کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

اصلاح طرح لبخند امروزه به یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی و ترمیمی تبدیل شده است. زیرا دندان ها جزء مهمی در زیبایی چهره به شمار می روند.
اگر میخواهید دندان های خود را زیباتر و لبخند خود را جذاب تر کنید اما نمی دانید از کدام روش زیبایی استفاده کنید در این مقاله با من همراه باشید.
در این مقاله به طور دقیق تفاوت دو روش کامپوزیت و بلیچینگ را برای شما توضیح خواهم داد.

کامپوزیت و بلیچینگ هر دو جزو روش های سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند هستند و جزو عمل های پرطرفدار برای زیبایی دندان به شمار می روند.

دندان ها به علل مختلفی ممکن است زرد، کدر و بدرنگ شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که می خوریم، سیگار و قلیان، مصرف بعضی داروها و حتی افزایش سن روی زیبایی دندان های ما تاثیر دارند. به غیر از تغییر رنگ، نامرتب بودن دندان ها یا وجود فاصله بین آنها، شکستگی و ترک خوردگی دندان ها همه جزو عیوبی هستند که گاهی هم روی سلامت دندان ها تاثیر دارند هم زیبایی چهره و لبخند ما را به هم می زنند.

راه حل هایی که امروزه علم دندانپزشکی برای اصلاح، ترمیم و زیبایی دندان به وجود آورده شگفت انگیز هستند. روش هایی ابداع شده که به راحتی می توانند تمام عیوب دندان ها را برطرف کنند و لبخند جذابی را به شما دهند.

امروز با دو روش از پر کاربردترین روش ها آشنا می شویم: کامپوزیت و بلیچینگ.

یکی از سوالات رایجی که اکثر افراد وقتی به کلینیک سریتا می آیند از ما می پرسند این است که کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهم داد. اما بیایید قبل از آن هر کدام از این روش ها را بیشتر بشناسیم و جوانب مثبت و منفی هر روش را بررسی کنیم و بعد آنها را با هم مقایسه کنیم. به این شکل قطعا می توانید بهترین انتخاب را برای دندان های خود داشته باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

رزین کامپوزیت یک ترکیب خمیر مانند است که روی دندان ها قرار می گیرد و متناسب با شکل دندان و اندازه و رنگ دلخواه فرم داده می شود. سپس با تاباندن نوری با طول موج مخصوص سفت می شود و روی دندان تثبیت می شود.

کامپوزیت فقط برای سفید کردن دندان نیست. کامپوزیت می تواند مشکلاتی مثل دندان های ترک خورده، تراشیده یا ناهموار را برطرف کند. با کامپوزیت هم می توانید رنگ دندان هایتان را تغییر دهید، هم فرم و اندازه آنها را به شکل موردنظرتان دربیاورید.

جذابیت کامپوزیت دندان در این است که خیلی سریع و تنها در یک جلسه انجام می شود و این یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن است.

کامپوزیت ها اگرچه به اندازه لمینت دندان ماندگار نیستند اما دوام قابل قبولی دارند و در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید تا 7 سال برای شما کارایی دارند.

مزایای سفید کردن دندان ها با کامپوزیت

5 مزیت سفید کردن دندان ها با کامپوزیت دندان
 • در روش سفید کردن دندان ها با کامپوزیت، هم می توانید رنگ دندان هایتان را به اندازه دلخواه سفید کنید و هم شکل و اندازه آنها را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.
 • در حین نصب کامپوزیت، هیچ تراشی روی دندان ها انجام نمی شود. در واقع تلاش می کنند تا ساختار طبیعی دندان حفظ شود.
 • هزینه کامپوزیت نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند مثل لمینت کمتر است.
 • کامپوزیت یک روش سریع و راحت است و تنها در یک جلسه انجام می شود.  
 • در صورتی که کامپوزیت آسیب ببیند به راحتی می توان با هزینه بسیار کم آن را ترمیم کرد.

مطالب مرتبط:
هزینه کامپوزیت دندان عوارض کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان هم یک روش زیبایی برای سفید کردن دندان است اما با کامپوزیت و لمینت تفاوت زیادی دارد. این روش فقط می تواند بدرنگی دندان ها را برطرف کند. یعنی در صورتی که دندان ها به دلایلی مثل خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی یا مصرف دخانیات تغییر رنگ داده باشد می توانید با بلیچینگ کردن آنها را سفید کنید.

در این روش مواد خاصی را در مدت زمان معینی روی دندان ها قرار می دهند. این مواد به درون ساختار مینای دندان نفوذ می کند و باعث اکسید شدن رنگ دانه هایی می شود که در مینای دندان رسوب کرده اند. در نتیجه دندان سفیدتر می شود.

حواستان باشد که بلیچینگ با جرمگیری فرق دارد. در جرمگیری فقط جرم و پلاک از روی دندان برداشته می شود و دندان ها به رنگ طبیعی برمی گردند اما در بلیچینگ دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند و سفید تر از حالت طبیعی شان می شوند.

البته این را هم بگویم که برخی تغییر رنگ ها که در آن دندان ها به رنگ قهوه ای یا خاکستری در می آیند با بلیچینگ قابل اصلاح نیست. در این شرایط حتما با دندانپزشک مشورت کنید و یک روش دیگر را برای اصلاح رنگ دندانهایتان انتخاب کنید.

