انواع کامپوزیت دندان  کامپوزیت ای پی اس  بهترین برند های کامپوزیت دندان مواد کامپوزیت دندان انواع رنگ کامپوزیتانواع کامپوزیت دندان یکی از درمانهایی که امروزه در کلینیک های دندانپزشکی برای رفع مشکلاتی چون پرکردن فاصله دندان ها، بد رنگی یا روهم گرفتن دندان ها ارائه می شود، کامپوزیت دندان است. کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد و […]

انواع کامپوزیت دندان

یکی از درمانهایی که امروزه در کلینیک های دندانپزشکی برای رفع مشکلاتی چون پرکردن فاصله دندان ها، بد رنگی یا روهم گرفتن دندان ها ارائه می شود، کامپوزیت دندان است. کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد و انتخاب بهترین روش کامپوزیت در میان آنها، کاری بس دشوار است. اما بر اساس مقایسه ی خصوصیات انواع کامپوزیت ها و بررسی فاکتورهایی چون؛ طول عمر و دوام و اینکه برای کدام دندان قرار است استفاده شود، می توان روش مناسب را برگزید. برای مثال بعضی از انواع کامپوزیت برای دندان های خلفی مناسب نیستند که در ادامه به توضیح هر یک از انواع کامپوزیت همراه با مزایا و معایب آنها می پردازیم.

کلینیک تخصصی کامپوزیت

ضمانت کتبی + اقساط ۶+۱۲+۱۸+۲۴ ماهه بدون پیش

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

کامپوزیت دندان در کلینیک سریتا و رضایت مشتری

کامپوزیت ماکروفیل (Macrophilic composite)

کامپوزیت ماکروفیل یا درشت دانه که در دهه های اولیه روی کار آمدن کامپوزیت مورد استفاده قرار می گرفته است. این نوع کامپوزیت در اندازه های ۱۰ تا ۱۵ میکرومتری است. این نوع کامپوزیت بزرگترین ذرات را  در میان انواع کامپوزیت دندان دارد. 

البته که درشتی ذرات در کامپوزیت ماکروفیل، افزایش مقاومت و استحکام را در آن ها رقم می زند اما از طرفی هم سبب دشواری کار ترمیم و پولیش کامپوزیت می شود. کامپوزیت ماکروفیل سال هاست که از دایره انواع کامپوزیت های مصرفی، خارج شده است.

 بیشتر بدانید: تفاوت کامپوزیت و ایمپلنت

مزایا و معایب کامپوزیت ماکروفیل:

 1. استحکام و مقاومت بالا در برابر فشار 
 2.  سخت شدن کار ترمیم
 3.  70 تا ۸۰ درصد مواد تشکیل دهنده ی آن مواد غیر آلی است
 4. در اثر رنگدانه ها تغییر رنگ می دهد

 

کامپوزیت میکروفیل (Microfilm composite)

کامپوزیت میکروفیل، از انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت های میکروفیل یا ریز دانه که گویی در تقابل با کامپوزیت های ماکروفیل یا درشت دانه بوجود آمده اند. این نوع از کامپوزیت ها ویژگی و عملکرد کاملا برعکس دارند.ذرات کامپوزیت میکروفیل کمتر از ۱۰۰ نانومتری هستند و همین خصوصیت سهولت در امر پولیش و ترمیم کامپوزیت را نتیجه می دهد. کامپوزیت های میکروفیل به دلیل ضخامت و قطر کمی که دارند نمی توانند برای پوشاندن حفره های بین دندانی استفاده شوند و بهتر است روی  مینای دندان به کار روند.

 مزایا و معایب کامپوزیت میکروفیل:

 1. ترمیم و پولیش کامپوزیت با توجه به ریز بودن ذرات سهل است
 2. دوام و مقاومت کمتری در مقابل سایش و فشار دارد و اغلب برای کامپوزیت دندان های جلو مناسب است
 3. در صورتی که بیمار از مینای دندان کافی بهره مند است می تواند انتخاب مناسبی باشد.
مزایا و معایب انواع کامپوزیت دندان

 کامپوزیت هیبرید (Hybrid composite)

کامپوزیت هیبرید را می توان ترکیبی از هر دو نوع کامپوزیت ماکروفیل و میکروفیل تعریف کرد.  کامپوزیت های هیبرید ذراتی با اندازه های ۴۰ نانومتری دارند. این ذرات مقاومت و استحکامی چون ذرات ماکروفیل دارند ولی پولیش و ترمیم در این نوع ذرات همچون ریزدانه های میکروفیل آسان است. تنها عیبی که به این نوع کامپوزیت وارد است استهلاک آن به مرور زمان است که باعث می شود ظاهر و جلوه ی خوبی نداشته باشد.

 

کامپوزیت میکروهیبرید (Micro hybrid composite)

کامپوزیت میکرو هیبرید، یکی از انواع کامپوزیت

کامپوزیت های میکرو هیبرید هم در زمره ی کامپوزیت های هیبرید قرار می گیرند و ویژگی های آن در خصوص میزان مقاومت در برابر سایش و فشار مانند هیبریدی هاست اما اندازه ی کامپوزیت میکرو هیبرید کمتر از ۱۰۰ نانومتر تا ۱ میکرومتر است .

 کامپوزیت نانوهیبرید  (Nano hybrid composite)

کامپوزیت های نانو هیبرید آخرین نسل کامپوزیت دندان و به نوعی تکامل یافته ی سایر انواع کامپوزیت است. نانو کامپوزیت دندان ذراتی با قطر ۲۰ نانومتر دارد که از اتصال آن ها، ذرات درشتی تشکیل می شود که مقاومت و استحکام آن ها را در برابر سایش و فشار دندان ها افزایش می دهد. این تنها مزیت کامپوزیت نانوهیبرید نیست.

مزایای کامپوزیت نانوهیبرید:

 1. کامپوزیت های نانو هیبرید این امکان را به شما می دهند که رنگ کامپوزیت را متناسب با رنگ سایر دندان ها انتخاب کنید.
 2. مراحل درمان کامپوزیت های نانو هیبرید بدین گونه است که دندانپزشک به صورت لایه لایه موارد را قرار می دهد و در هر مرحله می تواند از استحکام و تراکم مواد اطمینان حاصل کند.
 3. مواد کامپوزیت نانوهیبرید چسبندگی کمی دارند و این سبب می شود کار روی دندان های عقبی برای دندانپزشک راحت تر باشد.

استفاده از نانو کامپوزیت ها می تواند فواید زیادی را برای شما به ارمغان آورد.

در میان انواع کامپوزیت نانوهیبرید ها،  Tetric Evoceram و IPS Empress Direct ها از بهترین ها هستند. 

کامپوزیت دندان در کلینیک سریتا قبل و بعد کامپوزیت انواع کامپوزیت

 کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت های آی پی اس چیست؟ یک ترکیب شگفت انگیز با ذرات سرامیکی هستند.روکش سرامیکی کامپوزیت ای پی اس وجه تمایز آن با سایر انواع کامپوزیت است که سبب شده به محبوب ترین و بهترین نوع کامپوزیت در میان بیماران شناخته شود. روکش سرامیکی که سازگاری بالایی با بافت لثه دارد، طول عمر کامپوزیت ای پی اس را افزایش می دهد.

موارد کاربرد کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت های آی پی اس در دو نوع مات و شفاف موجود هستند. این نوع کامپوزیت برای پر کردن فواصل بین دندان ها، تغییر رنگ دندان و ایجاد هماهنگی طول دندان ها و هم تراز شدن آن ها می تواند به کار رود.

مزایای کامپوزیت ای پی اس (IPS composite)

 • تنوع رنگ در کامپوزیت ای پی اس زیاد است و در دو نوع شفاف و مات موجود هستند.
 • هم برای دندان های جلویی و هم دندان های خلفی مناسب و کاربردی هستند
 • ظاهر و رنگشان جلوه ای طبیعی دارد
 • ترمیم آن امکان پذیر و آسان است
 • مقاومت و دوام بالایی دارد
 • در اغلب موارد نیاز به تراش مینای دندان نیست

معایب کامپوزیت ای پی اس

 • التهاب لثه در صورت رعایت نکردن مراقبت های بهداشتی
 • امکان شکستگی یا ترک خوردن اما قابل ترمیم است
 • ایجاد حساسیت به دما در چند روز ابتدایی درمان
 • در بعضی موارد ممکن است دندان شما تراش داده شود.

بیشتر بدانید: عوارض کامپوزیت دندان

برند های کامپوزیت دندان در کلینیک سریتا

 بهترین برند های کامپوزیت دندان

مواد کامپوزیت دندان و مارک و برند آنها می تواند به طور معجزه آسایی روی نتایج نهایی کامپوزیت و رضایت بیمار تاثیر داشته باشد. علاوه بر آن استفاده از بهترین مارک کامپوزیت دندان می تواند زیبایی و طول عمر بیشتری به کامپوزیت بدهد، بنابراین بهتر است با بهترین برندهای کامپوزیت در سراسر جهان آشنا شویم:

محصولات دندانپزشکی Bisco

بیسکو یک کامپوزیت رادیواپک، قابل درمان با نور و جریان پذیر حاوی سیلیکات های کلسیم محرک آپاتیت برای محافظت و تحریک ترمیم پالپ و عاج دندان است. این ماده جایگزینی ایده‌آل برای هیدروکسید کلسیم، مواد مبتنی بر گلاس آینومر یا RMGI است، از طرف دیگر به دلیل قابلیت جابجایی عالی، سهولت در قرارگیری و خواص بازسازی‌کننده محبوبیت زیادی بین دندانپزشکان پیدا کرده است.

محصولات دندانپزشکی Coltene

محصولات دندانپزشکی کلتن جدیدترین فناوری را در پیوند کامپوزیت به خصوص برای دندان های جلو یا دندان های قدامی ارائه می دهد که شامل پوسته های مینای کامپوزیت نانوهیبرید پیش ساخته است. این اولین برندی است که مزایای ترمیم کامپوزیت مستقیم را با ونیرهای کامپوزیت پیش ساخته ترکیب می کند. این موضوع یک بعد جدید و هیجان‌انگیز به درمان کامپوزیت دندان می‌افزاید و به دندانپزشکان و بیماران گزینه‌ های زیبایی مقرون ‌به ‌صرفه‌تری می ‌دهد. در حقیقت بیماران می توانند تنها در یک بار ویزیت، یک لبخند جدید با زیبایی طبیعی داشته باشند. 

محصولات دندانپزشکی DMG America

Ionosit Baseliner یک کامپوزیت روان تک جزئی از سری برند DMG America است که عملاً ریزنشت، حساسیت و پوسیدگی مکرر را با از بین بردن ریز شکاف ها از بین می برد و از طریق میکرو انبساط کنترل شده، کرنش داخلی ناشی از انقباض پلیمریزاسیون را کاهش می دهد. در واقع مواد کامپوزیت موجود در این برند انبساط ایمن و محدودی را ارائه می دهد که انقباض کامپوزیت را جبران می کند. 

محصولات دندانپزشکی  DMP Dental 

DMP Dental یک برند کامپوزیت نانوهیبرید نورگیر برای تمام ترمیم های مستقیم در سرنگ های ۴ گرمی و واحد دوز در سایه های VITA است. سهولت نصب، همراه با جذب بسیار کم آب، حلالیت و انقباض پلیمریزاسیون، کامپوزیت هایی را ایجاد می‌ کند که در برابر خرابی مقاومت می ‌کنند و طول عمر، یکپارچگی حاشیه‌ای بالا و حداقل حساسیت بعد از عمل را فراهم می‌ کنند.. تطابق رنگ عالی و جلوه زیبا از جمله ویژگی های این برند کامپوزیت است و با دندان های اطراف به شکلی نامرئی ترکیب می شود.

محصولات دندانپزشکی Ivoclar Vivaden

ایووکلار ویوادن یک ماده کامپوزیت نانوهیبرید منحصر به فرد است که به طور خاص برای قرار دادن سریع و کارآمد ترمیم های کامپوزیت دندان های عقب یا دندان های خلفی ساخته شده است. با استفاده از این برند می توان ترمیم ها را با یک ماده، در یک مرحله، بدون نیاز به لایه های اضافی یا تجهیزات اضافی قرار داد. 

محصولات دندانپزشکی Kerr

مواد کامپوزیت دندان  Kerr با تکیه بر عملکرد و جوایز قبلی برند خود، کامپوزیت های خسته کننده و تکراری دندان های خلفی را به جاکامپوزیتآسان و قابل اعتماد تبدیل می ‌کند و حفره ‌های موجود در دندان ها را تا عمق ۵ میلی‌متر در یک مرحله پر می‌ کند. علاوه بر آن سیستم پرکننده جدید آن شفافیت و برق عالی، تطابق رنگ، مقاومت در برابر سایش و استحکام دارد. 

محصولات دندانپزشکی Tokuyama Dental America

Estelite Sigma Quick یک کامپوزیت در سطح جهانی از این برند آمریکایی؛ ۱۰۰ درصد کروی و با وزن پرکننده ۸۲ درصدی است. بیماران از خواص شفافیت و برق بالا و جلاپذیری فوق العاده، همراه با کاهش سایش و ماندگاری طولانی مدت این کامپوزیت رضایت کافی داشته اند. کامپوزیت های این برند فوق العاده همه‌کاره است و کار با آن آسان است و در مجموع ۲۰ رنگ دارد. این طیف وسیع رنگ به شما این امکان را می دهد تا حداکثر ۱۰ سایه رنگ را در یک افکت ترکیب کنید؛ همچنین هزینه های موجود را کاهش داده و قابلیت پیش بینی درمان را ممکن می سازد. 

محصولات دندانپزشکی SDI 

یکی دیگر از بهترین برند های کامپوزیت دندان محصولات دندانپزشکی SDI است که یک سیستم ترمیم کننده کامپوزیت رادیواپک، با استحکام بالا و بسیار زیبا برای ساده کردن نیازهای روزمره تطبیق رنگ کامپوزیت را به دندانپزشکان و بیماران ارائه می دهد. اتخاذ یک رویکرد سیستماتیک و علمی برای تعیین رنگ کامپوزیت و رنگ های مینا و عاج طبیعی، کنترل تطبیق سایه را برای دندانپزشک آسان می کند. 

محصولات دندانپزشکی SAREMCO

ترمیم های کامپوزیت انجام شده با برند SAREMCO، با فرمول جدید و قابلیت مجسمه سازی پیشرفته؛ مشکلات معمولی مانند حساسیت بعد از عمل، ایجاد ترک روی مینای دندان، تغییر رنگ سریع و خرابی حاشیه ترمیم، عود زودهنگام پوسیدگی را ندارند. این برند دندانپزشکی همچنین با انقباض بسیار کم موفق بوده است. 

محصولات دندانپزشکی Cosmedent

محصولات کامپوزیت دندان Cosmedent برای اتصال مستقیم کامپوزیت قدامی و خلفی بسیار مناسب است. مواد ترمیم دندان این برند زیبایی، مقاوم در برابر سایش، رنگ ثابت و کاملاً مطابق با راهنمای سایه VITA را برای ترمیم های دندان به ارمغان می آورد. این نوع کامپوزیت همچنین با سرعت قرار دادن آمالگام رقابت می کند، تا عمق ۴ میلی متر پخت می شو ، برای قرار دادن سریع در یک مرحله طراحی شده است و با افزایش شفافیت، مطابقت نزدیکتری با ساختار طبیعی دندان ایجاد می کند.

انواع مواد کامپوزیت دندان در کلینیک سریتا

مواد کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانی مواد مصنوعی هستند و درست مانند آمالگام دندانی، از آنها برای بازسازی ساختار دندان از دست رفته در اثر ضربه، پوسیدگی یا زیبایی استفاده می شود.  کامپوزیت ‌های سنتی حاوی ذرات نسبتاً بزرگی از سیلیس بی ‌شکل و کوارتز هستند که خواص مکانیکی خوبی به آن‌ها می ‌دهد اما باعث می ‌شود سطح ترمیم در اثر سایش روزانه زبر شود. علاوه بر این، بسیاری از خرابی های ترمیم کامپوزیت در سطح مشترک بین دندان و کامپوزیت نیز به دلیلی همین مواد به کار رفته در این کامپوزیت های قدیمی است. به معنای دیگر کامپوزیت از ترکیب چند مواد مختلف مانند بیسفنول ای گلایسیدیل متاکریلات (BISGMA)، اورتان دی متاکریلات (UDMA) یا پلی سرام نیمه متبلور (PEX) و پر کننده های غیر آلی مانند دی اکسید سیلیکون (سیلیس) ساخته شده است.

اما برای غلبه بر این مشکل، کامپوزیت های میکرو، کامپوزیت های نانو و سایر کامپوزیت های هیبریدی با استفاده از ذرات بسیار کوچکتر (با تنوع زیاد در اندازه) روی کار آمدند. با این پیشرفت ‌ها، سطوح صاف ‌تری در دندان ها به دست می‌آید، مقاومت به سایش افزایش می‌ یابد و انقباض بدون به خطر انداختن خواص مکانیکی و فیزیکی کاهش می‌ یابد.

انواع رنگ کامپوزیت دندان در کلینیک سریتا

انواع رنگ کامپوزیت

یکی از بزرگترین چالش های کامپوزیت دندان این است که غیرقابل تشخیص و غیرقابل توجه و با ظاهری طبیعی باشند. برای رسیدن به این هدف، انتخاب درست سایه یا رنگ کامپوزیت، که دغدغه اصلی در اکثر درمان‌ های دندان‌پزشکی است؛ ضروری است. به نوبه خود، کامپوزیت ماده ای است که به خوبی با هم ترکیب می شود بنابراین با ترکیب انواع کامپوزیت دندان می توان رنگ مورد نظر دندان های بیمار را به صورت سفارشی ساخت و به نتایج عالی رسید. امروزه پس از چندین مطالعه آماری بر روی رنگ طبیعی دندان های بیماران، VITA نمودار رنگ خود را بهبود بخشیده است. آنها متوجه شدند که نمودار رنگ قبلی فقط برخی از سایه های سفید موجود در بیماران را پوشش می دهد و برخی از رنگ های نمودار معمولاً در دندان های بیمار یافت نمی شوند. بد نیست بدانید که بهترین برند های کامپوزیت دندان نیز از طبقه بندی VITA برای شناسایی سایه کامپوزیت دندان استفاده می کنند. ۴ سایه یا رنگ اصلی کامپوزیت دندان  VITA به شرح زیر است:

 • A (قهوه ای مایل به قرمز): ایده آل برای ۸۰ درصد از بیماران. (A1 – A2 – A3 – A3,5 – A4)
 • B (نارنجی- زرد). (B1 – B2 – B3 – B4)
 • C (خاکستری مایل به قهوه ای). (C1 – C2 – C3 – C4)
 • D (خاکستری مایل به صورتی). (D2 – D3 – D4)

نکته قابل توجه این است که در انواع کامپوزیت دندان، چه A، B، C یا D، سایه ها با یک عدد از روشن ترین یعنی ۱، تا تیره ترین و شدیدترین یعنی ۴ طبقه بندی می شوند. بنابراین، سایه A1 یک سایه قرمز مایل به قهوه ای خواهد بود، درست مانند سایه A2، اما دومی تیره تر است.

هنگامی که سایه مورد نظر مشخص شد، می توانید از کامپوزیت دندانی سایه تعریف شده استفاده کنید. بسیاری از برند ها و بهترین مارک کامپوزیت دندان، از سیستم طبقه بندی VITA که در بالا تعریف شده است استفاده می کنند.

مشاوره تخصصی و رایگان

همین الان با یک کلیک تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

بیشتر بخوانید: رنک کامپوزیت دندان

مقالات مرتبط:

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

کامپوزیت دندان روکش شده

 قیمت کامپوزیت دندان

فرق لمینت و کامپوزیت

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.