دندان پزشکی هوشمند

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

این روز ها همه ما درباره روش های ترمیم و زیبایی دندان ها اسم های زیادی می‌شنویم و به دلیل وجود برخی جراحی ها و عمل های زیبایی خطرناک، از عوارض این روش ها نیز هراس داریم. در این میان کامپوزیت یکی از روش های عالی است که می‌توانید برای دندان های شکسته و لکه دار شده و یا حتی رفع فاصله دندان ها نیز استفاده کنید، اما آیا کامپوزیت علاوه بر خواص و مزایای فوق العاده آن، برای ما مضر نیز می باشد یا خیر؟! این روکش های براق چه معایب یا بهتر است بگوییم عوارضی را برای شما به دنبال داشته باشد؟  نگرانی شما از بابت عوارض کامپوزیت کاملا منطقی است، اما این مقاله را برای آگاهی کامل و علمی نسبت به عوارض کامپوزیت دندان و اینکه آیا این روش ترمیم  می‌تواند برای همه افراد مناسب باشد؛ مطالعه فرمایید.

عوارض کامپوزیت دندان که ممکن است اتفاق بیافتد

اگر دندان های خود را کامپوزیت کرده اید؛ حتما می‌دانید شما باید بسیار مراقب بهداشت و سلامت این روکش ها باشید. قیمت پایین تر این روش زیبا سازی دندان ها، شاید یکی از مزیت های آن باشد و همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از افراد این روش را انتخاب نمایند، اما در این میان دارای عوارضی است که شاید در نگاهی دقیق تر به آن لازم باشد بیشتر در انتخاب خود دقت نمایید، البته این عوارض برای همه یکسان نیست و ممکن است تنها در افراد معدود و شرایط خاصی بروز نمایند.

حساسیت زا بودن مواد بکار رفته

حساسیت زا بودن مواد بکار رفته و التهاب لثه از عوارض کامپوزیت

یکی از اصلی ترین عوارض کامپوزیت این است که مواد بکار رفته در آن میتواند برای تعدادی از افراد ایجاد حساسیت نماید و این باعث حساسیت در لثه و به دنبال آن باعث پس زدن کامپوزیت ها می‌شود. این مورد را دندان پزشک باید بر اساس آلرژی های شما تشخیص و استفاده یا عدم استفاده از کامپوزیت را به عنوان پوشش دندان به شما توصیه کند تا کار به رفع عوارض و هزینه بابت اصلاح دوباره دندان ها برای شما نداشته باشد.

تغییر در اندازه و جابجایی آن ها

ساخت کامپوزیت ها در آزمایشگاه انجام نمی‌شود و معمولا توسط خود دندانپزشک شما اندازه گیری ها و قالب گیری انجام شده و ساخته می‌شود. به همین دلیل این یک روش دقیقی نیست و می‌تواند باعث تغییر در شکل و اندازه دندان های جدید شما شود. برای جلوگیری از این موضوع باید دقت کنید که لازم است به دندانپزشکی مراجعه نمایید که از تجربه و دقت بالایی در روش های قالبگیری برخوردار باشد؛ تا در نهایت شما از نتیجه کار راضی باشید.

تراشیده شدن مینای دندان ها

تراشیده شدن مینای دندان ها از عوارض کامپوزیت دندان

گاهی نیاز است که برای استفاده از روکش کامپوزیت مینای دندان شما تراشیده شود و این موضوع می تواند یکی از عوارض کامپوزیت باشد که بسیار دردناک است، زمانیکه شما از نتیجه کامپوزیت خود راضی نباشید، راه برگشتی ندارید و برای اصلاح و تغییر کجدد، هزینه های بیشتری را باید متقبل شوید.

تورم در لثه ها

از دیگر عوارض کامپوزیت می‌توان به تورم در لثه ها اشاره کرد، گاهی حساسیت ایجاد شده در لثه ها تنها همراه با خارش و یا قرمزی بیش از حد آن باشد و تورمی به همراه نداشته باشد. اما اگر علاوه بر قرمز شدن لثه ها و خارش در آن ها احساس تورم در لثه های خود کردید؛ می‌تواند نشان دهنده ایجاد عفونت و فعالیت باکتری ها در زیر کامپوزیت شما باشد! اگر روکش به کار رفته روی دندان شما به خوبی گذاشته نشده باشد، فاصله بین دندان و روکش کامپوزیت میتواند محل مناسبی برای رشد انواع باکتری های مضر برای شما باشد که می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و یا ایجاد عفونت در لثه ها گردد. پس دیدن هر یک از نشانه های لق بودن روکش و جابجا شدن آن و یا نشانه هایی در لثه، می‌تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد که باید شما هر چه سریع تر به دندانپزشکی مراجعه کرده و برای رفع این مشکل اقدام نمایید.

کارایی محدود و طول عمر کمتر کامپوزیت دندان نسبت به سایر روش های روکش دندان

همانطور که گفتیم کامپوزیت دندان در موارد آسیب های جدی، تغییر رنگ یا شکستگی دندان ها مناسب است، در صورتیکه شما دندان های خود را از دست داده باشید؛ نمی‌توانید از این روش استفاده نمایید. علاوه بر این ماندگاری کامپوزیت ها بسیار کمتر از دیگر روش های روکش دندان است، مواد به کار رفته برای ساخت کامپوزیت ها استحکام و مقاومت بالایی ندارد و همین می‌تواند باعث شود که خیلی زود در صورتیکه از آن ها به خوبی مراقبت نکنید، کامپوزیت خود را از دست بدهید.

تغییر رنگ کامپوزیت در مدت کم

شاید یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند برای کسی که دندان های خود را روکش کرده باشد، بیافتد، این است که با لکه و یا تغییر رنگ روکش های دندان خود روبرو شود. قطعا هر کسی که دندان های خود را روکش می‌نماید و هزینه برای زیبایی دندان های خود می‌کند، انتظار دارد که این زیبایی ماندگاری نیز داشته باشد. اما کامپوزیت ها در این ماندگاری رنگ و عدم لکه دار شدن، ضعیف هستند و ممکن است خیلی زود در صورتیکه به خوبی از آن ها مراقبت نکنید، شاهد تغییر رنگ در آن ها و خراب شدن ظاهر و حتی طرح لبخند نیز باشید. البته راه سفید کردن کامپوزیت ها بسیار ساده و سریع و کم هزینه است؛ برای سفید کردن آن باید به دندانپزشک مراجعه نمایید و این می‌تواند برای وقتگیر و هزینه بر باشد.

ظاهری مصنوعی

این مورد به مواد بکار برده شده و مهارت دندانپزشک شما بستگی دارد؛ اگر مواد بکار رفته در ساخت کامپوزیت شما کیفیت قابل قبولی نداشته باشد و یا به صورت نادرستی روی دندان های شما قرار بگیرد می‌تواند به جای زیباسازی لبخند شما باعث نمایی مصنوعی دندان های شما شود.

 

توجه کنید: عوارض روش کامپوزیت که مطالعه فرمودید، در صورت استفاده از خدمات کامپوزیت دندان در کلینیک ها معتبر و توسط متخصصان با تجربه، بسیار کاهش می یابد. متخصصان دندان پزشکی زیبایی کلینیک دکتر سریتا دارای مهارت فوق العاده در انجام خدمات زیبایی دندان و نصب روکش دندان دارند و با مشاوره و رعایت نکاتی که برای شما توضیح خواهند داد، احتمال وقوع عوارض کامپوزیت را تا حد چشم گیری کاهش خواهند داد، در نتیجه در رابطه با انجام کامپوزیت دندان، نیاز به نگرانی نخواهید داشت.

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید