دندان پزشکی هوشمند

 • 021-91009991

ایمپلنت

ایمپلنت دندان؛ بهترین روش کاشت دندان از جنس ایمپلنت برای پر کردن جای خالی و جایگزین کردن دندان های از بین رفته و غیر قابل استفاده می باشد. داشتن دندان های سالم با وجود تمام مواد شیمیایی، شیرینی ها و شکلات هایی که این روز ها مصرف می کنیم، دغدغه ی خیلی از افراد شده است و قطعا بدون دندان های سالم نمی توانیم از خوردن یک پرس غذای خوشمزه نیز لذت ببریم. پوسیدگی طولانی مدت دندان، ایجاد حفره و عدم اصلاح و درمان آن و همچنین ضربات شدید به دندان ها می تواند باعث از بین رفتن کامل دندان و نیاز به ایمپلنت و کاشت دندان شود. نگران نباشید روش های نوین دندانپزشکی تمام مشکلات دندان، اعم از یک خراش کوچک تا جای خالی یک دندان دیگر را با قیمت های متنوع ارزان و منصفانه به راحتی رفع می کند. در ادامه در رابطه با تمام جوانب ایمپلنت دندان اعم از انواع ایمپلنت، مراحل انجام ایمپلنت، مزایا و معایب آن، به صورت کامل صحبت خواهد شد.

در این مقاله در رابطه با ایمپلنت صحبت خواهد شد. از ایمپلنت جهت جایگزینی و بازیابی دندان های فرسوده و از بین رفته استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009991-021 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

وقتی یکی از دندانها یا چند دندان بصورت کامل فرسوده می شوند که عملا با روش هایی مانند پر کردن و .. نمیتوان آنها را احیا کرد آنگاه بیمار نیازمند جایگزین کردن دندان یا دندانهای از بین رفته می باشد که این روش همان ایمپلنت است. ایمپلنت (که ایمپلنت داخل استخوانی نیز گفته می شود) یکی از اجزای جراحی است که برای پشتیبانی از پروتز دندان مانند تاج، بریج، دندان مصنوعی یا پروتزهای صورت با استخوان فک یا جمجمه ارتباط برقرار نموده و یا به عنوان لنگری برای مستحکم ساختن ارتودنسی عمل می کند.

مباحث مهمی که در رابطه با ایمپلنت دندان در این مقاله مطرح می شود، در فهرست مطالب زیر آمده است و سعی شده است سوالات متداول کاربران را که شامل موارد زیر است، پاسخ دهیم:

 • انواع ایمپلنت دندان کدام اند؟
 • ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟
 • ایمپلنت یک روزه یا فوری چیست؟
 • عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
 • آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟
 • هزینه انجام ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روش برای جایگزینی دندان

ایمپلنت دندان از روش های درمانی در دندانپزشکی جهت جایگزین و پر کردن جای خالی دندان می باشد (به صورت عامیانه به روش دندان های پیچ و مهره ای معروف است). اساس ایمپلنت دندان مدرن، پروسه ای بیولوژیک با نام ادغام استخوانی (استئواینتگریشن) است که در آن موادی مانند تیتانیوم ارتباطی محکم با استخوان ایجاد میکنند. در ابتدای امر ایمپلنت ثابت می شود، سپس ادغام استخوانی قابل انجام می­شود و نهایتا یک پروتز دندانی اضافه می­شود. مدت زمان بهبود برای ادغام استخوان پیش از اتصال پروتز دندان به ایمپلنت یا عامل مجاوری که برای نگهداری پروتز دندان استفاده شده، متغیر می باشد.

موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت بستگی به سلامت فرد دریافت کننده و همچنین داروهای موثر در ادغام استخوان و سلامت بافت­های دهانی دارد. میزان استرس وارد بر ایمپلنت و ثابت آن در طول فعالیت طبیعی نیز مورد ارزیابی قرار می­گیرد. طرح ریزی موقعیت و تعداد ایمپلنت­ها، کلید سلامت طولانی مدت پروتز می ­باشد چرا که فشار های بیومکانیکال قابل توجهی در طول جویدن اعمال می­شود. موقعیت ایمپلنتها متناسب با موقعیت و زوایه دندانها، به کمک شبیه سازی کامپیوتری یا با استفاده از توموگرافی با شبیه سازهای CAD/CAM و ابزارهای جراحی به نام استنت تعیین میشود. پیش نیازهای موفقیت دراز مدت ایمپلنتهای دندانی سلامت استخوانها و لثه است. از انجا که هم دندان و هم لثه پس از کشیدن دندان آتروفی میکنند، اعمال پیش ازپروتز گذاری مانند برداشت سینوس یا برداشتن لثه نیز برای بازسازی استخوان یا لثه مناسب، گاهی لازم است.

پروتز نهایی می تواند ثابت شود تا فرد قادر به بیرون اوردن دندانه ای مصنوعی یا دندان نباشد و یا متحرک باشد که بتوان پروتز را برداشت. در هر مورد بخش ثابت ایمپلنت به قسمتهای مجاور متصل باقی میماند. در پروتز ثابت، تاج، بریج یا دندان مصنوعی توسط پیچ یا سیمان دندانی به بخشهای مجاور ثابت شده است. در پروتز متحرک آداپتور در پروتز قرار دارد و در نتیجه دو قطعه به خوبی درکنارهم قرار میگیرند.

معایب و مشکلات مرتبط با پروتز درمانی به مواردی که در حین جراحی ( مانند خونریزی زیاد یا اسیب به عصب) رخ می دهند، عوارض 6 ماه نخست ( مانند عفونت یا عدم ادغام استخوانی) و عوارض بلند مدت (مانند پیش ایمپلنتیتیس و مشکلات مکانیکی) تقسیم میشوند. در حضور بافتهای سالم، ایمپلنتی که به خوبی جای گرفته و تحت فشار بیومکانیکی مناسب است میتواند 5 سال با نرخ 93 تا 98 % باقی بماند و 10 تا 15 سال برای دندان پروتزی طول عمر داشته باشد.

وظیفه و کاربرد ایمپلنت دندان چیست؟

وظیفه و کاربرد ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت، حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی‌های روز دنیا است. ایمپلنت جایگزین ریشه دندان می‌شود و بر روی آن تاج دندان قرار می ‌گیرد و یک جایگزین کامل برای دندان‌های از دست رفته، محسوب می‌شود. در صورت مراقبت و بهداشت دهان و دندان مناسب، ایمپلنت نقش دندان‌های اصلی را تا پایان عمر برای فرد ایفا می‌کند.

ایمپلنت یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می‌کند که با دندان‌های طبیعی هماهنگی زیادی دارد. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود که با بدن انسان سازگاری دارد و به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک قرار داده می‌شود. تیتانیوم به خاطر مقاومتی که در برابر ترکیبات اسید و نمک و اکسیژن دارد و همچنین دارا بودن خاصیت غیر مغناطیسی، برای استفاده ساختمان استخوان فک شرایط لازم و کافی دارد. علاوه بر اینها بر روی سطح تیتانیومی ایمپلنت، یک لایه محافظ وجود دارد که این سطح را در مقابل تحلیل و خوردگی محافظ می‌کند. که وجود همه این موارد باعث می‌گردد بدن قطعه تیتانیومی را به عنوان یک جسم خارجی به حساب نیاورده و با قرار گرفتن آن در استخوان فک بیماران، به راحتی با آن سازگار شود.