بلیچینگ دندان چیست؟

مزایای بلیچینگ کردن دندان چیست؟

 • برای بلیچینگ کردن نیازی به تراشیدن دندان نیست. از طرف دیگر مواد آن آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. برای همین لازم نیست نگران فرسایش مینای دندان باشید.
 • دندان‌های سفیدتر چهره‌ شما را جوانتر نشان می‌دهند.
 • بلیچینگ نسبت به روش های دیگرِ سفید کردن دندان، بسیار راحت تر و ارزان تر است.
 • مراقبت از دندان های بلیچینگ شده بسیار ساده است. کافیست مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ مثل چای و قهوه را کم کنید.

عوارض بلیچینگ دندان

 • در صورتی که دندانپزشک در این کار مهارت نداشته باشد و مواد سفید کننده به غیر از دندان، روی بافت های دهان مثل لثه، لب ها یا زبان قرار بگیرد ممکن است این بافت ها آسیب ببینند.
 • در برخی افراد بعد از بلیچینگ دندان ها نسبت به مواد غذایی سرد یا داغ حساس می شوند که البته این اتفاق طبیعی است و بعد از چند روز حل می شود.
 • پس از بلیچینگ ممکن است دندان هایتان تا چند ساعت دچار درد و ناراحتی شوند. این درد ممکن است به علت التهاب عصب دندان یا نفوذ مواد سفید کننده به عصب، اتفاق بیفتد. در این مورد حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان چیست؟

4 تفاوت عمده بین کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان

بلیچینگ و کامپوزیت دو روش از روش های سفید کردن دندان هستند و با وجود اینکه یک هدف دارند اما در فرآیند انجام و نتیجه نهایی تفاوت های زیادی با هم دارند. در اینجا چند مورد از تفاوت این دو روش را با هم بررسی می کنیم:

1- طیف رنگ: بلیچینگ و کامپوزیت هر دو می توانند دندان ها را سفید کنند اما تفاوت آنها در این است که کامپوزیت طیف رنگ های مختلفی دارد و شما می توانید بهترین رنگ را بنا به سلیقه خود و متناسب با رنگ دندان هایتان انتخاب کنید. اما در بلیچینگ این تنوع رنگی وجود ندارد و نکته دیگر اینکه نمی توان با روش بلیچینگ رنگ دندان را خیلی روشن کرد.

بیشتر بخوانید: رنگ کامپوزیت دندان

طیف رنگی در کامپوزیت

2- میزان رنگ پذیری: در بلیچینگ، با مصرف نوشیدنی های رنگی و استعمال دخانیات، دندان ها به سرعت تغییر رنگ میدهند. اما میزان رنگ پذیری کامپوزیت کمتر است و به این سرعت تغییر رنگ نمی دهد. هر چند که مراقبت خوب، دوام رنگ آن را بیشتر می کند.

3- طول عمر و ماندگاری: در بهترین حالت، بلیچینگ یک سال دوام دارد و به تدریج دندان ها دوباره تغییر رنگ می دهند. اما اگر یک دندانپزشک ماهر با استفاده از برندهای با کیفیت، برای شما عمل کامپوزیت را انجام دهد و شما نیز به خوبی از آن مراقبت کنید، کامپوزیت می تواند تا 7 سال دوام داشته باشد.

4- رفع دیگر عیوب دندان: کامپوزیت به جز تغییر رنگ و سفید کردن دندان ها می تواند سایر عیوب دندانی مثل ترک خوردگی، شکستگی، لب پر شدن دندان ها، فاصله میان دندانها و بد فرمی های خفیف را حل کند درصورتی که بلیچینگ، فقط رنگ دندان ها را تغییر می دهد.

کاربردهای کامپوزیت

در نتیجه بلیچینگ تنها به افرادی توصیه می شود که می‌خواهند رنگ دندان خود را سفید کنند و نیازی به تغییر در فرم، اندازه و شکل دندان خود ندارند.

نکته مهم

گاهی برخی افراد می خواهند دندان هایشان را سفید کنند اما به دلایلی نمی توانند بلیچینگ کنند. مثلا دندان هایشان قبلا کامپوزیت شده یا پرکردگی وسیع کامپوزیت روی دندان دارند و یا اینکه سطح مینای دندان بدلیل سایش زیاد، کدر و زرد شده است. این افراد برای اصلاح طرح لبخند خود باید حتما کامپوزیت انجام دهند.

حرف آخر

کامپوزیت و بلیچینگ هر دو جزو روش های سفید کردن دندان هستند. اما این دو روش تفاوت های زیادی با هم دارند. در این مقاله این دو روش را به طور دقیق معرفی کردیم و مزایا و عوارض احتمالی هر روش را بررسی کردیم. برای انتخاب بهترین روش اول باید دندان های شما توسط دندانپزشک معاینه شوند و بینید با توجه به شرایط دندان هایتان به چه چیزی احتیاج دارید.

در این رابطه متخصصان کلینیک سریتا با ارائه مشاوره رایگان می توانند سریعترین و بهترین راه را برای شما معرفی و پیشنهاد دهند.

اگر تجربه ای در این زمینه دارید حتما در قسمت دیدگاه ها آن را با دوستان سریتایی تان در میان بگذارید.