دندان پزشکی هوشمند

با دندان عقل پوسیده چه کنیم؟

wisdom-tooth

با دندان عقل پوسیده چه کنیم؟

دندان عقل پوسیده مساله ای است که بیشتر افراد در مورد آن از دندانپزشک سوال می کنند. اینکه آیا می توان دندان عقل را ترمیم کرد یا باید آن را کشید؟ به طور کلی دندان عقل، دندان دردسرساز‌ی است و در هر فرد مشکلات خاصی را ایجاد می‌ کند. به همین دلیل در این مطلب می خواهیم ببینیم دندان عقل کدام دندان است و چه راه حلی برای دندان عقل پوسیده وجود دارد؟ در دکترسریتا با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را پیدا کنید.

دندان عقل چه فواید و معایبی دارد؟

دندان‌های عقل سومین دندان آسیاب هستند که دندان‌های آسیاب بزرگ سوم نیز نامیده می‌شوند. این دندان ها در نوجوانی و جوانی در سنین بین ۱۷ تا ۲۵ سال رشد می کنند. بیشتر افراد چهار دندان عقل در انتهای دهان خود دارند. دو دندان در بالا و دو دندان در پایین.

یکی از فواید دندان عقل این است که در مدتی که این دندان ها هنوز رشد نکرده اند ممکن است یکی از دندان های شما خراب شود و مجبور شوید آن را بکشید. در این شرایط دندان عقل پس از رشد کردن می تواند جایگزین دندان از دست رفته شود. قطعا داشتن یک دست کامل دندان برای هر فرد یک امتیاز به شمار می رود.

اما دندان های عقل همیشه به درستی رشد نمی کنند و شرایط عادی ندارند. گاهی اوقات این دندان ها به خاطر نحوه‌ رشد فک یا نبود فضای کافی دچار کج شدگی یا انحراف می شوند و یا نمی توانند از بافت لثه خارج شوند. در این شرایط این دندان ها باعث ایجاد فشار و آسیب به دندان های دیگر و بروز مشکلات بسیاری می گردند. در بعضی موارد، دندان های عقل ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکنند. اما به دلیل محل قرار گرفتنشان، تمیزکردن آن‌ها سخت باشد، به همین دلیل در برابر پوسیدگی و بیماری های لثه بیش از دندان‌های دیگر آسیب‌پذیر هستند.

crooked-wisdom-teeth

پوسیدگی دندان عقل

از آنجا که دندان‌های عقل به سختی تمیز می شوند امکان آلودگی و پوسیده شدنشان وجود دارد. زیرا دندان های عقل در نقطه ای رشد می کنند که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آنها مشکل است در نتیجه حجم بیشتری از جرم و پلاک روی دندان‌ عقل به وجود می آید. با تجمع مواد غذایی و باکتری ها کم کم عفونت دندانی شکل می گیرد و در زمان کوتاهی باعث پوسیدگی دندان عقل ‌شود. به علاوه ممکن است این عفونت به سایر قسمت ها نیز سرایت کند.

سوال این است که اگر دندان عقل خراب شود، راه حل چیست؟ پاسخ قطعی این سوال پس از معاینه دقیق دندانپزشک مشخص می شود. چنانچه دندان عقلی در موقعیت مناسب در دهان قرار داشت اما دچار پوسیدگی شده باشد، دندانپزشک می تواند پوسیدگی را بردارد و آن را ترمیم و پر کند و شما هم با مسواک زدن منظم و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان از پوسیدگی مجدد جلوگیری ‌ کنید.

اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از رسیدن پوسیدگی به عصب، آن را بکشید زیرا در نهایت نمی توان آن دندان را نگه داشت. البته در شرایطی که بیمار در سال‌ های قبل یک یا چند دندان آسیا را کشیده باشد و جای آن‌ ها خالی باشد، دندانپزشک سعی می‌ کند با درمان دندان عقل پوسیده، آن را حفظ کند.

extraction-wisdom-teeth

انحراف یا پوسیدگی دندان عقل چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

1- عفونت لثه

2- عفونت استخوان

3- آبسه و سلولیت: اگر عفونت از استخوان بگذرد و به بافتهای نرم مانند گونه، گردن، حلق و زیر زبان سرایت کند باعث ایجاد آبسه و یا تورم می‌شود که همراه با درد، تب، قرمزی و مشکل در بازکردن دهان خواهد بود.

4- صدمه به دندان مجاور

5- ایجاد کیست

6- درد در نواحی سر و گردن

آیا ترمیم دندان عقل امکان پذیر است؟

اگر دندان عقل در يك فك بزرگ و جادار، رشد كاملي داشته باشد و به خوبي و با توجه و دقت خاص مسواك مي‌خورد و از آن مراقبت‌ مي‌شود، نه تنها نبايد از دهان خارج شود، بلكه سرمايه دنداني خوبي خواهد بود

دندان‌های عقل را می توان مانند سایر دندان ها ترمیم نمود و از این نظر تفاوتی با سایر دندان ها ندارند.  تنها چیزی که باعث می‌شود این دندان‌ها قابل نگهداری نباشند نحوه قرارگیری و رشد آنهاست.

در بسیاری از افراد دندان‌های عقل به دلایلی به طور ناقص رشد می کنند. حتی در برخی موارد ممکن است کاملا نهفته باقی بمانند. و به دلیل اینکه محل رویش یا زاویه رویش مناسبی ندارند پشت آن‌ها مواد غذایی تجمع پیدا می کند و التهاب لثه‌ای ایجاد می شود. در این شرایط احتمالا دندانپزشک کشیدن دندان عقل را توصیه می کند. اما در صورتی که این دندان ها به طور کامل رشد کنند و موقعیت مناسبی داشته باشند و بتوانند در جویدن نقش ایفا کنند، در صورت پوسیده شدن می توان آنها را عصب کشی و ترمیم نمود.

wisdom-tooth-restoration

عصب کشی دندان عقل

عصب کشی دندان‌های عقل، کاری ممکن اما دشوار است. به این دلیل که اولا دسترسی به این دندان‌ها سخت است و دندان‌پزشک به راحتی نمی‌تواند ابزار‌هایش را به آن‌ها برساند و آن‌ها را عصب کشی کند. ثانیا مورفولوژی و تعداد کانال‌های این دندان‌ها متغیر است و عصب کشی آن‌ها نیاز به تجربه و مهارت بیشتری دارد.

اما به هر حال این عوامل نمی تواند مانع عصب کشی دندان عقل ‌شود و یک متخصص درمان ریشه می‌تواند با صرف وقت و مهارت بیشتر دندان عقلی که قابل نگهداری است را درمان ریشه کند.

هزینه کشیدن دندان عقل 1400

پارامترهای تعیین کننده در هزینه کشیدن دندان عقل عبارتند از:
1. .آیا دندان عقل نهفته است
2.آیا دندان عقل نیاز به جراحی دارد؟
3. میزان سابقه و تخصص دندانپزشک مربوطه
4. شهر و منطقه ای که مرکز درمانی در آن واقع شده است.

باتعیین مقادیر هزیک از پارامترهای ذکر شده می توان هزینه برای کشیدن دندان عقل را برآورد کرد که در سال 1400، بین 300 الی 400 هزار تومان می تواند هزینه داشته باشد.برای اطلاع از قیمت کشیدن دندان عقل در سال 1400 به صورت دقیق، می توانید به صفحه قیمت خدمات دندانپزشکی مراجعه کنید.

جمع‌بندی

ترمیم دندان عقل نیز مانند ترمیم دندان‌ های دیگر است. دندان های عقل به خاطر موقعیت قرارگیریشان در فک به سختی تمیز می شوند. مسواک نمی تواند به خوبی این دندان ها را تمیز کند به همین دلیل همیشه حجم زیادی از جرم و پلاک روی این دندان ها می ماند و باعث پوسیده شدن شان می شود. این پوسیدگی ها در صورتی که درمان نشوند به دندان‌ های دیگر سرایت پیدا می کنند و ممکن است مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد کنند. پس چنانچه در دندان های عقل خود آثاری از پوسیدگی می بینید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با معاینه دندان ها تصمیم می گیرد که این دندان را ترمیم کند یا بکشد.

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندانپزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید

دیدگاه خود را بنویسید