ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش ها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. اگر یکی از دندان های شما به هر دلیلی افتاده یا از بین رفته باشد، پر کردن جای خالی آن اهمیت زیادی دارد. زیرا بدون داشتن دندان هایی سالم و کامل، هم زیبایی چهره به هم می خورد و هم نمی توان از خوردن یک پرس غذای خوشمزه لذت برد. اما ایمپلنت کردن دندان یعنی به دست آوردن یک دندان سالم با طول عمر بالا و این یک اتفاق هیجان انگیز است که ارزش هزینه کردن را دارد.

چرا کلینیک سریتا؟

مشاوره رایگان

ابتدا متخصصان دندانپزشک ما، سلامت دندان‌هایتان را بررسی می‌کنند.

پرداخت اقساطی

نگران مخارج درمان نباشید. می‌توانید هزینه را به‌صورت اقساطی پرداخت کنید.

پزشکان متخصص

از همکاری یک تیم دندانپزشکی متخصص در کلینیک سریتا بهره‌مند می‌شوید.

ضمانت خدمات

قبل از اینکه درمان شما شروع شود، از سریتا ضمانت‌نامه کتبی می‌گیرید.

قیمت ایمپلنت دندان (قیمت گذاری ایمپلنت چگونه انجام می شود؟)

نمی توان مقدار مشخص و ثابتی را برای قیمت ایمپلنت دندان تعیین کرد زیرا هزینه نهایی ایمپلنت تحت تأثیر چندین عامل قرار می‌ گیرد، از جمله:

 • تجربه و دستمزد دندانپزشک
 • برند ایمپلنت
 • نوع ایمپلنت
 • روش کاشت ایمپلنت
 • نیاز یا عدم نیاز به انجام درمان های تکمیلی مانند پیوند استخوان
 • محل مطب یا کلینیک مورد نظر
 • تعداد ایمپلنت های مورد نیاز
 • جنس تاج یا روکش ایمپلنت

قیمت هر واحد ایمپلنت دندان به طور میانگین (3 تا 11 میلیون تومان) است. (در برخی مراکز درمانی این رقم بین 4 الی 6 میلیلون عنوان شده است.) قیمت ایمپلنت کامل دندان (ایمپلنت فول ماوس) برای کسانی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ضربدر قیمت یک واحد ایمپلنت می‌شود. جهت اطلاع دقیق از قیمت ایمپلنت که بر اساس برند و مدل ایمپلنت و کشور سازنده آن بسیار متفاوت است، لیست قیمت ایمپلنت کلینیک سریتا را مشاهده نمایید.

نوع ایمپلنتکشور سازندهقیمت (تومان)
KEMایران4،200،000
Snuconeکره5،000،000
CISکره6،300،000
Evidenceکره7،250،000
biotemکره7،250،000
CMIکره7،250،000
CORE 1کره7،250،000
Megagenکره9،000،000
SICسوییس9،500،000
ITIسوییس19،000،000
ITI SLActiveسوییس24،000،000
ایمپلنت اقساطی با سریتا

اقساط 6-10-12-18-24 ماهه + ضمانت کتبی + مشاوره رایگان

ایمپلنت دندان اقساطی

کلینیک سریتا شرایطی خاص برای ایمپلنت اقساطی در نظر گرفته است که شامل اقساط 6 - 10 - 12 - 24 ماهه می باشد. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

ایمپلنت دندان در سریتا
ایمپلنت دندان در سریتا
ایمپلنت کلینیک سریتا
ایمپلنت کلینیک سریتا
کاشت ایمپلنت دندان
کاشت ایمپلنت در سریتا

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک پیچ فلزی است که به جای ریشه دندان از دست رفته شما استفاده می شود. ایمپلنت دندان به استخوانی در فک شما وصل می شود که ریشه دندان از دست رفته در آن قرار دارد. ایمپلنت معمولا از فلزی به نام تیتانیوم ساخته می شود.
ایمپلنت دندان می تواند از بریج (پل)، تاج یا پروتز دندان پشتیبانی کند. با گذشت زمان، استخوان در اطراف ایمپلنت رشد می کند و در جای خود مستحکم و ثابت می شود.

https://www.healthdirect.gov.au/dental-implant

افرادی که دندان های خود را از دست داده اند، ممکن است نسبت به لبخند زدن یا صحبت کردن، حساس شوند. علاوه بر این، بایت نامنظم ناشی از از دست دادن دندان می تواند تأثیر منفی بر عادات غذایی داشته باشد و به مشکلات سلامت ثانویه مانند سوء تغذیه منجر شود. ایمپلنت‌ های دندانی با جایگزینی ریشه‌ های دندان از دست رفته، این امکان را به فرد می دهند که مانند دندان طبیعی از خوردن غذا لذت ببرند. علاوه بر این، پایه ایمپلنت به حفظ استخوان فک، جلوگیری از تحلیل استخوان و حفظ ساختار صورت کمک می کند.

ایمپلنت کل دندان ها
ایمپلنت کل دندان ها
ایمپلنت فک بالا
ایمپلنت فک بالا
ایمپلنت فک بالا
ایمپلنت فک بالا

 اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت های دندانی معمولی به شرح زیر هستند:

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت
 • فیکسچر:  فیکسچر که اغلب به عنوان پست ایمپلنت شناخته می شود، یک پیچ استوانه ای است که مستقیماً در استخوان فک بسته می شود. هنگامی که در موقعیت خود قرار می گیرد، به عنوان یک ریشه دندان مصنوعی عمل می کند.
 • اباتمنت: دومین جزء از سه جزء ایمپلنت دندان کانکتور یا اباتمنت است. آن بین پایه ایمپلنت و ترمیم پروتز قابل مشاهده قرار می گیرد. به طور معمول یک سر اباتمنت به پست ایمپلنت پیچ می شود، در حالی که سر دیگر برای بستن یا چسبیدن به ترمیم دندان به کار می رود.
 • روکش یا تاج ایمپلنت: روکش ایمپلنت، تنها قسمت قابل مشاهده از تمام اجزای ایمپلنت دندانی است. واضح است که بیماران آن را به ویژه از منظر زیبایی شناختی، مهمترین چیز می دانند. روکش می تواند یک تاج، بریج یا پروتز باشد. در حالی که از تاج برای جایگزینی یک فاصله دندانی استفاده می شود، یک بریج دندان برای دو یا چند فضای مجاور ایده آل است. پروتز بر پایه ایمپلنت نیز می ‌تواند کامل یا جزئی باشد و توسط چندین ایمپلنت دندان پشتیبانی شود.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

دندانپزشک ممکن است کاشت دندان را برای بازیابی زیبایی لبخند شما توصیه کند اما همه افراد کاندید مناسبی برای این روش نیستند. برای انجام یک کاشت دندان موفق لازم است ویژگی های زیر را داشته باشید.

 • لثه های سالم: داشتن لثه های سالم بسیار مهم است زیرا دندانپزشک در طول این عمل با لثه های شما کار زیادی خواهد داشت. بنابراین بیمارانی که عفونت‌های لثه مانند ژنژیویت یا بیماری پریودنتال دارند، احتمالاً کاندید ایده‌آلی نیستند.
 • تراکم استخوان کافی: برای محافظت و حمایت از ایمپلنت لازم است تراکم استخوان فک شما کافی باشد. داشتن یک فک قوی هنگام محکم شدن ایمپلنت ها مهم است. با این حال، افرادی که از تحلیل فک خود رنج می برند، هنوز هم می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند اما برای بازسازی استخوان ابتدا لازم است درمان دیگری (پیوند استخوان) دریافت کنند.
 • بهداشت و سلامت دهان عالی: یک کاندید خوب برای ایمپلنت نباید هیچ گونه عفونت یا سایر مشکلات دندانی که می تواند در روند جراحی اختلال ایجاد کند، داشته باشد. همچنین لازم است پس از اتمام پروسه کاشت، بهداشت دهان و دندان خود را به دقت رعایت نمایند. مسواک زدن روزانه و کشیدن نخ دندان و همچنین مراجعات منظم بعدی به دندانپزشک، گام مهمی برای مراقبت از سلامت دهان و ایمپلنت های شما محسوب می شود.
 • عدم استفاده از دخانیات: کسانی که از محصولات تنباکو استفاده می کنند، برای این روش ایده آل نیستند زیرا سیگار و تنباکو روند بهبودی را کُند می سازد و می تواند شانس موفقیت آمیز ایمپلنت را کاهش دهد. توصیه می کنیم برای حفظ سلامت دهان خود سیگار را ترک کنید!
 • دندان قروچه حداقل: کسانی که به دندان قروچه و فشردن دندان ها عادت دارند، ممکن است فشار زیادی به ایمپلنت وارد کنند که احتمال شکست ایمپلنت را افزایش خواهد داد. اگر دندان قروچه می کنید، حتما به دندانپزشک تان اطلاع دهید.
اینفوگرافیک ایمپلنت برای چه کسانی و چه دندان هایی مناسب است

کاشت دندان می تواند یک انتخاب هوشمندانه برای بزرگسالان باشد. فرقی نمی‌کند که دندان‌های شما به چه علتی افتاده‌اند. آسیب دیدگی، عفونت یا پوسیدگی هر علتی که پشت خرابی ریشه و تاج دندان باشد؛ با ایمپلنت قابل درمان است.

نوجوانانی که دندان‌هایشان خراب شده و دیگر ریشه‌ای در استخوان فک ندارند نیز به شرطی که رشد استخوان صورت‌شان متوقف شده باشد می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. معمولاً این اتفاق در حدود 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران رخ می‌دهد.

در اکثر موارد، هر فردی که به اندازه کافی سالم باشد و تحت عمل جراحی کشیدن دندان یا جراحی دهان قرار گیرد، می تواند ایمپلنت دندان انجام دهد اما نکته مهم این است که بیمار لثه سالم و استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت داشته باشد.

علاوه بر این فرد باید به رعایت بهداشت دهان و دندان و ویزیت منظم دندانپزشکی متعهد باشد. افراد سیگاری شدید، افرادی که از اختلالات مزمن کنترل نشده مانند دیابت یا بیماری های قلبی رنج می برند و یا بیمارانی که تحت پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن قرار گرفته اند، باید به صورت فردی مورد ارزیابی قرار گیرند.

عکس قبل از ایمپلنت دندان
قبل از ایمپلنت دندان
عکس بعد از اینمپلنت دندان
بعد از ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا

کاشت ایمپلنت چطور انجام می شود؟

1. معاینه دندان ها:

ابتدا وضعیت دندان‌ها، استخوان فک و مقاومت لثه توسط پزشک بررسی می‌شود تا نوع جراحی های موردنیاز مشخص شود.

2. کاشت پایه ایمپلنت:

بعد از آن، پایه ایمپلنت داخل استخوان فک کاشته می شود.تا زمانی که پایه به استخوان فک جوش بخورد می توانید از دندان موقت استفاده کنید.

3. نصب اباتمنت:

اباتمنت یک اتصال دهنده کوچک بین پایه و روکش است که گاهی در زمان کاشت پایه و گاهی در زمان نصب روکش قرار داده می شود.

4. نصب روکش دندان:

در مرحله آخر، روکش ساخته شده در لابراتوار روی اباتمنت قرار می‌گیرد و شما می توانید تا آخر عمر مانند دندان طبیعی از آن استفاده کنید.

فیلم مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

فرآیند کاشت دندان در چندین مرحله انجام می شود. این کار باعث می شود که پایه فلزی ایمپلنت با استخوان فک ترکیب شده و اطمینان حاصل شود که بافت لثه به اندازه کافی در اطراف اباتمنت بهبود می یابد تا تاج را محکم کند. مراحل پروسه ایمپلنت دندان عبارتند از:

اینفوگرافیک مراحل ایمپلنت دندان

CBCT معاینه و عکس

 CBCT مخفف توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی است. سیستم‌ های CBCT که توسط متخصصان دندانپزشکی استفاده می ‌شوند، به دور شما می‌ چرخند و با استفاده از اشعه ایکس مخروطی شکل، داده‌ ها را ضبط می‌ کنند.

نمونه عکس cbct دندان

در کمتر از یک دقیقه، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تصویر از زوایای مختلف گرفته می شود. داده های گرفته شده برای بازسازی یک تصویر سه بعدی از قسمت های زیر به کار می رود:

 • دندان ها
 • دهان، فک و گردن
 • گوش، حلق و بینی (ENT)

اسکن CBCT بخش مهمی از درمان مدرن ایمپلنت است. در مجموع، این فناوری به دندانپزشک این امکان را می‌ دهد که یک مدل مجازی کامل از بافت ‌های نرم، استخوان‌ ها و دندان‌ های شما تهیه کند و نتایج بهتری ارائه دهد.

اسکن CBCT به پریودنتیست کمک می کند:

 • بایت مناسب را با دقت طراحی کند و خطر ناهماهنگی ایمپلنت ها را کاهش دهد.
 • استخوان فک موجود، محل سینوس ماگزیلاری و اعصاب حسی را اندازه گیری و محل آنها را مشخص نماید.
 • اندازه و طول مناسب ایمپلنت را برای ثبات، ایمنی و یکپارچگی مطلوب انتخاب کند.
تعداد جلسات ایمپلنت دندان

مدت زمان جلسات ایمپلنت دندان (طول درمان ایمپلنت دندان)

اگر زمان صرف شده از مشاوره اولیه تا معاینه پزشکی و جراحی و قرار دادن اباتمنت و در نهایت تاج را در نظر بگیرید، کل پروسه ممکن است ۳ تا ۹ ماه طول بکشد. با این حال طول درمان تا حد زیادی به شرایط و توانایی های درمانی فرد بستگی دارد. به عنوان مثال اگر بیمار علاوه بر مراحل ذکر شده در بالا به پیوند استخوان یا لیفت سینوس نیاز داشته باشد،  این درمان باید قبل از هر کار دیگری انجام شود. در این صورت حداقل بین ۴ تا ۸ هفته به طول درمان اضافه خواهد شد.

ایمپلنت فوری طول درمان کوتاه تری دارد؛ ولی باید بیمار شرایط مناسب برای کاشت ایمپلنت فوری را داشته باشد. در ایمپلنت فوری کشیدن دندان و قرار دادن پایه ایمپلنت در یک جلسه انجام می شود.

عکس قبل از ایمپلنت دندان جلو
قبل از ایمپلنت دندان جلو (خانم کاظمی)
ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا
رضایت از ایمپلنت دندان در سریتا
عکس بعد از ایمپلنت دندان جلو
بعد از ایمپلنت دندان جلو (خانم کاظمی)
مشاوره رایگان ایمپلنت دندان

پرداخت اقساط + ضمانت کتبی + مشاوره رایگان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

پیوند استخوان به عنوان پرکننده و ساختار دهنده برای تشکیل استخوان و بهبود زخم استفاده می شود. این پیوندها قابل جذب زیستی هستند و هیچ واکنش آنتی ژن-آنتی بادی ندارند. این پیوندهای استخوانی به عنوان یک مخزن معدنی عمل می کنند که باعث ایجاد استخوان جدید می شود.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3722694/

از آنجایی که ایمپلنت‌ های دندانی مستقیماً به فک بیمار متصل می ‌شوند، به بافت استخوانی کافی و سالم نیاز دارند تا ثابت و محکم باقی بمانند. در مواردی که تراکم استخوان فک بیمار مناسب نباشد از پیوند استخوان استفاده می شود.

هنگامی که یک دندان از دست می رود، بافت استخوان در فرآیندی به نام تحلیل استخوان شروع به کاهش می کند. هر چه مدت طولانی تر از از دست رفتن دندان گذشته باشد، استخوان بیشتری جذب می شود و در نتیجه استخوان، بیشتر جمع می شود. این تحلیل استخوان می تواند تا ۲۵ درصد در طول سال اول اتفاق بیفتد. روش پیوند استخوان برای بازسازی یا پر کردن هر میزان استخوانی که از دست رفته است، انجام می شود. علاوه بر این، جمع شدن بافت استخوان می ‌تواند ناشی از بیماری لثه، نقص‌ های رشدی یا حتی آسیب یا ضربه به صورت باشد.

خبر خوب این است که پیوند استخوان یک روش بالینی استاندارد و عادی است که در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه بالینی نشان داد که بیش از نیمی از ۱۵۰۰ بیمار ایمپلنت دندانی مورد مطالعه، نیاز به روش پیوند استخوان داشتند. 

کاشت ایمپلنت فوری دندان

جراحی های ایمپلنت دندان

برای کاشت ایمپلنت های دندانی از روش های جراحی مختلفی استفاده می شود که به وضعیت استخوان فک و نوع کاشت بستگی دارد.

 • جراحی یک مرحله ای: در این روش فقط یک برش در لثه ایجاد می شود، ایمپلنت درون لثه کاشته شده و اطراف آن بخیه زده می شود. ایمپلنت های مورد استفاده در جراحی یک مرحله ای چند میلی متر بلندتر هستند، به طوریکه سر آنها پس از بخیه زدن لثه از آن بیرون می زند. پس از سپری شدن زمان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت به لثه، اباتمنت و تاج  بدون نیاز به ایجاد برش مجدد به پایه ایمپلنت وصل می شوند.  شایان ذکر است که ایمپلنت های تک مرحله ای، بیشتر مستعد آسیب پذیری هستند بنابراین در هنگام غذا خوردن باید محتاط باشید.
 • جراحی دو مرحله ای: این روش معتبرتر است و سابقه بیشتری دارد. ابتدا دندانپزشک با ایجاد یک برش در لثه، پایه ایمپلنت را درون لثه می کارد و لثه را بخیه می زند. پس از گذشت حداقل ۳ ماه و جوش خوردن کامل پایه ایمپلنت به استخوان فک، طی یک جراحی دیگر مجددا یک برش در لثه ایجاد می شود تا پس از مشخص شدن پایه ایمپلنت، اباتمنت و تاج به آن متصل شوند.

مراحل قالب گیری ایمپلنت دندان

برای این که ایمپلنت های ساخته شده (مخصوصا روکش ایمپلنت) با حالت دهان و قوس فک بیمار سازگاری و تطابق داشته باشد، نیاز است که از دهان بیمار قالگیری انجام شود. این کار بدون درد بوده و حداکثر 10 دقیقه زمان می برد.

این کار به دو روش دیجیتال و سنتی انجام می شود. در روش دیجیتال با قرار دادن اسکنر درونه دهان بیمار و حرکت دادن آن، تصویری سه بعدی از فضای داخلی دهان آماده می شود، با این که این روش بسیار به روز می باشد اما باز هم در عمل ممکن است دچار خطا شود.

روش معمول یا سنتی که در اکثر کلینیک ها مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده از خمیر قالبگیری است؛ با این که این روش سنتی بوده اما از دقت بالایی برخوردار است و بسیاری از دندانپزشکان روش سنتی را به روش دیجیتال ترجیح می دهند.

مراحل قالبگیری ایمپلنت دندان به روش سنتی یا با خمیر قالب گیری

 • انتخاب تری (سینی) قالبگیری
 • انتخاب نوع ماده قالب گیری
 • آماده سازی خمیر قالب گیری
 • قرار دادن خمیر در دهان و خارج کردن آن
قبل و بعد ایمپلنت دندان کلینیک سریتا خانم بیگی پرکردن جای خالی دندان با ایمپلنت

مزایا ایمپلنت دندان

مهم ترین مزایای کاشت دندان عبارتند از:

اینفوگرافیک مزایای ایمپلنت دندان
 • از از دست دادن استخوان جلوگیری می کند: زمانی که دندان خود را از دست می دهید، مستعد از دست دادن توده استخوانی در فک نیز خواهید بود. استخوان فک شما برای حفظ جرم خود به تحریکی نیاز دارد که در هنگام اتصال دندان‌ های شما دریافت می ‌کند. ایمپلنت دندان تنها یک گزینه جایگزینی دندان است بلکه جایگزین تحریک استخوان فک نیز می شود و به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک می نماید.
 • با دندان های طبیعی شما هماهنگی دارد: ایمپلنت های دندانی در اشکال و اندازه های بسیار متنوعی وجود دارند. دندانپزشک تلاش می کند ایمپلنت هایی طراحی کند که با رنگ دندان های اطراف شما مطابقت داشته باشد و شکاف بین دندان ها را به خوبی پر کنند. به طوریکه هیچ کس جز شما و دندانپزشک تان متوجه نشود کدام دندان ایمپلنت است.
 • نیروی بایت شما را مانند قبل می‌ کند: از آنجایی که ایمپلنت‌ های دندانی با یک پایه تیتانیومی که جایگزین ریشه دندان می‌شود، به فک شما متصل می گردند، به شما این امکان را می ‌دهند که با نیرویی مشابه با دندان‌ های طبیعی خود گاز بگیرید. سایر گزینه های جایگزینی دندان نمی توانند نیروی بایت شما را تا این اندازه تقویت کنند زیرا روی لثه قرار می گیرند و در جای خود ثابت نیستند.
 • از تغییر شکل صورت شما جلوگیری می کند: دندان ها به حمایت از ساختار صورت شما کمک می کنند. وقتی دندان‌هایتان را از دست می ‌دهید، آن تکیه ‌گاه را از دست می ‌دهید  که در نهایت باعث می‌ شود صورتتان تغییر شکل داده و شما را مسن‌ تر نشان دهد. ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی از صورت شما پشتیبانی می‌ کنند و از تغییر شکل آن جلوگیری می نمایند.
 • گفتار طبیعی را فعال می کند: برخی از گزینه های جایگزینی دندان، مانند دندان مصنوعی می توانند بر توانایی شما در تلفظ صحیح کلمات تأثیر بگذارند. از دست دادن دندان ها نیز می تواند گفتار شما را تغییر دهد. از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی حس می شوند و عمل می ‌کنند، شما را قادر می ‌سازند به راحتی و به طور طبیعی صحبت کنید.
 • پوسیده نمی شود: دندان‌ های مصنوعی هنوز نیاز به مراقبت دارند تا از تجمع باکتری در دهان و ایجاد عفونت جلوگیری شود اما موادی که ایمپلنت‌های دندانی از آن ساخته شده ‌اند، نمی‌ توانند دچار پوسیدگی شوند. شما هرگز نگران ایجاد حفره در ایمپلنت های دندانی خود نخواهید بود!
 • مراقبت آسان: ایمپلنت های دندانی نیازی به خرید محصولات خاصی برای تمیز کردن یا مراقبت از آنها ندارند. نیازی به لیوان مخصوص، قرص پاک کننده، چسب یا نخ دندان مخصوص نیست. فقط کافی است مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، درست همانطور که با دندان های طبیعی خود رفتار می کنید.
 • بدون لغزش خجالت آور: بیمارانی که دارای پروتز مصنوعی هستند، گاهی اوقات در هنگام صحبت کردن، خندیدن یا غذا خوردن در جمع معذب می شوند زیرا دندان مصنوعی می تواند به وضوح در داخل دهان شما جابجا شود یا بلغزد. اما ایمپلنت های دندانی در جای خود محکم می شوند و هرگز شما را شرمنده نمی کنند.
 • از دندان های مجاور پشتیبانی می کند: شکافی که به دلیل از دست دادن دندان در دهان شما ایجاد می ‌شود، می‌تواند باعث شود که دندان‌های دو طرف شکاف موقعیت خود را تغییر دهند و به ناهماهنگی منجر شوند. ایمپلنت های دندانی این شکاف را پر می کنند و به شما این امکان را می دهند که لبخندی مرتب و یکنواخت داشته باشید.
 • یک راه حل دائمی برای از دست دادن دندان: سایر گزینه های جایگزینی دندان نیاز به تعمیر یا تعویض دوره ای دارند، اما ایمپلنت های دندانی طوری طراحی شده اند که تقریبا مادام العمر هستند.

عوارض ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگری، ایمپلنت دندان نیر گاها با عوارض، خطرات و معایبی همراه است. هرچند وقوع این عوارض بسیار نادر است و در صورت بروز، معمولاً جزئی هستند و به راحتی درمان می‌شوند. برخی از عوارض ایمپلنت دندان که در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت، ممکن است ایجاد شوند، عبارتند از:

عوارض ایمپلنت دندان در کوتاه مدت:

 • خونریزی
 • درد
 • کبودی
 • ورم لثه و صورت
 • ایجاد حساسیت (آلرژی)

عوارض ایمپلنت دندان در دراز مدت:

 • ایجاد عفونت در محل کاشت دندان
 • لق شدن دندان های کناری
 • لق شدن ایمپلنت دندان
 • آسیب‌دیدگی ساختارهای اطراف مانند سایر دندان‌ها یا رگ‌های خونی
 • آسیب عصبی که می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن لثه‌های اطراف دندان‌های طبیعی، لب‌ها یا چانه شود.

معایب

ایمپلنت های دندانی نیز مانند هر پروسه درمانی دیگر معایبی به همراه دارند، از جمله:

 • ایمپلنت دندان یک روش پرهزینه است که در بیشتر موارد، تحت پوشش بیمه های دندانپزشکی قرار نمی گیرد.
 • برخلاف سایر گزینه های جایگزینی دندان، ایمپلنت های دندانی نیاز به جراحی دهان دارند و مانند هر عمل جراحی، همیشه خطر عوارض احتمالی وجود دارد.
 • علاوه بر عوارض مرتبط با جراحی، خطر سایر عوارض بالقوه مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان نیز وجود دارد. این خطرات می تواند شامل آسیب به دندان های اطراف، تأخیر در بهبود استخوان، آسیب عصبی، خونریزی طولانی مدت و شکستگی فک باشد.
 • ایمپلنت دندان یک پروسه زمان بر است و تکمیل آن مستلزم جلسات و مراحل متعدد است، به خصوص اگر قبل از کاشت به پیوند استخوان نیاز داشته باشید.
 • همه ایمپلنت های دندانی موفقیت آمیز نیستند. به طور متوسط، ایمپلنت های دندانی در ۵ تا ۱۰ درصد مواقع به شکست منجر می شوند.
 • پایه های ایمپلنت دندان طوری طراحی شده اند که مادام العمر دوام داشته باشند. با این حال، ترمیم های تاج دندان نیازی به تعویض دارند و اغلب هر ده سال یا بیشتر باید عوض شوند.
رضایت مشتریان از خدمات کلینیک سریتا
نمونه کارهای ایمپلنت دندان کلینیک سریتا

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان (مراقبت برای هر مرحله)

ایمپلنت دندان شامل چندین مرحله است. برنامه مراقبت بعد از ایمپلنت برای هر بیمار با توجه به نیاز او منحصر به فرد می باشد اما یک سری اصول کلی مراقبت وجود دارد.

مراقبت پس از پیوند استخوان

 • بعد از پیوند استخوان ممکن است در ابتدا درد یا بی حسی داشته باشید. پزشک ممکن است داروی ضد درد و یا آنتی بیوتیک تجویز کند. دارو را طبق دستور مصرف کنید.
 • از ایجاد فشار و دستکاری در ناحیه جراحی خودداری کنید تا بافت ها بتوانند بهبود یابند. جویدن شدید، تف کردن یا شستشوی زیاد می تواند باعث خونریزی یا عفونت شود. برای یک تا دو روز اول ممکن است کمی خونریزی داشته باشید.
 • دندانپزشک چند عدد گاز استریل را در دهان شما قرار می‌دهد و از شما می‌ خواهد در یک ساعت اول فشار وارد کنید. در صورت ادامه خونریزی، گاز استریل را تعویض کنید و ۳۰ دقیقه دیگر آن را فشار دهید.
 • وقتی گاز استریل در دهان تان  قرار دارد، نخوابید یا غذا نخورید. در صورت ادامه یا شروع مجدد خونریزی با پزشک خود تماس بگیرید.
 • فعالیت بدنی را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول محدود کنید و سر خود را بالا نگه دارید. برای کاهش درد و تورم، هر ساعت به مدت ۳۰ دقیقه از کیسه یخ در کنار صورت خود استفاده کنید.
 • هنگامی که خونریزی قطع شد، می توانید شروع به نوشیدن یا خوردن مایعات شفاف کنید. در حالی که دهان تان بی حس است مایعات داغ ننوشید. از استفاده از نی خودداری کنید زیرا مکش می تواند جلوی لخته شدن خون را بگیرد.
 • به آرامی غذاهای نرم  را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. غذاهای سفت مانند آجیل، ذرت بو داده یا هر غذای حاوی دانه نخورید. داروهای معمول خود را مصرف کنید مگر اینکه پزشک دستورالعمل های متفاوتی به شما داده باشد.
 • سعی کنید سیگار نکشید زیرا در روند بهبودی اختلال ایجاد می کند. تا ۲۴ ساعت پس از جراحی رانندگی نکنید و با ماشین آلات سنگین کار نکنید. این محدودیت تا زمانی که شما داروی مسکن نسخه ‌ای مصرف می کنید، ادامه می یابد.
اینفوگرافیک مراقبت های بعد از ایمپلنت

مراقبت از ایمپلنت دندان پس از جراحی

 • بسیاری از دستورالعمل ها مانند مراقبت های بعد از پیوند استخوان هستند. برش اغلب با بخیه های ایمپلنت دندان بسته می شود که خونریزی را کاهش می دهد. مقدار کمی خونریزی ممکن است تا ۲۴ ساعت ادامه یابد.
 • گاز استریل را در جای خود نگه دارید و حدود یک ساعت فک تان را فشار دهید. 
 • لب خود را نکشید و محل جراحی را دستکاری نکنید. از تف، آبکشی یا جویدن شدید خودداری نمایید.
 • تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی نباید دهان شسته شود.
 • بلافاصله بعد از انجام ایمپلنت، با آن غذاهای سفت را نجوید و به آن فشار نیاورید.
 • ممکن است یه مدت ۲ تا ۳ روز تورم داشته باشید. سر خود را بالا نگه دارید و از کمپرس یخ در کنار صورت خود استفاده کنید. دستورالعمل های پزشک خود را برای مصرف داروهای مسکن دنبال کنید.
 • تا 1 روز بعد از انجام ایمپلنت دندان، از مسواک زدن آن خودداری کنید.
 • در روز بعد از عمل، ۳ تا ۴ بار در روز دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. دندان ها و لثه های خود را مسواک بزنید اما در نزدیکی محل جراحی بسیار مراقب باشید. از استفاده از پراکسید هیدروژن یا وسایلی که آب را در دهانتان می پاشند (اسپری می کنند) خودداری کنید.
 • تا یک هفته بعد از انجام عمل، از خلال دندان و نخ دندان در دندان ایمپلنت شده استفاده نکنید.
 • افرادی که ایمپلنت کرده اند باید از خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.
 • پس از قطع خونریزی و برداشتن گاز می توانید شروع به خوردن غذاهای نرم کنید. از هر چیزی که لبه های تیز دارد خودداری کنید و با سمتی که کاشت انجام داده اید، غذا نجوید. به مدت ۲۴ ساعت از نی استفاده نکنید.
 • می توانید برای تمیز کردن دهان و جلوگیری از رشد میکروب ها، از دهان شویه استفاده نمایید.بهترین محلول برای شستشوی دهان، کلرهگزیدین بوده و تعداد دفعات استفاده، روزی 3 مرتبه است.
 • در صورت تحمل می توانید به آرامی به یک رژیم غذایی عادی بازگردید.
 • استراحت کنید و فعالیت بدنی را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول محدود کنید تا راحتی خود را افزایش داده و خونریزی را کاهش دهید. حداقل به مدت ۳ روز سیگار نکشید زیرا این کار، روند بهبودی را کند می سازد و خطر عفونت را افزایش می دهد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان (قرار دادن اباتمنت و به دنبال آن تاج دندان)

پس از تکمیل فرآیند ایمپلنت دندان لازم است نکات مراقبتی و دستورالعمل های بهداشتی دهان و دندان را به خوبی دنبال کنید تا شانس موفقیت ایمپلنت شما به حداکثر برسد . ایمپلنت دندان مانند یک دندان طبیعی عمل می کند و به همان میزان مراقبت نیاز دارد. شما باید روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

برای پاکسازی و معاینات منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. از جویدن هر چیزی که می تواند دندان یا ایمپلنت شما را بشکند، خودداری کنید. محصولات کافئین دار و تنباکو را محدود کنید زیرا می توانند دندان های شما را لکه دار کنند.

عکس قبل از ایمپلنت دندان جلو
ایمپلنت دندان جلو در سریتا
ایمپلنت دندان جلو
کاشت ایمپلنت دندان در سریتا
عکس نتیجه نهایی ایمپلنت دندان جلو
نتیجه نهایی ایمپلنت دندان در کلینک سریتا

مصرف چه دارو هایی برای ایمپلنت مضر هست؟

مصرف داروها برای ایمپلنت‌ها ممکن است به عوارض مختلفی منجر شود. برای مثال، مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن ممکن است باعث خونریزی و التهاب در ناحیه ایمپلنت شود. برای جلوگیری از این مشکلات، پزشکان معمولاً در حین عمل جراحی ایمپلنت، بیمار را به دقت در مورد مصرف داروهایی که قبل از و بعد از جراحی باید مصرف شود یا نباید مصرف شود، آگاه کرده و توصیه می‌کنند.

همچنین، برخی داروها ممکن است باعث افزایش خطر عفونت در ناحیه ایمپلنت شوند. برای مثال، داروهایی که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند مانند استروئیدها، ممکن است باعث افزایش خطر عفونت شوند. بنابراین، پزشکان ممکن است توصیه کنند که بیماران ایمپلنت شده از مصرف این داروها در مدت زمانی که قبل و بعد از جراحی استفاده می‌کنند، خودداری کنند.

در کل، برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است در ناحیه ایمپلنت به وجود آیند، بیماران باید همیشه به پزشک خود در مورد مصرف داروها و تغییرات در وضعیت سلامتی خود اعلام کنند.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

این بسیار طبیعی است که بیماران پس از کاشت دندان خود کمی ناراحتی و درد داشته باشند. در حالی که مدت زمان درد متفاوت است اما معمولاً می توانید انتظار داشته باشید که بین ۷ تا ۱۰ روز پس از درمان ادامه یابد. با این حال اگر ۳ تا ۴ هفته پس از عمل خود همچنان درد دارید، می تواند نشانه عفونت باشد.

علائم عفونت ایمپلنت دندانی، شبیه به بیماری لثه است و می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لق شدن ایمپلنت 
 • لثه های قرمز و متورم اطراف ایمپلنت
 • بوی بد و طعم بد دهان
 • درد ضربان دار در اطراف ایمپلنت
 • چرک قابل مشاهده
 • مشکل در جویدن
 • تب
 • خونریزی اطراف ایمپلنت در هنگام مسواک زدن
عکس گرافیکی انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی انواع مختلفی دارند که از چند جهت قابل بررسی است.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه قرارگیری پایه ایمپلنت

 • اندوستیال (endosteal) :در این روش پایه ایمپلنتدرون استخوان فک قرار می‌گیرد.
 • ساب‌پریوستیال (subperiosteal) :در این روش، پایه ایمپلنت روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می‌شود. (مناسب افرادی که استخوان فک ضعیفی دارند)
 • ترنسواستیل (Transosteal) :در این روش، پایه ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک به صورت U شکل قرار می گیرد.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس نحوه کاشت

 • فرورونده: در این روش که از مستحکم ترین روش های کاشت دندان به شمار می آید، ایمپلنت به صورت پیچ های فرو رونده در اندازه های مختلف متناسب با طول استخوان فک و لثه بیمار انتخاب و در جای خالی دندان کاشت می شوند.
 • درون کاشتی: تفاوت این نوع ایمپلنت با مورد قبلی، یک قالب فلزی است که داخل لثه قرار می گیرد و با استخوان فک نیز چفت شده و در نهایت دندان مصنوعی روی آن قرار می گیرد. استفاده از این نوع ایمپلنت به کسانی پیشنهاد می شود که استخوان فک کم ارتفاعی داشته و نمی خواهند از دندانهای مصنوعی قدیمی استفاده نمایند.
 • چهارچوب راموس: افرادی که استخوان فک ضعیف تری دارند نمی توانند از روش درون کاشتی استفاده نمایند. برای این افراد ایمپلنت هایی با چهارچوب راموس انتخاب می شود که معمولا برای فک پایین کاربرد بیشتری دارند.
رضایت بیمار از ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا

انواع ایمپلنت دندان بر اساس کشور سازنده

 • ایمپلنت دندان سوئیسی: یکی از ۵ برند محبوب در زمینه ساخت قطعات ایمپلنت را می توان، ایمپلنت سوئیسی دانست. از شرکت های سوئیسی که در این زمینه فعالیت دارند می توان به شرکت اشترومن، اس ای سی، اس پی ای، بیودنتا و ایده اشاره کرد. معروف ترین برند در میان آنها، اشترومن است که برای مواردی که تراکم استخوانی به میزان کافی نباشد، ایمپلنت سوئیسی اشترومن می تواند انتخاب مناسبی باشد. این بدان معناست که شرایط استخوانی فک بیمار یکی از عوامل تعیین کننده در مورد نوع ایمپلنت است.
 • ایمپلنت دندان کره ای: در ایران، ایمپلنت کره ای محبوبیت خاص خود را دارد. زیرا از نظر کیفیت و قیمت بسیار مناسب است و درصد موفقیت بالایی دارد. به همین دلیل هم پزشکان و هم بیماران از آن استقبال می کنند. از برندهای متفاوت ایمپلنت کره ای می توان به برندهای: اوستم، دنتیوم، مگاژن، نئوبیوتیک و دنتیس اشاره کرد. اوستم معروف ترین و اولین برند ایمپلنت کره ای است. اما مگاژن محبوب ترین آن هاست. بهترین نوع ایمپلنت کره ای برند DIO است اما این نوع ایمپلنت قیمت نسبتا بالایی دارد.
 • ایمپلنت آمریکایی: آمریکا، یکی از کشورهای پیشگام در ساخت قطعات ایمپلنت است و کیفیت خوبی را نیز در قطعات تولیدی ارائه نموده اما این نوع ایمپلنت از ایمپلنت های سوئیسی و کره ای گرانتر است. البته کیفیت بسیار بالایی نیز دارد. از انواع برندهای ایمپلنت آمریکایی می توان به زیمر بیومت، آسترا تک و اینترالاک اشاره کرد. از مزایای ایمپلنت آمریکایی می توان به تنوع در شکل اباتمنت های آن اشاره کرد که با اکثر تاج های دندان سازگار می شود.
 • ایمپلنت فرانسوی: کشور فرانسه نیز در تولید ایمپلنت های دندانی از بهترین کشور های این عرصه می باشد. از جمله برند های فرانسوی ایمپلنت می توان از Biotec و IDI اشاره کرد.
 • ایمپلنت آلمانی: برند های آلمانی ایمپلنت هم در ایران کاربرد و طرفداران زیادی دارد. آلمان هم مانند سایر کشور های نامبرده شده توانسته سهم خوبی از بازار ایمپلنت دندان را به خود اختصاص دهد. از بهترین برند های ایمپلنت آلمانی می توان به Bego و Medintika اشاره کرد.
 • ایمپلنت ایرانی: کشور ایران نیز با بهره مندی از دانش روز دنیا توانسته در عرصه تولید ایمپلنت های دندانی نقش مهمی را ایفا کند و در کنار کشور های مطرح جهان حرفی برای گفتن داشته باشد. از جمله برند های مطرح ایمپلنت ایرانی می توان به: کیمیا کاشت اطبا، کوشا فن پارس و نیک کاشت آسیا اشاره کرد.
عکس قبل از ایمپلنت فک بالا
قبل از ایمپلنت دندان (آقای دلاوری)
رضایت از ایمپلنت در سریتا
قبل و بعد ایمپلنت دندان در سریتا
عکس بعد از اینپلنت فک بالا
بعد از ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا (آقای دلاوری)
ایمپلنت اقساطی

اقساط 6-10-12-18-24 ماهه + ضمانت کتبی + مشاوره رایگان

انواع ایمپلنت بر اساس روش انجام

 • ایمپلنت دندان بدون جراحی: در ایمپلنت بدون جراحی یا همان ایمپلنت پانچ، به وسیله دستگاه مخصوص محل مورد نظر برای کاشت پایه، پانچ می شود و نیاز به برش لایه ای از بافت لثه  و طبعا بخیه هم نیست. به دلیل نداشتن بخیه طول دوره درمان و بهبودی نیز کمتر است و در صورتی که بیمار به هر دلیلی امکان انجام جراحی را نداشته باشد، می تواند از ایمپلنت بدون جراحی با حداقل درد و خونریزی استفاده کند.
 • ایمپلنت دندان زیگوماتیک: در ایمپلنت های معمولی پایه های ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شوند اما در ایمپلنت های زیگوماتیک یا زایگوما، پایه ها در زیر استخوانی به نام زایگوما (بالاتر از استخوان فک و نزدیک به سینوس) کاشته می شود. کاشت پایه طی یک عمل جراحی که بیمار بیهوش است انجام می گیرد و در نتیجه بیمار درد کمتری احساس می کند. طول درمان ایمپلنت دندان در هر دو روش زیگوماتیک و معمولی مشابه هستند.
 • ایمپلنت فوری: در ایمپلنت معمولی بین مرحله اول که کاشت پایه ایمپلنت است و مرحله دوم که نصب روکش دندان است یک وقفه زمانی  ۳ الی ۶ ماهه می دهند تا پایه و استخوان به خوبی بهم پیوند بخورد. اما در ایمپلنت فوری این وقفه زمانی وجود ندارد و کاشت دندان بلافاصله بعد از افتادن یا کشیده شدن دندان را، ایمپلنت فوری دندان می گویند.
 • ایمپلنت لیزری: ایمپلنت لیزری روشی از ایمپلنت است که درآن برش لثه توسط لیزر انجام می شود که آسیب کمتر به بافت لثه را سبب می شود و درد، خونریزی و تورم در ناحیه کاشت نیز کمتر می شود. از طرفی لیزر خاصیت ضدعفونی هم دارد که می تواند امکان ابتلا به عفونت را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • ایمپلنت دندان مینی یا میکرو: برای کاشت پایه های ایمپلنت به مقدار مشخصی از سطح استخوان نیاز است. یک پایه ایمپلنت حدود ۳ میلی متر فضا نیاز دارد که باید از طرفین هم به اندازه ۱٫۵ میلی متر از ریشه های مجاور فاصله داشته باشد. یعنی به طور کلی ۶ میلی متر فضا به ازای هر پایه نیاز است. اما در بعضی از بیماران این مقدار فضای استخوانی وجود ندارد در این مواقع می توان از ایمپلنت های میکرو که سایز کوچکتری دارند، استفاده کنند از این رو به این نوع ایمپلنت ها، ایمپلنت مینی نیز گفته می شود.
 • ایمپلنت پایه کوتاه: این نوع ایمپلنت بیشتر برای دندان خلفی برای فک بالا و پایین استفاده می شود. ایمپلنت پایه کوتاه بیشتر زمانی استفاده می شود که کیفیت، حجم استخوان و یا تراکم استخوان در ناحیه فک کم باشد.
 • ایمپلنت دیجیتال: در این روش بر خلاف روش سنتی، ابتدا از دهان یک مدل 3 بعدی با اسکنر تهیه می شود، سپس محل قرار گیری دندان ها مشخص شده و روکش ایمپلنت طراحی می شود، بر اساس دندان ها، محل دقیق پایه ایمپلنت در فک، تعیین می گردد. سپس با توجه به مدل 3 بعدی سرجیکال گاید ساخته می شود. ایمپلنت دیجیتال بسیار دقیق تر از روش های دیگر ایمپلنت است.

بهترین برندهای ایمپلنت دندان

شاید متوجه شده باشید که برندهای زیادی در رابطه با عمل ایمپلنت دندان وجود دارد. با این حال شاید نیمی از آنها برای شما ناآشنا باشند یا دندانپزشک تان فقط در مورد ۲ تا ۳ برند با شما صحبت کرده باشد. البته عرضه و تقاضا مانند هر تجارت دیگری یک عامل مهم محسوب می شود. با این حال، نکته کلیدی خاص در انتخاب برندهای ایمپلنت دندانی، شرایط بالینی بیمار است. در زیر به معرفی ۱۰ مورد از بهترین برندهای ایمپلنت دندان می پردازیم.

برند اشترومن ایمپلنت دندان ساخت سوئیس
 • اشترومن (Straumann): در سال ۱۹۵۴ تأسیس شد، یک شرکت معروف ایمپلنتولوژی سوئیسی است که محصولات دندانپزشگی متنوعی عرضه می نماید. تولیدات آنها بسیار نوآورانه، با دوام و ایمن است. آنها همچنین به متخصصان و کلینیک های دندانپزشکی محصولات ترمیمی و جراحی را ارائه می دهند. به عنوان یک منبع کامل دندانپزشکی، بسیاری از کلینیک ها و متخصصان دندانپزشکی Straumann را ترجیح می دهند. با این حال به عنوان یکی از بهترین مارک های ایمپلنت دندان در سطح جهان، سیستم های ایمپلنت و سایر محصولات Straumann نسبتا گران هستند.
 • هایوسن (Hiossen) : هایوسن نیز یکی از محبوب ترین برندهای ایمپلنت دندان و یک شرکت آمریکایی است که زیر مجموعه ای از شرکت کره ای اوستم (Osstem) می باشند. این شرکت با هدف دسترسی بهتر به مشتریان و تحلیل مشتری از نزدیک، در کشور آمریکا تاسیس شد. علاوه بر آن یکی از غالب ترین برندهای ایمپلنت دندان در ایالات متحده و جهان می باشد. این شرکت همواره در تلاش است تا رضایت مشتریان خود را به حداکثر برساند. با توجه به بازخورد داده شده و تجزیه و تحلیل نیازهای اخیر در این بخش، هایوسن تلاش زیادی برای افزایش کیفیت ایمپلنت ها دارد. هایوسن در یک مرکز بسیار مدرن مستقر است و آنها بخش زیادی از درآمد خود را در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می کنند. امروزه این شرکت سیستم های ایمپلنت را به بیش از ۷۰ کشور جهان صادر می کند.
 • زیمر بیومت (Zimmer Biomet): یکی دیگر از بزرگترین کمپانی های دندانپزشکی در جهان است. آنها سخت کار می کنند تا کیفیت، یکپارچگی و ایمنی بیماران را حفظ کنند. این کمپانی به مراقبت های دندانی به طور کل نگر نگاه کرده و مهارت برتر را با علم ترکیب می کند تا محصولاتی پیشرفته تولید نماید. آنها علاوه بر اینکه یکی از شرکت های پیشرو در ارائه آموزش هستند، خدمات مخصوصی را نیز در اختیار متخصصان دندانپزشکی قرار می دهند تا آنها بتوانند بهترین درمان خود را ارائه دهند.
 • نوبل بیوکر - داناهر - (Nobel Biocare): یک شرکت با تجربه در زمینه سیستم های ایمپلنت دندان است. دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است و آنها محصولات خود را در ژاپن، سوئد و ایالات متحده تولید می ‌کنند. محصولات این کمپانی به بیش از ۸۰ کشور دنیا عرضه می شوند. علاوه بر این، آنها آموزش و دوره های ویژه ای برای متخصصان دندانپزشکی ارائه می دهند.
 • دنتسپلی سیرونا: یک برند آمریکایی Dentsply که در سال ۱۸۹۹ تأسیس شد، و یک برند آلمانی Sirona که در سال ۱۸۷۷ تأسیس شد، در سال ۲۰۱۶ با هم ادغام شدند. اگرچه آنها قبل از اینکه یکی شوند، شرکت های نسبتاً متوسطی در منطقه خود بودند اما از سال ۲۰۱۶ تجارت خود را به طرز چشمگیری توسعه دادند. امروزه این شرکت با سرمایه گذاری های نوآورانه، مورد توجه قرار گرفته است و بهترین محصولات ممکن را به متخصصان دندانپزشکی و بیماران در سراسر جهان ارائه می دهد. این شرکت سیستم ایمپلنت Astra Tech را ارائه می دهد که بسیار بادوام، کاربردی و زیبا است.
 • بایوهورایزن (Biohorizon): یک شرکت نسبتاً جدید است که در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد. این شرکت توسط تیمی از مهندسان در دانشگاه آلاباما به راه افتاد. تمرکز این شرکت بر خدمات، علم و نوآوری است. آنها انواع زیادی از سیستم های ایمپلنت و سایر محصولات دندانپزشکی را ارائه می دهند. شما می توانید یک ایمپلنت از میان ایمپلنت های سری Tapered، Conelog Progressive یا قدیمی انتخاب کنید. Biohorizons به ارائه آخرین فناوری به بیماران، توجه زیادی دارد. بنابراین اولویت این شرکت، برقراری روابط خوب با کلینیک ها است زیرا آنها پل ارتباطی بین شرکت تولید کننده و بیماران هستند.
 • یوروتکنیکا (Euroteknika): که در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد، یک شرکت دندانپزشکی معروف فرانسوی است. فعالیت های اولیه این شرکت علاوه بر اعمال دندانپزشکی، پروتز آزمایشگاهی، جراحی و ایمپلنت نیز می باشد. این شرکت به طور مداوم بر روی فناوری جدید کار می کند و سعی دارد مانند بسیاری از برندهای دیگر ایمپلنت دندان، آخرین فناوری را به جامعه دندانپزشکی ارائه دهد. علاوه بر این، آنها به سادگی، قابلیت اطمینان و کیفیت اهمیت زیادی می دهند.
 • مگاژن (Megagen): یک برند کره ای است که توسط گروهی از جراحان دندانپزشکی در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. این شرکت به ویژه سعی می کند راه حل هایی را برای مشکلات چالش برانگیز بیابد که نوآوری و کیفیت را به ارمغان می آورد. آنها مدل های مختلفی را برای نیازهای مختلف ارائه می دهند، مانند Anyridge، Rescue، Anyone، Mini و EZPlus. AnyRidge احتمالاً معروف ترین محصول شرکت Megagen است. AnyRidge یک سیستم ایمپلنت بسیار همه کاره است و به دلیل پایداری مکانیکی بالا، گزینه های سایز مختلف و ماندگاری طولانی تر، تقاضای زیادی برای آن وجود دارد.
 • ایمپلنت دایرکت (Implant Direct): یکی از برندهای پیشگام ایمپلنت دندان است که به مشتریان خود امکان خرید آنلاین محصولات را می دهد. این شرکت علاوه بر فروش ایمپلنت، خدمات آموزشی نیز ارائه می دهد. این ایمپلنت ها در یک مرکز تولید بزرگ در کالیفرنیا ایالات متحده تولید می شوند. این شرکت ایمپلنت ها را به بیش از ۴۰ کشور به طور مستقیم یا از طریق توزیع کنندگان می فروشد. ایمپلنت های آنها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • دی تی آی (DTI): یکی از برندهای برجسته ایمپلنت دندان در ترکیه است. دفتر مرکزی شرکت در چکمکوی، استانبول و مرکز تولید در گبزه، کوجالی واقع شده است. این شرکت با مشارکت تعدادی از دانشمندان، پزشکان و مهندسان از نقاط مختلف جهان راه اندازی شد. آنها همچنین تلاش زیادی می کنند تا با سایر موسسات پیشرو در بخش ایمپلنت همکاری کنند. DTI طراحی، عملکرد، دوام و طیف گسترده ای از گزینه ها را ارائه می دهد. علاوه بر این، قیمت گذاری نسبتاً مقرون به صرفه تر از شرکت های اروپایی و آمریکایی است.
ایمپلنت دندان جلو عکس قبل و بعد
ایمپلنت دندان جلو در کلینیک سریتا
ایمپلنت دندان جلو اقساطی

اقساط 6-10-12-18-24 ماهه + ضمانت کتبی + مشاوره رایگان

ایمپلنت دندان های جلو

اهمیت ایمپلنت دندانهای جلو در این است که مستقیما بر روی ظاهر فرد تاثیر گذار هستند. ایمپلنت این دندان ها با ایمپلنت دندان های عقبی تفاوت زیادی ندارد فقط به علت حساسیت بیشتر دندان های جلو، باید با دقت بیشتر، مواد مرغوب تر و توسط دندانپزشک با تجربه تر انجام شود.

به علت اهمیتی که دندان های جلو در چهره فرد دارند، اکثر افراد مایلند هنگام کشیدن دندان، عملیات کاشت یا ایمپلنت نیز انجام شود. این کار در زمانی که دندان و لثه شرایط نرمالی دارند امکان پذیر خواهد بود.

نکته مهمی که در رابطه با کاشت دندان های جلو باید به آن توجه داشت، وجود سطح استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت می باشد. به این معنی که اگر سطح استخوان در ناحیه دندان های جلو کمتر از اندازه نرمال آن جهت کاشت دندان باشد، عملیات ایمپلنت ممکن است با ریسک بیشتری مواجه شود و خطر ناموفق بودن آن افزایش می یابد. تشخیص این مورد با دندانپزشک متخصص است به همین دلیل قبل از انجام ایمپلنت دندان جلو، در رابطه با این موضوع از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

نمونه ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا
ایمپلنت دندان سریتا
نمونه ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا
کاشت ایمپلنت کلینیک سریتا
نمونه ایمپلنت دندان در کلینیک سریتا
نمونه ایمپلنت کلینیک سریتا

ایمپلنت دندان نیش

دندان نیش به دلیل خاص بودن شکل ظاهری و قرار گیری در ردیف بالا و جلوی دهان، از اهمیت خاصی در نحوه صحبت، غذا خوردن و زیبایی افراد دارد.

ایمپلنت دندان نیش یا ترمیم دندان نیش با استفاده از ایمپلنت، یک روش جایگزین برای ترمیم دندان نیش است. در این روش، یک ساختار از فلزات غیر قابل جذب برای بدن (معمولا تیتانیوم) در استخوان فک جایگذاری می‌شود. این ساختار به عنوان ستونی برای قرار دادن دندان مصنوعی عمل می‌کند. دندان مصنوعی در بالای ستون ایمپلنت قرار می‌گیرد و به عنوان دندان ثابتی که به جای دندان اصلی قرار گرفته است، عمل می‌کند.

ایمپلنت دندان نیش می‌تواند به علت نوع و شدت مسائل دندانی مانند خراشیدگی، شکستگی، عفونت، بیماری‌های لثه و پیری ایجاد شده در دندان‌های نیش، مورد استفاده قرار گیرد.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

ایمپلنت دندان یکی از درمان های کاشت دندان از دست رفته است و طبیعی است که انجام مراحل آن با احساس کمی درد همراه باشد. اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که میزان درد ایمپلنت با توجه به پارامتر های مختلف، متفاوت است.

درد ایمپلنت تا حداکثر 7 تا 10 روز کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. شما می توانید با رعایت موارد زیر، این چند روز را با آرامش سپری کنید:

 1. مصرف مسکن
 2. عمل به توصیه های دندانپزشک
 3. عدم خوردن غذا با فکی که ایمپلنت دارد

اگر پس از گذشت دو هفته همچنان درد دارید، باید برای اطمینان از عدم عفونت ایمپلنت، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. وجود درد بیش از یک ماه ممکن است به علل زیر باشد:

 1. احتمال پس زدن ایمپلنت وجود داشته باشد،
 2. بافت یا رشته های عصبی آسیب دیده باشد،
 3. قرص های مصرفی با هم تداخل داشته باشد،
 4. بهداشت دهان و دندان رعایت نشده باشد،
 5. ایمپلنت عفونت کرده باشد،
 6. پایه ایمپلنت تحت فشار ناگهانی و زیادی قرار گرفته باشد،
 7. سیستم ایمنی شما مشکل داشته باشد،
 8. امکان واکنش های آلرژیک وجود داشته باشد،
 9. در اطراف دندان ایمپلنت شده خون رسانی ضعیف باشد.
مشاوره و راهنمایی حضوری مراجعین در سریتا توسط دکتر

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت کنند؟

همانطور که در بالا گفتیم، همه افراد برای کاشت ایمپلنت مناسب نیستند. بسیاری از عوامل مختلف می توانند بر توانایی شما در پشتیبانی موفقیت آمیز از ایمپلنت های دندانی تأثیر بگذارند. در حالی که همه این عوامل بلافاصله شما را از ایمپلنت دندان محروم نمی کند اما جراح دهان شما باید آنها را در طول مشاوره اولیه ارزیابی نماید.

