فرق لمینت و کامپوزیت دندان؟

لمینت دندان چیست؟ کامپوزیت دندان چیست؟ جدول  تمام فرق و تفاوت های بین لمینت و کامپوزیت دندان: عوارض لمینت و کارمپوزیت دندان کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان شباهت های لمینت و کامپوزیت دندان فرق لمینت و کامپوزیت در میزان مقاومت آنها تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در قیمت پرداختی بابت […]

تنوع زیاد ترمیم و ونیر دندان ها، گاهی انتخاب شما در روش هایی مانند لمینت و کامپوزیت را سخت می کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به مقایسه کامپوزیت و لمینت دندان، تفاوت آنها و وجه مشترک آنها بپردازیم. البته در رابطه با انتخاب هر یک از این روش ها، بهتر است نظر دندانپزشک خود را نیز در نظر داشته باشید. اما مسئله اینجاست که آیا لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ کدام روش استحکام و ماندگاری بیشتری دارد؟ کدام یک مقرون به صرفه تر است؟ کدام یک سریع تر انجام می شود؟ لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟ تفاوت لمینت و کامپوزیت در چیست؟ فرق آنها در ظاهر است یا در جنس آنها؟ ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

ابتدا تعریفی از هر یک را با هم بخوانیم:

لمینت دندان چیست؟

ظاهر جذاب لمینت سرامیکی
ظاهر جذاب لمینت سرامیکی

لمینت دندان یا لمینت پرسلن، پوششی نازکی است از مواد بسیار مقاوم و با طول عمر بالا، که با کمک مواد رنگی، به رنگ طبیعی دندان ساخته شده است. این پوسته‌ های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی سطح بیرونی دندان را می‌ پوشانند و با کمترین عوارض، ظاهر دندان‌ها را زیبا می‌کنند. نکته مهم در استفاده از لمینت به عنوان روکش دندان، طول عمر بیشتر، ضخامت کم و عدم رنگ پذیری می باشد و برگشت پذیری لمینت، بخصوص لمینت همراه با لیزر که از نازک ترین لمینت دندان است، بیشتر از کامپوزیت بوده و مینای دندان نیز کمتر آسیب خواهد دید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان و درخشندگی آن
کامپوزیت دندان و درخشندگی آن

با توجه به پیشرفت علم دندانپزشکی،  روش‌ها و ونیرهای متنوعی برای زیباسازی ظاهر دندان‌ها ابداع شده است؛ یکی از ساده‌ترین و کم‌ خرج ترین این روش‌ها ونیر کامپوزیت است. کامپوزیت دندان، یک روش خوب برای پوشش دندان شکسته یا ترک‌خورده است که از آن برای اصلاح طرح لبخند و زیباتر کردن ظاهر دندان‌ ها نیز استفاده می‌شود. فرآیند نصب کامپوزیت دندان بسیار ساده و سریع است و فقط یک جلسه زمان می ‌برد. کامپوزیت یک روش سریع، کم هزینه و زیبا، برای اصلاح طرح لبخند شما است.

جدول  تمام فرق و تفاوت های بین لمینت و کامپوزیت دندان:

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندانلمینت دندان

کامپوزیت دندان

زمان آماده سازیممکن است 20 روز نیز طول بکشدنهایتا 3 روز
نیاز به تراش مینای دندانداردندارد
نیاز به پولیش در دوره های منظمنداردحداقل هر 1 سال، یک بار
برگشت پذیری: در صورت شکستن گوشه ی آن،نمی توان ترمیم کرد و باید تعویض شودمی توان آن را ترمیم کرد و نیازی به برداشتن آن نیست
جنس ونیر هاعموما سرامیکی هستندترکیبی از نوع خاصی شیشه و پلاستیک
هزینه های انجامهزینه های بیشترهزینه های کمتر
طول عمر و ماندگاری ونیر هاعموما بیشتر از کامپوزیت و در حدود 10 تا 15 سال.عموما کمتر از لمینت دندان و در حدود 5 تا 8 سال.
طبیعی به نظر آمدنبیشتر از کامپوزیت طبیعی است.کمتر از لمینت طبیعی است.
لکه گیری و تغییر رنگ ونیرمقاومت بیشتری در مقابل تغییر رنگ دارد.به دلیل تخلخل بیشتر آن، مقاومت کمتری در برابر تغییر رنگ دارد.

عوارض لمینت و کارمپوزیت دندان

تغییر رنگ از عوارض شایع لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

موضوع این مقاله در رابطه عوارض لمینت دندان است. خلاصه عوارض و راه های پیشگیری را در ادامه بررسی می کنیم. سپس پس از تعریف مختصری از لمینت دندان، تمام عوارض را با راه های پیشگیری و درمان، به صورت مفصل مورد بررسی قرار می دهیم.

شایع ترین عوارض لمینت دندان شامل:

ایجاد حساسیت
پوسیده شدن دندان
ایجاد بیماری های پریودنتال
تغییر رنگ

البته جای نگرانی نیست. با مطالعه مقاله عوارض لمینت دندان، می توانید از وقوع آنها جلوگیری کنید.

عوارض کامپوزیت دندان

دوام و طول عمر کمتر کامپوزیت نسبت به لمینت
زرد شدن کامپوزیت دندان
استحکام کم کامپوزیت دندان
هزینه‌های جانبی بیشتر
عدم درمان بیماری‌های دهان و دندان با کامپوزیت ونیر

تمام این عوارض هنگامی اتفاق می افتد و می تواند شما را به دردسر بندازد، که مراقبت های لازم را انجام ندهید.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

دو نمونه از نتایج لمینت و کامپوزیت دندان
سمت راست، کامپوزیت دندان و سمت چپ لمینت می باشد.

در میان راه های زیبا سازی لبخند، ترمیم طرح لبخند و دندان ها، لمینت دندان و کامپوزیت دندان، از روش های دیگر رایج تر هستند. و با توجه به استقبال سلبریتی ها و افراد مشهور از این روش ها و شبیه بودن این دو روش به هم، ممکن است در هنگام انتخاب میان این دو، کمی سردرگم شوید.

در واقع به طور کلی ونیر دندان برای پوشاندن عیوب و برطرف کردن مشکلات دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ونیر ها به دو دسته؛ لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، تقسیم می‌شود. البته هر کدام از این روش ها می‌تواند معایب و مزایای و ظاهری متفاوتی را ایجاد کنند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ و می‌خواهید مشخصات دقیق هر کدام از این روش ها را بدانید تا بتوانید در نگاه اول تشخیص دهید هر فردی از چه روشی استفاده کرده است، با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به طور کامل و صحیح پاسخ خود را دریابید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

  • کامپوزیت یکی از روش های پرکاربرد در اصلاح لبخند و ترمیم دندان ها است. در این روش کامپوزیت ونیر ترکیبی از ماده ای به رزین است که ابتدا به شکل خمیر بوده و روی دندان ها قرار می‌گیرند و دندانپزشک آن ها را مطابق با فرم دندان های شما به خوبی فرم می دهد.  و بعد از آن با تابش نور، مواد را روی دندان ها سفت کرده و اینگونه باعث ایجاد ظاهری مناسب و یکدست روی دندان ها می‌شود. کامپوزیت میتواند باعث از بین رفتن لکه ها و فاصله بین دندان ها شود.
  • در روش کامپوزیت دندان، برخلاف لمینت دندان، چسباندن ونیر در یک جلسه و بدون تراش مینای دندان انجام می گیرد. البته ماندگاری لمینت می تواند بیشتر از کامپوزیت باشد. به هر حال ماندگاری هر یک از ونیر ها، بیشتر به مراقبت های شما بستگی دارد.
  • در صورتیکه لمینت دندان از یک لایه نازک از جنس سرامیکی ساخته شده است که همرنگ با دندان های شما است. لمینت به صورت متفاوت از کامپوزیت روی سطح دندان های شما چسبانده می‌شود. با این روش به خوبی می‌توان لکه های و شکستگی های ایجاد شده روی دندان ها پوشش داد و همچنین میتوان فاصله بین دندان ها را پر کرد. بله هر دو روش باعث زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما می شود.

در ادامه تفاوت لمینت و کامپوزیت را در موارد زیر بررسی می کنیم:

1. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در مقاومت،

2. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در قیمت و هزینه انجام آن،

3. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در طول عمر هر روش،

4. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در تعداد جلسات لازم برای انجام فرایند،

5. تفاوت لمینت و کامپوزیت در میزان ماندگاری رنگ،

6. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان به لحاظ ظاهری،

7. تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در قابلیت برگشت و برمیم.

شباهت های لمینت و کامپوزیت دندان

  • هر دو روش به شما دندان های صاف و یکدست و مرتبی را هدیه خواهند داد. به طوری که می‌تواند بسیار در ظاهر و زیبایی شما تاثیر گذارد و باعث بالا رفتن اعتماد بنفس شما گردد. توجه داشته باشید که در هر دوی این روش ها، اگر دندان های شما نیاز به رفع مشکلاتی مانند جرم گیری، پر کردن و یا عصب کشی داشته باشد، باید ابتدا این موارد رفع شوند. دلیل این کار سهولت انتخاب بین روش های ونیر دندان می باشد.

شباهت های عمده لمینت با کامپوزیت دندان:

1. لمینت و کامپوزیت دندان، می توانند به افزایش طول عمر دندان کمک کنند،

2.  لمینت و کامپوزیت دندان، می توانند فاصله های بین دندان را پر کنند،

3.  لمینت و کامپوزیت دندان، می توانند به ارتقای زیبایی ظاهری و اصلاح طرح لبخند کمک کنند،

4.  لمینت و کامپوزیت دندان، هزینه هایی نزدیک به هم دارند،

5.  لمینت و کامپوزیت دندان، می توانند هر دو از محبوب ترین روکش های دندان هستند،

6.  لمینت و کامپوزیت دندان، می توانند را می توانید در کلینیک دکتر سریتا انجام دهید.

مقایسه کامپوزیت و لمینت به لحاظ زیبایی و استحکام

فرق لمینت و کامپوزیت در میزان مقاومت آنها

یکی از بحث هایی که در تفاوت لمینت و کامپوزیت بسیار مورد توجه قرار گرفته است، تفاوت مقاومت آنهاست. اگر به دنبال روشی برای ترمیم دندان های خود هستید که در عین زیبایی مقاوم بوده و برای شما کارایی مناسب را داشته باشد، باید از بین روکش های کامپوزیت و لمینت، لمینت را انتخاب نمایید. در واقع مقاومت مواد بکار رفته در لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت است و میتواند دوام بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. البته کامپوزیت نیز برخی انواع خاص خود را دارد که مقاومت بعضی از برند های لمینتی نیز بهتر است و به دلیل تنوع در برند ها و تفاوت لمینت و کامپوزیت در انواع مختلف آنها، نمی توان مقایسه درستی بین کامپوزیت و لمینت در رابطه با مقاومت داشت.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در قیمت پرداختی بابت انجام آنها؟

قیمت نیز می تواند گزینه مناسبی برای بررسی تفاوت کامپوزیت و لمینت باشد. لمینت روش ترمیمی با هزینه بالاتری است و در واقع به دلیل ساخته شدن آنها در لابراتوار ها باعث شده است که هزینه بالاتری به همراه داشته باشد در صورتیکه کامپوزیت ها به صورت ماده ای خمیری شکل است روی دندان ها قرار گرفته و بعد از آن دندانپزشک شما، آن را فرم دهی میکند. شما می توانید قیمت لمینت و قیمت کامپوزیت دندان را مشاهده نمایید.

قیمت لمینت دندان میتواند از 400 هزار تومان تا 6 میلیون تومان متغیر باشد.

قیمت لمینت دندان


قیمت کامپوزیت دندان میتواند از 300 هزار تومان تا 1 میلیون و 400 هزار تومان متغیر باشد.

قیمت کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در طول عمر آنها

طول عمر لمینت دندان

لمینت دندان همچون دندان های طبیعی برای طول عمر زیاد و ماندگاری نیازمند مراقبت های صحیح می باشد. حداقل طول عمر تخمین زده شده برای لمینت های دندان 10 سال است که این مقدار می تواند تا 20 سال هم افزایش یابد به شرط آنکه اصول بهداشتی رعایت شود. این میزان از طول عمر تقریبا دو برابر کامپوزیت دندان است. بعد از آنکه طول عمر لمینت ها به پایان رسید می توان آن ها را تعویض کرد.

بیشتر بخوانید: طول عمر لمینت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

هر عمل زیبایی طول عمر خاص خود را دارد که در انتخاب آن توسط کاربران، بسیار موثر است. در فراید ونیر کامپوزیت، از مهم ترین سوالاتی که باید متقاضیان از آن خبر داشته باشند، طول عمر روکش است. مانند هر مورد دیگری، طول عمر مفید کامپوزیت دندان مستقیما به مراقبت ها بستگی دارد و در صورت مراقبت صحیح می تواند 5 تا 7 سال دوام داشته باشد.

مقایسه تعداد جلسات لازم برای مراجعه به دندانپزشک در لمینت و کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها میتوانند بسیار سریع تر و راحت تر از لمینت روی دندان ها قرار گیرد، به گونه ای که در همان یک جلسه می‌توانید نصب و ترمیم دندان های خود را به انجام برسانید، در صورتیکه لمینت دو تا چند جلسه نیاز دارد که به دندانپزشکی مراجعه کنید. در جلسه اول برای لمینت دندان ها، از دندان های شما قالب گیری می‌شود و این قالب ها به لابراتوار ارسال می شود تا لمینت شما آماده گردد و سپس بعد از آن برای جلسه دوم باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا لمینت به صورت موقت روی دندان های شما قرار گیرند.

در جلسات بعدی در صورتیکه با فرم لمینت دندان خود مشکلی نداشته باشید، در آخرین مرحله این لمینت ها ثابت می شوند و بعد از گذاشتن آن شما باید به صورت دوره ای برای پولیش و اصلاحات مورد نیاز به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در صورتیکه اگر از کامپوزیت استفاده کنید، هیچ یک از این مراجعات را نخواهید داشت و همانطور که گفته شد، تمامی اقدامات مربوط به کامپوزیت در یک جلسه قابل اجرا میباشد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان در تغییر رنگ

رنگ های مورد استفاده در لمینت و کامپوزیت دندان
رنگ های مناسب لمینت و کامپوزیت، بدون تغییر

به طور حتم در ابتدای بکارگیری هر یک از روش های ترمیم دندان ها، شما رضایت کامل از رنگ و نوع فرم دندان های خود داشته باشید. اما با گذشت زمان امکان تغییر رنگ در کامپوزیت ها بیشتر بوده و سریع تر دچار تغییرات رنگی خواهند شد. اگر از کامپوزیت به خوبی مراقبت نکنید، ممکن است خیلی سریع ظاهر زیبا و رنگ سفید خود را از دست بدهند. در صورتیکه در لمینت ها به دلیل جنس سرامیکی آن ها، تغییر رنگی مشاهده نخواهید کرد و در صورت مراقبت درست از آن ها می‌توانید همیشه رنگ و ظاهر اولیه آن ها را داشته باشید. این یک تفاوت قابل توجه لمینت و کامپوزیت دندان می باشد.

نکته: مراقب تغییر رنگ به سیاهی در دندان ها باشید:

وجود یک لایه و یا لکه های سیاه روی دندان؛ زیبایی ظاهر هر فردی را به هنگام صحبت کردن و به خصوص خندیدن به میزان قابل توجهی پایین می آورد. تغییر رنگ دندان ها به سیاه، خاکستری و یا زرد، از معضلاتی است که می‌تواند برای هر فرد بزرگ سال و کودک نیز ایجاد شود، اما دقت داشته باشید سیاه شدن دندان را حتما باید پیگیری کرده و درمان کنید.

