است؛ اما بیشتر افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند، بعد از عمل اظهار داشته‌اند که درد ایجاد شده بسیار کمتر از آن چیزی بود که انتظار داشتند. بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. بسته به روشی که ممکن است پزشک برای ایمپلنت دندان استفاده کند؛ از بی‌حسی موضعی یا تزریق وریدی آرامبخش، قبل از درمان استفاده می‌شود. تورم، کبودی، خونریزی جزئی و یا درد عوارضی هستند که بسته به تبحر دندانپزشک برای برخی از بیماران بعد از ایمپلنت رخ می‌دهند. اما اکثر بیماران می‌توانند درد بعد از کاشت دندان را با داروهای مسکن خارج از نسخه تسکین دهند.

 

نصب ایمپلنت، مرحله دوم ایمپلنت دندان

 

روند ادغام ایمپلنت

بعد از نصب پیچی که در مراحل بعدی از آن به عنوان پایه دندان استفاده می‌شود؛ کم کم این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد و سر جای خودش محکم می‌شود. در واقع ایمپلنت و استخوان فک در فرآیندی به نام استئواینتگریشن با هم جوش می‌خورند و پایه‌ای مستحکم را برای نصب تاج دندان ایجاد می‌کنند. در طی روند بهبودی، که معمولا تا چند ماه طول می‌کشد؛ بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهید. البته در چند هفته اول نباید از غذاهای سفت استفاده کنید و بهتر است فقط غذاهای آبکی و نرم مانند سوپ بخورید. با رعایت دقیق دستورات پزشک مطمئن خواهید شد که ایمپلنت‌تان به درستی با استخوان فک جوش می‌خورد. در بعضی موارد، دندانپزشک ممکن است به در خواست بیمار بتواند در این دوره دندان‌های موقتی روی پیچ نصب شده بگذارد.

 

ادغام دندان روی ایمپلنت از مراحل پایانی ایمپلنت دندان

 

نصب اباتمنت

پس از پیوند ایمپلنت با استخوان فک، یک اتصال‌دهنده کوچک به نام اباتمنت روی ایمپلنت و دقیقاً بالای لثه قرار می‌گیرد. در بعضی موارد پزشکان همزمان با کاشت پیچ در استخوان فک، اباتمنت را نیز نصب می‌کنند.

اباتمنت ( ایمپلنت زاویه دار ) را در شرایطی استفاده می کنند که شرایط و موقعیت مناسب برای کار گذاری عمودی ایمپلنت وجود نداشته باشد و مجبور باشند آن را به صورت زاویه دار نصب کنند.

نصب ابانمنت، در مواقع ضروری از ایمپلنت زاویه دار استفاده می شود

ساخت و نصب دندان‌های جدید

بعد از بهبودی لثه، دندانپزشک باید تاج مصنوعی را که متناسب با استخوان صورت و سایر دندان‌های طبیعی است را ساخته و روی اتصال‌دهنده نصب کند. این دندان که می‌تواند یک تاج مجزا، یک پل پشتیبانی شده توسط ایمپلنت یا پروتز حاوی دندان‌های جایگزین متعدد باشد؛ به محل اتصال چسبانده می‌شود. اگرچه تاج جدید نصب شده هرگز پوسیده نمی‌شود؛ اما برای این که از آسیب‌دیدگی دیگر دندان‌ها جلوگیری کنید باید از آن مانند سایر دندان‌ها مراقبت کنید.

 

معاینات دوره‌ای

بسته به تعداد و نوع کاشت و دندان‌های جایگزینی که استفاده کرده‌اید، کل روند ایمپلنت دندان ممکن است سه تا نه ماه طول بکشد. پس از اتمام مراحل کاشت دندان، برای معاینه‌های دوره ای باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام ایمپلنت

مراحل انجام جراحی برای ایمپلنت یا کاشت دندان

پس از بررسی‌های دندانپزشک و تشخیص این که شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت یا کاشت دندان هستید، مراحل زیر به ترتیب انجام می‌شود:

 

مراحل انجام جراحی برای ایمپلنت دندان یا کاشت دندان های مصنوعی

 

مرحله اول جراحی لثه

این مرحله دندانپزشک دهان بیمار را آماده‌سازی میکند. لثه در جایی که قرار است ایمپلنت قرار داده شود، شکافته میشود توسط تجهیزات پزشکی سوارخی در اندازه مشخص در محل مورد نظر ایجاد می‌شود.سپس ایمپلنت در ناحیه موردنظر قرارداده میشود و لثه به کمک بخیه به حالت اولیه خود باز می‌گرداند.
بعد از جراحی ایمپلنت دارو تجویز شده و توصیه های بهداشتی بعد از عمل جراحی ایمپلنت در اختیار شما گذاشته می‌شود. قرار مراجعه بعدی تنظیم می‌شود. نکته ی بسیار مهم این است که بعضی از جراحی‌های ایمپلنت، فقط در یک جلسه انجام می‌شود.

مرحله دوم: عمل جراحی برداشتن سرپوش

پس ازجوش خوردن ایمپلنت، عمل جراحی برداشتن سرپوش و جای‌گذاری تاج مصنوعی اولیه انجام می‌شود.

مرحله پایانی

دندانپزشک، تاج ساخته شده در لابراتوار را بررسی کرده و در صورت نبود مشکل آن را بر روی ایمپلنت (آباتمنت) قرار می‌دهد.سپس اقدامات مراقبتی بعد از جراحی ایمپلنت را به بیمارتوصیهمی‌کند. اما اگر مشکلی در تاج وجود داشته باشد آن را به لابراتوار ارسال می‌کند تا مشکل آن حل شود.

 

مواد و ابزار مورد نیاز دندانپزشک برای شروع ایمپلنت

 

مواد اولیه ساخت ایمپلنت

برای ساخت ایمپلنت دندان، ابتدا فلز تیتانوم حرارت داده می‌شود. تیتانیوم به قدری گرم می‌شود که به درجه دلخواه برسد، سپس به اندازه قطر ایمپلنتدندان مد نظر شروع به ساخت مفتول از تیتانیوم می‌کنند. پس از این مفتول ساخته شده به اندازه طول ایمپلنت تکه می‌شود. بعد از آن سطح داخلی و بیرونی این قطعات به وسیله ماشین CNC تراش داده می‌شود. در مرحله بعد، پودر مخصوصی که فقط یک مرتبه و برای یکبار قابل مصرف است، وارد مخزن مخصوص شدهو فرایند سندبلاست کردن ایمپلنت دندان شروع می‌شود. بعد از مکیده شدن، از سمت دیگر دستگاه بیرون می‌آید. در عمل سندبلاست، فلز آلومینیوم‌اکسید به کار گرفته می‌شود، سندبلاست سطح جانبی ایمپلنت دندان را تا 400 برابر بیشتر می‌کند. مرحله بعد، اسیدشویی تیتانیوم است که این مرحله نیازمند زمان و بودجه تقریبا بالایی است. بعد از اتمام مرحله اسیدشویی، ایمپلنت دندانی تمیز شسته شده و بسته بندی می‌گردد و سپس ایمپلنت برای استریل کردن به وسیله اشعه گاما آماده می‌شود. سپس ایمپلنت حاضر شده را به محل مورد نظر ارسال می‌کنند.

در این مرحله تقریبا ساخت ایمپلنت دندان تمام شده است. حال به کلیه ایمپلنت ‌ها سریال خاصی داده می شود و برای بازار فروش آماده‌سازی می‌شوند.

 

مزایا و کاربردهای ایمپلنت دندان

 

با این که ایمپلنت درمان گرانی به حساب می‌آید اما مزایایی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن صرف‌نظر کرد. از جمله این مزایا می‌توان بهراحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده، اشاره کرد که باعث می‌شود تا رضایت خاطر بیماران جلب شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

 • با درمان ایمپلنت، دندان‌های دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمی‌شوند.
 • پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار می‌گیرد و استخوان فک به دلیل وجود ایمپلنت، تحلیل نمی‌رود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات از دست دادن دندان می‌شود.
 • به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان بالاتر از سایر درمان‌های جایگزین است و اگر ایمپلنت از دست برود، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.
 • از دیگر مزایای ایمپلنت دندان، اصلاح طرح لبخند و بالا رفتن اعتماد به نفس می باشد.

بیشتر بخوانید: مزایای ایمپلنت دندان

 

در ادامه به چهار مزیت مهم دیگر کاشت دندان در مقایسه با سایر گزینه‌ها مانند استفاده از دندان مصنوعی و بریج اشاره می‌کنیم:

1.نتیجه کار بسیار عالی و طبیعی است. دندان کاشته شده به این روش از نظر ظاهری و عملکردی هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. دندان‌هایی که به این شیوه کار گذاشته می‌شوند؛ خیلی راحت هستند و لازم نیست مثل دندان مصنوعی نگران آنها باشید. بنابراین باید دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی آنها را مسواک زده و برای تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کنید. ضمنا مانند دندان مصنوعی نیازی به تمیز کردن جداگانه ندارند. همچنین به شما کمک می‌کنند تا شکل طبیعی لبخند خود را حفظ کنید.

 

2.عمر طولانی دارند. اگر به درستی از ایمپلنت خود مراقبت کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که چندین دهه بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که بریج و دندان مصنوعی باید هر 5 تا 10 سال یک بار تعویض شوند.

 

3.می‌توانید با اطمینان فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید. کاشت دندان یک روش ایمن است. بنابراین هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و خندیدن دیگر نباید نگران خارج شدن دندان نصب شده روی آن از دهان باشید. ضمن این که این روش درمانی روی تن صدای شما تاثیری نمی‌گذارد. چرا که تاج کار گذاشته شده روی آن بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی خودتان است. با استفاده از ایمپلنت دندان، آرامش ذهنی خواهید داشت و می‌توانید غذاهایی را که دوست دارید بخورید، آنچه را که می‌خواهید بگویید، مانند دیگران فعالیت بدنی داشته باشد و بدون نگرانی به دنیا لبخند بزنید.

 

4.ایمپلنت از استخوان صورت و دندان‌های سالم محافظت می‌کند. فضاهای خالی که بعد از افتادن دندان‌ها در دهان ایجاد می‌شوند می‌توانند به مرور زمان به استخوان فک و سایر دندان‌های سالم آسیب برسانند. کاشت دندان تنها گزینه جایگزینی دندان است که در واقع به تحریک رشد استخوان و جلوگیری از تحلیل رفتگی استخوان فک کمک می‌کند. بنابراین اگر یکی از دندان‌هایتان از ریشه کنده شده است؛ برای جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر، در اسرع وقت ایمپلنت انجام دهید. در ضمن با انجام این عمل دیگری نیازی نیست که مثل بریج، دندان کاشته شده به دندان مجاور متصل باشد.

 

انواع ایمپلنت دندان

سه نوع از بهترین انواع ایمپلنت دندان

سه نوع مختلف ایمپلنت وجود دارد:

1. اندوستیال (endosteal)

2. ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

3. ترنسواستیل Transosteal

 

ایمپلنت اندوستیال ایمپلنتی است که درون استخوان قرار می‌گیرد، اما ساب‌پریوستیال، ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. امروزه دیگر از ایمپلنت‌های ساب ‌پریوستیال استفاده نمی‌شود چرا که در مقایسه با ایمپلنت‌های نوع اندوستیال، در بلند مدت نتایج ضعیف‌تری داشته و استحکام کمتری دارند.
در روش ترنسواستیل، ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک انجام شده و قطعه ایمپلنت به صورت U شکل می‌باشد.

بیشتر بخوانید: انواع ایمپلنت دندان

روش‌های دیگر  ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) رایج عبارتند از:

 • ایمپلنت فوری
 • ایمپلنت دندان مینی
 • ایمپلنت میکرو
 • ایمپلنت زیگوماتیک

عوارض و خطرات ایمپلنت یا کاشت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل کاشت دندان نیر گاها با عوارض همراه است. اگرچه وقوع این عوارض بسیار نادر است و در صورت بروز، معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می‌شوند. برخی از عوارض نادر این عمل عبارتند از:

1- هزینه ایمپلنت بالاتر از درمان‌های جایگزین مانند پروتز دندان متحرک است. قیمت ایمپلنت یک دندان، بسته به نوع برند مورد استفاده، از چهار میلیون تا شش میلیون تومان در فروردین ماه سال 99 است.

2- درمان ایمپلنت زمان‌بر است. حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان لازم است.

3- ایمپلنت یک جراحی است و ریسک‌های مربوط به جراحی را نیز دارد. از جمله احتمال عفونت وشکست درمان یا ازدسترفتنایمپلنتاشارهکرد؛کهمورد آخر با جایگزینی مجدد آن قابل حل است.

4- ایمپلنت، نیازمند معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک است؛ چرا که ممکن است موارد زیر  اتفاق بیافتد:

 • عفونت در محل کاشت
 • آسیب‌دیدگی ساختارهای اطراف مانند سایر دندان‌ها یا رگ‌های خونی
 • آسیب عصبی که می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن لثه‌های اطراف دندان‌های طبیعی، لب‌ها یا چانه شود.

البته اگر این عمل را در یک مطب مجهز و توسط یک دندانپزشک متخصص و متبحر انجام دهید؛ هرگز شاهد چنین عوارض نادری نخواهید بود.

 

کاشت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت دندان می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای بزرگسالان باشد. فرقی نمی‌کند که دندان‌های شما به چه علتی افتاده‌اند. آسیب دیدگی، عفونت یا پوسیدگی هر علتی که پشت خرابی ریشه و تاج دندان باشد؛ با ایمپلنت قابل درمان است. نوجوانانی که دندان‌هایشان خراب شده و دیگر ریشه‌ای در استخوان فک ندارند نیز به شرطی که رشد استخوان صورت‌شان متوقف شده باشد می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. معمولاً این اتفاق در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران رخ می‌دهد، در نتیجه دقت داشته باشید چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند.

 

جایگزین ‌های کاشت دندان

کاشت دندان شاید برای تمامی افرادی که دندان خود را از دست داده باشند، مقدور نباشد و یا دندانپزشک ایمپلنت را درمان مناسبی برایفرد تشخیص ندهد. در این گونه موارد، بهتر است با مشورت پزشک، یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 

دندان مصنوعی کامل

افرادی که تمام دندان‌های خود را از دست داده باشند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. این دندان‌ها از مواد پلاستیکی قوی ساخته می‌شود. به راحتی از دهان خارج و تمیز می‌شود. اما می‌تواند زخم یا ناراحتی ایجاد کند و فرد لذت غذاخوردن را مانند سابق، حس نکند.

 

پروتزهای جزئی

این روش، برای افرادی که چندین دندان خود از دست داده‌اند، مناسب است. دندان‌های مصنوعی جزئی قابل برداشت هستند که از پایه پلاستیکی تشکیل شده است و دندان های مصنوعی به آن متصل می شوند و با گیره‌های فلزی به دندان های طبیعی اطراف وصل می‌شوند. از معایب آن ثابت نبودن و احتمال ایجاد زخم است.

 

بریج دندانی

بریج‌ها، برخی اوقات دندان مصنوعی ثابت نامیده می‌شوند، دندان‌های مصنوعی‌ای هستند که توسط تاج به دندان‌های طبیعی در هر دو طرف شکاف متصل می‌شوند. آنها از پرسلن قوی و با دوام و به صورت سفارشی برای هر دندان ساخته می‌شوند.

 

چند حقیقت جالب در مورد ایمپلنت دندان

کاشت دندان تنها گزینه ترمیم دندان است که در آن استخوان طبیعی حفظ شده و به تحریک رشد استخوان کمک می‌کند.

در سال 1952 یک جراح ارتوپد سوئدی به نام برانمرک کشف کرد که تیتانیوم به طور طبیعی با استخوان بدن انسان جوش می‌خورد. این کشف باعث شد که وی تمرکز تحقیقات خود را از زانو و لگن به سمت دهان و دندان سوق دهد.

3 میلیون نفر در ایالات متحده دارای ایمپلنت هستند و تعداد آنها سالانه 500000 نفر افزایش پیدا می‌کند.

 

نکاتی مفید برای بالا بردن میزان موفقیت کاشت دندان ( ایمپلنت دندان )

1- پس از کاشت ایمپلنت به مدت یک روز نباید اطراف ناحیه عمل را مسواک کرد.

2- تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی نباید دهان شسته شود.

3- بهتر است روز بعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان، کلرهگزیدینبوده و تعداد دفعات استفاده، روزی 3 مرتبه است.

4- پس از جراحی می‌توانید به راحتی مایعات بنوشیدولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی‌حسی اثر خود را از دست داده باشد.

5- ایمپلنت دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارد. زیرا پلاک‌های میکروبی باعث عفونت لثه می‌شوند. بنابراین، از برس‌های بین‌دندانی، نخ دندان، مسواک و خمیردندان‌های مخصوص ایمپلنت استفاده گردد.

6- افرادی که از ایمپلنت استفاده می‌کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول، پرهیز کنند.

7- در حالت کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی، موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می‌دهند.

 

مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت

کاشت دندان یک راه حل مؤثر برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته است. شما می‌توانید با رعایت نکات و دستورات پزشک و انجام مراقبت‌های لازم، از این دندان یک عمر با خیال راحت استفاده کنید. برای آشنایی با مراقبت های پس از ایمپلنت دندان حتما ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. فراموش نکنید که علاوه بر مراقبت‌های پس از کاشت، آماده‌سازی بدن برای انجام جراحی روی دندان اولین قدم در روند مراقبت های پس از ایمپلنت دندان است. پس از نصب ایمپلنت‌ها، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به پزشک به صورت منظم برای انجام معاینات دوره‌ای باعث می‌شود که عمر دندان کاشته شده بیشتر شود.

ایمپلنت‌ها گاهی به صورت یک دندان منفرد و گاهی نیز به صورت یک ردیف دندان یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌های فک فوقانی و تحتانی کاشته می‌شوند. نکته مهم در این مورد این است که رعایت نکاتی که قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شود در هر دو صورت یکسان است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

 

قیمت ایمپلنت در سال 1399

قیمت ایمپلنت دندان به صورت واحد به طور میانگین (3 تا 5 میلیون تومان) است. (در برخی مراکز درمانی این رقم بین 4 الی 6 میلیلون عنوان شده است.) قیمت ایمپلنت به صورت مجموعه کامل ( فول ماوس ) برای کسانی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت می‌شود.

لیست قیمت ایمپلنت دندان 

 

علائم عفونت کاشت یا ایمپلنت دندان

عملکرد ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است و می‌توانید با آن هر غذایی را که با دندان‌های طبیعی خود میجوید، بجوید. با این حال متأسفانه در صورت عدم مراقبت مناسب، دندان ایمپلنتی همانند دندان طبیعی دچار عفونت می‌شود. عفونت بافت‌های اطراف ایمپلنت می‌تواند منجر به لق شدن و از دست دادن آن شود.

پری ایمپلنتیت عفونت بافت‌هایپیرامون ایمپلنت دندان است و نوعی بیماری لثه شناخته می‌شود. عفونت ممکن است در نتیجه استعمال دخانیات، بهداشت ضعیف دهان، دیابت، ضعف سیستم ایمنی، همراستا نبودن دندان‌ها، عادات بدی مانند دندان قروچه و یا واکنش آلرژی به ایمپلنت اتفاق ‌افتاده باشد. این وضعیت اگر به موقع درمان نشود، پیشروی کرده و منجر به تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود که در نتیجه آن ایمپلنت از جای خود در می‌آید.

 

نشانه‌های هشدار دهنده عفونت ایمپلنت دندان ( کاشت دندان )

ویژگی‌های عفونت ایمپلنت دندان، شبیه بیماری لثه است که در آن یک یا چند مورد از علایم و نشانه ‌های زیر مشاهده می‌شود:

1- لق ‌شدن یا تکان خوردن ایمپلنت

2- قرمزی یا باد کردن لثه پیرامون ایمپلنت

3- احساس طعم ناخوشایند در دهان

4- بوی بد دهان و خونریزیدرهنگاممسواکزدناطرافایمپلنت

5- درد تیر کشنده یا احساس ناراحتی در این ناحیه

6- درد گنگ و مبهم در هنگام لمس

7- ترشحات چرکی از این ناحیه

8- نمایان شدن رزوه‌های ایمپلنت

9- سخت شدن جویدن

10- تب

در صورتی که به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید، فوراً با معاینه دهان و عکس می‌تواند پری ایمپلنتیت را تشخیص دهد و ازپیشروی عفونت جلوگیری کرده و دندان ایمپلنتی را نجات دهد.

بسته به شدت عفونت، دندانپزشک دهانشویه ضد باکتری تجویز کرده و ترکیبی از درمان‌ها را برای نجات ایمپلنت انجام دهد. روش‌های درمانی ممکن شامل تجویز آنتی ‌بیوتیک، جراحی، لیزر درمانی و آلودگی ‌زدایی سطح ایمپلنت، تراشیدن مکانیکی بافت‌های آلوده (دبریدمان) و درمان ضد میکروبی باشد.

