دندان پزشکی هوشمند

ارتودنسی دیمون؛ مزایای و محبوبیت بریس دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون؛ مزایای و محبوبیت بریس دیمون

جدیدترین روش ارتودنسی حال حاضر، ارتودنسی دیمون است که در میان متقاضیان اصلاح مشکلات دندان، رضایت کاربران را به خوبی جلب کرده است، چرا؟ دلیل محبوبیت ارتودنسی دیمون و مزیت آن نسبت به دیگر روش های ارتودنسی دندان، نتیجه بهتر در زمان کوتاه تر، درد کمتر، خودکار تنظیم شدن فشار روی دندان ها، نیاز کمتر به ملاقات با دکتر متخصص دندانپزشکی و بهداشت بیشتر دهان می باشد. این روش ارتودنسی با بریس های دیمون، به ظاهر شبیه بهارتودنسی ثابت، اما با آن متفاوت است. سیم های پیشرفته ی ارتودنسی دیمون، بر خلاف ارتودنسی ثابت به براکت ها ثابت نشده و به صورتی آزادانی از آنها عبور کرده است و می توان با گیره ای که روی آن است باز و بسته شوند که باعث صاف شدن بهتر دندان ها با فشار بسیار مناسب بر روی آنها می شود. در ادامه بیشتر با ارتودنسی دیمون آشنا خواهیم شد.

 

قابلیت برتر ارتودنسی دیمون، مزایا و علت محبوبیت آن

این ارتودنسی، توانسته با حذف کش ‌های کوچک که در روش های ثابت ارتودنسی دندان استفاده می شد، بسیار کاربرد خود را ارتقا دهد. در واقع در ارتودنسی ‌های سنتی کش‌های کوچکی وجود دارند که باید سیم‌ها را به براکت ها متصل سازد، اما در ارتودنسی دیمون از این کش‌ها که گاهی بسیار دردسرزا بودند؛ خبری نیست و فرد بسیار راحت‌ تر می‌تواند دوره ارتودنسی خود را بگذراند.

شاید در نگاه اول و شنیدن این قابلیت بدون استفاده از کش ها و یا همان لیگاتورهای الاستیکی که در ارتودنسی لینگوال نیز استفاده می شد، کمی قابلیت کوچکی بنظر رسد و با خود بگویید؛ آیا واقعا چنین مسئله کوچکی باعث محبوبیت ارتودنسی دیمون تا این حد شده است؟ باید گفت این قابلیت ارتودنسی دیمون هم خیلی کوچک و بی ارزش نیست، بلکه هر فردی که تا به حال یکبار تجربه ارتودنسی را داشته باشد م‍ی ‌تواند به شما بگوید که بودن این کش‌های کوچک چقدر می‌تواند در دوره ارتودنسی مشکل زا باشد. وجود این کش‌ها که بسیاری از فضای اطراف دندان شما را پر می‌کند و هنگام خوردن و آشامیدن برای شما دردسر ایجاد می‌کند، می‌تواند محل مناسبی برای رشد انواع باکتری ها نیز باشد. پس حذف این کش‌ها بسیار می‌تواند به رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان به شما کمک نماید و این می ‌تواند یکی از دلایل محبوبیت این نوع ارتودنسی است. ارتودنسی دیمون می تواند به رعایت سلامت دهان و دندان شما در این دوره کمک نماید.

 

ارتودنسی دیمون با براکت های شفاف از روش های نویس ارتودنسی دندان
ارتودنسی دیمون از نوع شفاف

 

1. حذف کش های دردسرزا

ارتودنسی دیمون با حذف کش‌ ها یا همان لیگاتورهای الاستیکی و بجای آن استفاده از مکانیسم قفل و بستی که تعبیه شده است توانسته بسیاری از مشکلات دیگر را نیز حل کند.

2. بهداشت بیشتر دهان

این ارتودنسی برای کودکان بسیار مناسب است: از آنجایی که رعایت بهداشت در ارتودنسی برای سنین پایین مشکل تر است، ارتودنسی دیمون برای سنین پایین بسیار مناسب تر بنظر میرسد و می‌تواند به کودکان کمک نماید. در نتیجه این روش کار را برای بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی و بعد از آن نیز آسان تر می کند.

3. عدم تغییر رنگ

عدم تغییر رنگ: تغییر رنگ کش‌های ارتودنسی یکی از معضلات فردی است که برای هر کسی که از ارتودنسی‌های سنتی استفاده می‌نماید؛ ایجاد می‌شود، اما در ارتودنسی دیمون به دلیل حذف این کش ها توانسته این معضل را نیز حل نماید.

4. کاهش تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشکی

کاهش تعداد مراجعات به مطب: در ارتودنسی های سنتی فرد برای تنظیم لیگاتورهای الاستیکی مجبور بود تا به طور مرتب به دکتر مراجعه نماید، اما با آمدن ارتودنسی های دیمون این دفعات به حداقل خود رسید و دیگر نیازی نیست که فرد به طور مرتب به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نماید و این موضوع بسیار می‌تواند در دقت و هزینه ها صرفه جویی شود.

5. ظاهر زیباتر  و روشن ارتودنسی

طراحی زیبا: این ارتودنسی به گونه ای طراحی شده است که بیمار می‌تواند دندان های خود را در شیوه صحیح راحت‌تر حرکت دهد.همچنین طراحی زیبا این ارتودنسی‌ها باعث شده است که فرد در دوره ارتودنسی خود نگرانی تغییر در چهره و آسیب به زیبایی خود نباشد، زیرا ارتودنسی دیمون با طراحی زیبا توانسته مورد تایید افراد بسیاری قرار بگیرد.

6. امنیت بیشتر دندان ها

کاهش احتمال سایش و فرسودگی دندان ها: این روش ارتودنسی با حذف لیگاتورهای الاستیکی باعث شده که اصطحکاک دندان‌ها به حداقل برسند و از فرسایش احتمالی دندان‌ها جلوگیری شود.

7. نتیجه مثبت و سریع تر در اصلاح کجی دندان ها

طول درمان کم: به دلیل کم شدن اصطکاک دندان ها در ارتودنسی دیمون، به صورت قابل توجهی طول درمان با این نوع ارتودنسی هم کاهش پیدا کرده و حداقل 6 ماه، دوره ارتودنسی دیمون از ارتودنسی های معمولی کمتر است.

8. سلامت بیشتر دندان ها

تضمین سلامت دندان های شما: ما در مقالات دیگر خود درباره بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی توضیحات لازم را داده ایم و بسیار به اهمیت این موضوع در هنگام داشتن ارتودنسی تاکید کرده ایم و دلیل آن هم ایجاد پلاک ها و تجمعات باکتریایی در اطراف بریس ها است، اما ارتودنسی دیمون با افزایش بهداشت در طول دوره ارتودنسی توانسته این مشکل را حل نماید.

 

مزیت های ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی ثابت

معایب ارتودنسی دیمون

تا به اینجا درباره تمامی مزایای این نوع ارتودنسی گفتیم؛ اما همانطور که همه ما می‌ دانیم هر روشی می ‌تواند در کنار مزایای زیاد خود دارای معایبی هم باشد که البته معایب این روش ارتودنسی بنسبت به مزایای آن، قابل قبول است. چند مورد از معایب را با هم ببینیم:

عدم مناسب بودن برای همه مراجعه کنندگان

ارتودنسی دیمون نمیتواند برای همه مناسب باشد و این موضوع را حتما متخصص ارتودنسی شما باید تشخیص دهد، شرایطی مانند سن و نیاز بیمار به درآوردن دندان و طول مورد نیاز هر بیمار برای درمان ، متفاوت است. تشخیص متخصص بعد از معاینات تعیین کننده این موضوع است که بهتر است شما را چه روشی برای درمان استفاده نمایید.

هزینه بالا این روش

یکی دیگر از معایب این نوع ارتودنسی را می‌توان، بالا بودن هزینه آن دانست که البته این هزینه در ابتدا بالا تر از روش های دیگر بنظر میرسد، اما در مجموع روش مقرون به صرفه ای است؛ زیرا شما با این روش دفعات مراجعه به دندانپزشکی خود را کاهش می دهید.

احساس درد در روزهای ابتدایی

این ارتودنسی در روزهای ابتدایی استفاده ممکن است باعث ایجاد ناراحتی جزئی در فرد شود که البته این درد و ناراحتی دائمی نیست و تنها در روزهای ابتدایی ایجاد می‌شود.

 

انواع ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از نظر جنس و آلیاژهای خود می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد؛ ارتودنسی دیمون شفاف و سرامیکی از میان تمام انواع ارتودنسی دارای محبوبیت بیشتری هستند، شاید شما نخواهید که کسی متوجه داشتن ارتودنسی روی دندان های شما شود، این نوع ارتودنسی همان چیزی است که شما دنبال آن هستید.

حرف آخر

همانطور که متوجه شده اید، ارتودنسی دیمون یکی از روش های جدید ارتودنسی است و به دلیل آنکه دارای مزیت‌ های بیشماری در رفع فاصله بین دندانی و ردیف کردن دندان ها است مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. قبل از انجام ارتودنسی دیمون از مشاوران دندانپزشکی دکتر سریتا به صورت رایگان مشورت بگیرید.

 

مقالات مرتبط

مال اکلوژن های دندانی

طول درمان ارتودنسی

 

 

کلینیک دندانپزشکی دکتر سریتا می تواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.

 

دیدگاه خود را بنویسید