بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان

بسیاری از بیمارانی که برای بهبود ظاهر صورت و سلامتی دندان‌های خود نیاز به ایمپلنت دندانی دارند این سوال را از پزشکان می‌پرسند که بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان چه موقع است؟ قبل از پاسخ به این سوال بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که افتادن یا کشیدن تنها یکی از دندان‌هایتان می‌تواند روی ترازبندی بقیه دندان‌های طبیعی شما تأثیر بگذارد و باعث شود موقعیت قرارگیری آنها تغییر کند.

این در حالی است که هر روز به تعداد بیمارانی که در سراسر جهان برای کاشت به مراکز درمانی معتبر و کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند تا بتوانند با کاشت دندان ظاهر صورت و سلامت دهان خود را بهبود بخشند؛ در حال افزایش است. اما واقعا چه زمانی برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی مناسب است و بهترین نتیجه را به همراه دارد؟ در واقع چه مدت بعد از خالی شدن جای دندان می‌توان برای کاشت به پزشک مراجعه کرد؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوالات را دریابید.

بهترین زمان برای ایمپلنت چه زمانی است؟

از زمانی که دندانی از دست می رود تا چندین سال بعد از آن بازه زمانی است که می توانید ایمپنلت را انجام دهید و بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت در هر بیمار با توجه به مجموعه شرایط او سنجیده و تعیین می شود. به عبارتی بهترین زمان هرکس یعنی زمانی که سلامت بافت لثه و استخوان در یک وضعیت مطلوب برای پذیرش ایمپلنت باشد.

واضح است که هر چه زمان بیشتری از زمان فقدان دندان سپری شود، سطح لثه صاف تر شده و حتی به مرور زمان دچار تحلیل می شود و چنین وضعیتی نه تنها عمل جویدن را برای شما مشکل می کند بلکه قرار گیری دندان ها مجاور و فرم فک را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هرچه فاصله زمانی بین از دست دادن دندان و کاشت ایمپلنت بیشتر باشد ممکن است احتمال نیاز به پیوند استخوان بیشتر شود.

از طرفی انجام هرچه زودتر ایمپلنت علاوه بر اینکه شما را از مزایای داشتن ایمپلنت بهره مند میکند، سختی درمان و احتمال نارسائی ایمپلنت را به شدت کاهش می دهد. درنهایت توصیه این است که اگر سایر دندان های شما تحت درمانی دیگر نیست و ایمپلنتولوژیست مربوطه تشخیص داده که شما آمادگی دریافت ایمپلنت را دارید، بهتر است که عمل ایمپلنت را انجام دهید.

بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

یکی از سوالات متداولی که در بحث ایمپلنت دندان پرسیده می شود این است که چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟ وقتی دندانی کشیده می شود با توجه به نوع روشی که در کشیدن دندان به کار گرفته میشود و میزان سلامت لثه تصمیم گیری می شود که بلافاصله ایمپلنت کاشته شود یا یک بازه زمانی 1 الی 4 ماهه زمان داده شود تا التهابات لثه نیز بهبود یابد.

البته گاهی هم شرایط دهان و دندان بیمار آماده ی پذیرش ایمپلنت است اما خود بیمار تمایل ندارد که فعلا ایمپلنت بگذارد. ضمن احترام به این دسته از بیماران همواره توصیه می شود که برای جلوگیری از بروز عوارض ناشی از جای خالی دندان ها به مدت طولانی نسبت به کاشت ایمپلنت اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند

با همه این تفاسیر، مواقعی که می توان برای انجام ایمپلنت اقدام کرد به صورت زیر  است:

1. برنامه‌ریزی برای کاشت دندان

وقتی در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از این روش درمانی هستید باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. یکی از این عوامل، وضعیت استخوان فک است که علاوه بر محافظت از دندان‌های طبیعی، برای کاشت ایمپلنت نیز از آن استفاده می‌شود. اگرچه می‌توان قبل از انجام این عمل جراحی با استفاده از روش‌های تصویربرداری مانند اشعه X و سی‌تی‌اسکن از وضعیت استخوان فک اطلاعات خوبی را به دست آورد؛ اما برای افرادی که هنوز دندان خرابی که قصد جایگزینی ایمپلنت برای آن را دارند نکشیده‌اند؛ تصویربرداری روش تشخیصی قطعی نیست. دندانپزشک بعد از کشیدن دندان این افراد می‌تواند یک دید بسیار واضح‌تر بر روی استخوان فک داشته باشد.

