دندان پزشکی هوشمند

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، بهترین روش کاشت دندان از جنس ایمپلنت است. پر کردن جای خالی دندان و جایگزین کردن دندانهای از بین رفته و غیر قابل استفاده وظیفه اصلی ایمپلنت می باشد. داشتن دندانهای سالم با وجود تمام مواد شیمیایی، شیرینی ها و شکلات هایی که این روز ها مصرف میکنیم، دغدغه ی خیلی از افراد شده است. قطعا بدون دندانهای سالم و کامل نمی توانیم از خوردن یک پرس غذای خوشمزه نیز لذت ببریم.

پوسیدگی طولانی مدت دندان، ایجاد حفره و عدم درمان آن و همچنین ضربات شدید به دندان ها می تواند باعث از بین رفتن کامل دندان شود. ایمپلنت بهترین، مستحکم ترین، طبیعی ترین و البته گران قیمت ترین روش کاشت دندان و پر کردن جای خالی دندان می باشد. البته عدم پر کردن جای خالی دندان نیز عواقب ناخوشایندی دارد. به عنوان مثال دندان ها به سمت جای خالی دندان کج می شوند! این اتفاق قطعا در طول زمان خواهد افتاد.

وقتی یکی از دندانها یا چند دندان به صورت کامل فرسوده می شوند که عملا با روش هایی مانند پر کردن و .. نمیتوان آنها را احیا کرد، آنگاه بیمار نیازمند جایگزین کردن دندان از بین رفته می باشد و در این حالت انتخاب ایمپلنت دندان جهت جایگزینی دندان از بین رفته، بهترین انتخاب شما خواهد بود.

پس از مطالعه این مقاله از کلینیک دکتر سریتا، خواهید آموخت:

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • انواع ایمپلنت دندان کدامند؟
 • ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟
 • ایمپلنت یک روزه یا فوری چیست؟
 • عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
 • آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟
 • هزینه ایمپلنت چقدر است؟

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟
نمایش ایمپلنت دندان روی ماکت

 

ایمپلنت دندان (Dental implants) از روش های درمانی در دندانپزشکی جهت جایگزین و پر کردن جای خالی دندان می باشد. (به صورت عامیانه به روش دندانهای پیچ و مهره ای معروف است). اساس ایمپلنت دندان مدرن، پروسه ای بیولوژیک با نام ادغام استخوانی (استئواینتگریشن) است. به علاوه در آن موادی مانند تیتانیوم ارتباطی محکم با استخوان ایجاد میکنند.

در ابتدای امر ایمپلنت ثابت میشود، سپس ادغام استخوانی قابل انجام شده و نهایتا یک پروتز دندانی اضافه می­شود. مدت زمان بهبود برای ادغام استخوان پیش از اتصال پروتز دندان به ایمپلنت یا عامل مجاوری که برای نگهداری پروتز دندان استفاده شده، متغیر می باشد.

موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت بستگی به سلامت فرد دریافت کننده و همچنین داروهای موثر در ادغام استخوان و سلامت بافت­های دهانی دارد. میزان استرس وارد بر ایمپلنت و ثابت آن در طول فعالیت طبیعی نیز مورد ارزیابی قرار می­گیرد. طرح ریزی موقعیت و تعداد ایمپلنت­ها، کلید سلامت طولانی مدت پروتز می ­باشد چرا که فشار های بیومکانیکال قابل توجهی در طول جویدن اعمال می­شود.

موقعیت ایمپلنتها متناسب با موقعیت و زاویه دندانها، به کمک شبیه سازی کامپیوتری یا با استفاده از توموگرافی با شبیه سازهای CAD/CAM و ابزارهای جراحی به نام استنت تعیین میشود. پیش نیازهای موفقیت دراز مدت ایمپلنتهای دندانی سلامت استخوانها و لثه است. از آنجا که هم دندان و هم لثه پس از کشیدن دندان آتروفی میکنند، اعمال پیش از پروتز گذاری، لازم است. مانند برداشت سینوس یا برداشتن لثه.

نکته: پیوند استخوان در انجام ایمپلنت دندان برای افرادی که بافت استخوان فک ضعیفی دارند، لازم است. چرا که انجام ایمپلنت با استخوان فک نامناسب، احتمال معایب و مشکلاتی هنگام جراحی را بالا می برد. مانند خونریزی زیاد یا آسیب به عصب، عوارض 6 ماه نخست ( مانند عفونت یا عدم ادغام استخوانی) و عوارض بلند مدت (مانند پیش ایمپلنتیتیس و مشکلات مکانیکی). در حضور بافتهای سالم، ایمپلنتی که به خوبی جای گرفته و تحت فشار بیومکانیکی مناسب قرار گرفته، میتواند 5 سال با نرخ 93 تا 98 % باقی بماند و 10 تا 15 سال برای دندان پروتزی طول عمر داشته باشد.

 

اهمیت ایمپلنت دندان چیست؟

اهمیت ایمپلنت دندان در عدم وجود جای خالی بین دندان ها
عدم وجود جای خالی دندان، با ایمپلنت دندان

 

برخی تصور می کنند عدم پر کردن جای خالی دندانهای از دست رفته و یا غیر قابل ترمیم، مسئله مهمی نیست! افراد زیادی هستند که از خطرات و مضرات وجود جای خالی دندان خبر ندارند و بعضی افراد نیز بودجه کافی برای انجام کاشت دندان را ندارند. به هر حال این که ایمپلنت دندان بهترین روش کاشت و جایگزینی دندان است را کسی نمی تواند انکار کند و امکان پرداخت قسطی برای انجام ایمپلنت نیز به دلیل اهمیت کلینیک ما به سلامتی شما است.

حتی اگر هیچ راهی برای انجام ایمپلنت دندان ندارید، از روش های ارزان تر مانند ساخت دندانهای مصنوعی استفاده کنید. تاکید ما بر اهمیت کاشت ایمپلنت، خطراتی است که در پی عدم انجام آن وجود دارد. ایمپلنت، حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی‌های روز دنیا است. ایمپلنت جایگزین ریشه دندان می‌شود و بر روی آن تاج دندان قرار می ‌گیرد و یک جایگزین کامل برای دندان‌های از دست رفته، محسوب می‌شود. در صورت مراقبت و بهداشت دهان و دندان مناسب، ایمپلنت نقش دندان‌های اصلی را تا پایان عمر برای فرد ایفا می‌کند.

انجام ایمپلنت دندان اهمیت بالایی دارد، زیرا:

 • از کج شدن دندانهای سالم به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 • از تحلیل رفتن استخوان فک و آسیب دیدگی آن پیشگیری می کند.
 • از بهم ریختگی دندان ها جلوگیری می کند.
 • از بهم ریختن ظاهر شما جلوگیری می کند.
 • از ایجاد مشکل در خوردن و آشامیدن جلوگیری می کند.
 • از پیر شدن ظاهر شما جلوگیری می کند.
 • از ایجاد مشکل در تکلم جلوگیری می کند.
 • از کاهش اعتماد به نفس شما به واسطه عدم داشتن ظاهر و لبخندی زیبا، پیشگیری می کند.

 

انواع ایمپلنت دندان

یکی از انواع ایمپلنت دندان
ایمپلنت کامل دندان، با چهار پایه ایمپلنت.

 

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه قرارگیری پایه ایمپلنت

1. اندوستیال (endosteal)

در این روش پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می‌گیرد.

2. ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

در این روش، پایه ایمپلنت روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. (مناسب افرادی که استخوان فک ضعیفی دارند)

3. ترنسواستیل Transosteal

در این روش، پایه ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک به صورت U شکل قرار می گیرد.

از سال 1395 دیگر از ایمپلنت‌های ساب ‌پریوستیال استفاده نمی‌شود چرا که در مقایسه با ایمپلنت‌های نوع اندوستیال، در بلند مدت نتایج ضعیف‌تری داشته و استحکام کمتری دارند. در صورت تمایل به مطالعه تخصصی تر در رابطه با انواع روش ها و مدل های ایمپلنت دندان، لینک زیر را دنبال نمایید.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه کاشت

بر اساس شرایط استخوان فک و لثه مراجعین، کاشت دندان با سه روش فرورونده، درون کاشتی و چهارچوب راموس انجام می شود که در ادامه این سه روش را بررسی خواهیم کرد.

