دندان پزشکی هوشمند

سیاه شدن دندان

سیاه شدن دندان ها

سیاه شدن دندان

وجود یک لایه و یا لکه های سیاه روی دندان؛ زیبایی ظاهر هر فردی را به هنگام صحبت کردن و به خصوص خندیدن به میزان قابل توجهی پایین می آورد. تغییر رنگ دندان ها به سیاه، خاکستری و یا زرد، از معضلاتی است که می‌تواند برای هر فرد بزرگ سال و کودک نیز ایجاد شود. اما دقت داشته باشید سیاه شدن دندان را حتما باید پیگیری کرده و درمان کنید.

دلایل مختلفی برای ایجاد سیاهی‌ که به دلیل کاهش کلسیم در مینای دندان است، وجود دارد، از جمله؛ عادات غذایی، رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان، استفاده از دخانیات، ایجاد حفره و پوسیدگی دندان‌ها و … . برای رفع این معضل تیره شدن دندان، باید عامل به وجود آورنده آن را کشف و درمان کرد. با ما همراه باشید علل سیاه شدن دندان و راه حل از بین بردن آن را بررسی نماییم.

در مرحله اول مواردی که می توانند به سیاه شدن دندان شما منجر شوند را بررسی می کنیم:

 

علت اصلی سیاه شدن دندان چیست؟

سیاه شدن دندان ها

ایجاد لکه های سیاه روی دندان و یا همان تیره شدن دندان ها می‌تواند عوامل و علت های مختلفی داشته باشد. علت رنگ سفید دندان‌ها در واقع کلسیمی است که در سطح دندان ها وجود دارد و این کلسیم هر گاه توسط عناصر دیگر از بین برود و یا روی آن پوشیده گردد، دندان دچار تغییر رنگ میگردد. این تغییر رنگ و ایجاد لکه های سیاه روی دندان هم می تواند ناشی از عوامل بیرونی باشد، هم عوامل داخلی.

 

علت بیرونی تیره و سیاه شدن دندان ها:

دقت داشته باشید که سیاه شدن دندان ها توسط عوامل خارجی معمولا به یک دفعه انجام نمی شود و ابتدا دندان های شما به رنگ زرد در می آیند سپس قهوه ای میشود  و بعد از مدتی این سیاهی رخ میدهد. حال چند مورد از عوامل بیرونی را که از اهمیت بالایی برخوردار هستند می بینیم:

 

آسیب به مینای دندان ها

مینای دندان در واقع بیرونی ترین بخش دندان است که آسیب های مختلفی می تواند باعث ایجاد لکه های سیاه رنگی روی آن گردد.

 

تبدیل پلاک به تارتار

پلاک‌ها در واقع در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و  تجمعات باکتریایی روی دندان ایجاد می شوند، معمولا رنگ پلاک ها سفید و یا زرد است، این تجمعات اگر سفت و سخت شوند ایجاد تشکیلاتی به تارتار می‌نمایند، این تاتارها هستند که باعث ایجاد لکه های سیاه رنگ می‌شوند و می‌توانند علاوه بر تغییر رنگ مینای دندان باعث آسیب‌های شدیدتری مانند پوسیدگی دندان نیز گردند.

 

تغذیه

گاهی استفاده از مواد غذایی به ویژه نوشیدنی ها باعث تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها می‌شود؛ به عنوان مثال افرادی که از موادی مانند قهوه زیاد استفاده می‌ نمایند و یا از مکمل‌ هایی مانند آهن مایع استفاده می‌کنند( این مورد بسیار در کودکان شایع است) و یا استفاده از نوشیدنی های گازدار که بسیار برای دندان ها مضر اند؛ میتوانند پوسیدگی دندان ها تسریع بخشند و از این طریق باعث تغییر رنگ در دندان های ما گردند.

 

دخانیات

افراد سیگاری و یا افرادی که به مدت طولانی از دخانیات و قلیان استفاده می‌کنند، با معضل سیاه شدن دندان ها روبرو هستنند؛ زیرا مصرف تنباکو و دخانیات بسیار روی رنگ دندان ها و تجمعات باکتریایی اثر گذار است.

مصرف دخانیات باعث تیرگی و سیاه شدن بین دندان شده است
مصرف دخانیات و سیاهی دندان

علت داخلی تغییر رنگ و سیاه شدن دندان:

پوسیدگی دندان و آسیب به پالپ دندان

سیاه شدن دندان با آسیب به پالپ
سیاه شدن دندان با آسیب به پالپ

گاهی مواقع پوسیدگی دندان ‌ها و حفره ‌های ایجاد شده در سطح دندان ها، عامل اصلی سیاه شدن دندان است. همچنین آسیب به پالپ دندان ها (بخش های نرم دندان) و ایجاد عفونت در این نواحی می‌ تواند یکی از علت های داخلی اصلی در سیاه شدن دندان و ایجاد لکه های تیره روی دندان باشد. این نوع سیاه شدن ها هم معمولا در مدت زمان کوتاهی رخ نمی دهند، بلکه ابتدا بخش کوچکی از دندان شما تغییر رنگ خواهد داد و به رنگ خاکستری می‌شود، بعد از آن تمام دندان شما سیاه می‌شود. عوامل داخلی را به صورت زیر دسته بندی می کنیم:

 1. پوسیدگی دندان و یا ایجاد حفره هایی داخل دندان
 2. ایجاد عفونت در بخش های نرم دندان (پالپ)

 

روش های رفع سیاهی دندان و از بین بردن لکه های تیره برای همیشه

همانطور ک در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، راه حل رفع سیاه شدن دندان های شما بستگی به عوامل به وجود آورنده آن دارد، در ادامه بهترین راه حل ها برای درمان سیاه شدن دندان ها با هر عامل و زمینه ای را خواهیم گفت؛

اگر علت سیاه شدن دندان، مصرف دخانیات باشد

اگر علت تغییر رنگ دندان تغذیه و دخانیات باشد؛ شما باید هر چه سریع‌تر این مواد را کنار گذاشته و عادات جدیدی برای تغذیه خود در نظر بگیرید. از خوردن چای سیاه، قهوه، نوشابه و همچنین استعمال دخانیات خودداری کنید و همچنین برای رفع تغییر رنگ دندان ها با چنین زمینه هایی، می‌توانید از کیت های سفید کننده دندان ها در خانه استفاده نمایید. البته این مورد زمانی جواب میدهد که تغییر رنگ ایجاد شده در دندان شما شدید نشده باشد و در مراحل اولیه تغییر رنگ و تیرگی باشید.

 

اگر علت سیاه شدن دندان، ایجاد تاتار باشد

اگر ایجاد تاتار باعث سیاه شدن دندان ها باشد: برای رفع سیاهی در این مورد باید به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا این تارتار های تشکیل شده روی دندان های شما را بتراشد و آن ها را از بین ببرد.

 

اگر علت سیاه شدن دندان، پوسیدگی دندان باشد

اگر علت تغییر رنگ دندان های شما، پوسیدگی باشد: در این مورد، سه درجه پوسیدگی دندان وجود دارد که برای رفع هر کدام راه حل جداگانه ای وجود دارد:

1.اگر پوسیدگی دندان شما سطحی و تنها یک نقطه از روکش دندان درگیر شده باشد، دندانپزشک می‌تواند این ناحیه را برداشته و جای آن را با مواد خاصی پر سازد.

2.اگر پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان شما عمیق شده و به لایه دوم دندان شما رسیده باشد: در این صورت دندانپزشک طبق روش پر کردن دندان بخش پوسیده دندان شما را برداشته و تاج جدیدی روی دندان شما میگذراد.

3.اما گاهی آنقدر پوسیدگی زیاد است که  دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شما می‌ شود و شما باید از میان راه های جایگزینی دندان یکی را برای دندان از دست رفته خود انتخاب کنید.

 

روش های نوین و محبوب دندانپزشکی جهت سفید کردن دندان

با توجه به پیشرفت های علوم دندانپزشکی، روش های بسیار موثر برای از بین بردن سیاهی دندان و لکه های روی آن، کشف شده که بسیار مورد پسند عام قرار گرفته اند. سه مورد از محبوب ترین خدمات دندانپزشکی برای از بین بردن سیاهی دندان و اصلاح ظاهر دندان و لبخند، لمینت دندان، کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان می باشد. در ادامه مختصری در رابطه با هر یک و تاثیر آنها در درمان و از بین بردن سیاهی دندان را بررسی می کنیم.

روش های زیر بیشترین کاربرد را در مواردی دارند که برای رفع سیاه شدن دندان های جلو استفاده می شوند. چرا که دندان های جلو در ظاهر فرد بسیار موثر بوده و روش های لمینت و کامپوزیت جهت اصلاح دندان های جلو و رفع مشکلات و سیاهی آنها بسیار کاربردی هستند.

لمینت دندان: محبوب ترین روش اصلاح ظاهر دندان

لمینت دندان جهت رفع سیاهی دندان
لمینت دندان

از محبوب ترین روش های ترمیم دندان سیاه شده جلو و تغییر رنگ های روی آن، لمینت دندان می باشد. لمینت دندان، روکش های نازکی هستند که توسط متخصص دندانپزشکی روی سطح بیرونی دندان نصب می شود و ظاهر دندان ها را کاملا بهبود می بخشد. البته دقت داشته باشید؛ چنانچه دلیل تغییر رنگ و سیاهی دندان شما از پوسیدگی و خرابی دندان یا لثه باشد، باید در مرحله اول مشکل را برطرف کرده و سپس جهت لمینت دندان اقدام نمود، در غیر این صورت امکان دارد خرابی و عفونت دندان شما افزایش یافته و هر دوی دندان طبیعی و لمینت را از بین ببرد و هزینه لمینت شما بی فایده شود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان جهت سفید کردن دندان
کامپوزیت دندان

از دیگر روش های محبوب برای از بین بردن لکه های سیاه روی دندان و رفع سیاه شدن بین دو دندان، روکش های زیبای کامپوزیتی می باشد. کامپوزیت نیز مانند لمینت دندان در پوشاندن تغییر رنگ دندان و از بین بردن سیاهی جهت اصلاح ظاهر لبخند، بسیار موثر است. در روش کامپوزیت دندان، پس از انتخاب رنگ و ضخامت ونیر کامپوزیتی، روکش ها توسط دکتر دندانپزشک روی دندان ها نصب شده و ظاهر دندان ها را از وجود هر لکه و سیاهی پاک می کند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان جهت تمیز و سفید کردن دندان
بلیچینگ دندان

بلیچینگ نیز یکی از روش های کاربردی و کم هزینه برای سفید کردن، رفع سیاهی اطراف و پشت دندان می باشد. البته باید گفت اگر سیاهی دندان شدید باشد و علل آن نیز پوسیدگی یا آسیب پالپ باشد، کارایی بلیچینگ دندان برای رفع سیاهی دندان، مانند لمینت و کامپوزیت کاربردی نمی باشد. چرا که در این روش، پوششی روی دندان قرار نمی گیرد و تنها با تمیز کردن و استفاده از ابزار های خاص رنگ طبیعی دندان را برمی گردانند. در نتیجه در صورت وجود لکه های سیاه با شدت سیاهی زیاد، پیشنهاد می کنیم از درمان های کامپوزیت و لمینت استفاده نمایید.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است

با رعایت نکات بهداشتی از سیاه شدن دندان ها پیشگیری کنید

بهتر است با رعایت نکات و اصولی ساده از سیاه شدن دندان خود جلوگیری نماییم تا مجبور نباشیم، برای رفع سیاهی دندان خود هزینه و زمان زیادی پرداخت کنیم؛ اصولی مانند:

1.روزی دوبار مسواک بزنید.

2.حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.

3.از مصرف بیش از حد مواد قندی خودداری کنید.

4.به صورت منظم به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

5.از مصرف و استعمال دخانیات خودداری نمایید.

6.برای دادن آهن به نوزادان و کودکان از لوازم مخصوص استفاده نمایید.

 

با چکاپ دندان، احتمال تغییر رنگ و آسیب دیدگی دندان را کاهش دهید

کلینیک دندانپزشکی و چکاپ دندان
چکاپ دندان از موثر ترین راه های پیشگیری از آسیب دیدن دندان ها

به صورت خلاصه، چکاپ دندانپزشکی، شما را از خطرات زیر دور می کند:

 • پوسیدگی دندان،
 • عفونت دهان و دندان،
 • برخی بیماری ها و سزطان های دهانی،
 • گسترش بوی بد دهان.

یکی از فاکتورهای زیبایی، داشتن دندان هایی سالم و زیباست. پس لازم است که مراقبت های لازم از آن ها به عمل آید. یکی از اقداماتی که لازم است انجام شود تا دندان ها در معرض خطر انواع آسیب های دندانی قرار نگیرند، چکاپ های دوره ای است. یک تصور غلط در اذهان وجود دارد که دندان ها تا زمانی که ظاهر سالمی داشته باشند و فرد دردی را احساس نکند، نیاز به درمان و رسیدگی ندارد! در حالی که اگر معاینه های منظم توسط دندانپزشکی صورت گیرد، بسیاری از بیماری ها را می توان در روزهای اولیه بروز تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام کرد. ضمن اینکه همیشه گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است.

 

کلام آخر

 

سیاهی دندان دلایل مشخصی دارد و چنانچه نمی خواهید عواقب سیاهی دندان و اذیت و هزینه های رفع آن را قبول نمایید، به توصیه های ما در جهت حفظ سلامتی دندان های خود و حتی اصلاح طرح لبخند، عمل نمایید. تنها با رعایت چند نکته ی فوق می توانید از دندان های خود که از اعضای مهم بدن شما هستند؛ محافظت کنید. چنانچه وضعیت دندان شما مناسب نیست و لایه ها و لکه های سیاه روی آن تشکیل شده اند از مشاوره رایگان و رزرو نوبت از طریق تماس و یا وب اپلیکیشن اینترنتی کلینیک دکتر سریتا استفاده نمایید.

 

این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که تیرگی فقط در دندان به وجود نمی آید، بلکه لثه نیز می تواند دچار این عارضه تغییر رنگ شود. البته تیرگی ضعیف و حتی متوسط نیز شاید خطرات جدی نداشته باشد، اما اگر دچار تیرگی و سیاهی شدید در لثه شدید و به همراه آن وجود عفونت و درد در آن قسمت حس کردید، قطعا باید به دندانپزشک خود مراجعه کرده و جهت جلوگیری از اتفاقات بدتر مانند نیاز به پیوند لثه، اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

رفع بوی بد دهان

علت ایجاد فاصله بین دندان ها

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از قیمت خدمات دندانپزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

سوالات متداول در مورد سیاه شدن دندان

علت سیاه شدن ریشه دندان چیست؟

در صورتی که سیاهی به ریشه دندان رسیده باشد، می تواند نشانه پوسیدگی و عفونت دندان باشد. برای درمان این مشکل باید دندانپزشک، ابتدا سیاهی را تراشیده، دندان را عصب کشی کرده و آن را در نهایت پر کند.

علت سیاه شدن دندان پر شده چیست؟

در صورتی که یک دندان خود را پر کرده اید و پس از آن رنگ سیاهی را روی آن می بینید، ممکن است چند دلیل داشته باشد. یکی، استفاده از مواد سیاه الگام و کامپوزیت برای پر کردن دندان. دومی جا ماندن قسمتی از پالپ در دندان پر شده. سومی استفاده از قرص ها و داروهای درمان ریشه دندان و جا ماندن مواد ترمیم ریشه دندان در تاج.

دندانم سیاه شده و درد می کند، باید چکار کنم؟

در صورتی که دندان سیاه شده شما درد دارد، احتمال زیاد، سیاهی از پوسیدگی و عفونت دندان است. شما چاره ایی جز درمان مشکل و از بین بردن سیاهی با روش های دندانپزشکی مانند پر کردن ندارید.

آیا می توان در خانه دندان های خود را سفید کرد؟

روش های خانگی رفع سیاهی دندان شامل؛ جوش شیرین یا بی کربنات سدیم که در برخی خمیر دندان ها موجود است، استفاده از لیمو ترش، استفاده از کربن گیاهی و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان.

دیدگاه در"سیاه شدن دندان"

 1. BayyattZahra

  سلام خسته نباشیدبرای رفع سیاهی دندان جلوبایدچکارکنم آیانیازبه کشیدن دارد؟!…

 2. BayyattZahra

  اگردرحین کامپوزیت دندانی خراب باشدچکاربایدکرد

دیدگاه خود را بنویسید