انواع راه‌های جایگزین دندان از دست رفته اهمیت جایگزین دندان از دست رفته حرف آخردندان افتاده و از دست رفته را چگونه بازگردانیم؟ ممکن است در طول زندگی خود اتفاقات زیادی موجب از دست رفتن دندان‌های ما شوند، پوسیدگی و یا وارد شدن ضربه و اتفاقاتی که باعث می‌شوند برخی از دندان ها از دست […]

دندان افتاده و از دست رفته را چگونه بازگردانیم؟ ممکن است در طول زندگی خود اتفاقات زیادی موجب از دست رفتن دندان‌های ما شوند، پوسیدگی و یا وارد شدن ضربه و اتفاقاتی که باعث می‌شوند برخی از دندان ها از دست روند. جای خالی دندان از دست رفته با هر بار نگاه در آینه، برای ما چندین برابر حس می‌شود. تا به حال به این فکر کرده‌اید که تنها یک دندان شما چه تاثیرات زیادی در چهره و زیبایی شما دارد؛ فرقی ندارد، این دندان از دندان‌های جلویی باشد یا دندان‌های آسیاب، ما همیشه جای خالی آن را هنگام مسواک زدن و یا خوردن و آشامیدن حس می‌کنیم. اما این نگرانی ها و ناراحتی‌ها برای از دست دادن دندان، امروزه راه حل دارد. با پیشرفت علم دندانپزشکی و ارائه راه های زیادی برای جایگزین دندان، امروزه می‌توانیم بدون هیچ مشکلی دندان از دست رفته خود بازگردانیم. تا پایان مقاله همراه باشید تا با این روش‌ها به طور کامل آشنا شوید و بتوانید در پایان با اطلاعات کافی، روش مناسب جایگزینی دندان خود را انتخاب نمایید.

انواع راه‌های جایگزین دندان از دست رفته

انواع راه‌های جایگزین دندان از دست رفته

در ادامه می خواهیم چند روش مناسب برای جایگزین و پر کردن جای خالی دندان ها و اصلاح طرح و زیبایی لبخند را معرفی کنیم و شما می توانید با انتخاب بهترین  و مناسب ترین برای خود، با متخصصان و مشاوران ما از طریق شماره های انتهای صفحه و یا ویزیت مجازی کلینیک سریتا، ارتباط برقرار کرده و پس از مشاوره رایگان، برای مراجعه به متخصص، نوبت ملاقات رزرو کنید.

بیشتر بدانید: اوردنچر دندان

کاشت ایمپلنت با دندان واقعی شما، مو نخواهد زد

ایمپلنت دندان‌ها یکی از روش های مورد تایید بسیاری از افرادی است که این روش جایگزین دندان را تجربه کرده اند، استحکام دندانی را که کاشت ایمپلنت به شما خواهد داد، هیچ روش دیگری نمی‌تواند داشته باشد، علاوه بر این شباهت زیاد دندان ایمپلنت شده، به دندان واقعی شما به گونه ای است که برای هیچ کسی این امکان وجود ندارد که بتواند متوجه طبیعی نبودن دندان شما شود. علاوه بر این به دلیل اینکه بخشی از ایمپلنت در فک شما قرار میگیرد و همانند ریشه دندان طبیعی عمل میکند، شما هیچگاه حس نخواهید کرد که این دندان ایمپلنت شده است و همچنین تاجی کاملا مشابه با دندان های طبیعی در این روش به کار میرود که مانند دندان های طبیعی شما است.البته هزینه این روش جایگزین دندان، کمی بالا است، اما ماندگاری و استحکام این روش ارزشش را دارد. همین موارد باعث می شود که ایمپلنت به عنوان اولین گزینه و معتبرترین گزینه برای جایگزین دندان های شما باشد، به دلیل مزایای ایمپلنت توصیه می کنم این روش را مد نظر داشته باشید.

کاشت ایمپلنت با دندان واقعی شما، مو نخواهد زد

بریج دندان

این روش که با نام پل دندانپزشکی هم شناخته می‌شود، می‌تواند یکی از راه های خوب مورد استفاده برای جایگزین دندان های شما باشد، اگر دو دندان شما که کنار هم هستند را از دست داده باشید، می‌توانید با این روش جایگزین دندان، دندان از دست رفته خود را بازیابید. در این روش در واقع با اتصال یک یا دو دندان مصنوعی به هم و اتصال آن ها به دندان های کناری، می‌توانند جای خالی دندان از دست رفته را پر نمایند. اما آنچه که به عنوان نقطه ضعف این روش شناخته می شود آن است که برای اتصال به دندان های دیگر، مینای آن ها را میتراشند و این خود ایجاد یک نقص دیگر می‌کند و علاوه بر این، این روش به عنوان یک روش دائمی جایگزین دندان شناخته نمی‌شود و تقریبا هر ۵ سال یکبار باید آن را تعویض نمود. می توانید از مقاله مقایسه ایمپلنت و بریج دندان استفاده فرمایید.

بریج دندان جهت جایگزینی دندان افتاده

پروتز موقت

پروتز ها تنها جنبه پر کردن دندان ها به صورت موقت را دارند و هیچگاه نمی‌توانند به عنوان دندان اصلی شما، ایفای نقش نمایند. این پروتز ها را می ‌توان به راحتی از دهان درآورد و دوباره در جای خود قرار داد به همین دلیل به آنها موقت می‌گویند. هزینه این روش جایگزین دندان، بسیار پایین است.

پروتز متحرک (دندان مصنوعی)

پروتز متحرک همانطور که از نام آن ها پیدا است متحرک اند و قابلیت جابجایی دارند و می‌توانید آن را از دهان خارج کرده و دوباره در مکان خود آن را قرار دهید که به دو صورت ارائه می‌شود؛ کامل و ناکامل که تفاوت این دو مورد در این است که پروتز کامل روی لثه ها قرار میگیرد در صورتی که پروتز ناکامل به کمک فلزاتی روی دیگر دندان ها قرار میگیرد. این روش از جایگزین دندان، مناسب همه نیست و بیشتر افراد سن بالا از آن استفاده می‌نمایند، زیرا به راحتی روی لثه می‌لغزند و صحبت کرده با آن کمی مشکل و در طولانی مدت ممکن است برای لثه های شما حساسیت زا خواهد بود.

پروتز متحرک (دندان مصنوعی)

اهمیت جایگزین دندان از دست رفته

تابحال ممکن است افرادی را دیده باشید که با وجود از دست دادن دندان خود، هیچ فکری بحال آن نکرده و آن را رها کرده اند؛ این اتفاق بیشتر در زمانی رخ می‌دهد که فرد یکی از دندان های عقبی خود را از دست داده باشد و به دلیل اینکه در دید خود و یا دیگران نیست با این موضوع کنار می آید و هیچ اقدامی برای جایگزین کردن دندان خود نمی‌کند؛ باید گفت این بدترین کاری است که یک فرد می ‌تواند در حق خود انجام دهد، چون نبود یک دندان، تنها به معنای از دست دادن یک دندان نیست، ممکن است در ادامه بقیه دندان ها هم آسیب ببینند.

فشارهای اضافی که به دندانهای دیگر وارد می‌شود ممکن است باعث فرسایش آن ها شود و علاوه بر آن جای خالی یک دندان این اجازه را به دندان های دیگر می‌دهد تا کج شوند و این کج شدن دندان ها می‌تواند تاثیر بدتری روی دندانهای و چهره شما داشته باشد و شما را مجبور به گذاشتن ارتودنسی نماید. پس بهتر است قبل از اینکه مشکلات بیشتر و البته جدی ‌تری برای دندان های شما ایجاد شود که علاوه بر درد بیشتر برای شما هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت، دست بکار شوید و بهترین روش جایگزین دندان های از دست را رفته خود را انتخاب و اقدام نمایید.

جایگزینی دندان در برخی موارد که دندان به صورت کامل پوسیده و سیاه شده است نیز از راه حل های مناسب برای رفع سیاهی دندان می باشد.

حرف آخر

در این مطلب سعی کردیم تا شما را به طور کامل با روش های موجود برای جایگزین کردن دندان ها آشنا کنیم؛ امیدواریم که این مطلب برای همه شما عزیزان مفید باشد و بتوانید با بهترین روش، دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنید و فراموش نکنید، جای خالی دندان می تواند به بقیه دندان ها آسیب برساند.

کلینیک دندانپزشکی سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.