فرورونده

در این روش که از مستحکم ترین روش های کاشت دندان به شمار می آید، ایمپلنت به صورت پیچ های فرو رونده در اندازه های مختلف متناسب با طول استخوان فک و لثه بیمار انتخاب و در جای خالی دندان کاشت می شوند.

درون کاشتی

تفاوت این نوع ایمپلنت با مورد قبلی، یک قالب فلزی است که داخل لثه قرار می گیرد و با استخوان فک نیز چفت شده و در نهایت دندان مصنوعی روی آن قرار می گیرد. استفاده از این نوع ایمپلنت به کسانی پیشنهاد می شود که استخوان فک کم ارتفاعی داشته و نمی خواهند از دندانهای مصنوعی قدیمی استفاده نمایند.

چهارچوب راموس

افرادی که استخوان فک ضعیف تری دارند نمی توانند از روش درون کاشتی استفاده نمایند. برای این افراد ایمپلنت هایی با چهارچوب راموس انتخاب می شود که معمولا برای فک پایین کاربرد بیشتری دارند.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس کشور سازنده

امروزه برند های مختلفی از ایمپلنت دندان در سطح بازار وجود دارد که باهم تفاوت هایی در فاکتور هایی مانند قیمت، کیفیت و کشور سازنده دارند. لازم به ذکر است که حتی برند های ساخته شده توسط یک کشور نیز می توانند چند کیفیت متفاوت داشته باشند. ایمپلنت ها بر اساس کشور سازنده که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند، به ایمپلنت سوئیسی، آمریکایی و کره ای تقسیم می شوند.

ایمپلنت دندان سوئیسی

یکی از 5 برند محبوب در زمینه ساخت قطعات ایمپلنت را می توان، ایمپلنت سوئیسی دانست. از شرکت های سوئیسی که در این زمینه فعالیت دارند از جمله می توان به شرکت اشترومن، اس ای سی، اس پی ای، بیودنتا و ایده اشاره کرد. اما سوال این است که این برندها چه تفاوتی باهم دارند؟ معروف ترین این برندها، برند اشترومن است که برای مواردی که تراکم استخوانی به میزان کافی نباشد، ایمپلنت سوئیسی اشترومن می تواند انتخاب مناسبی باشد. این بدان معناست که شرایط استخوانی فک بیمار یکی از عوامل تعیین کننده در مورد نوع ایمپلنت است.

ایمپلنت سوئیسی چیست؟

ایمپلنت دندان کره ای

محبوب ترین نوع ایمپلنت دندان در ایران، ایمپلنت کره ای است. جنس، کیفیت و قیمت مناسب آن (در مقایسه با سایر انواع ایمپلنت) این محبوبیت را سبب شده است. البته که درصد بالای موفقیت ایمپلنت کره ای نیز کم اثر نبوده و باعث شده است که هم پزشکان و هم بیماران از استفاده از این نوع ایمپلنت، استقبال کنند. از برندهای متفاوت ایمپلنت می توان به برند های؛ اوستم، دنتیوم، مگاژن، نئو بیوتیک و دنتیس اشاره کرد. اوستم معروف ترین و اولین برند ایمپلنت کره ای است. از این میان، جایگاه محبوب ترین برند از آن، برند مگاژن است. البته که اگر معیار قیمت را در انتخاب نوع ایمپلنت در نظر نگیریم، می توانیم بهترین نوع ایمپلنت را برند DIO معرفی کرد اما این نوع ایمپلنت قیمت نسبتا بالایی دارد.

ایمپلنت کره ایی چیست؟

ایمپلنت آمریکایی

آمریکا، به عنوان یکی از کشور های سازنده قطعات ایمپلنت در این زمینه بسیار قدرتمند عمل کرده و کیفیت خوبی را در قطعات تولیدی ارائه داده است. ایمپلنت آمریکایی نوعی ایمپلنت است که همه بیماران با توجه به قیمتی که دارد، استطاعت بهره مندی از آن را ندارند. این نوع ایمپلنت از ایمپلنت های سوئیسی و کره ای گرانتر است. البته که این نوع ایمپلنت در ازای بهایی که پرداخت می کنید به همان میزان به شما کیفیت و امنیت خاطر از جهت موفقیت ایمپلنت را می دهد. انواع برندهای ایمپلنت آمریکایی عبارت اند از؛ زیمر بیومت، آسترا تک و اینترالاک است. از مزایای ایمپلنت آمریکایی می توان به تنوع در شکل اباتمنت های آن اشاره کرد که با اکثر تاج های دندان سازگار می شوند.

ایمپلنت آمریکایی چیست؟

ایمپلنت دندان بدون جراحی

در ایمپلنت بدون جراحی به وسیله دستگاه مخصوص محل مورد نظر برای کاشت پایه، پانچ می شود و نیاز به برش لایه ای از بافت لثه  و طبعا بخیه هم نیست. به دلیل نداشتن بخیه طول دوره درمان و بهبودی نیز کمتر است و در صورتیکه بیمار به هر دلیلی امکان انجام جراحی را نداشته باشد، می تواند از ایمپلنت بدون جراحی استفاده کند. می توان بارزترین وجه تفاوت دو روش ایمپلنت دیجیتال و معمولی را در استفاده از تکنولوژی و نرم افزار های مختص ایمپلنت و تصاویر سه بعدی از فک و لثه به شکل دقیق دانست که همه اینها باعث می شود در این روش درد و خونریزی به حداقل ممکن برسد و بیمار نیاز به بخیه هم ندارد.

ایمپلنت بدون جراحی چیست؟

ایمپلنت دندان زیگوماتیک

در ایمپلنت های معمولی پایه های ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شوند اما در ایمپلنت های زیگوماتیک یا زایگوما، پایه ها در زیر استخوانی به نام زایگوما (بالاتر از استخوان فک و نزدیک به سینوس) کاشته می شود. کاشت پایه طی یک عمل جراحی که بیمار بیهوش است کاشته می شود و در نتیجه بیمار درد کمتری احساس می کند. طول درمان ایمپلنت دندان در هر دو روش زیگوماتیک و معمولی مشابه هم هستند. پس از جراحی ایمپلنت دندان ممکن است درد و تورم کمی اذیت کننده باشد که در این صورت می توانید از کمپرس سرد برای رفع آن استفاده کنید. هم از جراحی چنین به جهت جلوگیری از عفونت از آنتی بیوتیک ها طبق نظر پزشک مصرف کنید. طول درمان ایمپلنت دندان زایگوما با ایمپلنت عادی دندان تفاوت چشمگیری ندارد اما  طول درمان کوتاه تری نسبت به عمل پیوند استخوان دارد.

ایمپلنت های زیگوماتیک چیست؟

ایمپلنت فوری

در ایمپلنت معمولی بین مرحله اول که کاشت پایه ایمپلنت است و مرحله دوم که نصب روکش دندان است یک وقفه زمانی  3 الی 6 ماهه میدهند تا پایه و استخوان به خوبی بهم پیوند بخورد. اما در ایمپلنت فوری این وقفه زمانی وجود ندارد و کاشت دندان بلافاصله بعد از افتادن یا کشیده شدن دندان را، ایمپلنت فوری دندان می گویند.

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت لیزری

ایمپلنت لیزری روشی از ایمپلنت است که درآن برش لثه توسط لیزر انجام می شود که آسیب کمتر به بافت لثه را سبب می شود و درد، خونریزی و تورم در ناحیه کاشت نیز کمتر می شود.از طرفی لیزر خاصیت ضدعفونی هم دارد که می تواند امکان ابتلا به عفونت را تا حد زیادی کاهش دهد.

ایمپلنت لیزری چیست؟

ایمپلنت دندان مینی یا میکرو

برای کاشت پایه های ایمپلنت به مقدار مشخصی از سطح استخوان نیاز است. یک پایه ایمپلنت حدود 3 میلی متر فضا نیاز دارد که باید از طرفین هم به اندازه 1.5 میلی متر از ریشه های مجاور فاصله داشته باشد. یعنی به طور کلی 6 میلی متر فضا به ازای هر پایه نیاز است. اما در بعضی از بیماران این مقدار فضای استخوانی وجود ندارد در این مواقع می توان از ایمپلنت های میکرو که سایز کوچکتری دارند، استفاده می کنند از این رو به این نوع ایمپلنت ها، ایمپلنت های مینی گفته می شود.

