علت و درمان فاصله بین دندان ها

دلایلی که باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود راه های درمان فاصله بین دندان ها و رفع دیاستما راه های پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکی و بزرگسالی روش خانگی برای درمان و حذف فاصله بین دندان ها خلاصهفاصله بین دندان‌ها که در دندانپزشکی به دیاستما مشهور است؛ از آن دسته مشکلات […]

فاصله بین دندان‌ها که در دندانپزشکی به دیاستما مشهور است؛ از آن دسته مشکلات دهان و دندان است که با وجود این که شاید مسئله خطرناکی نباشد؛ در بین مردم خیلی حائز اهمیت شده است، چرا که طرح لبخند و زیبایی چهره فرد، از این عارضه به شدت تاثیر می پذیرد؛ اما دیاستما در برخی موارد حتی می‌تواند خطرناک نیز باشد! مانند آسیب به نحوه تلکم، خوردن و آشامیدن فرد. اما این فاصله چگونه شکل می گیرد؟  در این مقاله در رابطه با دلایل عمده ایجاد فاصله بین دندان ها و روش های بستن و حذف فاصله و دیاستما مانند روش ارتودنسی، باندینگ، ونیر و حتی روش های خانگی، صحبت کنیم.

فاصله بین دندان ها که نیاز به ترمیم دارد

دلایلی که باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود

عدم تناسب اندازه فک و دندان ها

گاهی این نامتناسب بودن می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد و می‌تواند شما را با عارضه بی نظم بودن دندان‌های خود و تضعیف طرح لبخند نیز مواجه کند. حالا این بی نظمی می تواند به معنای روی هم بودن دندان ها و یا فاصله بین دندان ‌ها باشد. اگر فک شما بزرگ باشد، این باعث می‌شود که دندان های شما با فاصله قرار گیرند و اگر فک شما کوچک باشد؛ می‌تواند باعث روی هم رفتن دندان ها شود، در هر صورت متناسب نبودن اندازه فک و دندان‌ها می‌تواند برای شما باعث دردسر شود.

لیبال فرنوم

لیبال فرنوم در واقع آن بخشی از دهان است که باعث اتصال جلوی فک بالایی به لب می‌شود، اگر لب بالایی خود را دنبال کنید به راحتی می‌توانید لیبال فرنوم خود را مشاهده نمایید. این بخش اگر بیش از حد معمول خود بزرگ شود می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دو دندان جلویی شما شود. البته نگران نباشید؛ این مورد می تواند به راحتی با جراحی و یا ارتودنسی حل شود.

پر نکردن به موقع جای خالی دندان

اگر شما یکی از دندان ‌های خود را از دست دهید، به هر دلیلی آن را بکشید و یا در اثر ضربه آن را از دست دهید، قطعا جای خالی آن می‌ تواند مشکلات فراوانی برای شما ایجاد کند. یکی از مشکلاتی که می تواند ایجاد کند، این است که فضای خالی به وجود آمده در اثر نبودن یک دندان شما می تواند این فضا را به دیگر دندان ها بدهد که از محل خود دچار انحراف شده و بین دندان های شما فاصله ایجاد شود. گاهی می ‌تواند شما را با عارضه کج شدن دندان مواجه سازد. در نظر داشته باشید که بعد از، از دست دادن دندان ها، چه در قسمت جلویی دندان ها چه عقبی، بهتر است سریعا برای جایگزین کردن دندان آن اقدام نمایید تا دچار عارضه‌ های متعددی پس از آن نشوید. راه‌ های زیادی با هزینه های متفاوت، برای جایگزین کردن دندان ها وجود دارد که ما در مقاله دیگر از سایت خود به این موضوع کامل پرداخته ایم؛ که می توانید متناسب با خود و پیشنهاد دندانپزشک خود، یکی از آن ها را انتخاب کنید.

البته پر نکردن جای خالی دندان ها، احتمال تجمع باکتریها و آسیب به دیگر دندان های اطراف آن و پوسیدگی و سیاهی دندان را نیز در پی خواهد داشت.

آسیب به لثه و استخوان فک

این عارضه می تواند یکی از خطرناک ترین عارضه ها باشد و نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد، زیرا می تواند برای تمامی دندان های شما خطرناک باشد. در واقع ایجاد عفونت در لثه باعث تضعیف استخوان های فک می شود و این استخوان ها نمی توانند به خوبی از دندان های شما حمایت کنند و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می ‌شود.

رفع فاصله و دیاستما با روش های مختلف

بیشتر بخوانید: دلایل کج شدن دندان ها و روش های ترمیم و پیشگیری از آن

راه های درمان فاصله بین دندان ها و رفع دیاستما

برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها شما سه راه کلی پیش رو دارید؛ که البته به میزان و شدت این فاصله هم بستگی دارد:

باندینگ دندان ها

این راه یکی از آسان ‌ترین راه های از بین بردن فاصله بین دندان ها است که می ‌توان آن را مقرون به صرفه نیز دانست. در این روش شما فاصله بین دندان های خود را یا همان دیاستما را با استفاده از موادی که همرنگ دندان های شما است، پر می ‌کنید. در واقع این مواد به شیوه ای خاص و حرفه ای به گونه ای که قابل تشخیص از دندان های اصلی شما نباشد، می ‌تواند باعث پر شدن فاصله بین دندان ها شود. از فواید این روش می‌توان به قابلیت برداشت آن در هر زمانی اشاره کرد و همچنین این مواد را می توانید در یک جلسه روی دندان های خود قرار دهید و هیچ آسیبی هم به دندان های شما وارد نخواهد کرد، اما از طرفی هم این مواد دائمی نیستند و ممکن است تغییر رنگ دهند و بعد از مدتی دچار ترک شوند و از بین بروند.

بیشتر بخوانید: اصلاح دندان های خرگوشی با کامپوزیت

ونیر و روکش دندان

ونیر ها در واقع یکی از روش های پر طرفدار برای زیبایی دندان ها هستند که می‌ توانند به عنوان یک روش دائمی در کنار شما باشند. ونیر ها یا همان روکش ها، از جنس پرسلن هستند و به دلیل اینکه دقیقا همرنگ دندان ها می‌ باشند؛ می‌توانند ظاهری زیبا برای شما به همراه داشته باشند و به خوبی از دندان های شما پشتیبانی کنند. این ونیر ها به جلوی دندان شما می ‌چسبند و مانند یک روکش می‌توانند نمایی بسیار زیبا به دندان های شما دهند؛ اما دلیل اصلی که ممکن است کمی باعث تردید برای انجام این روش شود این است که این روش به دلیل تراشیده شدن مینای دندان های اصلی، یک روش غیرقابل برگشت است.

ارتودنسی و کمک آن برای از بین بردن فاصله بین دندان ها

ارتودنسی یکی از روش های دائمی اصلاح فاصله بین دندان ها می باشد، اما با این روش باید حوصله و صبر کافی داشته باشید. امروزه با آمدن ارتودنسی های متحرک و نامرئی، داشتن ارتودنسی کار سختی نیست. پس اگر به دنبال راهی دائمی برای از بین بردن دیاستما هستید و می ‌خواهید بدون آسیب به دندان ها راهی برای ازبین بردن فاصله بین دندان‌ها داشته باشید، ارتودنسی می‌تواند از بهترین انتخاب های شما باشد.

فاصله دندان که رفع شده و لبخندی زیبا به آن بخشیده است

راه های پیشگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکی و بزرگسالی

در برخی مواقع واقعا نمی توان از به وجود آمدن فاصله بین دندانی جلوگیری کرد، اما چند نکته ساده که می تواند در عدم ایجاد دیاستما به شما و کودکان شما کمک کند را در ادامه شرح داده ایم:

  • نحوه جویدن صحیح خوردنی ها را آموخته و به کودکان نیز یاد دهید.
  • مکیدن زیاد انگشتان توسط کودک؛ می تواند یکی از عوامل دیاستما باشد.
  • رعایت نکات بهداشت دهان و دندان نیز توصیه می شود.
  • می توانید هر چند وقت یکبار با دکتر دندانپزشک مشورت کنید.

روش خانگی برای درمان و حذف فاصله بین دندان ها

خیلی ها برای انجام عملیات اصلاح دیاستما، به دنبال روش های آسان و خانگی هستند. بله درمان خانگی و مستقل از کلینیک نیز برای آن وجود دارد، البته نه برای دندان هایی که شدت فاصله های خیلی زیاد باشد. در هر صورت پیشنهاد می شود در مرحله اول با یک دندانپزشک مشورت کنید. به صورت زیر می توانید در منزل به کاهش و از بین رفتن فاصله بین دندان ها کمک کنید:

استفاده از نوار دندان ( براکت های DIY ) در هنگامی که می خواهید بخوابید و باز کردن آن در صبح. بعد از چند مدت اثر گذاری آن بر دندان ها مشخص می شود. البته روش های ارتودنسی مانند ارتودنسی لینگوال و دیمون را در صورت داشتن منابع مالی در اولویت قرار دهید و البته به اصول بهداشتی طول درمان ارتودنسی نیز در صورت انجام این روش، دقت فرمایید.

بیشتر بخوانید: زمان مورد نیاز برای ارتودنسی دندان

خلاصه

از فاصله بین دندان ها و ظاهر نا مرتب دندان های خود ناراحت نباشید و با توجه به چند روشی که بیان کردیم، می توانید تمام مشکلات دیاستما را به راحتی حل کرده و حتی با چند نکته ساده، احتمال به وجود آمدن آن را نیز کاهش دهید.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از ویزیت مجازی کلینیک سریتا نیز استفاده فرمایید.