نکته دیگری که می‌تواند روی قرار دادن ایمپلنت دندان تأثیر بگذارد؛ نحوه کشیدن دندان است. تکنیکی به نام کشیدن آتروماتیک دندان وجود دارد که با استفاده از آن حفره استخوانی اطراف دندان کشیده شده بهتر حفظ می‌شود. برای تجویز بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان باید تمام این عوامل در نظر گرفته شود. چهار زمان مختلف به عنوان بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان وجود دارد که ممکن است برای بیماران متفاوت که شرایط منحصر به فردی را دارند مناسب باشد. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم.

2. کاشت فوری دندان یا انتظار 1 تا 2 ماهه

راه‌حل اول قرار دادن فوری ایمپلنت (ایمپلنت فوری دندان) بلافاصله بعد از کشیدن دندان است. گاهی ممکن است پزشک با توجه به وضعیت بیمار تقریباً 1 تا 2 ماه انتظار را بعد از کشیدن دندان خراب توصیه کند. در روش اول پزشک در همان لحظه که دندان خراب را از ریشه در می‌آورد؛ عمل کاشت ایمپلنت را آغاز می‌کند. معمولا برای شروع در این مرحله عمل پیوند استخوان فک صورت می‌گیرد تا فضای کافی برای جایگزینی پیچ ایمپلنت در مراحل بعدی مراحل انجام ایمپلنت وجود داشته باشد. معمولا دندانپزشکان در شرایطی از این تکنیک استفاده می‌کنند که حفره استخوانی زیر دندان کشیده شده دست نخورده باقی مانده باشد.

انتظار 1 تا 2 ماهه بعد از کشیدن دندان باعث می‌شود که لثه زمان کافی برای ترمیم اولیه خود را در اختیار داشته باشد. این یک مزیت محسوب می‌شود زیرا قرار دادن ایمپلنت دندان در این زمان باعث می‌شود از بافت لثه محافظت شود و نتیجه بهتری به دست آید.

3. انتظار طولانی‌تر برای کاشت ایمپلنت‌های دندانی

گزینه سوم انتظار بین 2 تا 4 ماه بعد از کشیدن دندان و قبل از گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی است. این مدت امکان ترمیم استخوان را فراهم می‌کند. قرار دادن ایمپلنت دندانی در این مرحله به شما کمک می‌کند تا به استحکام مجدد استخوان کمک کنید. در زمان سپری شدن این زمان باعث می‌شود یک ایمپلنت پایدار و قوی داشته که کاملاً با فک پیوند خورده است. گزینه چهارم انتظار بین چهار تا شش ماه قبل از کاشت ایمپلنت و بعد از کشیدن دندان است. این مدت نیز امکان بهبودی استخوان را فراهم می‌کند. اگر حفره خالی ایجاد شده بر اثر کشیدن دندان تحت تأثیر بیماری‌های مختلف قرار گرفته باشد؛ ممکن است این مدت زمان برای بیمار بسیار مفید باشد.

4. انتظار طولانی‌تر

بدیهی است که اکثر افراد دلشان می‌خواهد هر چه سریعتر بعد از کشیدن دندان خود جای آن را با ایمپلنت پر کنند، یعنی طول درمان کاشت دندان تا حد ممکن کاهش یابد. این موضوع را همه دندانپزشکان به درستی درک می‌کنند. با این حال متخصصان با تجربه معتقدند که هر درمان موفقیت آمیز کاملی، پیش نیازهای خاص خود را دارد و به همین دلیل ممکن است گاهی اوقات پیشنهاد کنند که قبل از انجام عمل جراحی ایمپلنت، مدت بیشتری را صبر کنید. در صورت بروز این موارد، نیازی به نگرانی نیست. چرا که معمولا در این مدت از دندان جایگزین موقتی برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده استفاده می‌شود تا بیماران هرگز بدون لبخند نباشند و بتوانند در طول دوره درمان خود به راحتی غذا بخورند.

با این وجود و با توجه به مجموع موضوعاتی که در این مطلب به آنها اشاره کردیم؛ بهترین زمان انجام ایمپلنت دندان بستگی به شرایط بیمار و نظر پزشک دارد. بنابراین انتخاب را به پزشک بسپارید تا خیال‌تان از بابت درمان راحت شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید؛ اگر در بهترین زمانی که دکتر اعلام میکند ایمپلنت انجام دهید؛ عوارض ایمپلنت دندان به حد اقل خواهد رسید.

کلینیک سریتا میتواند با ارائه کلیه خدمات مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت سهولت بیشتر در رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های به روز شده خدمات دندان پزشکی، می توانید از اپلیکیشن دکتر سریتا نیز استفاده فرمایید.