دندان پزشکی هوشمند

همه‌ چیز در مورد کامپوزیت ونیر

همه‌ چیز در مورد کامپوزیت ونیر

اگر می‌خواهید ظاهر لبخندتان را بهبود بخشید، کامپوزیت ونیز ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. کامپوزیت‌ها پوسته‌های نازکی هستند که در قسمت جلویی دندان‌های شما قرار می‌گیرند تا ظاهر آن‌ها را بهبود ببخشند.کامپوزیت ونیرفقط یکی از چندین روش برای تغییر ظاهر دندان‌ها هستند. ارتودنسی دندان و مینای دندان از گزینه‌های دیگر برای تغییر ظاهر دندان است.

کامپوزیت ونیر چیست؟

دو نوع اصلی روکش وجود دارد: پرسلان و کامپوزیت. همان‌طور که از نام آن معلوم است،روکش‌های پرسلن به‌طور سفارشی از ظروف سفالی ساخته می‌شوند تا متناسب با دندان‌های شما باشند. روکش‌های کامپوزیت اغلب از رزینی به رنگ دندان درست می‌شوند ، مه همان ماده‌ای است که بااتصال دندان استفاده می‌شود.
جوانب مثبت و منفی برای هر دو نوع روکش وجود دارد ، بنابراین مهم است که خصوصیات هریک را پیش از انتخاب بدانیدو بودجه خود را در نظر بگیرید زیرا هر یک از این شیوه‌های درمان مناسب شرایط خاصی است.

روکش‌های دندانی می‌توانند نقایص دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و روشن به شما بدهند. این نقص می‌تواند شامل دندان‌هایی باشد که کج یا شکسته ، بریده ، لکه‌دار یا تغییر رنگ یافته‌اند یا ممکن است مینای دندان شما فرسوده باشد.
روکش‌ها بخشی از دندان‌هایشمارامی‌پوشانند اما درواقع با تاج‌هایی که ضخیم‌ترهستند، کل دندان را پوشش می‌دهند( دندان‌هایعقب و جلو متفاوت هستند).

 

اگر دندان‌های شما ازنظر شکلی مناسب هستند ، و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها را تغییر دهید ، ازجمله شکل یا رنگ آن‌ها ، کامپوزیت ونیرمی‌توانند انتخاب خوبی باشند.

از تاج معمولاً فقط برای دندان‌هایی استفاده می‌شود که آسیب بیشتری دیده باشند. به‌عنوان‌مثال ، اگر دندان شما شکسته است یا به کانال ریشه نیاز دارید ، تاج ممکن است راه‌حل بهتری باشد.
در ادامه می‌خواهیم به مسائلی همچون مزایا و معایب کامپوزیت ونیر،مراحل انجام کامپوزیتونیر،دوام کامپوزیت ونیر وقیمت کامپوزیت ونیر تا شمارا با این روش درمانی بیشتر آشنا کنیم.

انواع کامپوزیت‌های ونیر

یک دندان‌پزشک ممکن است بین سه نوع کامپوزیت ونیر انتخاب کند: کامپوزیت ونیر مستقیم ،کامپوزیت ونیرغیرمستقیم و ونیرسرامیکی.

• کامپوزیت ونیر مستقیم

روکش‌های ونیر مستقیم ، روکش‌های ساخته‌شده از ماده رزین کامپوزیت است که مستقیماً روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد.در این شیوه درمانی زمان زیادی برای ساخت ونیر صرف نمی‌شود و سریعاً آماده می‌شود. در این شیوه دوام کامپوزیت ونیر و قیمت کامپوزیت ونیر نسبتاً پایین است.

• کامپوزیت ونیرغیرمستقیم

تفاوت اصلی بین کامپوزیت ونیر مستقیم و غیرمستقیم روند استفاده است، نه ماده واقعی مورداستفاده شده برای ساخت آن.
مراحل انجام کامپوزیت ونیر در این شیوه همانند روش مستقیم است اما کامپوزیت‌هابه‌صورت “غیرمستقیم” در خارج از دهان در مطب دندانپزشکی یا آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می‌شوند.تا زمان ساخت کامپوزیت غیرمستقیم ، مجموعه‌ای از روکش‌های موقت دریافت خواهید کرد. پس از آماده شدن کامپوزیت، آن‌ها با چسب بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.
دوام کامپوزیت ونیر در این شیوه بسیار بالا است اما چون روکش‌ها باید به‌صورت سفارشی آماده شوند قیمت کامپوزیت ونیربه‌مراتب بالاتر خواهد رفت.

• روکش‌های سرامیکی

این روکش‌ها به‌صورت سفارشی برای دندان‌های شما از سرامیک ساخته می‌شوند.
در این روش نیز،دندان‌پزشک ابتدا شرایط دندان‌هایشمارا در نظر می‌گیرد و در صورت نیاز استفاده از روکش‌های سرامیکی را پیشنهاد می‌دهد. در این روش همانند شیوه کامپوزیت ونیر غیر ، از دندان‌های شما قالب‌گیریمی‌شود و باید مدتی برای تحویل قالب صبر کنید و در این مدت یک کامپوزیت موقت دریافت خواهید نمود.
وقتی دندان‌پزشک آماده شد ، پوسته‌های نازک سرامیکی را به جلوی دندان‌های شما می‌چسباندو آن‌ها را به‌گونه‌ای شکل می‌دهد که حتی‌الامکان طبیعی به نظر برسند.قیمت کامپوزیت ونیراز روکش‌هایسرامیکی کمتر است.

 

بررسی مزایا و معایب کامپوزیت ونیر

 مزایای کامپوزیت ونیر

قیمت کامپوزیت ونیر نسبتاً پایین است
در صورت انتخاب شیوه مستقیم ، روند انتظارکوتاه‌ترمی‌شود
می‌تواند بسیاری از مشکلات زیبایی ازجمله شکستن دندان ، تغییر رنگ و نقوص دیگر را بپوشاند.

معایب کامپوزیت ونیر

جنس کامپوزیت ونیر از سرامیک ضعیف‌تر است و ممکن است پس از مدتی بشکند و یا ترک بردارد.
به دلیل پایین بودن دوام کامپوزیت ونیر در مقایسه با سرامیک، نیاز به تعمیر و رسیدگی به آن بیشتر است.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: عوارض کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

برای کامپوزیت فنی دندانپزشک مرحله دندان‌های شمارا کاملاً تمیز خواهد کرد.دندان‌پزشک شما ممکن است مجبور شود یک‌لایه نازک از مینای دندان شمارابردارد تا چسب ونیر بهتر عمل کند.

سپس، بسته به اینکه روکش مستقیم یا غیرمستقیم تهیه کنید ، روند کمی متفاوت خواهد بود که در بخش انواع کامپوزیت دندان به آن اشاره کردیم.
پس از تحویل گرفتن کامپوزیت مستقیم و یا غیرمستقیم،مراحل انجام کامپوزیت ونیر دوباره یکسان می‌شود. مواد کامپوزیتی که با استفاده از چسب به شکل دندان‌های شما درآمده‌اند توسط دندان‌پزشکتان با استفاده از لایه‌ی بسیار نازکی از چسب بر روی دندان‌هایتان قرار خواهند گرفت؛ به‌عبارت‌دیگر لایه‌ی نازک رزین بر روی دندان‌هایتان چسبانده خواهد شد.

مراحل کامپوزیت ونیر

سؤالات متدوال درباره ی کامپوزیت ونیر

قیمت کامپوزیت دندان در سال 1400 چقدر است؟

برآورد هزینه برای کامپوزیت دندان در سال 1400 به مؤلفه هایی چون جنس و کیفیت کامپوزیت، تعداد دندان هایی که قرار است کامپوزیت شود، تخصص دندانپزشک، مرکز درمانی خصوصی یا عمومی و هم چنین موقعیت مکانی بستگی دارد. برای اطلاع از جدیدترین قیمت ها می توانید به قیمت کامپوزیت دندان بروید.

آیا کامپوزیت دندان  درد دارد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت خیر. عمل کامپوزیت دندان به طور کلی فشار و درد زیادی را به بیمار تحمیل  نمی کند. حتی برای تزریق ماده بیهوشی به لثه و فک شما، از بی جسی موضعی برای احساس نکردن سوزن استفاده می کنند.

 مواد کامپوزیت دندان چه رنگی است؟

کامپوزیت دندان رنگ های متفاوتی دارد که دندانپزشک بابررسی رنگ دندان های شما خصوصا دندان های مجاور دندانی که قرار است کامپوزیت شود، رنگ کامپوزیت را طوری انتخاب میکنندکه جلوه ای طبیعی داشته باشد.

آیا در همه سنین می توان کامپوزیت کرد؟

به طور کلی در مورد همه خدمات دندانپزشکی توصیه ی دندانپزشکان این است که بهتر است تا قبل از 18 سالگی ( اگر مورد استثنا و ضروری نیست) عمل هایی چون کامپوزیت انجام نشود چون رشد استخوان فک می تواند کامپوزیت دندان را تغییر دهد.

ممکن است بعد از کامپوزیت دهان بوی بدی داشته باشد؟

در صورت رعایت درست و اصولی بهداشت دهان و دندان و مهارت کافی دندانپزشک در نصب کامپوزیت خیر. در مواردی که روزنه و فاصله ای بین لایه کامپوزیت و دندان باشد و محلی برای تجمع باکتری ها و ذرات غذا شود می تواند بوی بد دهان را نتیجه دهد.

آیا در دوران بارداری امکان کامپوزیت دندان وجود دارد؟

به طور کلی در دوران بارداری انجام خدمات دندانپزشکی مثل کامپوزیت و لیمنت و… در موارد غیرضروری توصیه نمی شود ولی اگر موارد ضروری و اورژانسی باشد ترجیحا سه ماهه دوم بارداری می تواند زمان بهتری باشد.

کامپوزیت ونیر و لمینت چه تفاوتی باهم دارند؟

کامپوزیت و لمینت در دو مؤلفه تعداد جلسات و مراحل انجام تفاوت دارند. کامپوزیت دندان می تواند در یک جلسه و توسط دندان پزشک روش دندان فرم داده شود اما برای لیمنت باید ابتدا قالب گیری شده و در لابراتور ساخته و در یک جلسه ی مجزا روی دندان نصب شود.

 

مقالات مرتبط

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

کامپوزیت دندان روکش شده

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید