با جراحی زیبایی لیفت لثه آشنا شوید

لیفت لثه یکی از جراحی هایی است که دندانپزشکان برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند انجام می دهند.  لیفت لثه یا کانتورینگ لثه که در اصطلاح دندانپزشکی به آن جینجیوکتومی نیز می گویند هم برای زیبایی دندان ها و هم برای درمان لثه مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر جزو افرادی هستید که وقتی لبخند می زنید قسمت زیادی از لثه تان نمایان می‌شود شما هم دارای لبخند لثه ای (gummy smile) هستید. لبخند لثه ای باعث می شود جذابیت لبخند و چهره شما کم شود به همین دلیل خیلی از افراد به سراغ عمل لیفت لثه می روند.

البته گاهی پیش می آید که برعکس، لثه ها خیلی بالا هستند تا جایی که ریشه دندان معلوم است یا برخی افراد دچار تحلیل لثه یا برآمدگی بیش از حد لثه هستند. در این شرایط جراحی پیوند لثه انجام می شود.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

اگر می خواهید در مورد جراحی لیفت لثه و مراحل انجام آن بیشتر بدانید حتما در این مقاله با من همراه باشید. در انتهای مقاله هم هر سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید. حتی می توانید تجربه یا نظر خودتان را با دوستان سریتایی تان در میان بگذارید.

جراحی لیفت لثه چیست؟

می توان گفت همه افراد تحت تاثیر یک لبخند زیبا و جذاب قرار می گیرند و قطعا دوست دارند خودشان هم دندان هایی زیبا و لبخند چشمگیری داشته باشند. اما گاهی عدم تناسب لثه به دلایل ژنتیکی، بیماری یا اتفاقات محیطی، باعث محروم شدن افراد از این زیبایی می شود.

البته جای نگرانی نیست. علم دندان‌پزشکی آنقدر پیشرفت کرده که دیگر همه این مسائل و مشکلات قابل حل است. در حال حاضر متخصصان می توانند با بالا کشیدن لثه و افزایش طول تاج دندان تغییر زیادی در ظاهد دندان ها ایجاد کنند و زیبایی بیشتری به لبخند شما بدهند.

البته ناگفته نماند که جراحی لیفت لثه یا بالا کشیدن لثه فقط برای زیبایی نیست بلکه گاهی جنبه درمانی هم دارد.

مطالب مرتبط:
پیوند لثه چیست؟

سفید شدن لثه

گاهی اوقات هم ممکن است بخواهید کامپوزیت کنید اما دندان فضای کافی برای قرار دادن کامپوزیت ندارد. در این مواقع دندانپزشک عمل جراحی لثه را برای شما انجام می دهد و قسمتی از لثه را برداشته شده و طول تاج را افزایش می دهد.

لیفت لثه قبل و بعد از انجام

چه کسانی به لیفت لثه احتیاج دارند؟

عمل لیفت لثه به دلایل مختلفی انجام می شود و افرادی که مبتلا به مشکلات زیر هستند به عمل بالا کشیدن لثه احتیاج دارند.

لبخند لثه ای

این نوعی جراحی لثه برای زیبایی است. جراحی لبخند لثه ای اجباری نیست و فقط زمانی که بخواهید لبخند زیباتری داشته باشید انجام می گیرد.

عقب رفتن لثه ها

گاهی به دلیل بیماری یا عفونت فرد دچار تحلیل لثه می شود. با عقب رفتن لثه بخش زیادی از دندان پیدا می شود و حتی ممکن است باعث افتادن دندان هم بشود. در این شرایط جراحی لثه را ضروری است.

زیاد بودن بافت لثه

در برخی افراد بافت لثه بیش از اندازه لازم است. بافت لثه اضافی احتمال ابتلا به بیماری های لثه را افزایش می دهد. به همین دلیل برداشتن این بافت اضافی به سلامت دهان و دندان کمک می کند.

کم بودن طول تاج دندان

در مواردی که می خواهید از روکش لمینت یا کامپوزیت استفاده کنید و تاج دندان طول کافی را ندارد نوعی از جراحی لیفت لثه لازم است که در آن قسمت اضافی لثه برداشته می شود. این نوع از لیفت لثه برای هم تراز کردن دندان ها با لثه هم انجام می شود.

بالا کشیدن لثه یا لیفت لثه برای زیباتر شدن لبخند

بیشتر بخوانید: التهاب یا عفونت لثه و راه های درمان آن

عمل لیفت لثه چه فوایدی دارد؟

اوین ویژگی مثبت عمل لیفت لثه این است که یک درمان دائمی است.

افزایش زیبایی دندان و لبخند، مهمترین فایده آن است.

در برخی موارد این عمل می تواند بیماری های لثه را درمان کند یا از ابتلا به آنها جلوگیری کند.

جراحی لیفت لثه چطور انجام می شود؟

معمولا عمل لیفت لثه در یک جلسه 2 الی 3 ساعته تمام می شود. ابتدا دندانپزشک عکس رادیولوژی شما را بررسی می کند و بر اساس تناسب میان لثه و استخوان دندان هایتان تصمیم می گیرد که چقدر از بافت لثه را باید برش بزند.

پس از بی حسی موضعی در حالت جراحی معمولی، دندانپزشک با تیغ، بافت های اضافی لثه را برش می دهد و قسمت اضافی را جدا می کند و لثه را بخیه می زند. ولی اگر جراحی لیفت لثه با لیزر صورت بگیرد دکتر به وسیله اشعه لیزر قسمتی از بافت لثه را برداشته و بالاتر قرار می دهد. در لیفت لثه با لیزر بخیه و خونریزی دیگر وجود ندارد.

بعضی از دندانپزشکان هم از دستگاه پلاسماجت برای کانتورینگ یا لیفت لثه استفاده می کنند.

چه زمانی باید لیفت لثه انجام دهیم؟

اگر از بچگی لثه های بزرگتری نسبت به دندان دارید، نیاز به لیفت لثه خواهید داشت. اما اگر دندان شما ریشه محکم نداشته باشد کاندید مناسبی برای این عمل نیستید.

اگر دندان قروچه دارید، قطعا پس از مدتی دچار تحلیل بافت دندان می شوید پس به این جراحی نیاز پیدا می کنید.

باریک بودن لب بالا باعث می شود بخش بیشتری از لثه شما نمایان شود که البته با جراحی لیفت لثه این مشکل حل می شود.

جراحی لیفت لثه با لیزر

چه زمانی نباید لیفت لثه انجام دهیم؟

اگر یکی از شرایط زیر را دارید بهتر است از انجام لیفت لثه خودداری کنید چون ممکن است این عمل عوارض ناخوشایندی برای شما ایجاد کند.

اگر دندان ها دچار پوسیدگی هستند.

اگر به علت برخی بیماری ها لثه حساس و آسیب پذیر شده

در صورتیکه ریشه دندان شما دارای استحکام مناسبی ندارد

عمل لیفت لثه را تا بهبود کامل مشکلات به تعویق بیندازید چون حذف قسمتی از لثه، هم مشکلات شما را تشدید می کند و هم ساختار دندان شما را دچار مشکل خواهد کرد.

بعد از عمل لیفت لثه چه مراقبت هایی لازم است؟

مصرف مسکن: برای تسکین درد پس از جراحی می توانید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

کمپرس یخ: برخی افراد بعد از جراحی دچار تورم و کبودی می شوند. کمپرس یخ می تواند این مشکل را کاهش دهد.

استفاده از مسواک: پس از 24 ساعت از مسواک نرم برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید.

خودداری از مصرف الکل: تا چند روز قبل و بعد از جراحی از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.

اجتناب از کشیدن سیگار: توصیه می کنیم تا دو روز پس از جراحی سیگار نکشید.

رژیم غذایی مناسب: سعی کنید با خوردن غذاهای نرم با دمای متعادل(نه زیاد گرم و نه زیاد سرد) روند بهبود خود را سریع تر کنید.

تعویض بانداژ: هر چند ساعت یکبار می توانید گاز استریل لثه جراحی شده را عوض کنید اما تعویض بیش از حد گاز توصیه نمی شود.

مطالب مرتبط:
قیمت کامپوزیت دندان
قیمت لمینت دندان

زیبایی دندان و طراحی لبخند

عوارض جراحی لیفت لثه

1- هرچند که لیفت لثه یک عمل دائمی است اما در موارد استثناء احتمال برگشت بیماری وجود دارد.

2- برخی از افراد بعد از لیفت لثه دچار تورم و قرمز شدن لثه می شوند که با استراحت و مراقبت بهبود می یابد.

3- افراد سیگاری بعد از لیفت لثه بیشتر از دیگران دچار درد و تورم می شوند و علت آن هم حساس بودن بیش از اندازه لثه این افراد است.

4- در برخی افراد به علت برشی که در لثه ایجاد می شود جای زخم ممکن است خونریزی کند.

5- در صورت عدم مراقبت ممکن است لثه بعد از جراحی عفونت کند.

6- افراد در غذا خوردن ممکن است دچار مشکل می شوند به طوری که مجبورند تا چند روز غذاهای نرم و سرد استفاده کنند.

7- ممکن است بعد از جراحی لیفت لثه، بافت آن از هم باز شود

مطمئنا درصورتیکه به یک پزشک غیرمتخصص مراجعه کنید، کوچک ترین اشتباه در حین برش لثه می تواند بر روی نتیجه کار تاثیر بگذارد و یا صدمات غیر قابل جبرانی در بر روی چهره و لبخند شما برجای بگذارد.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

حرف آخر:

عمل لیفت لثه یکی از عمل های زیبایی و درمانی است که هم باعث افزایش زیبایی دندان می شود و هم در درمان بیماری های لثه یا جلوگیری از آسیب به لثه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای بسیاری از افراد قبل از انجام لمینت و کامپوزیت لیفت لثه لازم است تا دندان ها فضای کافی برای قرارگیری روکش داشته باشد. برای این کار باید یک ماه قبل از لمینت یا کامپوزیت لیفت لثه انجام شود تا موقعیت لثه ها ثابت شده باشد.

فواید جراحی لیفت لثه از عوارض آن بسیار بیشتر است پس اگر نیاز به انجام این جراحی دارید تردید نکنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و متخصصین کلینیک سریتا تماس بگیرید.۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