ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی چیست؟ آیا همه افراد می توانند ایمپلنت بدون جراحی انجام دهند؟ انواع روش های ایمپلنت بدون جراحی مراحل انجام ایمپلنت بدون جراحی ایمپلنت دیجیتالی و معمولی چه تفاوتی دارند؟ مزایای ایمپلنت بدون جراحی معایب ایمپلنت بدون جراحی قیمت ایمپلنت دیجیتال در سال 1400 جمع بندیامروزه عناوین متفاوتی از روش های کاشت دندان […]

عناوین مقاله

با کلیک روی هر عنوان به محتوای مربوط به آن هدایت می شوید

امروزه عناوین متفاوتی از روش های کاشت دندان مطرح می شود ازجمله ایمپلنت فوری ، ایمپلنت معمولی و ایمپلنت بدون جراحی(دیجیتال) که وجود تفاوت هایی در مراحل انجام و هم چنین نوع تکنولوژی به کار رفته در هریک از آنها باعث تفاوت نام آنها شده است. در ادامه قصد داریم با ذکر معایب و مزایا و مراحل انجام ایمپلنت دیجیتال و تفاوت آن با ایمپلنت معمولی شما را در انتخاب بهترین روش ایمپلنت، متناسب باشرایط خود یاری کنیم.

ایمپلنت بدون جراحی چیست؟

ایمپلنت بدون جراحی، جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان است. در ایمپلنت بدون جراحی همانطور که از نامش پیداست متخصص ایمپلنت جهت کاشت پایه برشی روی بافت لثه ایجاد نمی کند پس در نتیجه خونریزی دراین روش درمقایسه با روش معمولی (روشی که درآن پزشک متخصص یک لایه از بافت لثه را کنار زده تا به استخوان فک برسد) کمتر است. پزشک متخصص در اینجا توسط ابزاری به نام پانچ حفره ای را روی لثه ایجاد کرده و پایه رو در جای مناسب قرار میدهد.

آیا همه افراد می توانند ایمپلنت بدون جراحی انجام دهند؟

امروزه ایمپلنت بدون جراحی به سبب اینکه نیازی به برش و بخیه لثه نیست متقاضیان زیادی دارد. اما پزشک متخصص باید مجموعه شرایط بیمار را بررسی کرده و با توجه به فاکتورهایی مانند میزان تراکم استخوان فک و وضعیت بافت لثه و… مناسب ترین روش برای ایمپلنت را تعیین کند.

 • ایمپلنت بدون جراحی برای افراد سیگاری و مبتلا به دیابت و کسانی که به هر دلیلی استخوان فک آنها ارتفاع مناسب را برای جراحی ندارد و حتی کسانی که ترس از جراحی دارند می تواند روش خیلی مناسبی باشد.
 • اگر مدت زمان زیادی از کشیده شدن یک دندان گذشته باشد به مرور زمان حفره سینوس پایین می آید و در این صورت امکان ایمپلنت بدون جراحی وجود ندارد و باید طی یک جراحی کف حفره سینوس بالابرده شود.

مطالب مرتبط: بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان

انواع روش های ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی یکی از انواع ایمپلنت و روش های کاشت دندان به شمار می رود که خود با روش های مختلفی صورت می گیرد.

ایمپلنت دندانی که کشیده می شود

اگر بیمار دندانی را کشیده و ریشه دندان سالم باشد وهم چنین شرایط استخوان و لثه به لحاظ استحکام و ضخامت کافی را داشته باشد، پزشک میتواند از این حفره برای قراردادن ایمپلنت استفاده کند ولی اگر لثه یا استخوان فک تحلیل رفته باشد بیمار نیاز به پیوند لثه یا استخوان پیدا می کند که در این صورت کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان امکان پذیر نخواهد بود.

انواع ایمپلنت دندان,ایمپلنت دندان,ایمپلنت یا روکش

ایمپلنت دندان با پانچ

در این روش پزشک متخصص روی قسمتی از لثه حفره ای را برای قرارگیری پایه ایمپلنت، پانچ می کند که درد و خونریزی بسیارکمی دارد درحدی که عموما نام ” ایمپلنت به روش بدون درد و خونریزی” به این روش اتلاق می شود.

بعد از ایمپلنت,جایگزینی دندان,روش جدید ایمپلنت

ایمپلنت دندان با لیزر یا دیجیتال

دراین روش از ایمپلنت،تصویری سه بعدی از ساختار دندان ها و استخوان فک و رشته های عصبی وجود دارد که پزشک باتوجه به آن محل کاشت دندان جدید را مشخص و برای ایجاد حفره از لیزر استفاده می کند اما پزشک مربوطه باید مهارت لازم برای پیداکردن آن محل مناسب را داشته باشد.

مراحل انجام ایمپلنت بدون جراحی

درابتدا بیمار توسط پزشک متخصص به صورت دستی معاینه شده تا از سلامت سایر دندان ها و بافت لثه و استخوان ها برای انجام ایمپلنت دیجیتالی اطمینان شود سپس تصاویر مربوط به ساختار و آناتومی دندان ها و لثه ها تهیه می شود.

در مرحله بعد اسکن از استخوان فک بیمار تهیه شده و درنهایت با ترکیب این دو تصویر یک تصویر سه بعدی از دندان های بیمار به دست می آید که پزشک متخصص به جهت حصول اطمینان از اینکه تراکم استخوان فک برای عمل ایمپلنت مناسب است یا خیر بررسی کرده و با توجه به رشته های عصبی محلی را برای کاشت انتخاب و پروتز در سایز مناسب طراحی و تولید می شود.

شایع ترین مشکلات دندان,مراقبت از دندان,انواع ایمپلنت دندان

این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد: آشنایی با مراحل انجام ایمپلنت

ایمپلنت دیجیتالی و معمولی چه تفاوتی دارند؟

می توان بارز ترین وجه تفاوت دو روش ایمپلنت دیجیتال و معمولی را در استفاده از تکنولوژی و نرم افزار های مختص ایمپلنت و تصاویر سه بعدی از نواحی فک و لثه به شکل دقیق دانست که همه اینها باعث می شود در این روش درد و خونریزی به حداقل ممکن برسد و بیمار نیاز به بخیه هم ندارد.

مزایای ایمپلنت بدون جراحی

مزیت های ایمپلنت بدون جراحی نسبت به روش معمولی ایمپلنت:

 • به سبب اینکه در این روش از جراحی لثه و استخوان خبری نیست پروسه کاشت و روکش در طول یک روز انجام خواهد شد.
 • بهبودی پس از ایمپلنت سریع تر حاصل می شود.
 • میزان درد و تورم و خونریزی بسیار کم تر است.
 • به دلیل خونریزی کم در این روش میتوان گفت این روش برای افرادی که مبتلا به فشار خون یا مشکلاتی از این قبیل هستند، روش خوبی است.

این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد: مزایای ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت بدون جراحی

این روش هم همانند سایر روش ها درکنار تمام مزیت هایی که دارد معایبی هم به همرا دارد.

 • تنها در صورتی که دندان های مجاور کاملا سالم باشند میتوان از این روش برای ایمپلنت دندان استفاده کرد.
 • ممکن است بخشی از بافت لثه به دلیل انحراف از مسیر در هنگام ایجاد حفره از بین برود.
 • ایمپلنت دیجیتال درمقایسه با ایمپلنت معمولی گران تر است.
 • بخشی از بافت لثه برای جایگیری ایمپلنت از بین می رود.
 • امکان پیوند لثه و استخوان فک وجود ندارد.

این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد: عوارض ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دیجیتال در سال 1400

قیمت ایمپلنت را عوامل مختلفی مثل میزان تجهیزات و تخصص پزشک، جنس وبرند موادی که به کار گرفته می شود، تعیین می کند.

فرآیند قالب گیری، سفارش، طراحی و تولید پروتز در ایمپلنت دیجیتال بسیار سریع است و درمدت زمان کوتاهی انجام می شود وقطعا همین فاکتور سرعت در گران تر بودن قیمت ایمپلنت دیجیتال نسبت به معمولی بی اثر نیست.

ایمپلنت دیجیتال یک تفاوت قیمت 30 درصدی نسبت به ایمپلنت معمولی دندان دارد و حدود 12 الی 15 میلیون تومان هزینه دارد.

مطالب مرتبط: قیمت ایمپلنت دندان

جمع بندی

به طور کلی تمامی روش ها برای همه افراد مناسب نمی باشد. دلیلش هم کاملا ساده است چون همه از شرایط یکسان برخوردار نیستند و هرکس برای انتخاب روش مناسب باید تحقیق وبررسی های کافی را داشته باشد و در نهایت با مشورت یک پزشک متخصص بنابر فاکتورهای عنوان شده در این مقاله، روش مناسب خود را برگزیند.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

مقالات مرتبط:

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

طول درمان ایمپلنت دندان

ایمپلنت کره ای چیست؟

انواع ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.