ایمپلنت بهترین روش درمان برای دندان‌های از دست رفته است. سال‌ها، تنها گزینه های درمان برای افرادی که دندان‌هایشان را از دست می‌دادند، استفاده از پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه ایمپلنت دندان در دسترس بوده و بهترین شرایط را برای سیستم دندانی فرد فراهم می‌کند. از بین رفتن دندان‌ها علاوه بر ظاهرنا‌زیبایی، مشکلاتی در غذا خوردن یا حرف زدن به وجود می‌آورد و صورت را بدفرم می‌کند. ایمپلنت یا کاشت دندان این مشکلات را برطرف کرده و مانع از بیماری‌های لثه در محل دندان‌های از دست رفته می‌کند.

نتیجه ایمپلنت دندان یا همان عمل کاشت دندان نزدیکترین چیز به دندان‌های طبیعی انسان است. ایمپلنت به شما اجازه می‌دهد به روشی که دل‌تان می‌خواهد زندگی کنید، با اطمینان غذا بخورید، لبخند بزنید، صحبت کنید و از همه فعالیت‌های روزمره خود بدون نگرانی لذت ببرید. بیش از 30 سال است که دندانپزشکان سراسر دنیا با موفقیت از ایمپلنت برای درمان بیماران خود استفاده می‌کنند. در واقع ایمپلنت قوی‌ترین روش موجود برای پشتیبانی از دندان‌های جایگزین است و حتی ممکن است گاهی باعث شود کارایی دندان‌های نصب شده روی پایه فلزی، بهتر از کارایی دندان‌های طبیعی باشد.

جراحی کاشت دندان اگر توسط یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود؛ یکی از ایمن‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است. در ادامه این مقاله بیشتر شما را با یکی از مهمترین خدمات دندانپزشکی که همان ایمپلنت دندان است آشنا می‌کنیم.

انواع ایمپلنت دندان

سه نوع از بهترین انواع ایمپلنت دندان

سه نوع مختلف ایمپلنت وجود دارد:

1. اندوستیال (endosteal)

2. ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

3. ترنسواستیل Transosteal

ایمپلنت اندوستیال ایمپلنتی است که درون استخوان قرار می‌گیرد، اما ساب‌پریوستیال، ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. امروزه دیگر از ایمپلنت‌های ساب ‌پریوستیال استفاده نمی‌شود چرا که در مقایسه با ایمپلنت‌های نوع اندوستیال، در بلند مدت نتایج ضعیف‌تری داشته و استحکام کمتری دارند.
در روش ترنسواستیل، ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک انجام شده و قطعه ایمپلنت به صورت U شکل می‌باشد.

انوع ایمپلنت بر اساس تکنیک های اجرایی

ایمپلنت های اندواستیل (دو مرحله ای): بیشتر دندانپزشک های از تکنیک اندواستیل (Endosteal) استفاده می کنند. پیچ های کوچکی از تیتانیوم که در داخل استخوان فک قرار داده می شوند و سپس تاج های دندانی روی آنها قرار می گیرند.

ایمپلنت های ساب پریواستیل (یک مرحله ای):  تفاوت ایمپلنت ساب پریواستیل (Subperiosteal) با آندواستیل در این است که در تکنیک ساب پریواستیل، ایمپلنت در اسخوان فرو نمی رود و مقداری از آن نیز بیرون لثه برای نگه داری دندان ثابت می شود. این روش بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که استخوان فک کافی ندارشته و نمی توانند عمل پیوند لثه انجام دهند.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه کاشت

بر اساس شرایط استخوان فک و لثه مراجعین، کاشت دندان با سه روش فرورونده، درون کاشتی و چهارچوب راموس انجام می شود که در ادامه این سه روش را بررسی خواهیم کرد.

فرورونده: در این روش که از مستحکم ترین روش های کاشت دندان به شمار می آید، ایمپلنت به صورت پیچ های فرو رونده در اندازه های مختلف متناسب با طول استخوان فک و لثه بیمار انتخاب و در جای خالی دندان کاشت می شوند.

ایمپلنت برسازی درون کاشتی: تفاوت این نوع ایمپلنت با مورد قبلی، یک قالب فلزی است که داخل لثه قرار می گیرد و با استخوان فک نیز چفت شده و در نهایت دندان مصنوعی روی آن قرار می گیرد. استفاده از این نوع ایمپلنت به کسانی پیشنهاد می شود که استخوان فک کم ارتفاعی داشته و نمی خواهند از دندان های مصنوعی قدیمی استفاده نمایند.

ایمپلنت دندان با چهارچوب راموس: افرادی که استخوان فک ضعیف تری دارند نمی توانند از روش درون کاشتی استفاده نمایند. برای این افراد ایمپلنت هایی با چهارچوب راموس انتخاب می شود که معمولا برای فک پایین کاربرد بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: انواع ایمپلنت دندان

روش‌های دیگر  ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) رایج عبارتند از:

مراحل انجام ایمپلنت

مراحل انجام ایمپلنت یا کاشت دندان

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که در آن دندانپزشک، ریشه دندان را با فلز یا همان قعطات پیچ مانند تعویض کرده تا بتواند دندان‌هایی که به هر دلیل افتاده‌اند را با دندان‌های مصنوعی جایگزین کند. البته دندان مصنوعی که روی این پیچ‌ها نصب می‌شود؛ بسیار شبیه به دندان‌های واقعی و طبیعی است. بنابراین حتی اگر دندان‌تان ریشه هم نداشته باشد می‌توانید از این روش جراحی استفاده کنید.

نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک شما دارد. ایمپلنت دندان ممکن است به چندین روش مختلف انجام شود. فایده اصلی کاشت، حمایت کامل از دندان‌های جدید شماست و از آنجا که این روش درمانی مستقیما بر روی استخوان فک انجام می‌شود؛ درمان آن نیاز به زمان دارد. اما نتیجه واقعا عالی و خیره‌کننده است.

به تصویر بالا نگاه کنید. هنگامی که پیچ ایمپلنت در استخوان (قسمت A) کار گذاشته می‌شود؛ پس از مدتی با استخوان طبیعی فک پیوند می‌خورد. بنابراین این پیچ به یک پایه محکم برای حمایت از یک یا چند دندان مصنوعی تبدیل می‌شود. به دندان مصنوعی که روی این پیچ نصب می‌شود تاج گفته می‌شود. (قسمت C)

سپس اتصال‌دهنده‌ای به نام اباتمنت (قسمت B)، برای نگه داشتن و پشتیبانی از تاج دندان روی این پیچ سوار می‌شود. تاج‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که با دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته و متناسب با دهان باشند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید؛ پس از جایگذاری پیچ ایمپلنت و نصب اباتمنت روی آن، تاج دندان که آخرین مرحله ایمپلنت است روی اتصال‌دهنده گذاشته می‌شود.

مشاوره اولیه

در مرحله اول ایمپلنت، با متخصص دندانپزشکی مشاوره کنید

قبل از انجام مراحل عملی کار ابتدا باید وضعیت دندان‌ها و استخوان‌های فک‌تان توسط پزشک بررسی شود. این مرحله مشاوره اولیه است و شامل تصویربرداری اشعه ایکس از استخوان فک یا تصویربرداری سه بعدی از دهان می‌شود. در این مرحله پزشک در مورد روش‌های دیگری که می‌توانید از آنها به عنوان درمان استفاده کنید نیز به شما مشاوره می‌دهد. در این جلسه باید تمام سوالاتی که در ذهن‌تان ایجاد شده است را از پزشک بپرسید تا با خیال راحت این روش درمانی را انتخاب کنید.

در این بخش مشخص می شود که نیاز به پیوند استخوان دارید یا خیر که به تشخیص دندانپزشک شما و تصاویر دهان و دندان شما دارد. پس از پیوند استخوان و در صورت  عدم نیاز به جراحی سینوس لیفت جهت افزایش استخوان فک مورد نیاز برای کاشت دندان، می توان مراحل بعدی را اجرا نمود. همانگونه که گفته شد عمل سینوس لیفت و پیوند استخوان تنها در صورت نیاز انجام می شود.

نصب ایمپلنت

نصب ایمپلنت، مرحله دوم ایمپلنت دندان

در قرار ملاقات بعدی، دندانپزشک پیچ ایمپلنت را داخل استخوان فک نصب می‌کند. اگرچه تجربه هر بیمار در این مرحله منحصر به فرد است؛ اما بیشتر افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند، بعد از عمل اظهار داشته‌اند که درد ایجاد شده بسیار کمتر از آن چیزی بود که انتظار داشتند. بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. بسته به روشی که ممکن است پزشک برای ایمپلنت دندان استفاده کند؛ از بی‌حسی موضعی یا تزریق وریدی آرامبخش، قبل از درمان استفاده می‌شود. تورم، کبودی، خونریزی جزئی و یا درد عوارضی هستند که بسته به تبحر دندانپزشک برای برخی از بیماران بعد از ایمپلنت رخ می‌دهند. اما اکثر بیماران می‌توانند درد بعد از کاشت دندان را با داروهای مسکن خارج از نسخه تسکین دهند.

روند ادغام ایمپلنت

ادغام دندان روی ایمپلنت از مراحل پایانی ایمپلنت دندان

بعد از نصب پیچی که در مراحل بعدی از آن به عنوان پایه دندان استفاده می‌شود؛ کم کم این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد و سر جای خودش محکم می‌شود. در واقع ایمپلنت و استخوان فک در فرآیندی به نام استئواینتگریشن با هم جوش می‌خورند و پایه‌ای مستحکم را برای نصب تاج دندان ایجاد می‌کنند. در طی روند بهبودی، که معمولا تا چند ماه طول می‌کشد؛ بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهید. البته در چند هفته اول نباید از غذاهای سفت استفاده کنید و بهتر است فقط غذاهای آبکی و نرم مانند سوپ بخورید. با رعایت دقیق دستورات پزشک مطمئن خواهید شد که ایمپلنت‌تان به درستی با استخوان فک جوش می‌خورد. در بعضی موارد، دندانپزشک ممکن است به در خواست بیمار بتواند در این دوره دندان‌های موقتی روی پیچ نصب شده بگذارد.

نصب اباتمنت

نصب ابانمنت، در مواقع ضروری از ایمپلنت زاویه دار استفاده می شود

پس از پیوند ایمپلنت با استخوان فک، یک اتصال‌دهنده کوچک به نام اباتمنت روی ایمپلنت و دقیقاً بالای لثه قرار می‌گیرد. در بعضی موارد پزشکان همزمان با کاشت پیچ در استخوان فک، اباتمنت را نیز نصب می‌کنند. اباتمنت ( ایمپلنت زاویه دار ) را در شرایطی استفاده می کنند که شرایط و موقعیت مناسب برای کار گذاری عمودی ایمپلنت وجود نداشته باشد و مجبور باشند آن را به صورت زاویه دار نصب کنند.

ساخت و نصب دندان‌های جدید

بعد از بهبودی لثه، دندانپزشک باید تاج مصنوعی را که متناسب با استخوان صورت و سایر دندان‌های طبیعی است را ساخته و روی اتصال‌دهنده نصب کند. این دندان که می‌تواند یک تاج مجزا، یک پل پشتیبانی شده توسط ایمپلنت یا پروتز حاوی دندان‌های جایگزین متعدد باشد؛ به محل اتصال چسبانده می‌شود. اگرچه تاج جدید نصب شده هرگز پوسیده نمی‌شود؛ اما برای این که از آسیب‌دیدگی دیگر دندان‌ها جلوگیری کنید باید از آن مانند سایر دندان‌ها مراقبت کنید.

معاینات دوره‌ای

بسته به تعداد و نوع کاشت و دندان‌های جایگزینی که استفاده کرده‌اید، کل روند ایمپلنت دندان ممکن است سه تا نه ماه طول بکشد. پس از اتمام مراحل کاشت دندان، برای معاینه‌های دوره ای باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام ایمپلنت

مراحل انجام جراحی برای ایمپلنت یا کاشت دندان

پس از بررسی‌های دندانپزشک و تشخیص این که شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت یا کاشت دندان هستید، مراحل زیر به ترتیب انجام می‌شود:

مراحل انجام جراحی برای ایمپلنت دندان یا کاشت دندان های مصنوعی

مرحله اول: جراحی لثه

این مرحله دندانپزشک دهان بیمار را آماده‌سازی میکند. لثه در جایی که قرار است ایمپلنت قرار داده شود، شکافته میشود توسط تجهیزات پزشکی سوارخی در اندازه مشخص در محل مورد نظر ایجاد می‌شود.سپس ایمپلنت در ناحیه موردنظر قرارداده میشود و لثه به کمک بخیه به حالت اولیه خود باز می‌گرداند. بعد از جراحی ایمپلنت دارو تجویز شده و توصیه های بهداشتی بعد از عمل جراحی ایمپلنت در اختیار شما گذاشته می‌شود. قرار مراجعه بعدی تنظیم می‌شود. نکته ی بسیار مهم این است که بعضی از جراحی‌های ایمپلنت، فقط در یک جلسه انجام می‌شود.

مرحله دوم: عمل جراحی برداشتن سرپوش

پس ازجوش خوردن ایمپلنت، عمل جراحی برداشتن سرپوش و جای‌گذاری تاج مصنوعی اولیه انجام می‌شود.

مرحله پایانی

مواد و ابزار مورد نیاز دندانپزشک برای جراحی ایمپلنت

دندانپزشک، تاج ساخته شده در لابراتوار را بررسی کرده و در صورت نبود مشکل آن را بر روی ایمپلنت (آباتمنت) قرار می‌دهد.سپس اقدامات مراقبتی بعد از جراحی ایمپلنت را به بیمارتوصیهمی‌کند. اما اگر مشکلی در تاج وجود داشته باشد آن را به لابراتوار ارسال می‌کند تا مشکل آن حل شود.

بهترین مارک ها و برند های ایمپلنت دندان

این که حتما یک نوع ایمپلنت دندان برای همه ی افراد بهترین است؛ کاملا اشتباه می باشد و بهترین برند ایمپلنت را باید پزشک دندانپزشک برای شما تعیین نماید. اما در کل می توان چند مورد از بهترین و با تجربه ترین تولید کنندگان ایمپلنت را برای شما معرفی نماییم. این تولید کنندگان با بیش از 30 سال سابقه در تولید انواع لمینت های مرغوب و با کیفیت، هر سال در حال کشف روش ها و مواد اولیه بهتر برای تولید انواع ایمپلنت برای دندان می باشند.

 • استرومن (Straumann)
 • نوبل بیوکر (Nobel Biocare)
 • سیرونا (Dentsply Sirona)
 • بیوهوریزون (BioHorizons)

مزایا و کاربردهای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان

با این که ایمپلنت درمان گرانی به حساب می‌آید اما مزایایی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن صرف‌نظر کرد. از جمله این مزایا می‌توان بهراحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده، اشاره کرد که باعث می‌شود تا رضایت خاطر بیماران جلب شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

 • با درمان ایمپلنت، دندان‌های دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمی‌شوند.
 • پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار می‌گیرد و استخوان فک به دلیل وجود ایمپلنت، تحلیل نمی‌رود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات از دست دادن دندان می‌شود.
 • به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان بالاتر از سایر درمان‌های جایگزین است و اگر ایمپلنت از دست برود، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.
 • از دیگر مزایای ایمپلنت دندان، اصلاح طرح لبخند و بالا رفتن اعتماد به نفس می باشد.

بیشتر بخوانید: مزایای ایمپلنت دندان

در ادامه به پنج مزیت مهم دیگر کاشت دندان در مقایسه با سایر گزینه‌ها مانند استفاده از دندان مصنوعی و بریج اشاره می‌کنیم:

1. نتیجه کار بسیار عالی و طبیعی است

دندان کاشته شده به این روش از نظر ظاهری و عملکردی هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. دندان‌هایی که به این شیوه کار گذاشته می‌شوند؛ خیلی راحت هستند و لازم نیست مثل دندان مصنوعی نگران آنها باشید. بنابراین باید دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی آنها را مسواک زده و برای تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کنید. ضمنا مانند دندان مصنوعی نیازی به تمیز کردن جداگانه ندارند. همچنین به شما کمک می‌کنند تا شکل طبیعی لبخند خود را حفظ کنید.

2. عمر طولانی دارند

اگر به درستی از ایمپلنت خود مراقبت کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که چندین دهه بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که بریج و دندان مصنوعی باید هر 5 تا 10 سال یک بار تعویض شوند.

3. می‌توانید با اطمینان فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید

کاشت دندان یک روش ایمن است. بنابراین هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و خندیدن دیگر نباید نگران خارج شدن دندان نصب شده روی آن از دهان باشید. ضمن این که این روش درمانی روی تن صدای شما تاثیری نمی‌گذارد. چرا که تاج کار گذاشته شده روی آن بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی خودتان است. با استفاده از ایمپلنت دندان، آرامش ذهنی خواهید داشت و می‌توانید غذاهایی را که دوست دارید بخورید، آنچه را که می‌خواهید بگویید، مانند دیگران فعالیت بدنی داشته باشد و بدون نگرانی به دنیا لبخند بزنید.

4. ایمپلنت از استخوان صورت و دندان‌های سالم محافظت می‌کند

فضاهای خالی که بعد از افتادن دندان‌ها در دهان ایجاد می‌شوند می‌توانند به مرور زمان به استخوان فک و سایر دندان‌های سالم آسیب برسانند. کاشت دندان تنها گزینه جایگزینی دندان است که در واقع به تحریک رشد استخوان و جلوگیری از تحلیل رفتگی استخوان فک کمک می‌کند. بنابراین اگر یکی از دندان‌هایتان از ریشه کنده شده است؛ برای جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر، در اسرع وقت ایمپلنت انجام دهید. در ضمن با انجام این عمل دیگری نیازی نیست که مثل بریج، دندان کاشته شده به دندان مجاور متصل باشد.

5. مزایای ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

گرچه روش های جایگزینی متنوعی وجود دارد، اما ایمپلنت دندان از بهترین و ماندگار ترین روش های پر کردن جای خالی دندان ها است. همه ی ما با دندان های مصنوعی قدیمی که معمولا افراد مسن از آنها استفاده می کنند، آشنا هستیم، اما باید گفت کاشت دندان با روش ایمپلنت، بهترین جایگزین روش دندان های مصنوعی متحرک می باشد.

درسته قیمت انجام ایمپلنت دندان، بیشتر از دندان مصنوعی می باشد، ولی با قاطعیت باید گفت، کاشت ایمپلنت بسیار سر تر از دندان مصنوعی می باشد. اگر بودجه کافی برای ایمپلنت دندان دارید، از فکر دندان های مصنوعی قدیمی بیرون آیید.

عوارض، خطرات و معایب ایمپلنت یا کاشت دندان

معایب و عوارض ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل کاشت دندان نیر گاها با عوارض همراه است. اگرچه وقوع این عوارض بسیار نادر است و در صورت بروز، معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می‌شوند، پس نگران نباشید و برای جلوگیری از وقوع به توصیه های ارائه شده در ادامه، دقت فرمایید. برخی از عوارض نادر این عمل عبارتند از:

1- هزینه ایمپلنت بالاتر از درمان‌های جایگزین مانند پروتز دندان متحرک است. قیمت ایمپلنت یک دندان، بسته به نوع برند مورد استفاده، از چهار میلیون تا شش میلیون تومان در فروردین ماه سال 99 است.

2- درمان ایمپلنت زمان‌بر است. حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان لازم است.

3- ایمپلنت یک جراحی است و ریسک‌های مربوط به جراحی را نیز دارد. از جمله احتمال عفونت وشکست درمان یا ازدسترفتنایمپلنتاشارهکرد؛کهمورد آخر با جایگزینی مجدد آن قابل حل است.

4- ایمپلنت، نیازمند معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک است؛ چرا که ممکن است موارد زیر  اتفاق بیافتد:

 • عفونت در محل کاشت
 • آسیب‌دیدگی ساختارهای اطراف مانند سایر دندان‌ها یا رگ‌های خونی
 • آسیب عصبی که می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن لثه‌های اطراف دندان‌های طبیعی، لب‌ها یا چانه شود.

البته اگر این عمل را در یک مطب مجهز و توسط یک دندانپزشک متخصص و متبحر انجام دهید؛ هرگز شاهد چنین عوارض نادری نخواهید بود.

عفونت از خطرات احتمالی کاشت یا ایمپلنت دندان

عملکرد ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است و می‌توانید با آن هر غذایی را که با دندان‌های طبیعی خود میجوید، بجوید. با این حال متأسفانه در صورت عدم مراقبت مناسب، دندان ایمپلنتی همانند دندان طبیعی دچار عفونت می‌شود. عفونت بافت‌های اطراف ایمپلنت می‌تواند منجر به لق شدن و از دست دادن آن شود.

پری ایمپلنتیت عفونت بافت‌هایپیرامون ایمپلنت دندان است و نوعی بیماری لثه شناخته می‌شود. عفونت ممکن است در نتیجه استعمال دخانیات، بهداشت ضعیف دهان، دیابت، ضعف سیستم ایمنی، همراستا نبودن دندان‌ها، عادات بدی مانند دندان قروچه و یا واکنش آلرژی به ایمپلنت اتفاق ‌افتاده باشد. این وضعیت اگر به موقع درمان نشود، پیشروی کرده و منجر به تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود که در نتیجه آن ایمپلنت از جای خود در می‌آید.

ویژگی‌های عفونت ایمپلنت دندان، شبیه بیماری لثه است که در آن یک یا چند مورد از علایم و نشانه ‌های زیر مشاهده می‌شود:

1- لق ‌شدن یا تکان خوردن ایمپلنت

2- قرمزی یا باد کردن لثه پیرامون ایمپلنت

3- احساس طعم ناخوشایند در دهان

4- بوی بد دهان و خونریزیدرهنگاممسواکزدناطرافایمپلنت

5- درد تیر کشنده یا احساس ناراحتی در این ناحیه

6- درد گنگ و مبهم در هنگام لمس

7- ترشحات چرکی از این ناحیه

8- نمایان شدن رزوه‌های ایمپلنت

9- سخت شدن جویدن

10- تب

در صورتی که به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید، فوراً با معاینه دهان و عکس می‌تواند پری ایمپلنتیت را تشخیص دهد و ازپیشروی عفونت جلوگیری کرده و دندان ایمپلنتی را نجات دهد.

بسته به شدت عفونت، دندانپزشک دهانشویه ضد باکتری تجویز کرده و ترکیبی از درمان‌ها را برای نجات ایمپلنت انجام دهد. روش‌های درمانی ممکن شامل تجویز آنتی ‌بیوتیک، جراحی، لیزر درمانی و آلودگی ‌زدایی سطح ایمپلنت، تراشیدن مکانیکی بافت‌های آلوده (دبریدمان) و درمان ضد میکروبی باشد.

عفونت ایمپلنت در کاشت دندان، ممکن است تهاجمی باشد. عفونت ایمپلنت ممکن است منجر به بیماری ‌های آسیب‌زا به سایر نقاط بدن، از جمله قلب و اندام‌های دیگر باشد. اگر عفونت به حال خود رها شود، در درازمدت عفونت باکتریایی کم‌شدت، پیامدهای جدی می‌تواند ایجاد کند و امکان دارد به سرعت، به مشکل بسیار جدی‌تری تبدیل شود.

بیشتر بخوانید: عوارض ایمپلنت دندان

طول درمان ایمپلنت یا کاشت دندان

برای پایدار شدن ایمپلنت دندان ، بدن بایستی تا سطح ایمپلنت، استخوان بسازد ( ادغام استخوان و Ossenointegration ایمپلنت) که این فرآیند طول درمان ایمپلنت دندان را مشخص می کند. در طی دوره ادغام استخوان در صورت بروز حرکت در پیچ ایمپلنت دندان بر اساس فرایند زیستی بدن می تواند مانع از ادغام استخوانی شده و بنابراین نرخ شکست ایمپلنت دندان افزایش می یابد. در نتیجه، 3 تا 6 ماه حداقل زمان طول درمان ایمپلنت دندان در دوره ادغام ( بسته به فاکتورهای متنوع به تشخیص پزشک) پیش از قرار دهی روکش ایمپلنت زمان داده می شود.

طول درمان ایمپلنت دندان، برای افراد مختلف متفاوت است. افرادی هستند که به پیوند استخوان یا عمل های سینوس نیاز دارند قطعا طول درمان طولانی تری نسبت به افرادی که به این عمل ها احتیاج ندارند، دارند. این حدود معمولا بین 3 تا 8 ماه متفاوت است. البته در ایمپلنت فوری مدت زمان و طول درمان کوتاه تری مورد نیاز است، اما ایمپلنت فوری برای هر فردی قابل اجرا نمی باشد.

می توانیم طول درمان ایمپلنت را در سه فاز دسته بندی کنیم:

فاز اول

در فاز اول به ارزیابی دکتر دندانپزشک نیاز دارید. دندانپزشک شما تشخیص می دهد که شما نیاز به عمل استخوان دارید یا خیر. در صورتی که به دلیل خالی بودن طولانی مدت جای دندان، به پیوند استخوان نیاز داشته باشید، این مرحله حدود 5 ماه طول می کشد. اما در صورتی که نیاز به پیوند یا عمل سینوس نباشد، مستیم به فاز دوم خواهیم رفت.

فاز دوم

قرار دادن پایه ایمپلنت فاز دوم عمل ایمپلنت دندان می باشد. خود این عمل تقریبا دو تا سه ساعت طول می کشد، اما زمان بهبود و آماده سازی حدود 4 ماه طول خواهد کشید. در این مدت ایمپلنت با استخوان ادغام می شود.

فاز سوم

تاج در این فاز روی ایمپلنت قرار می گیرد. تاج دندان با قابل گیری و تنظیم رنگ همانگ آن با دیگر دندان ها توسط دندانپزشک آماده شده و روی پایه قرار می گیرد. مدت زمان این فاز و جوش خوردن پایه با تاج دندان حدود 10 روز می باشد.

مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت

همانگونه که گفتیم، زمان جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک تقریبا 4 ماه طول می کشد. البته برخی افراد حداقل تا 3 ماه و در برخش حداکثر تا 6 ماه نیز، جوشش خوردن پایه ایمپلنت طول کشیده است. اما جوش خوردن تاج دندان با پایه حداکثر دو هفته طول خواهد کشید.

بیشتر بخوانید: طول درمان ایمپلنت

ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

 

ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

 

روش ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان ها، از پر هزینه ترین و بهترین روش های کاشت دندان می باشد. هزینه بالا تر، انتظار ماندگاری و طول عمر بالاتری را نیز به همراه دارد. به همین دلیل موضوع طول عمر دندان های ایمپلنت شده، به یکی از دغدغه های مشتریان تبدیل شده که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

باید گفت طول عمر ایمپلنت دندان در مرحله اول بستگی به خود شما و مراقبت های شما از دندان ایمپلنت شده دارد. برخی نکات تحت عنوان مراقبت های بعد از ایمپلنت وجود دارد که باید تا دو هفته بعد از انجام ایمپلنت رعایت کنید. اما به بعد از این دو هفته نیز بهتر است همیشه از دندان ایمپلنت شده و دیگر دندان های خود مراقبت کنید.

برای بالا بردن طول عمر دندان های ایمپلنت شده پیشنهاد می کنیم:

 1. هر 6 ماه یکبار به برای معاینه دندان ایمپلنت شده به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.
 2. رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه و مداوم ( مسواک، نخ دنادن و استفاده از دهانشویه ها )
 3. عدم جویدن و فشاور آوردن غیر معقول به دندان ایمپلنت شده مانند شکستن گردو آن
 4. از استعمال دخانیات و محصولات الکلی خودداری کنید

با رعایت نکات فوق، آنچه که از دست شما برای افزایش طول عمر دندان ایمپلنت شده بر می آید، برآورده خواهد شد. عامل دیگر موثر در ماندگاری ایمپلنت، جنس و برند ایمپلنت استفاده شده در کاشت دندان است.

دو مدل از بهترین و با دوام ترین مارک و برند های ایمپلنت دندان، ایمپلنت اینترالاک و استرامان می باشند که به ترتیب آمریکایی و سوییسی هستند. در صورت رعایت نکات فوق، می توانید به مدت 25 سال و بیشتر از آن استفاده نمایید.

مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت

کاشت دندان یک راه حل مؤثر برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته است. شما می‌توانید با رعایت نکات و دستورات پزشک و انجام مراقبت‌های لازم، از این دندان یک عمر با خیال راحت استفاده کنید. برای آشنایی با مراقبت های پس از ایمپلنت دندان حتما ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. فراموش نکنید که علاوه بر مراقبت‌های پس از کاشت، آماده‌سازی بدن برای انجام جراحی روی دندان اولین قدم در روند مراقبت های پس از ایمپلنت دندان است. پس از نصب ایمپلنت‌ها، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به پزشک به صورت منظم برای انجام معاینات دوره‌ای باعث می‌شود که عمر دندان کاشته شده بیشتر شود.

ایمپلنت‌ها گاهی به صورت یک دندان منفرد و گاهی نیز به صورت یک ردیف دندان یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌های فک فوقانی و تحتانی کاشته می‌شوند. نکته مهم در این مورد این است که رعایت نکاتی که قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شود در هر دو صورت یکسان است.

مراقبت های قبل از انجام ایمپلنت دندان

برای بالا بردن موفقیت  ایمپلنت دندان و ماندگاری بیشتر آن، به موارد زیر دقت فرمایید:

 1. در رابطه با سوالتی که دندانپزشک در رابطه با دندان های شما باید بداند، صادق باشید.
 2. سلامت لثه ها قبل از عمل جراحی بسیار مهم است، چرا که وجود عفونت یا ناهنجاری در لثه ها، موفقیت کاشت دندان را کاهش می دهند.
 3. در صورتی داروهای خاصی مصرف می کنید و به بیماری خاصی از جمله دیابت، قند خون، پیوند اعضا، فشار خون، سینوس ها و … مبتلا هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت دندان

بعد از این که عمل ایمپلنت دندان انجام و دندان جدید روی لثه کاشته شد، باید برای عدم ایجاد مشکل در ایمپلنت، موارد زیر رعایت شود.

 1. تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی نباید دهان شسته شود.
 2. بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت، با آن غذاهای سفت را نجوید و به آن فشار نیاورید.
 3. تا 1 روز بعد از انجام ایمپلنت دندان، از مسواک زدن آن خودداری کنید.
 4. از استعمال دخانیات تا حداقل 3 روز خودداری کنید.
 5. افرادی که از ایمپلنت استفاده می‌کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول، پرهیز کنند.
 6. پس از جراحی می‌توانید به راحتی مایعات بنوشید ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی‌حسی اثر خود را از دست داده باشد.
 7. تا یک هفته بعد از انجام عمل، از خلال دندان و نخ دندان در دندان ایمپلنت شده استفاده نکنید.
 8. می توانید برای تمیز کردن دهان و جلوگیری از رشد میکروب ها، از دهان شویه استفاده نمایید. بهترین محلول برای شستشوی دهان، کلرهگزیدینبوده و تعداد دفعات استفاده، روزی 3 مرتبه است.
 9. سعی کنید تا بهبود دندان ایمپلنت شده از ماندگاری مواد قندی روی دندان ایمپلنت شده، جلوگیری کنید.
 10. بسته گازی روی دندان را که دکتر شما بعد از عمل کاشت دندان، روی دندان قرار داده است، تا یک الا دو ساعت با کمی فشار نگه دارید.
 11. در صورت داشتن التهاب و تورم بعد از ایمپلنت دندان، می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 12. از خارج کردن آب دهان با فشار بالا پس از انجام ایمپلنت جلوگیری کنید.
 13. در تجویز دارو توسط دندانپزشک، به صورت منظم از آنها استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان های جلو

ایمپلنت دندان های جلو

اهمیت ایمپلنت دندان های جلو در این است که مستقیما بر روی ظاهر فرد تاثیر گذار هستند. این که فکر می کنید روند خیلی پیچیده و متفاوتی با ایمپلنت دندان های عقبی دارد! خیر، فقط به علت حساسیت بیشتر دندان های جلو، باید با دقت بیشتر، مواد مرغوب تر و توسط دندانپزشک با تجربه تر انجام شود. همانگونه که بیان شد به علت اهمیت دندان های جلو در زیبایی ظاهری فرد، برخی افراد تمایل دارند که هنگامی که دندان های جلو نیاز به تعویض و کاشت دندان جدید دارد؛ هنگام کشیدن دندان عملیات کاش یا ایمپلنت دندان نیز انجام شود. باید گفت این مورد نیز در شرایط نرمال دندان و لثه امکان پذیر خواهد بود.

نکته مهمی که در رابطه با ایمپلنت دندان های جلو وجود دارد، وجود سطح استخان کافی برای کاشت ایمپلنت می باشد. به این معنی: در صورتی که سطح استخان در ناحیه دندان های جلو کمتر از اندازه ی نرمال آن جهت کاشت دندان شود، عملیات ایمپلنت ممکن اس با ریسک بیشتر مواجه باشد و خطر ناموقف بودن ایمپلنت افزایش می یابد. تشخیص این مورد با دندانپزشک متخصص می باشد و حتما قبل از انجام ایمپلنت دندان جلو، در رابطه با این موضوع از متخصص دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

کاشت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت دندان می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای بزرگسالان باشد. فرقی نمی‌کند که دندان‌های شما به چه علتی افتاده‌اند. آسیب دیدگی، عفونت یا پوسیدگی هر علتی که پشت خرابی ریشه و تاج دندان باشد؛ با ایمپلنت قابل درمان است. نوجوانانی که دندان‌هایشان خراب شده و دیگر ریشه‌ای در استخوان فک ندارند نیز به شرطی که رشد استخوان صورت‌شان متوقف شده باشد می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. معمولاً این اتفاق در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران رخ می‌دهد، در نتیجه دقت داشته باشید چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند.

چه کسانی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

همانطور که گفتیم ایمپلنت کار گذاشته شده در استخوان فک، مانند ریشه طبیعی عمل می‌کند و از آنجا که تیتانیوم موجود در این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد؛ دندان کاشته شده به این روش مانند دندان مصنوعی روی لثه نمی‌لغزد، سر و صدا ایجاد نمی‌کند و یا باعث آسیب زدن به استخوان نمی‌شود. در ضمن دیگر نباید نگران پوسیدگی دندان ایمپلنت شده باشید. البته این به این معنی نیست که دندان‌های ایمپلنت نیاز به مراقبت ندارند. چرا که عدم رسیدگی به آنها موجب می‌شود دیگر دندان‌هایتان خراب شود.

روش درمانی ایمپلنت دندان برای کسانی مناسب است که شرایط زیر را دارند:

یک یا چند دندان‌شان بر اثر عوامل مختلف از ریشه افتاده است و استخوان فک‌شان کاملا رشد کرده است.
استخوان کافی برای نصب پیچ ایمپلنت در فک دارند یا قادر به پیوند استخوان هستند.
بافت‌های دهان‌شان سالم است.
بیماری زمینه‌ای که بتواند بر روی بهبود استخوان تأثیر بگذارد ندارند.
قادر به استفاده از پروتز دندان نیستند.
دوست دارند تن صدای‌شان به حالت عادی باز گردد.
حاضرند چندین ماه به این درمان متعهد باشند و طول درمان خود را کامل کنند.
افرادی که سیگار نمی‌کشند.

زمان مناسب برای کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

بسیاری از بیمارانی که برای بهبود ظاهر صورت و سلامتی دندان‌های خود نیاز به ایمپلنت دندانی دارند این سوال را از پزشکان می‌پرسند که بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان چه موقع است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که افتادن یا کشیدن تنها یکی از دندان‌هایتان می‌تواند روی ترازبندی بقیه دندان‌های طبیعی شما تأثیر بگذارد و باعث شود موقعیت قرارگیری آنها تغییر کند.

این در حالی است که هر روز به تعداد بیمارانی که در سراسر جهان برای کاشت به مراکز درمانی معتبر و کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند تا بتوانند با کاشت دندان ظاهر صورت و سلامت دهان خود را بهبود بخشند؛ در حال افزایش است. اما واقعا چه زمانی برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی مناسب است و بهترین نتیجه را به همراه دارد؟ در واقع چه مدت بعد از خالی شدن جای دندان می‌توان برای کاشت به پزشک مراجعه کرد؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای ایمپلنت دندان

جایگزین ‌های کاشت دندان

دندان مصنوعی از جایگزین های کاشت دندان

کاشت دندان شاید برای تمامی افرادی که دندان خود را از دست داده باشند، مقدور نباشد و یا دندانپزشک ایمپلنت را درمان مناسبی برایفرد تشخیص ندهد. در این گونه موارد، بهتر است با مشورت پزشک، یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

دندان مصنوعی کامل

افرادی که تمام دندان‌های خود را از دست داده باشند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. این دندان‌ها از مواد پلاستیکی قوی ساخته می‌شود. به راحتی از دهان خارج و تمیز می‌شود. اما می‌تواند زخم یا ناراحتی ایجاد کند و فرد لذت غذاخوردن را مانند سابق، حس نکند.

پروتزهای جزئی

این روش، برای افرادی که چندین دندان خود از دست داده‌اند، مناسب است. دندان‌های مصنوعی جزئی قابل برداشت هستند که از پایه پلاستیکی تشکیل شده است و دندان های مصنوعی به آن متصل می شوند و با گیره‌های فلزی به دندان های طبیعی اطراف وصل می‌شوند. از معایب آن ثابت نبودن و احتمال ایجاد زخم است.

بریج دندانی

بریج‌ها، برخی اوقات دندان مصنوعی ثابت نامیده می‌شوند، دندان‌های مصنوعی‌ای هستند که توسط تاج به دندان‌های طبیعی در هر دو طرف شکاف متصل می‌شوند. آنها از پرسلن قوی و با دوام و به صورت سفارشی برای هر دندان ساخته می‌شوند.

مضرات وجود جای خالی دندان و عدم پر کردن آن

مضرات وجود جای خالی دندان و عدم پر کردن آن

جایگزینی دندان های از دست رفته از اهمیت بالایی برخودار است؛ چرا که وجود یک خلا و فضای خالی بین دندان ها مشکلات زیادی به وجود می آورد. از جمله مضرات و خطرات وجود جای خالی دندان و عدم ترمیم و پر کردن آن با روش های مختلف شامل موارد زیر است:

 1. تغییر مکان دندان ها: وقتی بین دندان ها فضای خالی ایجاد شود، فشار بین دندان ها و لثه از بین می رود و امکان دارد به مرور زمان دندان ها و لثه به سمت پر کردن جای خالی دندان حرکت کنند.
 2. ایجاد بی نظمی در دندان و تغییر طرح لبخند و حالت صورت: حرکت دندان ها و تغییر لثه می تواند طرح لبخند شما و حتی حالت صورت را در درجات شدید، تغییر داده و لبخندی ناقص را بر صورت شما جای بگذارد.
 3. مشکلات غذا خوردن و تکلم: با وجود جای خالی دندان، غذا خورد و جویدن شما دچار مشکل شده و حتی می تواند تکلم شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 4. عدم پر شدن سریع جای خالی دندان و عفونت آن: در صورتی که بعد از خالی شدن دندان، جای آن به درستی پر نشود و باعث تراکم غذا ها در آن شود، می تواند روی آسیب دندان های کناری و ایجاد بوی بد دهان نیز تاثیر منفی بگذارد.

با توجه به موارد فوق، پیش نهاد می کنیم حتما جهت جایگزینی دندان های از دست رفته اقدام نمایید. انواع راه های پر کردن جای خالی دندان مانند ایمپلنت دندان، بریج دندان و دندانهای مصنوعی وجود دارد که بهترین گزینه ایمپلنت دندان می باشد. البته دقت داشته باشید جای خالی دندان عقل، مشکلات دیگر دندان ها را ندارد، چرا که فشار بیان دندان ها را به هم نمی زند. جای خالی دندان حتی برای کسانی که می خواهند ارتودنسی انجام دهند نیز معضل بزرگی است، هر چند با روش ارتودنسی می توانید این فضا را پر کنی، ولی در صورتی که زمان زیادی از خالی بودن جای دندان گذشته و فضای کوچکی بین دندان ها وجود داشته باشد.

مواد اولیه ساخت ایمپلنت

برای ساخت ایمپلنت دندان، ابتدا فلز تیتانوم حرارت داده می‌شود. تیتانیوم به قدری گرم می‌شود که به درجه دلخواه برسد، سپس به اندازه قطر ایمپلنتدندان مد نظر شروع به ساخت مفتول از تیتانیوم می‌کنند. پس از این مفتول ساخته شده به اندازه طول ایمپلنت تکه می‌شود. بعد از آن سطح داخلی و بیرونی این قطعات به وسیله ماشین CNC تراش داده می‌شود. در مرحله بعد، پودر مخصوصی که فقط یک مرتبه و برای یکبار قابل مصرف است، وارد مخزن مخصوص شدهو فرایند سندبلاست کردن ایمپلنت دندان شروع می‌شود. بعد از مکیده شدن، از سمت دیگر دستگاه بیرون می‌آید. در عمل سندبلاست، فلز آلومینیوم‌اکسید به کار گرفته می‌شود، سندبلاست سطح جانبی ایمپلنت دندان را تا 400 برابر بیشتر می‌کند. مرحله بعد، اسیدشویی تیتانیوم است که این مرحله نیازمند زمان و بودجه تقریبا بالایی است. بعد از اتمام مرحله اسیدشویی، ایمپلنت دندانی تمیز شسته شده و بسته بندی می‌گردد و سپس ایمپلنت برای استریل کردن به وسیله اشعه گاما آماده می‌شود. سپس ایمپلنت حاضر شده را به محل مورد نظر ارسال می‌کنند.

در این مرحله تقریبا ساخت ایمپلنت دندان تمام شده است. حال به کلیه ایمپلنت ‌ها سریال خاصی داده می شود و برای بازار فروش آماده‌سازی می‌شوند.

قیمت ایمپلنت در سال 1400

قیمت ایمپلنت دندان به صورت واحد به طور میانگین (3 تا 11 میلیون تومان) است. (در برخی مراکز درمانی این رقم بین 4 الی 6 میلیلون عنوان شده است.) قیمت ایمپلنت به صورت مجموعه کامل ( فول ماوس ) برای کسانی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت می‌شود. جهت اطلاع دقیق از قیمت ایمپلنت که بر اساس برند و مدل ایمپلنت و کشور سازنده آن بسیار متفاوت است، لیست قیمت ایمپلنت دندان کلینیک دکتر سریتا را مشاهده نمایید.

سوالات متداول در رابطه با ایمپلنت دندان

دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

تاج ایمپلنت بیش از 15 و پایه ایمپلنت بیش از 25 سال با سلامت کامل ماندگاری خواهد داشت.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

بله، اما نه به اندازه ای که شما را از انجام آن بترساند. عمل ایمپلنت دندان و کاشت ایمپلنت، به دلیل بی حس بودن فک، هیچ دردی ندارد. تنها پس از انجام ایمپلنت شاید سوزشهایی در ناحیه ایمپلنت حس نمایید که با توصیه های دندانپزشک، کاملا قابل کنترل و قابل تحمل می باشد.

ایمپلنت فوری یا یک روزه چیست؟

چنانچه پس از کشیدن دندان معیوب، بلافاصله پایه ایمپلنت در استخوان فک کاشته شود، به آن ایمپلنت فوری گویند.

درصد موفقیت کاشت دندان چقدر است؟

خوشبختانه درصد بسیار بالا یعنی بالای 95% کاشت ایمپلنت با موفقیت مواجه بوده است. فقط نکته ی قابل توجه، توجه به توصیه های دندانپزشک می باشد.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

در صورتی که برای بررسی شرایط و ساختمان استخوان فک، دندان ها و رشته های عصبی، از مدل سازی های سه بعدی کامپیوتری استفاده شود، ایمپلنت دیجیتال گویند که به هدف ایجاد کمترین شکاف طراحی می شود.

آیا دندان های ایمپلنت شده قدیمی، نیاز به تعویض ایمپلنت دارند؟

خیر، در صورت استفاده صحیح و رعایت نکات مراقبتی، طول عمر ایمپلنت بسیار زیاد است و تنها در صورتی که به دندان ایمپلنت شده آسیب جدی وارد شود، لثه عفونت کند و یا تاج ایمپلنت شکته شود، باید ایمپلنت دندان تعویض شود.

برای جایگزینی هر دندان به یک ایمپلنت و پایه ایمپلنت نیاز است؟

در صورتی که تنها یک دندان برای جیگزینی وجود داشته باشد، یک پایه ایمپلنت لازم است. در صورتی که دو یا سه دندان کنار هم نیاز به ایمپلنت داشته باشند، دو پایه ایمپلنت نیاز است. در صورتی که کل دندان های نیاز به ایمپلنت داشته باشند، پنج یا شش پایه ایمپلنت می تواند برای جایگزینی کافی باشد.

آیا ایمپلنت دندان، مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟

ایمپلنت دندان ظاهری کاملا طبیعی دارد، البته در انتخاب رنگ تاج ایمپلنت دقت نمایید که کاملا مطابق رنگ دیگر دندان هایتان باشد و یا با روکش های ونیر با رنگ دندانهایتان آن را پوشش دهید.

تا چه مدت بعد از کشیدن دندان، باید کاشت ایمپلنت انجام شود

بستگی به شرایط حفره جای خالی دندان، تراکم دندان ها و سلامت لثه دارد. در صورتی که شرایط لثه و حفره مناسب باشد، می توان بلافاصله ایمپلنت فوری انجام داد در غیر این باید مشکلات فک و لثه و بیماری های احتمال حل شده سپس به ایمپلنت دندان پرداخت.

ارتودنسی یا ایمپلنت، کدام یک اولویت دارد؟

چنانچه دندان های شما نیاز به ارتودنسی و ایمپلنت دارد، اولویت با ارتودنسی می باشد. با درمان چند ماهه ارتودنسی و صاف شدن دندان ها، می توانید عملیات ایمپلنت را نیز انجام دهید.

آیا ایمپلنت دندان نیاز به جراحی سینوس دارد یا با آن سازگار می شود؟

پشت گونه ها رو فک بالا، سینوس ها قرار دارند و در صورت نبود استخوان کافی فک، هنگام ایمپلنت ممکن است پایه ایمپلنت با سینوس برخورد کرده و ایجاد ناراحتی یا عفونت کند. به عنوان اطمینان برخی اقدامات پیشگیرانه تحت عنوان لیفت سینوس برای بررسی این مسئله انجام می شود. در نتیجه ایمپلنت با سینوس سازگاری ندارد و برای اطمینان نباید ایمپلنت به سینوس فشار اضافی وارد کند.

آیا ایمپلنت دندان برای کودکانی که مادرزادی برخی دندان ها را نداشته اند، امکان دارد؟

بله، ایمپلنت می تواند درمان مناسبی برای کودکانی باشد که به آژنزیس دندانی یا فقدان مادرزادی دندان مبتلا هستند. البته در کودکان سن پایین به دلیل رشد استخوان های فک تا نوجوانی، ریسک عدم موفقیت و پس زدن ایمپلنت در سنین بالاتر وجود دارد. برای درمان آژنزیس در کوردکان می توان از ارتودنسی نیز استفاده نمود که نتیجه های بهتری داشته است.

آیا ایمپلنت دندان، برای دندان های شکسته کاربرد دارد؟

دندان های شکسته را با روش های بهتری مانند پر کردن ترمیم کنید و یا در صورت ترک و شکستگی های کوچک و ریز می توانید از درمان های لمینت و کامپوزیت دندان نیز استفاده نمایید. اما ایمپلنت عمل پر هزینه تری است و توصیه می شود در صورتی که دندان شما به شدت آسیب و شکستگی داشته باشد باید به ایمپلنت دندان فکر کنید.

آیا ایمپلنت دندان برای افرادی که پوکی استخوان دارند امکان پذیر است؟

در صورتی که استخوان کافی برای کاشت پایه ایمپلنت وجود داشته باشد، می توان عملیات ایمپلنت را انجام داد. اما دقت داشته باشید موفقیت ایمپلنت دندان و استحکام آن، با تراکم و استحکام استخوان فک رابطه مستقیم دارد. در نتیجه افرادی که پوکه استخوان دارند، استخوان فک نیز مانند دیگر استخوان ها از اسحکام زیادی برخوردار نیست و احتمال شکست فرایند ایمپلنت را افزایش می دهد.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان، چند سالگی است؟

بهترین سن برای ایمپلنت دندان، 18 سالگی به بعد است. یعنی زمانی که رشد استخوان فک کامل شده باشد و پس از کاشت ایمپلنت تغییری در مکان آن ایجاد نشود. به همین دلیل توصیه می شود حتما قبل از 18 سالگی از ایمپلنت دندان پرهیز نمایید.

 

در این مقاله در رابطه با ایمپلنت صحبت خواهد شد. از ایمپلنت جهت جایگزینی و بازیابی دندان های فرسوده و از بین رفته استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009991-021 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.