بهترین روش ها برای کاشت دندان

کاشت دندان یک راه عالی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است.
پیشرفت تکنولوژی راه های زیادی را برای کاشت دندان ابداع کرده است. هر کدام از این روش ها متناسب با وضعیت دندان ها و شرایط خاص هر فرد تعیین می شود
اگر می خواهید در مورد این روش ها اطلاعات بیشتری بدست آورید در این مقاله با من همراه باشید

کاشت دندان راهی است برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته. دندان هایی که به هر دلیل ممکن است از بین بروند. افزایش سن، بیماری، حوادث و پوسیدگی عمیق دندان ها همه عواملی هستند که می توانند باعث شوند ما دندان های خود را از دست بدهیم.

بعد از افتادن دندان بیشتر افراد به فکر جایگزین کردن آنها می افتند. می دانید چرا؟ چون جای خالی دندان ها به غیر از اینکه توانایی و لذت غذا خوردن را از ما می گیرند، روی زیبایی و ظاهر چهره ما بسیار تاثیرگذارند. اما مشکل به همین جا ختم نمی شود.

کاشت دندان به صورت اقساطی!!

بهترین قیمت + آسانترین شرایط پرداخت

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

اگر جای دندان افتاده شما برای مدت طولانی‌ خالی بماند:

 1. روی فرم فک شما تاثیر منفی دارد.
 2. نظم بقیه دندان ها را به هم میریزد و باعث کج شدن دندان های مجاور می شود.
 3. لثه و استخوان فک دچار تحلیل می شود.
 4. آن ناحیه به فضایی برای تجمع انواع باکتری ها تبدیل می شود.
 5. و پس از مدتی مشکلات جدی برای شما ایجاد می کند.

پس اگر می خواهید کار دندان هایتان به اینجا نکشد هر چه زودتر به فکر جایگزینی برای دندان از دست رفته باشید.

3 روش اصلی برای این کار وجود دارد. امروز می خواهم این سه روش را به شما معرفی کنم و در مورد مزایا و معایب هر روش با شما صحبت کنم.

اگر شما هم دنبال کاشت دندان هستید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید و هر سوال یا مشکلی داشتید در قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید.

بیشتر بدانید: روش جدید کاشت دندان بدون ایمپلنت

عوارض خالی ماندن جای دندان

انواع روش های کاشت دندان

طی ۱۰ سال گذشته بیش از هر زمان دیگری در دندانپزشکی پیشرفت رخ ‌داده و روش‌های متنوع و جدیدی برای جایگزین کردن دندان ابداع‌ شده است که می‌تواند در زمان کوتاهی دندان از دست رفته را به شما بازگرداند. روش های زیر جزو پرکاربردترین روش های کاشت دندان هستند:

 1. ایمپلنت دندان
 2. بریج دندان 
 3. دندان مصنوعی

1- ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان (Dental implants) موفق ترین روش درمانی در دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندان است. ایمپلنت سه بخش اساسی دارد:

 1. پایه یا فیکسچر (جایگزین ریشه ی دندان)
 2. اباتمنت (واسط بین پایه و تاج دندان)
 3. تاج یا روکش دندان
اجزای ایمپلنت

در این روش ابتدا پایه را داخل لثه قرار می دهند و حدود 1 تا 4 ماه صبر می کنند تا پایه به استخوان فک جوش بخورد. پس از آن اباتمنت را روی آن می گذارند و روکش ساخته شده در لابراتوار را بر روی آن نصب می کنند.

بیشتر بدانید: مینی ایمپلنت چیست؟

وجه تمایز ایمپلنت با روش های دیگر کاشت دندان این است که در ایمپلنت، پایه یا فیکسچر وجود دارد که معمولا از جنس تیتانیوم ساخته می شود و جایگزین ریشه دندان می شود. این پایه اگر به خوبی جوش بخورد می تواند از استخوان فک در برابر تحلیل محافظت کند.

انواع ایمپلنت دندان

بر اساس نحوه کاشت:

گاهی انواع ایمپلنت را بر اساس نحوه کاشت تقسیم بندی می کنند. زیرا بر اساس شرایط بیمار ممکن است پایه به شیوه های متفاوتی کاشته شود. مثلا گاهی پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد و گاهی روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه و گاهی هم بین بافت لثه و استخوان فک قرار داده می شود.

بر اساس کشور سازنده:

ایمپلنت ها در کشورهای مختلف و با کیفیت های متفاوتی ساخته می شوند. البته تکنولوژی ساخت ایمپلنت فرایند پیچیده ای است که همه کشورها توانایی ساخت آن را ندارند و تنها برخی از کشورها این تکنولوژی را دارند. ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنت کره ای و ایمپلنت آمریکایی جزو معروف ترین برندهای ایمپلنت هستند.

انواع دیگری از ایمپلنت های وجود دارند که بسیار پرطرفدارند. مثل:

 1. ایمپلنت دندان بدون جراحی
 2. ایمپلنت فوری
 3. ایمپلنت دندان مینی یا میکرو

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان بدون جراحی

ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی نسبت به روش های دیگر کاشت دندان دارد. مثلا:  

 1. روشی بسیار مقاوم، با طول عمر بالا است.
 2. ظاهر آن بسیار طبیعی است و تشخیص آن از دندان طبیعی بسیار دشوار است.
 3. یک روش ثابت کاشت دندان است و نیاز به خارج کردن ندارد.
 4. بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان.
 5. بهبود سلامت دهان و دندان در دراز مدت.
 6. می‌توانید با اطمینان فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید.
 7. ایمپلنت از استخوان صورت و دندان‌های سالم محافظت می‌کند.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چه عوارضی دارد؟

این که بگوییم روش کاشت دندان با ایمپلنت هیچ عوارضی ندارد، کاملا اشتباه است. تمام روش های کاشت دندان عوارضی دارند. البته برخی از آنها عوارض بیشتر، و برخی عوارض کمتری دارند. بعد از عمل ایمپلنت مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است در کوتاه مدت دچار عوارضی مانند خونریزی، درد، کبودی، ورم لثه و صورت یا ایجاد حساسیت (آلرژی) شوید. این عوارض طی یک الی دو روز با مصرف داروهای تجویز شده بهبود می یابند.

اما گاهی امکان دارد در درازمدت شاهد عوارض زیر باشید که البته در ادامه علت آن را به شما می گویم:

 1. ایجاد عفونت
 2. لق شدن دندان های کناری
 3. لق شدن خودِ ایمپلنت دندان
 4. طولانی شدن دوره بهبودی
 5. حرکت ایمپلنت از جای خود
 6. حساس شدن سینوس ها

به دو دلیل این عوارض ممکن است ایجاد شود:

1- انجام ایمپلنت توسط شخص غیرمتخصص

2- عدم رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت

پس بهترین راه حل برای اینکه این عوارض به سراغ شما نیایند این است که اولا متخصص ماهری را برای کار خود انتخاب کنید که از ایمپلنت های باکیفیت استفاده می کند و ثانیا مراقبت هایی که دندانپزشک برای  بعد از ایمپلنت به شما توصیه می کند را جدی بگیرید.

2- بریج دندان

روش‌ جدید جایگزین ایمپلنت برای کاشت دندان، شامل روش پل یا بریج (bridge) است. بریج دندان در واقع کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید است. پل های ثابت دندانی، روکش هایی از جنس سرامیک، فلز و یا ترکیبی از فلز و سرامیک (PFM) هستند.

بریج دندان

نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت در روش بریج، با توجه به نوع پل انتخابی و شرایط بیمار، متفاوت است. پل‌های کلاسیک، پل‌های ماری لند و پل‌های رزینی، هریک با توجه به شرایط خاص هر فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

به‌طورکلی، روش بریج به این صورت است که در آن، دندانی را که از دست‌ داده‌اید، همراه با دو دندان کنارش (در چپ و راست)، با یک ست دندان مصنوعی پوشانده می‌شوند. علت نام‌گذاری این روش همین نحوه عملکرد آن است که بر روی بخش ناقص، یک پلی از دندان مصنوعی چسبانده می‌شود.

روش بریج گاهی ممکن است با روش ایمپلنت ترکیب شود. اگر دندان های کناری آسیب دیده باشند و توانایی نگه داشتن بریج را نداشته باشند لازم است که دندان آسیب دیده اول ایمپلنت شوند. به این روش “بریج بر پایه ایمپلنت” گفته می شود. بریج های دندانی بین ۵ تا ۱۵ سال (بسته به جنس و کیفیت‌شان ) می توانند عمر کنند.

در چه مواردی از روش بریج استفاده می شود؟

یکی از فاکتورهایی که در مقایسه ایمپلنت دندان با بریج مطرح می شود موارد کاربرد آن هاست. در مواردی می توان از بریج برای کاشت دندان استفاده کرد که:

 1. تعداد محدودی دندان از دست رفته باشد.
 2. دندان های مجاور کاملا سالم باشند و توانایی پشتیبانی از بریج دندان را داشته باشند.

بریج های دندانی که جایگزین دندان کشیده شده می شود اصطلاحا ” پونتیک” نامیده می شوند. پونتیک ها از طریق روکش به دندان های مجاور (دندان های سالم شما) متصل می شوند به طوری که پونتیک ها مثل پل بین دو دندان سالم قرار می گیرند.

برای بریجهای دندانی هم میزان دوام ۵ تا ۷ ساله تخمین زده شده که این مدت هم در افراد مختلف، باتوجه به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان، متفاوت خواهد بود.


بیشتر بدانید: اوردنچر دندان چیست؟

بریج دندان چه مزایایی دارد؟

روش بریج چند مزیت ویژه دارد:

 1. یک ترمیم ثابت است و نیاز به خارج کردن آن جهت تمیز کردن نیست.
 2. نسبت به دندان مصنوعی طول عمر بالاتری دارد.
 3. نصب آن سریع و طول درمان آن کوتاه است.
 4. از حرکت و کج شدن دندان های دیگر به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 5. با روکش شدن دو دندان کناری عیب های آنها پوشانده می شود.
 6. هزینه آن نسبت به ایمپلنت کمتر است.

آیا بریج دندان عوارضی دارد؟

بریج هم ماند هر عمل دیگری عوارض خاص خود را دارد، که شامل موارد زیر است:

 1. تراشیدن دندان های سالم جهت بریج دندان.
 2. گاهی ممکن است به عصب دندان های کناری آسیب وارد شود.
 3. حساسیت دندان ها بعد از بریج.
 4. در صورتی که با مهارت کافی انجام نشود، امکان شل و لق شدن بریج وجود دارد.
 5. در صورتی که فرایند تراش و نصب به درستی انجام نشود، امکان پوسیدگی دندان های کناری وجود دارد.

3- دندان مصنوعی

از دندان مصنوعی هم جهت پر کردن جای خالی دندان استفاده می کنند. این روش را احتمالا برای پدربزرگ یا مادربزرگ خود که دندان های خود را از جا در می آوردند و در یک لیوان آب نگه می داشتند، دیده باشید.

دندان مصنوعی

نحوه ساخت دندان مصنوعی، از لحاظ تئوری بسیار ساده است. یک ست دندان مصنوعی بر روی پایه پلاستیکی که همرنگ با لثه شما است، ساخته شده و در دهانتان گذاشته می شود. این دندان ها قابل جابجایی هستند.

خوشبختانه روش های مدرنی در ساخت دندان مصنوعی ابداع شده اند. حتی می توان این پروتزهای دندانی را با پایه ایمپلنت، به فک دندان ثابت کرد.

البته شاید فکر می کنید دندان مصنوعی حتما باید متحرک و قابل جابجایی باشد! خیر، روش های ثابت نیز در این نوع کاشت دندان وجود دارد که توانسته خود را به رقیبی در روش های کاشت ایمپلنت و بریج تبدیل کند. که به آن “اوردنچر” می گویند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان در بارداری

انواع روش های ساخت دندان مصنوعی

 1. یک دست کامل دندان مصنوعی: اگر تمام دندان های خود را از دست داده اید، می توانید از این روش کاشت دندان استفاده کنید. یک بخش به رنگ گوشت بر پایه اکریلیک در دندان مصنوعی وجود دارد که لثه‌ها و سقف دهان را می‌پوشانند و به ظاهر طبیعی دندان ها کمک می کند.
 2. دندان مصنوعی جزئی: در صورتی که قسمتی از دندان های خود را از دست داده باشید و متقاضی کاشت دندان مصنوعی باشید، باید از این روش استفاده کنید. پروتزهای متحرک با دسته های نگهدارنده به صورتی روی فک قرار می گیرند، که فضای خالی بین دندان ها را پر کنند.
 3. دندان مصنوعی مکشی: جام‌های مکش کوچکی در این نوع کاشت مورد استفاده قرار می گیرند. این قسمت جام مانند، از لاستیک سیلیکونی نرم ساخته و با ملایمت، بدون تحریک بافت دهان، روی آن قرار گرفته است. دندان مصنوعی کامل را می توان با چسباندن این قسمت جام مانند نرم به آن، به نوع مکشی تبدیل کرد.
 4. دندان مصنوعی فلیپر: یک دندان مصنوعی موقتی به شمار می رود که برای ترمیم یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. هدف از آن پر کردن موقتی جای خالی دندان است تا زمانی که فرد آمادگی ایمپلنت یا بریج دندان را پیدا کند. این دندان ها کمک می کنند اشکالی در زیبایی لبخند و همچنین حرف زدن به وجود نیاید.
 5. اوردنچر (پروتز ثابت): کاشت دندان در روش اوردنچر، نیاز به پایه ایمپلنت دارد. بسیاری از مراجعه کنندگان از حرکت دندان مصنوعی و خارج کردن آن احساس ناخوشایندی دارند. در نتیجه متخصصان دندانپزشکی این روش پروتز ثابت را کشف کردند. در این روش، همان دندان مصنوعی به کمک پایه ایمپلنت، به فک متصل می شود در نتیجه این دندان ها دیگر از دهان خارج نمی شوند.

براساس تجربیات به دست آمده تا به امروز، دندان های مصنوعی می توانند بین ۵ تا ۱۰ سال عمر کنند اما بهتر است بعد از گذشت مدتی به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم دندان مصنوعی خودرا تعویض کنید چون ممکن است لثه با گذشت زمان تغییر کرده باشد.

انواع دندان های مصنوعی


دندان مصنوعی چه مزایایی دارد؟

 1. هزینه بسیار کم‌ تری نسبت به ایمپلنت و بریج دارد.
 2. نیازی به جراحی ندارد.
 3. روش مناسبی است برای کسانی که دچار بیماری‌های خاص یا مشکلات استخوان فک هستند و نمی‌توانند ایمپلنت کنند.
 4. کسانی که مشکلات ظاهری لثه دارند، با استفاده از این روش، می توانند از ظاهر نامناسب آنها خلاص شوند.

دندان مصنوعی چه معایبی دارد؟

از مهم ترین معایب دندان مصنوعی که باعث کاهش محبوبیت آن نسبت به ایمپلنت شده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در این روش استخوان فک حمایت لازم را ندارد و شما همچنان با تحلیل استخوان فک به دلیل خالی ماندن ریشه دندان از دست رفته مواجه هستید.
 2. در انواع پروتز متحرک مثل دندان مصنوعی، حرکت و جابجایی دندان ها، احساس ناخوشایندی برای فرد خواهد داشت.
 3. طول عمر دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت و بریج کمتر است.
 4. هر تغییر کوچک در فک، با توجه به گذر زمان یا چاق و لاغر شدن صورت، ممکن است شما را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل به یک قالبگیری جدید برای دندان مصنوعی نیاز خواهید داشت.
 5. یکی از معضلات دندان مصنوعی تمیز کردن آن است. برای این کار باید در طول شب آنها را از دهان خارج کنید. این کار برای بازسازی لثه نیز لازم است. اما این مورد واقعا برای بسیاری از افراد خوشایند نیست.
 6. اختلال در گفتار و حتی افتادن هنگام فریاد کشیدن، از معایب شایع این نوع دندان ها است.
 7. ظاهر طبیعی دندان های مصنوعی کمتر از بریج، و بریج کمتر از ایمپلنت دندان است.

بهترین روش کاشت دندان کدام است؟

اگر به طور کلی از یک متخصص بپرسید کدامیک از این روش ها بهتر است، قطعا خواهد گفت ایمپلنت دندان. اما در شرایطی ممکن است دندانپزشک با توجه به بافت لثه، جنس دندان و مدت زمان خالی بودن جای دندان، پیشنهادات متفاوتی بدهد.

روش ایمپلنت دندان، بریج و دندان مصنوعی هرکدام مزایا و کاربرد خاص خود را دارند و انتخاب بهترین روش متناسب با شرایط فک و دندان بیمار تصمیم گیری می شود. طول عمر، هزینه، سلامت سایر دندان ها و تعداد دندان هایی که باید درمان شوند فاکتورهایی هستند که به هنگام انتخاب روش مناسب درمان مدنظر قرار گیرند.

نصب ایمپلنت دندان

روش بریج دندان های مجاور را درگیر می کند و لازم است که دندان های کناری کمی ساییده شوند تا به عنوان پایه عمل کنند اما خب نسبت به ایمپلنت درمانی کم تهاجمی تری است وطول درمان کوتاه تری دارد. در مقابل ایمپلنت، بدون دستکاری دندان های مجاور داخل استخوان فک قرار میگیرند و کاملا طبیعی هستند. ماندگاری بالاتری دارند. از همه مهم تر اینکه با تحریک استخوان فک از تحلیل آن به مرور زمان جلوگیری می کند.

در صورت عدم وجود بیماری خاص و محدودیت بودجه، قطعا پیشنهاد ما ایمپلنت دندان است. البته ناگفته نماند که هزینه لازم برای انجام هر یک از روش ها نیز متفاوت است.

قیمت کاشت دندان چقدر است؟

قیمت هر نوعی از خدمات دندانپزشکی به فاکتورهای متفاوتی از جانب بیمار و پزشک مربوط می شود. در هر کدام از روش های کاشت دندان، مواردی چون نوع متریال به کار رفته، تعداد دندان های تحت معالجه و میزان تخصص پزشک همه و همه در برآورد هزینه نهایی دخیل هستند. کاشت دندان به روش بریج و دندان مصنوعی از لحاظ هزینه نسبت به قیمت ایمپلنت مقرون به صرفه تر خواهد بود.

قیمت کاشت یک عدد دندان بسته به اینکه کدام دندان و به چه روشی کاشت صورت گیرد متغیر است. هزینه هر کدام از روش های بریج یا ایمپلنت متفاوت است. شما می توانید با کلینیک سریتاتماس بگیرید و در مورد انواع روش های کاشت دندان و قیمت دقیق آنها اطلاعاتی بدست آورید.

کاشت دندان به صورت اقساطی!!

بهترین قیمت + آسانترین شرایط پرداخت

۰۲۱۹۱۰۰۹۹۱۸

در جدول زیر می توانید قیمت حدودی هر کدام از روش های کاشت دندان را ببینید:

روش کاشت دندانقیمتطول عمر
ایمپلنت دندانحداقل 5.000.000 (برای هر دندان)20 سال
بریج دندانحداقل 3.500.000 (برای هر واحد)10 سال
دندان مصنوعیحداقل 5.000.000 (برای هر فک)5 سال

البته این قیمت ها به صورت حدودی می باشد و قیمت نهایی در هر روش ممکن است با توجه به شرایط هر فرد و عوامل مختلفی مثل برند، نوع جراحی و اقدامات جانبی تغییر کند.

طول عمر کاشت دندان در هر یک از روش ها هم به جنس دندان کاشته شده، مهارت دندانپزشک متخصص و مراقبت های شما بعد از آن بستگی دارد. رعایت مراقبت های لازم، نحوه نصب و جنس آنها می تواند بر طول عمر و ماندگاری هر روش تاثیر بگذارد. برای مقایسه فرض کنید همه موارد خارجی یکسان باشند، در نتیجه طول عمر ایمپلنت، قطعا بیشتر از بریج است. طول عمر بریج دندان نیز همچنان بیشتر از دندان مصنوعی می باشد.

سوالات متداول

آیا کاشت دندان با چسب امکان پذیر است؟

روکش یا تاج ایمپلنت را عموما با چسب مخصوص دندانپزشکی روی دندان ایمپلنت شده قرار می دهند. این فرایند را کاشت دندان با چسب می نامند. پس منظور کاشت دندان فقط با چسب نیست. پایه ایمپلنت در هر صورتی باید در استخوان فک کاشته شود.

آیا کاشت دندان درد دارد؟

با توجه به روش کاشت دندان متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، کاشت دندان مصنوعی هیچ دردی ندارد. البته جای نگرانی نیست، حتی درد ایمپلنت دندان نیز قابل کنترل است.

بیمه تکمیلی هزینه های کاشت دندان را بر عهده می گیرد؟

بله، می توانید برای انجام ایمپلنت به کلینیک سریتا مراجعه کنید و برای هزینه ها فاکتور بگیرید و از خدمات بیمه خود استفاده کنید.

کلینیک سریتا بهترین مطب ها و کلینیک دندانپزشکی را به شما پیشنهاد می کند و بدون اینکه شما مجبور به حضور در کلینیک دندانپزشکی باشید از هزینه مربوط به خدمت مورد نظر خود اعم از لمینت دندان، ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان مطلع می شوید.