مراقبت های بعد از لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟ مراقبت های بعد از لمینت دندان لیست کامل مراقبت های بعد از لمینت دندان بهداشت دهان و دندان، اهمیت بالایی در مراقبت از لمینت دارد چکاپ دندان، بهترین روش جلوگیری از آسیب دیدن لمینت دندان عادات نادرست استفاده از دندان، دشمن لمینت دندان کاهش عوارض های لمینت در گرو انجام مراقبت ها […]

لمینت دندان فرایندی هزینه بر و در بیشتر روش های آن، برگشت ناپذیر است. در نتیجه بحث نحوه افزایش طول عمر آن بسیار اهمیت دارد. در مرحله اول شما باید یک برند مناسب از لمینت دندان را انتخاب و در مرحله بعدی به یک دندانپزشکی معتبر مراجعه نمایید. پس از نصب لمینت، کسی که در افزایش طول عمر لمینت دندان بیشترین تاثیر را میگذارد، دقیقا خود شمایید. در صورتی که به مراقبت های بعد از لمینت دندان اهمیت دهید و خوردن، آشامیدن و بهداشت دهان و دندان خود را کنترل کنید، قطعا بیشترین استفاده را از مزایای لمینت خواهید برد. به همین جهت مناسب دانسته ایم که مراقبت های لازم پس از لمینت دندان را به شما معرفی کنیم.

لمینت دندان چیست؟

ظاهر جذاب لمینت سرامیکی دندان

لمینت دندان، پوسته های نازک پرسلن هستند که با قرار گیری در سطح دندان ها، عیوب ظاهری دندان مانند؛ عقب تر بودن جایگاه دندان از موقعیت درست، ، لب پر شدن بخشی از دندان، بد رنگی دندان یا فاصله های جزئی بین دندان ها. لایه های لمینت با استفاده از روش ها و چسب های مخصوص جایگزین مینای دندان می شوند و می توانند به عنوان محافظت از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنند. در نهایت لمینت ها با رفع بدشکلی و بدرنگی دندان ها به بازیابی زیبایی لبخند شما کمک کنند. اصل انجام لمینت دندان همراه با تراش کمی از سطح مینای دندان است تا دندان ها همانطور که در یک راستا قرار می گیرند، جلوتر از حالت عادی هم قرار نگیرند تا ساختار فکین تغییر نکند.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

از بهترین انواع لمینت، می توان موارد زیر را نام برد:

 • لمینت سرامیکی
 • لمینت کامپوزیتی
 • لمینت متحرک دندان
 • لمینت فوری
 • لمینت بدون تراش
 • لمینت برلیانس

بیشتر بدانید: لمینت برلیانس چیست؟

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

در ساعات اولیه پس از انجام لمینت، تا زمانی که بی حسی در ناحیه دندان ها و صورت از بین نرفته، چیزی نخورید. ممکن است ناخودآگاه زبان و لب ها را گاز بگیرید و باعث ایجاد زخم شود. هم چنین سعی کنید دندان ها را روی هم فشار ندهید تا لمینت ها آسیب نبیند.

در 10 روز اول پس از لمینت دندان، مراقبت های زیر را بسیار جدی تر رعایت کنید، مخصوصا مواردی که به دندان فشار وارد می کند. در نگهداری از لمینت ها بهداشت دندان ها بسیار مهم است. بهتر است بیش از پیش از دندان ها مراقبت و استفاده ی روزانه از مسواک و نخ دندان را جدی بگیرید چون دندان های زیر لمینت ممکن است پوسیده شوند. خمیر دندان هایی که در ترکیبات آن ها از فلوراید استفاده شده، خاصیت ضد سایندگی دارند، بهتر است از آن ها استفاده کنید.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

نخ دندان مهم است چون از پوسیدگی دندان ها در طولانی مدت جلوگیری می کند. نخ دندان هایی که کمی ضخیم تر و مقاوم تر هستند می توانند مناسب باشند. مسواک باید نرم باشد و بهتر است به صورت دورانی حرکت دهید.