ایمپلنت دندان مینی چیست؟

مراحل انجام ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که در آن دندانپزشک، ریشه دندان را با فلز یا همان قطعات پیچ مانند تعویض کرده تا بتواند دندان‌هایی که به هر دلیل افتاده‌اند را با دندان‌های مصنوعی جایگزین کند. البته دندان مصنوعی که روی این پیچ‌ها نصب می‌شود؛ بسیار شبیه به دندان‌های واقعی و طبیعی است. بنابراین حتی اگر دندان‌ ریشه هم نداشته باشد، می‌توانید از این روش جراحی استفاده کنید. نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان با ایمپلنت بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک شما دارد. ایمپلنت دندان ممکن است به چندین روش مختلف انجام شود. فایده اصلی ایمپلنت در کاشت دندان، حمایت کامل از دندان‌های جدید شماست و از آنجا که این روش درمانی مستقیما بر روی استخوان فک انجام می‌شود؛ درمان آن نیاز به زمان دارد. اما نتیجه واقعا عالی و خیره‌کننده ای دارد.

به تصویر بالا نگاه کنید. هنگامی که پیچ ایمپلنت در استخوان (قسمت A) کار گذاشته می‌شود؛ پس از مدتی با استخوان طبیعی فک پیوند می‌خورد. بنابراین این پیچ به یک پایه محکم برای حمایت از یک یا چند دندان مصنوعی تبدیل می‌شود. به دندان مصنوعی که روی این پیچ نصب می‌شود تاج گفته می‌شود (قسمت C). سپس اتصال‌دهنده‌ای به نام اباتمنت (قسمت B)، برای نگه داشتن و پشتیبانی از تاج دندان روی پیچ ایمپلنت سوار می‌شود. تاج‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که با دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته و متناسب با دهان باشند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید؛ پس از جایگذاری پیچ ایمپلنت و نصب اباتمنت روی آن، تاج دندان که آخرین مرحله ایمپلنت است روی اتصال‌دهنده گذاشته می‌شود.

برای انجام ایمپلنت دندان باید:

با متخصص دندانپزشکی مشورت کنید

قبل از انجام مراحل عملی کاشت دندان ابتدا باید وضعیت دندان‌ها و استخوان‌های فک‌تان توسط پزشک بررسی شود. این مرحله مشاوره اولیه است و شامل تصویربرداری اشعه ایکس از استخوان فک یا تصویربرداری سه بعدی از دهان می‌شود. در این مرحله پزشک در مورد روش‌های دیگری که می‌توانید از آنها به عنوان درمان استفاده کنید نیز به شما مشاوره می‌دهد. در این جلسه باید تمام سوالاتی که در ذهن‌تان ایجاد شده است را از پزشک بپرسید تا با خیال راحت این روش درمانی را انتخاب کنید. در این بخش مشخص می شود که نیاز به پیوند استخوان دارید یا خیر که به تشخیص دندانپزشک شما و تصاویر دهان و دندان شما دارد. پس از پیوند استخوان و در صورت عدم نیاز به جراحی سینوس لیفت جهت افزایش استخوان فک مورد نیاز برای کاشت دندان، می توان مراحل بعدی را اجرا نمود. همانگونه که گفته شد عمل سینوس لیفت و پیوند استخوان تنها در صورت نیاز قبل از نصب ایمپلنت دندان انجام می شود.

 

سپس مقدمات نصب پایه ایمپلنت چیده شود

در قرار ملاقات بعدی، دندانپزشک پیچ ایمپلنت را داخل استخوان فک نصب می‌کند. اگرچه تجربه هر بیمار در این مرحله منحصر به فرد است؛ اما بیشتر افرادی که از روش درمانی ایمپلنت استفاده کرده‌اند، بعد از عمل اظهار داشته‌اند که درد ایجاد شده بسیار کمتر از آن چیزی بود که انتظار داشتند. بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. بسته به روشی که ممکن است پزشک برای ایمپلنت دندان استفاده کند؛ از بی‌حسی موضعی یا تزریق وریدی آرامبخش، قبل از درمان استفاده می‌شود. تورم، کبودی، خونریزی جزئی و یا درد عوارضی هستند که بسته به تبحر دندانپزشک برای برخی از بیماران بعد از ایمپلنت رخ می‌دهند. اما اکثر بیماران می‌توانند درد بعد از کاشت دندان را با داروهای مسکن خارج از نسخه تسکین دهند.

مراحل انجام جراحی برای ایمپلنت یا کاشت دندان

مرحله اول: جراحی لثه

مرحله دوم: عمل جراحی برداشتن سرپوش

مرحله پایانی از کاشت دندان

در ادامه نوبت به ادغام ایمپلنت خواهد رسید

بعد از نصب پیچ ایمپلنت که در مراحل بعدی از آن به عنوان پایه دندان استفاده می‌شود؛ کم کم این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد و سر جای خودش محکم می‌شود. در واقع ایمپلنت و استخوان فک در فرآیندی به نام استئواینتگریشن با هم جوش می‌خورند و پایه‌ای مستحکم را برای نصب تاج دندان ایجاد می‌کنند. در طی روند بهبودی، که معمولا تا چند ماه طول می‌کشد؛ بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهید. البته در چند هفته اول نباید از غذاهای سفت استفاده کنید و بهتر است فقط غذاهای آبکی و نرم مانند سوپ بخورید. با رعایت دقیق دستورات پزشک مطمئن خواهید شد که ایمپلنت‌تان به درستی با استخوان فک جوش می‌خورد. در بعضی موارد، دندانپزشک ممکن است به درخواست بیمار بتواند در این دوره دندان‌های موقتی روی پیچ ایمپلنت نصب شده بگذارد.

سپس اباتمنت باید نصب شود

در قرار ملاقات بعدی، دندانپزشک پیچ ایمپلنت را داخل استخوان فک نصب می‌کند. اگرچه تجربه هر بیمار در این مرحله منحصر به فرد است؛ اما بیشتر افرادی که از روش درمانی ایمپلنت استفاده کرده‌اند، بعد از عمل اظهار داشته‌اند که درد ایجاد شده بسیار کمتر از آن چیزی بود که انتظار داشتند. بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد از عمل به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. بسته به روشی که ممکن است پزشک برای ایمپلنت دندان استفاده کند؛ از بی‌حسی موضعی یا تزریق وریدی آرامبخش، قبل از درمان استفاده می‌شود. تورم، کبودی، خونریزی جزئی و یا درد عوارضی هستند که بسته به تبحر دندانپزشک برای برخی از بیماران بعد از ایمپلنت رخ می‌دهند. اما اکثر بیماران می‌توانند درد بعد از کاشت دندان را با داروهای مسکن خارج از نسخه تسکین دهند.

پس از پیوند ایمپلنت با استخوان فک، یک اتصال‌دهنده کوچک به نام اباتمنت روی ایمپلنت و دقیقاً بالای لثه قرار می‌گیرد. در بعضی موارد پزشکان همزمان با کاشت پیچ در استخوان فک، اباتمنت را نیز نصب می‌کنند. اباتمنت ( ایمپلنت زاویه دار ) را در شرایطی استفاده می کنند که شرایط و موقعیت مناسب برای کار گذاری عمودی ایمپلنت وجود نداشته باشد و مجبور باشند آن را به صورت زاویه دار نصب کنند.

ساخت تاج مصنوعی و نصب دندانهای جدید، مرحله بعدی است

بعد از بهبودی لثه، دندانپزشک باید تاج مصنوعی را که متناسب با استخوان صورت و سایر دندان‌های طبیعی است را ساخته و روی اتصال‌دهنده نصب کند. این دندان که می‌تواند یک تاج مجزا، یک پل پشتیبانی شده توسط ایمپلنت یا پروتز حاوی دندان‌های جایگزین متعدد باشد؛ به محل اتصال چسبانده می‌شود. اگرچه تاج جدید نصب شده هرگز پوسیده نمی‌شود؛ اما برای این که از آسیب‌دیدگی دیگر دندان‌ها جلوگیری کنید باید از آن مانند سایر دندان‌ها مراقبت کنید.

