دندان پزشکی هوشمند

  • 021-91009991

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

با توجه به وجود راه های زیادی برای ترمیم و روکش دندان ها و تنوع در این میان، گاهی افراد در میان روش هایی مانند لمینت و کامپوزیت به دلیل شباهت زیاد این دو روش، سردرگم می شوند و به درستی در این رابطه نمی توانند تصمیم بگیرند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به مقایسه کامل میان این دو روش بپردازیم. البته در رابطه با انتخاب هر یک از این روش ها، بهتر است نظر دندانپزشک خود را نیز در نظر داشته باشید. اما مسئله اینجاست که آیا لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ کدام روش استحکام و ماندگاری بیشتری دارد؟ کدام یک مقرون به صرفه تر است؟ کدام یک سریع تر انجام می شود؟ لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ تفاوت لمینت و کامپوزیت در چیست؟ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

کدام روش ترمیم دندان ها، لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

 

لمینت و کامپوزیت دندان کدام بهتر اند

 

در میان راه های زیبا سازی لبخند، ترمیم طرح لبخند و ترمیم دندان ها، لمینت دندان و کامپوزیت دندان، از روش های دیگر رایج تر بوده و در این میان با توجه به استقبال سلبریتی ها و افراد مشهور از این روش ها و شبیه بودن این دو روش به هم، ممکن است در هنگام انتخاب میان این دو، کمی سردرگم شوید و مطمئن نباشید که کدام یک بهتر است. در واقع به طور کلی ونیر دندان برای پوشاندن عیوب و برطرف کردن مشکلات دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند به دو دسته؛ لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، تقسیم می‌شود؛ البته هر کدام از این روش ها می‌تواند معایب و مزایای و ظاهری متفاوتی را ایجاد کنند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ و می‌خواهید مشخصات دقیق هر کدام از این روش ها را بدانید تا بتوانید در نگاه اول تشخیص دهید هر فردی از چه روشی استفاده کرده است، با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به طور کامل و صحیح پاسخ خود را دریابید.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان:

کامپوزیت یکی از روش های پرکاربرد در اصلاح لبخند و ترمیم دندان ها است ؛ در این روش کامپوزیت ونیر ترکیبی از ماده ای به رزین است که ابتدا به شکل خمیر بوده و روی دندان ها قرار می‌گیرند و دندانپزشک آن ها را مطابق با فرم دندان های شما به خوبی فرم داده و بعد از آن با تابش نور، مواد را روی دندان ها سفت کرده و اینگونه باعث ایجاد ظاهری مناسب و یکدست روی دندان ها می‌شود و میتواند باعث از بین رفتن لکه ها و فاصله بین دندان ها شود.

در صورتیکه لمینت دندان از یک لایه نازک از جنس سرامیکی ساخته شده است که همرنگ با دندان های شما است و روی سطح دندان های شما چسبانده می‌شود.با این روش به خوبی می‌توان لکه های و شکستگی های ایجاد شده روی دندان ها پوشش داد و همچنین میتوان فاصله بین دندان ها را پر کرده و اینگونه باعث زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما شود.

 

شباهت های لمینت و کامپوزیت:

هر دو روش به شما دندان های صاف و یکدست و مرتبی را هدیه خواهد داد به طوری که می‌تواند بسیار در ظاهر و زیبایی شما تاثیر گذارد و باعث بالارفتن اعتماد بنفس شما گردد. توجه داشته باشید که در هر دوی این روش ها اگر دندان های شما نیاز به رفع مشکلاتی مانند؛ جرم گیری، پر کردن و یا عصب کشی داشته باشد، باید ابتدا این موارد رفع شوند تا بتوانید از هر یک از روش ها برای ترمیم دندان های خود استفاده نمایید.

 

مقایسه کامپوزیت و لمینت به عنوان دو روش رایج ترمیم دندان ها

 

مقایسه کامپوزیت و لمینت به لحاظ زیبایی و استحکام

 

مقاومت کامپوزیت بیشتر است یا لمینت؟

 اگر به دنبال روشی برای ترمیم دندان هاخود هستید که در عین زیبایی مقاوم بوده و برای شما کارایی مناسب را داشته باشد، باید از بین روکش های کامپوزیت و لمینت، کامپوزیت را انتخاب نمایید. در واقع مقاومت مواد بکار رفته در کامپوزیت بیشتر از لمینت است و میتواند دوام بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

قیمت لمینت دندان بیشتر است، یا کامپوزیت دندان؟

 لمینت روش ترمیمی با هزینه بالاتری است و در واقع به دلیل ساخته شدن آنها در لابراتوار ها باعث شده است که هزینه بالاتری به همراه داشته باشد در صورتیکه کامپوزیت ها به صورت ماده ای خمیری شکل است روی دندان ها قرار گرفته و بعد از آن دندانپزشک شما، آن را فرم دهی میکند. شما می توانید قیمت لمینت و قیمت کامپوزیت دندان را مشاهده نمایید.

مقایسه تعداد جلسات لازم برای مراجعه به دندانپزشک در لمینت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها میتوانند بسیار سریع تر و راحت تر از لمینت روی دندان ها قرار گیرد، به گونه ای که در همان یک جلسه می‌توانید نصب و ترمیم دندان های خود را به انجام برسانید، در صورتیکه لمینت دو تا چند جلسه نیاز دارد که به دندانپزشکی مراجعه کنید؛ در جلسه اول برای لمینت دندان ها، از دندان های شما قالب گیری می‌شود و این قالب ها به لابراتوار ارسال میشود تا لمینت شما آماده گردد و سپس بعد از آن برای جلسه دوم باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا لمینت به صورت موقت روی دندان های شما قرار گیرند و در جلسات بعدی در صورتیکه با فرم لمینت دندان خود مشکلی نداشته باشید؛ در آخرین مرحله این لمینت ها ثابت میشوند و بعد از گذاشتن آن شما باید به صورت دوره ای برای پولیش و اصلاحات مورد نیاز به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در صورتیکه اگر از کامپوزیت استفاده کنید، هیچ یک از این مراجعات را نخواهید داشت و همانطور که گفته شد، تمامی اقدامات مربوط به کامپوزیت در یک جلسه قابل اجرا میباشد.

تغییر رنگ در کامپوزیت بیشتر است یا لمینت؟

به طور حتم در ابتدای بکارگیری هر یک از روش های ترمیم دندان ها، شما رضایت کامل از رنگ و نوع فرم دندان های خود داشته باشید، اما با گذشت زمان امکان تغییر رنگ در کامپوزیت ها بیشتر بوده و سریع تر دچار تغییرات رنگی خواهند شد و اگر به خوبی از آن ها مراقبت نکنید، ممکن است خیلی سریع ظاهر زیبا و رنگ سفید خود را از دست بدهند. در صورتیکه در لمینت ها به دلیل جنس سرامیکی آن ها، تغییر رنگی مشاهده نخواهید کرد و در صورت مراقبت درست از آن ها می‌توانید همیشه رنگ و ظاهر اولیه آن ها را داشته باشید.

کدام روکش ظاهری زیباتر و طبیعی تر دارد؟

 اگر به دنبال ظاهر طبیعی تر در ترمیم دندان هاخود هستید،لمینت ها گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود و در کل می‌توانند ظاهری بهتر و نزدیک به دندان های طبیعی برای شما داشته باشند.

مقایسه قابلیت برگشت در لمینت و کامپوزیت دندان

 توجه داشته باشید که در لمینت، دندان های طبیعی شما تراشیده خواهند شد و همین موضوع باعث میشود که لمینت ها یک روش ترمیمی بدون برگشت باشند، در صورتیکه کامپوزیت ها اینگونه نیستند و می‌توانند روی دندانهای طبیعی قرار بگیرند و در صورت نارضایتی بیمار این روش قابل برگشت است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از قیمت خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید