دندان پزشکی هوشمند

  • 021-91009991

طول دوره درمانی ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان

طول دوره درمانی ارتودنسی دندان

یکی از سؤالاتی که همه مراجعه‌کنندگان درباره فرآیند صاف کردن دندان ها با ارتودنسی می‌پرسند، طول درمان ارتودنسی و مدت زمان لازم برای ردیف شدن دندانها  است. شاید این سؤال به نظر ساده برسد، اما موارد متفاوتی هستند که بر طول درمان ارتودنسی تأثیر می‌گذارند که باید آن‌ها را، پیش از نصب در نظر بگیرید. عواملی همچون نحوه نگهداری، سن و نوع دندان‌ها، هریک به‌نوبه خود تأثیر قابل‌ توجهی در مدت‌ زمان درمان ارتودنسی می‌گذارند.

در این مقاله می‌خواهیم به سؤالات معمولی در زمینه ارتودنسی همچون مواردی که در طول ارتودنسی باید رعایت کنید، چگونه سرعت اتمام ارتودنسی بیشتر می‌شود و آیا طول درمان ارتودنسی در سنین مختلف فرق دارد؟، بپردازیم و چندی از رایج‌ترین اشتباهات (fallacy) در این زمینه را بررسی می‌کنیم.

موارد مؤثر بر طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی و عوامل موثر بر آن

 

مدت‌زمان متوسط ​​برای طول درمان ارتودنسی بین ۱ تا ۳ سال است. اما ممکن است بسته به شرایط دندان‌ها برای مدت‌زمان کوتاه­تر یا طولانی­تری به درمان نیاز داشته باشید.

در اینجا چند فاکتور وجود دارد که می­تواند بر مدت‌زمان استفاده از ارتودنسی تأثیر بگذارد و چندی از مواردی که در طول ارتودنسی باید رعایت کنید، آورده شده.

دندان‌های شما چقدر کج هستند؟

دلیل متداولی که ممکن است شما از بریس (braces) استفاده کنید این است که دندان­های شما تراکم بالا، بیرون زده یا فاصله زیادی دارند. برای جلوگیری از ایجاد حفره، بیماری لثه و فرسایش مینا باید به دنبال درمان این مسائل باشید.

مدت‌زمان استفاده از ارتودنسی برای درمان این شرایط بر اساس شدت آن متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، تراز كردن دندان‌ها ممكن است شامل برداشتن دندان‌ها باشد تا فضای بیشتری در دهان شما ایجاد شود.

گاز شما (نحوه بسته شدن دهانتان)

شیوه­ای که دندان­های بالا و پایین شما بر روی‌هم قرار می­گیرد، گاز شما است.

گاز شما ممکن است به همان شکلی که باید روی‌ هم قرار بگیرد و یا  ممکن است نیاز به یکی از نیش درمان­های زیر باشید:

  • نیش بیش‌ ازحد باز
  • نیش بیش‌ازحد عمیق
  • نیش بسته
  • نیش متقاطع

درمان این شرایط با بریس می‌تواند بیش از درمان ساده دندان­های نامرتب با بریس باشد و در این شیوه طول درمان ارتودنسی در سنین مختلف فرق دارد و کودکانی که هنوز        دندان­هایشان بالغ نشده است، به زمان بیشتری نیاز دارند.

نوع بریس و روش ارتودنسی استفاده‌ شده

انواع مختلفی از درمان ارتودنسی دندان وجود دارد و این انواع مختلف می‌توانند در طول دوره درمان شما تأثیر بگذارند مواردی که در طول ارتودنسی باید رعایت کنید برای هریک فرق دارند.

  • براکت­های فلزی

این شامل براکت­هایی است که برای اتصال آن‌ها به دندان­های شما به اتصالات فلزی نیاز دارند. ارتودنتیست شما این سیم­ها را هرچند هفته یک‌بار محکم می‌کند تا دندان‌های شما به‌آرامی مرتب شوند. این موارد معمولاً برای اصلاح جدی­تر نامرتبی دندان‌ها توصیه می­شود و طول درمان ارتودنسی در این شیوه حداقل دو سال است.

  • براکت­های شفاف

این‌ها براکت­های متحرک ، شفاف و پلاستیکی هستند که هرچند هفته یک‌بار با تغییر دندان تغییر می‌کنند. می‌توانید براکت­ها را پاک‌کرده و دندان‌های خود را تمیز کنید اما باید آن‌ها را تقریباً در تمام‌روز بپوشید. عدم رعایت برنامه درمانی باعث طولانی شدن مدت استفاده از آن‌ها می‌شود. در مورد بستن فضاها میان دندان‌ها ، براکت­های شفاف بهترین انتخاب نیستند و در این براکت­ها نیز طول درمان ارتودنسی در سنین مختلف فرق دارد.

  • براکت­های زبانی

این‌ها براکت­های فلزی هستند که پشت دندان‌های شما چسبانده می‌شوند. آن‌ها در مقایسه با براکت­های فلزی یا بریسرهای شفاف به همان اندازه و یا حتی بیشتر مؤثر هستند.    براکت­های ه زبانی زیباترین نوع بریسرها هستند.

یک مطالعه جامع در سال  2019Trusted Source  نشان داد که افرادی که دارای براکت­های شفاف هستند، آن‌ها را برای مدت‌ زمان کوتاه‌تری از کسانی که دارای براکت­های فلزی سنتی هستند می‌پوشند. اما کسانی که از براکت­های شفاف استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که از براکت­های فلزی استفاده می‌کنند، مشکلات تراز کمتر دارند.

ابزارهای اضافی ارتودنسی جهت درمان سریع کجی دندان

کش­های لاستیکی از ابزار های مفید برای افزایش سرعت درمان ارتودنسی

 

در پاسخ سؤال چگونه سرعت اتمام ارتودنسی بیشتر می‌شود، باید ابزارهای ارتودنسی را نیز در نظر بگیرید. برخی از این ابزارهای اضافی ارتودنسی عبارت‌اند از:

  • کش­های لاستیکی

این‌ها برای درمان تراز شدن فک به مهاربندها متصل می‌شوند. این کش­ها در سقف دهان شما قرار می‌گیرند و از نیروی ملایم برای گشادشدن فک استفاده می‌کنند. این موارد در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند تجویز می‌شود  پس طول درمان ارتودنسی در سنین مختلف فرق دارد و با حضور کش­های لاستیکی می­تواند کم­تر یا بیشتر شود. آن‌ها نیز ممکن است به شما کمک کند تا به‌ طور کلی از بریسر خودداری کنید یا بعداً از زمان استفاده از بریس کم کنید.

  • سرپوش

این وسیله‌ای است که شما بالای سر خود می‌پوشید (معمولاً شب‌ها). اگر مشکلات چیدمان فک پیچیده باشد به مهاربندهای شما متصل می‌شود. این یک گزینه برای یک بیماری است که از شرایط سختی رنج می­برد و در پاسخ سؤال، چگونه سرعت اتمام ارتودنسی بیشتر می‌شود، اگر شما از شرایط خاصی برخوردار نباشید و از ارتودنسی خود به‌ درستی مراقبت کنید­، نیازی به این ابزار اضافی نخواهید داشت و طول درمان ارتودنسی و  زمان یکدست شده و صاف شدن دندان ها، زیاد نخواهد شد.

بیشتر مطالعه کنید: طول درمان ایمپلت دندنان

چگونه سرعت اتمام ارتودنسی دندان بیشتر می‌شود؟

با رعایت بعداشت دهان و دندان، از کندی سرعت ارتودنسی جلوگیری کنید

 

با رعایت کردن چند نکته ساده می­توانید طول درمان خود را کاهش دهید و یا حداقل آن را ثابت نگه‌ داشته و از افزایش طول درمان و مدت زمان لازم برای رفع مشکلات کجی دندان، جلوگیری نمایید، نکاتی مانند:

ویزیت مداوم و به‌موقع نیز، در لیست مواردی که در طول ارتودنسی باید رعایت کنید، قرار دارد.

بیشتر مطالعه کنید: مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید