دندان پزشکی هوشمند

کاشت دندان بدون ایمپلنت

یکی از روش های کاشت دندان، کاشت بدون ایمپلنت است.

کاشت دندان بدون ایمپلنت

از دست دادن دندان همیشه یک از رویداد ناراحت‌کننده است که نیاز به پیگیری فوری دارد. اگر جای دندان افتاده شما برای طولانی‌مدت خالی بماند، نه‌تنها در ظاهر تمام دندان‌ها و فک شما تأثیر منفی خواهد داشت بلکه آن ناحیه چرک، کثیفی و غذا را به خود می‌گیرد و ممکن است پس از مدتی مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

در ۱۰ سال گذشته بیش از هر موقع دیگری در دندانپزشکی پیشرفت رخ‌داده و روش‌های متنوع و جدیدی برای جایگذاری دندان ازدست‌رفته ابداع‌شده چندی از این روش‌ها نیاز به ایمپلنت دندان را از بین بردند که سالیان سال است روش اصلی کاشت دندان هست. کاشت دندان بدون ایمپلنت می‌تواند درزمانی کوتاه زیبایی و کارآمد بودن را به دندانه‌ای شما بازگرداند.

به دلیل نوین بودن روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت، اطلاعات کامل و جامعی از تمام جنبه‌های آن در طولانی‌مدت در دسترس نیست اما بااین‌حال اکثر این روش‌ها مورد تائیددندان‌پزشک‌های خبره هستند. در ادامه می‌خواهیم شمارا با مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت ، نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت، مقایسه طول عمر کاشت با ایمپلنت و بدون ایمپلنت، بیشتر آشنا کنیم.

انواع کاشت دندان

فقدان دندان یک سری عواقبی را به دنبال دارد و از جمله ی آن ها می توان به تحلیل لثه و استخوان فک و هم چنین زیبا نبودن طرح لبخند اشاره کرد. اگر دندان های از دست رفته به حال خود رها شوند و به فکر جایگزینی آن ها نباشید به مرور زمان آسیب جدی متوجه سایر دندان ها خواهد بود و اگر به فکر پرکردن جای خالی دندان از دست رفته نباشید، دندان های مجاور هم برای رسیدن به یک نقطه تماس کم کم حالت طبیعی خود را از دست می دهند. یعنی به مرور زمان دندان ها و فک شما تغییر فرم خواهند داشت. مشکل دیگر در جویدن شماست که اگر دندان های عقبی خود را از دست دهید مشکل در جویدن نیز به سایر مشکلات هم اضافه می شود

 

انواع روش های جایگزینی دندان به دو دسته تقسیم می شود: کاشت دندان به روش ایمپلنت – کاشت دندان بدون ایمپلنت (بریج دندان – دندان مصنوعی)

 

روش های جایگزینی دندان: ایمپلنت-دندان مصنوعی-بریج دندان

کاشت دندان با ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان، روشی است که در آن از پایه تیتانیومی (جایگزین ریشه ی دندان)، اباتمنت (واسط بین ریشه ی دندان و تاج دندان) و تاج دندان برای تشکیل یک دندان استفاده می شود. کاشت ایمپلنت با روش های مختلفی انجام می شود. انواع ایمپلنت بر اساس نحوه ی کاشت به دو دسته تقسیم می شود:روش اندواستیل، روش ساب پریو استیل. از مزایای ایمپلنت دندان می توان بهبود عزت نفس، سهولت غذا خوردن و بازیابی لبخند زیبای شما را می توان نام برد.

کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت با دو روش بریج و دندان مصنوعی صورت می پذیرد.

روش‌ها و نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت

روش‌های زیادی برای کاشت دندان بدون ایمپلنت وجود دارد که با توجه به تعداد دندان ازدست‌رفته و حالت فکتان می‌توانید یکی را انتخاب کنید. معمولاً بهتر است که بگذارید دندان‌پزشکتان یکی از این شیوه‌ها را برگزیند تا احتمال ناامید شدن از نتیجه نهایی پایین‌تر بیاید.

مراحل انجام کاشت دندان به روش بریج

روش‌های محبوب‌تر کاشت دندان بدون ایمپلنت شامل روش پل(bridge)، دندان مصنوعی و پل رزینی است. روش بریج دندان در واقع کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید است.

نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت درروش پل، با توجه به نوع پل انتخابی و شرایط بیمار، متفاوت است. پل‌های کلاسیک، پل‌های ماری لند و پل‌های رزینی، هریک مناسب شرایط خاصی است. به‌طورکلی اما، در روش پل دندانی که ازدست‌داده‌اید همراه با دو دندان کنارش (در چپ و راست) با یک ست دندان مصنوعی پوشانده می‌شوند. علت نام‌گذاری این روش همین نحوه عملکرد آن است که بر روی بخش ناقص، یک پلی از دندان مصنوعی چسبانده می‌شود. این روش بیشتر مناسب کسانی است که تعداد زیادی از دندانه‌ای خود را ازدست‌داده‌اند.

بریج یکی از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت است

مراحل انجام کاشت دندان با دندان مصنوعی

نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت درروش دندان مصنوعی نیز، ازلحاظ تئوری بسیار ساده است. یک ست دندان مصنوعی بر روی پایه پلاستیکی که همرنگ با لثه شما است، نصب می‌شود و سپس در موقعیت مناسب در دهانتان گذاشته می‌شود. دندانه‌ای مصنوعی قابل جابجایی هستند.

این روش‌ها تنها چندی از راهکارهایی است که توسط دندان‌پزشک‌هامورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی اما، در تمامی این شیوه‌ها نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت، شامل نوعی از دندان مصنوعی است.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: مراحل انجام ایمپلنت دندان

درچه مواردی استفاده از کاشت بدون ایمپلنت بهتر است؟

گاهی به دلایلی چون ضعف بافت لثه و یا استحکام استخوان فک کاشت بدون ایمپلنت،  برای جبران جای خالی دندان استفاده شود و شرایط برای ایمپلنت فراهم نباشد.

بیماری دیابت

در برخی از افراد که از بیماری هایی چون دیابت رنج میبرند و به علت نارسائی ایمپلنت، ممکن است امکان کاشت دندان از طریق ایمپلنت را نداشته باشند

افراد سیگاری

احتمال اینکه ایمپلنت دندان در افراد سیگاری عمرو دوام کوتاهی داشته باشد چون ایمپلنت دندان با شکاف بافت لثه و استخوان فک همراه است و استعمال دخانیات در فرآیند خونرسانی خلل ایجاد می کنند.  روش بریج (در مواردی که تعداد دندان های از دست رفته محدود است) یا دندان مصنوعی، که زخمی ایجاد نمی شود می تواند برای افراد سیگاری، روش مساعدتری باشد.

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال، اختلالی در بافت لثه است که به مرور زمان با تحلیل لثه و لق شدن دندان همراه است. در چنین شرایطی که بافت لثه به شدت آسیب دیده امکان کاشت ایمپلنت وجود ندارد و بهترین گزینه کاشت بدون ایمپلنت است.

در چه مواردی از روش بریج استفاده می شود؟

در مواردی می توان از بریج برای کاشت دندان استفاده کرد که 1) تعداد محدودی دندان از دست رفته باشد. 2) دندان های مجاور جای خالی دندان کاملا سالم باشند که توانایی پشتیبانی از بریج دندان را داشته باشند.

بریج های دندانی که جایگزین دندان کشیده شده می شود اصطلاحا ” پونتیک” نامیده می شوند. پونتیک ها از طریق روکش به دندان های مجاور(دندان های سالم خود شما) متصل می شود به طوری که پونتیک ها مثل پل بین دو دندان سالم عمل می کند.

یکی از روش های جایگزینی دندان، بریج دندان است

مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت

در قدم اول چرا اصلاً باید به شیوه‌ای جدا از ایمپلنت دندان فکر کنید. ایمپلنت دندان سالیان است که مورداستفاده قرار می‌گیرد و تعداد خیلی زیادی از بیماران از نتیجه‌اش راضی هستند. در بررسی اول، قیمت این شیوه است که شمارا به تأمل کردن وا‌می‌دارد.

ایمپلنت دندان نیازمند استفاده از مواد اولیه گران‌قیمت است و ساخت آن نیز زمان‌بر و هزینه‌بر است و باید با توجه به فک و دندانتان به آن فرم داده شود. به‌علاوه، این روش بااینکه دوام بسیار بالایی دارد اما انجام آن به زمان زیادی نیاز دارد و اگر برای بازگرداندن زیبایی به لبخندتان  در عجله هستید، این روش مناسب شما نخواهد بود.

کاشت دندان بدون ایمپلنت این معایب را ندارد و در  گزینه‌های زیادی را برای انتخاب در دسترستان قرار می‌دهد. البته نباید مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنترا در نظر نگرفت. این روش‌ها نیز نکات مثبت و منفی دارند که باید پیش از انتخاب آن‌ها را بررسی کنید.

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت

  • هزینه شیوه‌های بدون ایمپلنتکم‌تر از ایمپلنت است که نقطه قوت اصلی این شیوه‌ها است.
  • شیوه‌های بدون ایمپلنت به زمان کمتری برای نصب احتیاج دارند.
  • درست است که در مقایسه طول عمر کاشت با ایمپلنت و بدون ایمپلنت، ایمپلنت برنده است اما بااین‌حالشیوه‌های بدون ایمپلنت امکان جابجایی دارند و به‌طورکلی تعویض و تغییر آن‌هاراحت‌تر است.

شاید مهم‌ترین عاملی که در لیست مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت باید در نظر بگیرید، بودجه و زمانتان است. البته شیوه ایمپلنت برای کسانی که تعداد خیلی زیادی از دندان‌هایشان را ازدست‌داده‌اند نیز مناسب نیست، اما به‌طورکلی اگر بودجه و زمان کافی دارید، ایمپلنت انتخاب مناسب‌تری است.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: مزایای ایمپلنت دندان

عوارض کاشت دندان بدون ایمپلنت

  • در مقایسه طول عمر کاشت با ایمپلنت و بدون ایمپلنت، به این نتیجه خواهیم رسید که روش‌های بدون ایمپلنت معمولاً طول عمر کم‌تری دارند و ایمپلنت روش دائمی‌تری است.
  • امکان درآمدن دندانه‌ای مصنوعی در اثر ضربه و با خارج شدن از حالت صحیح در شیوه‌های بدون ایمپلنت بیشتر از ایمپلنت است.
  • در لیست مزایا و معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت هر شیوه‌ای نکته‌ی منفی خاص خود را به همراه می‌آورد و این شیوه‌ها هنوز زمان زیادی نیست که مورداستفاده قرار می‌گیرند و ممکن است با ایراداتی در آینده مواجه شوند، اما شیوه ایمپلنت امتحان خود را پس داده است.

این مطلب نیز ممکن است برای شما مفید باشد: عوارض ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی راهی برای جایگزینی دندان بدون ایمپلنت است

طول عمر کاشت دندان بدون ایمپلنت

براساس تجربیات به دست آمده تا به امروز، دندان های مصنوعی می توانند بین 5 تا 10 سال عمر کنند اما بهتر است بعد از گذشت مدتی به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم دندان مصنوعی خودرا تعویض کنید چون ممکن است لثه با گذشت زمان تغییر کرده باشد.

برای بریج های دندانی هم میزان دوام 5 تا 7 ساله تخمین زده شده که این مدت هم در افراد مختلف، باتوجه به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان، متفاوت خواهد بود.

قیمت کاشت دندان بدون ایمپلنت

قیمت هر نوعی از خدمات دندانپزشکی به فاکتورهای متفاوتی از جانب بیمار و پزشک مربوط می شود. در روش کاشت دندان بدون ایمپلنت، مواردی هم چون نوع متریال به کار رفته، تعداد دندان های تحت معالجه و میزان تخصص پزشک همه و همه در برآورد هزینه کاشت دخیل هستند. کاشت دندان به روش بریج و دندان مصنوعی از لحاظ هزینه نسبت به ایمپلنت دندان مقرون به صرفه تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

قمیت کاشت بدون ایمپلنت دندان

 

مقالات مرتبط:

مقایسه ایمپلنت دندان با بریج دندان

کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید ازاپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید