مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان شامل:
در روز اول از خوردن نوشیدنی های رنگی خودداری کنید،
از گاز زدن میوه و خوراکی های سفت خودداری کنید.
و …

می دانید که دندان ها نقش بسیار مهمی در زیبایی لبخند، نحوه بیان و ادای کلمات و… را ایفا میکنند. پس تا جایی که ممکن است باید در پی داشتن دندان هایی سالم و زیبا باشیم. اما چگونه ممکن است؟ علم دندانپزشکی درمان های کارآمدی برای انواع مشکلات دندانی را ارائه می دهد که یکی از آن ها کامپوزیت دندان است. کامپوزیت دندان و مراقبت های بعد از آن مبحثی است که در این مقاله از سایت دکتر سریتا به آن می پردازیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

دندان هایی که شکستگی های جزئی داشته باشند، بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد و یا عقب تر بودن دندانی نسب به دندان های مجاورش. این ها از جمله مشکلات دندانی هستند که با استفاده از مواد رزینی می توانند برطرف شوند. پر کردن نواقص دندانی با مواد رزینی روشی است که کامپوزیت دندان نام دارد.
انواع کامپوزیت دندان که بر اساس اندازه ی قطر ذرات آن دسته بندی شده و هر کدام در موارد خاصی با توجه به شرایط دندانی بیمار و هم تراز شدن سطح دندان ها با هم، مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کامپوزیت ماکروفیل
 • کامپوزیت میکروفیل
 • کامپوزیت هیبرید
 • کامپوزیت میکروهیبرید
 • کامپوزیت نانو هیبرید
 • کامپوزیت ای پی اس

بیشتر بخوانید: قیمت کامپوزیت دندان

مراقبت بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان روشی است که مشکلات دندانی را مرتفع سازد و طرح لبخند را اصلاح کند اقدامات مراقبتی کمک می کند که کامپوزیت ها بدون بروز هرگونه مشکل و یا خراب شدن سالم باقی بمانند.برای چند روز ابتدایی پس از کامپوزیت دندان اقدامات خاصی لازم است از این رو اصول مراقبتی در دو دسته بندی بلند مدت و کوتاه مدت بیان خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از کامپوزیت در کوتاه مدت

 • در 24 ساعت اولیه بعد از کامپوزیت بهتر است نوشیدنی های رنگی مانند؛ قهوه، چای و… و خوراکی های مانند؛آجیل و نان تست میل نکنید اما در صورت مصرف هم بهتر است مسواک بزنید و یا حداقل دهان و دندان ها را با آب شستشو دهید.
 • کامپوزیت ها با استفاده از تابش نور روی دندان ها محکم می شوند اما بهتر است از گاز زدن میوه با دندان کامپوزیت شده، خودداری کنید.
 •  در صورت داشتن حالت تهوع، از خوردن و آشامیدن تا یک ساعت بعد از کامپوزیت خودداری کنید.
 •  بلافاصله بعد از کامپوزیت و قبل از از بین رفتن اثر بیحسی از جویدن خودداری کنید چون ممکن است به صورت ناخودآگاه زبانتان را گاز بگیرید یا بیش از حد به دندان کامپوزیت شده، فشار وارد کنید.
 •  احساس درد در ناحیه دندان کامپوزیت شده تا 2 الی 4 هفته پس از درمان طبیعی است اما اگر زمان بیشتری به طول انجامید به دندانپزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان در بلند مدت

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

1. رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی بعد از کامپوزیت به این صورت است که از خوردن و آشامیدن یک سری از خوراکی ها باید دوری کنید تا آسیب پذیری کامپوزیت ها کمتر شود.

 •  یکی از معایب کامپوزیت ها این است که قابلیت رنگ پذیری دارند و خودداری از آشامیدن انواع نوشیدنی های رنگی را به یکی از اصول مراقبتی آن تبدیل کرده است.
 • خصوصا نوشیدنی های تیره رنگ چون؛ شراب، چای و آب میوه های رنگی را به حداقل برسانید و سعی کنید بعد از نوشیدن حتما دهان را شستشو دهید.
  با دندان کامپوزیت شده سعی در شکستن یا گاز گرفتن خوراکی های سخت مانند؛ شکستن گردو با دندان، جویدن ته دیگ، گاز گرفتن میوه های چون سیب و… نداشته باشید.
 • الکل یکی دیگر از موادی است که بافت کامپوزیت را ضعیف و آسیب پذیر می کند.نوشیدنی های حاوی الکل و هم چنین دهانشویه های الکلی از موارد منع شده در جهت مراقبت از دندان کامپوزیت شده است . آب نمک برای کامپوزیت جایگزین مناسبی برای دهانشویه های الکلی است.

2. بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان امری است کاملا ضروری که حتی اگر دندان را کامپوزیت هم نکرده باشید، لازم است که یک سری اقدامات را به صورت روتین انجام دهید تا خطر بروز هرگونه آسیب های ناشی از ایجاد پلاک ها و تجمع آن ها به مدت طولانی در محیط دهان جلوگیری کنید. برخی از این اصول بهداشت دهان و دندان عبارتند از؛
همیشه قبل از مسواک زدن دهان خود را خیس کنید.

 •  دهانشویه های حاوی فلوراید مناسب هستند.
 • در هنگام مسواک زدن، باید مسواک را روی سطح جونده دندان های خود به صورت رفت و برگشتی حرکت داده و در سطوح خارجی با زاویه ای 45 درجه نسبت به لثه خود مسواک را دست بگیرید.
 • مدت زمان استاندارد برای مسواک زدن بین 2 الی 5 دقیقه است.
 • از سالم بودن مسواک و موهای مسواک خود مطمئن باشید و در نظر داشته باشید که مسواک شما زیاد نرم و یا خیلی سفت نباشد، زیرا در صورت سفت بودن مسواک دندان های شما آسیب خواهید دید و در صورت نرم بودن بیش از اندازه آن، دندان های شما به خوبی تمیز نخواهند شد پس حتما از مسواکی سالم و مناسب دندان های خود استفاده نمایید.

3. مراجعات منظم جهت پالیش کامپوزیت

سطح کامپوزیت ها با گذشت زمان ممکن است خراش بردارد، بر اثر عدم رعایت نکات مراقبتی تغییر رنگ داده یا شفافیت خود را از دست بدهد، از این رو معمولا بعد از مدتی نیاز به پولیش دارند . بنابراین بهتر است دندان کامپوزیت شده هر 6 ماه یکبار تحت معاینه دندانپزشک پالیش و چکاپ دوره ای دیگر دندان ها نیز انجام شود.

4. ترک عادات مخرب چون؛ دندان قروچه

برخی از افراد به صورت مداوم و از روی عادت، حرکت اشتباهیی را مرتبا تکرار می کنند غافل از اینکه این عادات مخرب آسیب های جدی به دندان ها وارد می کنند. دندان قروچه یکی از این عادات نادرست در استفاده از دندان هاست که برخی از افراد ممکن است در حالت بیداری یا خواب انجام دهند که ساییده شدن دندان ها اثرات مخربی بر کامپوزیت ها دارد. در این صورت بهتر است از محافظ هایی در شب استفاده شود تا خطر آسیب به دندان ها به حداقل برسد.

5. مصرف دخانیات را متوقف کنید

متاسفانه ونیر کامپوزیت ها به اندازه ی دندان های طبیعی در برابر تغییر بر اثر مصرف دخانیات مقاوم نیستند و مصرف سیگار باعث زرد و قهوه ای شدن لبه های کامپوزیت و به مرور زمان پوسیدگی دندان اصلی میشود.

6. استفاده از خمیردندان مخصوص کامپوزیت

بعد از کامپوزیت بهتر است از یک خمیر دندان خوب و مناسب استفاده کنید. یک خمیر دندان که ترکیبات آن حاوی کلسیم، فلوراید و مواد معدنی باشد. مواد معدنی و کلسیم باعث تثبیت و تقویت مینای دندان شده که باعث می شود در برابر اسید ها و باکتری ها مقاوم شود. علاوه بر این ها یک خمیر دندان مخصوص کامپوزیت باید قابلیت حذف باکتری ها را نیز دارا باشد تا اثربخشی قابل قبولی در مراقبت از کامپوزیت ها داشته باشد. به عنوان مثال خمیر دندان های ژله ای می تواند گزینه ای مناسب باشد چون خاصیت فرسایشی کمی دارند که به کامپوزیت ها آسیب نمی زند.

 

 

آیا خرید برند های گران قیمت کامپوزیت، نیاز به مراقبت دارد؟

قطعا بله. خیال خود را با استفاده از برند های گران قیمت، از بابت رعایت مراقبت های بعد از نصب کامپوزیت، راحت نکنید. قطعا قیمت کامپوزیت روی طول عمر آن تاثیر مثبت دارد، اما دلیل بر مادام العمر بودن آن نیست. به شما اطمینان می دهیم، با استفاده از کامپوزیت هایی با قیمت پایین، همراه با رعایت کامل مراقبت های لازم، می توانید طول عمر آن را بسیار بالا ببرید. در حدی که اگر فردی از بهترین نوع ونیر کامپوزیت استفاده کند و مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را رعایت نکند، طول عمر ونیر او پایین تر از شما خواهد بود.

درد دندان کامپوزیت شده به چه علت است و چقدر طول می کشد؟

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

فرآیند نصب کامپوزیت معمولا درد ندارد چون در سطح دندان کار انجام می شود و اصولا عصب ها را تحریک نمی کند و دندانپزشک هم از بیحسی موضعی استفاده می کند تا احتمال احساس درد را به صفر برساند. اما اگر بعد از نصب در ناحیه ی دندان کامپوزیت شده احساس درد زیاد داشته باشید ممکن است به دلیل نصب نادرست و غیر اصولی کامپوزیت باشد که به بافت لثه و دندان آسیب زده باشد. دیگر دلایل درد دندان بعد از پرشدن با کامپوزیت عبارتند از؛

 •  تحریک شده اعصاب دندان
 •  پر شدن بیشتر از حد دندان با مواد کامپوزیت
 •  التهاب پالپی یا پالپیت

درد بعد از کامپوزیت را می توان با مصرف مسکن ها طبق تجویز پزشک کنترل کرد اما اگر شدت درد به حدی بود که نمی توان آن را تحمل کرد بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان؛ با رعایت اصول مراقبتی

طول عمر کامپوزیت های دندانی با فرض انجام مراقبت های لازم تا 7 الی 10 سال تخمین زده می شود. شایان ذکر است که این زمان متناسب با شرایط دندانی بیماران مختلف، متفاوت است و به طور کلی تضمین درمان های دندانی یا تعیین طول عمر دقیق برای آن ها کار درستی نیست چون عوامل مختلفی تعیین کننده ی کیفیت درمان هستند از جمله؛ جنس دندان ها، ژنتیک، عادات های مخرب و در نهایت انجام مراقبت های لازم که سهم بیشتری نسبت به سایر عوامل در طول عمر کامپوزیت ها دارد.

عوارض کامپوزیت را با انجام مراقبت بعد از کامپوزیت دندان کاهش دهید

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان هم می تواند عوارضی به همراه داشته باشد به این صورت که عدم رعایت اصول مراقبت بعد از کامپوزیت می تواند باعث حساس شدن دندان ها و بروز مشکلاتی در ناحیه دندان کامپوزیت شده یا دندان های مجاور شود. بنابراین در پاسخ به این سوال که چگونه می توانیم از بروز عوارض کامپوزیت جلوگیری کنیم یا آن ها را کاهش دهیم؟ می توان گفت ساده ترین و در عین حال موثرترین راه انجام مراقبت های کامپوزیت است. از جمله عوارض کامپوزیت دندان عبارتند از؛

1. حساسیت زا بودن مواد تشکیل دهنده
2. تغییر در اندازه و جابجایی آن
3. تراشیده شدن بخشی از مینای دندان
4. تغییر رنگ کامپوزیت ها در مدت کم
5. تورم لثه

سوالات متداول درباره مراقبت از کامپوزیت دندان

1. آیا می توانم بعد از پر کردن کامپوزیت دندان هایم را مسواک بزنم؟

کامپوزیت دندان محدودیتی برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ایجاد نمی کند و شما می توانید بدون نگرانی طبق روال عادی، یعنی روزانه دوبار مسواک و حداقل یک بار نخ دندان استفاده کنید.

2. تا چند ساعت بعد از کامپوزیت نباید چیزی خورد؟

توصیه این است که تا حداقل یک ساعت بعد از کامپوزیت و تا زمانی که اثر بیحسی برطرف نشده از خوردن، آشامیدن و جویدن خودداری کنید. بعد از یک ساعت هم به مدت ۴۸ ساعت بهتر از خوردن انواع خوراکی که ممکن است به کامپوزیت آسیب برساند، خودداری کنید.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

مطالعه بیشتر