 • دیابت کنترل نشده
 • سرطان
 • سابقه پرتو درمانی فک
 • بیماری های استخوانی که بر بهبود استخوان تأثیر می گذارد.
 • سیگار کشیدن
 • اعتیاد به الکل
 • بیماری لثه کنترل نشده
 • مصرف برخی داروها مانند استروئیدها یا سرکوب کننده های ایمنی
 • سابقه دندان قروچه یا فشردن فک ها

ماندگاری و طول عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت ‌های دندانی ماندگاری باورنکردنی دارند که به موادی که از آن ساخته شده‌ اند  (تیتانیوم) و نحوه ادغام آنها در استخوان نسبت داده می‌ شود. تحقیقات بالینی نشان می‌ دهد که میزان دوام آنها در طول ۱۰ سال ۹۴ درصد و در طی ۱۵ سال ۹۱ درصد است و این مطالعات منجر به فناوری‌ها و روش‌ های جدیدی شده است که به ماندگاری بیشتر ایمپلنت‌ های دندانی کمک کرده است. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دندان قروچه یا تراکم استخوان پایین می ‌توانند از تکنیک ‌های مختلف ایمپلنت دندان و روش‌های تکمیلی بهره ببرند که همچنان طیف کاندیدهای ایده ‌آل برای ایمپلنت‌ های دندانی را گسترش می ‌دهد.

کاشت ایمپلنت دندان و عکس نتیجه نهایی

روش های دیگر کاشت دندان

در حالی که ایمپلنت های دندانی همیشه گزینه ای برای جایگزینی دندان های از دست رفته نیستند اما گزینه های درمانی دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای این منظور به کار روند. دندانپزشک در مورد این گزینه‌ های درمانی احتمالی با شما صحبت می‌ کند و تصمیم می‌ گیرد که کدام یک به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌ کند.

 • پل دندانی: اگر تنها یک دندان را از دست داده اید، بریج دندان سنتی اغلب یک راه عالی برای جایگزینی دندان است. این درمان ترمیم شامل یک دندان جایگزین متصل به دو تاج است. روکش ها برای ایجاد ثبات روی دندان های اطراف می روند، در حالی که دندان جایگزین فضای خالی را پر می کند. متأسفانه، این روش به اندازه ایمپلنت ماندگاری ندارد و در صورت ترک، شکستگی یا شل شدن باید آنها را جایگزین کنید.
 • پروتزهای کامل یا جزئی: پروتز کامل یا جزئی، پروتز دندانی است که جایگزین دندان های از دست رفته می شود. این یک گزینه قابل برداشتن است که به شما امکان می دهد دندان های از دست رفته را جایگزین کنید و هنگام تمیز کردن آنها را بیرون بیاورید. پروتزها گزینه بسیار ارزان تری نسبت به ایمپلنت های دندانی هستند اما به شما در حفظ تراکم استخوان کمک نمی کنند. با بالا رفتن سن، استخوان و لثه کوچک می‌ شوند، به این معنی که باید برای تعویض دندان ‌های مصنوعی خود اقدام کنید.
بهترین متخصص ایمپلنت دندان و بهترین کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

بهترین متخصص ایمپلنت دندان (کجا ایمپلنت کنیم؟)

در اینجا به مهم ترین نکاتی اشاره می کنیم که باید هنگام جستجوی متخصص ایمپلنت دندان در نظر بگیرید.

 • آموزش و تعلیم تخصصی: در حالت ایده ‌آل، دندانپزشکی که انتخاب می‌کنید باید آموزش تکمیلی در زمینه درمان ایمپلنت دندانی دریافت کرده باشد که می‌تواند یک دوره یک ساله، گواهینامه یا تخصص باشد.
 • تجربه گسترده در ایمپلنت های دندانی: واضح است که آموزش کاملا ضروری است اما هیچ جایگزینی برای تجربه عملی وجود ندارد. بنابراین علاوه بر داشتن دانش کافی و آموزش صحیح در مورد ایمپلنتولوژی، برای یک متخصص دندانپزشکی بسیار مهم است که حداقل ۳ تا ۵ سال تجربه در کاشت دندان داشته باشد.
 • دید منطقی در ارائه مراقبت های دندانی: یک متخصص واقعی ایمپلنت دندان به جای اینکه به طور خودکار جراحی ایمپلنت را توصیه کند، زمانی را صرف بررسی دقیق و بحث در مورد همه گزینه ها با هر بیمار می کند. او شما را در انتخاب بهترین درمانی که می توانید دریافت کنید، بسته به نیازهای دندانی منحصر به فرد، سلامت دهان، ترجیحات شخصی، بودجه و سایر عوامل راهنمایی خواهد کرد.
 • سابقه خوب و نظرات مثبت فراوان: خواندن نتایج و رضایت های بیماران قبلی می تواند در انتخاب متخصص ایمپلنت دندان مناسب بسیار مفید باشد. بهترین متخصص ایمپلنت، مدارک زیادی از موفقیت های گذشته خود خواهد داشت که می تواند در قالب عکس های قبل و بعد و همچنین مستندات بیمارانش باشد. دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی مورد نظرتان  را در وب سایت و صفحات رسانه های اجتماعی جستجو کنید یا اگر نمی توانید آنها را به صورت آنلاین پیدا کنید، به صورت حضوری مراجعه نمایید. همچنین، نظرات بیماران آنها را به صورت آنلاین جستجو کنید تا از کیفیت درمان و مراقبت آنها مطلع شوید. بدیهی است که داشتن نقدهای منفی زیاد می تواند یک هشدار باشد.
 • مکان بهداشتی و مناسب و فضای آرامش ‌بخش: دریافت ایمپلنت دندان معمولاً مستلزم چندین مراجعه به متخصص ایمپلنت شما است. بنابراین، انتخاب دندانپزشکی که کلینیک یا مطبش  در مکانی امن و راحت باشد، ایده خوبی است. همچنین رعایت اصول بهداشتی در محیط کلینیک خصوصا اتاق پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • هزینه معقول و گزینه‌های پرداخت انعطاف ‌پذیر: به طور کلی ایمپلنت ها نسبت به سایر کارهای دندانپزشکی مانند دندان مصنوعی هزینه بیشتری دارند و غالبا تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. مانند بسیاری از چیزهای مهم دیگر، وقتی نوبت به کاشت ایمپلنت دندان می‌رسد، ارزان ‌تر به معنای بهتر نیست و برعکس آن نیز صادق است، یعنی فوق‌العاده گران ‌تر نیز معادل بهترین نخواهد بود. متخصص ایمپلنت دندان مناسب می‌ تواند یک برنامه درمانی معقول و گزینه پرداخت انعطاف پذیر ارائه دهد تا به شما کمک کند متناسب با سطح بودجه تان بتوانید از ایمپلنت بهره ببرید.
موفقیت بالا 95 درصدایمپلنت های کلینیک سریتا

میزان موفقیت ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان شانس موفقیت بالایی دارد. مطالعات نشان داده اند که میزان موفقیت ایمپلنت بیش از ۹۵ درصد است. با این حال، عوامل متعددی می تواند بر موفقیت ایمپلنت تأثیر بگذارد، از جمله سلامت بیمار و کیفیت ایمپلنت. احتمال عدم موفقیت ایمپلنت های بد ساخته شده یا نامتناسب نیز بیشتر است.

فک سالم، لثه های سالم و بدن سالم همگی در درمان موفقیت آمیز ایمپلنت دندان نقش دارند. علاوه بر این، حفظ یک روال بهداشت دهان و دندان پس از کاشت ایمپلنت به همان اندازه مهم است.

در حالی که درست است که ایمپلنت های دندانی دچار پوسیدگی نمی شوند، اما احتمال ایجاد پری ایمپلنتیت (بیماری لثه ناشی از ایمپلنت های دندانی)نیز وجود دارد.

دلایل شکست ایمپلنت دندان

دو دلیل اصلی که باعث شکست ایمپلنت های دندانی می شوند، عبارتند از پری ایمپلنتیت و جوش نخوردن ایمپلنت. پری ایمپلنتیت زمانی اتفاق می افتد که شما به خوبی از دندان های خود مراقبت نمی کنید. این، نوعی بیماری لثه است که در آن عفونت به استخوان آسیب می رساند. اگر فورا تشخیص داده نشود، پری ایمپلنتیت می تواند باعث لق شدن دندان شما شود.

جوش خوردن ناموفق استخوان زمانی اتفاق می افتد که استخوان فک شما در نزدیکی ایمپلنت رشد نمی کند تا آن را محکم سازد. این امر بستگی به کیفیت استخوان شما دارد، صرف نظر از اینکه سیگار می کشید یا نه، از پیوند استخوان استفاده کرده اید یا نه و یا از چه تکنیکی برای جراحی تان استفاده شده است. هنگامی که ایمپلنت  به خوبی با استخوان فک شما ادغام نشود، معمولاً در مراحل اولیه درمان به شکست منجر خواهد شد.

در حالی که پری ایمپلنتیت و استئواینتگراسیون ناموفق دو عامل اصلی هستند، دلایل دیگر برای شکست ایمپلنت عبارتند از:

 • دیابت
 • بیماری لثه
 • استخوان فک ناکافی
 • محل قرارگیری نامناسب در دهان
 • داروها
 • کاشت ایمپلنت ضعیف
 • شرایط پزشکی از قبل موجود، از جمله سرطان
 • سیگار کشیدن
 • دندان قروچه

شکست زودهنگام ایمپلنت های دندانی ۳ تا ۴ ماه پس از جراحی رخ می دهد. دندانپزشک شما باید پروتکل های مناسبی را  در حین جراحی رعایت کند، از جمله ضدعفونی کامل، جلوگیری از گرم شدن بیش از حد استخوان، تکنیک فلپ و کاشت ایمپلنت ها در جایی که استخوان کافی وجود دارد. حتی در صورت انجام تمام مراحل توسط یک جراح دهان حرفه ای باز هم این احتمال وجود دارد که ایمپلنت به خوبی با استخوان فک ادغام نشود.

دلایل کوتاه مدتی که می توانند باعث شکست ایمپلنت دندان شوند عبارتند از:

 • خون رسانی ضعیف به ناحیه ایمپلنت
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به عصب
 • عفونت های موجود در دهان
 • حرکت ایمپلنت در طول ریکاوری
 • عدم ارائه زمان کافی برای ادغام ایمپلنت
 • مشکلات سلامتی بیمار

انتخاب یک دندانپزشک ماهر و با تجربه می تواند برخی از عوامل موثر بر شکست ایمپلنت دندان را از بین ببرد.

شکست دیرهنگام ایمپلنت دندان ممکن است پس از ۱ تا ۱۰ سال پس از جراحی رخ دهد و می تواند به دلایل زیر باشد:

 • عفونت های باکتریایی
 • فشار شدید روی ایمپلنت
 • دندان قروچه 
 • کمبود استخوان
 • کمبود بافت لثه
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • پرتو درمانی سر و گردن
 • گیر کردن بیش از حد غذا بین ایمپلنت ها

علائم شکست ایمپلنت دندان

شکست ایمپلنت دندانی زود هنگام یا دیر هنگام با علائمی همراه است. موارد زیر می توانند نشان دهنده وجود یک عارضه باشند:

 • مشکلات جویدن
 • التهاب لثه
 • عقب نشینی لثه
 • تحریک و تورم در محل ایمپلنت
 • جابجایی یا لق شدن ایمپلنت یا دندان جایگزین شده
 • درد یا ناراحتی شدید
آیا در بارداری می توان ایمپلنت کرد؟

ایمپلنت دندان در بارداری

انجام ایمپلنت دندان پس از سه ماهه اول بارداری مشکلی ندارد. اما اگر نیازی فوری به کاشت ایمپلنت ندارید، بهتر است تا بعد از زایمان صبر کنید. زیرا برخی خطرات احتمالی ممکن است برای شما وجود داشته باشد. مانند:

 1. اشعه ایکس:بخشی از پروسه نصب ایمپلنت دندان شامل گرفتن عکس های اشعه ایکس از دهان شما برای ارزیابی تراکم استخوان، موقعیت دندان ها و سایر اطلاعات مهم است. قرارگرفتن جنین در معرض حتی مقدار کمی از اشعه ایکس خطرناک است.
 2. بی حسی و بیهوشی:استفاده از بی حسی موضعی، در دوران بارداری بی خطر است اما بیهوشی عمومی ممکن است خطرناک باشد. قرار دادن ریشه ایمپلنت در استخوان فک، نیاز به جراحی دارد. این کار را با بی حسی موضعی می توان انجام داد، اما برخی از دندانپزشکان بیهوشی عمومی را توصیه می کنند، به خصوص اگر بیمار استرس زیادی داشته باشد.

اگر ایمپلنت دندان، شما را عصبی یا مضطرب می کند، بهتر است آن را تا زمانی که دیگر باردار نیستید به تعویق بیندازید. استرس بی مورد در دوران بارداری، ارزش این ریسک را ندارد. سطوح بالای استرس می تواند باعث فشار خون بالا در دوران بارداری شود که می تواند تأثیرات منفی بر جنین شما بگذارد.

اگر دندانی دارید که به شدت پوسیده است و باعث درد شما می شود، ممکن است نیاز به کشیدن آن داشته باشید. اگر این دندان عقب است و زیاد قابل مشاهده نیست، می توانید تا زمان به دنیا آوردن نوزاد خود منتظر بمانید تا آن را تعویض کنید. با این حال، اگر این دندان جلویی است، ممکن است بخواهید بلافاصله آن را با ایمپلنت تعویض کنید. از سه ماهه دوم به بعد، ایمپلنت دندان با بی حسی موضعی برای شما بی خطر است.

آیا افراد دیابتی می توانند ایمپلنت کنند؟

ایمپلنت دندان برای بیماران دیابتی

ایمپلنت ها برای بیماران دیابتی مزایای بسیاری دارد. مثلا التهاب، سوزش و عفونت هایی که بیشتر در دندان مصنوعی یا دندان های طبیعی بیمار شایع است را از بین می برد. با این حال این افراد قبل و بعد از کاشت ایمپلنت، به منظور دستیابی به حداکثر موفقیت، به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند. مطالعات اخیر نشان می دهد ایمپلنت های دندانی برای افراد مبتلا به دیابت کنترل شده بی خطر است.

اینفوگرافیک روش های کاشت ایمپلنت برای دیابتی ها

اهمیت ایمپلنت و پر کردن جای خالی دندان

برخی تصور می کنند پر کردن جای خالی دندان از دست رفته چندان مسئله مهمی نیست! آنها از خطرات و مضرات وجود جای خالی دندان خبر ندارند و شاید بعضی افراد نیز بودجه کافی برای انجام کاشت دندان را ندارند.

اگر امکان انجام ایمپلنت را ندارید، می توانید از روش های ارزان تر مانند ساخت دندانهای مصنوعی استفاده کنید. این روش ها بهتر از خالی ماندن جای آن و مواجه شدن با عوارض و خطراتی است که در پی عدم انجام آن به وجود می آید.

البته در کلینیک سریتا امکان پرداخت قسطی برای تمام خدمات وجود دارد. بنابراین می توانید برای حفظ سلامتی دندان های خود بدون نگرانی از خدمات ایمپلنت با کیفیت استفاده کنید.

عوارض خالی ماندن جای دندان

واقعیت این است که وجود یک خلا و فضای خالی بین دندان ها مشکلات زیادی به وجود می آورد. از جمله مضرات و خطرات وجود جای خالی دندان و عدم ترمیم و پر کردن آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تغییر مکان دندان ها: وقتی بین دندان ها فضای خالی ایجاد شود، فشار بین دندان ها و لثه از بین می رود و امکان دارد به مرور زمان دندان ها و لثه به سمت پر کردن جای خالی دندان حرکت کنند.

2- ایجاد بی نظمی در دندان، تغییر حالت صورت: حرکت دندان ها و تغییر لثه می تواند طرح لبخند شما و حتی حالت صورت را در درجات شدید، تغییر داده و لبخندی ناقص را بر صورت شما به جای بگذارد.

3- مشکلات غذا خوردن و تکلم: با وجود جای خالی دندان، غذا خورد و جویدن شما دچار مشکل شده و حتی می تواند تکلم شما را تحت تاثیر قرار دهد.

4- عفونت جای خالی دندان: در صورتی که بعد از خالی شدن دندان، جای آن به درستی پر نشود، باقیمانده غذاها در آنجا جمع می شود و به مرور زمان می تواند به دندان های کناری آسیب بزند و بوی بدی در دهان ایجاد کند.

با توجه به موارد فوق، پیشنهاد می کنیم حتما جهت جایگزینی دندان های از دست رفته اقدام نمایید. البته دقت داشته باشید جای خالی دندان عقل، مشکلات دیگر دندان ها را ندارد، چرا که فشار بیان دندان ها را به هم نمی زند. جای خالی دندان حتی برای کسانی که می خواهند ارتودنسی انجام دهند نیز معضل بزرگی است، هر چند با روش ارتودنسی می توانید این فضا را پر کنید، ولی در صورتی که زمان زیادی از خالی بودن جای دندان گذشته و فضای کوچکی بین دندان ها وجود داشته باشد در غیر این صورت مناسب ترین روش، ایمپلنت دندان است.

روش های جایگزینی دندان: ایمپلنت-دندان مصنوعی-بریج دندان

ایمپلنت دندان برای کودکان و دندان شیری

بله، ایمپلنت دندان برای کودکان و دندان‌های شیری ممکن است، اما در موارد خاص و تنها برای کودکانی که تکمیل رشد دندان‌های شان هنوز نشده است و دندان های آنها به دلایلی از دست رفته است، مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که یک دندان شیری با مشکل مواجه می شود و نیاز به جایگزینی دندان وجود دارد، معمولاً از یک پروتز دندان شیری استفاده می شود تا دندان جایگزین شود. اما در مواردی که بیماری هایی مانند هایپوپلازی دندان (ناکافی بودن حجم و اندازه دندان) یا تروما (صدمه دیدن دندان) باعث از دست رفتن دندان شیری می شوند و دندان بالایی جایگزینی موجود نیست، ایمپلنت دندان می تواند به عنوان روشی جایگزین برای جایگزینی دندان شیری استفاده شود.

اما بهتر است تا زمان تکمیل رشد استخوان فک و صورت، صبر کرد. زیرا به مرور و با رشد کودک سایر دندان ها حرکت می کنند اما ایمپلنت دندان ثابت باقی می ماند و ممکن است باعث ایجاد مشکل در فرد شود.

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

گاهی برای بیمار این سوال پیش می آید که ایمپلنت بهتر است یا بریج؟ کدام یک درمان بهتری هستند. واقعیت این است که برای هر بیمار با توجه به شرایط و سلامت سایر دندان ها بهترین روش فرق می کند.

 • طول درمان:درمان ایمپلنت دندان نسبت به بریج پیچیدگی بیشتری دارد و پیاده سازی آن حداقل ۶ ماه زمان می برد. این در حالی است که بریج دندان برای یک واحد نهایت ۳ یا ۴ جلسه زمان می برد.
 • هزینه:قیمت ایمپلنت دندان در مقایسه با بریج بیشتر است. البته برآورد هزینه به عوامل مختلفی چون تعداد دندان ها، نوع برند، روش درمان و … بستگی دارد.
 • طول عمر:هر دو طول عمر بالایی دارند. اگر هر دو درمان را در شرایط مراقبتی صحیح و یکسان در نظر بگیریم، مدت ماندگاری برای ایمپلنت تا ۲۰ سال و حتی مادام العمر و برای بریج ها تا ۱۵ است.
 • شرایط بیمار:در شرایطی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد باشد درمان بریج جوابگو نخواهد بود. ایمپلنت هم به تنهایی ممکن است قابل انجام نباشد. در نتیجه به دلیل هزینه بر بودن و میزان تراکم استخوانی بیمار، ترکیب این دو درمان بهترین گزینه خواهد بود. در شرایطی هم که یک یا تعداد محدودی دندان از دست رفته باشد، بریج بهترین گزینه است.
عکس قبل از ایمپلنت کل دندان ها
قبل از ایمپلنت کل دندان ها (آقای دوراج)
عکس بعد از ایمپلنت کامل دندان ها
بعد از ایمپلنت کل دندانها (آقای دوراج)
رضایت از ایمپلنت فک بالا و پایین در کلینیک سریتا
رضایت از ایمپلنت کل دندان ها در کلینیک سریتا
مشاوره رایگان ایمپلنت دندان

پرداخت اقساط + ضمانت کتبی + مشاوره رایگان

مقایسه ایمپلنت با دندان مصنوعی

هر دو جایگزین دندان‌های از دست رفته، دندان مصنوعی و ایمپلنت، مزایا و معایبی دارند. برای نصب ایمپلنت، تراکم استخوان کافی در فک لازم است و فرایند نصب ایمپلنت ممکن است چند ماه طول بکشد. اما در صورتی که فرد استخوان کافی در فک نداشته باشد، می‌توان از دندان مصنوعی استفاده کرد. دندان‌های مصنوعی به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و به راحتی در دهان بیمار قرار می‌گیرند. از نظر قیمت، هزینه ایمپلنت بیشتر از دندان مصنوعی است.

نصب ایمپلنت نیاز به چند مرحله دارد و فرایند بلندی است. با این حال، ایمپلنت ها به صورت دائمی بوده و شبیه دندان‌های طبیعی هستند. دندان‌های مصنوعی هم با استفاده از چسبی به لثه‌ها متصل می‌شوند و به شکلی طبیعی در دهان قرار می‌گیرند. همچنین، برای استفاده از دندان‌های مصنوعی، نیاز به استخوان در فک نیست و این جایگزین برای افرادی که استخوان کافی ندارند مناسب است.

ایمپلنت کل دندان ها

ایمپلنت فول موس یا کل دهان، به روشی گفته می شود که در آن تمام دنداهای فک بالا یا فک پایین یا هر دو، کشیده می شود و تعداد مشخصی پایه ایمپلنت کاشته می شود، و بعد ثابت شدن پایه ها یک دست کامل دندان مصنوعی روی این پایه های ایمپلنت قرار داده می شود.

ایمپلنت فول موس به نسبت کاشت تک به تک دندان ها بسیار به صرفه تر و سریعتر است:

 • تعداد پایه ایملپنت کمتری مصرف می شود.
 • مدت زمان انتظار برای قرار گیری و ثابت شدن پایه های ایمپلنت کمتر است.
 • تعداد زیادی از دندان ها به صورت همزمان نصب و آماده استفاده می شود.
اوردنچر چیست؟

اوردنچر

اوردنچر همان ایمپلنت کل دندان هاست، انواع اورنچر عبارتند از:

 • اوردنچر میله ای
 • اوردنچر توپی
 • اوردنچر پارسیل

اوردنچر ها به 3 صورت: الف) بر پایه ایمپلنت، ب) بر پایه ایملپنت و ج) لثه و برپایه لثه، می توانند نصب گردند که مورد الف از همه بهتر است.

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

در مقایسه بین دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت و دندان مصنوعی متحرک، بر اساس نظر افراد استفاده کننده از این دو روش، دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت از نظر کارایی و زیبایی و عملکرد بسیار شبیه دندان های طبیعی عمل کرده اند و رضایت بیشتری را جلب کرده اند. بنابراین پزشکان در وحله اول و با توجه به شرایط بیمار این روش را برای کسانی که می خواهند دندان های فک پایین یا بالا رو به صورت کامل کاشت کنند پیشنهاد می دهند. در شرایطی که دهان بیمار حمایت استخوانی کافی در فک را دارا نباشد این روش پیشنهاد نمی شود و از روش های متحرک استفاده می شود.

محاسبه تعداد ایمپلنت لازم برای انواع کاشت دندان

ایمپلنت دندان به روش های مختلف و در تعداد مختلف انجام می شود و از این رو باعث شده تا برای بیماران و مراجعین همیشه سوال باشد که چه تعداد ایمپلنت مورد نیاز است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا کسانی که یک فک کامل مثلا فک بالا یا پایین هر دو را به صورت کامل می خواهند ایمپلنت کنند معمولا به تعداد 8 ایمپلنت برای فک بالا و 6 ایمپلنت برای فک پایین نیاز دارند تا به عنوان پایه عمل کرده و دندان مصنوعی ثابت روی آن نصب شود.

روش دیگر ایمپلنت دندان به نام all on 4 هم مورد استفاده قرار می گیرد که در این روش دندان مصنوعی فک بالا یا پایین تنها روی 4 پایه ایمپلنت تثبیت شده و قرار میگیرد.

برای مراجعینی که فقط یک، دو یا 3 دندان کنار هم را می خواهند ایمپلنت کنند، روش های دیگر کاشت ایمپلنت دندان مانند: دو دندان با یک ایمپلنت و یا 3 دندان با یک ایمپلنت هم مورد استفاده قرار میگیرد که در صورت فراهم بودن شرایط هر 2 یا 3 دندان روی یک پایه ایمپلنت نصب می شوند.

مهمترین عوامل تاثیر گذار در تعداد ایمپلنت عبارتند از:

 • ناحیه کاشت دندان
 • تعداد دندان
 • کیفیت بافت استخوان فک

شل شدن ایمپلنت دندان (لق شدن ایمپلنت دندان)

همانطور که در اول صفحه گفته شد اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت شامل 3 بخش می باشند. شل شدن تاج ایمپلنت و اباتمنت معمولا راه حلی ساده دارد، تاج ایمپلنت را دوباره چسب می کنند یا در صورت شکستگی طراحی و ساخته شده و دوباره نصب میشود، در مورد اباتمنت، معمولا با بیچ کردن دوباره آن به پایه ایمپلنت مشکل رفع می شود اما شل شدن پایه ایمپلنت از مهمترین مواردی است که بیمار باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

دلایل زیادی برای شل شدن پایه ایمپلنت وجود دارد و متناسب با هر کدام روشی برای حل آن نیست هست. اما در بدترین شرایط ممکن است به دلیل عفونت و یا عدم جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت، ایمپلنت شکست خورده باشد و بیمار نیاز به پیوند استخوان و نصب مجدد ایمپلنت پیدا کند.

از جمله علائم شل شدن پایه ایمپلنت:

 • حرکت دندان ایمپلنت از پایه
 • احساس درد
 • تغییر در رنگ و ظاهر لثه
 • خونریزی

در این شرایط حتما باید به پزشک متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کرده و ویزیت شوید و هرچه سریعتر درمان را آغاز کنید. (کلینیک سریتا با کادر متخصص ایمپلنت آماده خدمتگذاری به همه هوطنان عزیز می باشد.)

ننحوه صحیح مسواک زدن و نگهداری از ایمپلنت دندان و مسواک و خمیر دندان مناسب

خمیر دندان و مسواک مناسب ایمپلنت دندان

دندان طبیعی برای تمیز شدن نیاز به مقداری ماده ساینده دارد، که خمیر دندان های معمولی برای تمیزی دندان های طبیعی حاوی مقداری مواد ساینده و مواد شست و شو دهنده هستند. اما دندان های مصنوعی، روکش دندان، روکش ایمپلنت از این حالت مستثنی هستند.

برای تمیز کردن روکش ایمپلنت و یا تاج ایمپلنت بهتر از است از خمیر دندان حاوی مواد ساینده استفاده نشود، این خمیر نوع خمیر دندان ها نه تنها باعث تمیزی روکش و تاج ایمپلنت نمی شوند بلکه با ایجاد شیار در سطح ایمپلنت در مرور زمان باعث لکه شدن و تغییر رنگ در آن ها می شوند.

بهترین خمیر دندان برای ایمپلنت را بهتر است از دکتر خود بخواهید تا به شما معرفی کند. اما اگر می خواهید خودتان اقدام به خرید کنید از خمیر دندان های حاوی مواد سفید کننده دوری کنید و خمیر دندان های ژله ای بدون مواد سفید کننده تهیه کنید.

با توجه به توضیحات داده شده، حتما متوجه شده اید که مسواک ها هم ممکن است روی ایمپلنت شما خش بیاندازند، برای جلوگیری از این کار پیشنهاد می شود که از مسواک های مخصوص ایمپلنت استفاده کنید که البته گران هستند، اما به ایمپلنت شما آسیبی وارد نمی کنند و با زاویه خاصی که دارند می توانند تمام بخش های ایمپلنت شما را تمیز کنند.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟ و چی نخوریم؟

رعایت صحیح نکات تغذیه ای برای افرادی که ایمپلنت کرده اند در اوایل دوره درمانی ضروری است.

تا چند ساعت بعد از ایمپلنت: تنها می توان مواد غذایی مایع و یا آبکی مصرف کرد، از سیگار به طول کلی باید دوری کنید. غذاهای جویدنی نیز بهتر است تا یک یا دو هفته مصرف نشود.

یک یا دو هفته بعد از ایمپلنت: شما می توانید غذاهای نرم و پروتئینی مصرف کنید، اما همچنان سیگار نمی توانید بکشید، و غذات های سفت نیز مصرف نکنید. آدامس، کارامل، میوه های اسیدی نیز در این مدت مصرف نشوند.

یک ماه بعد از ایمپلنت: در این زمان دندان های شما فرآیند درمان خود را کامل کرده اند و می توانید از اکثر مواد غذایی استفاده کنید اما بهتر است که غذاهای سفت و سیگار را ترک کنید.

حرف آخر

جراحی ایمپلنت دندان، روشی است که ریشه‌ های دندان را با پایه‌ های فلزی و پیچ‌ شکل جایگزین می‌ کند و جای خالی دندان از دست رفته را با دندان ‌های مصنوعی پر می ‌نماید که بسیار شبیه به دندان‌های واقعی هستند.  نحوه انجام جراحی ایمپلنت دندان به نوع ایمپلنت و وضعیت استخوان فک شما بستگی دارد. مزیت اصلی ایمپلنت، پشتیبانی محکم از دندان‌های جدید شماست ، فرآیندی که نیاز به ترمیم استخوان محکم در اطراف ایمپلنت دارد. از آنجایی که این ترمیم استخوان به زمان نیاز دارد، این روند می تواند چندین ماه طول بکشد بنابراین باید صبور باشید.

 • ایمپلنت‌کردن دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟
 • پس از عکس‌برداری و معاینه دندان‌پزشک، درصورتی که لثه نیازی به جراحی نداشته باشد، کاشت پایه ایمپلنت در لثه طی یک جلسه انجام می‌شود. پس از اینکه پایه ایمپلنت در لثه استحکام کافی پیدا کرد (حداقل 3 ماه)، قراردادن تاج دندان نیز در یک جلسه کوتاه انجام می‌شود.
 • بهترین نوع یا برند ایمپلنت کدام است؟
 • بهترین ایمپلنت‌ها ساخت کشور سوئیس هستند که معروف‌ترین برند آن، اشترومن (ITI) است. در ادامه می‌توان از ایمپلنت SPI، ایمپلنت SIC، ایمپلنت بیودنتال (biodental)، ایمپلنت ایده (Ihdeh)، ایمپلنت (TRI) نیز به‌عنوان برندهای معروف نام برد. ایمپلنت‌های سوئیسی به جهت کیفیت و جنس مواد به کار رفته در آن‌ها، نسبت به ایمپلنت‌های کره‌ای گران‌تر هستند.
 • وَرَم بعد از ایمپلنت چند روز طول می‌کشد؟
 • مدت زمان ورم ایجادشده، وابسته به شرایط بدن بیمار است که می‌تواند از 3 تا 10 روز زمان ببرد، البته دندان‌پزشک راه‌کارهایی برای کنترل و کاهش ورم نیز ارائه می‌دهد که باعث بهبود سریع‌تر می‌شود؛ مانند استفاده از کمپرس سرد و گرم و یا استفاده از دارو.
 • درد بعد از انجام ایمپلنت، چند روز طول می‌کشد؟
 • درد بعد از ایمپلنت برای هر فرد متفاوت است. افراد زیادی تنها همان شب اول درد دارند اما بعضی افراد ممکن است تا 10 روز همچنان درد احساس کنند. پزشک معالج برای کاهش درد ناشی از ایمپلنت، برای شما دارو و مسکن تجویز می‌کند که در نهایت درد چندانی احساس نمی‌کنید و جای نگرانی نیست.
 • بعد از ایمپلنت دندان، تا چند روز باید آنتی‌بیوتیک مصرف‌کنم؟
 • پس از ایمپلنت دندان برای جلوگیری از التهاب و عفونت، باید به مدت 10 روز، هر 8 ساعت یک‌بار آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
 • بیشتر بخوانید
 • دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا دندان متحرک؟
 • باتوجه به نظر دندان‌پزشکان موجود، دندان مصنوعی ثابت بهتر است. چرا که دندان مصنوعی متحرک در دراز مدت، باعث تحلیل استخوان فک و لثه می‌شود.
 • علائم پس‌زدن ایمپلنت چیست؟
 • التهاب لثه، خون‌آبه، درد خیلی زیاد یا احساس لق‌بودن ایمپلنت از علائم پس‌زدن ایمپلنت هستند. درصورت داشتن هرکدام از این علائم، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان، کدام مرحله است؟
 • در شرایط خاصی مانند اینکه بیمار سینوس لیفت‌اپن داشته یا نیازمند پیوند استخوان از فک (راموس) باشد، انجام این مراحل کمی سخت هستند؛ که البته اکثر مراجعه‌کنندگان این شرایط خاص را ندارند.
 • چند روز بعد از کشیدن دندان می‌توان ایمپلنت گذاشت؟
 • نظر پزشکان متخصص این است که 3 ماه از کشیدن دندان طبیعی گذشته باشد، تا بتوان ایملپنت را در جای آن قرار داد.
 • بعد از پیوند استخوان برای ایمپلنت، چه مراقبت‌هایی باید انجام داد؟
 • پس از انجام پیوند استخوان، تحت هیچ شرایطی نباید حداقل تا 3 ماه مشروبات الکی، سیگار، قلیان و مواد مخدر مصرف شود.
 • بیشتر بخوانید
 • هزینه ایمپلنت کامل دندان‌های فک بالا و پایین چقدر است؟
 • با توجه به برند استفاده شده، هزینه ایمپلنت‌کردن کل دندان‌ها بین 100 تا 200 میلیون است.
 • هزینه ایمپلنت یک دندان در سال ۱۴۰1 چقدر است؟
 • با توجه به برند ایمپلنت، هزینه بین 5.5 تا 18 میلیون تومان متغیر است.
 • شرایط پرداخت هزینه ایمپلنت در کلینیک سریتا چگونه است؟
 • کلینیک سریتا شرایط پرداخت اقساطی ویژه‌ای برای ایمپلنت دندان درنظر گرفته است تا مراجعین دغدغه‌ای بابت هزینه‌های ایمپلنت نداشته باشند و سلامت و کیفیت کار را ملاک قرار دهند.
 • هزینه پیوند استخوان قبل از ایمپلنت چقدر است؟
 • هزینه هر واحد پیوند استخوان حدود 5.5 میلیون تومان است. در شرایط خاص که پیوند استخوان، از استخوان فک بیمار (راموس) انجام شود، هزینه با توجه به شرایط متغیر است و با تشخیص دندان‌پزشک برآورد می‌شود.
 • قیمت ایمپلنت کره‌ای چقدر است؟
 • قیمت ایمپلنت کره‌ای برای یک دندان، بسته به برند آن بین 5.5 تا 8.5 میلیون تومان است.
 • بیشتر بخوانید
سوالات عمومی ایمپلنت
 • ایمپلنت‌کردن دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟
 • پس از عکس‌برداری و معاینه دندان‌پزشک، درصورتی که لثه نیازی به جراحی نداشته باشد، کاشت پایه ایمپلنت در لثه طی یک جلسه انجام می‌شود. پس از اینکه پایه ایمپلنت در لثه استحکام کافی پیدا کرد (حداقل 3 ماه)، قراردادن تاج دندان نیز در یک جلسه کوتاه انجام می‌شود.
 • بهترین نوع یا برند ایمپلنت کدام است؟
 • بهترین ایمپلنت‌ها ساخت کشور سوئیس هستند که معروف‌ترین برند آن، اشترومن (ITI) است. در ادامه می‌توان از ایمپلنت SPI، ایمپلنت SIC، ایمپلنت بیودنتال (biodental)، ایمپلنت ایده (Ihdeh)، ایمپلنت (TRI) نیز به‌عنوان برندهای معروف نام برد. ایمپلنت‌های سوئیسی به جهت کیفیت و جنس مواد به کار رفته در آن‌ها، نسبت به ایمپلنت‌های کره‌ای گران‌تر هستند.
 • وَرَم بعد از ایمپلنت چند روز طول می‌کشد؟
 • مدت زمان ورم ایجادشده، وابسته به شرایط بدن بیمار است که می‌تواند از 3 تا 10 روز زمان ببرد، البته دندان‌پزشک راه‌کارهایی برای کنترل و کاهش ورم نیز ارائه می‌دهد که باعث بهبود سریع‌تر می‌شود؛ مانند استفاده از کمپرس سرد و گرم و یا استفاده از دارو.
 • درد بعد از انجام ایمپلنت، چند روز طول می‌کشد؟
 • درد بعد از ایمپلنت برای هر فرد متفاوت است. افراد زیادی تنها همان شب اول درد دارند اما بعضی افراد ممکن است تا 10 روز همچنان درد احساس کنند. پزشک معالج برای کاهش درد ناشی از ایمپلنت، برای شما دارو و مسکن تجویز می‌کند که در نهایت درد چندانی احساس نمی‌کنید و جای نگرانی نیست.
 • بعد از ایمپلنت دندان، تا چند روز باید آنتی‌بیوتیک مصرف‌کنم؟
 • پس از ایمپلنت دندان برای جلوگیری از التهاب و عفونت، باید به مدت 10 روز، هر 8 ساعت یک‌بار آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
سوالات تخصصی ایمپلنت
 • دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا دندان متحرک؟
 • باتوجه به نظر دندان‌پزشکان موجود، دندان مصنوعی ثابت بهتر است. چرا که دندان مصنوعی متحرک در دراز مدت، باعث تحلیل استخوان فک و لثه می‌شود.
 • علائم پس‌زدن ایمپلنت چیست؟
 • التهاب لثه، خون‌آبه، درد خیلی زیاد یا احساس لق‌بودن ایمپلنت از علائم پس‌زدن ایمپلنت هستند. درصورت داشتن هرکدام از این علائم، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • سخت‌ترین مرحله ایمپلنت دندان، کدام مرحله است؟
 • در شرایط خاصی مانند اینکه بیمار سینوس لیفت‌اپن داشته یا نیازمند پیوند استخوان از فک (راموس) باشد، انجام این مراحل کمی سخت هستند؛ که البته اکثر مراجعه‌کنندگان این شرایط خاص را ندارند.
 • چند روز بعد از کشیدن دندان می‌توان ایمپلنت گذاشت؟
 • نظر پزشکان متخصص این است که 3 ماه از کشیدن دندان طبیعی گذشته باشد، تا بتوان ایملپنت را در جای آن قرار داد.
 • بعد از پیوند استخوان برای ایمپلنت، چه مراقبت‌هایی باید انجام داد؟
 • پس از انجام پیوند استخوان، تحت هیچ شرایطی نباید حداقل تا 3 ماه مشروبات الکی، سیگار، قلیان و مواد مخدر مصرف شود.
مقایسه ایمپلنت
 • هزینه ایمپلنت کامل دندان‌های فک بالا و پایین چقدر است؟
 • با توجه به برند استفاده شده، هزینه ایمپلنت‌کردن کل دندان‌ها بین 100 تا 200 میلیون است.
 • هزینه ایمپلنت یک دندان در سال ۱۴۰1 چقدر است؟
 • با توجه به برند ایمپلنت، هزینه بین 5.5 تا 18 میلیون تومان متغیر است.
 • شرایط پرداخت هزینه ایمپلنت در کلینیک سریتا چگونه است؟
 • کلینیک سریتا شرایط پرداخت اقساطی ویژه‌ای برای ایمپلنت دندان درنظر گرفته است تا مراجعین دغدغه‌ای بابت هزینه‌های ایمپلنت نداشته باشند و سلامت و کیفیت کار را ملاک قرار دهند.
 • هزینه پیوند استخوان قبل از ایمپلنت چقدر است؟
 • هزینه هر واحد پیوند استخوان حدود 5.5 میلیون تومان است. در شرایط خاص که پیوند استخوان، از استخوان فک بیمار (راموس) انجام شود، هزینه با توجه به شرایط متغیر است و با تشخیص دندان‌پزشک برآورد می‌شود.
 • قیمت ایمپلنت کره‌ای چقدر است؟
 • قیمت ایمپلنت کره‌ای برای یک دندان، بسته به برند آن بین 5.5 تا 8.5 میلیون تومان است.

شروع قیمت از

برند ایمپلنت قیمت (تومان)
KEM

ساخت ایران

4.200.000
Snucone

ساخت کره

5.000.000
CIS

ساخت کره

6.300.000
Evidence

ساخت کره

7.250.000
biotem

ساخت کره

7.250.000
Megagen

ساخت کره

9.000.000
SIC

ساخت سوییس

9.500.000
ITI

ساخت سوییس

19.000.000
ITI SLActive

ساخت سوییس

24.000.000

هر سوال، انتقاد یا پیشنهادی دارید، با ما درمیان بگذارید

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید، جواب شما را برایتان پیامک می‌کنیم.

مطمعن باشید اطلاعات شخصی شما نزد کلینیک سریتا محفوظ است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 نظر برای “ ایمپلنت دندان


 1. سلام خسته نباشین من فک بالا نیازبه ایمپلنت داره باوجودبیماری دیابت قادرهستم ایمپلنت انجام بدم

  • درود بر شما
   شرایط بیماری دیابت باید کاملا بررسی بشه و در طول درمان باید کاملا تحت مراقبت باشید.
   حتما مراجعه حضوری داشته باشید ی سری آزمایش قند خون نیاز هست که انجام بشه و با توجه به نتیجه آزمایش میشه گفت که می تونید ایمپلنت کنید یا خیر.

 2. سلام من چند سالی هست که چند تا از دندونهیم خود به خود افتاده برای ایمپلنت چیکار باید بکنم آیا ایمپلنت میتونم انجام بدم آیا با لیزر هم میشه ایمپلنت رو انجام داد کدوم روش و کدوم نوع بهتر است و مادام العمر هست؟ لطفاً قیمت با نوع ایمپلنت رو اعلام بفرمایید ممنون و سپاسگذارم موفق و پیروز باشید

 3. سلام
  من متاسفانه بیشتر دندون هام پوسیده و سیاه شده وبه لثه رسیده و اونهایی هم که هستن رو اسمشون رو نمیشه دندون گذاشت
  و نیاز به ایمپلنت کلی داره
  میخواستم بدونم پایین ترین قیمت ایمپلنت تون چقدر هستش و آیا خدمات اقساطی هم ارائه می‌فرمائید
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 4. سلام من فقط یکی از دندونام کمی عقب تر از دندون های کناریشه. میتونم کامپوزیت کنم یا باید حتما ارتودنسی بشه؟

  • سلام دوست عزیز!
   کامپوزیت هم میتوانید انجام دهید اما کامپوزیت تنها جنبه ی زیبایی دارد اما اگر بخواهید به لحاظ ساختاری دندان را درمان کنید باید ارتودنسی انجام دهید. برای مقایسه ی ارتودنسی و کامپوزیت از تمامی جنبه ها میتوانید مقاله «ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟»

 5. سلام دندون های من نیاز به ارتودنسی داره تا مرتب بشه از طرفی ایمپلنت هم باید بکنم ایمپلنت رو باید زودتر انجام بدم یا ارتودنسی؟

  • سلام دوست عزیز!
   ارتودنسی دندان ها را جا به جا کرده تا به سمت موقعیت درست هدایت کند بنابراین بهتر است ابتدا ارتودنسی انجام داده تا بایت را تنظیم کند سپس برای ایمپلنت اقدام کنید. ضمن اینکه اگر ایمپلنتولوژیست و ارتودنتیست تشخیص دهند که فضای ایمپلنت ارتباطی با ارتودنسی ندارد می توان هر دو درمان را به صورت همزمان پیش برد.

 6. سلام پسر من به تازگی ۱۷ ساله شده و یکی از دندوناش (دندون شماره ۸) دچار تحلیل خارجی شده و هم دندانپزشک وهم متخصص ایمپلنت تشخیص دادن که باید ایمپلنت کنه. سوالم اینه برای ایمپلنت زود نیس؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  • سلام دوست عزیز!
   بهترین زمان برای ایمپنلت زمانی است که رشد استخوان فک به نهایت رسیده و متوقف شود اما از طرفی هم فراهم بودن شرایط استخوان فک هم یکی از فاکتورهای مهم در دریافت ایمپنلت است. بنابراین ممکن است متخصص ایمپنلنت اینگونه تشخیص داده باید زودتر ایمپنلت کند اما در صورت امکان می توان ابتدا تحلیل استخوان را کنترل و درمان کرد سپس از طریق روش های دیگر جایگزینی دندان مانند بریج دندانی، جای دندان را پر کرد تا زمانی که از عدم رشد استخوان فک اطمینان حاصل شود.

 7. سلام من ۴ تا از دندون های عقب سمت راستم را باید بکشم اگر بزارم همونطور جاش خالی بمونه مشکلی داره یا نه؟

  • سلام دوست عزیز!
   دندان های عقبی برای جویدن هستند و فقدان آن ها باعث فشار چند برابری روی دندان های دیگر می شود. افزایش احتمال آسیب به سایر دندان ها، تحلیل استخوان فک و دفرمه شدن صورت به مرور زمان از عوارض جای خالی دندان در دراز مدت است. بهترین کار این است که تا دیر نشده با یکی از روش های جایگزینی دندان، نسبت به پر کردن جای خالی دندان ها اقدام کنید.

 8. سلام وقتتون بخیر
  من در فک بالا دچار تحلیل استخوان هستم و دندانپزشک گفته باید دندان هامو بکشم و دندون مصنوعی بزارم اما من دندون مصنوعی نمی خوام. شما راه حلی دارید؟

  • سلام دوست عزیز!
   دندان شما باید بررسی شده و با توجه به سلامت دندان های مجاور، میزان و شدت تحلیل نوع درمان مشخص شود. اما پیوند بلوک استخوانی (یکی از روش های پیوند استخوان) در صورتیکه تحلیل استخوان شدید باشد میتواند فضا را برای دریافت ایمپلنت آماده کند.

 9. سلام وقت بخیر
  میخواستم‌بپرسم شما ایمپلنت تمام زیرکونیا انجام می دید منظورم کل ایمپلنت هست چون از برخی جاها پرسیدم فقط روکش زیرکونیا دارند

  • سلام دوست عزیز
   بهترین و ایده آل ترین حالت برای ایمپلنت این است که پایه ایمپلنت از جنس فلز تیتانیوم و روکش ها سرامیکی باشند. مگر اینکه فرد به فلز تیتانیوم آلرژی داشته باشد که در این صورت از متریال دیگه ای استفاده میشه

 10. سلام من سیگاری هستم و ۳ تا از دندونامو کشیدم و می خوام ایمپلنت کنم. من نمی خوام کلا ترک کنم فقط می خوام بدونم چه مدت بعد از ایمپلنت بهتره سیگار نکشم؟

  • سلام دوست عزیز!
   همواره توصیه این است که برای ماندگاری هرچه بیشتر درمان سیگار یا مصرف هر نوع دخانیات را کاملا متوقف کنید اما در غیر این صورت هم حداقل ۴ تا ۶ ماه پس از ایمپلنت بهتر است مصرف دخانیات را متوقف کنید چون رگ های خونی را منقبض و خونرسانی به ناحیه ایمپلنت را ضعیف می کند و در نتیجه ممکن است روند درمان ایمپلنت کند یا حتی در مواردی با شکست مواجه شود.

 11. سلام من حدودا ۴ هفته ی پیش یکی از دندون های فک بالام رو ایمپلنت کردم اما هنوز گونه ی متورمه. این روند طبیعیه؟

  • سلام دوست عزیز!
   تا چند روز پس از جراحی ایمپلت متورم شدن نواحی صورت طبیعی است اما ۴ هفته تقریبا طولانی است و بهتر است به متخصص ایمپلنت مربوطه مراجعه تا ناحیه ایمپلنت بررسی شود.

 12. سلام من یک خانم ۶۰ ساله هستم و حدود ۲۰ ساله که در فک بالا بریج دندانی دارم به این صورت که سه دندون انتهایی رو پوشانده حالا دندانپزشکم اصرار داره که ایمپلنت کنم؟ یعنی ایمپلنت از بریج بهتره؟

  • سلام دوست عزیز!
   با توجه به آنکه این مدت طولانی از بریج دندانی شما می گذرد، استخوان این ناحیه ممکن است در آینده دچار تحلیل شود حتی در همین لحظه تا حدودی تحلیل صورت گرفته بنابراین پیشنهاد می شود برای جلوگیری از این عارضه می توانید از ایمپلنت استفاده کنید ضمنا پشنهاد می کنم مقاله « ایمپلنت بهتر است یا بریج » را مطالعه کنید.

 13. سلام من خانمی ۵۵ ساله هستم و در فک بالا از پروتز استفاده می کنم، میتونم ایمپلنت کنم؟ ایمپلنت از پروتز بهتره؟

  • سلام دوست عزیز!
   به لحاظ سنی برای ایمپلنت مانعی وجود ندارد. البته که شرایط دهان و دندان های شما باید توسط متخصص ایمپلنت مورد بررسی قرار گیرد. در مورد اینکه ایمپلنت بهتر است یا پروتز باید گفت که در صورتی که امکان ایمپلنت وجود داشته باشد، ایمپلنت بهتر است چون استخوان فک و بافت لثه درصورت فقدان دندان به مرور زمان دچار تحلیل می شوند. برای جلوگیری از این عارضه بهتر است ایمپنلت کنید.

 14. سلام پدر من ۶۵ ساله هستن و مدت زیادی تقریبا ۷ سالیه که از دندون مصنوعی استفاده میکنه ایا میتونه ایمپلنت کنه؟؟؟

  • سلام دوست عزیز!
   به طور معمول همه افرادی که دندان های خود را برای مدت طولانی از دست داده اند هم می توانند ایمپلنت کنند و فاکتور سن و مدت زمان بی دندانی برای کاشت ایمپنلت چندان تعیین کننده نیستند.

 15. با سلام!
  من به تازگی ۶ تا ایمپلنت کاشتم که دندانپزشک گفت چند روزی برای اینکه روکش موقت بزاره زمان میبره.من چطور می تونم بدون دندان و روکش روی ایمپلنت غذا بخورم؟

  • سلام دوست عزیز!
   حتی اگر روکش موقت هم دارید بهتر است برای جویدن از دندان ایمپلنت شده استفاده نکنید چون بافت لثه نیاز به زمان دارد تا با ایمپلنت ادغام شده و بهبود یابد. توصیه این است در این دوره از رژیم غذایی نرم استفاده کنید.

  • سلام دوست عزیز!
   اگر ناحیه ی بی دندانی بیمار در فک بالا و مبتلا به بیماری های پریودنتال ( تحلیل لثه و …) باشد که باعث می شود تراکم کافی از استخوان فک برای کاشت ایمپلنت معمولی در دسترس نباشد در این صورت دندانپزشک از ایمپلنت زیگوماتیک استفاده می کند. این نوع ایمپلنت ها تا نزدیکی استخوان زیر گونه فرو میروند و ممکن است سینوس ها را تحریک کند که البته انتخاب یک ایمپلنتولوژیست متبحر و باتجربه می تواند تحریکات را کنترل کند. مقاله «ایمپلنت زیگوماتیک » را حتما بخوانید.

 16. سلام من ۳ هفته پیش کاشت ایمپنلت رو انجام دادم ولی امروز پیچ پوشش ایمپلنت جداشد و افتاد. من در سفر هستم و فعلا نمیتونم به دندانپزشکی مراجعه کنم. من باید چکار کنم ؟ ایا خطرناکه ؟

  • سلام دوست عزیز!
   قطعه جداشده را حتما نگه دارید و در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید و در طول مدتی که امکان مراجعه ندارید سعی کنید فضا را تمیز نگه دارید. بهتر است روزانه حداقل دوبار با محلول آب و نمک گرم به مدت ۳۰ ثانیه فضا را از هر گونه باکتری پاک کنید.

 17. سلام من تعدادی زیادی از دندونامو از دست دادم و اون تعداد کمی هم که دارم خیلی سالم نیستن. من چند تا از دندونامو میتونم ایمپلنت کنم؟ میشه جواب بدید؟؟؟

  • سلام دوست عزیز!
   ابتدا باید دندان های موجود بررسی و در صورت امکان درمان شوند. از آنجایی که ایمپلنت کل دندان ها روش چتدان معقولی نیست و با توجه به تعداد دندان های موجود استراتژی های خاص پیاده سازی می شود. ما در مقاله ی « ایمپلنت کل دهان » به طور مفصل در این باره صحبت کرده ایم.

 18. سلام من باید دو تا از دندونامو بکشم. یکیشون دندون جلوییم هست و یکیشم که عفونت داره نیازه که پیوند استخوان بشه. چقدر بعد از کشیدن دندونام میتونم ایمپلنت کنم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز!
   دندانی که پیوند استخوان می شود به ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد تا سطح استخوان بهبود کامل یافته و برای کاشت ایمپلنت مساعد شود. درمورد دندان جلویی هم در صورت مساعد بودن تراکم استخوانی و دیگر شرایط لازم، ایمپلنت فوری انجام دهید. برای اطلاع بیشتر به مقاله « ایمپلنت فوری دندان » مراجعه کنید.

  • سلام دوست عزیز!
   ایمپلنت شما حتما باید توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود تا مشخص شود کدام قسمت از ایمپلنت دچار شکستگی شده است. اگر فقط تاج دندان شکسته باشد که تنها همین قسمت تعویض می شود و اگر خود ایمپلنت هم شکسته باشد باید ایمپلنت را خارج و مجددا کاشت شود.

 19. سلام! من ۳۰ سالمه و ۱۰ سال پیش ایمپلنت انجام دادم. چند وقتی است که لثه اطراف ایمپلنت به سمت عقب رفته و ایمپلنت نمایان شده. من الان باید چیکار کنم؟ باید ایمپلنت رو بردارم؟

  • سلام دوست عزیز!
   عارضه تحلیل لثه قابل درمان است اما ممکن است درمان طولانی شود. ایمپلنت شما برداشته شده و پیوند استخوان انجام می شود. پیوند استخوان بخش تحلیل رفته از لثه را جبران میکند. ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است که در این مدت یک تاج مریلند برای شما نصب می شود برای راحتی و زیبایی لبخند شما. بعد از گذشت این زمان که بهودی حاصل شود، ناحیه مورد نظر آماده برای کاشت مجدد ایمپلنت است. پیشنهاد میکنم برای اطلاع بیشتر حتما مقاله « پیوند استخوان » را بخوانید.

 20. من ۴۵ سالمه که یکی از دندونام افتاده و لثه هم تحلیل رفته، امکان ایمپلنت وجود دارد؟

  • سلام دوست عزیز!
   سلامت دندان و بافت لثه بهتر است که توسط متخصص بررسی شود و در صورت امکان برای انجام ایمپلنت از طریق پیوند استخوان می توان بافت لثه را تقویت و برای ایمپلنت آماده کرد.

 21. سلام مادر من ۵۸ ساله هستن و ۵ سالی هست که تعدادی که دندوناشونو از دست دادن. هنوزم می تونن ایمپلنت کنن؟

  • سلام دوست عزیز!
   بله امکان ایمپلنت در این زمان هم وجود دارد اما توصیه این است که در اولین فرصت نسبت به انجام ایمپلنت اقدام کنید. چونکه هر چه زمان بیشتری از فقدان دندان بگذرد، میزان تحلیل استخوان فک و لثه بیشتر می شود. ضمن اینکه ایمپلنت کمک میکند مشکلاتی در جویدن یا گاز زدن نداشته باشید.

 22. سلام!
  من یکی از دندون های جلوم ک قبلا عصب کشی کردم دوباره خراب شده و هم ریشه و هم روکش از بین رفته، باید ایمپلنت کنم؟ خیلی درد داره؟

  • سلام دوست عزیز!
   میزان آسیب دیدگی دندان شما باید توسط متخصص ایمپلنت بررسی شود و در صورتی که ریشه و تاج دندان قابل ترمیم نباشند، بله باید ایمپلنت کنید. میزان احساس درد در ناحیه دندان های قدامی هم تفاوت چندانی با دیگر دندان ها ندارد ضمن اینکه درد ناشی از ایمپنلت طبیعی و قابل کنترل است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید مقاله « ایمپلنت دندان جلو » را بررسی کنید.

 23. سلام من ۶۰ سالمه و تعداد زیادی از دندونام ریخته و فقط سه یا چهارتا دندون توی هر فکم دارم ایا میشه ایمپلنت کنم؟

  • سلام دوست عزیز!
   ایمپلنت دندان در سن ۶۰ سالگی و یا بیشتر مانعی ندارد. یکی از مهم ترین شرایط لازم برای انجام ایمپلنت این است که استخوان فک شما تراکم و استحکام لازم را دارا باشد. در این صورت بله می توانید ایمپلنت را انجام دهید.

مشاوره رایگان از متخصصان سریتا

برای مشاوره رایگان، شماره تلفن خود را وارد کنید تا 24 ساعت آینده، با شما تماس می‌گیریم.