معاینات دوره‌ای نیز بخشی از کار است

بسته به تعداد و نوع کاشت و دندان‌های جایگزینی که استفاده کرده‌اید، کل روند ایمپلنت دندان ممکن است سه تا نه ماه طول بکشد. پس از اتمام مراحل کاشت دندان، برای معاینه‌های دوره ای باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

توجه: چنانچه تمایل دارید، مراحل انجام ایمپلنت دندان و جراحی برای ایمپلنت را به صورت کامل با جزئیات آن مطالعه نمایید، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

مزایای ایمپلنت دندان

با این که ایمپلنت درمان گرانی به حساب می‌آید اما مزایایی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن صرف‌نظر کرد. از جمله این مزایا می‌توان به راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده، اشاره کرد که باعث می‌شود تا رضایت خاطر بیماران جلب شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

 • با درمان ایمپلنت، دندان‌های دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمی‌شوند.
 • پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار می‌گیرد و استخوان فک به دلیل وجود ایمپلنت، تحلیل نمی‌رود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات از دست دادن دندان می‌شود.
 • به طور معمول طول عمر ایمپلنت دندان بالاتر از سایر درمان‌های جایگزین است و اگر ایمپلنت از دست برود، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.
 • از دیگر مزایای ایمپلنت دندان، اصلاح طرح لبخند و بالا رفتن اعتماد به نفس می باشد.
 • ایمپلنت یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می‌کند و به لحاظ ظاهری و کارایی، با دندان‌های طبیعی هماهنگی زیادی دارد.
 • ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود که با بافت بدن انسان سازگاری مناسبی دارد.
 • ایمپلنت به واسطه ی وجود تیتانیوم، در برابر ترکیبات اسید و نمک و اکسیژن، مقاومت بالایی دارد و به سلامتی دهان و دندان شما کمک می کند.
 • خاصیت غیر مغناطیسی ایمپلنت، سازگاری آن را با استخوان فک، بیشتر می کند.
 • سطح تیتانیومی ایمپلنت، یک لایه محافظ وجود دارد که این سطح را در مقابل تحلیل و خوردگی محافظ می‌کند.
 • که وجود همه این موارد باعث می‌گردد بدن قطعه تیتانیومی را به عنوان یک جسم خارجی به حساب نیاورده و با قرار گرفتن آن در استخوان فک بیماران، به راحتی با آن سازگار شود

ایمپلنت دندان‌ بهترین روش درمان برای دندان‌های از دست رفته است. سال‌ها، تنها گزینه های درمان برای افرادی که دندان‌هایشان را از دست می‌دادند، استفاده از پل‌ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه ایمپلنت دندان در دسترس بوده و بهترین شرایط را برای سیستم دندانی فرد فراهم می‌کند. از بین رفتن دندان‌ها علاوه بر ظاهرنا‌زیبایی، مشکلاتی در غذا خوردن یا حرف زدن به وجود می‌آورد و صورت را بدفرم می‌کند. ایمپلنت یا کاشت دندان این مشکلات را برطرف کرده و مانع از بیماری‌های لثه در محل دندان‌های از دست رفته می‌کند.

>> پنج مزیت مهم دیگر ایمپلنت دندان در مقایسه با سایر روش های کاشت دندان مانند  دندان مصنوعی و بریج اشاره می‌کنیم:

1. نتیجه کار بسیار عالی و طبیعی است

2. ایمپلنت عمری طولانی دارند

3. می‌توانید با اطمینان فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید

4. ایمپلنت از استخوان صورت و دندان‌های سالم محافظت می‌کند

5. مزایای کاشت دندان نسبت به دندان مصنوعی

عوارض ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، عمل ایمپلنت دندان نیر گاها با عوارض، خطرات و معایبی همراه است. اگرچه وقوع این عوارض بسیار نادر است و در صورت بروز، معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می‌شوند، پس نگران نباشید و برای جلوگیری از وقوع به توصیه های ارائه شده در ادامه، دقت فرمایید. برخی از عوارض نادر این عمل عبارتند از:

1- هزینه ایمپلنت دندان بالاتر از درمان‌های جایگزین مانند پروتز دندان متحرک است. قیمت ایمپلنت یک دندان، بسته به نوع برند مورد استفاده، از 4 میلیون تا 10 میلیون تومان در 1400 است.

2- درمان ایمپلنت زمان‌بر است. حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان لازم است.

3- ایمپلنت یک جراحی است و ریسک‌های مربوط به جراحی را نیز دارد. احتمال عفونت و شکست درمان یا از دست رفتن ایمپلنت، از جمله ریسک های ایمپلنت می باشد؛که مورد آخر با جایگزینی مجدد آن قابل حل است.

4- ایمپلنت، نیازمند معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک است؛ چرا که ممکن است موارد زیر رخ دهد:

 • عفونت در محل کاشت دندان
 • آسیب‌دیدگی ساختارهای اطراف مانند سایر دندان‌ها یا رگ‌های خونی
 • آسیب عصبی که می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن لثه‌های اطراف دندان‌های طبیعی، لب‌ها یا چانه شود.

البته اگر این عمل را در یک مطب مجهز و توسط یک دندانپزشک متخصص و متبحر انجام دهید؛ هرگز شاهد چنین عوارض نادری نخواهید بود.

عفونت از خطرات احتمالی ایمپلنت دندان

عملکرد ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی است و می‌توانید با آن هر غذایی را که با دندان‌های طبیعی خود می جوید، بجوید. با این حال متاسفانه در صورت عدم مراقبت مناسب، دندان ایمپلنتی همانند دندان طبیعی دچار عفونت می‌شود. عفونت بافت‌های اطراف ایمپلنت می‌تواند منجر به لق شدن و از دست دادن آن شود.

پری ایمپلنتیت عفونت بافت‌های پیرامون ایمپلنت دندان است و نوعی بیماری لثه شناخته می‌شود. عفونت ممکن است در نتیجه استعمال دخانیات، بهداشت ضعیف دهان، دیابت، ضعف سیستم ایمنی، همراستا نبودن دندان‌ها، عادات بدی مانند دندان قروچه و یا واکنش آلرژی به ایمپلنت اتفاق ‌افتاده باشد. این وضعیت اگر به موقع درمان نشود، پیشروی کرده و منجر به تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود که در نتیجه آن ایمپلنت از جای خود در می‌آید.

ویژگی‌های عفونت ایمپلنت دندان، شبیه بیماری لثه است که در آن یک یا چند مورد از علایم، عوارض و نشانه ‌های زیر مشاهده می‌شود:

1- لق ‌شدن یا تکان خوردن ایمپلنت

2- قرمزی یا باد کردن لثه پیرامون ایمپلنت

3- احساس طعم ناخوشایند در دهان

4- بوی بد دهان و خونریزی در هنگام مسواک زدن اطراف ایمپلنت

5- درد تیر کشنده یا احساس ناراحتی در این ناحیه

6- درد گنگ و مبهم در هنگام لمس

7- ترشحات چرکی از این ناحیه

8- نمایان شدن رزوه‌های ایمپلنت

9- سخت شدن جویدن

10- تب

در صورتی که به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید، فوراً با معاینه دهان و عکس می‌تواند پری ایمپلنتیت را تشخیص دهد و از پیشروی عفونت جلوگیری کرده و دندان ایمپلنتی را نجات دهد. بسته به شدت عفونت، دندانپزشک دهانشویه ضد باکتری تجویز کرده و ترکیبی از درمان‌ها را برای نجات ایمپلنت انجام دهد. روش‌های درمانی ممکن شامل تجویز آنتی ‌بیوتیک، جراحی، لیزر درمانی و آلودگی ‌زدایی سطح ایمپلنت، تراشیدن مکانیکی بافت‌های آلوده (دبریدمان) و درمان ضد میکروبی باشد.

عفونت ایمپلنت در کاشت دندان از عوارض ایمپلنت دندان است، عفونت ایمپلنت ممکن است تهاجمی باشد و منجر به بیماری ‌های آسیب‌زا به سایر نقاط بدن، از جمله قلب و اندام‌های دیگر باشد. اگر عفونت به حال خود رها شود، در درازمدت عفونت باکتریایی کم‌شدت، پیامدهای جدی می‌تواند ایجاد کند و امکان دارد به سرعت، به مشکل بسیار جدی‌تری تبدیل شود.

 

آیا ایمپلنت درد دارد؟

درد ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، این روز ها یک درمان پرطرفدار با هدف بازیابی مجدد دندان های از دست رفته است. شاید سوال « آیا ایمپلنت درد دارد؟» از اولین سوال هایی باشد که به ذهن متقاضیان این درمان خطور می کند. ایمپلنت دندان یکی از درمان های کاشت دندان است و طبیعی است که انجام مراحل آن با احساس درد همراه باشد پس درد ایمپلنت غیرقابل انکار است.

اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که میزان درد ایمپلنت با توجه به پارامتر های مختلف، متفاوت باشد. درد ایمپلنت می تواند شامل چند قسمت باشد؛ درد به هنگام جراحی ایمپلنت، درد کاشت ایمپلنت و درد بعد از ایمپلنت. میزان درد در هر یک از این مراحل برای هر بیمار متفاوت است. در ادامه مقاله تک تک این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

 • درد ایمپلنت تا حداکثر 7 روز

در ایم مورد اصلا جای نگرانی نیست. درد ایمپلنت دندان تا یک هفته حتی تا 10 روز نیز کاملا طبیعی است. شما می توانید با رعایت موارد زیر، این چند روز را با آرامش سپری کنید:

 1. مصرف مسکن
 2. عمل به توصیه های دندانپزشک
 3. عدم خوردن غذا با فکی که ایمپلنت دندان

 

 • درد ایمپلنت تا 15 روز بعد از انجام

اگر پس از گذشت دو هفته همچنان درد دارید، باید برای اطمینان از عدم عفونت ایمپلنت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. درد ایمپلنت از 10 روز بیشتر باشد، حتما باید پیگیری های لازم انجام شود.

 

 • درد ایمپلنت تا بیش از یک ماه پس از ایمپلنت

بعضی از مراجعه کنندگان تا بیش از یک ماه نیز درد ایمپلنت را تجربه کرده اند. جالب است که در طول این دوره، حتی یکبار نیز به مراجعه به دندانپزشکی فکر هم نکرده اند! واقعا چرا؟ طول دوره درد ایمپلنت دندان نباید بیش از 10 روز ادامه داشته باشد، مگر:

 1. احتمال پس زدن ایمپلنت وجود داشته باشد،
 2. بافت یا رشته های عصبی آسیب دیده باشد،
 3. قرص های مصرفی با هم تداخل داشته باشد،
 4. بهداشت دهان و دندان رعایت نشده باشد،
 5. ایمپلنت عفونت کرده باشد،
 6. پایه ایمپلنت تحت فشار ناگهانی و زیادی قرار گرفته باشد،
 7. سیستم ایمنی شما مشکل داشته باشد،
 8. امکان واکنش های آلرژیک در برخی شرایط،
 9. امکان خون رسانی ضعیف به اطراف دندان ایمپلنت شده.

بهترین مارک ها و برند های ایمپلنت دندان

این که حتما یک نوع ایمپلنت دندان برای همه ی افراد بهترین است؛ کاملا اشتباه می باشد و بهترین برند ایمپلنت را باید متخصص ایمپلنت برای شما تعیین نماید. اما در کل می توان چند مورد از بهترین و با تجربه ترین تولیدکنندگان ایمپلنت را برای شما معرفی نماییم. این تولیدکنندگان با بیش از 30 سال سابقه در تولید انواع لمینت های مرغوب و با کیفیت، هر سال در حال کشف روش ها و مواد اولیه بهتر برای تولید انواع ایمپلنت برای دندان می باشند.

اشترومن (Straumann)

نوبل بیوکر (Nobel Biocare)

سیرونا (Dentsply Sirona)

بیوهوریزون (BioHorizons)

طول درمان ایمپلنت دندان

برای پایدار شدن ایمپلنت دندان، بدن بایستی تا سطح ایمپلنت، استخوان بسازد ( ادغام استخوان و Ossenointegration ایمپلنت) که این فرآیند طول درمان ایمپلنت دندان را مشخص می کند. در طی دوره ادغام استخوان در صورت بروز حرکت در پیچ ایمپلنت دندان بر اساس فرایند زیستی بدن می تواند مانع از ادغام استخوانی شده و بنابراین نرخ شکست ایمپلنت دندان افزایش می یابد. در نتیجه، 3 تا 6 ماه حداقل زمان طول درمان ایمپلنت دندان در دوره ادغام ( بسته به فاکتورهای متنوع به تشخیص پزشک) پیش از قرار دهی روکش ایمپلنت زمان داده می شود.

طول درمان ایمپلنت دندان، برای افراد مختلف متفاوت است. افرادی هستند که به پیوند استخوان یا عمل های سینوس نیاز دارند قطعا طول درمان طولانی تری نسبت به افرادی که به این عمل ها احتیاج ندارند، دارند. این حدود معمولا بین 3 تا 8 ماه متفاوت است. البته در ایمپلنت فوری مدت زمان و طول درمان کوتاه تری مورد نیاز است، اما ایمپلنت فوری برای هر فردی قابل اجرا نمی باشد.

می توانیم طول درمان ایمپلنت را در سه فاز دسته بندی کنیم:

فاز اول:

در فاز اول به ارزیابی دکتر دندانپزشک نیاز دارید. دندانپزشک شما تشخیص می دهد که شما نیاز به عمل استخوان دارید یا خیر. در صورتی که به دلیل خالی بودن طولانی مدت جای دندان، به پیوند استخوان نیاز داشته باشید، این مرحله حدود 5 ماه طول می کشد. اما در صورتی که نیاز به پیوند یا عمل سینوس نباشد، مستیم به فاز دوم خواهیم رفت.’

فاز دوم:

قرار دادن پایه ایمپلنت فاز دوم عمل ایمپلنت دندان می باشد. خود این عمل تقریبا دو تا سه ساعت طول می کشد، اما زمان بهبود و آماده سازی حدود 4 ماه طول خواهد کشید. در این مدت ایمپلنت با استخوان ادغام می شود.

فاز سوم:

تاج در این فاز روی ایمپلنت قرار می گیرد. تاج دندان با قالب گیری و تنظیم رنگ هماهنگ آن با دیگر دندان ها توسط دندانپزشک آماده شده و روی پایه قرار می گیرد. مدت زمان این فاز و جوش خوردن پایه با تاج دندان حدود 10 روز می باشد.

مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت در کاشت دندان

همانگونه که گفتیم، زمان جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک تقریبا 4 ماه طول می کشد. البته برخی افراد حداقل تا 3 ماه و در برخش حداکثر تا 6 ماه نیز، جوشش خوردن پایه ایمپلنت طول کشیده است. اما جوش خوردن تاج دندان با پایه حداکثر دو هفته طول خواهد کشید.

ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

روش ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان ها، از پر هزینه ترین و بهترین روش های کاشت دندان می باشد. هزینه بالاتر، انتظار ماندگاری و طول عمر بالاتری را نیز به همراه دارد. به همین دلیل موضوع طول عمر دندانهای ایمپلنت شده، به یکی از دغدغه های مشتریان تبدیل شده که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

باید گفت طول عمر ایمپلنت دندان در مرحله اول بستگی به خود شما و مراقبت های شما از دندان ایمپلنت شده دارد. برخی نکات تحت عنوان مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان وجود دارد که باید تا دو هفته بعد از انجام ایمپلنت رعایت کنید. اما به بعد از این دو هفته نیز بهتر است همیشه از دندان ایمپلنت شده و دیگر دندانهای خود مراقبت کنید.

برای بالا بردن طول عمر دندانهای ایمپلنت شده پیشنهاد میکنیم:

 1. هر 6 ماه یکبار به برای معاینه دندان ایمپلنت شده به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.
 2. رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه و مداوم (مسواک، نخ دندان و استفاده از دهانشویه ها).
 3. عدم جویدن و فشاور آوردن غیر معقول به دندان ایمپلنت شده مانند شکستن گردو با آن.
 4. از استعمال دخانیات و محصولات الکلی خودداری کنید.

با رعایت نکات فوق، آنچه که از دست شما برای افزایش طول عمر دندان ایمپلنت شده بر می آید، برآورده خواهد شد. عامل دیگر موثر در ماندگاری ایمپلنت، جنس و برند ایمپلنت استفاده شده در کاشت دندان است. دو مدل از بهترین و با دوام ترین مارک و برند های ایمپلنت دندان، ایمپلنت اینترالاک و استرامان می باشند که به ترتیب آمریکایی و سوئیسی هستند. در صورت رعایت نکات فوق، می توانید به مدت 25 سال و بیشتر از آن استفاده نمایید.

مراقبت های قبل و بعد از ایمپلنت

کاشت دندان یک راه حل موثر برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته است. شما می‌توانید با رعایت نکات و دستورات پزشک و انجام مراقبت‌های لازم، از این دندان یک عمر با خیال راحت استفاده کنید. برای آشنایی با مراقبت های پس از ایمپلنت دندان حتما ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. فراموش نکنید که علاوه بر مراقبت‌های پس از کاشت، آماده‌سازی بدن برای انجام جراحی روی دندان اولین قدم در روند مراقبت های پس از ایمپلنت دندان است. پس از نصب ایمپلنت‌ها، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعه به پزشک به صورت منظم برای انجام معاینات دوره‌ای باعث می‌شود که عمر دندان کاشته شده بیشتر شود.

ایمپلنت‌ها گاهی به صورت یک دندان منفرد و گاهی نیز به صورت یک ردیف دندان یا مجموعه‌ای کامل از دندان‌های فک فوقانی و تحتانی کاشته می‌شوند. نکته مهم در این مورد این است که رعایت نکاتی که قبل از جراحی و بعد از آن باید رعایت شود در هر دو صورت یکسان است.

مراقبت های قبل از انجام ایمپلنت دندان

برای بالا بردن موفقیت کاشت دندان و ماندگاری بیشتر آن، به موارد زیر دقت فرمایید:

 1. در رابطه با سوالاتی که دندانپزشک در رابطه با دندانهای شما باید بداند، صادق باشید.
 2. سلامت لثه ها قبل از عمل جراحی بسیار مهم است، چرا که وجود عفونت یا ناهنجاری در لثه ها، موفقیت کاشت دندان را کاهش می دهند.
 3. در صورتی داروهای خاصی مصرف می کنید و به بیماری خاصی از جمله دیابت، قند خون، پیوند اعضا، فشار خون، سینوس ها و … مبتلا هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

بعد از این که عمل ایمپلنت دندان انجام و دندان جدید روی لثه کاشته شد، باید برای عدم ایجاد مشکل در ایمپلنت، موارد زیر رعایت شود.

 1. تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی نباید دهان شسته شود.
 2. بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت، با آن غذاهای سفت را نجوید و به آن فشار نیاورید.
 3. تا 1 روز بعد از انجام ایمپلنت دندان، از مسواک زدن آن خودداری کنید.
 4. از استعمال دخانیات تا حداقل 3 روز خودداری کنید.
 5. افرادی که از ایمپلنت استفاده می‌کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول، پرهیز کنند.
 6. پس از جراحی می‌توانید به راحتی مایعات بنوشید ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی‌حسی اثر خود را از دست داده باشد.
 7. تا یک هفته بعد از انجام عمل، از خلال دندان و نخ دندان در دندان ایمپلنت شده استفاده نکنید.
 8. می توانید برای تمیز کردن دهان و جلوگیری از رشد میکروب ها، از دهان شویه استفاده نمایید. بهترین محلول برای شستشوی دهان، کلرهگزیدین بوده و تعداد دفعات استفاده، روزی 3 مرتبه است.
 9. سعی کنید تا بهبود دندان ایمپلنت شده از ماندگاری مواد قندی روی دندان ایمپلنت شده، جلوگیری کنید.
 10. بسته گازی روی دندان را که دکتر شما بعد از عمل کاشت دندان، روی دندان قرار داده است، تا یک الی دو ساعت با کمی فشار نگه دارید.
 11. در صورت داشتن التهاب و تورم بعد از ایمپلنت دندان، می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 12. از خارج کردن آب دهان با فشار بالا پس از انجام ایمپلنت جلوگیری کنید.
 13. در تجویز دارو توسط دندانپزشک، به صورت منظم از آنها استفاده نمایید.


کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت، از روش های جایگزینی دندان.

همانطور که میدانید جای خالی دندانهای از دست رفته می تواند عوارض خاص خود را داشته باشید و شما برای جلوگیری از بروز این عوارض بهتر است که هرچه زودتر به یکی از روش های کاشت دندان، اقدام به جایگزینی دندان خود کنید. زمانی که حرف از کاشت دندان به میان می آید، روش ایمپلنت دندان است که در ذهن ها نقش می بندد. اما در مواردی که بیمار به دلایلی چون؛ کهولت سن، مصرف دخانیات، بیماری دیابت و بیماری پریودنتال که ضعف تراکم استخوانی در ناحیه فک را نتیجه می دهند، امکان انجام ایمپلنت را نداشته باشد چه باید کرد؟ خوب است بدانید که ایمپلنت دندان تنها روش پر کردن جای خالی دندان ها نیست.

روش های بریج دندان و دندان مصنوعی، روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت هستند. هرکدام از این روش های مزایا و معایب خاص خود را دارند و باید با توجه به شرایط شما بهترین روش انتخاب شود برای مثال در مواردی که 1 تا 3 عدد دندان از دست داده اید و می خواهید که طول درمانی کوتاهی داشته باشید، روش پل ثابت یا بریج می تواند گزینه مناسبی باشد.

ایمپلنت دندانهای جلو

ایمپلنت دندان های جلو

اهمیت ایمپلنت دندانهای جلو در این است که مستقیما بر روی ظاهر فرد تاثیر گذار هستند. این که فکر می کنید روند خیلی پیچیده و متفاوتی با ایمپلنت دندانهای عقبی دارد! خیر، فقط به علت حساسیت بیشتر دندانهای جلو، باید با دقت بیشتر، مواد مرغوب تر و توسط دندانپزشک با تجربه تر انجام شود. همانگونه که بیان شد به علت اهمیت دندانهای جلو در زیبایی ظاهری فرد، برخی افراد تمایل دارند که هنگامی که دندانهای جلو نیاز به تعویض و کاشت دندان جدید دارد؛ هنگام کشیدن دندان عملیات کاشت یا ایمپلنت دندان نیز انجام شود. باید گفت این مورد نیز در شرایط نرمال دندان و لثه امکان پذیر خواهد بود.

نکته مهمی که در رابطه با کاشت دندانهای جلو وجود دارد، وجود سطح استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت می باشد. به این معنی: در صورتی که سطح استخوان در ناحیه دندانهای جلو کمتر از اندازه ی نرمال آن جهت کاشت دندان شود، عملیات ایمپلنت ممکن اس با ریسک بیشتر مواجه باشد و خطر ناموفق بودن ایمپلنت افزایش می یابد. تشخیص این مورد با دندانپزشک متخصص می باشد و حتما قبل از انجام ایمپلنت دندان جلو، در رابطه با این موضوع از متخصص دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت دندان می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای بزرگسالان باشد. فرقی نمی‌کند که دندان‌های شما به چه علتی افتاده‌اند. آسیب دیدگی، عفونت یا پوسیدگی هر علتی که پشت خرابی ریشه و تاج دندان باشد؛ با ایمپلنت قابل درمان است. نوجوانانی که دندان‌هایشان خراب شده و دیگر ریشه‌ای در استخوان فک ندارند نیز به شرطی که رشد استخوان صورت‌شان متوقف شده باشد می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. معمولاً این اتفاق در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران رخ می‌دهد، در نتیجه دقت داشته باشید چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند.

چه کسانی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

همانطور که گفتیم ایمپلنت کار گذاشته شده در استخوان فک، مانند ریشه طبیعی عمل می‌کند و از آنجا که تیتانیوم موجود در این پیچ با استخوان فک جوش می‌خورد؛ دندان کاشته شده به این روش مانند دندان مصنوعی روی لثه نمی‌لغزد، سر و صدا ایجاد نمی‌کند و یا باعث آسیب زدن به استخوان نمی‌شود. در ضمن دیگر نباید نگران پوسیدگی دندان ایمپلنت شده باشید. البته این به این معنی نیست که دندان‌های ایمپلنت نیاز به مراقبت ندارند. چرا که عدم رسیدگی به آنها موجب می‌شود دیگر دندان‌هایتان خراب شود.

روش درمانی ایمپلنت دندان برای کسانی مناسب است که شرایط زیر را دارند:

 • یک یا چند دندان‌شان بر اثر عوامل مختلف از ریشه افتاده است و استخوان فک‌شان کاملا رشد کرده است.
 • استخوان کافی برای نصب پیچ ایمپلنت در فک دارند یا قادر به پیوند استخوان هستند.
 • بافت‌های دهان‌شان سالم است.
 • بیماری زمینه‌ای که بتواند بر روی بهبود استخوان تاثیر بگذارد ندارند.
 • قادر به استفاده از پروتز دندان نیستند.
 • دوست دارند تن صدای‌شان به حالت عادی باز گردد.
 • حاضرند چندین ماه به این درمان متعهد باشند و طول درمان خود را کامل کنند.
 • افرادی که سیگار نمی‌کشند.

زمان مناسب برای ایمپلنت دندان

بسیاری از بیمارانی که برای بهبود ظاهر صورت و سلامتی دندان‌های خود نیاز به ایمپلنت دندانی دارند این سوال را از پزشکان می‌پرسند که بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان چه موقع است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که افتادن یا کشیدن تنها یکی از دندان‌هایتان می‌تواند روی ترازبندی بقیه دندان‌های طبیعی شما تاثیر بگذارد و باعث شود موقعیت قرارگیری آنها تغییر کند.

این در حالی است که هر روز به تعداد بیمارانی که در سراسر جهان برای کاشت به مراکز درمانی معتبر و کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند تا بتوانند با کاشت دندان ظاهر صورت و سلامت دهان خود را بهبود بخشند؛ در حال افزایش است. اما واقعا چه زمانی برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی مناسب است و بهترین نتیجه را به همراه دارد؟ در واقع چه مدت بعد از خالی شدن جای دندان می‌توان برای کاشت به پزشک مراجعه کرد؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

جایگزین ‌های کاشت دندان

دندان مصنوعی از جایگزین های کاشت دندان

کاشت دندان شاید برای تمامی افرادی که دندان خود را از دست داده باشند، مقدور نباشد و یا دندانپزشک ایمپلنت را درمان مناسبی برایفرد تشخیص ندهد. در اینگونه موارد، بهتر است با مشورت پزشک، یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

دندان مصنوعی کامل

افرادی که تمام دندان‌های خود را از دست داده باشند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. این دندان‌ها از مواد پلاستیکی قوی ساخته می‌شود. به راحتی از دهان خارج و تمیز می‌شود. اما می‌تواند زخم یا ناراحتی ایجاد کند و فرد لذت غذا خوردن را مانند سابق، حس نکند.

پروتزهای جزئی

این روش، برای افرادی که چندین دندان خود از دست داده‌اند، مناسب است. دندان‌های مصنوعی جزئی قابل برداشت هستند که از پایه پلاستیکی تشکیل شده است و دندانهای مصنوعی به آن متصل می شوند و با گیره‌های فلزی به دندانهای طبیعی اطراف وصل می‌شوند. از معایب آن ثابت نبودن و احتمال ایجاد زخم است.

بریج دندانی

بریج‌ها، برخی اوقات دندان مصنوعی ثابت نامیده می‌شوند، دندان‌های مصنوعی‌ای هستند که توسط تاج به دندان‌های طبیعی در هر دو طرف شکاف متصل می‌شوند. آنها از پرسلن قوی و با دوام و به صورت سفارشی برای هر دندان ساخته می‌شوند.

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

بریج و ایمپلنت در طول درمان، هزینه، موارد کاربرد و... تفاوت دارند

گاه این سوال پیش می ؛آید که ایمپلنت یا بریج؟ کدام یک درمان بهتری هستند. اما واقعیت این است که برای هر بیمار با توجه به سلامت سایر دندان ها بهترین روش فرق می کند.

1. طول درمان

درمان ایمپلنت دندان نسبت به بریج پیچیدگی بیشتری دارد و پیاده سازی آن هم زمان بر است و حداقل ۶ ماه زمان می برد این درحالی است که بریج دندان برای یک واحد نهایت ۳ یا ۴ جلسه زمان می برد.

2. هزینه

قیمت ایمپلنت دندان در مقایسه با بریج گران تر است. البته برآورد هزینه به عوامل مختلفی چون تعداد دندان ها، نوع روش درمان و … بستگی دارد.

3. طول عمر

هردو طول عمر بالایی دارند. اگر هر دو درمان را در شرایط مراقبتی صحیح یکسان در نظر بگیریم، مدت ماندگاری برای ایمپلنت تا ۲۰ سال و حتی مادام العمر و برای بریج ها تا ۱۵ است.

4. شرایط استفاده

در شرایطی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد باشد درمان بریج جوابگو نخواهد بود. ایمپلنت هم به تنهایی ممکن است قابل انجام نباشد به دلیل هزینه بر بودن و میزان تراکم استخوانی بیمار. بنابراین ترکیب این دو درمان بهترین گزینه خواهد بود. در شرایطی هم که یک یا تعداد محدودی دندان از دست رفته باشد، بریج بهترین گزینه است.

5. پیشگیری از تحلیل استخوان فک

دندان ها از طریق فشاری که به استخوان فک می آورند باعث تحریک آن می شوند. پایه های ایمپلنت که درون استخوان فک قرار می گیرند می توانند استخوان فک را تحریک کنند و بدین ترتیب از تحلیل استخوان فک بر اثر عدم فعالیت جلوگیری به عمل می آید.

مضرات وجود جای خالی دندان و عدم پر کردن آن

مضرات وجود جای خالی دندان و عدم پر کردن آن

جایگزینی دندانهای از دست رفته از اهمیت بالایی برخودار است؛ چرا که وجود یک خلا و فضای خالی بین دندان ها مشکلات زیادی به وجود می آورد. از جمله مضرات و خطرات وجود جای خالی دندان و عدم ترمیم و پر کردن آن با روش های مختلف شامل موارد زیر است:

 1. تغییر مکان دندان ها: وقتی بین دندان ها فضای خالی ایجاد شود، فشار بین دندان ها و لثه از بین می رود و امکان دارد به مرور زمان دندان ها و لثه به سمت پر کردن جای خالی دندان حرکت کنند.
 2. ایجاد بی نظمی در دندان و تغییر طرح لبخند و حالت صورت: حرکت دندان ها و تغییر لثه می تواند طرح لبخند شما و حتی حالت صورت را در درجات شدید، تغییر داده و لبخندی ناقص را بر صورت شما جای بگذارد.
 3. مشکلات غذا خوردن و تکلم: با وجود جای خالی دندان، غذا خورد و جویدن شما دچار مشکل شده و حتی می تواند تکلم شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 4. عدم پر شدن سریع جای خالی دندان و عفونت آن: در صورتی که بعد از خالی شدن دندان، جای آن به درستی پر نشود و باعث تراکم غذا ها در آن شود، می تواند روی آسیب دندانهای کناری و ایجاد بوی بد دهان نیز تاثیر منفی بگذارد.

با توجه به موارد فوق، پیشنهاد میکنیم حتما جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته اقدام نمایید. انواع راه های پر کردن جای خالی دندان مانند ایمپلنت دندان، بریج دندان و دندانهای مصنوعی وجود دارد که بهترین گزینه ایمپلنت دندان می باشد. البته دقت داشته باشید جای خالی دندان عقل، مشکلات دیگر دندان ها را ندارد، چرا که فشار بیان دندان ها را به هم نمی زند. جای خالی دندان حتی برای کسانی که می خواهند ارتودنسی انجام دهند نیز معضل بزرگی است، هر چند با روش ارتودنسی می توانید این فضا را پر کنید، ولی در صورتی که زمان زیادی از خالی بودن جای دندان گذشته و فضای کوچکی بین دندان ها وجود داشته باشد در غیر این صورت مناسب ترین روش، ایمپلنت دندان است.

مواد اولیه ساخت ایمپلنت

برای ساخت ایمپلنت دندان، ابتدا فلز تیتانیوم حرارت داده می‌شود. تیتانیوم به قدری گرم می‌شود که به درجه دلخواه برسد، سپس به اندازه قطر ایمپلنت دندان مدنظر شروع به ساخت مفتول از تیتانیوم می‌کنند. پس از این مفتول ساخته شده به اندازه طول ایمپلنت تکه می‌شود. بعد از آن سطح داخلی و بیرونی این قطعات به وسیله ماشین CNC تراش داده می‌شود. در مرحله بعد، پودر مخصوصی که فقط یک مرتبه و برای یکبار قابل مصرف است، وارد مخزن مخصوص شدهو فرایند سندبلاست کردن ایمپلنت دندان شروع می‌شود. بعد از مکیده شدن، از سمت دیگر دستگاه بیرون می‌آید. در عمل سندبلاست، فلز آلومینیوم‌اکسید به کار گرفته می‌شود، سندبلاست سطح جانبی ایمپلنت دندان را تا 400 برابر بیشتر می‌کند. مرحله بعد، اسیدشویی تیتانیوم است که این مرحله نیازمند زمان و بودجه تقریبا بالایی است. بعد از اتمام مرحله اسید شویی، ایمپلنت دندانی تمیز شسته شده و بسته بندی می‌گردد و سپس ایمپلنت برای استریل کردن به وسیله اشعه گاما آماده می‌شود. سپس ایمپلنت حاضر شده را به محل مورد نظر ارسال می‌کنند.

در این مرحله تقریبا ساخت ایمپلنت دندان تمام شده است. حال به کلیه ایمپلنت ‌ها سریال خاصی داده می شود و برای بازار فروش آماده‌سازی می‌شوند.

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1400

قیمت هر واحد ایمپلنت دندان به طور میانگین (3 تا 11 میلیون تومان) است. (در برخی مراکز درمانی این رقم بین 4 الی 6 میلیلون عنوان شده است.) قیمت ایمپلنت کامل دندان ( ایمپلنت فول ماوس ) برای کسانی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت می‌شود. جهت اطلاع دقیق از قیمت ایمپلنت که بر اساس برند و مدل ایمپلنت و کشور سازنده آن بسیار متفاوت است، لیست قیمت ایمپلنت دندان کلینیک دکتر سریتا را مشاهده نمایید.

سوالات متداول در رابطه با ایمپلنت دندان

دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

تاج ایمپلنت بیش از 15 و پایه ایمپلنت بیش از 25 سال با سلامت کامل ماندگاری خواهد داشت.

آیا کاشت دندان درد دارد؟

بله، اما نه به اندازه ای که شما را از انجام آن بترساند. عمل ایمپلنت دندان و کاشت ایمپلنت، به دلیل بی حس بودن فک، هیچ دردی ندارد. تنها پس از انجام ایمپلنت شاید سوزشهایی در ناحیه ایمپلنت حس نمایید که با توصیه های دندانپزشک، کاملا قابل کنترل و قابل تحمل می باشد.

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه چیست؟

چنانچه پس از کشیدن دندان معیوب، بلافاصله پایه ایمپلنت در استخوان فک کاشته شود، به آن ایمپلنت فوری گویند.

درصد موفقیت کاشت دندان چقدر است؟

خوشبختانه درصد بسیار بالا یعنی بالای 95% کاشت ایمپلنت با موفقیت مواجه بوده است. فقط نکته ی قابل توجه، توجه به توصیه های دندانپزشک می باشد.

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟

در صورتی که برای بررسی شرایط و ساختمان استخوان فک، دندان ها و رشته های عصبی، از مدل سازی های سه بعدی کامپیوتری استفاده شود، ایمپلنت دیجیتال گویند که به هدف ایجاد کمترین شکاف طراحی می شود.

آیا دندانهای ایمپلنت شده قدیمی، نیاز به تعویض ایمپلنت دارند؟

خیر، در صورت استفاده صحیح و رعایت نکات مراقبتی، طول عمر ایمپلنت بسیار زیاد است و تنها در صورتی که به دندان ایمپلنت شده آسیب جدی وارد شود، لثه عفونت کند و یا تاج ایمپلنت شکسته شود، باید ایمپلنت دندان تعویض شود.

برای جایگزینی هر دندان به یک ایمپلنت و پایه ایمپلنت نیاز است؟

در صورتی که تنها یک دندان برای جایگزینی وجود داشته باشد، یک پایه ایمپلنت لازم است. در صورتی که دو یا سه دندان کنار هم نیاز به ایمپلنت داشته باشند، دو پایه ایمپلنت نیاز است. در صورتی که کل دندانهای نیاز به ایمپلنت داشته باشند، پنج یا شش پایه ایمپلنت می تواند برای جایگزینی کافی باشد.

آیا ایمپلنت دندان، مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟

ایمپلنت دندان ظاهری کاملا طبیعی دارد، البته در انتخاب رنگ تاج ایمپلنت دقت نمایید که کاملا مطابق رنگ دیگر دندانهایتان باشد و یا با روکش های ونیر با رنگ دندانهایتان آن را پوشش دهید.

تا چه مدت بعد از کشیدن دندان، باید کاشت ایمپلنت انجام شود؟

بستگی به شرایط حفره جای خالی دندان، تراکم دندان ها و سلامت لثه دارد. در صورتی که شرایط لثه و حفره مناسب باشد، می توان بلافاصله ایمپلنت فوری انجام داد در غیر این باید مشکلات فک و لثه و بیماری های احتمال حل شده سپس به ایمپلنت دندان پرداخت.

ارتودنسی یا ایمپلنت، کدام یک اولویت دارد؟

چنانچه دندانهای شما نیاز به ارتودنسی و ایمپلنت دارد، اولویت با ارتودنسی دندان می باشد. با درمان چند ماهه ارتودنسی و صاف شدن دندان ها، می توانید عملیات ایمپلنت را نیز انجام دهید.

آیا ایمپلنت دندان نیاز به جراحی سینوس دارد یا با آن سازگار می شود؟

پشت گونه ها رو فک بالا، سینوس ها قرار دارند و در صورت نبود استخوان کافی فک، هنگام ایمپلنت ممکن است پایه ایمپلنت با سینوس برخورد کرده و ایجاد ناراحتی یا عفونت کند. به عنوان اطمینان برخی اقدامات پیشگیرانه تحت عنوان لیفت سینوس برای بررسی این مسئله انجام می شود. در نتیجه ایمپلنت با سینوس سازگاری ندارد و برای اطمینان نباید ایمپلنت به سینوس فشار اضافی وارد کند.

آیا ایمپلنت دندان برای کودکانی که مادرزادی برخی دندان ها را نداشته اند، امکان دارد؟

بله، ایمپلنت می تواند درمان مناسبی برای کودکانی باشد که به آژنزیس دندانی یا فقدان مادرزادی دندان مبتلا هستند. البته در کودکان سن پایین به دلیل رشد استخوان های فک تا نوجوانی، ریسک عدم موفقیت و پس زدن ایمپلنت در سنین بالاتر وجود دارد. برای درمان آژنزیس در کوردکان می توان از ارتودنسی نیز استفاده نمود که نتیجه های بهتری داشته است.

آیا ایمپلنت دندان، برای دندانهای شکسته کاربرد دارد؟

دندانهای شکسته را با روش های بهتری مانند پر کردن ترمیم کنید و یا در صورت ترک و شکستگی های کوچک و ریز می توانید از درمان های لمینت و کامپوزیت دندان نیز استفاده نمایید. اما ایمپلنت عمل پر هزینه تری است و توصیه می شود در صورتی که دندان شما به شدت آسیب و شکستگی داشته باشد باید به ایمپلنت دندان فکر کنید.

آیا ایمپلنت دندان برای افرادی که پوکی استخوان دارند امکان پذیر است؟

در صورتی که استخوان کافی برای کاشت پایه ایمپلنت وجود داشته باشد، می توان عملیات ایمپلنت را انجام داد. اما دقت داشته باشید موفقیت ایمپلنت دندان و استحکام آن، با تراکم و استحکام استخوان فک رابطه مستقیم دارد. در نتیجه افرادی که پوکه استخوان دارند، استخوان فک نیز مانند دیگر استخوان ها از استحکام زیادی برخوردار نیست و احتمال شکست فرایند ایمپلنت را افزایش می دهد.

سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان، چند سالگی است؟

بهترین سن برای ایمپلنت دندان، 18 سالگی به بعد است. یعنی زمانی که رشد استخوان فک کامل شده باشد و پس از کاشت ایمپلنت تغییری در مکان آن ایجاد نشود. به همین دلیل توصیه می شود حتما قبل از 18 سالگی از ایمپلنت دندان پرهیز نمایید.

در این مقاله در رابطه با ایمپلنت دندان صحبت خواهد شد. از ایمپلنت جهت جایگزینی و بازیابی دندانهای فرسوده و از بین رفته استفاده می شود. جهت مشاوره رایگان با دندانپزشک از شماره 91009918-021 و جهت ثبت نوبت آنلاین می توانید از وب اپلیکیشن دکتر سریتا استفاده نمایید.

نمونه کار های ایمپلنت دکتر سریتا

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندانهای معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندانهای خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

نکات ویژه در رابطه با مراقبت از ایمپلنت