دلایل مختلفی برای ایجاد سیاهی‌ که به دلیل کاهش کلسیم در مینای دندان است، وجود دارد. از جمله عادات غذایی، رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات، ایجاد حفره و پوسیدگی دندان‌ها.  البته برای رفع این معضل، باید عامل به وجود آورنده آن را کشف و درمان کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان از نظر ظاهری؛ کدام یک زیباتر است؟

ظاهر لمینت دندان و مقایسه آن با کامپوزیت دندان
لمینت دندان

اگر به دنبال ظاهر طبیعی تر در ترمیم دندان های خود هستید، لمینت ها گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. در کل لمینت می‌تواند ظاهری بهتر و نزدیک به دندان های طبیعی برای شما داشته باشد. البته برخی دندان های بسیار شفاف و سفید را ترجیح می دهند که در نتیجه می توانند کامپوزیت دندان را انتخاب نمایند. البته فرق لمینت و کامپوزیت به حدی نیست که وقتی با کسی صحبت می کنید، بتواند تشخیص دهد که کدام روش را انتخاب کرده اید. و حتی احتمالا تشخیص ندهد که روکشی روی دندان شما قرار دارد.

تفاوت در قابلیت برگشت لمینت و کامپوزیت دندان

دندان لمینت آسیب دیده که ترمیم می شود

 توجه داشته باشید که در لمینت، دندان های طبیعی شما تراشیده خواهند شد و همین موضوع باعث میشود که لمینت ها یک روش ترمیمی بدون برگشت باشند، در صورتیکه کامپوزیت ها اینگونه نیستند و می‌توانند روی دندانهای طبیعی قرار بگیرند و در صورت نارضایتی بیمار این روش قابل برگشت است.

لمینت دندان در بهترین حالت و انجام مراقبت های لازم، می تواند طول عمر زیادی داشته باشد، اما در مواردی نیاز به جایگزینی، برداشتن و ترمیم لمینت دندان داریم. امری طبیعی است که گاهی اوقات بعضی محصولات با دروغ و یا تعریف ناقص روانه بازار می‌شوند. بنابراین، آیا برداشتن و کندن لمینت دندان ممکن است؟

در صورت نیاز می‌توان ترمیم لمینت های آسیب دیده دندان را انجام داد؟ به نظر می رسد که این سوالات نسبتاً ساده هستند، اما اینطور نیست و چند نکته در برداشتن و کندن لمینت دندان وجود دارد. نکته اصلی این است که بدانید برگشت پذیری و قابل جابجایی بودن، دو چیز متفاوت هستند.

از نظر علمی

اگر از نظر علمی به برداشتن و کندن لمینت دندان نگاه کنید، پاسخ مثبت است. بسته به مهارت دندانپزشک می توان روکش ها را برداشته و دندان را تا حد زیادی سالم نگه داشت اما ترمیم لمینت های آسیب دیده دندان هیچگاه نباید موردنیاز باشد. اگر مشاوره جامع با دندان‌پزشکتان انجام داده بودید و روکش های شما از کیفیت بالایی برخوردار بودند و از ابتدا مناسب نصب شده بودند، نیازی نبود به این زودی ها برداشته شوند. و حتی اگر روکش های شما باید به راحتی بیرون بیایند، این به معنای بازیابی دندان های شما در شرایط اولیه‌ اش نیست.

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

زمانی که سخن از اصلاح دندان ها به میان می آید، روش ارتودنسی و کامپوزیت راه حل هایی هستند که ممکن است به ذهنتان خطور کند. ارتودنسی و کامپوزیت دندان درمان های متفاوت از هم هستند اما این بدان معنی نیست کاملا بی ربط به هم هستند. ارتودنسی و کامپوزیت در مواردی می توانند مکمل یکدیگر باشند و هم زمان برای یک بیمار از هر دو روش برای درمان استفاده شود. در شرایطی که باید نوع درمان بیمار انتخاب شود، لازم است مواردی مانند نوع مشکل دندانی، انتظارات بیمار، مزایا و معایب هر یک از روش های درمانی و … بررسی شوند و با توجه به آن ها بهترین روش استفاده شود.

کامپوزیت و ارتودنسی روش های درمانی هستند که موقعیت، فرم و رنگ دندان را بهبود می دهند. اما مهم است که مشخص شود هدف بیمار از درمان، بهبود کدام یک است و اینجاست که تفاوت های میان ارتودنسی و کامپوزیت روشن و تصمیم گیری آسان تر می شود. برای مثال در زمانی که میزان کجی دندان ها زیاد است، قطعا بهترین روش درمانی، ارتودنسی است. در ادامه تفاوت های میان کامپوزیت و ارتودنسی بیان می شود.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.