جرم دندان چیست؟ نحوه جرم گیری دندان کودکان آیا می‌توان جرم دندان کودک را در خانه از بین برد؟ چگونه می‌توان از تشکیل شدن جرم روی دندان کودکان جلوگیری کرد؟ سخن نهاییدندان کودکان نیز جرم می‌بندد و به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد. کودکان نیز مانند بزرگسالان به بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و […]

دندان کودکان نیز جرم می‌بندد و به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد. کودکان نیز مانند بزرگسالان به بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیاز دارند. اصولا انجام این کار برای کودکان سخت است و وقتی هم والدین می‌خواهند دندان ها را تمیز کنند، کودک اجازه نمی‌دهد یا گریه می‌کند. به همین دلیل امکان ایجاد لکه‌های زرد یا قهوه‌ای روی دندان کودکان زیاد است. برای همین هم کودکان نیز به جرم گیری دندان نیاز پیدا می‌کنند. با رعایت نکاتی هم می‌توانید از ایجاد جرم جلوگیری کنید. در این مقاله به بررسی روش های جرم گیری دندان کودکان می‌پردازیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

جرم گیری دندان چیست؟

جرم دندان چیست؟

وقتی روی دندان ها را به طور منظم تمیز نکنید، لایه‌ای از پلاک روی آن‌ها ایجاد می‌شود. وقتی این مواد به مرور زمان با بزاق ترکیب شوند، ماده سختی را ایجاد می‌کنند. این ماده جرم نام دارد. جرم به رنگ زرد یا قهوه‌ای است. با مسواک تمیز نمی‌شود و در بالای خط لثه و گاهی هم زیر آن ایجاد می‌شود. جرم سفت شده با مسواک و نخ دندان از بین نمی‌رود.

نحوه جرم گیری دندان کودکان

امکان اجرای روش جرم گیری روی دندان های کودکان هم وجود دارد و این کار فقط مخصوص بزرگسالان نیست. در طول فرایند جرم گیری، دندان پزشک با ابزاری نوک تیز به نام جرم گیر، تارتار و جرم های سفت شده روی دندان را با دقت می‌تراشد. اگر رسوبات گسترده باشند و به زیر خط لثه نفوذ کرده باشند، با یک جرم گیری الکتریکی آنان را جدا می‌کنند.

پس از جدا کردن جرم‌ها، دندان‌ها را دستگاهی مخصوص صیقل می‌دهند تا از ایجاد پلاک دندانی در آینده جلوگیری شود. به این کار پولیش دندان گفته می‌شود و در آن با خمیر مخصوص روی سطح دندان‌ها را می‌پوشانند. این کار می‌تواند لکه‌های سبک‌تر را از روی سطح دندان پاک کند.

آیا جرم گیری دندان کودک باعث ایجاد درد می‌شود؟

در مجموع، نمی‌توان گفت که جرم گیری فرایندی دردناک است. کودکان نیز اغلب جرم بسیار کمی دارند که همین امر باعث می‌شود فرایند انجام کار جرم گیری زودتر تمام شود. اگر پیش از انجام جرم گیری فرزند خود را چند بار نزد دندان پزشک ببرید، با محیط آشنا می‌شود و ممکن است حتی برای انجام این کار مشتاق هم باشد.

جرم گیری دندان کودک در خانه

آیا می‌توان جرم دندان کودک را در خانه از بین برد؟

از بین بردن جرم دندان فرایندی تخصصی است و باید توسط دندان پزشک انجام شود. مخصوصاً این که انجام این کار برای کودکان کمی سخت‌تر است زیرا دهان و دندان‌های کوچکی دارند و دندان پزشک باید در حین انجام این کار دقت کافی داشته باشد و کارش را با ظرافت انجام دهد.

برخی متخصصین توصیه می‌کنند، لثه کودک را قبل از درآمدن دندان تمیز کنید. پارچه‌ای نرم و تمیز را کمی مرطوب کنید و به آرامی روی لثه‌ها بکشید تا میکروب‌ها از بین بروند. علاوه بر این، کودک به روال تمیز کردن دندان و نظافت دهان عادت کند.

ابزارهای جرم گیری را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و پزشکی خریداری کنید اما استفاده از آن‌ها برای کودکان می‌تواند دشوار باشد. جرم گیر برقی نیز همانند مسواک برقی وجود دارد. برخی از مسواک‌های برقی هم دارای سری مخصوص جرم گیری هستند؛ اما این دستگاه‌ها بیشتر زمانی کاربرد دارند که پلاک ایجاد شده روی دندان هنوز به مرحله سفت شدن و به جرم تبدیل شدن نرسیده است؛ یعنی آن قدرها هم سفت نشده است. اگر از این ابزارهای به درستی استفاده نشود، به لثه آسیب وارد می‌شود. لثه های کودکان نیز حساس‌تر و ظریف‌تر هستند. اگر این کار با دقت انجام نشود، جرم به زیر لثه نفوذ می‌کند و مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند. پودرهای جرم گیری هم در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند اما آن چنان موثر نیستند.

البته راه‌های دیگری برای از بین بردن جرم دندان کودکان وجود دارد که در خانه می‌توانید آنان را اجرا کنید و جز روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شوند. در واقع، در این روش‌ها قرار نیست ابزاری تیز را در دهان کودک قرار دهید و جرم‌ها را از روی دندان بتراشید؛ اما حتی درمان‌های غیرتهاجمی برای از بین بردن جرم دندان ممکن است مشکل‌ساز باشد. شاید فکر کنید که فوقش این روش‌ها برای حذف تارتارها جواب ندهند و مشکلی به جز این پیش نیاید؛ اما برخی از این روش‌های می‌توانند مشکلات جدی‌تری را ایجاد کنند.

به عنوان مثال، بسیاری از افراد پیشنهاد می‌کنند سرکه رقیق شده را روی دندان کودک بمالید. سرکه به دلیل خاصیت کلسیم زدایی (توانایی جذب یون‌های کلسیم) ممکن است به تجزیه شدن تارتار کمک کند. از طرفی هم این خاصیت کلسیم زدایی سرکه ممکن است برای دندان های کودک مضر باشد. وقتی دندان کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست بدهد، ممکن است به تدریج بپوسد. اگر این کار را برای مدت طولانی انجام دهید، دندان ها آسیب می‌بینند.

برخی برای جرم گیری پیشنهاد می‌کنند از کنجد و توت فرنگی استفاده کنید! مسلما این موارد نمی‌توانند جرم‌های سفت شده را از بین ببرند.

انجام برخی چیزها واقعاً بهتر است به دست متخصصان سپرده شود. جرم گیری دندان کودکان نیز جز همین کارها است. همان گونه که نمی‌توان در خانه دندان پوسیده را درمان کرد، جرم گیری هم چنین است. با این حال می‌توانید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا از تشکیل تار تار جلوگیری شود.

جلوگیری از تشکیل جرم روی دندان کودک

چگونه می‌توان از تشکیل شدن جرم روی دندان کودکان جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد جرم این است که به طور مرتب پلاک را از روی دندان کودک تمیز کنید تا پلاک هرگز فرصت پیدا نکند که سفت شود و تبدیل به جرم شود. مسواک زدن را به محض رویش دندان‌ها شروع کنید. روزی دو بار دندان کودک را مسواک بزنید. مسواک نیز باید نرم باشد. هر زمان که دندان‌های کنار هم رشد کردند، از نخ دندان استفاده کنید و دندان کودک را نخ بکشید.

معمولا کودکان تا ۸-۹ سالگی نمی‌توانند خودشان دندان‌ها را نخ بکشند و کمی طول می‌کشد تا مهارت این کار را کسب کنند. برای لذت‌بخش کردن مسواک زدن می‌توانید ترانه‌های کودکانه‌ای را برای او پخش کنید تا با ریتم آن ترانه‌ها مسواک بزند. حتما هم مسواک زدن دو دقیقه طول بکشد. خمیر دندانی تهیه کنید که کودک شما به طعم آن علاقه دارد. از فلوراید هم استفاده کنید.

البته هر چقدر هم بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، دسترسی به همه نقاط ممکن نیست و ممکن است جرم در همان مناطق ایجاد شود. به همین دلیل از زمانی که دندان کودک شروع به در آمدن کرد، مراقبت‌های لازم را اجرا کنید و به صورت مرتب نزد دندان پزشک بروید. معمولا دندان‌ها از ۶ ماهگی رشد می‌کنند. اگر مشکلی نباشد، می‌توانید هر شش ماه به پزشک مراجعه کنید.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

سخن نهایی

در این مقاله به بررسی شیوه جرم گیری دندان کودکان پرداختیم و این کار را از جنبه‌های مختلف بررسی کردیم. بهترین کار این است که از تشکیل جرم پیشگیری کنید. البته دسترسی به تمامی بخش‌های درون دهان امکان‌پذیر نیست و ممکن است جرم در این نواحی ایجاد شود. برای همین هم باید کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید تا جرم گیری به صورت تخصصی انجام شود. به روش‌های خانگی هم نمی‌توان اعتماد کرد؛ زیرا ممکن است خطرناک باشند یا تاثیری نداشته باشند. اصولا هم این روش‌ها برای از بین بردن پلاک هستند نه جرم؛ زیرا پلاک نرم است اما جرم سفت و سخت است. شما از چه روشی برای از بین بردن جرم دندان کودک خود استفاده می‌کنید؟ آیا این روش‌ها موثر هستند؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.