عفونت ایمپلنت در کاشت دندان، ممکن است تهاجمی باشد. عفونت ایمپلنت ممکن است منجر به بیماری ‌های آسیب‌زا به سایر نقاط بدن، از جمله قلب و اندام‌های دیگر باشد. اگر عفونت به حال خود رها شود، در درازمدت عفونت باکتریایی کم‌شدت، پیامدهای جدی می‌تواند ایجاد کند و امکان دارد به سرعت، به مشکل بسیار جدی‌تری تبدیل شود.

 

زمان مناسب برای کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

بسیاری از بیمارانی که برای بهبود ظاهر صورت و سلامتی دندان‌های خود نیاز به ایمپلنت دندانی دارند این سوال را از پزشکان می‌پرسند که بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان چه موقع است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که افتادن یا کشیدن تنها یکی از دندان‌هایتان می‌تواند روی ترازبندی بقیه دندان‌های طبیعی شما تأثیر بگذارد و باعث شود موقعیت قرارگیری آنها تغییر کند.

این در حالی است که هر روز به تعداد بیمارانی که در سراسر جهان برای کاشت به مراکز درمانی معتبر و کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند تا بتوانند با کاشت دندان ظاهر صورت و سلامت دهان خود را بهبود بخشند؛ در حال افزایش است. اما واقعا چه زمانی برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی مناسب است و بهترین نتیجه را به همراه دارد؟ در واقع چه مدت بعد از خالی شدن جای دندان می‌توان برای کاشت به پزشک مراجعه کرد؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای ایمپلنت دندان

 

طول درمان ایمپلنت یا کاشت دندان

برای پایدار شدن ایمپلنت دندان ، بدن بایستی تا سطح ایمپلنت، استخوان بسازد ( ادغام استخوان و Ossenointegration ایمپلنت) که این فرآیند طول درمان ایمپلنت دندان را مشخص می کند. در طی دوره ادغام استخوان در صورت بروز حرکت در پیچ ایمپلنت دندان بر اساس فرایند زیستی بدن می تواند مانع از ادغام استخوانی شده و بنابراین نرخ شکست ایمپلنت دندان افزایش می یابد. در نتیجه، 3 تا 6 ماه حداقل زمان طول درمان ایمپلنت دندان در دوره ادغام ( بسته به فاکتورهای متنوع به تشخیص پزشک) پیش از قرار دهی روکش ایمپلنت زمان داده می شود.

بیشتر بخوانید: طول درمان ایمپلنت

 

چه کسانی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

همانطور که گفتیم ایمپلنت کار گذاشته شده در استخوان فک، مانند ریشه طبیعی عمل می‌کند و از آنجا که تیتانیوم موجود در این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد؛ دندان کاشته شده به این روش مانند دندان مصنوعی روی لثه نمی‌لغزد، سر و صدا ایجاد نمی‌کند و یا باعث آسیب زدن به استخوان نمی‌شود. در ضمن دیگر نباید نگران پوسیدگی دندان ایمپلنت شده باشید. البته این به این معنی نیست که دندان‌های ایمپلنت نیاز به مراقبت ندارند. چرا که عدم رسیدگی به آنها موجب می‌شود دیگر دندان‌هایتان خراب شود.

 

روش درمانی ایمپلنت دندان برای کسانی مناسب است که شرایط زیر را دارند:

یک یا چند دندان‌شان بر اثر عوامل مختلف از ریشه افتاده است و استخوان فک‌شان کاملا رشد کرده است.
استخوان کافی برای نصب پیچ ایمپلنت در فک دارند یا قادر به پیوند استخوان هستند.
بافت‌های دهان‌شان سالم است.
بیماری زمینه‌ای که بتواند بر روی بهبود استخوان تأثیر بگذارد ندارند.
قادر به استفاده از پروتز دندان نیستند.
دوست دارند تن صدای‌شان به حالت عادی باز گردد.
حاضرند چندین ماه به این درمان متعهد باشند و طول درمان خود را کامل کنند.
افرادی که سیگار نمی‌کشند.

در این مقاله در رابطه با ایمپلنت صحبت خواهد شد. از ایمپلنت جهت جایگزینی و بازیابی دندان های فرسوده و از بین رفته استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره های ۰۲۱۲۲۸۸۴۴۰۴ / 02191009991 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.