لیست کامل مراقبت های بعد از لمینت دندان

 1. مسواک، خمیر دندان و نخ دندان مناسب
 2. مراقب خوراکی های سفت باشید
 3. رژیم غذایی مناسب
 4. مصرف دخانیات
 5. چکاپ دوره ای هر 6 ماه یکبار
 6. ترک عادات مخرب و استفاده های ابزاری از دندان
 7. از دهانشویه های مخصوص استفاده کنید
 8. جرم گیری دندان های لمینت شده پیشنهاد نمیشود، بهتر است بهداشت دهان و دندان را به صورت منظم رعایت کنید.
 9. در صورت بروز عفونت دندان یا لثه، سریعا به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 10. در صورتی که مسابقات ورزشی رزمی یا مشاغل پرخطر انجام می دهید، از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنید.
 11. بلافاصله پس از مصرف مایعات سرد یا گرم، مایعات گرم یا سرد مصرف نکنید.
 12. در مورد لمینت های متحرک به هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان های خود می توانید پلاک را از دهان خارج کرده و آن را هم جداگانه تمیز کنید.
 13. عدم استفاده از پیرسینگ زبان

بهداشت دهان و دندان، اهمیت بالایی در مراقبت از لمینت دارد

رعایت بهداشت دهان و لبخندی زیبا

پیشگیری از بهتر از درمان است، اهمیت این موضوع را همه ما به خوبی درک کرده ایم، اینکه با رعایت بهداشت دهان و دندان بتوانیم از درد ها و هزینه های زیاد آینده پیشگیری کنیم و خود را درگیر دندانپزشکی نکنیم. پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها و بهداشت دهان اصولی کاملا ساده دارد که در صورت رعایت کردن آنها هم از دندان های خود مراقبت کرده اید و هم دهان خود را از باکتری ها و خوراکی های جا مانده در آن که باعث بد بویی دنان نیز می شود، پاکسازی می کنید و نتیجه آن لبخندی زیبا، دندان های سالم و پاکیزگی دهان می باشد. اصول بهداشت دهان و دندان شامل موارد زیر است:

 • مسواک زدن صحیح
 • استفاده از نخ دندان پس از خودن غذا و خوراکی
 • استفاده کم اما منظم از دهان شویه ها
 • استفاده از خمیر دندان های فلوراید دار
 • رفع سریع پوسیدگی های دندان
 • رفع سریع مشکلات لثه

بهداشت دهان در کودکان:

 • برای بهداشت دهان کودک، منتظر تکمیل شدن همه ی دندان ها نباشید.
 • آموزش مسواک زدن به کودکان
 • عدم استفاده از قاشق خود برای غذا دادن به کودک
 • محدود کردن غذاهای شیرین و مضر

چکاپ دندان، بهترین روش جلوگیری از آسیب دیدن لمینت دندان

چکاپ دندان

مراجعات منظم نزد دندانپزشک می تواند احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری های دهان و دندان به کمترین میزان ممکن برساند. در واقع پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان را می توان از علت های اصلی چکاپ های ماهانه دندان است. همین که از وقوع پوسیدگی، بیماری های لثه و عفونت های دندانی پیشگیری کنیم، قدم بزرگی در مراقبت از لمینت دندان برداشته ایم. از بهترین مزایای چکاپ دندان، شامل موارد زیر میباشد:

 • سرطان دهان،
 • خشکی دهان،
 • پوسیدگی دندان،
 • پوکی دندان،
 • عفونت دندان،
 • و آسیب دیدن جدی مینای دندان به دلایل مختلف.

اگر از دسته افراد زیر هستید، چکاپ دندان را بسیار جدی بگیرید:

 • از بیماری های خاص دهانی رنج می برند،
 • اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمیکنند،
 • افرادی که مشکلات لثه و پوکی استخوان فک دارند،
 • و همچنین کودکانی که دوره ریختن دندان شیری را سپری می کنند.

عادات نادرست استفاده از دندان، دشمن لمینت دندان

خورد کردن یخ با دندان، باعث آسیب به لمینت می شود

شاید همه ما عادت هایی داریم که بدون اطلاع از اینکه باعث خراب شدن دندان های‌مان ‌شود، آن را به صورت مداوم تکرار می‌کنیم و از عاقبت کار خود خبر نداریم، بهتر است همین الان که هنوز دیر نشده و دندان های شما آسیب جدی از عادت بد خوردن، آشامیدن و جویدن خود ندیده اند، به خوبی با آن ها آشنا شوید و هر کدام را که شما بزرگسالان یا کودکانتان انجام می دهید را کنار بگذارید. اگر می خواهید بیشترین استفاده را از لمینت دندان داشته باشید، عادات اشتباه را جهت مراقبت از لمینت دندان، ترک کنید.

بدترین عادات نادرست استفاده از دندان، که ممکن است به خود دندان و لمینت آن آسیب بزنند، شامل موارد زیر می باشند:

 • دندان قروچه
 • جویدن یخ
 • جویدن ناخن ها
 • جویدن مداد
 • پیرسینگ زبان
 • مسواک زدن های سخت
 • فشار آوردن به دندان ها
 • مصرف زیاد نوشابه

کاهش عوارض های لمینت در گرو انجام مراقبت ها

انجام اصول مراقبتی در راستای افزایش طول عمر لمینت هاست

در مورد انواع خدمات دندانپزشکی بین سه فاکتور؛ مراقبت ها، عوارض و طول عمر با یکدیگر در ارتباط هستند به طوری که هر چه میزان مراقبت ها بیشتر باشد، به همان میزان عوارض درمان کاهش و طبیعتا طول عمر و ماندگاری افزایش می یابد. این موضوع در مورد لمینت ها نیز صدق می کند و هدف از انجام اصول مراقبتی، کاهش عوارض های لمینت است. برای مثال اگر بعد از خوردن انواع خوراکی ها و مایعات رنگی، دندان ها را شستشو دهید هم از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود هم تغییر رنگ لمینت ها با سرعت و شدت کمتری صورت می گیرد. تمام این اصول مراقبتی در راستای عدم بروز عوارض های بعد از لمینت از طریق جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها و جداشدن آن هاست.

عوارض های لمینت دندان:

 1. به سبب تراشیده شدن بخشی از مینای دندان امکان بروز حساسیت هایی نسبت به مواد غذایی گرم و سرد وجود دارد که کوتاه مدت است.
 2. در صورت تغییر رنگ برخی از لمینت ها، ناهماهنگی بین دندان ها از لحاظ ظاهری ایجاد می شود.
 3. اگر نصب و مراقبت از لمینت ها صحیح نباشد ممکن است دندان زیر لمینت پوسیده شود.
 4. عفونت و تحلیل لثه و در نهایت لق شدن دندان از عوارضی است که در صورت عدم مراقبت و رعایت بهداشت رخ می دهد.

ترمیم لمینت دندان؛ از مهم ترین اصول مراقبتی

ترمیم لمینت دندان به صورت دوره ای یکی از اصول مراقبتی است

اگر لمینت دندانم شکست، چه کار باید بکنم؟ اولین کاری که باید انجام دهید جمع آوری قطعات شکسته شده از دهان شما است. اگر روکش هنوز به دندان شما متصل است، آن را با احتیاط برداشته و نگه دارید. روکش را با قرار دادن آن در یک ماده نرم مانند پنبه یا دستمال کاغذی و نگهداری آن در یک ظرف محکم، از آسیب بیشتر در امان نگه دارید تا جایی که بتوانید آن را به مطب دندانپزشکی خود برسانید. اگر روکش شما از جای خود خارج شد یا شکسته شد، باید در اسرع وقت قرار ملاقات دندانپزشکی را تعیین کنید.

در صورتی که آسیب های وارده، جزئی باشد می توان ترمیم لمینت دندان انجام داد. مثلا می توان بخشی از لمینت را که ترک برداشته با استفاده از ونیر کامپوزیت پر کرد اما اگر پوسته های لمینت بشکنند یا جدا شده باشد، قابل ترمیم نخواهد بود و پوسته به طور کامل باید تعویض شود.

سوالات متداول مراقبت های بعد از لمینت دندان

1. آیا لمینت دندان یک درمان برگشت ناپذیر است؟

به سبب اینکه بخشی از مینای دندان را تراش می دهند پس از حذف لمینت ها امکان استفاده از دندان ها وجود ندارد پس برگشت ناپذیر است اما در روش های « لمینت بدون تراش » و« لمینت متحرک دندان» چنین چیزی صدق نمی کند.

2. آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

بله ممکن است. اگر این درمان نزد پزشک متخصص انجام نشود و مراحل نصب آنطور که باید صورت نگیرد می تواند به دندان های زیرین آسیب بزند پس سعی کنید به یک دندانپزشک متخصص و معتمد مراجعه کنید.