رنگ لمینت دندان

انتخاب رنگ لمینت دندان مناسبت یکی از سوالات متداول در زمان انجام لمینت دندان است. رنگ بندی لمینت در 4 دسته بندی قرار میگیرد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) از روش های پر طرفدار ترمیم دندان های تیره، بدرنگ، کج یا بد فرم است. پوسته های نازک سرامیکی که در سطح دندان چسبانده می شوند طول، رنگ، فاصله های بین دندانی و فرم کلی دندان را اصلاح می کنند. لمینت دندان در دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی هستند. یکی از لازمه های درمان لمینت دندان، رنگ و فرم مناسب لمینت هاست تا ظاهر و جلوه ای کاملا طبیعی داشته باشند. آیا لمینت دندان رنگ بندی دارد؟
لمینت های دندان همه سفید رنگ هستند اما طیف های مختلفی دارند. در انتخاب رنگ لمینت مهم است که رنگ انتخابی با رنگ سایر دندان ها، رنگ پوست صورت، رنگ چشم ها و در نهایت با اجزای صورت شما تطابق درستی داشته باشد وگرنه دندان ها کاملا غیر طبیعی به نظر می رسند.

انواع رنگ لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

رنگ بندی لمینت دندان در ۴ دسته A تا D دسته بندی می شوند که هر کدام شامل 4 طیف مختلف هستند.

 •  گروه A: قهوه ای
 •  گروه B: قرمز زرد
 • گروه C: خاکستری
 •  گروه D: قرمز خاکستری

در ادامه برخی از انواع رنگ لمینت را معرفی و باهم مقایسه می کنیم.

رنگ لمینت A1

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

سفید ترین و روشن ترین رنگ لمینت دندان، a1 است که به رنگ هالیوودی نیز مشهور است.
این رنگ از ثبات و مقاومت بالایی برخوردار است و تا مدت ها براق و سفید می ماند. این رنگ از لمینت تنها زمانی استفاده شود که قرار است تمام دندان ها لمینت شود وگرنه تفاوت رنگ بارزی با سایر دندان ها بوجود می آورد که زیبا نیست.

رنگ لمینت A2

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

رنگ لمینت a2 را در قالب مقایسه با رنگ لمینت a1 تعریف می کنیم. رنگ a2 به رنگ سفید استخوانی است و نسبت به رنگ a1 یک هاله و سایه تیره دارد که باعث می شود طبیعی به نظر برسد. عموما برای افرادی که تمایل دارند لمینت دندان طبیعی داشته باشند و لمینت ها فقط یک درجه از دندان های خودشان روشن تر باشد استفاده می شود. چون رنگ دندان های طبیعی عموما به رنگ A3 هستند و یک درجه روشن تر از آن A2 است.

اگر بخواهیم رنگ دندان ها بعد از بلیچینگ و لمینت با رنگ A2 مقایسه کنیم باید بگوییم که در میزان سفیدی با هم تفاوت دارند و بلیچینگ دندان ها را سفید تر می کند. در بلیچینگ با استفاده از مواد شیمیایی رنگ دانه ها و رسوبات موجود در ساختار کریستالی دندان، اکسید شده و بدین ترتیب دندان ها سفید می شوند

رنگ لمینت A3

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

همانطور که گفته شد رنگ دندان طبیعی انسان ها در اغلب موارد (70٪ موارد) مطابق رنگ لمینت a3 است. از این رنگ می توان در مواردی استفاده کرد که از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ استفاده نکرده اند و تمایل دارند که دندان ها به مقدار زیادی سفید نشود.

رنگ لمینت b1

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

یکی دیگر از رنگ هایی که می توان آن را در زمره ی روشن ترین رنگ های لمینت قرارداد، b1 است. البته تا این تا قبل از این بود که طیف های روشن تری از آن روی کار نیامده بود. این رنگ از رنگ a3 که رنگ طبیعی دندان است، بسیار روشن تر است. از رنگ هایی است که برای داشتن یک لبخند هالیوودی می توانید از آن بهره جویید.
اما سوال این است که رنگ b1 با a1 چه تفاوتی دارند.؟ هر دوی این رنگ ها بسیار براق و درخشان هستند اما A1 کمی تیره تر و طبیعی تر از a2 است.

معیار های انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

اینکه براق ترین و روشن ترین رنگ لمینت، بهترین رنگ لمینت است یک تصور کاملا اشتباه است. رنگ لمینت باید به گونه ای انتخاب شود که لبخند شما مصنوعی به نظر نیاید. در انتخاب رنگ لمینت دندان توجه کنید که برای هر شخص مناسب ترین رنگ با شخص دیگر متفاوت است برای همین طیف گسترده ای از رنگ سفید در دسترس است. سن بیمار، رنگ و فرم سایر اجزای صورت مانند چشم، پوست صورت و سایر دندان ها همه در تعیین فرم و رنگ لمینت ها مهم است.
رنگ پوست: افراد با پوست روشن مجاز هستند که رنگ های سفید روشن را به عنوان رنگ لمینت انتخاب کنند اتفاقا برای اینکه دندان ها زرد رنگ به نظر برسند باید رنگ لمینت از بین روشن ترین رنگ لمینت انتخاب شود. در مقابل افرادی که پوست تیره تر دارند لازم است که رنگ لمینت را هم تیره انتخاب کنند تا تضاد شدیدی بین رنگ پوست و لمینت به وجود نیاید.

1. رنگ چشم ها

اما سوال پیش می آید که هماهنگی رنگ لمینت با رنگ چشم ها چگونه است؟ برای داشتن یک لبخند طبیعی، رنگ لمینت ها باید متناسب با تن رنگی سفیدی چشم ها یکسان باشد.

2. سن بیمار

هم در انتخاب رنگ و هم فرم لمینت، سن بیمار یکی دیگر از فاکتور های مطرح است. فرم لمینت باید به گونه ای باشد که مناسب سن بیمار باشد یعنی بیشتر از سن واقعی جلوه نکند. معمولا دندان های کشیده باعث می شود جوان تر به نظر برسید.

3. فرم صورت

شکل لمینت دندان برای انواع مختلف فرم صورت شامل مربعی، کشیده، گرد و قلبی یکسان نیست یعنی نباید باشد چون زیبایی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. پس یکی دیگر از معیار هایی که لازم است در انتخاب شکل و رنگ لمینت مورد توجه قرار گیرد، فرم صورت است.

 • صورت مربعی: لمینت های گرد
 • صورت کشیده: لمینت های گرد و کوتاه
 • صورت گرد: لمینت های باریک و کشیده
 • صورت قلبی : لمینت های گرد

4. رنگ سایر دندان ها

ممکن است بیمار قصد داشته باشد تنها تعداد محدودی از دندان های خود را لمینت کند که در این صورت هماهنگی لمینت با رنگ دندان های مجاور بسیار مهم است. در غیر این صورت لمینت دندان نه تنها شما را زیبا نمی کند بلکه باعث می شود لبخند شما کاملا مصنوعی و زشت باشد.

تغییر رنگ لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

یکی از دغدغه های متقاضیان درمان لمینت این است که آیا لمینت دندان تغییر رنگ می دهد؟ ساختار لمینت های سرامیکی بسیار متراکم و در برابر رنگ پذیری مقاوم است و برخلاف مینای دندان عاری از نقاطی است که رنگ دانه ها بتوانند نفوذ کنند و باقی بمانند. با انجام مراقبت های لازم بعد از لمینت می توانید از تغییر رنگ آن جلوگیری به عمل آورید.

 • لمینت هایی که در سال ها قبل ساخته و نصب شده اند ممکن از کیفیت مطلوب امروزه برخوردار نباشند که در این صورت به مرور زمان شفافیت خود را از دست می دهند و کمی تیره تر به نظر می آیند.
 • اگر سطح پوسته های لمینت دچار آسیب و خراش هایی شود. فرورفتگی های سطح لمینت یک محیط کاملا مستعد برای باقی ماندن ذرات غذایی است که به مرور زمان تغییر رنگ لمینت را موجب می شوند.

راه های جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

تغییر رنگ لمینت دندان نیازمند برداشتن لمینت نیست، اما جهت ترمیم شاید نیازمند برخی هزینه های دندانپزشکی شوید. قطعا یکی از راه های جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها و افزایش طول عمرشان، انجام مراقبت های لازم است.

 •  استفاده از انواع نوشیدنی ها رنگ دار مانند قهوه و انواع آبمیوه را محدود کنید.
 • بعد از هروعده غذایی از مسواک با خمیر دندان های مخصوص استفاده کنید.
 • خمیر دندان های مخصوص لمینت کمی ساینده تر از نوع معمولی هستند، از آن ها برای سفید تر کردن استفاده نکنید چون باعث سایش بیش از حد لمینت ها می شود.

بیشتر بخوانید: طول عمر لمینت دندان

سفید کردن رنگ لمینت دندان

تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت,تفاوت بلیچینگ و لمینت

برخی از افراد تصور می کنند که روکش های لمینت با به کار گیری روش هایی مانند استفاده از ژل های سفید کننده یا استفاده ی بیش از حد از خمیر دندان های سفید کننده می تواند راه حلی برای سفید کردن رنگ لمینت ها باشد. ژل های سفید کننده روی لمینت های سرامیکی بی اثر هستند. یک راه این است که عاج دندان سفید شود تا انعکاسی که روی پوسته لمینت می اندازد باعث می شوند که دندان شفاف تر به نظر آید.
اما توصیه اکید می شود در صورت بروز لکه و تغییر رنگ لمینت ها به دندانپزشک جهت تعویض یا ترمیم لمینت ها مراجعه کنید.

سوالات متداول

1. کدام رنگ لمینت دندان پرکاربرد تر است؟

رنگ لمینت A2 و A3 نه خیلی درخشان و روشن هستند و نه تیره. با رنگ دندان طبیعی هم هماهنگی بیشتری دارند. به همین دلیل در اغلب موارد در لمینت و کامپوزیت از این رنگ ها استفاده می شود.

2. آیا می شود رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

روکش لمینت دندان با استفاده از سفید کننده ها مانند خمیر دندان یا انواع ژل سفید نمی شوند و در صورت لکه دار شدن یا تغییر رنگ لازم است که توسط دندانپزشک تعویض شوند.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

مطالعه بیشتر